Najlepsze darmowe programy antywirusowe dla systemu Windows na 2020 rok

1

Hakerzy co godzinę kradną setki tysięcy plików z komputerów zwykłych użytkowników. Atakujący ukrywają swoje programy jako aktualizacje lub aplikacje, a łatwowierna osoba je pobiera. To szczęście, jeśli na laptopie lub komputerze obecny jest program antywirusowy, w przeciwnym razie nieszkodliwa gra lub plik spowoduje nieodwracalne uszkodzenie komputera i zamieni nawet drogi komputer w elektroniczne śmieci z tranzystorów, rezystorów i innych elementów.

Redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Ciebie ranking najlepszych darmowych antywirusów na rok 2020, które ochronią Twój komputer przed atakami osób trzecich.

Co jest ważne, aby wiedzieć o wirusie

Złośliwe oprogramowanie powstało od czasu powstania pierwszych komputerów osobistych i było rozprowadzane na dyskietkach. Mity i filmy o hakerach, którzy siedzą na drugim końcu świata i kontrolują komputer użytkownika, tylko dodały złowieszczej mgle do złośliwych stworzeń.

W niektórych obszarach pracy nawet administratorzy systemów z 3-5 letnim doświadczeniem nie do końca rozumieją, w jaki sposób wirusy dostają się do systemu, jak się rozprzestrzeniają i jakie szkody mogą wyrządzić. Dlatego nie są w stanie zbudować skutecznej ochrony przed penetracją szkodliwych programów, a firmowe wycieki danych zdarzają się nawet pomimo obecności programu antywirusowego.

Wirus komputerowy

Program lub fragment kodu komputerowego, który rozprzestrzenia się w systemie bez interwencji użytkownika, nazywany jest wirusem komputerowym. Doświadczeni programiści identyfikują dziesiątki sposobów umieszczania złośliwego oprogramowania na komputerze użytkownika lub organizacji: poprzez listy mailingowe w postaci nieszkodliwych wiadomości, aktualizacje określonych programów, strony internetowe, dysk twardy, pendrive itp.

Po przeniknięciu do komputera złośliwego oprogramowania zachowuje się inaczej i może prowadzić zarówno do poważnych konsekwencji (awaria, wyciek poufnych informacji), jak i po prostu do uszkodzenia lub zniekształcenia plików. W najgorszym przypadku komputer osobisty znajdzie się pod kontrolą intruza, a zwykły użytkownik nie będzie tego podejrzewał.

Obecnie ufają komputerowi w rozwiązywaniu złożonych problemów. Z tego powodu, gdy system zawiedzie, konsekwencje stają się tragiczne i kończą się ofiarami ludzkimi. Warto przypomnieć przypadek, który miał miejsce w lipcu 2018 r. W szpitalu w Tiumeń, gdzie podczas operacji mózgu wyłączono cały sprzęt z powodu ataku Purgena. Gdyby nie doświadczenie neurochirurgów, wynik byłby śmiertelny.

W 2020 roku znanych jest co najmniej 10 000 złośliwego oprogramowania. Główną różnicą między nimi jest zasada działania i sposób dystrybucji. Istnieją nie tylko standardowe wirusy, ale także kombinowane, które należą do 3-6 typów jednocześnie.

Plik

Ten typ pojawił się na początku narodzin komputerów; pierwsza dystrybucja została nagrana w dyskowym systemie operacyjnym Microsoft DOS. Zagrożenie przeniknęło do kodu źródłowego programów .com i .exe, edytując je tak, aby wirus odgrywał główną rolę przy nowym uruchomieniu, a nie program. Złośliwe oprogramowanie mogło napisać swój własny kod zarówno na początku, jak iw środku materiału, a na samym końcu miało to na celu utrudnienie wykrycia. Ponadto wirus jest w stanie podzielić kod na bloki i umieścić go w dowolnym miejscu.

Po wdrożeniu i przejęciu kontroli program infekuje resztę plików, penetruje pamięć RAM itp. Jednak stało się to w czasie, gdy komputery korzystały z dyskietek, teraz używane są płyty CD, które są bezpieczniejsze (z wyjątkiem pirackich). Dlatego ten wirus nie ma znaczenia w 2020 roku.

Bagażnik

Ta opcja zapewnia dostęp do kontroli komputera podczas uruchamiania systemu operacyjnego podczas fazy inicjalizacji. Dlatego, aby zrozumieć, jak działa wirus, ważne jest, aby zapamiętać sekwencję uruchamiania i inicjalizacji.

Po włączeniu komputera zaczyna działać POST (Power On Self Test). Test określa wydajność komputera i jego konfigurację. Następnie sprawdzana jest obecność dyskietki, jeśli jest włożona, system operacyjny jest z niej ładowany, jeśli nie, z dysku twardego.

Gdy system operacyjny uruchamia się z dyskietki, komputer odczytuje rekord rozruchowy do pamięci RAM. Urządzenie zawiera również strukturę danych, która definiuje cechy. Sterowanie jest przesyłane i ładowany jest system operacyjny. Dysk twardy działa prawie tak samo, tylko w przeciwieństwie do dyskietki odczytywana jest główna prędkość rozruchu.

Wirus modyfikuje rekord rozruchowy, podczas gdy oryginalne rekordy pozostają nienaruszone, ponieważ wirus je kopiuje. Zyskuje kontrolę nad komputerem po zakończeniu testu POST i kopiuje się do pamięci RAM, co zmniejsza dostępną przestrzeń. Przechwytuje niektóre funkcje BIOS-u iw celu „zatuszowania” śladów ładuje oryginalne dane do sektora rozruchowego i oddaje kontrolę. Jednak wirus rezyduje w systemie i jest w stanie kontrolować działanie programów.

Łączny

Wirusy kombinowane występują częściej w życiu użytkownika niż poprzednie; łączą właściwości wirusów plików i wirusów rozruchowych.

Zaszyfrowane

Aby utrudnić programowi antywirusowemu wykrycie złośliwego oprogramowania, niektóre wirusy używają szyfrowania. Gdy tylko jeden plik zostanie zainfekowany, zmienia kod na nowy klucz. Wirusy te różnią się od siebie iw pewnych okolicznościach mają różną długość. Utrudnia to wykrycie tego typu na urządzeniu, chyba że używasz zaawansowanego programu.

Ponadto wirus działa tylko wtedy, gdy sam odszyfrowuje swój własny kod wykonywalny. Dlatego po uruchomieniu zainfekowanego pliku szkodliwe oprogramowanie zacznie działać po odszyfrowaniu.

Wykorzystywane są również wirusy polimorficzne, które są trudniejsze do wykrycia, ponieważ używają przeciwnych systemów szyfrowania iw dwóch identycznych na pierwszy rzut oka wariantach nie można znaleźć tej samej sekwencji kodu.

Trojany

Ten typ działa podobnie jak mit grecki. Początkowo przebiera się za standardowy program, który nie przyciąga uwagi, ale po uruchomieniu użytkownik, niezauważony przez siebie, zapisze go na komputerze i zacznie wykonywać złośliwe zadania. Najczęściej służy do uzyskania zdalnego dostępu w celu kradzieży lub zniszczenia danych osobowych. Aby zatrzeć ślady swojej obecności, wirus usuwa się sam, a przyczyna niepowodzenia pozostaje nieznana.

A to nie wszystkie rodzaje wirusów, w rzeczywistości jest ich więcej i każdego roku rozwijają się z nową energią, otwierając nieznane wcześniej sposoby rozprzestrzeniania się. Dlatego przed przystąpieniem do oceny ważne jest, aby zrozumieć, z czym dana osoba walczy i jak.

Antywirus nie jest standardowym programem na kleszcza, który jest postawiony na zasadzie „tak było” - to właśnie może uchronić osobę w krytycznej sytuacji przed utratą danych osobowych.

Myślenie, że ten problem nie zostanie dotknięty, jest absurdalne, tak samo jak wyjście z domu i pozostawienie otwartych drzwi. Na początku kłopoty się nie pojawią, a potem będzie za późno na żałobę. Dlatego ważne jest, aby osoba rozumiała, z czym się boryka i dlaczego.

Krótko o pracy antywirusów

Program, który spowalnia rozprzestrzenianie się lub zabija złośliwe oprogramowanie, nazywany jest programem antywirusowym. Najczęściej jest opracowywany dla systemu operacyjnego Windows, ponieważ jest podatny na ataki i jest rozpowszechniany na całym świecie.

Z zewnątrz pracę programu antywirusowego można pomylić z wirusem, monitoruje również ruch sieciowy, monitoruje aplikacje, zbiera statystyki, nasłuchuje portów itp. Z tego powodu programiści nie zalecają instalowania dwóch programów antywirusowych na jednym komputerze, ponieważ konsekwencje mogą być katastrofalne.

Antywirusy najlepszych producentów zwalczają złośliwe oprogramowanie na wiele sposobów. Należy również pamiętać, że nawet zainstalowana licencjonowana aplikacja nie zapewnia 100% ochrony przed włamaniami. Zasadniczo praca antywirusa polega na wyeliminowaniu konsekwencji, które sam stworzył użytkownik (pobrał program z nieznanej strony, przeszedł na niewłaściwą stronę itp.).

Ocena wysokiej jakości i bezpłatnych programów antywirusowych

360 Total Security (360 TS)

Bezpłatna opcja, która stała się popularna w 2015 roku. Po zainstalowaniu programu antywirusowego pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest przejrzysty interfejs, nawet niedoświadczony użytkownik może łatwo to rozgryźć.

Ta aplikacja stała się dla ludzi darem niebios, jest wyposażona w dziesiątki różnych funkcji, które są dostępne zarówno w 360 Total Security, jak i płatnej składce 360 ​​Total Security. Antywirus działa na pięciu silnikach: Avira, Bitdefender, QVM AI, skanerze w chmurze i naprawie systemu. Kolejną zaletą jest obsługa popularnych przeglądarek, od Internet Explorera lub Microsoft Edge po Yandex Browser i Opera. Oprócz ochrony i wycieku danych osobowych, 360 TS zapobiega próbom włamania do kamery internetowej i zużywa mało pamięci RAM, dzięki czemu komputer nie zwalnia podczas pracy.

Jednak oprócz zalet użytkownicy zauważają jednak pewne wady. Na przykład darmowy 360 Total Security zawiera irytujące reklamy, nie ma zapory (ochrona w Internecie), czasami program antywirusowy wykrywa złośliwe programy w licencjonowanych aplikacjach, co często denerwuje osobę, ponieważ nie może tam być żadnych wirusów.

Średnia cena wersji płatnej to 1299 rubli za 1 rok do użytku osobistego na trzech urządzeniach. Działa na Windows i MacOS. Rekomendacje i recenzje osób, które z niego korzystały, są różne, ale średnia ocena to 4,3 na 5.

Zalety:

 • Minimalne obciążenie pamięci RAM;
 • Ładny wygląd;
 • Szybki;
 • 5 silników ochronnych;
 • Czyszczenie śmieci;
 • Całkowicie za darmo.

Niedogodności:

 • Reklama;
 • Fałszywy alarm;
 • Bezużyteczne wobec nowych zagrożeń.

Panda Antivirus Pro

Ta opcja jest odpowiednia dla osób, które nie zamierzają używać programu antywirusowego przez długi czas. Licencja próbna jest ważna przez 30 dni, w tym czasie użytkownik będzie miał czas na pełne zapoznanie się z aplikacją i usunięcie złośliwego oprogramowania.

Chociaż ustępuje czołowym producentom w rozwiązywaniu niektórych złożonych problemów, dla większości użytkowników ten produkt jest niezbędnym narzędziem do eliminacji nieprzewidzianych zagrożeń.

W wersji próbnej programu funkcjonalność pozostaje niezmieniona i niezawodnie chroni komputer. Jest wbudowana zapora ogniowa i blokowanie podejrzanych aplikacji. Chroni nie tylko komputer, ale także przed przeniknięciem do domowej sieci Wi-Fi. Testowany pod kątem ochrony wykazał 8,8 punktu, czyli tyle samo, co Kaspersky Anti-Virus 2016.

Instalacja odbywa się w kilka kliknięć, niewielkie obciążenie procesora i bezpieczeństwo - to właśnie dostaje użytkownik po pobraniu Panda Antivirus Pro.

Zalety:

 • Nie ładuje systemu;
 • Ochrona Internetu;
 • Łatwy w użyciu;
 • Kontrola rodzicielska;
 • Szybka pomoc techniczna w języku rosyjskim.

Niedogodności:

 • Darmowa wersja przez 30 dni;
 • Słaba ochrona przed phishingiem;
 • Przy zakupie koszt wyniesie 4490 rubli.

AVG Anti-Virus Free

Darmowy program antywirusowy, który rozwiąże wiele problemów z plikami wirusowymi. Według niektórych użytkowników produkt ten zajmuje osobne miejsce na rynku. Dziesiątki przydatnych funkcji, które chronią komputery przed wszechstronnymi atakami, nowoczesny interfejs, zdalne sterowanie, optymalizacja komputera osobistego - wszystko to oferuje AVG Anti-Virus Free.

Nie zajmuje dużo miejsca na komputerze i nie jest wybredny pod względem właściwości, dlatego będzie działać nawet na słabych urządzeniach.Producent produktu wyposażył go nie tylko w niezawodną ochronę, ale także w przyspieszenie komputera, więc jeśli będziesz używać produktu zgodnie z przeznaczeniem, stanie się on nieodzownym pomocnikiem.

Interfejs jest w języku rosyjskim z łatwą nawigacją. Produkt uzyskał również 5,5 na 6 punktów w testach ochrony przed wirusami.

AVG Anti-Virus Free jest przeznaczony do użytku domowego i obsługuje tylko systemy Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista i XP. Produkt jest często aktualizowany, a bazy wirusów aktualizowane są 5-6 razy dziennie, więc użytkownik nie powinien martwić się o bezpieczeństwo swoich danych osobowych.

Istotną wadą jest niska ochrona przed nowymi metodami phishingu, ale jeśli znasz główne sposoby tego rodzaju ransomware, użytkownik nie zauważy tego problemu i będzie bezpieczny.

Zalety:

 • Wysokie wyniki testów;
 • Wysokiej jakości blokowanie złośliwego oprogramowania i linków;
 • Optymalizacja komputera;
 • Darmowe oprogramowanie;
 • Wygodny interfejs.

Niedogodności:

 • Niski poziom ochrony przed phishingiem.

AdAware Antivirus

Jeśli ktoś szuka produktu z funkcją antyspyware, jest to odpowiednia opcja. Podczas testowania ochrony antywirus uzyskał 8,4 punktu na 10 możliwych, co jest dobrym wskaźnikiem.

Produkt jest całkowicie darmowy i można go pobrać z oficjalnej strony internetowej. Jedyną istotną wadą programu jest brak ochrony przed linkami i fałszywymi witrynami. W przeciwnym razie jest to podstawowy program antywirusowy o normalnym stopniu ochrony przed trojanami i innymi wirusami.

Zalety:

 • Program jest bezpłatny;
 • Optymalizuje komputer;
 • Przyjazny interfejs;
 • Antyspyware.

Niedogodności:

 • Średnia ochrona;
 • Nie chroni użytkownika przed złośliwymi linkami;
 • Nie ma żadnych dodatkowych funkcji.

Kaspersky Free

Ta opcja jest udostępniana użytkownikom bezpłatnie przez rok z dalszym odnowieniem. Ludzie doceniają to, ponieważ niezawodnie chroni człowieka przed zagrożeniami internetowymi. W ten sposób Kaspersky Free przechwytuje złośliwe skrypty, dzięki czemu surfowanie po Internecie jest bezpieczniejsze.

Produkt chroni również użytkownika nawet podczas pracy w publicznych sieciach Wi-Fi blokując dane osobowe. Dlatego osoba pozostaje anonimowa, nie tracąc jednocześnie dostępu do swoich ulubionych witryn.

W przeciwieństwie do wersji płatnej dostępne są tylko 2 funkcje z 6: aktualizacja bazy danych, sprawdzenie systemu. W kompleksowym teście ochrony komputera Kaspersky Free uzyskał 10 punktów na 10, co czyni go jednym z najlepszych programów w segmencie darmowym.

Zalety:

 • Niezawodna ochrona przed phishingiem;
 • Wysokie wyniki;
 • Ochrona użytkowników w sieciach publicznych;
 • Całkowicie darmowy produkt.

Niedogodności:

 • Ograniczona funkcjonalność

.

Wynik

Opisane powyżej programy antywirusowe są odpowiednie dla prawie każdego komputera. Dzięki nim użytkownik będzie mógł bezpiecznie pobierać pliki i aplikacje. Nie należy jednak tracić czujności, ponieważ programy te nie gwarantują 100% sukcesu, wszystkie działania zależą od użytkownika.

Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z antywirusów opisanych w rankingu lub ciekawszych opcji, powiedz nam o tym w komentarzach.

1 KOMENTARZ

 1. Używałem AVG przez bardzo długi czas, aż pewnej nocy złapano mnie na stronie phishingowej i straciłem z karty 15 000 rubli. Od tego czasu w Kaspersky.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *