Najlepsze wina białe wytrawne 2020

0

Wino białe jest wytwarzane w procesie fermentacji moszczu gronowego przy zastosowaniu delikatniejszych procesów niż w przypadku wina czerwonego. Istnieją różne technologie przetwarzania materiałów winiarskich, a także tysiące odmian winogron. Dlatego wybór jest bardzo szeroki, spełniający wszelkie wymagania smakowe. Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowała ranking najlepszych wytrawnych win białych na rok 2020. Rady na temat tego, które napoje kupić lub która firma jest lepsza, są symboliczne, ponieważ osobiste preferencje każdego klienta są zbyt silne. TOP może nie odzwierciedlać całej różnorodności, ale wskaże obszary do próbkowania.

Co oznacza białe wytrawne wino?

Białe wino istnieje od tysiącleci, jest produktem otrzymywanym w drodze fermentacji moszczem alkoholowym z białych winogron lub czerwonych winogron bez skórki.

Różnorodność win białych wynika z trzech czynników: dużej liczby odmian winorośli, metod winifikacji oraz ilości pozostałego cukru w ​​winie.

Jakie są odmiany białych winogron: niektóre są dobrze znane, np. Chardonnay, Sauvignon czy Riesling; ale jest wiele rzadkich, które rosną na małym obszarze. Na przykład w samej Portugalii istnieje 268 „własnych” gatunków.

Najczęściej białe wino jest wytrawne. Jego cechy charakterystyczne to: jasnożółty, aromatyczny i stosunkowo kwaśny. Uzyskuje się go w drodze całkowitej fermentacji brzeczki, polegającej na przemianie wszystkich cukrów w alkohol. Zamiast tego do produkcji win słodkich, półsłodkich lub likierowych stosuje się technikę zatrzymania fermentacji, zanim wszystkie cukry zostaną przekształcone w alkohol.

Wino białe wytrawne jest trudniejsze do zrobienia, ponieważ balans napoju zależy tylko od dwóch parametrów: kwasowości i alkoholu. Większa precyzja jest wymagana w procesach ekstrakcji i fermentacji brzeczki.

Zazwyczaj gatunki białe nie starzeją się i są przeznaczone do spożycia przez młodych ludzi. Jednak wśród elitarnych okazów przeważają starzone w dębowych beczkach.

W winach białych wytrawnych łatwo dostrzec najmniejsze wady, ukryte w innych typach o dużym stężeniu cukru, alkoholu, intensywnym aromacie, barwnikach. Dlatego trudniej je podrobić.

W porównaniu do innych win zastosowanie białych wytrawnych jest szersze, produkcja większa, białe wytrawne są używane jako aperitif lub orzeźwiający napój między posiłkami, do posiłków i deserów. Jest również szeroko stosowany w kuchni do gotowania. Na przykład ze względu na kwasowość odtłuszcza potrawy mięsne.

Wpływ na organizm ludzki

Wino białe jest mniej korzystne niż wino czerwone, ponieważ zawiera mniej polifenoli ze względu na krótką macerację.

Zawiera alkohol wyrażony w stopniach lub procentach. Badania naukowe wykazały, że codzienne spożycie w małych dawkach nie szkodzi wątrobie, a także ma korzystny wpływ na serce.

Eksperci zalecają kilka kieliszków dziennie dla mężczyzn i jedną dla kobiet.

Suplementy dwutlenku siarki, często stosowane w winie, nie są niebezpieczne na akceptowalnie niskim poziomie, ale astmatycy obawiają się skutków ubocznych, ponieważ narażenie płuc na ten gaz może wywołać atak astmy. Ta reakcja jest rzadka. Prowadzone są badania, aby sprawdzić, czy niepożądane objawy są powodowane przez cząsteczki inne niż ten dodatek w winie.

Wino białe wytrawne to kwaśny napój o pH od 2,9 do 3,6. Ta agresywna kwasowość niszczy szkliwo zębów.

Mycie twarzy suchym białym winem rozcieńczonym wodą pomaga zrównoważyć tłustą skórę i uelastycznić naskórek, a dzięki właściwościom antybakteryjnym usuwa trądzik.

Białe wino ma mniej kalorii niż wino czerwone. Bardziej skuteczny na diecie.

Praktycznie bez cukru. Poziom cukru według rosyjskich standardów wynosi mniej niż 4 gramy na litr. Norma w krajach europejskich wynosi do 9 gramów. Dlatego wytrawne wina europejskie na etykiecie w języku rosyjskim można nazwać półwytrawnymi.

Jak wybrać

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest kraj pochodzenia i skład.

Widząc zawartość cukru i alkoholu na etykiecie, nie można dokładnie określić, jak będzie smakował napój. Na percepcję wpływa wiele cech: kwasowość, aromat, temperatura podania, jedzenie, a nawet szklanka o określonym kształcie.

Błędem jest myślenie, że wszystkie wytrawne wina białe mają mocno kwaśny smak. Wiele odmian białych winogron, naturalnie słodkich. Kwaśność wina i słodki smak to różne parametry. Również błędy przy wyborze dotyczą zakupu białego wina tylko do dań rybnych.

Oznacza to, że kryteria wyboru są bardzo indywidualne. Dlatego, które wino jest najlepsze, lepiej zdecydować, w jakim celu jest kupowane:

 • Na uczcie, która ucieszy większość gości;
 • Jako prezent;
 • Do określonego rodzaju żywności;
 • Wypróbuj specjalny przedmiot kolekcjonerski;
 • Opłaca się inwestować.

Najlepsze wina białe wytrawne 2020

Niedrogie (do 500 rubli)

Massandra Kokur

Krymskie warunki klimatyczne stwarzają sytuację, w której biały winogrono Kokur wyróżnia się silnym wzrostem, soczystym miąższem owoców, szczególnym aromatem charakterystycznym tylko dla tej odmiany, wysoką produktywnością, niską podatnością na choroby i szkodniki. Materiał winny nadaje się do produkcji różnych win. Wino wytrawne jest złociste, kwiatowo-miodowe i lekko orzeźwiające. Siła 13%. Średnia cena: 312 rubli.

Zalety:

 • Wszechstronność, nadaje się do wszystkiego oprócz „ciężkich” dań mięsnych;
 • Umiarkowanie kwasowości, aromatu, smaku;
 • Ciesz się schłodzonym lub lekko podgrzanym napojem.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Principato Pinot Grigio delle Venezie IGT, 2017

Pinot Grigio rzadko jest podstawą słodkich czy deserowych win włoskich. Najczęściej otrzymuje się odmiany suche o wysokiej kwasowości z aromatami cytryny, limonki, zielonego jabłka i kwiatów. Czas zbierania silnie wpływa na właściwości organoleptyczne. Zbierane wcześnie, aby zachować świeżą kwaskowatość. A także z takich owoców uzyskuje się bardziej przezroczysty złoty kolor napoju. Aby zachować świeżość, włoscy winiarze prowadzą fermentację i przechowywanie w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Kiedy używane są beczki, pojawiają się słodkie aromaty, które odwracają uwagę od czystego, prostego stylu i zwiększają koszty. Zawartość alkoholu 12%. Ile: 480 rubli.

Zalety:

 • Codzienny napój do posiłków i przygotowywania posiłków;
 • Wczesne zbiory są łatwe do rozróżnienia; im jaśniejszy kolor, tym lepszy produkt.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Mariposa Torrontes 2016

Winorośl Torrontes jest uprawiana w całej Argentynie, a obszar uprawy stale rośnie wraz ze wzrostem popytu na argentyńskie wino wytrawne. Materiał na wino jest wysokiej jakości, ekologiczny. Uzyskuje się świeże, aromatyczne napoje o umiarkowanej kwasowości i owocowych aromatach. Wyraźnie wyczuwalne są nuty jabłkowe, limonkowe, grejpfrutowe i inne owocowe. Wygląd: żółty słomkowy z refleksami zielonkawymi.Idealny do owoców morza, ryb, dlatego doceniany przez wegetarian. Chociaż zdaniem kupujących stanowi również ciekawe połączenie z białym mięsem. Siła 13%. Koszt: 399 rubli.

Zalety:

 • Doskonała jakość w segmencie cenowym budżetu;
 • Goryczka (dla tych, którzy wolą);
 • Silny zapach, długotrwały korzenny posmak.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Skarb Tiflis Tsinandali

Marki gruzińskie są tradycyjnie popularne wśród Rosjan. Nazwa Tsinandali powstała na cześć wioski o tej samej nazwie i terytorium w Dolinie Katechinsky, gdzie koncentruje się produkcja. Jest wytwarzany z owoców Rkatsiteli i Mtsvane, które są naturalnie słodkie. Osiąga siłę 12%, aż do uzyskania złotego koloru. Smak jest intensywny, równy. Bukiet jest „dębowy” z nutami cytrusowymi. Zalecane zestawianie: z grillowanym mięsem i warzywami. Cena sprzedaży: 379 rubli.

Zalety:

 • Naturalny skład, minimum cukrów;
 • Leżakuje w beczkach;
 • Niedroga opcja na pikniki mięsne na świeżym powietrzu;
 • W pełni harmonijny smak, przyjemny posmak.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Real Forte białe wytrawne

Portugalskie winiarstwo ma ogromny bonus, większość rzadkich odmian winorośli uprawia się tylko tam. Jeśli cały świat zaczął uprawiać Sauvignon Blanc i Chardonnay, to niemożliwe jest uprawianie Arinta i Roupeira, które są częścią wina Real Forte, w innym kraju. Dlatego portugalskie napoje mają wyjątkowe właściwości organoleptyczne. Wyróżniają się owocowością, lekką kwasowością, intensywnym aromatem. Zawartość alkoholu 13,5%. Średnia cena: 368 rubli.

Zalety:

 • Rzadkie odmiany winorośli;
 • Cytrynowy kolor i orzeźwiający smak;
 • Na co dzień i na uroczysty posiłek;
 • Nadaje się do owoców morza i ryb.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Wina ze średniej kategorii cenowej (od 500 do 1000 rubli)

Weinbauer Grüner Veltliner

Gruner Veltriner to znak rozpoznawczy Austrii. Wino lekkie „w ciele”, intensywne w aromacie. Austriacka produkcja przestrzega surowych norm, nie można znaleźć słabo wykonanego produktu Gruner. Zawsze bardzo jasnożółty odcień. Wyraźnie widoczne nuty białych owoców, dominuje jabłko. W smaku delikatny, lekki, świeży. Zaleca się spożywać młode napoje po maksymalnie dwóch latach butelkowania. Najlepiej komponuje się z pasztetami mięsnymi, białą rybą, skorupiakami, kozim serem. Zawartość alkoholu 12,5%. Średnia cena: 600 rubli.

Zalety:

 • Gwarantowana jakość;
 • Zrównoważony smak;
 • Neutralny łagodny posmak;
 • Ładna struktura.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Pirineos Blanco Somontano

Francuskie i hiszpańskie Gewurztraminery wyróżniają się jasnym aromatem owoców, róż i gałki muszkatołowej. Najczęściej te wina są wytwarzane z resztkowego cukru lub słodkie. Ale są też odmiany suche, do których czasami dodaje się inne odmiany winogron. Tak więc skład Pirineos Blanco Somontano obejmuje Chardonnay, Sauvignon Blanc, Gewurztraminer. Napój wydaje się słodszy niż w rzeczywistości ze względu na nutę gałki muszkatołowej. Nadaje się do owoców morza, sałatek warzywnych. Opinie klientów pokazują, że żadne jedzenie nie jest również dobrze akceptowane. Zawartość alkoholu 13,5%. Średnia cena: 966 rubli.

Zalety:

 • Minimalna kwasowość, chociaż zawartość cukru jest niska;
 • Można pić bez opieki;
 • Elegancja koloru, smaku, aromatu, projektu butelki;
 • Pomysł na prezent dla kobiety.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Maison Vin Caroline Bay Sauvignon Blanc

Sauvignon pochodzi z Francji, ale stopniowo uzyskał status odmiany międzynarodowej. Jest uprawiany wszędzie, w każdym klimacie ma swoje własne cechy. Jednym z najbardziej udanych eksperymentów jest gatunek nowozelandzki. Wino pachnie rzadkim połączeniem ziół i owoców tropikalnych oraz tak zwanym „kocim” tonem, z obowiązkową obecnością goryczki w posmaku. Siła 13%. Ile kosztuje butelka: 880 rubli.

Zalety:

 • Wina nowozelandzkie - nowości w świecie winiarskim, nie mają stuletniej historii;
 • Bogaty smak strukturalny;
 • Złożony styl, długi posmak;
 • Możliwe są kombinacje ze wszystkimi potrawami bez wyjątku.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Savalan Viognier Dry

Azerbejdżańskie winiarstwo ma swoich koneserów, ponieważ produkty nie są produkowane luzem, każde wino jest ekskluzywne. Savalan Viognier Dry jest produkowany z odmiany Viognier, która została uznana za zagrożoną, a obecnie przeżywa odrodzenie, którą zaczęto uprawiać w wielu krajach. Jego kwasowość nie jest wysoka. Dlatego często występuje w mieszankach z innymi odmianami. Ale jest też czysty skład, jak producent Savalan. Najlepsze duże owoce są zbierane i sortowane ręcznie, przechowywane w stalowych kadziach przez dziesięć dni. Rezultatem jest złoty, harmonijny, kwiatowo-tropikalny, 13,5% ABV. Łączy się z pikantną pikantną kuchnią, rybą, białym mięsem. Cena: 747 rubli.

Zalety:

 • Zbiór ręczny;
 • Naturalny skład;
 • Nadaje się na co dzień i na szlachetną ucztę.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Lefkadia Likuria Sauvignon Blanc-Mtsvane, 2017

Rosyjskie winnice są ograniczone pod względem cech klimatycznych, ale mimo to najlepsi producenci wytwarzają przyzwoite produkty. Od 2006 roku Lefkadia uprawia 23 odmiany ekologicznie czystych winogron na terytorium Krasnodar. Część prac wykonywana jest ręcznie. Wykorzystywana jest nowoczesna grawitacyjna technika produkcji wina. Utworzono laboratorium do kontroli gleb i win. Mieszanka winogron z Sauvignon Blanc i Mtsvane przyciąga aromatycznym aromatem, pięknym słomkowym kolorem i długim posmakiem. Siła 13%. Dobrze komponuje się z kuchnią azjatycką, wszelkimi rybami, świeżymi i wędzonymi, ziołami, miękkimi serami. Koszt: 975 rubli.

Zalety:

 • Naturalny skład;
 • Połączenie technik manualnych i nowoczesnych;
 • Nuty owocowo-kwiatowe, przyjemna kwaskowatość.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Elitarne napoje

Olivier Leflaive Puligny-Montrachet 2016

W Puligny-Montrachet od 1635 roku rodzina Loughlive podtrzymuje tradycję wielkich win burgundzkich, oferując jeden z najszlachetniejszych pokazów Chardonnay na świecie. Obecnie klasyczna uprawa winorośli przekształciła się w ekologiczną. Producent dba o przyrodę i bezpieczeństwo środowiska i na tym stawia. W bukiecie wyczuwalne są intensywne aromaty cytrusów, przypraw i lekkich nut prażonych, którym towarzyszy przyjemna mineralność. Ile kosztuje taki blask: 15790 rubli. Siła 13%. Najpełniej przejawia się w grillowanych rybach, cielęcinie, serach.

Zalety:

 • Naturalny skład;
 • Leżakuje w dębowych beczkach;
 • Szlachetny wygląd, smak i kolor;
 • Zrównoważona zawartość cukru i kwasowości.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Chateau Pape Clement Blanc 2013

Innym francuskim arcydziełem z konkurencyjnego regionu winiarskiego jest Bordeaux. Skład wielu winogron: 48% Semillon, 46% Sauvignon blanc, 5% Sauvignon gris, 1% Muscadel. Producent praktykuje ręczne zbieranie, powolny nacisk, aby zachować aromaty, winifikację w dębowych beczkach, a 15% wina fermentuje w cementowej kadzi nowej generacji. Aromat jest wyrazisty, nasycony owocowymi nutami cytrusów, jabłek, wiciokrzewu, akacji, a także wanilii i prażonych orzechów. Nadaje się do owoców morza i wieprzowiny. Pomimo tego, że wino jest białe wytrawne, zaleca się otwarcie butelki na godzinę przed wypiciem. Siła 13%. Jest sprzedawany po cenie 24 990 rubli.

Zalety:

 • Pobieranie ręczne;
 • Starzenie "w dębie";
 • Innowacyjne technologie połączone z tradycją;
 • Intensywny złoty kolor;
 • Długo świeży posmak.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

La Scolca Gavi dei Gavi (Etichetta Nera)

Prestiżowy „Gavi dei Gavi” uzyskuje się dzięki poszanowaniu przyrody, zgodnie ze starodawnymi, tradycyjnymi zasadami uprawy, przycinania i zbioru ze staranną selekcją w winnicach Piemontu (Włochy), które osiągnęły wiek sześćdziesięciu lat. Pozostawia w kontakcie z żywymi drożdżami przed butelkowaniem. Rezultat jest dobry w pierwszych latach i nie traci swoich właściwości w czasie. Kolor słomkowy z rzadkimi zielonymi refleksami, mocny, ciągły aromat, od owocowego do kwiatowego, w zależności od czasu przechowywania. Posmak migdałów i orzechów. Zawartość alkoholu 12%. Średnia cena za półtora litra: 11490 rubli. Za objętość 0,75 - około 6 tys.

Zalety:

 • Bukiet jest intensywny, trwały, długi;
 • Papier ozdobny;
 • Dwie objętości, standardowa i półtora litra.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

J.B. Becker Riesling Eltviller Rheinberg Spatlese Trocken Rheingau 1998

Riesling, ulubione winogrono Niemiec. Kiedyś wyśmiewany, używany tylko do tanich win, teraz podniósł swoją wartość w świecie winiarstwa. Stał się ulubieńcem dzięki kompatybilności z szeroką gamą produktów, w tym pikantnymi potrawami. Uważa się, że wzrost popularności kuchni azjatyckiej wpłynął na popularność Rieslinga. Istnieje sześć kategorii Rieslinga, tego napoju Spatlese, bardziej dojrzałego i słodkiego. Według kupujących wynik jest kwaśny i gorzki, nie dla wszystkich. Bukiet jest trudny do zauważenia, ale pod koniec uczty zaczyna być postrzegany znacznie lepiej. Zawartość alkoholu 12%. Średnia cena: 7789 rubli.

Zalety:

 • Wszechstronność, pasuje do wszystkich smaków, od słodkich po pikantne;
 • Lekki posmak alkoholowy, wysoka kwasowość, goryczka;
 • Odpowiedni dla lubiących pić wino po posiłkach, ułatwia trawienie „ciężkich” potraw.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Penfolds Penfolds Yattarna Chardonnay

Australijskie Chardonnay jest wynikiem jednego z największych projektów winiarskich na świecie. Winiarze z Penfolds chcieli stworzyć wspaniałe białe wino, które wyznaczałoby standardy. Eksperci uważają, że nam się udało. Wykonane z największych winogron z Tasmanii. Leżakuje przez osiem miesięcy w dębowych beczkach. Podczas degustacji wyczuwalna jest intensywność bukietu białych owoców pestkowych, brzoskwiń i nektarynek. Nuty drzewne są mocne. Najdroższe opłaty: 2016 i 2012 Butelka kosztuje 32990 rubli.

Zalety:

 • W wieku;
 • Zrównoważony kwasowo;
 • Trwały posmak.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Wniosek

Nie jest to wyczerpująca kolekcja ani surowa zasada. Raczej skierowanie do zdobycia doświadczenia. Teoretyczny opis wina to niewdzięczne zadanie, kieliszek z drinkiem w ręku za sekundę powie znacznie więcej. Miłośnik wina, próbuje, za każdym razem odkrywa nowe spojrzenie, rozwija smak, ewoluuje w nałogach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *