👍Najlepsze nurkowanie na rok 2020

0

Nurkowanie to niezastąpiona jednostka dla osób, których hobby lub praca związana jest z nurkowaniem na głębokość. Główną funkcją tego urządzenia jest zapewnienie dopływu powietrza do płuc człowieka. Dla wygodnego i bezpiecznego nurkowania ważne jest, aby zrozumieć, jak wybrać odpowiedni sprzęt. Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” oferuje przegląd najlepszego sprzętu do nurkowania na rok 2020.

Kto wynalazł sprzęt do nurkowania

Pierwszy przykład sprzętu do nurkowania został wynaleziony w XIX wieku przez Benoit Rouqueirole i Auguste Deneiruz i to właśnie dzięki temu wynalazkowi poznali się. Inżynier górniczy Rouqueirol opracowywał autonomiczny aparat oddechowy do opuszczania kopalni, a porucznik francuskiej floty Deneirouz, dowiedziawszy się o tym, zasugerował użycie tego urządzenia do zanurzenia osoby pod wodą. Sprzęt został opatentowany, ale nie był powszechnie używany ze względu na wysoką cenę i szereg poważnych niedociągnięć. Butle wytrzymywały lekki nacisk i pozwalały nurkowi przebywać pod wodą tylko przez kilka minut, po czym konieczne było doprowadzenie powietrza z powierzchni za pomocą pompy.

W 1936 roku Francuz Yves Le Priyor wynalazł całkowicie samodzielną jednostkę zdolną wytrzymać ciśnienie do 150 atmosfer. Projekt obejmował nie tylko sam aparat, ale także specjalną maskę wypełnioną powietrzem z balonu.

Ulepszony projekt do nurkowania został stworzony przez kapitana francuskiej floty Jacques Yves Cousteau wraz z inżynierem Emile'em Gagnanem w 1943 roku. Była to wydajna i bezpieczna jednostka, która pozwoliła płetwonurkowi zanurkować na głębokość 60 metrów. Następnie urządzenie to stało się głównym elementem wyposażenia nurków, we Francji sprzedawane było pod marką Aqua Lung.

Co to jest sprzęt do nurkowania

Najlepsi producenci oferują różnorodny sprzęt nurkowy: nowe i popularne modele, urządzenia budżetowe i produkty premium. Cały asortyment sprzętu do nurkowania można z grubsza podzielić na następujące typy, w zależności od sposobu oddychania:

 • Z otwartym wzorem oddychania. Są to niedrogie, lekkie i kompaktowe jednostki. Ten rodzaj oddychania nie pozwala na ponowne wykorzystanie wydychanego powietrza: nie miesza się z powietrzem w butli, płetwonurek wydycha bezpośrednio do wody. Konstrukcja jest prosta i bezpieczna, wyklucza możliwość zatrucia dwutlenkiem węgla czy niedotlenienia. Ma jednak poważną wadę: płytką głębokość nurkowania ze względu na duże zużycie mieszanki oddechowej.
 • Z zamkniętym obwodem oddechowym. Zasada działania sprzętu polega na tym, że wydychane powietrze jest oczyszczane z dwutlenku węgla, wzbogacane w tlen i ponownie wykorzystywane do oddychania. Sprzęt jest lekki i kompaktowy, pozwala nurkowi nurkować na duże głębokości i pozostawać pod wodą przez długi czas.Jednak taki sprzęt do nurkowania nie jest przeznaczony dla początkujących i jest dość drogi.
 • Z półzamkniętym wzorem oddychania. Urządzenie działa w następujący sposób: część wydychanego powietrza zostaje wypełniona tlenem i ponownie nadaje się do oddychania, a nadmiar zostaje wyrzucony do wody.

W zależności od liczby cylindrów, sprzęt do nurkowania dzieli się na jedno-, dwu- i trzycylindrowe. Według urządzenia jednostki są podzielone na jednostopniowe i dwustopniowe, z separacją stopni redukcji i bez.

Z czego składa się sprzęt do nurkowania

Zestaw do nurkowania zawiera następujące elementy:

 • Balon. Jest to wytrzymały metalowy pojemnik zawierający sprężone powietrze. Średnio jest to 200-300 atmosfer. Cylinder ma kształt cylindryczny i wydłużoną szyjkę, do jego produkcji wykorzystywane są różne materiały: stal, stopy aluminium, tytan, włókno węglowe. Zbiorniki stalowe są podatne na korozję, dlatego poddawane są specjalnej obróbce.
 • Regulator. Zawiera reduktor i automat płucny. Funkcją regulatora jest korekta ciśnienia powietrza w celu jego przedostania się do płuc człowieka. Zasada działania urządzenia jest dość prosta: sprężone powietrze z butli kierowane jest do reduktora, gdzie jego ciśnienie zostaje obniżone do średniego poziomu. Następnie przez wąż powietrze dostaje się do automatu oddechowego, w którym staje się oddychające, gdy jego ciśnienie jest normalizowane. Liczba elementów sterujących może się różnić w zależności od konkretnego modelu.
 • Kompensator pływalności. Sprzęt ten jest wyposażony w kontrolę pływalności nurka podczas nurkowania i na powierzchni.
 • Dodatkowym wyposażeniem jest maska, przewody łączące, paski, system balastowy. Oprócz powyższego sprzętu, zawodowi płetwonurkowie często kupują własną kompresor - urządzenie do napełniania butli sprężonym powietrzem. Dla początkujących nurków jego zakup nie jest wskazany, ponieważ takie urządzenie jest dość drogie.

Gdzie kupić sprzęt do nurkowania

Nowoczesne centra nurkowe są gotowe do wypożyczenia sprzętu nurkowego. Aby skorzystać z tej usługi, wystarczy przedstawić certyfikat nurka. Jednak zdaniem doświadczonych płetwonurków lepiej mieć własny sprzęt do nurkowania, to daje pewność co do jakości i niezawodności urządzenia oraz pozwala na dobór sprzętu uwzględniając osobiste preferencje. Początkujący mogą skontaktować się z instruktorem nurkowania, który udzieli kompetentnych porad dotyczących wyboru sklepu i doradzi, jaki sprzęt do nurkowania lepiej kupić.

Według wielu kupujących zestaw sprzętu lepiej kupić w specjalistycznym punkcie sprzedaży lub zamówić online w niezawodnym sklepie internetowym. Preferowana jest druga opcja, ponieważ umożliwia przestudiowanie opisu, recenzji i oceny produktu bez wychodzenia z domu.

Niektórzy rzemieślnicy sugerują, aby nie kupować sprzętu do nurkowania, ale robić go samodzielnie. W Internecie dostępne są instrukcje krok po kroku dotyczące samodzielnego wykonania urządzenia. Taki produkt nie może jednak zastąpić profesjonalnego sprzętu i zapewnić bezpieczeństwa nurka, dlatego nie warto ryzykować życia i zdrowia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Podjęcie decyzji o zakupie sprzętu do nurkowania nie jest takie łatwe. Wybór błędów może nie tylko prowadzić do dyskomfortu, ale także kosztować życie nurka. Rozważ następujące kryteria wyboru:

 • Pojemność baku. Najpopularniejsze produkty mają pojemność od 7 do 18 litrów. Przeznaczone są do pracy pod ciśnieniem 150 - 300 bar. Do wygodnego nurkowania na wodach otwartych potrzeba około 2500 litrów powietrza. Najlepszą opcją jest butelka o pojemności 12 litrów. Jest tańszy niż bliźniak dwóch małych pojemników i wygodniejszy niż ciężkie 15 i 18 litrowe jednostki. Nurkowanie w płytkim jeziorze, jak również nurkowania treningowe nie wymagają dużego dopływu powietrza, do tych celów nadaje się kompaktowy model 10 litrów. Z drugiej strony dla profesjonalistów potrzebne są cylindry o zwiększonej pojemności lub ciśnieniu.
 • Materiał. Do produkcji cylindrów używane są różne materiały: aluminium, stal, stop kompozytowy, włókno węglowe.Modele aluminiowe mają lepszą pływalność, ale są niewygodne w transporcie ze względu na ich duży ciężar na lądzie. Taki sprzęt doskonale nadaje się do nauczania i szkolenia. Popularność modeli stalowych wynika z ich wytrzymałości i trwałości materiału, jednak ma on ujemną wyporność. Cylindry te są zwykle używane w połączeniu z suchymi skafandrami, które mają dodatkowe ciężarki na pasach.
 • Wymiary. Przy wyborze sprzętu płetwonurek musi wziąć pod uwagę swoją konfigurację i wzrost. Dla krótkich nurków odpowiedni jest produkt o niewielkiej wysokości, ale dużej średnicy lub para dwóch kompaktowych modeli.
 • Cena £. Oczywiście dla większości ludzi kluczowe jest pytanie, ile kosztuje sprzęt. Należy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo zależy od wybranej butli, więc nie należy na tym oszczędzać. Wskazane jest kupowanie nowego sprzętu od zaufanych i niezawodnych producentów; przed zakupem warto zapoznać się z oceną jakości produktów i poradami doświadczonych nurków.

Najlepsze nurkowanie w 2020 roku

Najbardziej niedrogie

Butelka 1 l, aluminiowa XS SCUBA (komplet)

Mini cylinder produkcji amerykańskiej, zaprojektowany na 100 000 cykli serwisowych lub 10 lat użytkowania. Jednostki takie służą jako pomocnicze, a także do oddychania w pomieszczeniach zagazowanych lub zadymionych (podczas gaszenia pożarów i prowadzenia akcji ratowniczych).

Charakterystyka: kolor - żółty, waga - 1,2 kg, materiał - aluminium, pojemność - 1 l, średnica - 8,1 cm, wysokość - 36 cm, ciśnienie robocze - 207 bar.

Średnia cena: 19440 rubli.

Butelka 1 l, aluminiowa XS SCUBA (komplet)

Zalety:

 • długa żywotność;
 • zawiera adapter z gwintem jarzma, zawór din, cylinder;
 • ścisłość;
 • materiał antykorozyjny;
 • atrakcyjny wygląd;
 • przystępność.

Niedogodności:

 • nie nadaje się do długich nurkowań.

Stalowe butle do nurkowania Stalowe butle Aqua Lung

Urządzenie jest wykonane z ocynkowanej stali chromowo-molibdenowej. Produkt uzupełnia siatka ochronna, rączka, różne buty i zawory. Zawory wykonane są z wysokiej jakości mosiądzu zgodnie z normą NFA 51105 i posiadają wielowarstwową powłokę ochronną.

Charakterystyka: kolor - żółty, pojemność - 12 l, średnica - 17,1 cm, ciśnienie robocze - 232 bar.

Średnia cena: 24924 rubli

Stalowe butle do nurkowania Stalowe butle Aqua Lung

Zalety:

 • wysoka jakość;
 • ergonomiczny uchwyt;
 • łatwość transportu;
 • materiał antykorozyjny;
 • trwałość zaworów zaworowych;
 • w zestawie siatka ochronna i uchwyt.

Niedogodności:

 • niewygodne dla niskich osób.

Zbiornik nurkowy FABER, stal, 12 l

Produkt znanej włoskiej marki, wykonany z wysokiej jakości stali. Świetna opcja do nurkowania technicznego i eksploracji podwodnych jaskiń. Możliwy montaż w różnych konfiguracjach.

Charakterystyka: kolor - biały, pojemność - 12 l, waga - 14,1 kg, średnica - 17,1 cm, ciśnienie robocze - 232 bar.

Średnia cena: 25990 rubli.

Zbiornik nurkowy FABER, stal, 12 l

Zalety:

 • lekkość w porównaniu z podobnymi modelami innych producentów;
 • niezawodność;
 • doskonała pływalność;
 • minimalistyczny design;
 • długotrwała i bezpieczna eksploatacja.

Niedogodności:

 • niewygodne dla osób o niskim wzroście.

Średni segment cenowy

Butla 4,6 l aluminiowa XS SCUBA (kpl.) (Żółta)

Urządzenie jest produkowane w Luxfer (USA) z opatentowanego stopu aluminium, który spełnia międzynarodowe standardy. Produkt jest zakończony śrubą jarzmową i zaworem DIN. Dopuszczalne jest stosowanie mieszanin gazowych zawierających nie więcej niż 40% tlenu. Minimalny okres użytkowania to 10 lat.

Charakterystyka: kolor - żółty, waga - 5,3 kg, materiał - aluminium, pojemność - 4,6 l, średnica - 12,4 cm, wysokość - 57 cm, ciśnienie robocze - 207 bar.

Średnia cena: 29790 rubli.

Butla 4,6 l aluminiowa XS SCUBA (kpl.) (Żółta)

Zalety:

 • trwałość;
 • wysoka jakość;
 • niewielka waga;
 • kompaktowe wymiary;
 • materiał antykorozyjny;
 • polerowanie zewnętrzne dla dodatkowej ochrony przed korozją.

Niedogodności:

 • nadaje się tylko do krótkich nurkowań na płytkich głębokościach.

Butla 5 l, stal SCUBAPRO (140 mm)

Ten topowy produkt nurkowy jest idealny do nauczania dzieci. Cylinder jest wykonany ze stali chromowo-molibdenowej z dodatkami stopowymi zapewniającymi wytrzymałość i ochronę przed korozją. Gwarancja 1 rok.

Charakterystyka: kolor - czarny, waga - 7,32 kg, materiał - stal, pojemność - 5 l, średnica - 14 cm, wysokość - 56 cm, ciśnienie robocze - 200 bar.

Średnia cena: 31630 rubli

Butla 5 l, stal SCUBAPRO (140 mm)

Zalety:

 • ścisłość;
 • odporność na naprężenia mechaniczne;
 • długa żywotność;
 • zabieg przeciwutleniający;
 • potrójne barwienie;
 • niezawodność.

Niedogodności:

 • duża waga;
 • nie jest przeznaczony do nurkowania głębokiego.

Butla 6 l, aluminiowa XS SCUBA (kpl) (metal polerowany)

Aluminiowa butla czołowego światowego producenta sprzętu nurkowego. Zaprojektowany na 100 000 cykli operacyjnych.

Charakterystyka: kolor - metal polerowany, waga - 6,9 kg, materiał - stop aluminium, pojemność - 6 litrów, średnica - 13,3 cm, wysokość - 72 cm, ciśnienie robocze - 207 bar.

Średnia cena: 31860 rubli.

Butla 6 l, aluminiowa XS SCUBA (kpl) (metal polerowany)

Zalety:

 • ścisłość;
 • łatwość;
 • materiał antykorozyjny;
 • neutralna pływalność;
 • w zestawie zawór i adapter śrubowy;
 • stylowy wygląd.

Niedogodności:

 • mniejsza wytrzymałość w porównaniu do modeli stalowych;
 • nie nadaje się do nurkowania technicznego.

Klasa premium

Butla 12 l, aluminiowa XS SCUBA (komplet) (niebieska)

Kompletny zestaw modelu zawiera zawór typu din, adapter wkręcany, but oraz siatkę transportową. Do wyboru jest wiele kolorów: niebieski, zielony, fioletowy, czerwony, czarny, pomarańczowy, polerowany metal.

Charakterystyka: waga - 14,2 kg, materiał - stop aluminium, pojemność - 12 litrów, średnica - 18,4 cm, wysokość - 72 cm, ciśnienie robocze - 207 bar.

Średnia cena: 35080 rubli.

Butla 12 l, aluminiowa XS SCUBA (komplet) (niebieska)

Zalety:

 • długotrwała eksploatacja;
 • atrakcyjny wygląd;
 • odporność na korozję;
 • optymalna pojemność dla nurków amatorów;
 • wygoda użytkowania;
 • różnorodność kolorów.

Niedogodności:

 • nie nadaje się do nurkowania technicznego;
 • wysoka cena.

Butla Faber 15 l 232 bar stalowa z butem

Model wykonany z ocynkowanej stali chromowo-molibdenowej i wyposażony w but zapewniający stabilność podczas stania. Może być wyposażony w zawory w kształcie litery Z lub V, a także inne akcesoria. Szyjka produktu posiada plastikową zaślepkę chroniącą go przed kurzem i wilgocią.

Charakterystyka: średnica - 20,3 cm, pojemność - 15 l, ciśnienie robocze - 200 bar.

Średnia cena: 35930 rubli.

Butla Faber 15 l 232 bar stalowa z butem

Zalety:

 • niezawodny producent;
 • wysoka jakość;
 • siła;
 • odporność na słoną wodę;
 • dodatkowa obróbka antykorozyjna;
 • Duża pojemność.

Niedogodności:

 • zawór jest kupowany osobno;
 • wysoka cena.

Butla 12 l, stal SCUBAPRO (171 mm)

Sprzęt wykonany jest z wytrzymałej stali chromowo-molibdenowej z dodatkami stopowymi. Butlę uzupełnia zawór modułowy, but, adapter INT / DIN, osłona ochronna zaworu.

Charakterystyka: waga - 15 kg, objętość - 12 litrów, średnica - 17,1 cm, wysokość - 77 cm, ciśnienie robocze - 232 bar.

Średnia cena: 37840 rubli.

Butla 12 l, stal SCUBAPRO (171 mm)

Zalety:

 • trwały i niezawodny materiał;
 • niewielka waga;
 • odporność na korozję;
 • długa operacja;
 • nadaje się do długich nurkowań;
 • komplet.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

Butla 12L krótka, stal SCUBAPRO (204mm)

Produkt renomowanego na całym świecie amerykańskiego producenta, wykonany z wytrzymałej stali nierdzewnej ocynkowanej. Potrójna warstwa farby epoksydowej oraz specjalna obróbka antyoksydacyjna zapewniają niezawodność i trwałość sprzętu. W zestawie but, adapter INT / DIN, zawór jednokierunkowy oraz pokrowiec ochronny do niego.

Charakterystyka: średnica - 20,4 cm, pojemność - 12 l, waga - 15 kg, wysokość - 60,5 cm, ciśnienie robocze - 232 bar.

Średnia cena: 37840 rubli.

Butla 12L krótka, stal SCUBAPRO (204mm)

Zalety:

 • wygodny model dla niskich osób;
 • siła;
 • niezawodna ochrona przed korozją;
 • długa żywotność;
 • odporność na naprężenia mechaniczne;
 • zmniejszona grubość ścianki;
 • komplet.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

Wybór sprzętu do nurkowania to odpowiedzialne i poważne zadanie dla każdego płetwonurka. Należy pamiętać, że nawet najlepszy i najbardziej niezawodny sprzęt do nurkowania wymaga starannej obsługi i regularnej obsługi. Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu ze sprzętu nurkowego przedstawionego w recenzji lub innych ciekawych modeli, powiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię