Najlepsze rekuperatory domowe na 2020 rok

1

Rekuperator to urządzenie wchodzące w skład systemu wentylacji. Konieczne jest doprowadzenie świeżego powietrza do pomieszczenia, które jest kluczem do utrzymania komfortowego środowiska. Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” oferuje przegląd najlepszych rekuperatorów domowych na rok 2020.

Rekuperator - co to jest?

Każdy budynek, zwłaszcza domowy, musi mieć swobodny dostęp do czystego powietrza zewnętrznego. A jego objętość powinna odpowiadać objętości powietrza „wywiewanego” usuwanego z pomieszczenia. Zatem musi istnieć obieg. Jednak wraz z wypływem powietrza znika coś bardzo cennego. Zimą jest ciepło, a latem chłodno, pilnie pozyskiwany przez wydajne energochłonne klimatyzatory. Aby temu zapobiec, opracowano rekuperator (lub rekuperator).

Samo słowo „rekuperator” ma łacińskie korzenie i pochodzi od słowa „rekonwalescencja”, które można przetłumaczyć jako „otrzymywanie”, „powrót”. W tym przypadku możemy mówić o tym urządzeniu jako o wymienniku ciepła, który zapobiega stratom ciepła w zimnych porach roku oraz zapobiega przedostawaniu się ciepła do domu wraz z nowym przepływem powietrza w okresie gorącym. W efekcie w klimatyzowanym układzie rekuperator zapewnia korzystny mikroklimat bez wysokich kosztów energii elektrycznej.

Zasada działania

Metoda odzysku ciepła to energooszczędna technologia, która ogranicza straty ciepła związane z wentylacją. Dzięki rekuperatorowi można zaoszczędzić do 70% ciepła „wychodzącego” na ulicę i ponownie je wykorzystać.

Schemat działania rekuperatora jest dość prosty. W rzeczywistości urządzenie jest dwuściennym wymiennikiem ciepła, w którym dwa strumienie powietrza spotykają się bez mieszania się ze sobą - nawiew i wywiew. Ze względu na to, że przepływy mają różne wskaźniki temperatury, gdy spotykają się między nimi, następuje wymiana energii cieplnej. Mówiąc najprościej, zimny strumień nagrzewa się, a ciepły strumień chłodzi. Również podczas chłodzenia ciepłego strumienia wilgoć jest usuwana z powietrza. W postaci kondensatu osadza się na ścianach wymiennika ciepła lub wraca z powrotem do pomieszczenia.

Czym oni są?

Jednostki są podzielone na następujące typy:

 • Według typu projektu - płaszczowo-rurowy, spiralny, obrotowy, lamelowy, lamelowy żebrowany.
 • Po wcześniejszym umówieniu - powietrze, gaz, ciecz. Przez powietrze rozumie się jednostkę wentylacyjną, której zadaniem jest wentylacja z odzyskiem ciepła. W urządzeniach gazowych jako nośnik ciepła stosuje się dym. Rekuperatory cieczy - spiralne i bateryjne - są często instalowane w basenach.
 • W zależności od temperatury chłodziwa - wysoka temperatura, średnia temperatura, niska temperatura. Rekuperatory wysokotemperaturowe nazywane są rekuperatorami wysokotemperaturowymi, których nośniki ciepła osiągają 6000 C i wyżej. Urządzenia średniotemperaturowe to urządzenia o charakterystyce chłodziwa w zakresie 300-6000C. Temperatura płynu chłodzącego jednostki niskotemperaturowej jest poniżej 3000Z.
 • Przy okazji ruchu mediów - przepływ bezpośredni, przeciwprądowy, krzyżowy. Różnią się one w zależności od wzoru kierunku przepływu powietrza. W jednostkach o przepływie krzyżowym przepływy następują prostopadle do siebie, w jednostkach o przepływie przeciwprądowym dopływ i odpływ są przeciwne, aw jednostkach o przepływie bezpośrednim przepływy są jednokierunkowe i równoległe.

Rekuperatory płaszczowo-rurowe

Mają najprostsze urządzenie. Wady - waga, wymiary, trudność w utrzymaniu.

Spirala

W modelach spiralnych wymienniki ciepła wyglądają jak dwa spiralne kanały, przez które przemieszczają się media. Wykonane z materiału w rolce, są owinięte wokół centralnie umieszczonej przegrody.

Rekuperatory obrotowe

Instalowany w systemach wentylacji nawiewno-wywiewnej. Ich sposób działania opiera się na przepływie nawiewu i spalin przez specjalny obrotowy wymiennik obrotowy.

Płytowy wymiennik ciepła

Jest to rekuperator, w którym przenoszenie ciepła z ośrodka gorącego do zimnego następuje poprzez przejście przez blachy stalowe, grafitowe, tytanowe i miedziane.

Rekuperator płytowy żebrowany

Jego konstrukcja oparta jest na cienkościennych panelach z żebrowaną powierzchnią, wykonanych metodą spawania wysokoczęstotliwościowego i łączonych ze sobą na zmianę o 90 stopni0... Taka konstrukcja, jak również różnorodność zastosowanych materiałów, pozwala na uzyskanie wysokiej temperatury czynnika grzewczego, minimalnych oporów, długiej żywotności, dużej powierzchni wymiany ciepła w stosunku do całkowitej masy wymiennika. Ponadto takie urządzenia są niedrogie i najczęściej służą do przetwarzania ciepła mediów odlotowych.

Popularność modeli żebrowanych opiera się na następujących zaletach (w porównaniu z analogami typu obrotowego i tradycyjnie plastikowego):

 • wysokie temperatury pracy (do 12500Z);
 • mała waga i rozmiar;
 • bardziej budżetowy;
 • szybki zwrot kosztów;
 • niski opór wzdłuż ścieżek gaz-powietrze;
 • odporność na żużel;
 • łatwe czyszczenie kanałów z zanieczyszczeń;
 • długa żywotność;
 • uproszczona instalacja i transport;
 • wysokie wskaźniki termoplastyczności.

Rekuperatory przemysłowe i domowe - jakie są różnice?

Jednostki przemysłowe znajdują zastosowanie w branżach, w których występują termiczne procesy technologiczne. Najczęściej przemysł to właśnie tradycyjne płytowe wymienniki ciepła.

Instalacje domowe to urządzenia charakteryzujące się niewielkimi wymiarami i niską wydajnością. Mogą to być modele nawiewno-wywiewne, których główne zadanie sprowadza się do wentylacji z odzyskiem ciepła. Takie układy można realizować na różne sposoby - zarówno w postaci obrotowego, jak i płytowego wymiennika ciepła. Co więcej, każdy z nich ma swoje zalety i wady.

Następnie rozważymy główne kryteria wyboru, aby zrozumieć, który recooler lepiej kupić.

Jak wybrać?

Wybierając urządzenie domowe, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

 1. Materiał;
 2. Funkcjonalny;
 3. Rodzaj pokoju;
 4. Warunki eksploatacyjne i mikroklimatyczne;
 5. Metoda instalacji.

Materiał

Wymiennik ciepła może być:

 • Ceramiczny. Zalet - skutecznie gromadzi i długo oddaje ciepło, nie boi się wilgoci. A dzięki strukturze w postaci plastra miodu obszar materiału przewodzącego ciepło jest możliwie najszerszy. Z minusów - nagrzewa się przez długi czas.
 • Miedź / aluminium. Materiał jest niedrogi i dobrze przewodzi ciepło. Powietrze wywiewane oddaje energię cieplną do płyt, które z kolei ogrzewają świeży strumień zasilający.
 • Plastikowy. Plastik był używany od niedawna, dlatego nadal trudno jest stworzyć jego pełny obraz. Eksperci nazywają takie urządzenia eksperymentalnymi i zwracają uwagę tylko na cenę zalet;
 • celulozowy. Potrafi funkcjonować w warunkach średniej i niskiej wilgotności, utrzymując jej optymalny poziom. Od profesjonalistów: nie wysycha.Z minusów: wrażliwy na wilgoć i niskie temperatury - zamarza w temperaturze -50Z.

Funkcjonalny

Niektóre modele mogą mieć następujące funkcje:

 • Wysoce wydajny wielopoziomowy system filtracji;
 • Ogrzewanie strumienia zasilającego;
 • Stopniowa regulacja wskaźników prędkości wentylatora;
 • Odzysk ciepła do 94-97%;
 • Kontrola i monitorowanie jakości powietrza za pomocą różnych czujników;
 • Praca w trybie „nocnym”, który chroni przed hałasem;
 • Praca w trybie automatycznym;
 • Sterowanie za pomocą komputera, smartfona, tabletu, pilota.

Rodzaj pokoju

Instalację wentylacji należy przeprowadzić z uwzględnieniem kursów wymiany powietrza, które różnią się w zależności od rodzaju i przeznaczenia pomieszczenia. Dlatego w przypadku sypialni i salonów zaleca się zorganizowanie przepływu powietrza. A do łazienek, toalet i kuchni najlepiej nadaje się sprzęt do produkcji okapu. Jest to konieczne, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczonego powietrza do pomieszczeń mieszkalnych.

Biura charakteryzują się problemem nadmiernego wydzielania ciepła z urządzeń oraz dużej liczby pracowników. Na siłowni oprócz dużej ilości ciepła wynikającego z aktywnej interakcji gości ze sprzętem do ćwiczeń występuje również podwyższona wilgotność. I tam, i tam, potrzebna jest mocniejsza jednostka niż w przypadku domu.

Montując sprzęt w salach lekcyjnych i przedszkolach należy jednocześnie wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników - liczbę osób, wilgotność oraz ilość zanieczyszczeń.

W prywatnym domu najbardziej odpowiednie są naścienne jednostki płytowe. Są łatwe w montażu, nie wymagają dodatkowej pielęgnacji i specjalnej konserwacji oraz nie psują wnętrza. Jeśli planowane jest zainstalowanie potężnego sprzętu, co oznacza duże wymiary urządzenia, lepiej jest zapewnić instalację nawet podczas budowy.

Model płytowy nadaje się również do mieszkania, jednak aby uniknąć błędów przy wyborze należy wziąć pod uwagę fakt, że większość rekuperatorów ze względu na imponujące gabaryty przeznaczona jest do grubych ścian zewnętrznych. A do mieszkania potrzebujesz urządzenia, które może wytrzymać ścianę w domu z panelami. Dobrą opcją jest urządzenie oparte na technologii odwrotnej.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę obszar, który będzie musiał utrzymywać chłodnica. Musi pasować do pojemności i przepustowości sprzętu. Zbyt mocne urządzenie na małym obszarze będzie energochłonne i nieekonomiczne. Niewystarczająca moc w dużym obsługiwanym obszarze nie będzie wystarczająco skuteczna i nie przyniesie pożądanego rezultatu.

Warunki eksploatacyjne i mikroklimatyczne

Natężenie przepływu objętości powietrza nawiewanego w budynku mieszkalnym można obliczyć na dwa sposoby - na podstawie powierzchni, jak również liczby mieszkających (na stałe) osób.

Warunki mikroklimatyczne w pomieszczeniach mieszkalnych i sypialnych mogą być:

 • podwyższony optymalny (36 m3/ 1 osoba lub 5 m3/ godzinę za 1 m2) - niezbędne dla osób ze specjalnymi potrzebami, np. osób niepełnosprawnych, chorych, małych dzieci, osób starszych;
 • optymalny (25 m3/ 1 osoba lub 3,6 m3/ godzinę za 1 m2) - stwarzają poczucie komfortu dzięki optymalnemu stosunkowi świeżości i ciepła, przyczyniają się do wzrostu wydajności i aktywności;
 • dopuszczalne (15 m3/ 1 osoba lub 2,2 m3/ godzinę za 1 m2) - zmuszają osobę do stosowania dodatkowych mechanizmów termoregulacyjnych do fizjologicznej adaptacji, ale jednocześnie nie powodują nieodwracalnych lub niebezpiecznych konsekwencji dla zdrowia.

Ważny jest również wskaźnik CO2... Dwutlenek węgla (znany również jako dwutlenek węgla) jest emitowany przez ludzi w tempie około 20-25 litrów na godzinę. Kiedy ludzie są stale w pomieszczeniu, poziom CO2 wzrasta, wzrasta również ilość materii organicznej i bakterii. O tym ostatnim decyduje po prostu zapach - powietrze staje się stęchłe, ciężkie. Przy stężeniu CO2 powyżej dziesięciu procent osoba traci przytomność.

Jednocześnie, zgodnie z europejskimi przepisami, optymalne warunki powstają, gdy pomieszczenie otrzymuje od 12 do 25 m3 godzina świeżego powietrza na osobę. W ten sposób pojemność jednostki wynosi 120 m3/ godz. wystarczy na zaspokojenie potrzeb 3-4 osób przebywających w pomieszczeniu jednocześnie.

Metoda instalacji

Możliwa podłoga, wisząca i dachowa.

Opcje montażu sufitowego są interesujące, ponieważ pozwalają ukryć wszystkie szczegóły techniczne we wnęce sufitów napinanych i podwieszanych. Cena takich urządzeń jest dość wysoka i determinują wymagania dotyczące wymiarów urządzenia - musi być kompaktowe. Jednocześnie do jego podłączenia nie są wymagane pomocnicze kanały obejściowe. Istotną wadą tej metody jest hałas podczas pracy, który jest spowodowany niewielką odległością pomiędzy funkcjonującymi częściami a kratkami wentylacyjnymi.

Urządzenia wolnostojące i wiszące koncentrują się na umieszczeniu w pomieszczeniach technicznych. Wydajność takich modeli nie jest ograniczona wymiarami, jednak ważne jest prawidłowe wykonanie systemu spinającego. Urządzenia montowane na podłodze / ścianie są używane w połączeniu z systemami klimatyzacji i ogrzewania.

Modele dachowe są częstymi gośćmi w budynkach z jednym dużym pokojem. Instalowane są na dachu budynku i mają takie zalety, jak wysoka wydajność, szybki i łatwy montaż oraz łatwa konserwacja.

Istnieją również modele ścian punktowych, które są montowane osobno w każdym pomieszczeniu przylegającym do ulicy. Są dobrzy, ponieważ nie potrzebują dodatkowej komunikacji.

Wskazówki dotyczące wyboru

Odnośnie schematu działania sprzętu:

 • rekuperator z funkcją wentylatora można zainstalować tylko na doprowadzeniu świeżego powietrza z zewnątrz, a powietrze wywiewane będzie usuwane w sposób naturalny przez okap;
 • urządzenie przeciwprądowe, działające jednocześnie w celu dopływu i usunięcia, jest w stanie zapewnić pełną wentylację oddzielnego pomieszczenia;
 • urządzenia z dodatkowym podłączeniem kanałów powietrznych są przeznaczone do jednoczesnej obsługi kilku pomieszczeń lub całego mieszkania na raz poprzez jedną instalację;
 • jednostki pracujące w trybie rewersyjnym zaleca się instalować parami. Eliminuje to naruszenie równowagi powietrza w mieszkaniu lub domu;

Rozważane schematy działania są podstawowe, jednak o konkretnym schemacie i doborze liczby urządzeń najlepiej porozmawiać ze specjalistami.

Odnośnie liczby kondygnacji w budynku:

 • Ze względu na możliwe silne podmuchy wiatru nie zaleca się instalowania schładzaczy w mieszkaniach powyżej piątej kondygnacji, zwłaszcza jeśli miejsce instalacji nie jest chronione. Silne wiatry mogą negatywnie wpływać na charakterystykę wymiany ciepła i działanie wentylatorów. Ponadto ze względu na wysokość podłogi należy wziąć pod uwagę słabszy naturalny przeciąg.
 • W przypadku wyższych pięter odpowiednia jest kompaktowa centrala wentylacyjna z funkcją ogrzewania i czyszczenia. Można również zastosować wentylację nawiewno-wywiewną - dla oddzielnego pomieszczenia lub mieszkania.

Nie będzie też zbędne uwzględnienie układu domu / mieszkania - czy między pokojami są drzwi i szczeliny pod drzwiami dla przelewów, pomieszczeń przejściowych czy nie, czy jest swobodny dostęp powietrza z salonów do kuchni i łazienki.

Która firma jest lepsza?

Najlepsi producenci sprzętu klimatycznego to:

 1. Breezart;
 2. Turkov;
 3. Blauberg;
 4. Royal Clima;
 5. GlobalVent;
 6. Soler & Palau;
 7. VAILLANT.

Popularne modele są produkowane przez Maico (Niemcy), PRANA (Ukraina), VAILLANT (Niemcy), TION (Rosja), MITSUBISHI ELECTRIC (Japonia), VENTS VENTS (Ukraina).

Gdzie kupić i ile to kosztuje?

Pod względem ceny urządzenia różnią się w zależności od marki i wydajności całego systemu wentylacji. W celu ustalenia ceny konieczne jest opracowanie kompetentnego projektu, który będzie spełniał określone wymagania i warunki. Od jakości projektu zależy nie tylko efektywność działania całego systemu, ale także wysokość dalszych kosztów utrzymania.Zdaniem kupujących sprzęt można dobrać samodzielnie, a tak jest rzeczywiście - w sprzedaży są kanały wentylacyjne, kratki i inne elementy, ale z tymi problemami najlepiej poradzić sobie fachowiec. Projektant będzie musiał dopłacić i na pierwszy rzut oka takie koszty wydają się imponujące, ale w przyszłości pozwoli to uniknąć wielu możliwych problemów i nieprzewidzianych kosztów podczas napraw.

Wybierając rekuperator należy przede wszystkim ocenić stosunek ceny do jakości. Nie należy od razu łapać się za nowe przedmioty lub przepłacać znacznej kwoty tylko za promowaną markę. Przecież sprzęt nie jest tani i będzie się opłacał przez kilka lat.

Możesz kupić urządzenie, odwiedzając specjalistyczny sklep lub zamawiając online w sklepie internetowym. Ale niezależnie od wybranego miejsca zakupu, zdecydowanie powinieneś zapoznać się z opisem produktu i recenzjami, a także sprawdzić certyfikaty produktów i dowiedzieć się, jak długa jest gwarancja. Z reguły podaje się go nie dla samego urządzenia jako całości, ale dla jego poszczególnych elementów. Dlatego im wyższa jakość komponentów, tym droższy będzie sprzęt.

Zalety i wady

Zalety rekuperatorów:

 • Regularne czyszczenie ze szkodliwych substancji - kurzu, drobnych zanieczyszczeń, spalin, alergenów i innych możliwych emisji, typowych dla megalopoli i miast z dużą liczbą przedsiębiorstw przemysłowych;
 • Organizacja wysokiej jakości wentylacji pomieszczenia bez niebezpiecznych przeciągów;
 • Znaczne oszczędności na ogrzewaniu, co jest oczywiste przede wszystkim dla osób mieszkających w domach prywatnych;
 • W przypadku budynków mieszkalnych z systemem centralnego ogrzewania oszczędności termiczne nie są tak istotne, ale istnieje poważny problem z wentylacją i świeżym powietrzem;
 • W przypadku zainstalowania urządzenia czyszczenie należy przeprowadzać 2-3 razy rzadziej.

Niedogodności:

 • Modele płytowe zimą podatne na oszronienie, co wymaga okresowego wyłączania sprzętu lub droższego sprzętu;
 • Ruchome części konstrukcji (zwłaszcza w modelach obrotowych) wymagają okresowej konserwacji;
 • Namacalna wartość, która może się zwrócić w ciągu zaledwie kilku lat.

Główne cechy techniczne

PokójSpecyfikacjeZalecenia
1Układ sterowaniaW najprostszej wersji rekuperator nie posiada układu sterowania, ale jednocześnie wyposażony jest w przepustnicę umożliwiającą regulację przepustowości wymiennika. W pozostałych przypadkach rekuperator jest jedynym elementem wymuszającym ruch przepływu, odpowiednio prędkość jego wentylatorów decyduje o intensywności wymiany powietrza. W przypadku takich jednostek zapewnione jest ręczne przełączanie trybu. Istnieją również modele, których obsługa jest sterowana pilotem. Najbardziej zaawansowane modele można podłączyć do ogólnego systemu automatyki domowej i automatycznie dostosowywać wydajność na podstawie danych dotyczących liczby osób lub informacji uzyskanych z wewnętrznych analizatorów gazów.
2Akumulatory ciepłaSłabym punktem wielu domowych rekuperatorów jest oblodzenie wymiennika ciepła w okresie zimowym. Aby temu zapobiec, najlepsze modele są wyposażone w akumulatory ciepła, a także w wentylatory o zwiększonej mocy.
3FiltryUrządzenia wyposażone są w filtry oczyszczające napływające powietrze z zanieczyszczeń. Z reguły na strumieniach przychodzących i wychodzących są instalowane różne filtry - filtry dokładne i zgrubne.
4Poziom hałasuRekuperatory to dość hałaśliwy sprzęt, dlatego najczęściej instaluje się je na zapleczu. Wybierając urządzenie, które ma być zainstalowane w salonie, należy zwrócić uwagę na poziom hałasu.
5DożywotniŻywotność sprzętu to około 10 lat, okres gwarancji waha się w ciągu 3 lat - w zależności od producenta.
6Dodatkowe trybyDodatkowe funkcje jakie mogą występować w rekuperatorach to tryb nocny, praca czujnika CO2 oraz możliwość podłączenia do systemu „inteligentnego domu”.
7MontowanieZapewnia montaż urządzenia pod pewnym spadkiem na ścianie zewnętrznej o określonej grubości (od 300 do 600 mm). W murze przebijany jest kanał i wymagana jest izolacja termiczna wokół korpusu oraz uszczelnienie szczelin w murze. Najpierw należy odłączyć napięcie w pomieszczeniu, aby można było poprowadzić okablowanie do panelu sterowania. Modele bezprzewodowe wymagają jedynie gniazdka elektrycznego, aby podłączyć zasilanie do rekuperatora. W przypadku braku specjalnych umiejętności najlepiej jest zaangażować w instalację specjalistów.

Ocena modeli jakości na rok 2020

Lamellar

Mitsubishi Electric Lossnay VL-100EU5-E

Producent: Mitsubishi Electric (Japonia)

Średnica rury: 75 mm

Wymiary (sz / w / dł): 62x16,8x26,5 cm

Waga - 6,5 kg

Średnia cena - 29000 rubli.

Centrala podwieszana z rekuperatorem płytowym. Można go montować zarówno w pionie, jak iw poziomie. Parametry wymiany powietrza: minimum - 65 m3/ godzinę, maksymalnie - 105 m3/godzina. Poziom hałasu wynosi 30 dB. Rekuperator wykonany jest z cienkiego papieru impregnowanego specjalną kompozycją. Koryguje nie tylko temperaturę powietrza nawiewanego, ale także wilgotność. Zainstalowane filtry pomagają oczyścić powietrze z dużych frakcji brudu i kurzu. Korpus urządzenia jest przystosowany do pochłaniania drgań dźwięku.

Mitsubishi Electric Lossnay VL-100EU5-E

Zalety:

 • cicha praca;
 • estetyczny wygląd;
 • łatwa instalacja;
 • łatwość konserwacji;
 • przystępna cena;
 • z grubym filtrem na wlocie i wylocie;
 • z czujnikami temperatury;
 • szybko eliminuje obcy zapach.

Niedogodności:

 • brak panelu sterowania;
 • przestaje działać w niskich temperaturach (poniżej -100Z).

Royal Clima SOFFIO RCS 950 2.0

Producent: Royal Clima (Włochy)

Średnica rury: 200 mm

Wymiary (sz / w / dł): 96x27x96,2 cm

Waga - 43 kg

Średnia cena - 75000 rubli.

Wiszące markowe urządzenie wentylacyjne wyposażone w rekuperator płytowy. Jednostka jest zdolna do wydajnej pracy w niskich temperaturach, wyposażona jest w inteligentny system obejściowy, a wbudowane wentylatory posiadają trzy tryby prędkości. Nie wymaga odprowadzania kondensatu dzięki zastosowaniu technologii membranowej, to znaczy nie tylko oddaje ciepło, ale także wilgoć. Korpus wyposażony jest w izolację termiczną zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Skuteczność rekuperacji wynosi 90%. Objętość wymiany powietrza od 613 do 950 m3/godzina. Pobór mocy - 0,23 kW. Poziom hałasu podczas pracy wynosi 31 dB.

Royal Clima SOFFIO RCS 950 2.0

Zalety:

 • z czujnikiem temperatury;
 • z pilotem z ekranem dotykowym;
 • z ochroną przed mrozem;
 • z wielopoziomowym zegarem na tydzień;
 • istnieje możliwość podłączenia dodatkowego czujnika dwutlenku węgla;
 • z możliwością podłączenia nagrzewnicy elektrycznej i wentylatora;
 • są wbudowane filtry wielokrotnego użytku;
 • działa cicho.

Niedogodności:

 • Cena £.

Obrotowy

Systemair SAVE VSR 300

Producent: Systemair (Szwecja)

Typ: elektryczny

Wymiary (sz / w / dł): 59,5x50,5x112,0 cm

Średnica - 160 mm

Waga - 65 kg

Średnia cena - 204000 rubli.

Jednostka nawiewno-wywiewna podwieszana o wysokiej sprawności z rekuperatorem obrotowym. Nadaje się do budynków mieszkalnych o powierzchni usługowej do 240 m22... Objętość wymiany powietrza - do 376 m3/godzina. Pobór mocy wynosi 1,83 kW. Poziom hałasu wynosi 42 dB. Charakterystyczne cechy urządzenia to izolowana cieplnie i akustycznie obudowa, wbudowany programowany system automatyki, wymiennik ciepła z funkcją odprowadzania wilgoci do zasilania oraz wysokiej jakości wentylatory, które zużywają o 50% mniej energii. Oprogramowanie Wizard znacznie uprości pierwsze uruchomienie, pomoże w uruchomieniu sprzętu i zapobiegnie zastosowaniu nieprawidłowych ustawień. Wszystkie ustawione parametry są pokazane na wyświetlaczu. Urządzenie można zamontować pionowo na podłodze lub poziomo pod sufitem.

Systemair SAVE VSR 300

Zalety:

 • z drobnym filtrem do zasilania;
 • z grubym filtrem do okapu;
 • z czujnikami wilgotności i temperatury;
 • z pilotem i panelem kontrolnym;
 • osobna regulacja dopływu i odpływu;
 • ochrona przed mrozem;
 • timer do zmiany trybu z „dzień” na „noc”;
 • alarm niebezpieczeństwa;
 • można podłączyć czujniki zewnętrzne.

Niedogodności:

 • ciężki;
 • kosztowny.

GlobalVent Climate-R300

Producent: GlobalVent (Rosja)

Średnica połączonych rur: 160 mm

Wymiary (sz / w / dł): 60,5x25x88 cm

Waga - 27 kg

Średnia cena - 105000 rubli.

Ekonomiczna i kompaktowa centrala wentylacyjna produkcji rosyjskiej z obrotowym rekuperatorem, która służy do utrzymania optymalnego mikroklimatu. Zimą urządzenie zapewnia ogrzewanie nawiewanego powietrza zewnętrznego, a latem chłodzenie. Posiada wysoki poziom wydajności (180-330 m3/ godzinę) przy niskim zużyciu energii elektrycznej (0,35 kW). Może być zamontowany pod sufitem podwieszanym lub w oddzielnej niszy. Pomaga to utrzymać urządzenie poza zasięgiem wzroku i ukryć wszystkie elementy techniczne. Obudowa posiada właściwości termoizolacyjne i jest wykonana ze stali ocynkowanej. Wytwarzany poziom hałasu wynosi 47 dB.

GlobalVent Climate-R300

Zalety:

 • jednostka samooczyszczająca;
 • dokładnie przylega do zadanej temperatury;
 • prosta i szybka instalacja;
 • instalacja w dowolnej dogodnej pozycji;
 • z czujnikami temperatury;
 • automatyczne sterowanie / sterowanie pilotem;
 • niskie zużycie energii;
 • niezawodna praca.

Niedogodności:

 • kosztowny.

Z izolacją pośrednią

Breezart 3700 Aqua RR

Producent: Breezart (Rosja)

Wymiary rur prostokątnych: 600x300 mm

Wymiary (sz / w / dł): 104x120,1x249,3 cm

Waga - 270 kg

Średnia cena - 813000 rubli.

Centrala wentylacyjna najnowszej generacji z rekuperatorem obrotowym i pośrednim nośnikiem ciepła. Posiada podgrzewacz wody i zespół mieszający z zaworem 2/3 drogowym (w zależności od rodzaju zaopatrzenia w wodę). Wyposażony w zawory powietrzne z napędem silnikowym, cyfrowy system automatyczny z dotykowym panelem sterowania i wszystkie niezbędne czujniki. Praca wentylatora charakteryzuje się obecnością 10 stopni prędkości, dzięki czemu można ją regulować w zależności od potrzeb. Możliwe jest również sterowanie nawilżaczem i monitorowanie stopnia zabrudzenia filtra powietrza. Urządzenie zakłada poziomy montaż podłogowy. Obudowa jest izolowana termicznie i akustycznie. Objętość wymiany powietrza do 3700 m3/godzina. Pobór mocy do 1,4 kW. Osiągnięty poziom hałasu to 49 dB.

Breezart 3700 Aqua RR

Zalety:

 • świetna produktywność;
 • potężny elektroniczny system automatyki;
 • z grubymi filtrami nawiewu i wywiewu;
 • z czujnikiem temperatury;
 • z pilotem;
 • z ochroną przed odmrożeniami;
 • z zegarem czasu rzeczywistego;
 • 8 tygodniowych scenariuszy funkcjonowania, w tym tryby „Komfort” i „Restart”;
 • można podłączyć do systemu „Smart Home”;
 • zdalne sterowanie z komputera lub smartfona.

Niedogodności:

 • głośny;
 • ciężki;
 • kosztowny.

Blauberg KOMFORT Roto EC LW1000-2 S17

Producent: Blauberg (Niemcy)

Wymiary (wys./szer./gł.): 70x121x74,5 cm

Waga - 130 kg

Średnia cena - 313000 rubli.

Centrala wentylacyjna z rekuperatorem obrotowym, nagrzewnicą wodną i sterowaniem elektronicznym. Cechy konstrukcyjne pozwalają na montaż urządzenia na podłodze, podwieszenie go do sufitu lub przymocowanie do ściany za pomocą specjalnych uchwytów. Urządzenie pomoże zorganizować skuteczną wentylację w mieszkaniu, domu, domku. Obudowa wykonana jest z trójwarstwowych paneli ocynkowanych i aluminiowych z izolacją termiczną i akustyczną. Wysoki stopień oczyszczenia zapewnia filtr kasetowy na wylocie i filtr kieszeniowy na zasilaniu. Wbudowana nagrzewnica włącza się, gdy ciepło ze strumienia spalin jest niewystarczające, aby podgrzać powietrze nawiewane do zadanej temperatury. Moc grzałki jest kontrolowana automatycznie. Objętość wymiany powietrza wynosi 900 m3/godzina. Osiągnięty poziom hałasu to 58 dB.

Blauberg KOMFORT Roto EC LW1000-2 S17

Zalety:

 • wysoka sprawność (98%);
 • przyjemny wygląd;
 • z kontrolą przepływu zasilania;
 • filtry ze wskazaniem;
 • niskie zużycie energii;
 • dobra klasa ochrony;
 • sygnalizacja alarmu;
 • działanie timera;
 • wybór prędkości wentylatora (3 tryby).

Niedogodności:

 • głośny;
 • wymaga odprowadzenia kondensatu.

Dach

Turkov ZENIT HECO- 550

Producent: Turkov (Rosja)

Wymiary (wys./szer./gł.): 106x130,5x72,5 cm

Waga - 175 kg

Średnia cena - 365000 rubli.

Centrala wentylacyjna z rekuperatorem i nagrzewnicą elektryczną, której sprawność wynosi 80%. Wyposażony w małą, zaawansowaną technicznie obudowę, której kształt pozwala na montaż w każdym pomieszczeniu. Istnieje wysokiej jakości izolacja, która zapewnia ochronę przed urządzeniami wytwarzającymi hałas i stabilną pracę nawet w ekstremalnie niskich temperaturach (do -350Z). Wentylatory mają trzy ustawienia prędkości. Urządzenie można zainstalować w dowolnej dogodnej pozycji zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz ze względu na ochronę przed wpływami środowiska. Nadaje się do użytku w prywatnym domu lub małym obiekcie administracyjnym. Objętość wymiany powietrza wynosi 550 m3/godzina. Poziom hałasu - 45 dB.

Turkov ZENIT HECO- 550

Zalety:

 • automatyczna kontrola;
 • kompaktowy rozmiar;
 • szeroki zakres temperatur pracy;
 • zwrócić nie tylko ciepło, ale także wilgoć;
 • bez kondensacji;
 • nie wymaga podgrzewania;
 • zamontowany w dowolnej dogodnej pozycji.

Niedogodności:

 • ciężki;
 • nie ma czujników wskazujących.

Turkov ZENIT HECO-1200

Producent: Turkov (Rosja)

Wymiary (wys./szer./gł.): 106x130,5x725 cm

Waga - 175 kg

Średnia cena - 365000 rubli.

Centrala technologiczna z płytowym wymiennikiem ciepła i nagrzewnicą elektryczną. Wykonany jest w ergonomicznej obudowie, której cechy konstrukcyjne pozwalają na montaż w dowolnym dogodnym miejscu i pozycji. Zarządzanie sprzętem jest proste i szybkie do nauczenia. Stabilność działania zapewniona jest nawet przy temperaturach do -35%, dzięki czemu można go instalować w zimnych, nieogrzewanych pomieszczeniach, jak również na zewnątrz. Wentylator ma trzy prędkości. Przepływ powietrza nawiewanego maksymalnie 1200 m3/godzina. Skuteczność rekuperacji wynosi 85%. Poziom hałasu sięga 49 dB.

Turkov ZENIT HECO-1200

Zalety:

 • automatyczna kontrola;
 • wysoka wydajność;
 • ścisłość;
 • bez kondensacji;
 • pracować bez podgrzewania;
 • dobra klasa ochrony (IP54);
 • zainstalowany w dowolnej pozycji;
 • prosta konserwacja.

Niedogodności:

 • Cena £.

Izba

PRANA-150

Producent: PRANA (Ukraina)

Średnica modułu - 150 mm

Średnica otworu montażowego - 162 mm

Waga - 4,3 kg

Średnia cena to 30000 rubli.

Centrala wentylacyjna z przepływem bezpośrednim z funkcją rekuperacji. Korpus jest wykonany z tworzywa sztucznego dopuszczonego do kontaktu z żywnością, wymiennik ciepła z miedzi. Urządzenie pozwala usunąć zanieczyszczone powietrze z pomieszczenia, jednocześnie dostarczając świeże i czyste powietrze z ulicy. Procesy nawiewu i wywiewu odbywają się różnymi kanałami, dlatego nie mieszają się. Następuje międzykanałowa wymiana ciepła, to znaczy powietrze z pomieszczenia oddaje swoją energię cieplną zimnemu przepływowi ulic. Wydajność sprzętu podczas rekuperacji: na dopływ - 105 m3/ godz., dla spalin - 97 m3/godzina. Zalecany do obsługi pomieszczeń do 60 m2... W zależności od trybu pracy zużywa od 4 W / h do 17 W / h. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota lub ściemniacza.

PRANA-150

Zalety:

 • kompaktowe wymiary;
 • niewielka waga;
 • wysoka wydajność (do 95%);
 • niski poziom hałasu (14 dB w odległości 3 m);
 • niskie zużycie energii;
 • z trybem „noc”;
 • z funkcją mini-podgrzewania.

Niedogodności:

 • mała wydajność.

Kaczmarek 150

Producent: Soler & Palau (Hiszpania)

Typ: nawiewnik rewersyjny

Wymiary (sz / w / dł): 2,15x2,15x8 cm

Waga - 3 kg

Średnia cena to 31000 rubli.

Jednostka ścienna nawiewno-wywiewna z ceramicznym wymiennikiem ciepła do pomieszczeń zamkniętych. Dopuszczalna grubość ścianki wynosi od 250 do 400 mm. Wydajność wynosi 30-60 m3/godzina. Pobór mocy wynosi 8,9 wata. Osiągnięty poziom hałasu to 23 dB. Urządzenie zapewnia stały dopływ świeżego powietrza z usuwaniem już wywiewanego powietrza z pomieszczenia. W tym przypadku medium zasilające jest podgrzewane przez usunięte.Uzupełnieniem urządzenia jest funkcja automatycznej regulacji prędkości pracy z uwzględnieniem aktualnej wilgotności. Można ją zamontować w dowolnym miejscu, a sprzęt nie zepsuje dotychczasowego projektu i wpasuje się w każde nowoczesne wnętrze. Temperatura pracy od -20 do +50 0Z.

Kaczmarek 150

Zalety:

 • kompaktowy rozmiar;
 • z filtrami czyszczącymi na wlocie-wylocie;
 • sterowanie ręczne;
 • wentylator pracuje w dwóch trybach prędkości;
 • nie hałasuje;
 • wysoka wydajność odzysku (do 93%).

Niedogodności:

 • niska produktywność.

VAKIO Base Plus

Producent: VAKIO (Rosja)

Średnica rury: 125 mm

Wymiary (sz / w / dł): 23,4x50,5x9,8 cm

Waga - 7 kg

Średnia cena - 19900 rubli.

Centrala podwieszana z rekuperatorem. Zapewnia montaż naścienny w dowolnej dogodnej pozycji - pionowej lub poziomej. Wymiennik ciepła jest wykonany z poliuretanu i działa niezależnie od układu wydechowego. Korpus wyposażono w zintegrowany panel sterujący, dzięki czemu interakcja z urządzeniem jest maksymalnie prosta i przejrzysta. Filtry, w które wyposażone jest urządzenie, zatrzymują pyłki, drobny pył, zarodniki grzybów i nie tylko. Maksymalna objętość wymiany powietrza to 40m3/ godzinę, minimum - 120 m3/godzina. Poziom - 20 dB. Działa w szerokim zakresie temperatur - od -47 do +500Z.

VAKIO Base Plus

Zalety:

 • kompaktowy rozmiar;
 • ukryte połączenie;
 • z grubym i drobnym filtrem na zasilaniu;
 • zdalne sterowanie;
 • cicha praca;
 • serwis gwarancyjny w centrum serwisowym;
 • wydajność odzysku 80%;
 • ekonomiczne zużycie energii elektrycznej;
 • nie przepuszcza hałasu z ulicy.

Niedogodności:

 • wymaga oddzielnej przestrzeni.

Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z rekuperatorów domowych opisanych w rankingu lub ciekawszym modelu, powiedz nam o tym w komentarzach.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *