Jak wybrać najlepsze filtry do wody pod zlewem

0

Jak wiesz, woda to życie. Dzięki wygodzie współczesnego życia nie potrzebujemy już wody pitnej w studniach i zbiornikach, wystarczy odkręcić kran w kuchni. Ale w większości przypadków wodę, która wpływa do naszych domów i mieszkań, trudno nazwać wodą pitną. Chociaż przechodzi kilka etapów oczyszczania, chlorowanie, złej jakości surowce i przepuszczanie przez zardzewiałe rury wodne sprawiają, że woda jest nie tylko bez smaku, ale wręcz niebezpieczna do picia.

Każda rodzina rozwiązuje ten problem inaczej: ktoś kupuje butelkowaną wodę w litrach, ktoś po prostu gotuje wodę z kranu, a wielu decyduje się na filtr. Oczywiście najłatwiejszym i najtańszym sposobem filtrowania wody jest zakup dzbanka filtrującego. Ale skuteczność takiego filtra pozostawia wiele do życzenia. Niska wydajność, małe ilości przefiltrowanej wody, konieczność ciągłej wymiany wkładów sprawia, że ​​myślisz o bardziej produktywnych opcjach. Dlatego najpopularniejsze są stacjonarne filtry do wody, umieszczane pod zlewem i posiadające osobny kranik na oczyszczoną ciecz.

Rodzaje filtrów do wody pod zlewem

Pomimo różnorodności takich systemów na rynku, są one tradycyjnie podzielone tylko na dwa typy: przepływowe i odwrócona osmoza. Poniżej rozważymy szczegółowo każdy z nich.

Filtry do wody płynącej

Jest to system kilku modułów, z których każdy pełni swoją własną funkcję. Przechodząc sukcesywnie przez kolejny etap oczyszczania, woda wylotowa staje się naprawdę czysta i użyteczna. Moduły są ułożone w określonej kolejności:

 1. Czyszczenie mechaniczne zatrzymuje przede wszystkim duże zanieczyszczenia: piasek, rdzę i inne zanieczyszczenia.
 2. Obróbka chłonna na bazie węgla aktywnego działa jako ochrona przed chlorem, benzenem, produktami ropopochodnymi i pestycydami.
 3. Moduły do ​​twardej wody wykorzystują wymianę jonową, która redukuje sole potasu i magnezu, co pomaga ograniczyć tworzenie się kamienia.
 4. Usuwanie żelaza to walka ze zwiększoną zawartością żelaza i metali ciężkich w wodzie. W filtrze zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której zanieczyszczenia metaliczne wytrącają się i pozostają wewnątrz filtra.
 5. Etap czyszczenia antybakteryjnego usuwa bakterie, wirusy i ślady związków organicznych za pomocą jonów srebra lub promieniowania ultrafioletowego.

Zalety systemu filtracji przepływowej:

 • skuteczny do wody o średniej i niskiej twardości;
 • kompaktowy rozmiar;
 • przystępna cena;
 • szybka filtracja.

Wady:

 • potrzeba częstej wymiany wkładów;
 • nie jest wystarczająco skuteczny do twardej wody.

System odwróconej osmozy

System ten jest podobny do systemu przepływowego, główna różnica polega na tym, że po kilku stopniach oczyszczania woda przepływa przez ten ostatni, wyposażony w membranę z mikroporami. Pory tej membrany są tak małe, że przechodzą przez nie tylko cząsteczki wody. W rezultacie woda jest pozbawiona absolutnie wszystkich zanieczyszczeń, zarówno szkodliwych, jak i pożytecznych.Dlatego w zestawie niektórych filtrów odwróconej osmozy może znajdować się specjalny mineralizator, który nasyca wodę pierwiastkami niezbędnymi dla organizmu. Zwiększa to koszt tego urządzenia.

Obecność wbudowanej pompy wpływa również na cenę, ponieważ do przepuszczenia wody przez membranę odwróconej osmozy wymagane jest wystarczające ciśnienie. Oczyszczanie wody w tych układach przebiega znacznie wolniej niż w układach przepływowych, dlatego takie filtry są zwykle wyposażone w zbiornik z przefiltrowaną wodą. Taki zbiornik jest pod ciśnieniem, więc nawet jeśli w dopływie nie ma wody, kran z przefiltrowaną wodą będzie działał. Wybierając te systemy, należy jednak pamiętać, że takie zbiorniki są dość obszerne i wraz ze wszystkimi elementami filtrującymi zajmują dużo miejsca.

W przeciwieństwie do filtrów przepływowych, w odwróconej osmozie koncentrat soli i zanieczyszczeń wpływa do kanalizacji jako strumień nieoczyszczonej wody, nie zalegając we wkładach filtracyjnych, przy jednoczesnym wzroście zużycia wody.

Generalnie dzięki systemowi odwróconej osmozy możliwe jest uzyskanie najczystszej wody, podobnej do wody mineralnej, z niskiej jakości płynu kranowego.

Plusy:

 • nadaje się do twardej wody;
 • skutecznie oczyszcza wodę ze wszystkich zanieczyszczeń;
 • czyszczenie membrany oszczędza wkłady;
 • zawsze jest zapas przefiltrowanej wody.

Wady:

 • potrzeba dodatkowej mineralizacji wody;
 • długi proces oczyszczania;
 • potrzeba zainstalowania pompy;
 • wysokie zużycie wody;
 • znaczne wymiary;
 • wysoka cena.

Specyfikacje

Rodzaj czyszczeniaPasmoWystępRatunekTemperatura
Mechaniczny<10 μm2-3 l / min6 miesięcy5-35 stopni
Węgiel5-10 mikronów2 l / min6-12 miesięcy5-35 stopni
Wymiana jonów1-5 mikronów1-2 l / min3-6 miesięcy5-35 stopni
Odwrócona osmoza0,1-0,001 μm0,1-0,25 l / min1,5-2 lata5-35 stopni

Czym się kierować przy wyborze filtra

Tak więc decyzja o poprawie jakości wody pitnej do domu została podjęta na korzyść stacjonarnego filtra pod zlewem. Teraz zastanowimy się, jak wybrać go poprawnie i na co musisz najpierw zwrócić uwagę.
Przed podjęciem decyzji o zakupie należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

 1. Jakość wody wodociągowej;
 2. Miejsce montażu filtra i osobny kran;
 3. Możliwość zamontowania dodatkowych elementów, które nie są zawarte w zestawie: pompa, mineralizator, filtr wstępny (instalowany przy bardzo dużej zawartości żelaza w wodzie);
 4. Występ;
 5. Szacunkowy budżet.

Na początek określamy skład chemiczny wody. Jedną z opcji jest skontaktowanie się z konsultantem sklepu, w którym planujesz dokonać zakupu, który jest świadomy poziomu jakości wody w Twojej okolicy. Ale w przypadku zakupów w sklepie internetowym ta metoda nie jest odpowiednia. Dlatego najlepiej jest zanieść wodę do analizy do laboratorium, gdzie uzyskasz szczegółowy wynik: twardość, ph, kolor, zapach, obecność metali ciężkich itp. Na tej podstawie można wybrać odpowiednie urządzenie.

Następnie określamy miejsce instalacji urządzenia. Najwygodniej jest umieścić cały system pod zlewozmywakiem, wyprowadzając tylko dodatkowy kran na zewnątrz. Zwykle jest instalowany obok miksera, więc woda z kranu służy do mycia naczyń, warzyw i innych rzeczy, a filtrowana woda służy do picia i gotowania. Jeśli pod zlewem nie ma wystarczającej ilości miejsca, należy preferować małe urządzenia. Przy wystarczającej przestrzeni całkiem możliwe jest umieszczenie dużego systemu filtrów, na przykład odwróconej osmozy ze zbiornikiem na wodę.

Przy wyborze takich systemów warto wziąć pod uwagę wymagane ciśnienie. Na przykład, aby membrana 50G działała, wymagane jest ciśnienie 1,5 atm, dla 100G - od 3 atm. Dlatego najprawdopodobniej do wytworzenia wystarczającego ciśnienia potrzebna jest pompa, które można dołączyć lub zainstalować osobno. Należy również zadbać o mineralizator, jeśli nie znajduje się on w zestawie, gdyż stosowanie wody destylowanej na długi czas pozbawia organizm niezbędnych soli.

Wybierając odpowiedni filtr, należy również zwrócić uwagę na wydajność. Tyle litrów na minutę może wyczyścić urządzenie. Średnio od jednego do trzech litrów dla filtrów przepływowych i 100-250 ml / min dla systemów odwróconej osmozy. Uwzględnia się również średnią wydajność - całkowity zasób uzdatnionej wody przed wymianą wkładów jest wskazywany w litrach lub w przedziale czasowym od sześciu miesięcy do półtora. W związku z tym im większe moduły, tym dłużej będą trwać.

Dobry zasób od 5000 do 10000 litrów.

Na podstawie tych kryteriów można z grubsza określić żądany model i wybrać go na podstawie budżetu. Częstym błędem przy wyborze jest skupienie się na ogólnej cenie produktu, a nie na wymianie i dodatkowych instalacjach. Na przykład system może być niedrogi, a wymienne wkłady to prawie połowa kosztu całego modelu.

Przegląd producentów

To nie pierwszy rok, w którym najlepiej sprzedającymi się filtrami na rynku rosyjskim są filtry marek Barrier, Aquaphor, New Wave i Geyser. Ich budżet, łatwość użytkowania i instalacji oraz dostępność materiałów eksploatacyjnych sprawiły, że są bestsellerami. Prawie wszyscy producenci mają modele zarówno systemu filtracji przepływowej, jak i odwróconej osmozy. Niedrogie modele w przedziale cenowym od 1500 do 6000 rubli są głównie wyposażone w system przepływu. Podczas gdy filtry premium w kategorii cenowej od 6000 rubli i więcej mają system odwróconej osmozy.

Aby ułatwić zrozumienie wszystkich typów filtrów, przejrzymy ocenę wysokiej jakości i niezawodnych filtrów do wody.

Kompleks ekspertów Barrier

Jest to bardzo prosty 3-stopniowy system filtrów przepływu. Moduł można łatwo zainstalować pod zlewem.
Akcesoria: system 3 modułów, osobny kran do montażu w zlewie. Każdy wkład ma swoją własną funkcję:

 1. Czyszczenie mechaniczne z brudu, piasku, cząstek rur wodociągowych itp .;
 2. Usuwanie metali ciężkich i toksycznych;
 3. Ochrona przed związkami chloroorganicznymi, nieprzyjemnymi zapachami i smakami.

Filtry Barrier Expert Complex mają 5 zestawów wkładów, które można kupić w zależności od jakości wody źródłowej. Różni się nimi tylko wkładka drugiego stopnia.

 • W zestawie „Standard” pełni funkcję jonizacji;
 • Jeśli woda jest zbyt twarda, należy preferować kolbę „Zmiękczanie”;
 • Jeśli rury wodociągowe są tak stare, że zawierają dużo rozpuszczonego żelaza, najlepszym wyborem jest zestaw Ferrostop;
 • W przypadku dużej zawartości chloru w wodzie zalecane jest użycie zestawu „Carbon +”.

Średnia cena filtra przepływu Barrier wynosi około 4000 rubli.

Kompleks ekspertów Barrier

Korzyści:

 • poprawia smak i jakość wody;
 • mały rozmiar;
 • łatwa instalacja i wymiana wkładów;
 • łatwość użycia;
 • możliwość osobnego zakupu i wymiany wkładów;
 • niska cena.

Niedogodności:

 • potrzeba częstej wymiany wkładów;
 • niewystarczająco skuteczne uzdatnianie twardej wody.

Aquaphor Crystal Quadro

To podobny filtr przepływowy z czterema wymiennymi modułami. Łatwość montażu i prostota obsługi urzekają laika. Jeden dodatkowy moduł zawiera sorbenty, które zwiększają skuteczność czyszczenia.

Aquaphor zapewnia kilka zestawów wymiennych modułów:

 • Aquaphor Crystal Quadro pomoże zatrzymać różne zanieczyszczenia mechaniczne: piasek, brud, rdzę.
 • Zestaw Eco N jest odpowiedni dla rodzin z małymi dziećmi. To specjalny system czyszczący o zwiększonej ochronie przed bakteriami i zmiękczaniem wody.
 • Kvadro 2H skutecznie usuwa kamień z twardej wody.
 • Quadro N z podwójnym oczyszczaniem zanieczyszczeń zmiękcza i sprawia, że ​​nawet błotnista woda jest krystalicznie czysta.
 • Quad B z membraną z pustych włókien zwalcza bakterie i usuwa metale ciężkie z cieczy.

Wydajność: 2,5 litra na minutę.
Średnia cena zestawu: 6500 rubli.

Aquaphor Crystal Quadro

Korzyści:

 • ścisłość;
 • wygoda i łatwość użytkowania;
 • możliwość wymiany pojedynczych wkładów;
 • szybkie czyszczenie;
 • akceptowalna cena.

Niedogodności:

 • szybkie zużycie wkładów;
 • wysoka cena wymiennych modułów.

Nowy ekspert od wody

Filtry przepływowe do wody "New Water Expert" posiadają całą linię zestawów od ekonomicznej do premium. Modele te będą odpowiadać konsumentom o wszelkich potrzebach i możliwościach. Dostępne zestawy czyszczenia 3-stopniowego w klasie ekonomicznej: M200, M300, z możliwością rozbudowy do 4-stopniowej. Modele segmentu masowego do oczyszczania wody dowolnego typu: M-305, M-310, M-312, M-330. Modele premium z membraną ultrafiltracyjną M400, M410.

Osobliwością tych filtrów jest to, że wszystkie elementy filtrujące i ich komponenty są ukryte pod stylową kompaktową obudową. W związku z tym, ze względu na brak miejsca pod zlewem, filtr można zamontować nad nim bez uszczerbku dla projektu kuchni. Producent udziela również 3 letniej gwarancji na swoje produkty.

Rozważmy najpopularniejsze modele.

Nowy Water Expert M312


Jest to kompaktowy filtr o stylowym wyglądzie, w kolorze niebieskim metalik. Posiada 4-stopniowe oczyszczanie wody, wewnątrz korpusu znajdują się 4 kolby filtrujące. Kompletny zestaw zawiera również ceramiczny zawór kulowy do czystej wody i wszystko, co jest potrzebne do włożenia i zainstalowania filtra.

To urządzenie filtrujące jest przeznaczone do uniwersalnego oczyszczania wody: oczyszcza z zanieczyszczeń, nieczystości rozpuszczonych, odżelaziacza wody. Zastosowanie zeolitu we wkładzie jonowymiennym eliminuje zmętnienie wody.

Zasób wymiennych wkładów jest przeznaczony na 6 miesięcy użytkowania. Średnia cena: 6000 rubli.

Nowy Water Expert M312

Korzyści:

 • uniwersalne czyszczenie;
 • odroczenie;
 • stylowy wygląd;
 • łatwość instalacji i wymiany wkładów;
 • mały rozmiar.

Niedogodności:

 • słabo zmiękcza wodę;
 • konieczność wymiany wkładów i ich wysoka cena.

Nowy Water Expert M420


Filtr tego modelu należy do klasy premium filtrów przepływowych linii New Water Expert. Zapewnia 5-stopniowe uniwersalne oczyszczanie. Moduł żywicy jonowymiennej zmiękcza wodę i zapobiega osadzaniu się kamienia. Membrana z pustych włókien o wielkości porów 0,01 mikrona pomaga osiągnąć ultrafiltrację bez utraty minerałów. Nowoczesna bateria do wody oczyszczonej idealnie wpasuje się we wnętrze nowoczesnej kuchni.

Metaliczny mokry asfalt w kolorze nadwozia. Szybkość filtracji - 1-2 litry na minutę. Wydajność - 8000 litrów.

Cena modelu: 7500 rubli.

Nowy Water Expert M420

Korzyści:

 • skuteczna filtracja bez utraty minerałów;
 • pięciostopniowe czyszczenie;
 • zmiękczanie twardej wody;
 • ścisłość;
 • stylowy wygląd;
 • wysoka wydajność;
 • wygoda użytkowania.

Niedogodności:

 • wkład zmiękczający szybko zużywa się w warunkach podwyższonej twardości wody;
 • wysoka cena za wymienne moduły.

Filtry do wody gejzerowej


Jest to prawdopodobnie najbardziej ekonomiczna opcja w przypadku popularnych filtrów. Firma produkuje zarówno urządzenia filtrujące typu dzbankowego, jak i przepływową i odwróconą osmozę. W linii filtrów przepływowych głównie 3-stopniowa filtracja, ale są modele uproszczone z 1-stopniową filtracją.

Producent opracował unikalny polimer jonowymienny „Aragon”, który obejmuje całą gamę szkodliwych zanieczyszczeń w wodzie wodociągowej, w tym twarde sole i związki organiczne. Ten materiał filtracyjny składa się ze złożonych, przeplatanych włókien o właściwościach przeciwwyrzutowych, co zapobiega ponownemu zanieczyszczeniu przefiltrowanej wody, nawet po dłuższej filtracji.

Plastikowe kolby filtrów gejzeru są składane; zawierają wymienne wkłady. Pod koniec zasobu kolba jest odkręcana, zanieczyszczony nabój jest usuwany i instalowany jest nowy, po wypłukaniu kolby. Kolejną cechą wkładu Aragon jest możliwość jego regeneracji, czyli przepłukania w sposób opisany w instrukcji, a tym samym wydłużenia jego żywotności. Bardzo łatwo jest zrozumieć, że jego zasoby są wyczerpane: jeśli ciśnienie oczyszczonej wody spadnie, niezależnie od ciśnienia w linii, nadszedł czas, aby zregenerować wkład.

Gejzer 3 IVZH Elite

Mimo przystępnej ceny model ten skutecznie oczyszcza wodę i poprawia jej smak. Zaprojektowany jako filtr do zmiękczania wody.Posiada 3-stopniowe czyszczenie składające się z trzech bloków:

 1. Polipropylen - czyści z zanieczyszczeń mechanicznych, zasoby - 10000 litrów;
 2. Aragon 2 - usuwa żelazo i zmiękcza wodę, eliminuje wirusy i bakterie. Zasób - 7000 l, z regeneracją - 25000 l.
 3. Wkład węglowy - pochłania wodę, usuwa toksyczne zanieczyszczenia. Zasoby do 10.000 litrów.

Maksymalna szybkość filtracji wynosi 3 litry na minutę.
Kompletny zestaw: system filtrów, wkłady, kran, elastyczne węże i wszystko, czego potrzebujesz do podłączenia.

Cena modelu to 3500 rubli.

Gejzer 3 IVZH Elite

Korzyści:

 • Cena budżetu;
 • możliwość regeneracji wkładów;
 • szybka filtracja.

Niedogodności:

 • szybkie pojawienie się kamienia o dużej twardości wody;
 • długi proces wymiany wkładów.

Filtry odwróconej osmozy

Gejzer Prestige 2


Ten model jest najmniejszym spośród filtrów odwróconej osmozy, ponieważ w opakowaniu nie ma zbiornika magazynowego. Sam system składa się z dwóch filtrów:

 1. Filtr wstępnego oczyszczania z elementami sorpcyjnymi, zasób - 6000 l;
 2. Membrana odwróconej osmozy, która oczyszcza wodę z absolutnie wszystkich zanieczyszczeń, a także wirusów i bakterii. Okres eksploatacji to 1-2 lata.

Ciśnienie robocze: 1,5 atm.
Wydajność: 100-250 ml na minutę.

Koszt: 5000 rubli.

Gejzer Prestige 2

Korzyści:

 • ścisłość;
 • wysoki stopień oczyszczenia;
 • niska cena wśród systemów odwróconej osmozy.

Niedogodności:

 • bez mineralizatora;
 • powolna filtracja;
 • brak zbiornika magazynowego.

Aquaphor Osmo 50 isp. pięć


To klasyczny filtr do odwróconej osmozy z kompletnym zestawem w przystępnej cenie. Unikalny system filtracji wstępnej, oczyszczania membranowego, a następnie filtracji węglowej zapewnia całkowitą ochronę przed wszelkimi zanieczyszczeniami, zmiękcza wodę i czyni ją użyteczną na wylocie.

Ekwipunek:

 • moduły do ​​obróbki wstępnej (3 szt.), trwałość 6 miesięcy;
 • membrana do odwróconej osmozy, zasób 1,5 roku;
 • moduł węglowy po filtracji, żywotność 1 rok;
 • zbiornik wodny;
 • kran do czystej wody;
 • rura jG;
 • zacisk drenażowy;
 • węzeł przyłączeniowy;
 • klucz.

Podobnie jak wszystkie filtry tego systemu, jest dość niska wydajność - 130 ml / min, jednak obecność zbiornika magazynowego rozwiązuje problem, pojemność pojemnika wynosi 10 litrów. Z 7 litrów zużytej wody tylko 1 litr pozostanie czysty, reszta przejdzie do drenażu.

Koszt systemu: 7500 rubli.

Aquaphor Osmo 50 isp. pięć

Korzyści:

 • wysoki stopień oczyszczenia;
 • odpowiedni dla dzieci i alergików;
 • filtracja końcowa;
 • obecność zbiornika magazynowego.

Niedogodności:

 • duże boczne zużycie wody;
 • brak mineralizatora;
 • wymiary.

Nowy Water Expert Osmos MO530

Jest to wysokiej jakości system filtrów odwróconej osmozy. Filtr wyposażony jest we wszystko, co niezbędne do uzyskania czystej i zdrowej wody, dzięki wbudowanemu mineralizatorowi na wylocie filtra. Dzięki temu woda nie jest gorsza pod względem składu od butelkowanej wody mineralnej. Przed membraną znajdują się dwa etapy czyszczenia: mechaniczny i węglowy. Włókno odwróconej osmozy zostało opracowane przez japońskich specjalistów. Nadaje się do uzdatniania twardej wody.

Zbiornik posiada wyjmowane worki antybakteryjne, które należy wymieniać co 12 miesięcy. Objętość zbiornika magazynowego wynosi 15 litrów, pojemność użytkowa to 10 litrów. Ceramiczny zawór kulowy Premium. Stylowy design nadwozia z matowego czarnego asfaltu.

Ciśnienie robocze: 0,2 do 0,8 MPa. Temperatura wody na wlocie wynosi 5–35 stopni. Wydajność: 0,18 l / min.

Cena: 11500 rubli.

Nowy Water Expert Osmos MO530

Korzyści:

 • skutecznie oczyszcza wodę ze wszystkich zanieczyszczeń;
 • nadaje się do twardej wody;
 • występuje mineralizacja;
 • Zbiornik.

Niedogodności:

 • wysoka cena;
 • przepływ wody drenażowej;
 • zajmuje dużo miejsca;
 • droga usługa.

Wskazówki dotyczące obsługi

Dlatego rozważaliśmy najpopularniejsze modele przepływowych systemów filtrów. Na podstawie tej recenzji możesz sam określić i wybrać, która firma lepiej kupi filtr. Podsumowując, zwróćmy uwagę na kilka punktów, na które należy zwrócić uwagę podczas korzystania z urządzenia.

 1. Kupuj filtry w zaufanych sklepach od sprawdzonych producentów z gwarancją.
 2. Zadbaj o to, jak zainstalować system wcześniej: samodzielnie lub zapraszając specjalistę.Wielu producentów świadczy usługi związane z instalacją urządzenia.
 3. Jeśli w Twojej okolicy jest woda z dużą ilością zanieczyszczeń mechanicznych, lepiej zainstalować dodatkowy zgrubny filtr wstępnego oczyszczania. Będzie to wymagało największego wysiłku, a system filtrowania wody pitnej będzie trwał dłużej.
 4. Wymieniaj wkłady na czas, w przeciwnym razie nadmierne zanieczyszczenie przyniesie więcej szkody niż pożytku. Częstotliwość ich wymiany jest wskazana w instrukcji obsługi urządzenia.
 5. Aby zapobiec wyciekom i wypryskom, bezpiecznie i mocno zamocuj wszystkie części łączące. Nie będzie również zbędne odcinanie dopływu wody do filtra, gdy nie ma Cię w domu przez dłuższy czas.

Stosując się do tych prostych wskazówek, każdego dnia możesz cieszyć się przyjemnym smakiem czystej i zdrowej wody.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *