Najlepsze autoklawy do konserw domowych na rok 2020

0

Na sklepowych półkach jest duży wybór konserw, ale nikt nie może zagwarantować ich jakości. Zawierają dużą liczbę nieznanych komponentów, których na przykład nie mogą używać dzieci. O wiele lepiej jest samodzielnie wykonać szew na zimę. Jeśli robisz to ręcznie przez długi czas, autoklaw znacznie przyspiesza ten proces. Ponadto pod względem smaku produkty nie ustępują w niczym, a półfabrykaty można przechowywać przez kilka lat. Redaktorzy strony „best-pl.designuspro.com” opowiedzą o najlepszych autoklawach do konserw domowych.

Urządzenie autoklawowe

Autoklaw to hermetycznie zamknięta konstrukcja, która pozwala na znacznie szybsze gotowanie żywności, ponieważ ogrzewanie odbywa się pod ciśnieniem wyższym niż ciśnienie atmosferyczne. Głównymi elementami są komora załadowcza, pokrywa oraz złączka, która jest potrzebna do zamontowania pompy. Manometr, termometr i zawór resetowania awaryjnego muszą być umieszczone na korpusie.

Ze względu na długą żywotność jako główny materiał do tego urządzenia wybrano stal nierdzewną. Ale możesz dać pierwszeństwo tańszym analogom.

Rodzaje

Na wymiar

Standardowy autoklaw dostępny jest w trzech rozmiarach:

 • 22 litry. Służy na 14 puszek po 0,5 litra każda.
 • 46 litrów. Mieści 22 puszki po 0,5 litra. To najlepsza opcja dla wielu użytkowników.
 • 125 litrów. Mieści 48 puszek po 0,5 litra.

Metodą ogrzewania

Gaz

Najpopularniejszym rodzajem jest gaz. Autoklaw jest ogrzewany w domu za pomocą kuchenki gazowej. Prosta konstrukcja znacznie upraszcza proces. Średni koszt to od 10 do 20 tysięcy rubli.

Warto zwrócić uwagę na wagę sprzętu AGD. Będzie musiał zostać podniesiony na dość dużą wysokość z wodą i konserwacją. Gospodyni, która jest sama w domu, nie zawsze jest łatwo. Waga autoklawu nie powinna przekraczać 8 kg, wówczas nie spowoduje to dodatkowych niedogodności.

Przy wyborze należy zwrócić uwagę na dno. W większości przypadków jest podwójny. Dno powinno być idealnie płaskie i mieć co najmniej 0,3 cm grubości.

Lepiej jest dawać pierwszeństwo firmom, które istnieją na rynku od dłuższego czasu. Więc prawdopodobieństwo zakupu dobrego autoklawu jest znacznie większe. Należy również zwrócić uwagę na recenzje w Internecie. Nie najlepszym rozwiązaniem jest zakup autoklawu od mało znanej firmy bez żadnych recenzji.

Elektryczny

Autoklaw elektryczny jest znacznie bardziej praktyczny, ponieważ potrzebuje tylko gniazdka elektrycznego, które jest dostępne w każdym domu. Głównym plusem w jego pracy jest autonomia. Nie trzeba go też podnosić na wysokość jak na gaz. Waga urządzenia w tym przypadku nie odgrywa tak ważnej roli.

Jeżeli zachodzi potrzeba ciągłego monitorowania urządzenia gazowego, to elektryczne może utrzymywać zadane wartości w zadanym przedziale czasowym. Autoklawy do 22 litrów zużywają 2 kW, a od 46 litrów - 3,2 kW. Napięcie powinno wynosić 200 V.

Koszt autoklawu elektrycznego waha się od 15 do 30 tysięcy rubli.Istotną wadą jest zużycie dużej ilości energii elektrycznej.

Zalety autoklawu

Stosowanie autoklawu w domu ma kilka znaczących zalet:

 1. Wszystko można zakonserwować w autoklawie. Możesz zrobić kompot, sok, warzywa, owoce, zbierać ryby i mięso.
 2. Zbiór zajmuje znacznie mniej czasu. Nie musisz spędzać kilku dni w kuchni, aby przygotować jedną partię wykrojów. Ta różnica jest szczególnie widoczna podczas gotowania mięsa, grzybów i soku. Wieprzowina zajmie mniej niż godzinę, a owoce tylko 5 do 10 minut. Dla gospodyń domowych, które robią dużo szwów dla całej rodziny, jest to najlepsza opcja.
 3. Zachowuje się przydatne substancje. Nie martw się, że wszystkie witaminy z warzyw i owoców znikną.
 4. Pozostaje piękny wygląd produktu i jego integralność.
 5. Dzięki odpowiednim warunkom temperaturowym niszczone są szkodliwe bakterie.

Używanie autoklawu z pompowaniem ciśnieniowym i bez

Autoklaw jest bardzo łatwy w użyciu, jeśli znasz podstawowe zasady.

 1. Przed użyciem należy oczyścić autoklaw z kurzu i ewentualnych zanieczyszczeń;
 2. Produkty należy umieszczać w słoikach i zwijać pokrywkami;
 3. Należy je umieścić w autoklawie.

Wszystkie puszki i wieczka muszą być tego samego typu.

Dalsze kroki zależą od rodzaju urządzenia gospodarstwa domowego.

Podkręcone ciśnienie

Jeśli autoklaw jest pompowany pod ciśnieniem, należy podjąć następujące kroki:

 1. Banki należy wypełnić zimną wodą na kilka centymetrów. Następnie pompuj powietrze do 1 atm.
 2. Musisz podgrzać urządzenie do około 100 stopni Celsjusza i utrzymać tę temperaturę przez godzinę. Wskaźniki mogą się nieznacznie różnić w zależności od przepisu. W przypadku mięsa wystarczy 45 minut i temperatura 120 stopni.
 3. Następnie należy zaczekać, aż urządzenie ostygnie i wypuścić powietrze przez zawór bezpieczeństwa.

Absolutnie niemożliwe jest otwarcie wieczka w wysokich temperaturach, ponieważ puszki mogą pęknąć.

Bez ciśnienia pompowania

Używanie autoklawu bez pompowania ciśnienia jest jeszcze łatwiejsze niż używanie go.

 1. Banki należy umieścić w kasetach, które są potrzebne do ochrony pokryw.
 2. Następnie napełnij urządzenie wodą. Powinien znajdować się 2 cm od góry.
 3. Umieścić autoklaw na piecu.
 4. Monitoruj temperaturę i ciśnienie. Więcej szczegółów można znaleźć w instrukcjach.
 5. Czas gotowania zależy od przepisu.
 6. Następnie warto wyłączyć ogrzewanie i poczekać, aż urządzenie ostygnie.

Wybór autoklawu

Nie wszystkie sklepy oferują duży wybór autoklawów, dlatego najlepiej jest przeglądać internet. Witryna zawiera dokładne informacje o wszystkich cechach. Na niektóre modele mogą być również dobre zniżki.

Rozmiar

Do użytku domowego lepiej wybrać urządzenie od 20 do 30 litrów. W razie potrzeby łatwiej będzie mieszać i podnosić. Ponadto podczas przechowywania nie zajmuje dużo wolnego miejsca.

Materiał

Przy wyborze należy zwrócić uwagę na materiał. Autoklaw może być wykonany z metalu lub stali nierdzewnej. Wielu kupujących wybiera pierwszą opcję ze względu na jej niski koszt. Warto jednak pamiętać o wadach, jakie ma ten materiał. Przede wszystkim jest to kruchość. Takie urządzenie będzie działać nie dłużej niż pięć lat. Drugą wadą jest obowiązkowa stała opieka.

Kupując, powinieneś spojrzeć na grubość ściany. Od tego zależy czas, przez jaki autoklaw utrzymuje ciepło. Jeśli są wykonane z wysokiej jakości materiału, temperatura utrzymuje się od 40 minut lub dłużej.

Cena £

Koszt autoklawów ze stali nierdzewnej jest wyższy, ale żywotność jest znacznie dłuższa. Takie urządzenie może służyć przez około 50 lat. W takim przypadku nie martw się o korozję i rdzę.

Dodatkowe urządzenia

Manometr i termometr są opcjonalne. Ale te urządzenia znacznie ułatwiają obsługę, ponieważ ciśnienie i temperatura będą pod kontrolą.

Ocena autoklawu

Obecnie na rynku istnieje wiele firm produkujących autoklawy.Przed zakupem warto zapoznać się z wyglądem sprzętu AGD i poznać ich cechy. Zwróć uwagę na materiał, jakość wykonania i wagę. Od tych parametrów zależy łatwość obsługi urządzenia.

Jeśli autoklaw waży więcej niż 8-10 kg, gospodyni nie będzie w stanie unieść go na dużą wysokość.

Rozważ najpopularniejsze modele, które są poszukiwane przez wielu kupujących.

1 miejsce. Autoklaw Robinovka 2 w 1 wersja 2

To niezawodne, uniwersalne urządzenie, które może być używane zarówno jako autoklaw, jak i jako destylator bimbru.

 • Zgodnie z głównym przeznaczeniem w urządzeniu można gotować konserwy z drobiu, mięsa lub ryb, robić gulasz, sałatki i różne warzywa. Owsiankę, dressingi do zup, kompoty, dżemy, konfitury i wiele więcej można również przygotować za pomocą Robina 2w1.
 • Do warzenia bimbru Malinovka 2w1 wersja 2 może pełnić rolę kostki destylacyjnej, do której podłączona jest sucha parownica z lodówką.

Materiał urządzenia to stal nierdzewna AISI 304. Jest termometr bimetaliczny.

Pokrywa autoklawu wyposażona jest w manometr i zawór bezpieczeństwa. Dodatkowo do montażu osłony zastosowano unikalną technologię Power Inside, co oznacza „moc wewnątrz”. Pokrywę urządzenia wkłada się bezpośrednio do zbiornika, gdzie mocuje się ją paskiem i dwoma śrubami. Takie mocowanie wieczka to znaczna przewaga nad konkurentami, w urządzeniach, w których wieczko mocowane jest najczęściej za pomocą dużej liczby niewygodnych śrub i zacisków. Technologia Power Inside nie tylko znacznie ułatwia proces montażu, ale także sprawia, że ​​proces użytkowania jest całkowicie bezpieczny.

Zawór nadciśnieniowy 3BAR zamontowany na pokrywie zapewnia kontrolę poziomu ciśnienia w urządzeniu, a gdy się podnosi, obniża je do dopuszczalnego poziomu. Wynika to z faktu, że do przygotowania konserw mięsnych urządzenie działa w wysokich temperaturach - 120 stopni.

Dno aparatu jest wykonane metodą tłoczenia na zimno. Jego cechy konstrukcyjne i technologie, które są często stosowane w produkcji przemysłowej i wojskowej, znacznie zwiększają sztywność dna. W rezultacie odkształcenia i ugięcia są wykluczone nawet pod ciężarem wody i puszek

Niezawodność i wytrzymałość konstrukcji zapewnia umiejscowienie szwów spawanych - na ścianach zbiornika, 2 cm poniżej spoin, eliminując tym samym ryzyko przecieków i pęknięć

Kasety ciśnieniowe stosowane w autoklawie mają grubość 2 mm i są całkowicie płaskie, wykonane ze stali nierdzewnej. Są grubsze niż inne autoklawy. Takie kasety nie pęcznieją podczas pracy.

Waga i objętość autoklawu zależy od wybranego modelu. W sumie Robin 2w1 jest dostępny w 4 wersjach:

 • Autoklaw Malinovka 2w1 wersja 2, 20 l, waga - 9 kg;
 • Autoklaw Malinovka 2w1 wersja 2, 26 l, waga - 12 kg;
 • Autoklaw Robinovka 2w1 PRO wersja 2, 35 l, waga - 15 kg;
 • Autoklaw Robinovka 2w1 PRO wersja 2, 42 l, waga 17 kg.

Koszt zależy również od wybranej wersji i wynosi 7900-12490 rubli, aby uzyskać więcej informacji na temat kosztu i funkcji modeli, odwiedź stronę internetową producenta.

Autoklaw Robinovka 2 w 1 wersja 2

Zalety:

 • Możliwość zastosowania na każdym typie pieca: elektrycznym, gazowym, indukcyjnym, ceramicznym, z otwartym elementem grzejnym;
 • Rozproszone niezawodne dno;
 • Kontrola nadciśnienia z zaworem 3BAR;
 • Gęste kasety;
 • Unikalna technologia pokrywek Moc wewnątrz;
 • Bezpieczeństwo i jakość jednostki.

Niedogodności:

 • Trudno jest przenosić urządzenie, jeśli najpierw nie spuszczono wody.

2. miejsce. Autoklaw „Haze 2.0”

Ten autoklaw nadaje się do konserwowania owoców i warzyw oraz mięsa. Jeśli problemy z pierwszym nie pojawiają się tak często, to przygotowanie przetworów z mięsa lub ryb bez specjalnych urządzeń nie jest takie łatwe. Trwa to kilka godzin i po krótkim czasie może eksplodować. Aby temu zapobiec, warto pomyśleć o zakupie autoklawu.

Przybliżony koszt to 12-13 tysięcy rubli. Takie urządzenie domowe może zaoszczędzić czas i pieniądze.Nie musisz już zwijać każdej puszki i używać octu i kwasu cytrynowego. Autoklaw jest łatwy do czyszczenia i łatwy w obsłudze. Składane kasety.

Autoklaw „Haze 2.0”

Zestaw zawiera instrukcje w języku rosyjskim. Nawet początkujący użytkownik będzie mógł samodzielnie rozgryźć montaż i działanie.

Główną zaletą jest wszechstronność. Jedno urządzenie zapewnia nie tylko przygotowanie warzyw i owoców, ale może również służyć jako wędzarnia czy bimber. Jeśli te funkcje nie są potrzebne, nie możesz ich używać.

Autoklaw wykonany jest ze stali nierdzewnej, która nadaje się do użytku spożywczego. Zapewnia to długą żywotność. Na pokrywie znajduje się dziesięć wysokiej jakości nakrętek, które zapewniają niezawodną ochronę podczas pracy.

Dogodnie urządzenie może być używane zarówno do puszek półlitrowych, jak i litrowych. Objętość zbiornika wynosi 23 litry. Waga - 11,5 kg.

Plusy:

 • Jest dysza do robienia bimbru;
 • Może służyć jako wędzarnia;
 • Jest zawór, który pomaga zmniejszyć ciśnienie;
 • Nadaje się do każdego talerza;
 • Mieści 5 puszek po 0,5 litra lub 3 puszki po 1 litrze;
 • Obecność kranu, który pomaga wygodnie spuścić wodę.

Wady:

 • Waga.

3 miejsce. Autoklaw Hanhi 20 litrów

Główną zaletą tego autoklawu jest waga. Waży tylko 8,5 kg. Dzięki temu wygodnie jest go przenosić i podnosić w razie potrzeby. Montaż wszystkich części zajmie mniej niż 10 minut. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w instrukcjach.

Objętość autoklawu wynosi 20 litrów, pojemność to 6 puszek po 1 litr lub 15 puszek po 0,5 litra. W jednym preparacie można przygotować dużą liczbę produktów. Oszczędza to znacznie czas w porównaniu z konwencjonalną sterylizacją puszek.

Koszt to 11000 rubli.

Ta opcja jest idealna do celów domowych ze względu na łatwość użytkowania i cenę.

Autoklaw Hanhi 20 litrów

Plusy:

 • Materiał: Stal nierdzewna. Zapewni to długą żywotność urządzenia;
 • Ścisłość. Autoklaw nie zajmuje dużo miejsca podczas przechowywania;
 • Łatwe czyszczenie z gruzu i kurzu;
 • Grubość ścianki - 0,3 cm Dzięki temu dłużej utrzymuje się temperatura;
 • Zestaw zawiera czujniki do pomiaru wskaźników takich jak temperatura i ciśnienie;
 • Istnieją kasety zaciskowe do puszek, dzięki czemu wieczka na pewno nie odrywają się podczas użytkowania. Banki można ładować według poziomu;
 • Pokrowiec jest bardzo bezpiecznie zabezpieczony 10 śrubami. Większość z tych urządzeń ma tylko 6 lub 8;
 • Jest kurek spustowy. Z jego pomocą można spuścić nadmiar wody i nie wyjmować ciężkiego autoklawu z kuchenki gazowej;
 • Okres użytkowania to ponad 12 lat.

Wady:

 • Nie.

Autoklaw Novogas

Autoklaw Novogas to urządzenie gospodarstwa domowego do konserw domowych o pojemności zbiornika 30 litrów. Zastosowanie takiego urządzenia znacznie upraszcza proces przygotowania wykrojów. Autoklaw Novogas został wyprodukowany na Białorusi. Na zewnątrz wygląda jak mała szara butla z gazem. Główną zaletą są grube ściany ze stali węglowej. Dzięki temu wytrzymuje wysokie ciśnienie i normalnie funkcjonuje.

Urządzenie jest bezpiecznie zamknięte pokrywą, na której znajduje się złączka, manometr i zawór bezpieczeństwa. Te dodatki znacznie upraszczają użytkowanie i proces przygotowania wykrojów.

Autoklaw można używać nie tylko na kuchence gazowej, ale także na palniku lub ogniu. Nie wszystkie urządzenia mają tę funkcję. Możesz użyć nie tylko szklanych słoików, ale także blaszanych.

Autoklaw Novogas

Plusy:

 • Przystępny koszt;
 • Łatwość użycia;
 • W przeciwieństwie do autoklawów innych producentów można stosować nad otwartym ogniem;
 • Objętość 30 litrów pozwala pomieścić 10 puszek 1 litr i 21 puszek 0,5 litra.

Wady:

 • Nie można używać na kuchence elektrycznej.

Autoklaw Bulat

Autoklaw Bulat to urządzenie, które mieści 14 puszek po 0,5 każda i ma pojemność 20 litrów. Główną zaletą w stosunku do innych modeli jest wszechstronna metoda ogrzewania. Może być stosowany nie tylko na kuchenkach gazowych i elektrycznych, ale także indukcyjnych. Dla wielu użytkowników jest to ważna cecha, którą należy wziąć pod uwagę.

Autoklaw Bulat

Plusy:

 • Jest manometr i termometr;
 • Jest zawór bezpieczeństwa i kran do spuszczania wody;
 • W zestawie 2 kasety na puszki 0,5 i 1 litr. Wykonane są ze stali nierdzewnej, co zapewnia długi czas użytkowania;
 • Waga to tylko 8,5 kg. Ułatwia to obsługę autoklawu.

Wady:

 • Nie

Autoklaw Forkom Conservator ElNerzh, 46 l

Autoklaw ElNerzh ma dużą pojemność, dlatego zawiera 24 puszki po 0,5 litra w dwóch warstwach. W razie potrzeby przedmioty obrabiane mogą być również wykonane w pojemnikach o pojemności 1 lub 3 litrów. Waga urządzenia gospodarstwa domowego to około 28 kg, ale plusem jest to, że autoklaw nie wymaga podnoszenia. Do użycia wystarczy jedno gniazdko o mocy 220 W, które znajduje się w pobliżu. W tym przypadku masa nie jest minusem.

Do obsługi autoklawu ogrzewanego na kuchence elektrycznej potrzeba średnio 3 kW, a dla ElNerzh tylko 2 kW. Pomaga to zaoszczędzić na zużyciu energii.

Przybliżony koszt to 34000 rubli.

Autoklaw Forkom Conservator ElNerzh, 46 l

Plusy:

 • Dobra pojemność pozwala na jednoczesne wykonanie wielu elementów;
 • Jest termometr;
 • Jest zawór i korek do złącza, a także wąż i kran do opróżniania.

Wady:

 • Cena £;
 • Brak manometru.

Konserwowanie to proces, który nie wszystkie gospodynie domowe kochają. Aby uprościć tworzenie wykrojów na zimę, najlepiej użyć autoklawu. Przy wyborze należy zapoznać się z głównymi cechami i skupić się na urządzeniu odpowiednim dla kupującego.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *