Najlepsze wykrywacze ukrytych przewodów na 2020 rok

0

Okablowanie wewnętrzne może być otwarte lub ukryte. Z reguły ukryte okablowanie odbywa się zarówno w domach panelowych, jak i murowanych. Wadą tego typu okablowania jest to, że bardzo trudno jest je zidentyfikować (wskazać miejsca w ścianie, w których przebiega okablowanie elektryczne). Dlatego podczas wykonywania prac naprawczych, w których konieczne jest wywiercenie ścian i wykonanie w nich otworów, występują niewielkie trudności związane z identyfikacją lokalizacji okablowania. Wszakże uszkodzenie podczas wiercenia w ścianie przewodu elektrycznego ułożonego w ścianie może doprowadzić do zwarcia, a nawet porażenia prądem u specjalisty zajmującego się naprawami i robieniem dziur w ścianach.

Aby wykryć przewody elektryczne znajdujące się wewnątrz ścian (przewody ukryte), stosuje się specjalne wykrywacze przewodów ukrytych. Urządzenia te są w stanie dokładnie określić położenie ukrytego okablowania wewnątrz ścian, a także obecność kształtek lub rur. Redaktorzy serwisu "best-pl.designuspro.com" przygotowali dla Państwa przegląd najlepszych, najlepszych modeli wykrywaczy ukrytych przewodów różnych typów i kategorii cenowych na rok 2020.

Opis urządzenia

Wykrywacze ukrytych przewodów to specjalnie zaprojektowane urządzenia, które pozwalają na bezpieczne wyszukiwanie przewodów znajdujących się wewnątrz ścian wykonanych z betonu, drewna i innych materiałów. Dzięki zastosowaniu takich urządzeń możliwe jest wykrycie przerw, w których naruszona jest integralność kabli telefonicznych, internetowych czy sieci elektrycznych.

W zależności od modelu czujki, w ścianie można również precyzyjnie zlokalizować różne konstrukcje metalowe. Zgodnie z zasadą działania istnieje kilka typów takich czujek. Faktem jest, że istnieją dwa sposoby znalezienia przewodu elektrycznego znajdującego się wewnątrz ściany. Pierwsza metoda polega na użyciu wykrywacza metali, a druga polega na wyszukiwaniu promieniowania elektromagnetycznego i elektryczności statycznej emitowanej przez przewody pod napięciem.

Wykrywacz metali jest wygodny, ponieważ dzięki jego zastosowaniu w ścianach można znaleźć zarówno odłączone od prądu przewody, jak i różne przedmioty czy konstrukcje wykonane z metalu (gwoździe, kształtki, rury itp.). Jednak w bardzo rzadkich przypadkach wykrywacze metali są używane do znajdowania ukrytych przewodów pod stałym napięciem. Do tych celów z reguły stosuje się czujniki reagujące na pola elektromagnetyczne.

Jednak na działanie takich czujek negatywnie wpływa wiele urządzeń gospodarstwa domowego (telefony komórkowe, kuchenki mikrofalowe itp.). Dlatego do wyszukiwania ukrytego okablowania lepiej jest używać testerów, które podczas swojej pracy wykorzystują dwa rodzaje wyszukiwania (wyszukiwanie produktów metalowych i pól elektromagnetycznych). Ukryte wykrywacze przewodów różnią się rodzajem sygnałów, które wysyłają po wykryciu okablowania. Wskazaniem dla tych urządzeń jest:

 1. Dźwięk. Podczas pracy urządzenie emituje sygnały o różnym czasie trwania i tonie.Takie detektory, poprzez rodzaj emitowanego sygnału, pozwalają dokładnie określić, co znajduje się wewnątrz ściany.
 2. Lekki. Do tego typu wskazań wykorzystywane są diody LED. Z reguły diody LED są instalowane w różnych kolorach, a po wykryciu różnych materiałów w ścianie zapalają się różne grupy diod.
 3. W formie wyświetlacza ciekłokrystalicznego.

Nie będzie zbyteczne wspominanie, że istnieją modele czujek, które są wyposażone we wszystkie trzy rodzaje wskazań. Jednak takie urządzenia do wyszukiwania ukrytych przewodów elektrycznych są bardzo drogie.

Uwaga! Urządzenia zdolne do wykrywania kilku różnych rodzajów materiałów wewnątrz ściany są zwykle wyposażone w ekran LCD. Jednak takie urządzenia są drogie. Dlatego w niektórych przypadkach wskazane jest stosowanie wskaźników, które podczas swojej pracy wykorzystują tylko jeden rodzaj wyszukiwania (określanie wyrobów metalowych lub pól elektromagnetycznych).

Którą firmę lepiej kupić

Którą firmę najlepiej kupić? Jest wielu producentów, którzy produkują wykrywacze ukrytych przewodów. Do najlepszych producentów takich urządzeń, według opinii i porad większości kupujących, należą:

 1. Rexant. Jest to rosyjski znak towarowy, pod którym produkowane są różnorodne złącza, materiały eksploatacyjne i różne narzędzia wykonane w Chinach. Firma ta produkuje również różnorodne przyrządy pomiarowe i sygnalizatory, które pozwalają wykryć dokładną lokalizację ukrytego okablowania znajdującego się w ścianach budynków. Urządzenia produkowane pod tą marką działają w trybie automatycznym. Wyposażony w cyfrowe i dźwiękowe systemy ostrzegawcze.
 2. Precision Mastech Enterprises Co. Jest to producent z siedzibą w Hongkongu, który opracowuje urządzenia pomiarowe do różnych celów. Testery produkowane pod tą marką są w stanie, dzięki obecności czujnika przerwy, zidentyfikować lokalizację nawet uszkodzonego okablowania.
 3. Duwi. To popularna polska firma produkująca różnorodne przyrządy pomiarowe i sprzęt elektryczny. Wszechstronność produkowanych przez tę firmę urządzeń polega na tym, że są one w stanie wykryć przewody pod napięciem w ścianach i zidentyfikować lokalizację różnych metali. Do zalet czujek tej firmy należy fakt, że mają dobrą głębokość wykrywania dla okablowania ukrytego (około 30 mm).
 4. Bizon. Znany rosyjski producent elektronarzędzi na rynku krajowym. Produkuje szeroką gamę modeli podtynkowych urządzeń sygnalizacyjnych, które są w stanie wykryć przewody elektryczne na głębokości 40 mm. Modele produkowane pod tą marką mają ergonomiczny kształt, niewielką wagę, a także dźwiękowe i graficzne wskazanie wyszukiwania.
 5. Allsun. Znana chińska firma produkująca urządzenia pomiarowe. Głębokość wykrywania szukaczy tej firmy wynosi około 50 mm. Ponadto urządzenia tego producenta są w stanie wykonywać swoją pracę w szerokim zakresie temperatur pracy (od -7 do +40 stopni Celsjusza). Skanery mogą wyszukiwać kable pod napięciem AC lub DC.
 6. Eltes. Jest to ukraiński ośrodek naukowo-techniczny, który od 2001 roku zajmuje się produkcją elektrycznych przyrządów pomiarowych. Sygnalizatory tej firmy posiadają szeroki zakres czułości (1-4 gradacje). Są również wyposażone w opcję samokontroli. Zaletą urządzeń tego ukraińskiego producenta jest to, że potrafią wyszukiwać zarówno ukryte okablowanie, jak i miejsce zerwania kabla.
 7. Bosch. Popularny na całym świecie niemiecki producent, który produkuje szeroką gamę wysokiej jakości sprzętu elektrycznego. Wykrywacze produkowane pod tą marką wyróżniają się funkcjonalnością i łatwością sterowania.Są w stanie wskazać dokładną lokalizację zarówno ukrytych przewodów, jak i metali znajdujących się wewnątrz ścian. Głębokość skanowania urządzeń tego niemieckiego producenta dochodzi do 7 cm.

Na rynku krajowym istnieje wiele modeli wykrywaczy ukrytych przewodów różnych producentów zarówno do użytku domowego (modele budżetowe), jak i do użytku profesjonalnego. Istnieje wiele wyspecjalizowanych sklepów internetowych, które sprzedają te urządzenia. Na przykład niedrogi, budżetowy detektor w Chinach można kupić na stronie Ali Express.

Kryteria wyboru ukrytego wykrywacza przewodów

Jak dobrać detektor, na co zwrócić uwagę, jakich błędów unikać przy wyborze tego urządzenia? Zanim odpowiesz na pytanie - które urządzenie najlepiej kupić, należy się zastanowić, jakie kryteria należy kierować się przy wyborze takiej techniki. Przed zakupem takiego urządzenia należy zwrócić uwagę na:

 1. Wskaźnik głębokości wykrywania. Jeden z najważniejszych wskaźników ukrytych detektorów przewodów. Możliwość wykrycia przewodów elektrycznych wewnątrz ściany zależy od głębokości detekcji. Z reguły większość producentów w dokumentacji technicznej swoich urządzeń. Określ maksymalną wartość głębokości wykrywania przewodów elektrycznych, drewna lub metali. Warto zwrócić uwagę, że najbardziej optymalnym parametrem głębokości detekcji dla takich urządzeń przy poszukiwaniu przewodów pod napięciem jest 5 cm. Droższe modele tych urządzeń są w stanie pokazać dokładną głębokość znalezionego okablowania lub znalezionych materiałów.
 2. Precyzja. Aby zminimalizować uszkodzenia ścian lub sufitów podczas prac naprawczych, szukając ukrytych przewodów elektrycznych, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, gdzie się one znajdują. Parametr dokładności urządzeń typu profesjonalnego dopuszcza błąd nie większy niż 5 mm. W przypadku urządzeń domowych ten parametr błędu wynosi 10 mm.
 3. Możliwość dokładnej identyfikacji znalezionych materiałów. W ścianie oprócz kabla można umieścić armaturę, różne przedmioty wykonane z metali, drewna, plastiku itp. Dlatego podczas wyszukiwania okablowania ważne jest, aby urządzenie potrafiło rozróżnić rodzaj znalezionego obiektu.
 4. Obecność autokalibracji. Ta funkcja okaże się bardzo przydatna dla początkujących użytkowników detektora. Urządzenie wyposażone w tę funkcję samodzielnie wprowadza dane o rodzaju wykrywanego obiektu oraz o materiale bazowym, dzięki czemu nie ma potrzeby poświęcania czasu na prace przygotowawcze i kalibrację urządzenia.
 5. Automatyczny wyłącznik. Z reguły większość istniejących modeli czujek wykorzystuje baterie jako źródła zasilania. Dlatego funkcja automatycznego wyłączania w przypadku dłuższej bezczynności urządzenia oszczędza energię baterii.
 6. Podświetlenie. Podświetlenie ułatwia wykonywanie napraw okablowania wieczorem lub w słabo oświetlonych miejscach.

Najlepsze wykrywacze ukrytych przewodów na 2020 rok

Podczas kompilacji oceny najlepszych wykrywaczy ukrytych przewodów, wzięto pod uwagę zarówno opinie klientów, jak i parametry techniczne, funkcjonalność urządzeń. Główne parametry, dla których wybrano czujki to:

 • Wskaźnik maksymalnej głębokości skanowania;
 • Wymiary (rozmiar, waga urządzenia);
 • Łatwość użycia;
 • Możliwość skanowania różnych typów przewodów elektrycznych napięciem stałym i / lub zmiennym;
 • Jakość wyświetlania;
 • Dostępność, cechy jakościowe wskazań (światło, dźwięk);
 • Poziom czułości urządzenia, a także możliwość konfiguracji, regulacji.

Ponadto przy opracowywaniu oceny szczególną uwagę zwrócono na takie wskaźniki, jak wszechstronność urządzeń, możliwość wyszukiwania metali. Ważnym faktem, który wpłynął również na wybór urządzeń jest ich koszt (ile kosztują), możliwość profesjonalnego użytkowania, a także fachowe doradztwo. Warto zauważyć, że istnieją modele urządzeń, które są w stanie wykryć plastikowe rury. Jednocześnie mogą wykryć plastik wypełniony wodą i znaleźć plastikowe rury bez wody.

Odniesienie! W Internecie istnieje wiele schematów, które zawierają szczegółowe instrukcje, jak zrobić takie urządzenie własnymi rękami. Jednak co najmniej połowa tych obwodów wymaga drogich komponentów. Dlatego w tym przypadku zamiast produktów domowych wskazane byłoby zakupienie niedrogiego urządzenia do wykrywania ukrytych przewodów elektrycznych.

Laserliner MultiFinder Plus 080.965A

Detektor dość prosty w codziennym użytkowaniu, który może być używany zarówno do celów domowych, jak i profesjonalnych. Wyposażony w ekran LCD i dość prosty system sterowania. Możesz włączyć różne tryby tego urządzenia za pomocą jednego przycisku. Potrafi wykryć lokalizację przewodów elektrycznych (głębokość wykrywania nie przekracza 40 mm), metale żelazne (głębokość wykrywania nie przekracza 100 mm), metale nieżelazne (maksymalna głębokość wyszukiwania to 50 mm). Ponadto urządzenie to umożliwia wyszukiwanie konstrukcji drewnianych znajdujących się wewnątrz ściany (głębokość wykrywania 40 mm).

Laserliner MultiFinder Plus 080.965A

Zalety:

 • Wysokiej jakości wyświetlacz;
 • Funkcjonalny;
 • Proste sterowanie;
 • Obecność sygnalizacji dźwiękowej i koloru;
 • Funkcja automatycznego wyłączania;
 • Lekka waga (230 gramów).

Niedogodności:

 • Wysoka cena (średni koszt to 7237 rubli);
 • Jedna bateria (koronka) służy jako źródło zasilania, które może nie wystarczyć do długotrwałej pracy i eksploatacji.

Bosch UniversalDetect

Jedno z najlepszych, zdaniem kupujących, narzędzi wyszukiwania, które doskonale sprawdza się zarówno w gospodarstwie domowym, domu, jak i zawodowym. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest ustalenie dokładnej lokalizacji zarówno metali nieżelaznych, żelaznych, jak i przewodów elektrycznych. Maksymalna głębokość wykrywania dla okablowania wynosi 50 mm, dla metali żelaznych - 100 mm. Ponadto urządzenie to może wykrywać konstrukcje drewniane (głębokość wykrywania 25 mm).

Urządzenie jako źródło zasilania wykorzystuje 4 baterie (AAA), a jego ciągła praca to około 4 godziny. Waga tego urządzenia do wykrywania przewodów wynosi 340 gramów.

Bosch UniversalDetect

Zalety:

 • Jakość wykonania;
 • Godziny pracy;
 • Niska waga;
 • Łatwość użycia;
 • Dobra głębokość wykrywania.

Niedogodności:

 • Koszt (4977 rubli);
 • Nie jest w stanie wyszukać okablowania wielożyłowego, w którym nie ma napięcia w trybie „Metal” (informacja ta jest podana w instrukcji urządzenia).

ADA tools Wall Scanner 120 PROF

Kompaktowy, popularny model do codziennego użytku domowego i profesjonalnego. To urządzenie jest w stanie wykryć położenie zarówno przewodów elektrycznych, jak i metali nieżelaznych i żelaznych (maksymalna głębokość wyszukiwania okablowania wynosi 50 mm, metale żelazne - 120 mm, nieżelazne - 80 mm). Urządzenie dodatkowo wyposażone jest w specjalne podświetlenie, sygnalizację świetlną, dźwiękową oraz wykorzystuje jedną baterię (koronkę) jako źródło zasilania. Czas pracy urządzenia to minimum 5 godzin. Urządzenie waży 270 gramów. Należy zaznaczyć, że producent zamyka otwory znajdujące się wewnątrz pierścienia wskaźnika za pomocą zaślepek, których wyciągnięcie może być bardzo trudne.

ADA tools Wall Scanner 120 PROF

Zalety:

 • Ergonomiczny korpus;
 • Funkcjonalny;
 • Dobry tryb wyszukiwania metalu.

Niedogodności:

 • Koszt (średnia cena urządzenia to 3590 rubli);
 • Wrażliwy na szum, gdy włączony jest tryb wyszukiwania okablowania;
 • Korona służy jako bateria;
 • Obecność wtyczek znajdujących się w otworze, w którym znajduje się czujnik.

STAYER Master Topelectro

Kompaktowe, niedrogie, niedrogie urządzenie do użytku domowego. Idealny do wykrywania przewodów elektrycznych i metali żelaznych podczas prac remontowych i budowlanych. Głębokość wykrywania tego urządzenia, zarówno przewodów elektrycznych, jak i metali, nie przekracza 50 mm. Waga tego urządzenia to tylko 90 gramów.

STAYER Master Topelectro

Zalety:

 • Dopuszczalny koszt (461 rubli);
 • Ścisłość;
 • Niska waga;
 • Przyzwoita dokładność w trybie wyszukiwania metalu.

Niedogodności:

 • Obecność tylko jednego wskazania dźwiękowego;
 • Brak trybu wyszukiwania dla metali nieżelaznych i drewna;
 • Nie ma wskazania dokładnej głębokości obiektu.

Bison Master DX - 350

Popularny, niedrogi model wysokiej jakości, funkcjonalnego, łatwego w obsłudze skanera. Pozwala wyszukiwać nie tylko przewody elektryczne, ale także produkty wykonane z metalu i drewna. Swoją pracę realizuje dzięki ultradźwiękowym echosondom, dzięki czemu efekt błędów podczas wyszukiwania obiektów jest zredukowany do minimum. Głębokość wyszukiwania przewodów elektrycznych za pomocą tego urządzenia wynosi do 50 mm, metali żelaznych do 38 mm, a drewna do 19 mm. Wyposażony w wyświetlacz, podświetlenie i sygnalizację dźwiękową.

Bison Master DX - 350

Zalety:

 • Dostępność automatycznej kalibracji;
 • Wygodny, ergonomiczny kształt;
 • Rozsądna cena (1079 rubli);
 • Wielokolorowe wskaźniki;
 • Podczas wyszukiwania kabli pod napięciem siła sygnału jest wyświetlana w procentach.

Niedogodności:

 • Słaby dźwięk sygnału wychodzącego podczas wyszukiwania obiektów;
 • Wyświetlacz urządzenia ma mały kąt widzenia.

Charakterystyka porównawcza, opis wykrywaczy ukrytych przewodów

ImięMaksymalna głębokość wykrywania obiektów (mm)Waga (gram)Koszt (w rublach)
Laserliner MultiFinder Plus 080.965AInstalacja elektryczna - 40
Metale żelazne - 100
Metale nieżelazne - 50
Drewno - 40
2307237
Bosch UniversalDetect Instalacja elektryczna - 50
Metale żelazne - 100
Drewno - 25
3404977
ADA tools Wall Scanner 120 PROFInstalacja elektryczna - 50
Metale żelazne - 120
Metale nieżelazne - 80
2703590
STAYER Master TopelectroInstalacja elektryczna - 50
Metale żelazne - 50
Metale nieżelazne - 50
90461
Bison Master DX - 350Instalacja elektryczna - 50
Metale żelazne - 38
Drewno - 19
Nie wskazano1079

Za pomocą detektorów ukrytych przewodów elektrycznych można szybko znaleźć i ustalić dokładną lokalizację drewnianych elementów konstrukcji, znaleźć zbrojenie znajdujące się w ścianach wykonanych z betonu lub płyty gipsowo-kartonowej. Ponadto urządzenia te pozwalają na jak najdokładniejsze ustalenie lokalizacji i wyszukiwanie przewodów elektrycznych w ścianach. Znacząco zmniejsza to ryzyko obrażeń na skutek porażenia prądem elektrycznym, do którego dochodzi w przypadku przypadkowego uderzenia w kabel podczas wybijania otworów w ścianie.

Ponadto określenie dokładnej lokalizacji okablowania minimalizuje straty, które występują w przypadku zniszczenia ścian lub okablowania, jeśli konieczna jest ich wymiana. Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z wykrywaczy ukrytych przewodów lub korzystasz z wysokiej jakości urządzenia opisanego w naszej TOP ocenie, zostaw swoją opinię i zalecenia w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *