Najlepsze gitary elektryczne dla początkujących i profesjonalistów na rok 2020

0

Gitara elektryczna to dość popularny instrument muzyczny o charakterystycznym brzmieniu. Z jego pomocą można po mistrzowsku wykonać różnorodne kompozycje, od jazzu po heavy metal. Dzięki wbudowanemu elementowi elektrycznemu dostrojonego systemu przetworników, zakres brzmienia tego instrumentu jest znacznie zwiększony w porównaniu do klasycznej gitary akustycznej.

Redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Państwa ranking najlepszych gitar elektrycznych dla początkujących i profesjonalistów na rok 2020.

Trochę historii

Historia pierwszej gitary elektrycznej jest dość interesująca. Powstał dzięki takiemu muzycznemu kierunkowi jak blues. To właśnie ten całkowicie akustyczny styl skłonił do stworzenia tego instrumentu.

W latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku zespoły bluesowe grały na zwykłej gitarze akustycznej, ale jej dźwięk był tak słaby, że mógł pełnić jedynie funkcję rytmiczną. Dlatego zamiast gitary w większości przypadków używano banjo, które ma jaśniejszy i bardziej nasycony dźwięk.

Pierwsza próba wzmocnienia dźwięku gitary za pomocą przetwornika elektrostatycznego została wykonana przez wynalazcę o nazwisku Lloyd Lore, ale zakończyła się niepowodzeniem. W 1931 roku Adolph Rickenbacker i Georges Bosch ponownie próbowali wzmocnić brzmienie gitary. Użyli przetwornika elektromagnetycznego. Eksperyment zakończył się sukcesem, a wynalazcom udało się uzyskać nowy dźwięk. To prawda, że ​​ich wynalazek był jak patelnia z całkowicie metalowym pokładem i długą szyją. Tak wyglądała pierwsza gitara elektryczna.

W latach trzydziestych kontynuowano eksperymenty z brzmieniem gitary. Próbowali podłączyć przetwornik elektromagnetyczny do korpusu „akustyki”, ale dźwięk był zniekształcony i wytwarzał obce dźwięki. Aby usunąć niepotrzebne dźwięki, w wydrążonym korpusie gitary umieszczono szmaty i gazety. Ostatecznie gitarzysta Le Paul wpadł na pomysł wykonania korpusu gitary elektrycznej z litego bloku drewna i dodania do niego przetwornika ze zwykłego telefonu. To właśnie z takim wynalazkiem zdecydował się wejść na giełdę. Pojawienie się instrumentu wywołało prawdziwy szok wśród słuchaczy, dlatego Le Paul przymocował do niego korpus zwykłej gitary akustycznej, aby uniknąć niepotrzebnych pytań i skarg.

Później okazało się, że kształt korpusu gitary elektrycznej nie wpłynął w żaden sposób na jej brzmienie, dlatego wielu muzyków zaczęło wykonywać ją w bardzo oryginalnym kształcie.

Większość fanów gitar akustycznych przez długi czas nie chciała rozpoznać gitary elektrycznej, tłumacząc, że jej podobieństwo do klasycznego modelu polega jedynie na jej wyglądzie. Jednak w ponad 70-letniej historii gitara elektryczna stała się najbardziej niezbędnym instrumentem muzycznym w wielu gatunkach muzyki rockowej.

Kluczowe cechy

Niewątpliwie główną różnicą między gitarą elektryczną a akustyką jest jej brzmienie, dlatego służy głównie do wykonywania utworów muzycznych w stylu rockowym.

Jednak pomimo tego, że obie te odmiany wywodzą się z tego samego instrumentu - gitary, posiadają szereg charakterystycznych cech. Wśród nich są:

 1. Mieszkaniowy. Gitara elektryczna ma cieńszy korpus. Dlatego do jego odtworzenia wymagane jest dodatkowe połączenie (do komputera lub wzmacniacza combo), w przeciwnym razie dźwięk będzie raczej przytłumiony. Korpus akustyki ma wydrążony kształt i większe wymiary, dzięki czemu dźwięk jest znacznie głośniejszy i nie wymaga dodatkowych połączeń.
 2. Progi. Na gitarze elektrycznej jest znacznie więcej progów. Ich liczba sięga 27, podczas gdy na akustyce może ich być nie więcej niż 21. Wynika to z faktu, że w wersji elektrycznej znacznie łatwiej dotrzeć do odległych progów ze względu na miniaturowe rozmiary obudowy. W przypadku akustyki, aby dotrzeć do odległych progów, w większości przypadków trzeba wykonać w obudowie specjalne wycięcie, zwane cataweem.
 3. Mobilność. Główną zaletą akustyki jest to, że można ją zabrać ze sobą w dowolne miejsce (na spacer po lesie, spotkanie z przyjaciółmi), nie mając pod ręką żadnego dodatkowego sprzętu. W przypadku gitary elektrycznej pod tym względem sytuacja jest nieco trudniejsza, ponieważ trzeba będzie poszukać miejsca, w którym można ją podłączyć.
 4. Technika wykonania. Wersja akustyczna wymaga użycia wyłącznie palców, rzadziej kilofa. Na gitarze elektrycznej gra się tylko kostką.
 5. Koszt. W każdym razie cena akustyki będzie znacznie niższa. Na przykład najczęstszą opcję można kupić za 6000 rubli. Gitara elektryczna będzie kosztować więcej, w przedziale 10 000-15 000 rubli.
 6. Obszary zastosowania. Wersję akustyczną gitary kupuje się najczęściej do grania w domu, natomiast elektro do występów na scenie.
 7. Zaciskanie progów. Uważa się, że zaciskanie progów na gitarze elektrycznej jest znacznie łatwiejsze niż w jej akustycznej wersji. Ręce są mniej podatne na zmęczenie i napięcie.

Pomocne wskazówki dotyczące wyboru

Konieczne jest prawidłowe i gruntowne przygotowanie się do wyboru instrumentu, podejście do tego zagadnienia z najwyższą uwagą i odpowiedzialnością, skoro gitarę kupuje się do gry, a nie tylko po to, by ją podziwiać.

Wybierając gitarę elektryczną, szczególnie dla początkującego muzyka, należy zwrócić szczególną uwagę na tak ważne niuanse, jak styl muzyczny, który planujesz wykonać, konstrukcja instrumentu, a także brzmienie samej gitary.

Gitara za styl gry

To, które kompozycje muzyczne zostaną wykonane bezpośrednio, zależy od tego, który instrument najlepiej wybrać. Jeśli planujesz grać w jednym z ciężkich stylów, to pierwszeństwo powinny mieć modele z przetwornikiem humbucker (ma dwie cewki, nieco niski, stłumiony i pozbawiony „wysokich” dźwięków). W przypadku, gdy planujesz wykonywać lżejsze style - modele z przetwornikiem jednocewkowym (składa się z jednej cewki, ma jaśniejszy, czystszy i wyraźniejszy dźwięk).

Możesz także kupić instrument z dwoma rodzajami przetworników jednocześnie. Ich przełączanie będzie odbywać się za pomocą specjalnego urządzenia umieszczonego na korpusie gitary elektrycznej.

Wygląd

Chociaż konstrukcja instrumentu jest ważnym kryterium, nadal nie odgrywa on szczególnej roli przy zakupie. Jednak gitara powinna zachwycać swojego właściciela nie tylko brzmieniem, ale także wyglądem. W końcu nie można nie zgodzić się, że gra na pięknym instrumencie jest znacznie przyjemniejsza niż na brzydkim.

Dźwięk

To jeden z najważniejszych i kluczowych czynników przy wyborze narzędzia. Aby przetestować dźwięk, należy poprosić sprzedawcę o podłączenie gitary elektrycznej do wzmacniacza combo. Nawet jeśli nie znasz ani jednego akordu, nie musisz być nieśmiały - po prostu spróbuj zagrać na gitarze, posłuchaj jej dźwięku. Jeśli całkowicie Ci odpowiada, to znalazłeś niezbędne narzędzie, ale jeśli nie, musisz wypróbować inny model.

Dodatkowe zalecenia

Istnieje kilka innych przydatnych wskazówek dla początkujących, które ułatwią wybór:

 • koniecznie sprawdź stan gryfu gitary.Powinien być równy, bez pęknięć i innych uszkodzeń;
 • sprawdź jakość strojenia kołków na szyjce. Aby to zrobić, przekręć je w różnych kierunkach - powinny się łatwo przewijać i jednocześnie nie wydawać nieprzyjemnych pisków;
 • sprawdź, czy struny grzechotają podczas gry. Powinny znajdować się niezbyt daleko, a jednocześnie nie za blisko pręta, a także nie powinno być dyskomfortu podczas procesu zaciskania;
 • sprawdź jakość progów. Graj na każdym progu i uważaj, aby nie uderzyć struną o sąsiedni próg lub przetwornik.

Początkującemu muzykowi będzie dość trudno po raz pierwszy poprawnie określić wybór gitary elektrycznej, ale w miarę gromadzenia doświadczenia stanie się to łatwiejsze i łatwiejsze. 

Ocena najlepszych gitar elektrycznych

Fender Standard Stratocaster

To prawdziwy klasyk wśród wszystkich istniejących gitar elektrycznych. To najsłynniejszy instrument firmy Fender. Ten model jest bardzo popularny ze względu na swoją wszechstronność. 21-progowa 4-śrubowa szyjka klonowa i standardowe przetworniki z pojedynczą raną łączą się, tworząc kompletny zestaw dla muzyka - 3 single.

Gitara jest niezwykle wygodna w użytkowaniu, każdy szczegół jest w niej przemyślany. Podczas gry w pozycji siedzącej instrument wygodnie układa się na nodze, a podczas gry w pozycji stojącej sztanga nie przeważa do przodu.

Fender Standard Stratocaster

Zalety:

 • niewielka waga (2,5 kg);
 • wszechstronność, ponieważ pasuje do każdego stylu z wyjątkiem twardego;
 • wysoka jakość wykonania.

Niedogodności:

 • regulator głośności jest zbyt blisko strun.

Squier Bullet Stratocaster HSS

Model ten ma klasyczny kształt korpusu Stratocaster, który zdobył wielki szacunek niejednego pokolenia muzycznego. Taka gitara z łatwością wpasuje się w niemal każdy gatunek muzyczny i będzie pasować do każdego stylu wykonania. Korpus wykonany jest z drewna lipowego pokrytego lakierem poliuretanowym, który zapewnia niezawodną ochronę drzewa przed zewnętrznymi negatywnymi wpływami.

Gitara ma 3 przetworniki (HSS): humbucker w mostku i single na środku i szyi. W połączeniu z 5-pozycyjnym przełącznikiem wyboru i regulacją głośności, zapewniają optymalne dostrojenie dla prawie każdego dźwięku, jaki chcesz.

Squier Bullet Stratocaster HSS

Zalety:

 • dość mocne ciało wykonane z lipy;
 • niezawodny dźwięk jednej cewki bez zewnętrznego hałasu;
 • umiejętność gry w różnych stylach muzycznych.

Niedogodności:

 • mogą pojawić się trudności z dostosowaniem;
 • trochę brakuje mocy dźwięku.

VGS Soulmaster VSM-120

Innowacyjna marka niemieckiej firmy GEWA, wyposażona w 7 strun i niestandardowy mostek stały Evertune, który umożliwia gitarzystom jednokrotne strojenie. Bezpośrednio wzbudził zachwyt i podziw wielu muzyków, ponieważ zapewnia osobne sprężyny dla każdej struny. Dzięki tej funkcji model ten doskonale utrzymuje strojenie, niezależnie od klimatu w pomieszczeniu, zużycia czy intensywności gry wykonawcy.

VGS Soulmaster VSM-120

Zalety:

 • dość proste ustawienie, które wymaga skręcenia tylko pary cewek regulatora;
 • orginalny wzór;
 • czysty i bogaty dźwięk dzięki obecności 7. struny.

Niedogodności:

 • niewielka waga (4,3 kg).

Epiphone Les Paul Standard

Model ten pozostaje jednym z najpopularniejszych wśród gitarzystów od momentu jego pierwszego pojawienia się do dnia dzisiejszego. To połączenie klasycznego wzornictwa i charakteru brzmienia z niezmiennie wysokim poziomem jakości instrumentu w przystępnej cenie.

Korpus gitary jest wykonany z mahoniu z klonowym topem dla klasycznego brzmienia i podtrzymania. Kąt nachylenia głowy 14 stopni zapewnia optymalny nacisk struny na siodełko, poprawiając wytrzymałość i utrzymując strojenie.

Epiphone Les Paul Standard

Zalety:

 • klasyczny design, uosabiający standardowy kształt obudowy;
 • duży wybór ustawień tonów, od najniższego do najwyższego;
 • trwałość materiałów do produkcji (klon i mahoń).

Niedogodności:

 • dość szybkie zużycie parapetów.

Yamaha Pacifica 112

Pomimo klasycznego przykręcanego kołnierza, seria ta jest idealna dla szerokiej gamy gatunków i stylów muzycznych. System przetworników zapewnia różnorodne efekty dźwiękowe, od ciężkiej dyktatury po przejrzysty, czysty dźwięk. Poza tym ten model jest dość wygodny w użyciu. Ergonomia solidnego, olchowego korpusu, przykręcana szyjka i 5-pozycyjny przełącznik humbucker sprawiają, że jest to najlepiej sprzedająca się gitara.

Yamaha Pacifica 11

Zalety:

 • wysoki poziom wytrzymałości prętów;
 • obecność regulacji głośności i tonu;
 • wygodne i przyjemne w dłoniach.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Ibanez GRX20

Ten model jest wysokiej jakości wykonania i przeszedł ścisłą kontrolę jakości. Wystarczająco stylowa gitara o imponującym brzmieniu, zaprojektowana do wysokiej jakości występów rockowych i metalowych. 2 pasywne humbuckery typu otwartego nie tylko zapewniają pożądaną elastyczność tonalną, ale także idealnie pasują do eleganckiego projektu instrumentu. Posiada pięciopozycyjny przełącznik odbioru oraz 2 regulatory głośności i tonu.

Ibanez GRX20

Zalety:

 • klarowność dźwięku bez awarii i obcego hałasu;
 • obecność sparowanych przetworników;
 • cienka szyja.

Niedogodności:

 • Ma wystarczająco ostre krawędzie progu, aby się skaleczyć.

Jackson js11 dinky

Solidna gitara została zaprojektowana, aby zapewnić właścicielowi najnowocześniejsze osiągi i design. Profilowany korpus z lipy, ceramiczne przetworniki magnetyczne, grafitowe wzmocnienie szyi i wysokiej jakości osprzęt. Podstrunnica pokryta jest podstrunnicą z palisandru o promieniu 12 '' o płaskim profilu. Wszystko to razem daje możliwość uzyskania mocnego i wybuchowego brzmienia, dzięki któremu gitara elektryczna sprawdzi się w każdym wzmacniaczu typu combo.

Jackson js11 dinky

Zalety:

 • fajny projekt;
 • nieprzerwana praca bez dodatkowych ustawień;
 • równe iw pełni zbalansowane brzmienie.

Niedogodności:

 • opcjonalne tremolo, tylko komplikujące konstrukcję.

Porównanie prezentowanych modeli

ModelMateriał
korpus
Skala
(cale)
Ilość
progi
Ilość
smyczki
Koszt
(pocierać)
Standard błotnika
Stratocaster
olcha25.5216od 45600 do
56000
Pocisk Squier
Stratocaster HSS
Lipa25.5216od 12900 do
14320
VGS Soulmaster
VSM-120
NATO25.5247od 15800 do
17200
Epiphone Les Paul
Standard
klon24.75226od 32000 do
46000
Yamaha Pacifica 112olcha25.5226od 18405 do
20140
Ibanez GRX20topola22.5226od 13700 do
15600
Jackson js11 dinkyLipa25.5226od 16540 do
18100

Wniosek

Decydując się na zakup gitary elektrycznej, zawsze trzeba być przygotowanym na to, że dobry instrument nie jest tanią przyjemnością. Jednak nie wyrywaj włosów od razu po sprawdzeniu cen nowych narzędzi. Alternatywnie możesz przeglądać aukcje internetowe lub kupić ręczną gitarę. Ale w tym przypadku istnieje ryzyko, że napotkasz oszustów, aw rezultacie otrzymasz narzędzie niskiej jakości za wysoką cenę. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup gitary elektrycznej w specjalistycznym sklepie oferującym zarówno nowe, jak i używane produkty. Sprzedawca ceniący swoją reputację nigdy nie zaoferuje zakupu narzędzia o podejrzanej jakości za bajeczną cenę, a wręcz przeciwnie, pomoże Ci wybrać najbardziej optymalną opcję za rozsądną cenę.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *