Najlepsze pióra 3D: jak wybrać i używać

0

Większość ludzi ma ogólne pojęcie o tym, jak działają drukarki 3D. Służą do tworzenia trójwymiarowych modeli obiektów. Przeznaczenie pisaków 3D jest mniej więcej takie samo, ale są one znacznie mniejsze, tańsze i łatwiejsze w obsłudze oraz nie są przeznaczone do budowy skomplikowanych konstrukcji.

Do czego służą długopisy 3D?

Główne cechy tego urządzenia:

 • Rysunek, czyli tworzenie dwuwymiarowych modeli na płaszczyźnie. Jednocześnie obraz ma teksturę i objętość (w porównaniu z rysunkami);
 • Tworzenie oryginalnych figurek dekoracyjnych, zwierząt, ozdób w wersji trójwymiarowej (rysunek trójwymiarowy);
 • Klejenie sęków, części z tworzyw sztucznych, wypełnianie uszkodzonych powierzchni;
 • Tworzenie przedmiotów użytkowych - wazony, talerze, pudełka;
 • Wykonywanie modeli do sesji treningowych (cząsteczki trójwymiarowe itp.);
 • Zastosowanie w sztuce ciała;
 • Rozwój zdolności motorycznych, wyobraźni, myślenia przestrzennego;
 • Usuwanie stresu, uzyskiwanie pozytywnych emocji.

Proste, niedrogie wersje urządzenia są odpowiednie dla dzieci, natomiast złożone, z cienkimi dyszami i możliwością regulacji przepływu materiału, to doskonała opcja dla profesjonalistów. mogą służyć do tworzenia delikatnych, wdzięcznych rzeźb i modeli.

Rodzaje długopisów i materiałów eksploatacyjnych

Istnieją różne opcje urządzeń, chociaż ogólnie mają one w przybliżeniu taką samą funkcjonalność. Jedna z klasyfikacji opiera się na różnicach w nagrzewaniu materiału, na podstawie tego kryterium wyróżnia się:

 • Gorący długopis. Surowiec jest podawany do urządzenia, nagrzewa się, wychodzi z cienkiej dyszy i dopiero wtedy krzepnie. Stosowane są tutaj różnego rodzaju elementy z tworzywa sztucznego, nawinięte na solidne sznury.
 • Zimny ​​uchwyt. Żywice polimerowe opuszczające dyszę zestalają się dzięki pracy specjalnych diod. W tym przypadku ogrzewanie nie występuje.

Wszystkie urządzenia można okablować, tj. wymagające stałego podłączenia do sieci, a także zasilane bateryjnie i ładowane przez kabel USB. Część z nich posiada wyświetlacz z podstawowymi informacjami (OLED lub LCD). Istnieją również opcje bez cyfrowej tablicy wyników, w których wskaźniki można monitorować za pomocą lampek kontrolnych. Długopisy mają metalowe lub ceramiczne dysze, które mogą być stałe lub wymienne.

Żywica lub plastik to materiały eksploatacyjne do długopisów. Ta ostatnia opcja jest bardziej powszechna i tańsza. Wizualnie wszystkie rodzaje tworzyw sztucznych są do siebie podobne, ale różnią się składem elementów, temperaturą topnienia. Wyróżnia się następujące rodzaje materiałów:

 • ABS. Polimer termoplastyczny zawierający akrylonitryl, butadien, styren. Wykonany jest z produktów ropopochodnych. Wymaga wysokiej temperatury topnienia (210-240 ° C), nie pachnie zbyt przyjemnie podczas ogrzewania.
 • PLA. Biodegradowalny polimer pochodzący z produktów rolnych. Brak toksyczności. Mocny, wymaga niższej temperatury topnienia niż ABS (170-180 ° C), mocniejszy i mniej trwały niż pierwsza opcja. Różni się przezroczystością, gładką błyszczącą powierzchnią, słabym zapachem, niezbyt nadaje się do łączenia elementów.
 • ZAWODOWIEC. Przezroczysty elastyczny materiał zapewniający błyszczące wykończenie. Zapach prawie nie jest wyraźny.
 • SBS.Odporny na ciepło, trwały polimer, który jest bardzo elastyczny i elastyczny, przezroczysty. Temperatura topnienia - 220-270 ° C Częściej jest używany do tworzenia modeli inżynieryjnych; jego różnorodność jest używana w długopisach - WATSON.
 • Polikaprolakton (PCL). Polimer biodegradowalny o niskiej temperaturze topnienia (59-64 ° C). Ma wysoką cenę, można go używać wielokrotnie, jest bezpieczny dla skóry.

W urządzeniach typu zimnego stosuje się specjalne żywice, które również różnią się od siebie. Wśród nich są:

 • zwyczajny;
 • rozjarzony;
 • magnetyczny;
 • przyprawiony;
 • z cekinami;
 • magnetyczny;
 • odporna na ciepło;
 • zwiększona elastyczność.

Zasada działania urządzenia

Mechanizm działania urządzenia różni się w zależności od jego rodzaju. W przypadku gorących długopisów włożyć materiał eksploatacyjny do otworu w górnej części produktu. Plastik jest zwykle sprzedawany jako motki włóczki w różnych kolorach. Po załadowaniu na urządzeniu ustawia się żądaną temperaturę grzania.

Po naciśnięciu specjalnego przycisku filament przesuwa się w dół i docierając do rozgrzanego ekstrudera nabiera plastycznego kształtu, staje się cieńszy i wychodzi w postaci włókienek o mniejszej średnicy. Metalowa dysza bardzo się nagrzewa i należy obchodzić się z nią ostrożnie. Po użyciu należy nacisnąć przycisk cofania, co spowoduje podniesienie pozostałego materiału i zapobiegnie zatykaniu się.

Zimne uchwyty nie wykorzystują ciepła. Do urządzenia ładowany jest nabój o wymaganym kolorze, następnie urządzenie włącza się, fotopolimer zaczyna wychodzić przez dyszę. Dzięki dołączonym diodom UV, które znajdują się na spodzie rękojeści, materiał krzepnie niemal natychmiast.

Jeśli nie są zaangażowani, żywica służy do ciągłego, jednolitego wypełniania formy o pożądanym rozmiarze, jej konstrukcji za pomocą wykałaczki, specjalnych narzędzi. Dopiero potem włączają się diody UV i masa zestala się.

Od jakiego wieku możesz używać

Urządzenie najczęściej oznaczone jest ograniczeniem wiekowym „powyżej 6 lat”. Ponieważ uchwyt jest dość duży, a także wymaga skoncentrowanej pracy, umiejętności obsługi elementów grzejnych, wtedy korzystanie z niego będzie dość trudne dla przedszkolaków.

W wieku 6-8 lat możesz wybrać najprostsze modele budżetowe, dziecko nie ma wytrwałości, jego zdolności motoryczne nie są tak rozwinięte, więc tworzenie modeli wolumetrycznych będzie dla niego problematyczne. Dla 8-10-latków odpowiednie są już bardziej funkcjonalne opcje, które pomogą stworzyć trójwymiarowe obrazy ich ulubionych postaci.

Nastolatki w wieku 11 lat i starsze mogą również korzystać z modeli zaprojektowanych dla profesjonalistów. Wszystkie dzieci poniżej 12 roku życia wymagają obecności osoby dorosłej podczas wykonywania pracy (jeśli używane są gorące kojce).

Do tworzenia modeli można wykorzystać szablony, które można znaleźć na stronie producenta lub w Internecie. Dzieci znajdą tu zabawne obrazki bohaterów kreskówek, obrazki z atrybutami piratów i rycerzy, postacie z bajek o księżniczkach, dinozaurach, a także różne akcesoria, domy i pojazdy.

Wygodniej jest umieścić szkło na górze obrazu w celu ponownego wykorzystania próbki. Starsi twórcy mogą tworzyć modele na podstawie własnych wyobrażeń.

Jak wybrać i gdzie kupić

Aby uniknąć błędów przy wyborze, musisz przestrzegać kilku ogólnych zasad:

 • musisz skupić się na wieku osoby, dla której urządzenie jest przeznaczone, wziąć pod uwagę możliwości motoryczne, wytrwałość;
 • lepiej najpierw przestudiować recenzje modelu, aby określić, który z nich lepiej kupić;
 • wskazane jest, aby najpierw trzymać w dłoniach wszystkie wybrane modele, aby zrozumieć ich wagę, łatwość ustawienia w dłoni, dostępność przycisków przełączników;
 • musisz skupić się nie tylko na koszcie urządzenia, ale także na cenie komponentów, dostępności ich zakupu w sklepach;
 • najlepszą opcją byłyby bezpieczne, przyjazne dla środowiska rodzaje tworzyw sztucznych i żywic;
 • warto zapoznać się z charakterystyką urządzenia, jego ciągłym czasem pracy, wymiarami, zakresem temperatur, możliwymi do załadowania rodzajami plastiku, grubością nici na wyjściu;
 • modele z wyświetlaczem są wygodniejsze, ponieważ wyświetlić główne wskaźniki stanu klamki (stopień, posuw, rodzaj komponentu, pozostały ładunek);
 • wygodniejsze opcje bezprzewodowe dla dzieci;
 • im większe prędkości ma urządzenie, tym wygodniej jest z niego korzystać, zwłaszcza jeśli rączka ma kilku właścicieli, z których każdy czuje się bardziej komfortowo we własnym tempie pracy;
 • najlepsi producenci to ci z dużym doświadczeniem, kilkoma modelami i dobrymi recenzjami.

Przed zakupem długopisu warto rozważyć wszystkie dostępne źródła, aby ustalić, gdzie opłacalnie kupić urządzenie. Najtańszym i najłatwiejszym sposobem jest zamówienie produktu na Aliexpress. Tu jednak trzeba być przygotowanym na brak gwarancji, złożoność zwrotu, która nie dotyczy skomplikowanego urządzenia technicznego. Ponadto podczas dostawy przedmiot może zostać uszkodzony, skradziony lub sprzedawca okaże się oszustem i wyśle ​​niewłaściwy model.

Bezpieczniejszym sposobem jest zakup pióra 3D w sklepie lub na stronie internetowej. W pierwszym przypadku można ocenić model na własne oczy, sprawdzić jakość wykonania, funkcjonalność, w drugim można kupić tańszą opcję. Kupując kreatywne narzędzie, warto dodatkowo zakupić zestaw materiałów eksploatacyjnych. podstawowy zestaw zawiera minimalną ilość.

Bezpieczeństwo

Większość długopisów 3D wymaga stałego zasilania podczas pracy, więc urządzenie jest potencjalnie niebezpieczne dla dzieci. Podczas manipulacji konieczna jest obecność osób dorosłych, które mogą skorygować położenie kabla zasilającego, jego integralność. Kupując, należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność sznurka w górnej części rączki. Jeśli gniazdo jest słabe, luźne, kabel wyskoczy i może zaszkodzić użytkownikowi.

Oprócz niebezpieczeństwa porażenia prądem właściciel pióra powinien wyeliminować możliwość poparzenia i ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe na narządy wzroku. Z reguły tylko dysza produktu i nowo uwolniona nić z tworzywa sztucznego są gorące, dlatego nie wolno ich dotykać rękami. Aby to zrobić, należy użyć specjalnej gumowej końcówki palca, która jest dołączona do opakowania.

Aby wykluczyć uszkodzenia przez światło ultrafioletowe, nie należy odchylać rączki od kąta podanego w instrukcji, odwrócić ją, trzeba kontrolować odczyty czujników odzwierciedlających ten parametr. Chociaż wiele modeli wyłącza się automatycznie po odchyleniu, nie należy lekceważyć zasad bezpieczeństwa.

Popularne modele wysokiej jakości

Istnieje wiele modeli długopisów 3D różnych producentów, które różnią się ceną i mają różne cechy. Poniżej znajdują się opcje z najbardziej pozytywnymi recenzjami. Każdy model zawiera opakowanie i instrukcję.

3Dali Plus Dadget

Rodzaj tworzywa: WATSON, PLA, ABS

Wyświetlacz: LCD

Średnica filamentu: 1,75 mm

Dysza: 0,7 mm

Zakres temperatur: 165-235 ° C

Regulacja prędkości: tak

Zestaw: zasilacz, podstawka, rolka plastiku, ochraniacz na palce, makiety

Kraj pochodzenia: Hongkong

Średnia cena: 1990 rubli.

3Dali Plus Dadget

Zalety:

 • Najlepszy stosunek ceny do jakości;
 • radzi sobie z tworzeniem płaskich i trójwymiarowych modeli;
 • wsparcie dla każdego rodzaju plastiku;
 • jest tryb czuwania, automatyczne wyłączanie;
 • łatwość użycia;
 • rękojeść dobrze leży w dłoni, nie ślizga się;
 • jest wyświetlacz;
 • łatwo;
 • możesz dostosować prędkość;
 • jasne opakowanie;
 • kilka kolorów nadwozia.

Niedogodności:

 • niestabilna podstawa;
 • wyczuwa się słaby zapach spalonego plastiku.

Kaktus CS-3D-PEN-A-BL

Tworzywo sztuczne: ABS, PLA

Średnica filamentu: 1,75 mm

Rozmiar dyszy: 0,7 mm

Wyświetlacz: LCD

Nastawa temperatury: 160-210 ° C

Regulacja prędkości: tak

Zawartość opakowania: ładowarka, próbny plastik

Producent: Chiny

Średni koszt: 1990 rubli.

Kaktus CS-3D-PEN-A-BL

Korzyści:

 • obudowa nie nagrzewa się;
 • niewielka waga;
 • dobrze tworzy trójwymiarowe i płaskie modele;
 • jest wyświetlacz LCD, przełącznik prędkości;
 • przejrzyste zarządzanie;
 • możliwość automatycznego podawania materiałów eksploatacyjnych;
 • piękny i funkcjonalny design;
 • grubość rączki pozwala zobaczyć dyszę i dostosować posuw;
 • kilka opcji kolorystycznych etui.

Niedogodności:

 • bieg wsteczny powoli;
 • bez stojaka w zestawie;
 • szybkie podawanie plastiku przy niskiej prędkości, co jest niewygodne dla małego dziecka;
 • lekki zapach spalonego plastiku;
 • występuje wada produkcyjna;
 • w zestawie kilka materiałów eksploatacyjnych.

Master-Plaster Plus

Tworzywo sztuczne: ABS, PLA

Rozmiar filamentu: 1,75 mm

Dysza: 0,7 mm

Wyświetlacz: LCD

Temperatura pracy: 160-235 ° C

Regulacja prędkości: tak

Zawartość opakowania: zestaw szablonów, zasilacz, zestaw plastikowy

Kraj pochodzenia: Rosja

Ile: 1990 rubli.

Master-Plaster Plus

Korzyści:

 • jest automatyczne wyłączanie, regulacja prędkości, ekran LCD;
 • obudowa nie nagrzewa się;
 • istnieje kilka kolorów;
 • Można użyć 2 rodzajów plastiku;
 • wysokiej jakości montaż;
 • niewielka waga, która jest wygodna dla dziecka;
 • tworzy modele jakości.

Niedogodności:

 • bez stoiska;
 • podczas pracy wyczuwa się lekki zapach;
 • średnica samej rączki jest wystarczająco duża, nieodpowiednia dla małego dziecka;
 • czasami wyświetlacz nie działa poprawnie.

Poli Q1

Rodzaj komponentu do pracy: żywica

Dysza, średnica: 0,6 mm

Wyświetlacz: nie

Rodzaj rękojeści: tłoczona na zimno

Szybka regulacja: tak

W zestawie: żywiczne 3 odcienie, przewód do ładowania USB

Produkcja: Chiny

Ile: od 5000 rubli.

Poli Q1

Korzyści:

 • zasilany przez USB;
 • bezprzewodowy, nic nie przeszkadza w rysowaniu;
 • istnieje automatyczne wyłączanie;
 • możesz tworzyć wysokiej jakości modele 3D;
 • natychmiastowe krzepnięcie;
 • żywica nie nagrzewa się, bezpieczna dla dzieci;
 • dioda LED pokazuje stan naładowania akumulatora;
 • brak zapachu;
 • możliwość jednolitego „stałego” wypełnienia;
 • wygodna regulacja prędkości;
 • może być stosowany na ciele.

Niedogodności:

 • duży rozmiar, niewygodny dla małego dziecka;
 • wysoka cena narzędzi i materiałów eksploatacyjnych;
 • dostawa żywicy jest często przerywana;
 • osłona uchwytu może pęknąć;
 • niedokończony projekt.

CreoPop 3D Pen

Surowiec do pracy: wkład żywiczny

Dysza, średnica: 1 mm

Wyświetlacz: nie

Typ pióra: druk na zimno

Regulacja: 5 prędkości

W zestawie podstawowym: 3 wkłady odcień, kabel do ładowania USB, gumowe końcówki wylewek

Produkcja: Chiny

Ile: od 8000 rubli.

CreoPop 3D Pen

Korzyści:

 • zasilany przez USB;
 • natychmiastowe krzepnięcie żywicy;
 • materiał eksploatacyjny nie nagrzewa się podczas użytkowania;
 • bez adaptera kable zasilające nie zakłócają procesu;
 • bez zapachu, bez dymu;
 • jest wskaźnik pozostałej opłaty;
 • możliwość pracy z włączonymi diodami bez podawania surowca, w trybie wyciskania żywicy bez krzepnięcia lub mieszanej;
 • dysza nie jest zatkana;
 • wygoda tworzenia modeli wolumetrycznych;
 • możliwość jednolitego „stałego” wypełnienia;
 • istnieje kontrola prędkości;
 • ciche funkcjonowanie;
 • stosowanie na skórze jest dopuszczalne;
 • stylowy wygląd.

Niedogodności:

 • duże wymiary;
 • wysoki koszt długopisów i wkładów;
 • kruchość materiału podczas krzepnięcia;
 • mocowanie gotowych fragmentów konstrukcji nie jest zbyt wygodne.

Długopisy 3D to świetny sposób na wykazanie się kreatywnością, tworząc trójwymiarowe figurki lub obrazy.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *