Najlepsze dojarki na 2020 rok

0

Ręczne dojenie zwierząt gospodarskich od dawna należy już do przeszłości. O wiele wygodniej jest używać specjalnego aparatu, który pozwala szybko uzyskać mleko bez uczucia zmęczenia. Takie urządzenia kupowane są zarówno dla dużych branż, jak i małych gospodarstw. Wybór odpowiedniego urządzenia wymaga prawidłowego i mądrego podejścia, nasz artykuł pomoże Ci dokonać dobrego zakupu.

Co to jest

Dojarka jest urządzeniem napędzanym pompą próżniową.

Pompa może działać dzięki olejowi silnikowemu, ale ta metoda jest niewygodna, ponieważ wymaga ciągłego monitorowania, kontroli, a ponadto sprzęt tego typu może szybko zawieść w zimnych porach roku. Z zalet warto podkreślić cichą pracę.

Istnieją również modele suche. Są bardzo łatwe w obsłudze, nie wymagają specjalnych umiejętności, ale są bardzo hałaśliwe.

Kto będzie potrzebował

Takich jednostek nie powinien kupować właściciel jednej lub dwóch krów, utrzymanie takiego sprzętu będzie wymagało więcej wysiłku. Ale dla rolnika, który ma więcej niż trzy sztuki bydła, dojarka stanie się koniecznością, zwłaszcza jeśli są inne obowiązki. Również dla osób cierpiących na silny ból pleców i choroby układu mięśniowo-szkieletowego takie nabycie nie będzie zbyteczne.

Czasami zdarzają się przypadki, w których zwierzę po prostu nie daje się dotknąć: indywidualne cechy krowy, wady anatomiczne (płaskie lub obolałe sutki). W takiej sytuacji użycie urządzenia do dojenia stanie się koniecznym środkiem zaradczym.

Kryteria wyboru

Opisaliśmy już funkcje pompy powyżej. Ponadto należy wziąć pod uwagę szereg innych parametrów. Aby nie pomylić się przy wyborze, radzimy zwrócić uwagę na następujące cechy.

Pulsator

Ten element odpowiada za prędkość i objętość doju. To on nakłada się na wymiona krowy. Również odpowiednio dobrane urządzenie pozwoli zwierzęciu na łatwiejsze przenoszenie doju i ochroni je przed zapaleniem wymienia. Jakie są opcje?

 • Nieregulowany pulsator - element przekształca stałą próżnię w pulsujące impulsy. Podczas doju drgania błony zastępowane są odpoczynkiem zwierzęcia. Wtedy zaczyna się następny cykl. Podczas pracy mleko jest całkowicie wypompowywane z wymienia. Takie jednostki są uwielbiane za ich bezpretensjonalność, łatwość obsługi i naprawy, a także za niski koszt.
 • Parowanie doju - To urządzenie symuluje dojenie ręczne. Koszt takich modeli znacznie wzrasta. Dwa sutki na przemian uczestniczą w tym procesie, podczas gdy pozostałe dwa odpoczywają. Jednostka ochroni zwierzę przed powikłaniami, które pojawią się w przypadku przekarmienia. Zakup tego typu maszyn rekomendujemy dla dużych gospodarstw, w których problem zdrowotności zwierząt jest dotkliwy.

Oba typy pulsatorów nie wpływają w żaden sposób na dostarczanie mleka, ale dojenie w parach zapewnia zwierzęciu ochronę przed urazami w trakcie procesu.

Rada! Ani jeden weterynarz nie zaleca maszynie dojenia ostatnich kropli od bydła. Lepiej przerwać zautomatyzowany proces i ręcznie pobrać pozostałości. W przeciwnym razie może dojść do zapalenia wymienia u krowy lub kozy.

Kolektor

Ta część urządzenia składa się z kilku węży, jedna rura jest podłączona do dystrybutora próżni, cztery pozostałe są połączone gumkami, które są nakładane na smoczki. Te węże są połączone z masywnym, który spuszcza mleko do pojemnika. Im większa objętość kolektora, tym intensywniej jest on napełniany.

Standardowa objętość to 140 metrów sześciennych. cm, w sprzedaży można również znaleźć 240 metrów sześciennych. cm Jeśli mówimy o zwykłej pracy i dojeniu 2-3 krów, lepiej wybrać standardowy system bez przepłacania za zwiększoną wydajność. Ale jeśli mówimy o dużej farmie, nie powinieneś oszczędzać na kolektorze o dużej pojemności.

Materiał produkcyjny

Jeśli chodzi o technologię, temu zagadnieniu należy poświęcić maksimum uwagi. Ten parametr odpowiada za żywotność i bezpieczeństwo użytkowania. Na przykład szkło aparatu może być wykonane z tworzywa sztucznego. Obniży to koszt produktu, ale sprawi, że będzie on zawodny do użytku zimowego. Plastikowe pojemniki, które nie są odporne na niskie temperatury, często pękają i pękają. W sprzedaży można również znaleźć kieliszki wykonane ze stali nierdzewnej lub z metalowym cylindrem. Wyróżniają się wysokim poziomem wytrzymałości, ale są nieco droższe.

Pokrywka pojemnika, do którego wpływa mleko, wpływa również na cenę ekspresu. Może być wykonany z polipropylenu lub metalu. Zalecamy zakup urządzenia z wymienną plastikową osłoną. Dzięki temu użytkownik może zaoszczędzić pieniądze, kupując później wymagany przedmiot. Warto również wziąć pod uwagę, że staranna obsługa urządzenia pozwoli nawet najbardziej delikatnym częściom służyć przez długi czas.

Warunki korzystania

Dojarkę należy serwisować codziennie. Co obejmuje opieka?

 1. W urządzeniu nie wolno pozostawiać nawet najmniejszej ilości mleka.
 2. Po użyciu cały system należy dokładnie wyczyścić. Mleko jest doskonałym pożywką dla rozwoju patogenów. Urządzenie można myć czystą bieżącą wodą.
 3. Raz na siedem dni rurki myje się szczoteczkami, a zewnętrzną część suchą szmatką w celu usunięcia kurzu i zewnętrznych zanieczyszczeń.

Ocena najlepszych dojarek

Dla krów

DeLaval Mmu11

Szwedzka marka produkuje wszechstronne i wygodne urządzenie, które zostało zatwierdzone do stosowania zarówno u krów, jak i kóz. Urządzenie jest niezawodne, spełnia wszystkie wymagania organizacji międzynarodowych, w jego konstrukcji zastosowano tylko wysokiej jakości i wydajne elementy. Użytkownicy chwalą również urządzenie za wysoki poziom bezpieczeństwa. Pozytywne recenzje wzbudzają zaufanie potencjalnych nabywców. Taki model będzie potrzebny w dużym gospodarstwie, jeśli chodzi o wysokiej jakości, nieprzerwany doju, który nie powoduje dyskomfortu dla zwierzęcia.

Urządzenie jest łatwe w przenoszeniu i higienicznie czyste mimo dużej wagi - prawie 70 kg. Pompa jest typu suchego, poziom hałasu jest niski, dostępne są dodatkowe węże dla większej wygody użytkowania. Zużycie energii jest niskie, co po raz kolejny potwierdza potrzebę stosowania modelu dla dużego inwentarza.

DeLaval Mmu11

Zalety:

 • wysoka wydajność;
 • pozytywne recenzje;
 • łatwość użycia;
 • długa żywotność;
 • niezawodne komponenty.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

Średni koszt to 65 000 rubli rosyjskich.

Farmer ADE-03M CR

Jednostka produkcyjna produkcji krajowej, typ - sucha. Taka konstrukcja pozwoli zaoszczędzić użytkownikowi nie tylko oszczędności finansowe (brak konieczności wydawania oleju i dodatkowej konserwacji), ale także oszczędność czasu - sprzęt jest w stanie doić dwie krowy jednocześnie.

Waga urządzenia jest niewielka, wynosi zaledwie 27 kg, dzięki czemu w razie potrzeby łatwo je przetransportować. Wszystkie materiały do ​​produkcji są bezpieczne i atestowane, istnieje gwarancja producenta. Dodatkowo istnieje dodatkowa ochrona przed wnikaniem płynów do pracującego silnika.

Farmer ADE-03M CR

Zalety:

 • duża pojemność pojemnika na mleko;
 • ergonomia;
 • łatwość użycia;
 • przystępna cena;
 • niewielka waga.

Niedogodności:

 • niezidentyfikowany.

Średni koszt to 25 000 rubli rosyjskich.

Burenka Tandem

Świetna opcja dla małej rodzinnej firmy. Urządzenie może pracować jednocześnie z kilkoma zwierzętami, zapewniając wysoki poziom produktywności i bezpieczną mleczność. Nie ma potrzeby ręcznego kończenia procesu, ponieważ wymię jest opróżniane tak efektywnie, jak to możliwe, ale co najważniejsze, zwierzę w ogóle nie ucierpi na takiej technice.

Wszystkie elementy składowe są wykonane z wysokiej jakości, kontrola nie wzbudzi wątpliwości nawet początkującym. Specjalna konstrukcja ochroni zwierzę przed infekcją i mastitis. Nasadki wykonane są z silikonu, co gwarantuje delikatny proces. Cicha praca nie ma również traumatycznego wpływu na zwierzę, co zwiększa wydajność i jakość mleka. Pompa próżniowa typu suchego.

Burenka Tandem

Zalety:

 • cicha praca;
 • Łatwość sterowania;
 • wysoka wydajność;
 • niezawodność i trwałość.

Niedogodności:

 • wielka waga.

Średni koszt to 35 000 rubli rosyjskich.

Melasty TjK 1-AK

Jednostka turecka zachwyci użytkowników długą żywotnością i odpornością na długotrwałe obciążenia. Pomimo tego, że urządzenie wyposażone jest w pompę suchą, nie hałasuje podczas pracy i doskonale toleruje niskie temperatury. Spośród części składowych należy wyróżnić pompę, która została poddana specjalnej obróbce. W ten sposób rolnik w krótkim czasie otrzyma dużą ilość mleka.

Podczas pracy obserwacja przez operatora nie powoduje zmęczenia, a zwierzęta również nie odczuwają dyskomfortu. Okres adaptacji do automatycznego doju jest wystarczająco szybki. Pulsator udojowy w parze symuluje proces ręczny, który również nie jest przeciwny zwierzętom gospodarskim. Wytrzymałość wszystkich elementów składowych nie powoduje żadnych reklamacji ze strony użytkownika, wszystkie części służą przez długi czas nie powodując nieprzewidzianych awarii. Poduszka wymion jest wykonana z bezpiecznej gumy, która nie powoduje alergii u zwierzęcia. Małe gabaryty modelu ułatwią transport, przechowywanie i przeprowadzanie higienicznej obróbki. Urządzenie może służyć minimum 8 lat.

Melasty TjK 1-AK

Zalety:

 • długa żywotność;
 • bezpieczeństwo;
 • występ;
 • wysokiej jakości montaż.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Średni koszt to 32 500 rubli rosyjskich.

Ard-U2200AL

I jeszcze jeden przedstawiciel urządzenia ze sparowanym pulsatorem udojowym. Urządzenie całkowicie opróżnia wymiona krowy, delikatnie usuwając wszelkie pozostałości mleka. Urządzenie z łatwością dostosowuje się do indywidualnych cech każdego zwierzęcia, gwarantując bezbolesny proces. Według producenta, zastosowanie tej techniki zwiększy całkowitą ilość otrzymywanego mleka.

Do urządzenia dołączony jest specjalny wózek ułatwiający transport urządzenia. Model ten przydaje się w dużej farmie, w której musisz szybko obsłużyć dużą liczbę zwierząt gospodarskich. Chociaż urządzenie jest mocne i wydajne, nie zużywa dużej ilości energii elektrycznej.

Ard-U2200AL

Zalety:

 • oszczędność energii elektrycznej i siły operatora;
 • w stanie zwiększyć mleczność;
 • pozytywne recenzje;
 • ergonomia.

Niedogodności:

 • niektórzy użytkownicy zauważyli trudności w obsłudze;
 • wysoka cena.

Średni koszt to 57 000 rubli rosyjskich.

Dla kóz

DaMilk AID-1

Wygodne urządzenie zachwyci użytkownika łatwością obsługi. Urządzenie jest łatwe w utrzymaniu i nie powoduje odrzucenia u zwierząt. Długa żywotność zachwyci rolnika, specjalna konstrukcja ochroni ciało przed upadkami i wstrząsami zwierząt hodowlanych.

Elementy są wykonane z wytrzymałych materiałów. Szkła ze stali nierdzewnej nie boją się mrozu i ekstremalnych temperatur. Pokrywa urządzenia wykonana jest z aluminium, wysokiej jakości wkładki. Producent zadbał również o bezpieczeństwo: silnik jest zabezpieczony przed przegrzaniem, węże spożywcze nie zawierają toksycznych materiałów.

DaMilk AID-1

Zalety:

 • wiele pozytywnych recenzji;
 • wygodny przemyślany projekt;
 • koła do transportu;
 • długi okres gwarancji;
 • bezpieczeństwo.

Niedogodności:

 • tylko dla dużych gospodarstw.

Średni koszt to 20000 rubli rosyjskich.

Lider 20.2

Produkt krajowy wykonany jest z najwyższej jakości komponentów. Model jest uniwersalny, można go stosować nie tylko dla kóz, ale także dla krów. Sucha pompa została zaprojektowana z myślą o długiej żywotności. Moc silnika jest w stanie bez przerwy obsłużyć jedno zwierzę. Pulsator jest połączony: łączy w sobie doje podwójne i doje synchroniczne. Eliminuje to potrzebę dodatkowego doju ręcznego.

Według opinii produkt nie jest podatny na awarie i częste naprawy. Zarządzanie jest proste, eksploatacja nie jest w stanie wywołać komplikacji i patologii u zwierzęcia. Solidna konstrukcja wytrzyma lata pracy w gospodarstwach o dowolnej wielkości.

Lider 20.2

Zalety:

 • długa żywotność;
 • siła i niezawodność;
 • bezpieczeństwo;
 • łatwość użycia.

Niedogodności:

 • nieobecny.

Średni koszt to 34 000 rubli rosyjskich.

Mini Milka MDU - 5K

Idealny dla małego gospodarstwa. Korzystając z takiego urządzenia, użytkownik jest w stanie szybko i sprawnie uzyskać duże ilości mleka. Do głównych zalet produktu należy jego produktywność - jest w stanie codziennie służyć inwentarzowi przez 15 lat. Istnieje system kontrolujący wypełnienie wymienia, który nie pozwoli na zranienie zwierzęcia. Jeśli w stadzie są niespokojne zwierzęta, które nie pozwalają na zbliżenie się do nich operatora i aparatu, można doić na odległość. Do tego celu służy długi wąż.

Długa żywotność nie wpłynie na silnik, jest niezawodnie chroniony przed wypaleniem i nagrzaniem. Nie bój się też zmian temperatury i zimnego powietrza. System został zaprojektowany z myślą o tych funkcjach.

Mini Milka MDU - 5K

Zalety:

 • przemyślany system;
 • przystępna cena;
 • bezpieczeństwo;
 • długa żywotność;
 • występ.

Niedogodności:

 • nie nadaje się do dużych gospodarstw.

Średni koszt to 22200 rubli rosyjskich.

Gospodarstwo mleczne 1K

Nasza ocena kończy się łatwą w użyciu jednostką. Transport nie jest trudny, dlatego jest wyposażony w koła. Pompa oleju może powodować dodatkowe obawy, ale gwarantuje cichą pracę. Moc urządzenia jest więcej niż wystarczająca do codziennej pielęgnacji dziesięciu lub więcej kóz.

Bezgłośność modelu pozytywnie wpływa na stan zwierzęcia, dzięki czemu nie ma naruszenia laktacji. Awarie sprzętu są rzadkie, przepłukiwanie systemu i wymiana komponentów nie jest trudna. W razie potrzeby zakup wymaganej części nie jest trudny, zawsze znajdują się na półkach odpowiednich sklepów.

Gospodarstwo mleczne dojenie 1K

Zalety:

 • łatwość użycia;
 • łatwy w obsłudze, w tym wózek;
 • długi okres gwarancji;
 • łatwe do naprawy w razie potrzeby.

Niedogodności:

 • komponenty niespełniające norm;
 • wielka waga.

Średni koszt to 23 000 rubli rosyjskich.

Jeśli miałeś doświadczenie w korzystaniu z produktów opisanych w ocenie, napisz swoją opinię w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *