👍 Najlepsze aeratory i drapaki na 2020 rok

0

Trudno dziś wyobrazić sobie letni domek lub wiejski dom bez trawnika. To miejsce, w którym można po prostu położyć się na trawie z dziećmi lub spędzić czas z przyjaciółmi. Każdy, kto kiedykolwiek zajmował się układaniem trawnika, wie, że jest to trudna i bardzo czasochłonna sprawa. Pielęgnacja trawy jest szczególnie ważna. Aby ułatwić pracę, opracowano specjalne narzędzia, które są bardzo poszukiwane. Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” oferuje przegląd „Najlepszych napowietrzaczy i odstraszaczy na rok 2020”, opracowany na podstawie opinii kupujących i opinii ekspertów.

Aeratory, wertykulatory, wertykulatory

Na rynku jest bardzo wiele narzędzi i mechanizmów do ogrodnictwa:

Teraz dodano do nich aeratory i wertykulatory. Najpierw spróbujmy dowiedzieć się, co to jest, jakie są urządzenia i do czego służą.

Aeratory

Ciekawy! Słowo „napowietrzanie” oznacza wentylację, dostarczanie powietrza.

Już przy nazwie urządzenia staje się jasne, że jest w jakiś sposób związane z powietrzem. Rzeczywiście, aerator jest mechanizmem do przebijania gleby. W tym celu stalowe szprychy są zamocowane na jego wale roboczym.

Z ich pomocą słoma, mech, liście i inne zanieczyszczenia są wyczesywane z trawy, a gleba jest przekłuta, dzięki czemu powietrze łatwiej dociera do korzeni. Przez te nakłucia trawa nie tylko oddycha, ale także otrzymuje pokarm i wodę.

Wertykulator

Bardzo przydatne urządzenie do pielęgnacji zaniedbanego trawnika. Służy do przecinania ziemi. Pozostawia na swojej powierzchni wystarczająco głębokie bruzdy. Za ich pośrednictwem korzenie trawy żywią się wodą, odżywiając się powietrzem. Część roboczą urządzenia stanowi wał z pionowymi nożami.

Następnie ścinają glebę, oddzielają korzenie trawy, przyczyniając się do jej zagęszczenia, lepszego wnikania wody, powietrza i nawozów do gleby. Po zastosowaniu wetikuttera trawnik staje się czystszy, grubszy, trawa nabiera koloru i soczystości.

Uwaga! Nazwa pochodzi od angielskiego „vertical” - w pionie, oraz „cutter” - do cięcia.

Rozpulchniacz

Przeznaczony do okresowej pielęgnacji trawnika. Jego noże są krótsze i większe, jak grzebienie.

Urządzenie skutecznie rozczesuje trawę, usuwając siano, mech, chwasty. Zaleca się używać go nie częściej niż dwa razy w roku, wiosną i jesienią, w przeciwnym razie trawnik może wyłysić.

Ważny! Nazwa Scarifier pochodzi od łacińskiego „Scarific®”, co oznacza: „rysy są otwarte”.

Jak wybrać aerator, wertykulator, wertykulator

Rozważ główne kryteria wyboru

Urządzenia mechaniczne

Urządzenia ręczne świetnie sprawdzają się na małych trawnikach. Ich niezaprzeczalnymi zaletami są koszty budżetowe, brak kosztów operacyjnych i szkodliwe emisje.Aerator ręczny składa się z wału ze stalowymi szprychami i długiej rączki.

Są prostsze urządzenia - twarde sandały z długimi kolcami. Zwykle zakładany na buty.

Przecinarka mechaniczna składa się z wału z nożami i kółkami na długim uchwycie i bez silnika.

Aparatura elektryczna

Kolejnym typem są samochody o napędzie elektrycznym. Bardziej wydajne niż narzędzia ręczne. Wygodne jest obsługiwanie nimi dużych obszarów. Są przyjazne dla środowiska, ciche i wydajne. Jedyną ich wadą jest podłączenie do sieci elektrycznej, konieczność stosowania długich kabli zasilających.

Urządzenia zasilane bateriami są bardziej mobilne. Jednak akumulator należy ładować przez 12 godzin. Aby uniknąć przerw w pracy, warto mieć zapasowy akumulator.

Modele silników spalinowych

Urządzenia z silnikiem benzynowym jako napęd. Mocny i produktywny, zdolny do obsługi każdego obszaru. Mogą być używane do uprawy dawno opuszczonych trawników o gęstej murawie. Samochody są dość ciężkie i dość drogie.

Silnik pojazdów samobieżnych napędza nie tylko wał roboczy, ale także koła wózka. Te maszyny wymagają dużych powierzchni. Są używane jako profesjonalne narzędzie.

Waga jednostkowa

Trawnik łatwo ulega uszkodzeniu. Należy delikatnie popracować nad jego powierzchnią. Dlatego ciężkie jednostki z napędem benzynowym są mało przydatne do takich prac. Instrument półprofesjonalny lub amatorski zamknięty jest w plastikowych pudełkach. Obudowy modeli profesjonalnych wykonane są z metalu (stal lub aluminium). Są dość ciężkie i nie nadają się do małych powierzchni.

W strefie podmiejskiej odpowiednie są narzędzia z napędem elektrycznym w plastikowej obudowie. Są lekkie, nie korodują, nie niszczą młodej trawy, są łatwe w użytkowaniu i utrzymaniu. Stare trawniki rozrzucone na dużych obszarach (w parkach, przy bulwarach) najlepiej obsłużyć profesjonalną maszyną samobieżną z silnikiem benzynowym.

Rozmiar pokładu

Ten parametr pokazuje przepustowość, którą urządzenie będzie przetwarzać w jednym przebiegu. Letnie domki o powierzchni sześciu akrów nie mogą składać się z trawników. Na tak małych powierzchniach dobrze nadają się urządzenia o szerokości sekcji roboczej 350 - 400 mm. Większe obszary lepiej jest obrabiać za pomocą urządzenia z pokładem większym niż 400 mm.

Dostępność kosza na trawę

Ważną cechą konstrukcyjną sprzętu ogrodniczego jest obecność pojemnika do zbierania odpadów roślinnych. Właśnie na to należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu wertykulatora lub wertykulatora. Najczęściej kosz na trawę nie wchodzi w skład zestawu, jest kupowany osobno. Produkt może działać bez niego. W tym przypadku wszystkie resztki roślinne spod wału roboczego pozostają na powierzchni trawnika. Będziesz musiał poświęcić czas na zbieranie i usuwanie go w koszu na kompost.

Kolektor może być workiem lub sztywnym pojemnikiem. Wersja worka zawiera więcej zanieczyszczeń, ale może ulec uszkodzeniu i należy ją wymienić.

Sztywny pojemnik, najczęściej plastikowy, pozbawiony jest tych wad, ale ma ograniczoną objętość.

Głębokość robocza

W niektórych jednostkach wysokość wału można regulować. Praca zaczyna się od minimalnej głębokości roboczej, w przeciwnym razie można „wiercić” i spalać napęd elektryczny. Dla profesjonalnego narzędzia z mocnym silnikiem nie stanowi to problemu.
Podsumowując, właścicielom małych domków letniskowych możemy doradzić zakup wertykulatora lub aeratora w plastikowej kasecie z napędem elektrycznym, worka na śmieci o szerokości roboczej do 400 mm. Miejskie trawniki lub pola golfowe są traktowane ciężkimi, profesjonalnymi maszynami napędzanymi benzyną.

Wybór urządzenia według ceny

Urządzenia zasilane elektrycznie są stosunkowo niedrogie. Silniki benzynowe są znacznie lepsze od swoich elektrycznych odpowiedników pod tym parametrem. Najbardziej budżetowe są proste narzędzia mechaniczne. Aerator mechaniczny będzie kosztował kupującego 200-300 rubli, a za przyzwoite urządzenie z napędem elektrycznym trzeba będzie zapłacić około 5000 rubli. Samochód zasilany z sieci będzie kosztował 6000 rubli. Kupując dobre narzędzie, należy zwrócić uwagę na dostępność gwarancji, a najlepiej nie mniej niż dwa lata.

Najlepsi producenci

Lux-Tools

Niemiecka marka należąca do Emil Lux GmbH & Co. Specjalizuje się w sprzęcie AGD i domach letniskowych. Jest częścią znanej grupy firm OBI.
OBI to największa w Europie Zachodniej sieć sklepów oferująca towary dla majsterkowiczów: narzędzia, materiały budowlane, urządzenia techniczne do budowy, naprawy, pielęgnacji ogrodów itp. Założona w 1970 roku. Dziś to 350 hipermarketów na całym świecie, 48 000 pracowników i obrót w wysokości 7 miliardów euro.

Makita

Japoński koncern to jeden z największych na świecie producentów narzędzi elektrycznych i gazowych. Założona w 1915 roku przez Masaburo Makita. Produkowane silniki elektryczne i generatory. Obecnie popularne modele kosiarek do trawy, wertykulatorów, podkaszarek elektrycznych i spalinowych, pił łańcuchowych i elektronarzędzi Makita cieszą się dużym zainteresowaniem profesjonalistów i majsterkowiczów, mieszkańców lata i projektantów krajobrazu.

Bosch

Ta marka nie potrzebuje dodatkowej reklamy. Znany niemiecki koncern jest uznanym liderem w dostawach dóbr konsumpcyjnych, budownictwa i opakowań, technologii i usług motoryzacyjnych i przemysłowych. Nasze domy i mieszkania są wypełnione sprzętem AGD, elektronarzędziami i sprzętem ogrodniczym firmy Bosch. Popularność modeli firmy rośnie z każdym rokiem.

Grupa Stiga

Europejski producent sprzętu ogrodniczego zasilanego energią elektryczną i benzyną. Firma została założona w Szwecji i wkrótce jej kosiarki do trawy cieszyły się dużym zainteresowaniem na rynku europejskim. Oprócz narzędzi ogrodniczych firma zajmowała się produkcją armatek śnieżnych, akcesoriów do gry w tenisa stołowego i hokeja. Na początku nowego wieku, w wyniku serii przejęć i fuzji, powstała Grupa GGP (Global Garden Products), która w 2017 roku ponownie stała się Grupą Stiga. Obecnie firma posiada trzynaście filii w całej Europie. Jej produkty cieszą się dużym zainteresowaniem w ponad 70 krajach na całym świecie.

Wiking

Firma rozpoczęła swoją działalność w 1981 roku w austriackim Kufstein od produkcji rozdrabniaczy ogrodniczych. Cztery lata później inżynierowie opracowali swoją pierwszą kosiarkę. Nowe urządzenia szybko zyskały popularność na rynku europejskim. Dziś Viking produkuje różnego rodzaju sprzęt ogrodniczy: kosiarki do trawy, traktory ogrodowe, aeratory i wertykulatory. Wszystkie urządzenia najwyższej jakości są poszukiwane przez profesjonalistów i ogrodników-amatorów w wielu krajach europejskich.

Eurosystem

Włoski producent sprzętu ogrodniczego. Na rynku od 1974 roku. Zakłady produkcyjne i siedziba znajdują się w Luzzara. Jakość produktu kontrolowana jest na każdym etapie procesu technologicznego. Używane są tylko materiały wysokiej jakości. Modele firmy wyróżniają się wysoką wydajnością, prostotą i wygodą w obsłudze.

Husqvarna

Jedna z największych i najstarszych firm w Europie i na świecie. Została założona w Szwecji w 1689 roku jako firma zbrojeniowa. Eksperci nadal uważają jej muszkiety za najlepsze na świecie. Zakres działalności firmy jest niezwykle szeroki:

 • broń;
 • narzędzie z napędem elektrycznym i gazowym;
 • Maszyny do szycia;
 • narzędzia ogrodnicze.

W ostatnim czasie firma opanowała produkcję narzędzi bezprzewodowych. Jakość produktów jest tak samo nienaganna jak trzysta lat temu.

Al-Ko

Niemiecka firma Al-Ko Kober Group z Grosketze. Utworzony w 1931 roku. Dziś zajmuje się produkcją systemów wentylacyjnych do klimatyzatorów, komponentów samochodowych. Sprzęt ogrodniczy Al-Ko jest bardzo poszukiwany.

Cramer

Jedna z najstarszych niemieckich firm.Na rynku od 1835 roku. Na początku swojej działalności wykuwała podpory wiatraków. Dziś produkuje profesjonalny sprzęt ogrodniczy i żniwny. Jej sukces opiera się na ciągłym stosowaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych oraz najwyższej jakości materiałów i wykonania.

Patriota

Amerykańska firma Patriot Garden powstała w 2000 roku. Produkowane trymery i piły łańcuchowe. W 2004 roku opanowano produkcję sprzętu ogrodniczego. W tym samym czasie produkty Patriot Garden zaczęły wchodzić na rynek krajowy. Popularność jej modeli wśród naszych klientów wynika z niezawodności i wydajności silników trymerów, kosiarek i wertykulatorów tej marki, a także dostępności w sprzedaży wysokiej jakości części zamiennych.

Gardena

Firma została założona w 1961 roku w Ulm w Niemczech, w Badenii-Wirtembergii. Rozpoczynając od produkcji narzędzi ogrodniczych, firma szybko stała się jednym z czołowych europejskich producentów sprzętu ogrodniczego. Wśród próbek jej produktów jest wszystko, co jest do tego potrzebne:

 • pompy i systemy nawadniające;
 • narzędzia do przycinania drzew i krzewów;
 • urządzenia do pielęgnacji stawów i gleby;
 • mechanizmy obróbki trawników.

Wszystkie produkty wyróżniają się najwyższej jakości materiałami i wykonaniem i są sprzedawane w ponad 120 krajach na całym świecie. Gardena jest częścią grupy Husqvarna od 2007 roku.

Ciekawy! Od 2012 roku firma produkuje roboty koszące R40Li. Od 2016 roku takimi urządzeniami można sterować z dowolnego miejsca na świecie za pomocą Gardena Smart System!

Twoje trawniki zawsze będą w idealnym stanie, a Ty możesz w tym czasie zająć się obróbką drzew i krzewów. Dzięki sprzętowi Gardena możesz uczynić swój ogród idealnym przy minimalnym nakładzie pracy.

Nasz mały przegląd najlepszych producentów sprzętu ogrodniczego nie pokazał nawet połowy firm, których produkty ułatwią pracę ogrodnika. Trudno jest zdecydować, która firma najlepiej kupi produkt. Warto posłuchać rad i zaleceń doświadczonych użytkowników, przestudiować opis różnych modeli, uzyskać porady ekspertów w wyspecjalizowanych sklepach, dowiedzieć się, ile kosztuje jeden lub drugi model o odpowiedniej charakterystyce. Należy pamiętać, że tanio nie oznacza jakości. Nie musisz też przepłacać. Często zdarza się, że dobre urządzenie można kupić u mniej znanego producenta niedrogo, podczas gdy to samo urządzenie światowej sławy firmy będzie kosztowało wielokrotnie więcej.

Gdzie mogę kupić

Najłatwiej to zrobić w specjalistycznym sklepie. Możesz zobaczyć i dotknąć produkt własnymi rękami, zapoznać się z jego charakterystyką i instrukcją obsługi. Jeśli z jakiegoś powodu nie można tego zrobić, pozostaje zamówienie wymaganego modelu online w sklepie internetowym. Na stronach internetowych producentów można dowiedzieć się, jakie nowości trafiły do ​​sprzedaży w tym roku, zapoznać się z ich cechami i ceną.

Ocena jakości aeratorów, wertykulatorów, skaryfikatorów

Najlepsze modele benzynowe

5.Lux-Tools B-V-163/42

Wertykulator niemieckiej firmy doskonale usuwa gruz i przecina ziemię. Jest wyposażony w czterosuwowy silnik benzynowy o pojemności 163 cm3 i mocy 3200 W (4352 KM). W zbiorniku mieści się 3,3 litra paliwa. Pojemnik na trawę jest miękki i ma pojemność 45 litrów.

Wał z 20 nożami umożliwia obróbkę taśmy o szerokości 421 cm w jednym przejściu Prędkość obrotowa korpusu roboczego wynosi 3200 obr / min. Głębokość zanurzenia jest regulowana. Urządzenie waży 40 kg. Średni koszt to 17990 rubli.

Lux-Tools B-V-163/42

Zalety:

 • potężny silnik;
 • obszerny kosz na trawę;
 • duża szerokość obróbki;
 • sześć trybów regulacji głębokości cięcia.

Niedogodności:

 • solidna waga.

4. mistrz GSC 5140

Marka należy do amerykańskiej firmy założonej w 2005 roku. Główną działalnością jest sprzęt ogrodniczy. Produkcją zajmują się najnowocześniejsze chińskie fabryki. GSC 51400 to aerator wertykulatora. Urządzenie wyposażone jest w silnik benzynowy 5,15 / 7 kW o pojemności 212 cm3. Wymiary wału pozwalają na obróbkę taśmy o szerokości 400 mm. Głębokość nakłucia nie przekracza 50 mm.Pojemnik na trawę jest miękki i ma pojemność 45 litrów. Zbiornik paliwa ma pojemność 3,6 litra. Poziom ciśnienia akustycznego podczas pracy nie przekracza 101,2 dB. Wysokość korpusu roboczego jest regulowana. Średnia cena to 27350 rubli.

Mistrz GSC 5140

Zalety:

 • solidna szerokość obróbki;
 • potężny silnik;
 • niskie zużycie paliwa;
 • rozszerzona funkcjonalność.

Niedogodności:

 • wysoki poziom hałasu;
 • wysoka cena.

3. Eurosystems SC42B

Wertykulator włoskiej firmy z silnikiem benzynowym 125 cm3, 2942 W lub 4 KM. Objętość zbiornika paliwa to zaledwie 0,8 litra. Wałek z nożami, 20 szt. umożliwia obróbkę paska o szerokości 420 mm. na głębokość 20 mm. Stalowy korpus. Waga konstrukcji to 32,5 kg. Średnia cena to 41400 rubli.

Eurosystems SC42B

Zalety:

 • duża szerokość obróbki;
 • potężny silnik;
 • stylowy wygląd.

Niedogodności:

 • solidna waga;
 • mała objętość zbiornika;
 • mała głębokość obróbki.

2. Viking LB 540

Austriacki wertykulator służy do przerywanej uprawy trawników. Model doskonale tnie ziemię i usuwa zanieczyszczenia do kosza na trawę. Wyposażony w silnik benzynowy 2300 W lub 3,128 KM. Pracuje na glebie do głębokości 25 mm i szerokości pasma 380 mm. Dostępnych jest 6 trybów regulacji głębi przetwarzania. Składany uchwyt umożliwia wygodne wyjmowanie i montaż kosza na trawę. Urządzenie waży 32 kg. Średnia cena to 49900 rubli.

Viking LB 540

Zalety:

 • potężny silnik;
 • regulator głębokości roboczej;
 • szerokość przetwarzania;
 • kompaktowy rozmiar.

niedogodności

 • kosz na trawę sprzedawany oddzielnie.

1. Stiga SVP40B

Wertykulator tnący i gruzu słynnego szwedzkiego producenta. Napędzany silnikiem benzynowym o pojemności 127 cm3 i mocy 2180 W, czyli prawie trzech koni mechanicznych. Czystość obróbki taśmy o szerokości 400 mm zapewniają 32 noże na wale obracającym się z prędkością 3000 obr / min. Zbiornik paliwa o pojemności 1,8 litra. zapewnia wystarczający czas działania przy jednym napełnieniu. Kosz na trawę ma pojemność 50 litrów. Aby nie przeszkadzać w jej wyjmowaniu i ponownym montażu, manetka jest złożona. Waga urządzenia to 37 kg. Średnia cena to 53665 rubli.

Stiga SVP40B

Zalety:

 • szerokość przetwarzania przyczynia się do wysokiej wydajności;
 • łatwość i czystość obróbki zapewnia duża liczba noży;
 • potężny silnik.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

Najlepsze maszyny elektryczne

5. Stiga SV 213E

Wertykulator wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 1300 W. Przetwarza taśmę o szerokości 320 mm. Wał obraca się z prędkością 3900 obr / min i jest wyposażony w 16 noży. Regulacja głębokości roboczej jest płynna w 4 trybach. Klientom podoba się czystość czesania słomy i możliwość wycinania bruzd, stylowy wygląd oraz wysokiej jakości plastik. Pojemnik na trawę na 40 litrów. Średni koszt to 7040 rubli.

Stiga SV 213E

Zalety:

 • optymalny stosunek szerokości roboczej do mocy napędu;
 • wysokiej jakości czesanie trawy;
 • stylowy wygląd i wysokiej jakości plastik;
 • przystępna cena.

Niedogodności:

 • niezidentyfikowany.

4. Al-Ko SF 4036

Wertykulator bezprzewodowy. Zasilany baterią litowo-jonową. W jednym przejściu obrabia pasek o szerokości 360 mm. Wał wyposażony jest w 12 noży i obraca się z prędkością 2700 obr / min. Głębokość zanurzenia można regulować w pięciu trybach. Jest 50-litrowy kosz na trawę. Może pracować jako napowietrzacz. W tym celu producent opracował wymienny wałek. Nie zawarte w pakiecie. Urządzenie jest cichsze niż modele benzynowe. Poziom obciążenia akustycznego nie przekracza 90 dB. Korpus maszyny wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Waga konstrukcji to zaledwie 11,7 kg. Średnia cena to 10590 rubli.

Al-Ko SF 4036

Zalety:

 • łatwo;
 • niski dźwięk;
 • mobilny;
 • wielofunkcyjny;
 • niedrogi.

Niedogodności:

 • nie dostarczany z wałem aeratora.

3. Makita UV 3600

Urządzenie wielofunkcyjne z napędem elektrycznym o mocy 1800 W. Wyposażony w 40-litrowy kosz na miękką trawę. W jednym przejściu obrabia pasek o szerokości 360 mm. Głębokość robocza sięga 10 mm i można ją regulować w 4 trybach. Poziom ciśnienia akustycznego działającego napędu jest nieco wyższy niż w poprzednim modelu i wynosi 104 dB. To znacznie mniej niż hałas pojazdów benzynowych.Producent opracował do swojego modelu kilka wymiennych wałków, dzięki czemu może pełnić funkcje aeratora, wertykulatora i wertykulatora. Będziesz musiał je kupić osobno. Masa ciała 18,3 kg. Średnia cena to 11108 rubli.

Makita UV 3600

Zalety:

 • niski dźwięk;
 • z obszernym koszem na trawę;
 • przystępna cena.

Niedogodności:

 • kosz na trawę nie zbiera całej trawy.

2.Bosch AVR 1100

Wertykulator elektryczny o mocy 1100 W (1,5 KM) ze sztywnym koszem na trawę o pojemności 50 litrów. Przetwarza taśmę o szerokości 320 mm. Na wale jest 14 noży. Regulacja głębokości roboczej w czterech trybach. Plastikowy korpus i składany uchwyt. Waga maszyny 9,9 kg. Średnia cena to 12990 rubli. Świetna opcja na małe trawniki.

Bosch AVR 1100

Zalety:

 • łatwo;
 • z przestronnym koszem na trawę;
 • optymalny stosunek mocy do przepustowości.

Niedogodności:

 • niezidentyfikowany.

1. Husqvarna S 138C

Model zbiera najlepsze recenzje od znanej szwedzkiej firmy. Wertykulator z napędem elektrycznym 1800 W, pojemnik na miękką trawę 45 l. Wał z nożami obraca się z prędkością 4200 obr / min. Obrabia pasek o szerokości 37,5 cm w jednym przejściu Głębokość jest płynnie regulowana w zakresie 8 mm. Plastikowy korpus wyposażony jest w składany uchwyt. Napęd roboczy generuje obciążenie akustyczne 81,7 dB. Urządzenie waży 21 kg. Średnia cena to 16 990 rubli.

Husqvarna S 138C

Zalety:

 • wysokiej jakości montaż;
 • wytrzymały korpus;
 • wszystkie ważne elementy są chronione przed kurzem i trawą;
 • doskonały stosunek szerokości wału do mocy napędu;
 • Zawiera wymienną tarczę do czesania.

Niedogodności:

 • niezidentyfikowany.

Przy pomocy nowoczesnego sprzętu ogrodniczego można przy niewielkim wysiłku fizycznym uprzątnąć najbardziej zaniedbany trawnik. Jeśli „zbankrutujesz” na inteligentnej maszynie, nie będziesz musiał podejmować żadnych wysiłków. Urządzenie zrobi wszystko samo. Odwieczne marzenie ogrodnika staje się rzeczywistością - piękny, zadbany trawnik przez cały rok bez poświęcania czasu i wysiłku. Wystarczy znaleźć odpowiedni model. Redaktorzy serwisu mają nadzieję, że prezentowane TOP 10 najlepszych wertykulatorów i napowietrzaczy pomoże Państwu w prawidłowym zorientowaniu się i uniknięciu błędów przy wyborze.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię