Najlepsze gitary basowe dla początkujących i profesjonalistów na rok 2020

0

Popularność, jaką zyskały jazz i rock w XX wieku, zrewolucjonizowała rozwój instrumentów muzycznych. Gitary akustyczne, kontrabasy, skrzypce ustąpiły miejsca swoim zelektryfikowanym odpowiednikom na salach koncertowych. Idolami młodości stali się znani wirtuozi gitar elektrycznych.

Chęć nauczenia się gry na gitarze basowej zdeterminowała wzrost popytu na nie. Biorąc to pod uwagę, redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” przedstawili Państwu ocenę jakości narzędzi, przygotowali porady, jakie najlepsze modele można kupić w sklepie internetowym, aby zaspokoić Państwa pragnienia.

Najlepsi producenci gitar basowych

Przed wynalezieniem gitary basowej funkcję basową pełnił kontrabas. W drugiej połowie ubiegłego wieku zespoły muzyki popularnej zaczęły się mnożyć niczym grzyby. Dynamika jego wykonania w żaden sposób nie pasowała do cech konstrukcyjnych kontrabasu. Ciężkie, wolnostojące, bezprogowe i stosunkowo ciche, nie były w stanie zaspokoić wymagań muzyków.

W latach 50. w USA przedsiębiorca Leo Fender wypuścił pierwsze gitary basowe, które potocznie nazywane były „fenderem basowym”, które wciąż są obecne w leksykonie muzyków. Średnia cena tych dzieł sztuki jest dość wysoka, dlatego początkujący basista powinien zwrócić się do innych producentów.

Drugim pod względem popularności są instrumenty YAMAHA produkcji japońskiej. Są również w górnym przedziale cenowym i są zalecane dla profesjonalnych muzyków.

Dla początkujących najlepiej zwrócić uwagę na tak znane już marki jak południowokoreański CORT i SCHECTER, belgijski STAGG, japoński IBANEZ i niemiecki Warwick. Stosunek ich ceny do jakości dźwięku jest dość zgodny z wymaganiami początkujących i już doświadczonych basistów. Gitary dla leworęcznych produkowane są w małych partiach.

W naszym kraju jedyna firma produkuje gitary elektryczne pod marką Inspector Guitars. Jeśli chodzi o gitary basowe, w tej chwili nie ma takiego instrumentu rosyjskiej produkcji.

Które drewno jest najlepsze na gitarę basową

Jakość drewna odgrywa decydującą rolę w brzmieniu instrumentów akustycznych. Wydawałoby się, że ten parametr nie jest istotny dla gitary elektrycznej. Ale to jest głębokie nieporozumienie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z którego wykonane jest nadwozie.

Różne firmy stosują różne rodzaje drewna. Takie preferencje tłumaczy się zarówno ceną, jak i barwą dźwięku. Różne rasy brzmią inaczej. Na przykład miękki jesion i lipa lepiej rezonują w wysokich częstotliwościach. Średnio gęste drewno olchy i topoli pomija średnie częstotliwości, a gęste lasy mahoniowe, agathis i orzechowe - niskie częstotliwości. Bardzo niewiele gitar jest zrobionych z cedru i są one dość drogie.

Szyjki gitarowe wykonane są z litego klonu lub klejone z kilku kawałków za pomocą wstawek z twardego drewna. Szyja cedrowa jest bardzo rzadka. Pręty są zwykle przykręcane do korpusu. Rzadziej stosuje się system kotwiący, ponieważ długa śruba przelotowa przechodzi przez szyję, ciągnąc ją do gniazda w korpusie.Zaletą tego mocowania jest to, że można skompensować zgięcie szyi spowodowane napięciem struny.

Wyodrębnij dźwięk

Proces wydawania dźwięku polega po prostu na zamianie drgań struny na prąd elektryczny w przetworniku złożonym z cewek. Ten system nazywa się elektroniką gitarową. Jest pasywne, gdy sygnał z przetwornika trafia do zewnętrznego wzmacniacza, a następnie do głośników. Aktywna elektronika zawiera zasilany bateryjnie przedwzmacniacz, po którym sygnał trafia do wzmacniacza głównego. Wadą jest konieczność kontrolowania poziomu naładowania akumulatora; dźwięk zmienia się, gdy jest rozładowany.

Aby wyeliminować tło i zakłócenia, obudowa jest ekranowana specjalną powłoką. Istnieją odbiory:

 • pojedyncze, składające się z rdzeni magnetycznych z jednym uzwojeniem, dobrze przenoszą wysokie i średnie częstotliwości;
 • humbuckery, składające się z przeciwstawnych rdzeni z przeciwnymi uzwojeniami, tłumią buczenie i szum tła.
  Regulacja głośności, tonu i balansu przetworników odbywa się za pomocą pokręteł na przednim panelu gitary.

Aby naprawić ślepe zaułki sznurków na ciele, stosuje się most. Typy bryczesów są proste i posiadają system tremolo, który zawiera dźwignię do zmiany napięcia sznurków. Daje to efekt brzmiącego vibrato.

Przed zakupem instrumentu muzycznego należy zapoznać się z zaleceniami na specjalistycznych forach, na których można dowiedzieć się, gdzie kupić gitarę, ile kosztuje, czy można ją zamówić online i jak odróżnić podróbkę.

Ranking najlepszych gitar basowych dla początkujących i profesjonalistów na rok 2020

ModelMieszkaniowyObwód elektronicznyProgówCena, str.
ASHTONE AB-12 BKPaulowniaBierny2010150
YAMAHA RBX 170 RMAgathisBierny248100
Seria Cort GB14PJ-BK GBTopolaBierny2013050
CORT ACTION-BKAgathisAktywny2410800
STAGG P300-BKOlchaBierny2012500
YAMAHA TRBX174OlchaBierny2418990
YAMAHA TRBX304Czerwone drzewoAktywny2432990
IBANEZ GIO GSR200-BKAgathisAktywny2220000
SCHECTER STILETTO SESSION-4 ANSPopiół bagiennyAktywny2446500
ROCKBASS CORVETTE BASIC 4 N TSOlchaAktywny2453990

ASHTONE AB-12 BK

Wyprodukowana w Chinach czterostrunowa gitara basowa reprezentuje modele budżetowe na rynku rosyjskim. Klasyczny wygląd Jazz Bass, przypominający słynnego Fendera, połączony jest z bogatym brzmieniem. Zalecany dla początkujących, którzy chcą zapoznać się z podstawowymi umiejętnościami gry.

Korpus gitary wykonany jest z miękkiego drewna Paulownia, które rośnie na Dalekim Wschodzie. Klonowa szyja z podstrunnicą z palisandru inkrustowaną kropkami przykręconą do płyty rezonansowej. Szyja ma 20 progów, skala 34 cali.

Zainstalowane są dwa przetworniki z pojedynczą cewką: szyjka i mostek. Szyjka zapewnia bogatszy dźwięk w niskich tonach, podczas gdy mostek generuje głównie wysokie częstotliwości. Na pokładzie znajdują się trzy kontrolki do kontroli: dwie do tonu i jedna do głośności.

Chromowany mostek i osłona w postaci czerwonej szylkretowej osłony dopełniają uderzającego wyglądu gitary.

ASHTONE AB-12 BK

Zalety:

 • utrzymuje system dobrze;
 • cena odpowiada jakości.

Niedogodności:

 • elektronika pasywna;
 • złącze jack na panelu przednim.

YAMAHA RBX 170 RM

Czterostrunowa gitara słynnej japońskiej marki indonezyjskiej produkcji dla początkujących gitarzystów basowych. Popularność tych modeli wynika z optymalnego połączenia jakościowo charakterystycznego brzmienia basowego, klasycznego wzornictwa i wartości.

Materiał korpusu to lity agathis. Klasyczny klon z 24 progami posiada podstrunnicę z palisandru z markerami z masy perłowej. Skala 34 cale. Zapięcie na śruby.

Dwie cewki dzielone blisko głowy i cewki pojedyncze w pobliżu mostka zapewniają wysoką jakość dźwięku bez zbędnego hałasu.

YAMAHA RBX 170 RM

Zalety:

 • długi czas trwania dźwięków - dobre podtrzymanie;
 • wyważona konstrukcja gitary, redukuje nacisk na lewą rękę.

Niedogodności:

 • według kupujących, brak siły i głębi dźwięku;
 • nie ma wystarczającej „siły” odbioru, aby grać z vibrato częstotliwości.

CORT GB14PJ-BK Seria GB

Przedstawiciel południowokoreańskiej marki indonezyjskiej produkcji z czterema strunami prezentuje niedrogie popularne modele instrumentów dla hobbystów. Łączy w sobie cechy konstrukcyjne klasycznego i nowoczesnego podejścia do dźwięku.

Korpus z topoli, szyjka z twardego klonu, podstrunnica z palisandru inkrustowana markerami z masy perłowej. Skala 34 cale, 20 progów z otwartym systemem mechanicznym kołków. Jego szorstkość poprawia dźwięk na środku pasma bliżej góry.

Zastosowano klasyczny system odbioru basów P i J. Typ P jest bliżej głowy i zapewnia ryczący dźwięk muzyki rockowej, a typ J jest bliżej stałego mostka, dodaje klarowności i melodyjności dla jazzowych występów.

Konstrukcja korpusu umożliwia łatwy dostęp do górnych progów i odciąża dłonie.

CORT GB14PJ-BK Seria GB

Zalety:

 • zestaw podbieraczy P i J.

Niedogodności:

 • elektronika pasywna.

CORT ACTION-BK

Instrument muzyczny produkcji indonezyjskiej - czterostrunowa gitara basowa agathis dla początkujących. Charakterystyczny kształt gitar basowych łączy w sobie elementy klasycznego i nowoczesnego designu.

Przykręcana szyjka z klonu kanadyjskiego, podstrunnica z palisandru z inkrustowanymi markerami. Głowica z twardego drewna jest wklejona pod kątem, co w niektórych okazach może z czasem doprowadzić do zniekształcenia geometrii w obszarze górnych progów. Skala 34 cale, 24 progi. Odlewane kołki zapewniają długą akcję instrumentu.

System aktywnej elektroniki z dwudrożnym przedwzmacniaczem zawiera dwa przetworniki P i J, cztery regulacje głośności, balansu, basów i wysokich tonów. Bateria wymagana do działania. Naprawiono chromowany mostek. Idealny zarówno do rocka rytmicznego, jak i solowego oraz jazzu.

CORT ACTION-BK

Zalety:

 • dobre podtrzymanie;
 • z aktywną elektroniką;
 • utrzymuje linię przez długi czas;
 • lekka konstrukcja.

Niedogodności:

 • „Słabe” przetworniki;
 • dźwięk rocka odbiega od klasycznego brzmienia.

STAGG P300-BK

Instrument znanej belgijskiej marki chińskiej produkcji jest kopią słynnego modelu Precision Bass amerykańskiej firmy Fender. Ze względu na swoje cechy konstrukcyjne ten budżetowy instrument nie zawiera niczego zbędnego i jest idealny dla początkujących muzyków.

Korpus z litej olchy z przykręcaną szyjką klonową. Podstrunnica z palisandru inkrustowana markerami z masy perłowej. Liczba strun wynosi 4. Maszynka do strojenia odlewana na miejscu zapewnia stabilność strojenia gitary. Posiada 20 progów w skali 34 cali. Biała maskownica z masy perłowej dopełnia estetyczny wygląd instrumentu.

System elektroniki pasywnej składa się z pojedynczego przetwornika humbucker. Mostek typu PB Classic. Dwie kontrolki głośności i tonu. Złącze jack jest wyprowadzone na panel przedni.

STAGG P300-BK

Zalety:

 • stosunek jakości dźwięku do ceny instrumentu;
 • zrównoważone brzmienie zarówno dla kompozycji rockowych, jak i jazzowych.

Niedogodności:

 • ascetyczne bierne elektroniczne napełnianie z jednego odbioru;
 • tylko dwa regulatory głośności i tonu.

YAMAHA TRBX174

Markowa czterostrunowa gitara wyprodukowana w Indonezji. Konstrukcja harmonijnie łączy cechy instrumentu, zapewniając wszechstronne brzmienie. Odpowiedni dla początkujących gitarzystów i doświadczonych basistów.

Korpus jest wykonany z olchy z twardą szyjką klonową. Liczba progów wynosi 24, skala 34 cale. Podstrunnica z palisandru inkrustowana białymi markerami. Przykręcony do płyty rezonansowej zapewnia zwarty dźwięk o silnych niskich częstotliwościach.

Wyposażony w dwa przetworniki typu P i J. Elektronika jest pasywna. Funkcjonalność obejmuje dwa regulatory głośności i jeden regulator tonu, stały mostek. Ta konfiguracja daje "growl" dźwięk w ciężkich utworach i wystarczająco jasny dla muzyki pop.

YAMAHA TRBX174

Zalety:

 • aksamitna głębia dźwięku.

Niedogodności:

 • niewystarczająca sztywność dźwięku;
 • elektronika pasywna - brak przedwzmacniacza.

YAMAHA TRBX304

Kultowa marka prezentuje czterostrunową gitarę basową, która łączy agresywny tradycyjny wygląd z wysokiej jakości dźwiękiem. Wszechstronny instrument do różnych kierunków muzycznych. Zaprojektowany dla profesjonalnych muzyków.

Płyta rezonansowa gitary wykonana jest z litego mahoniu. Szyjka to specjalna klejona konstrukcja z mahoniu i klonu, przykręcana. Cała konstrukcja jest wyważona dla ułatwienia gry. Skala 34 cale, ilość progów 24. Kołki odlewane, główka prosta. Nie ma bocznego przemieszczania strun, co pozytywnie wpływa na utrzymanie stroju gitary.

Aktywna elektronika składa się z dwóch humbuckerów ze spiekanymi magnesami, wykluczającymi tło i zewnętrzne zakłócenia. Rowki w przetwornikach służą jako podpórka pod kciuk, ułatwiająca grę. Obecność dwupasmowego przedwzmacniacza (korektora) zapewnia efektywne dostrojenie dźwięku dla każdego występu.

Deck zawiera elementy sterujące głośnością, balansem, basami i sopranami. Pięciopozycyjny przełącznik pozwala dostosować się do dowolnej techniki gry. Złącze jack znajduje się z boku instrumentu i jest zamontowane w metalowej płytce.

Odlany stały mostek precyzyjnie przenosi drgania strun na korpus, zapewniając głęboki, bogaty dźwięk.

YAMAHA TRBX304

Zalety:

 • łatwy dostęp do wysokich progów;
 • klejona szyjka o zwiększonej sztywności;
 • aktywna elektronika z dwóch humbuckerów.

Niedogodności:

 • zawyżone według kupujących.

IBANEZ GIO GSR200-BK

Czterostrunowa gitara znanej japońskiej marki uważana jest za najpopularniejszy uniwersalny instrument do treningu i profesjonalnej gry. Stosunek jakości do ceny sprawia, że ​​model ten jest najbardziej atrakcyjny na rynku basów.

Korpus gitary wykonany jest z agati, najnowsze modele z sosny nowozelandzkiej. Klonowa szyja posiada podstrunnicę z palisandru z białymi markerami z masy perłowej. Skala 34 cale, liczba progów 22. Prosta konstrukcja główki, bez zginania strun i napinana za pomocą odlewanych chromowanych kołków.

Aktywna elektronika składa się z przetwornika z szyjką w kształcie litery P i przetwornika z mostkiem typu J. Dwuzakresowy korektor Phat II jest zasilany baterią Krona. Na przednim panelu znajdują się cztery kontrolki: dwie do regulacji głośności, tonu i przedwzmacniacza. Naprawiono chromowany mostek.

IBANEZ GIO GSR200-BK

Zalety:

 • system strojenia utrzymuje strojenie przez długi czas;
 • ekspresyjne podtrzymanie.

Niedogodności:

 • plastikowe pokrętła do regulatorów.

SCHECTER STILETTO SESSION-4 ANS

Południowokoreański producent SCHECTER wprowadza na rynek serię gitar Session Bass dla profesjonalnych basistów. Prezentowany instrument przeznaczony jest do koncertów i nagrań studyjnych.

Płyta rezonansowa gitary wykonana jest z jesionu bagiennego, co poprawia rezonans, transmisję średniego pasma i nadaje dźwiękowi charakterystyczną barwę. Szyja w stylu kotwicy klejona klonem jest przykręcona do korpusu. Znaczniki położenia na progach wykonane są z hebanu i przyklejone z boku. Gitara ma 24 progi w skali 34 cali.

Dwa humbuckery ze spiekanego metalu w połączeniu z trójpasmowym korektorem przedwzmacniacza zapewniają wysokiej jakości dźwięk we wszystkich zakresach częstotliwości. Parametry trójpasmowego przedwzmacniacza reguluje się pokrętłami na korpusie. Dodatkowo regulowana jest głośność i balans dźwięku. Komora baterii jest zaprojektowana na dwie baterie Krona na 18 V.

Używany jest oryginalny mostek z funkcją „struny przez ciało”.

SCHECTER STILETTO SESSION-4 ANS

Zalety:

 • metalowe pokrętła faliste;
 • oryginalny projekt mostu.

Niedogodności:

 • zawyżone według kupujących.

ROCKBASS CORVETTE BASIC 4 N TS

Gitary niemieckiej marki Warwick są wszechstronne i odpowiednie dla profesjonalnych wykonawców różnych gatunków. Prezentowana czterostrunowa gitara posiada bogatą i urozmaiconą paletę brzmień, zarówno do grania na żywo, jak i do nagrywania.

Korpus instrumentu wykonany jest z litej olchy.Gryf jest sklejony z trzech części i przykręcony do gitary. Na progach wstawki z forniru szlachetnego. Liczba progów 24, skala 34 cale. Odlewany chromowany system strojenia utrzymuje gitarę w strojeniu przez długi czas. Oryginalny dwuczęściowy most stały.

Aktywny system odbioru składa się z dwóch humbuckerów z dwoma magnesami ze spiekanego metalu na strunę. Dwupasmowy przedwzmacniacz sterowany jest dwoma metalowymi pokrętłami. Dźwięk i kontrola balansu są wyświetlane na decku.

ROCKBASS CORVETTE BASIC 4 N TS

Zalety:

 • klejona szyjka z trzema wstawkami;
 • oryginalny dwuczęściowy mostek.

Niedogodności:

 • brak znaczników pozycji.

Wniosek

Nasz artykuł poświęcony jest pytaniu, jak wybrać najlepszą gitarę basową do treningu i profesjonalnego występu na scenie. Dokonano przeglądu najlepszych gitar na rynku rosyjskim pod względem parametrów technicznych i ceny.

Przedstawiono kryteria wyboru narzędzia, udzielono odpowiedzi, czym one są i które lepiej kupić. Opis zalet i wad różnych modeli pomoże Ci dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę kupując gitarę basową, aby nie popełnić błędów przy wyborze.

Jeśli jesteś doświadczonym muzykiem i potrafisz doradzić, która firma lepiej kupić instrument, zostaw swoją opinię w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *