Najlepsze aparaty dla początkujących fotografów na rok 2020

0

Uchwycenie na zdjęciach najlepszych chwil w dzisiejszych czasach jest łatwe. Wyjmij smartfon, włącz wbudowany aparat i „kliknij” wszystko, co widzisz. Jednak z biegiem czasu przychodzi zrozumienie, że ramy nie zawsze odzwierciedlają to, co widzi oko. Smartfony nie mają takich samych możliwości jak aparaty. A wtedy na pewno będziesz chciał kupić dobry aparat i zacząć tworzyć! Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” oferuje czytelnikom recenzję „Najlepsze aparaty dla początkujących fotografów 2020”, opartą na opiniach klientów i rekomendacjach ekspertów.

Aparat to bardzo złożony produkt. Aby nauczyć się robić wysokiej jakości zdjęcia, musisz znać jego strukturę i zasadę działania. I musisz zacząć od zera.

Pierwsze kamery

Jednym z pierwszych, którzy wprowadzili ludzkość w fotografię, był francuski artysta i wynalazca Louis Daguerre. Stąd nazwa pierwszych fotografii - dagerotypy.

Aparat Daguerre'a był drewnianym pudełkiem, w przedniej części którego wycięto soczewkę. Naprzeciwko znajdowała się płyta pokryta światłoczułą kompozycją. Światło przechodzące przez soczewkę pozostawiało obraz na płycie, powodując reakcję chemiczną emulsji fotograficznej. Aby naprawić wynikowy obraz, płytkę potraktowano specjalnymi odczynnikami. Soczewka w przedniej części urządzenia jest nieruchoma


W przypadku zmiany odległości do fotografowanego obiektywu należało przesunąć obiektyw, aby uzyskać na kliszy fotograficznej obraz o wystarczającej ostrości. Fotografowanie obiektów w studio, z tej samej odległości, zawsze było wyraźne. Do fotografowania z ziemi dla każdego obiektu należało szukać określonego położenia obiektywu względem kliszy fotograficznej, aby uzyskać obrazy o dostatecznej ostrości.

Ekspozycja i wrażliwość

Pierwsze płyty fotograficzne miały niską światłoczułość. Klienci musieli stać nieruchomo przed aparatem przez bardzo długi czas, aby uzyskać wysokiej jakości obraz.

Czas potrzebny na wystawienie płyty fotograficznej na działanie światła nazywany jest ekspozycją lub prościej szybkością migawki. Do fotografowania poruszających się obiektów wymagany jest krótki czas otwarcia migawki. W przeciwnym razie obraz będzie „rozmyty”. Jednak przy dłuższych czasach otwarcia migawki na kliszę trafia mniej światła. Aby uzyskać wysokiej jakości obraz, należy dodać oświetlenie lub zwiększyć światłoczułość filmu (oznaczoną przez ISO).

Przysłona i głębia ostrości

Istnieją dwa sposoby na zwiększenie ilości światła: doświetlenie obiektu dodatkowymi lampami lub powiększenie przysłony wejściowej obiektywu. Średnica wlotu jest regulowana przez specjalne urządzenie - membranę.

Ciekawy! Aby zrozumieć mechanizm działania przepony, przypomnijmy sobie, jak źrenica oka ludzkiego reaguje na zmiany oświetlenia. W jasnym świetle zwęża się, wpuszczając mniej światła i rozszerza się w ciemności, wpuszczając nawet najmniejsze promienie światła.

Przysłona aparatu składa się z kilku ostrzy (od 8 lub więcej). Wprawia się je w ruch, obracając pierścień obiektywu. Podczas rozchodzenia się i zbliżania względem osi obiektywu, ostrza przysłony rozszerzają lub zwężają „źrenicę” aparatu.

Powstaje pytanie, dlaczego nie ustawić największej przysłony i uzyskać wystarczającej ilości światła? Faktem jest, że zmiana przysłony zmienia głębię ostrości obrazu. Zwykła linijka strzelona do małego otworu będzie wyraźnie widoczna prawie na całej swojej długości, podczas gdy przy otwartym otworze tylko niewielka jego część będzie ostra.

Nowoczesny sprzęt fotograficzny znacznie wyprzedził aparat Daguerre'a. Urządzenia cyfrowe to natychmiastowe zdjęcie i natychmiastowy wydruk, bez użycia środków chemicznych. Ale praw optyki nie można anulować, a pojęcia ekspozycji (czasu otwarcia migawki), przysłony, światłoczułości są tak samo ważne jak za czasów Louisa Daguerre'a.

Jak działa aparat cyfrowy

W aparatach na kliszę światło oddziałuje na światłoczułą warstwę kliszy fotograficznej, wywołując w niej określone reakcje chemiczne.

Po obróbce kliszy specjalnymi odczynnikami fotograf uzyskuje odcisk przedmiotu na negatywie. W celu uzyskania zdjęcia negatyw należy rzutować na papier fotograficzny, którego powierzchnia również posiada warstwę światłoczułą, następnie należy wywołać fotografię i utrwalić obraz innymi odczynnikami. Cały proces, aż do uzyskania gotowego zdjęcia, odbywa się w ciemności. Podczas drukowania fotografii używane jest czerwone światło.

Aparat cyfrowy działa bardzo różnie. Ze wszystkiego, co było nam znane w urządzeniach filmowych, w aparatach cyfrowych pozostał tylko obiektyw i jego przysłona. Wpadając do przysłony obiektywu, światło jest skupiane przez soczewki i opiera się o migawkę.

Za roletą znajduje się najbardziej złożony i najdroższy element - matryca. Jego pierwsza warstwa, filtr Bayera, rozdziela wiązkę światła na różne kolory widma i rozprowadza je po całej matrycy.

Podzielone na kolory światło pada na światłoczułe elementy matrycy, które pochłaniają światło i uwalniają elektrony.

W ten sposób światło jest zamieniane na sygnały elektryczne, które można kodować, przesyłać do innych urządzeń, przechowywać, przetwarzać itp.

Liczbę światłoczułych elementów matrycy szacuje się na miliony, a nawet dziesiątki milionów. Oczywiste jest, że im więcej milionów wrażliwych elementów (pikseli), tym ostrzejsza i bogatsza będzie ramka. Milion w międzynarodowym systemie SI jest oznaczony przedrostkiem „mega”. Dlatego jeśli zapoznając się z charakterystyką techniczną swojego urządzenia, zobaczysz rozmiar matrycy równy 15 megapikseli, wiedz, że on (matryca) składa się z piętnastu milionów światłoczułych elementów.

Po przejściu przez matrycę światło zamieniane na elektrony trafia do procesora urządzenia, gdzie jest przetwarzane i przekształcane w zdjęcie, które natychmiast pojawia się na ekranie urządzenia.

Rodzaje aparatów cyfrowych

Istnieją trzy typy aparatów: lustrzanki, kompaktowe i hybrydy dwóch pierwszych typów, popularnie zwane „bezlusterkowcami”. Rozważ cechy ich urządzenia i możliwości.

Maszyny lustrzane

Ten typ aparatu ma swoją nazwę ze względu na cechy konstrukcyjne. Przechodząca przez optykę wiązka światła trafia w zwierciadło, odbija się od niego na pryzmat pentagonalny, skąd obraz trafia do wizjera, a także jest wyświetlany na ekranie LCD.

Ciekawy! Pierwsze lustrzanki cyfrowe przesyłały odwrócony obraz do wizjera. Inżynierom japońskiej firmy Asahi udało się wyeliminować ten efekt. Odbity od lustra obraz przepuszczali przez pryzmat pentagonalny, umieszczając go w charakterystycznym dla wszystkich lustrzanek cyfrowych górnym występie aparatu. Pierwsza na świecie kamera z pryzmatem pentagonalnym została nazwana Asahi Pentax. Wkrótce samą firmę zaczęto nazywać tą nazwą.

Lustrzanki są duże ze względu na obecność lustra, wymienną optykę i dużą matrycę, wysoką jakość obrazu. Aby określić stopień oświetlenia, urządzenia wyposażono w światłomierz TTL (od angielskiego Through the Lens - przez obiektyw). Zoom optyczny pozwoli ci powiększyć obraz podczas nagrywania filmu. Korzystając z „DSLR”, początkujący będą mogli zrealizować każdy ze swoich kreatywnych pomysłów. Aby to zrobić, trzeba mieć kilka (na początek wystarczą trzy) wymienne obiektywy o różnych ogniskowych.

Kompaktowy aparat

Ludzie nazywają je „mydelniczkami” ze względu na ich mały rozmiar, dzięki czemu można je nosić w kieszeni. Projekt nie przewiduje zmiany optyki. Wymiary matrycy w „mydelniczkach” są zawsze mniejsze niż w lustrzankach cyfrowych. W związku z tym potencjał twórczy fotografa z kompaktem w ręku jest znacznie niższy niż właściciela lustrzanki cyfrowej. A także jakość zdjęć. To prawda, że ​​są tańsze. Istnieją jednak bardzo zaawansowane kompaktowe modele o cechach porównywalnych z budżetowymi modelami lustrzanek jednoobiektywowych. Ale ich cena jest znacznie wyższa.

Aparaty bezlusterkowe

Urządzenia te są rodzajem hybrydy „lustrzanki cyfrowej” i „mydelniczki”. Posiadają duże matryce, wymienną optykę. Brak lusterek sprawia, że ​​są one bardziej kompaktowe, lżejsze, cichsze i bardziej niezawodne ze względu na brak części mechanicznych. Dzięki bezlusterkowcom możesz robić świetne zdjęcia, które nie są gorszej jakości niż urządzenia lustrzane. Trudno jest poruszać się po cenie. Możesz znaleźć markowy kompakt, którego zakup będzie kosztował więcej niż kolejna lustrzanka, lub możesz kupić bezlusterkowiec za te same pieniądze, co wersja DSLR. Wszystko zależy od parametrów technicznych, jakości, funkcjonalności i marki.

Kryteria wyboru aparatu cyfrowego

Wybór typu produktu

Wybierz jedną z trzech wymienionych opcji: kompaktowy, lustrzanki cyfrowe lub bezlusterkowe. Technika lustrzana zapewni więcej możliwości fotografowania w różnych gatunkach, czy to portretach, krajobrazach, dynamicznych momentach (wydarzenia sportowe, wesela itp.). W przypadku podróży na duże odległości jest ciężki i nie zawsze wygodny.

Mydelniczki są bardziej odpowiednie dla podróżników. Istnieją dość zaawansowane modele kompaktowe, z odpowiednio dużymi matrycami, a nawet wymienną optyką, które zapewnią dość dobrą jakość oprawek i będą zawsze pod ręką. To prawda, że ​​nie każdego stać na taki koszt. O tanich kompaktach lepiej zapomnieć, bo taką samą jakość zdjęć uzyskasz smartfonem.

Bezlusterkowiec nadaje się „na ucztę dla świata”. Są niedrogie, lżejsze od modeli DSLR, a jakość zdjęć jest prawie równa im.

Skreśl „profesjonalne” modele ze swojej listy. Początkujący ich nie potrzebują i są nieprzyzwoicie drogie. Doskonałe ujęcia można uzyskać za pomocą urządzenia ze średniej półki cenowej, bez przepłacania za nieznane i niepotrzebne, na etapie opanowania sztuki fotograficznej, super tryby.

Czynnik upraw

Mówiąc najprościej, jest to różnica między formatem filmu 35 mm a rozmiarem matrycy. Jeśli współczynnik przycięcia wynosi jeden, rozmiar matrycy jest równy rozmiarowi filmu. Taki aparat nazywa się pełnoklatkowym. Modele średnioformatowe, bardzo drogie, wyposażone są w matryce o rozmiarach większych od pełnego formatu.

Crop w tłumaczeniu z angielskiego oznacza „cięcie”. Współczynnik przycięcia 2 oznacza, że ​​rozmiar matrycy jest o połowę mniejszy od klatki filmu 35 mm, przyjmowanej standardowo. Pełny format będzie droższy. Jednocześnie plon w wysokości 1,5 - 1,6 umożliwia uzyskanie doskonałych ujęć. Możesz na tym dużo zaoszczędzić.

Która firma jest najlepszym urządzeniem do kupienia

Istnieje wiele firm produkujących wysokiej jakości aparaty. Tutaj musisz zwrócić uwagę na to, jak rozpowszechniona jest ta lub inna marka w naszym kraju. Od tego zależy, czy możesz skorzystać z usług specjalistów serwisowych, jeśli u „żywiciela rodziny” przydarzą się kłopoty.Znalezienie wymiennej optyki dla mniej powszechnego modelu będzie trudniejsze. Istnieją przybliżone statystyki dotyczące rozpowszechnienia urządzeń niektórych marek w Rosji:

 1. Canon - 44%;
 2. Nikon - 37%;
 3. Sony - 11%.
 4. Olympus - 5%.
 5. Pentax - 3%.

Właścicielom Canona czy Nikona łatwiej jest znaleźć wymienne obiektywy lub naprawić aparat niż posiadaczom Pentaxa. Lista najlepszych producentów jest długa. W naszej recenzji prezentujemy popularne modele niektórych z nich. To, która firma lepiej kupi produkt, zależy od Ciebie.

Wybór aparatu według ceny

Zdecydowałeś się kupić Canona, wpisałeś go w pasku wyszukiwania na Yandex - market i dostałeś listę dwóch tuzinów różnych modeli. Jak wybrać? Wejdź na stronę producenta. Są tam oferowane najnowsze modele i nie ma ich już dwadzieścia, a tylko dziewięć. Reszta jest poza produkcją, ale może znajdować się w magazynach.

Porzuć profesjonalne, pełnoklatkowe (drogie) i nieco przestarzałe modele. W związku z tym będziesz musiał wybrać tylko jeden z trzech modeli. Tutaj możesz już nawigować po cenie. I pamiętaj, że w 70% jakość zdjęć zależy od obiektywu, a tylko w 30% - od „korpusu” lub „Korpusu”, jak ludzie nazywają korpus urządzenia.

Czyszczenie matrycy z kurzu

Studiując cechy, zwróć uwagę na urządzenia z funkcją czyszczenia matrycy z kurzu. Przy zmianie optyki w trakcie sesji zdjęciowej na matrycę może dostać się kurz, co będzie widoczne na zdjęciach. Funkcja czyszczenia pomoże pozbyć się tego problemu.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę

Ekwipunek

Urządzenie z wymiennymi obiektywami, które jest dostarczane z soczewką podstawową, ma w nazwie prefiks Kit. Produkty sprzedawane bez soczewki są oznaczone jako „body” lub „body”. Sprzęt dla wielorybów jest nieco droższy. Tusze pozwalają właścicielom samodzielnie wybrać wysokiej jakości i kosztowną optykę. Nie będziesz mógł na tym zaoszczędzić.

Optyka się zmienia

Urządzenia z możliwością zmiany optyki wyposażone są w bagnety - przyrządy montażowe, które pozwalają szybko i bez wysiłku zmieniać optykę. Bagnet jest wyposażony w złącza zapewniające połączenie elektryczne między optyką a elektroniką aparatu. Każdy producent wyposaża swoje produkty w firmowe bagnety. Dla nich produkowana jest cała linia optyki tego producenta.

Wymiary macierzy

Odnosi się to do fizycznego rozmiaru boków matrycy w milimetrach. Im jest większy, tym więcej pikseli znajduje się w matrycy i tym większy jest rozmiar pikseli. Duże matryce pozwalają na wykonywanie zdjęć o wyższej jakości, gdyż wraz ze wzrostem rozmiaru wzrasta światłoczułość, spada poziom szumów, a koszt urządzenia rośnie.

Długość ogniskowa

Jest to odległość od optycznego środka soczewki do czujnika lub charakterystyka wizualnego przybliżenia obiektu. Im jest większy, tym bliżej obiektu pojawi się w wizjerze. Ten parametr jest określany tylko przez soczewkę i jest mierzony w milimetrach. Oprócz stopnia zbliżenia, ogniskowa decyduje o kącie widzenia, perspektywie i głębi ostrości kadru. Oto zakresy ogniskowych obiektywów i ich możliwości:

 1. Obiektywy o szerokim polu widzenia (szerokokątnym) mają ogniskową do 35 mm. Używany podczas fotografowania krajobrazów i arcydzieł architektury.
 2. Ogniskowa od 35 do 70 mm nazywana jest normalną, ponieważ jest najbliżej pola widzenia ludzkiego oka. Taka optyka jest dobra do filmowania reportaży.
 3. Obiektywy o ogniskowej 70 mm lub większej nazywane są teleobiektywami. Używane podczas fotografowania odległego obiektu.

Używając nasadek o określonym rozmiarze, możesz zmienić ogniskową obiektywu. Wielu profesjonalistów używa tej techniki.

Koncepcja liczby F.

Poznaliśmy już koncepcję apertury. Liczba f to pozycja, w której można ustawić przysłonę tak, aby przepuszczała określoną ilość światła. Im wyższa liczba f, tym mniej światła będzie padać na czujnik.I odwrotnie, im niższa liczba f, tym więcej światła przejdzie przez optykę. Im więcej światła może przepuścić optyka przy całkowicie otwartej aperturze, tym większa jest jej apertura. Dla każdego obiektywu jest inny. Wybierając optykę o najmniejszej wartości przysłony, wybierasz najszybszy obiektyw i masz możliwość wykonania lepszych zdjęć.

Kamera może pracować w trybie automatycznym. Oznacza to, że nie musisz samodzielnie zastanawiać się, jaki czas otwarcia migawki ustawić i na ile otworzyć przysłonę. Jeśli nie jesteś już początkującym, na pewno zaczniesz eksperymentować z ręcznymi ustawieniami parametrów strzelania. W takim przypadku można połączyć ustawienia ręczne z automatem. Podczas fotografowania ruchomych obiektów ustaw czas otwarcia migawki na 1/400 i wybierz tryb priorytetu migawki (Tv lub S). Aparat automatycznie ustawi prawidłową przysłonę. Podczas fotografowania krajobrazów z maksymalną szczegółowością ustaw przysłonę na f / 11 lub f / 16. Ustaw tryb priorytetu przysłony (Av lub A). Automatyzacja sama dobierze optymalny czas reakcji migawki.

Śrubokręt

Mówimy o napędzie autofokusa niektórych urządzeń cyfrowych. Najczęściej silnik autofokusa jest wbudowany w obiektyw. Niektórzy producenci, na przykład Nikon, integrują w aparacie napęd autofokusa. Element przenoszący obrót na pierścień obiektywu nazywany jest śrubokrętem. Ten parametr jest ważny przy wyborze wymiennej optyki. Jeśli kamera nie posiada „śrubokręta”, konieczny jest dobór optyki z silnikiem autofokusa.

X-Syns

Przy niskich czasach otwarcia migawki wbudowana lampa błyskowa w urządzeniach z mechaniczną migawką nie ma czasu, aby w pełni oświetlić ramkę. Funkcja X-Syns jest wymagana do wyzwalania lampy błyskowej tylko wtedy, gdy migawka jest całkowicie otwarta. Jest to rodzaj synchronizatora lampy błyskowej i migawki, optymalnego i minimalnego czasu naświetlania.

Dalmierz

Mając aparat cyfrowy pod ręką, nie musisz już określać odległości do obiektu na oko. W tym celu aparat wyposażono w dalmierz elektroniczny. Realizacja tej funkcji jest inna dla każdego producenta. Ale zasada działania jest taka sama.

Optyka

Konstrukcja soczewki zakłada określoną liczbę elementów optycznych (soczewek). Soczewki sferyczne nieco zniekształcają obraz. Soczewki asferyczne dzięki swojemu kształtowi redukują zniekształcenia, upraszczają konstrukcję soczewek i redukują liczbę elementów optycznych.

W przypadku soczewek o niskiej dyspersji współczynnik załamania światła w niewielkim stopniu zależy od długości fali świetlnej. Ich zastosowanie w optyce (zwłaszcza długofalowej) eliminuje powstawanie kolorowych plamek (efekt rozproszenia światła). Obecność soczewek niskodyspersyjnych i asferycznych świadczy o wysokiej klasie optyki. Ich cena jest również wysoka.

Głębia koloru

Parametr odpowiedzialny za jakość odwzorowania kolorów na zdjęciu. Uważa się, że optymalna głębia kolorów to 24 bity. Profesjonaliści robią zdjęcia aparatami z 36- lub 48-bitową głębią kolorów. Im większe to ustawienie, tym więcej pamięci będzie potrzebne do zapisywania zdjęć.

Ocena wysokiej jakości kamer dla początkujących

Nasza recenzja składa się z kilku typów aparatów. Na początek rozważmy kompaktowe urządzenie, popularnie zwane „mydelniczkami”. Po zapoznaniu się z najlepszymi próbkami wielu zaczyna rozumieć, że ta nazwa nie jest odpowiednia dla wszystkich produktów tego typu.

Canon PowerShot G9X

Dziesiąte miejsce zajmuje kompaktowy Canon PowerShot G9X. Urządzenie jest naprawdę kompaktowe, w dłoni czuje się jak smartfon, jakość zdjęć jest dużo wyższa, szczególnie podczas fotografowania w słabo oświetlonych miejscach lub w ciemności. 3-krotny zoom optyczny zapewnia obraz bez zniekształceń. Osoby kreatywne mogą docenić siłę ręcznych ustawień ekspozycji i przysłony. W pełni automatyczny, bezbłędny tryb spodoba się tym, którzy nie chcą filozofować z światłomierzem i ręcznie ustawiać czas otwarcia migawki i przysłonę. System stabilizacji umożliwia robienie zdjęć bez rozmazań i płynnych filmów pomimo naturalnego drżenia dłoni. Świetny aparat podróżny. Średnia cena: 26450 rubli.

Canon PowerShot G9X

Zalety:

 • ścisłość;
 • zdjęcie doskonałej jakości;
 • obecność ekranu dotykowego i kontrola ustawień jak smartfon;
 • doskonała stabilizacja obrazu.

Niedogodności:

 • konieczność wyjęcia baterii w celu naładowania.

ModelSpecyfikacjeŚrednia cena
Canon PowerShot G9 XKompaktowy aparat. Wyposażony we wbudowaną lampę błyskową i stabilizator napięcia. Obiektyw o ogniskowej 28-84mm, 3-krotny zoom optyczny, przysłona F2-4,9, soczewki asferyczne. Matryca DSI CMOS o maksymalnej rozdzielczości 5472x3648. 20,9 miliona pikseli, w tym 20,2 milionów skutecznych. Rozmiar - 1 cal, współczynnik przycięcia -2,7. Ekran LCD, dotykowy, trzycalowy. używany jako wizjer. Ekspozycja z ręczną regulacją czasu otwarcia migawki i przysłony, z funkcją bracketingu.26490 rubli

Ricoh GR II

Dziewiąte miejsce zajmuje kompaktowy aparat Ricoh GR II. Urządzenie bez problemu mieści się w kieszeni spodni, dzięki czemu jest zawsze pod ręką. Ręczne ustawianie czasu otwarcia migawki i przysłony wiąże się z pewnymi niedogodnościami, ale automatyka działa bez zarzutu. Ostrość zdjęć jest bardzo wysoka. Odwzorowanie kolorów jest bezbłędne, bez ozdabiania jednego koloru lub „umniejszania” innego. Jeśli pojemność akumulatorów na 320 zdjęciach wydaje się komuś mała, decyduje się na zakup zapasowego akumulatora. Gotowe zdjęcia można przesłać na dowolne urządzenie za pośrednictwem Wi-Fi. Średni koszt Ricoh GR II to 39 998 rubli.

Ricoh GR II

Zalety:

 • ścisłość;
 • wysoka jakość ostrości i odwzorowania kolorów obrazów;
 • bezbłędna praca w trybie automatycznym,
 • wygodne rozmieszczenie przycisków sterujących na ciele;
 • szybkie ogniskowanie.

Niedogodności:

 • brak stabilizatora obrazu.

ModelSpecyfikacjeŚrednia cena
Ricoh GR IIKompaktowy aparat z soczewką asferyczną i przysłoną F2.8. Matryca CMOS, o maksymalnej rozdzielczości 4928x3264, 16,9 megapiksela, z czego efektywne 16,2 Mp. Wymiary APS - C 23,7 x 15,7 mm. Brak wizjera. Jego funkcję pełni trzycalowy dotykowy ekran LCD. Parametry naświetlenia - automatyczne, z priorytetem migawki lub przysłony, istnieje ręczna regulacja ekspozycji i przysłony, funkcja bracketingu. Opcje czasów otwarcia migawki od 300 do 1/4000 s. Jest złącze USB, które obsługuje funkcję ładowania. Pojemność baterii wystarcza na 320 zdjęć.40620 rubli.

Leica Q TYP 116

Ósme miejsce zajmuje Leica Q TYP 116, kultowa niemiecka marka Leica Camera AG. Podróżując z tym kompaktowym aparatem, można robić doskonałe zdjęcia krajobrazów i ulic miast. Z portretami nie będzie problemu. Dobrze leży w dłoni i jest wyposażony w fajną optykę Summilux 1: 1.7 / 28mm ASPH. Doskonale odwzorowuje kolory, zdjęcia odznaczają się doskonałą szczegółowością. Trzycalowy ekran dotykowy może pełnić funkcję wizjera. Przyciski sterujące i ustawienia są bardzo wygodnie rozmieszczone.

Obecność interfejsu WI-FI pozwala na sterowanie aparatem zawieszonym na klatce piersiowej i robienie zdjęć poprzez dotykowy ekran smartfona. Dzięki optycznej stabilizacji obrazu zdjęcia nie są rozmazane, filmy są bardzo płynne, bez drgań i przeskoków. Średni koszt modelu to 325000 rubli i nie jest dostępny dla wszystkich.

Leica Q TYP 116

Zalety:

 • ścisłość;
 • ergonomia;
 • wygodna obsługa i menu;
 • dobry stabilizator;
 • świetne zdjęcia i filmy.

Niedogodności:

 • bardzo wysoka cena.

ModelSpecyfikacjeŚrednia cena
Leica Q Type 116Aparat kompaktowy z matrycą CMOS 26,3 Mp, z czego efektywne - 24,2 Mp., Wymiary 36 x 24 mm.
Wyposażony w elektroniczny wizjer i 3-calowy ekran dotykowy, który może być również używany jako wizjer.
Parametry naświetlania - od 30-1 / 16000 sekund, z automatycznymi i ręcznymi ustawieniami, bracketingiem, optyczną stabilizacją obrazu.
325 000 rubli

Zestaw Panasonic DC-GX9

Na siódmym miejscu w naszej ocenie produkt należy do urządzeń typu bezlusterkowego.To DC-GX9, japoński koncern Panasonic, jeden z największych na świecie producentów wysokiej jakości sprzętu AGD i RTV. Końcówka Kit w nazwie modelu wskazuje, że jest on wyposażony w standardowy obiektyw. W tym przypadku jest to G Vario, z przysłonami od 3,5 do 5,6, ogniskowymi od 12 do 60 cm i średnicą filtra 58 mm. Wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, z metalowym bagnetem, obiektyw jest montowany z wysoką jakością, bez luzów, tolerancji i innych hańb. Całkiem odpowiednie narzędzie dla początkującego. Jakość zdjęć jest doskonała, wideo doskonałe, jak w każdym modelu tej marki. Kolor jest odwzorowywany całkiem naturalnie, bez przesycenia któregokolwiek z odcieni. Ci, którzy lubią bezlusterkowce, są bardzo zadowoleni z tego modelu. Jego średnia cena to 54000 rubli.

Zestaw Panasonic DC-GX9

Zalety:

 • bogaty wybór ustawień;
 • wysokiej jakości zdjęcia i filmy;
 • wysokiej jakości montaż i dobra ergonomia;
 • stabilizator optyczny;
 • obrotowy ekran dotykowy.

Niedogodności:

 • słaba wydajność autofokusa w ciemnych pomieszczeniach;
 • niewystarczająco mocne baterie.

ModelSpecyfikacjeŚrednia cena
Zestaw Panasonic DC-GX9Aparat bezlusterkowy z wymiennymi obiektywami, mocowanie Mikro 4/3
Parametry macierzy; Live MOS; tylko 20,3 megapikseli, w tym efektywne - 20,3 megapikseli, przy maksymalnej rozdzielczości 5184 x 3888, funkcja czyszczenia matrycy. Model wyposażony jest w elektroniczny wizjer, trzycalowy obrotowy ekran dotykowy. Ustawienia czasu otwarcia migawki i przysłony są dokonywane w trybie ręcznym i automatycznym. Obecność WI-FI i bluetooth, złącze USB, poszerza możliwości sterowania kamerą.

54 000 rubli

Zestaw Sony Alpha Ilce 6400

Szóste miejsce zajmuje model największej japońskiej korporacji Sony. Nie tak dawno temu dział aparatów Imaging Products & Solutions wprowadził na rynek model Alpha 6400, wyposażony w nowy procesor Bions X, wymienną optykę i mocowanie Sony E. Jakość obrazu zapewnia czujnik CMOS APS-C (23,5 x 15 , 6) o 24,2 megapiksela. Odchylany wyświetlacz jest bardzo przydatny do nagrywania vlogów.

Pojemność baterii wystarcza na 410 strzałów. Na całej matrycy jest hybrydowy autofokus z 425 punktami. Nie ma stabilizacji matrycy, a to jest minus. Metalowa obudowa chroni sprzęt przed zanieczyszczeniem. Średnia cena to 63480 rubli.

Zestaw Sony Alpha Ilce 6400

Zalety:

 • możliwość zmiany optyki;
 • metalowy pojemnik;
 • ochrona przed wilgocią pyłową;
 • doskonała jakość obrazu;
 • przystępna cena.

Niedogodności:

 • stabilizacja matrycy nie jest zapewniona;
 • niewystarczające naładowanie baterii.

ModelSpecyfikacjeŚrednia cena
Zestaw Sony Alpha ILCE-6400Urządzenie bezlusterkowe z możliwością zmiany optyki, bagnet Sony E. Parametry matrycy: typ CMOS, rozmiar APS-C 23,5 x 15,6 mm. Elektroniczny wizjer. Model wyposażony jest w obrotowy ekran dotykowy 2,95 ''. Zakres czasu otwarcia migawki to 30-1 / 4000 s, ustawienia ekspozycji i przysłony są automatyczne i ręczne. Metalowa obudowa chroni sprzęt przed kurzem i wilgocią. Dodatkowe funkcje i interfejsy: USB, HDMI, WI-FI, bluetooth.63480 rubli

Canon EOS R.

Na piątym miejscu znalazł się pierwszy pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy firmy Canon, EOS R. Korpus to stop magnezu. Wszystkie „wypełnienia” są chronione przed wilgocią i kurzem. Model wyposażono w nowe mocowanie RF. Specjalnie dla niego opracowano i wypuszczono nowe obiektywy z szybkimi ustawieniami autofokusa. Aby nie stwarzać trudności swoim klientom, firma wyposażyła nowe urządzenie w adapter do starego mocowania EOS. Dzięki zakresowi czasu otwarcia migawki 30-1 / 8000 s jakość obrazu pozostaje wysoka nawet przy słabym oświetleniu. Autofokus wyraźnie blokuje twarze i obiekty w trybach zdjęć i wideo. Średni koszt urządzenia to 109900 rubli.

Canon EOS R.

Zalety:

 • wysokiej jakości zdjęcia;
 • doskonała ergonomia;
 • dokładny autofokus;
 • dobre oddawanie barw;
 • obrotowy ekran dotykowy;
 • ochrona przed brudem, gdy nie ma soczewki.

Niedogodności:

 • niewygodne przejście ze zdjęcia do wideo za pomocą dwóch przycisków;
 • długi czas gotowości po włączeniu (w porównaniu z modelami lustrzanymi).

ModelSpecyfikacjeŚrednia cena
Korpus Canon EOS R.Kamera bezlusterkowa z możliwością zmiany optyki, wyposażona w mocowanie RF. Parametry matrycy: CMOS, łącznie 31,7 megapiksela, w tym efektywna 30,0, pełnoklatkowa z funkcją czyszczenia. Ustawienia czasu otwarcia migawki i przysłony są automatyczne i ręczne. Aparat wyposażony jest w elektroniczny wizjer, obrotowy ekran dotykowy. Filmy są nagrywane w formatach MOV i MP4, z maksymalną liczbą klatek na sekundę 120 / s. Kamerą można sterować z komputera, smartfona, tabletu.109900 rubli

Zestaw Fujifilm X T-3

Urządzenia Fujifilm wyglądem przypominają stare aparaty filmowe. Taki jest styl firmy. Jednak na tym kończy się retro. Produkty Fujifilm mają najbardziej zaawansowane funkcje i wyposażenie. X T-3 Kit trafił do sprzedaży z doskonałym obiektywem standardowym i mocowaniem Fujifilm X Mount, który pozwala na zmianę optyki, chociaż obiektyw kitowy zapewnia doskonałą jakość obrazu. X T-3 ma nową matrycę 23,5 x 15,6 mm APS-C, 26,1-megapikselową matrycę X-Trans CMOS. Urządzenie wyposażone jest w 3-calowy obrotowy ekran dotykowy.

Średnia cena: 114770 rubli.

Zestaw Fujifilm X T-3

Zalety:

 • kompaktowy model;
 • projekt retro;
 • doskonała jakość obrazu;
 • ogromny wybór wysokiej jakości optyki firmy Fujifilm.

Niedogodności:

 • nie ma stabilizatora optycznego;
 • niewygodne przełączanie się ze zdjęcia na wideo.

ModelSpecyfikacjeŚrednia cena
Zestaw Fujifilm X-T3Aparat bezlusterkowy z możliwością zmiany optyki. Wyposażony w mocowanie Fujifilm X, z dołączonym obiektywem. Matryca X-Trans CMOS z funkcją czyszczenia, rozmiar 23,5 x 15,6 mm, maksymalna rozdzielczość 6240 x 4160. Światłoczułość 80 do 3200 ISO. Urządzenie wyposażone jest w 3-calowy obrotowy ekran dotykowy oraz elektroniczny wizjer. Parametry naświetlania - 900 - 1/32000 s. Możliwe są ręczne ustawienia czasu otwarcia migawki i przysłony. Dodatkowe funkcje: złącza USB i HDMI, do mikrofonu i słuchawek, WI-FI, bluetooth114770 rubli

Nikon D3400

Pierwsze trzy wiersze naszej oceny dotyczą lustrzanek cyfrowych, a pierwsze trzy otwiera Nikon D3400. To urządzenie jest bardziej odpowiednie dla początkującego niż inne pod względem ceny, jakości, funkcjonalności i łatwości użytkowania. W przeciwieństwie do poprzedniego modelu tej linii, tutaj właściciel ma zapewnione połączenie ze swoim smartfonem w celu późniejszej publikacji zdjęć, za pośrednictwem aplikacji SnapBridge Bluetooth dla Nikona. Dobre szczegóły obrazu zapewnia matryca 24,2 miliona pikseli. Tryb podręcznika jest bardzo przydatny dla początkujących fotografów. To prawda, że ​​nadaje się do krajobrazu lub portretu. W fotografii dynamicznej, czekając na „radę” aparatu, można przegapić kadr. Doskonałe urządzenie do pierwszych kroków w fotografii, ze średnią ceną 24 440 rubli.

Nikon D3400

Zalety:

 • lekkość i ergonomia;
 • prosta i intuicyjna obsługa;
 • wysokiej jakości zdjęcia i filmy;
 • tryb treningowy.

Niedogodności:

 • ekran nie jest obrotowy ani wrażliwy na dotyk.

Zestaw Nikon D3400Aparat typu lustrzanego, z mocowaniem Nicon F, ze standardowym obiektywem w zestawie. Parametry matrycy: CMOS, APS-C 23,5 x 15,6 mm, przy maksymalnej rozdzielczości 6000 x 4000, bez stabilizacji obrazu. Trzy-calowy ekran może służyć jako wizjer, oprócz zwykłego lustra. Parametry ekspozycji: automatyczna i ręczna regulacja czasu otwarcia migawki i przysłony, funkcje kompensacji ekspozycji i pomiaru ekspozycji. 11-punktowy hybrydowy autofokus. Opcjonalnie: USB, HDMI, Bluetooth.23650 rubli

Canon EOS 800 D

Drugie miejsce zajął Canon EOS 800 D. Mimo okrojonych ustawień balansu bieli to zdaniem kupujących najlepszy wybór dla początkujących. Użytkownicy docenili autofokus Dual Pixel, dzięki któremu kręcenie filmów nie może martwić się o ostrość. Menu trybu umożliwia pracę z monitami, a dzięki zestawowi doświadczeń można wybrać zaawansowany tryb użytkownika. Obecność Wi-Fi, Bluetooth i NFC zapewnia przesyłanie zdjęć do smartfona w celu dalszego przetwarzania lub publikacji. Obrotowy ekran dotykowy jest bardzo wygodny.Potencjał tkwiący w tym modelu pozwoli początkującemu zdobyć niezbędne doświadczenie i rozpocząć pracę zawodową bez zmiany narzędzia. Jego średnia cena to 38159 rubli.

Canon EOS 800 D

Zalety:

 • doskonała jakość obrazu;
 • doskonały autofokus;
 • prosta i zrozumiała kontrola dla początkujących;
 • tryb treningowy.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

ModelSpecyfikacjeŚrednia cena
Zestaw Canon EOS 800 D.Aparat typu lustrzanego z mocowaniem Canon EF, standardowy obiektyw Canon obiektyw zmiennoogniskowy EF-S 18-55 mm. Parametry matrycy: CMOS, APS-C 22,3 x 14,9 mm. 3-calowy obrotowy ekran dotykowy. Parametry naświetlania: 30 - 1 / 4000s. Istnieją funkcje kompensacji ekspozycji, pomiaru i korekcji ekspozycji. Hybrydowy skupiający się na 49 punktach, w tym 45 punktach krzyżowych. Dodatkowo: USB, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, NFC, złącza mikrofonu i pilota.38100 rubli

Pentax K-70

Jeśli masz zamiar spróbować swoich sił w fotografii w ekstremalnych warunkach, sprawdź Pentax K-70. Jego obudowa niezawodnie chroni sprzęt przed wpływami zewnętrznymi. Produkt jest słusznie uważany za produkt na każdą pogodę. Nie boi się burz piaskowych i ulew. Tym, którzy będą fotografować w deszczu polecamy wodoodporną optykę firmy Pentax z serii WR. Lustrzanki na każdą pogodę są bardzo drogie, ale cenę Pentax K-70 można oczywiście uznać za adekwatną wśród urządzeń tej klasy. Wśród innych jego zalet są obecność stabilizacji matrycy, trzycalowy obrotowy ekran, matryca CMOS o rozdzielczości 24,2 megapiksela, mikrofon, wejścia USB, Wi-Fi, kompaktowe wymiary. Urządzenie zbiera najlepsze recenzje klientów. Średnia cena: 56988 rubli.

Pentax K-70

Zalety:

 • obrazy wysokiej jakości;
 • ścisłość;
 • stylowy wygląd;
 • obecność matrycowego stabilizatora obrazu;
 • ekran obrotowy.

Niedogodności:

 • Zestawowy obiektyw Dal 18-55mm DC WR RE, nie jest najlepszą opcją, ale odpowiedni dla początkujących.

ModelSpecyfikacjeŚrednia cena
Pentax K-70Lustrzanka z mocowaniem Pentax KA, obiektyw Dal 18-55mm, DC WR RE. Parametry matrycy: CMOS, APS-C, 24,24 Mp, z maksymalną rozdzielczością 6000 x 4000, kadr 1,5, funkcja czyszczenia. ISO 100 - 3200. Obraz jest stabilizowany przesunięciem matrycy, balans bieli jest automatyczny i ręczny. Trzy calowy obrotowy ekran może służyć jako wizjer. Standardowym wizjerem jest lustro. Czas otwarcia migawki i przysłona są automatyczne i można je regulować ręcznie. Istnieją funkcje kompensacji ekspozycji, pomiaru i korekcji ekspozycji. Hybrydowy autofocus, 11 punktów, w tym 9 krzyż. Dodatkowe wyposażenie: USB, HDMI, Wi-Fi, gniazdo mikrofonu i pilot. Cechy: obudowa pyłoszczelna na każdą pogodę. Możliwość pracy w niskich temperaturach.56988 rubli

Zakup aparatu nie jest tani. W sprzedaży jest duża różnorodność modeli różnych producentów, z różnymi "dzwonkami i gwizdkami", o stylowym i prostym designie, średniej klasy, drogich i bardzo drogich. Zanim wydasz jakiekolwiek pieniądze, zdecyduj o swoich pragnieniach, przestudiuj opisy modeli, posłuchaj rad i zaleceń doświadczonych fotografów. Charakterystyka Twojej przyszłej „zabawki”, jej możliwości i cena zależą od tego, czy fotografia stanie się dla Ciebie biznesem, czy pozostanie tylko hobby. Nasza recenzja pomoże Ci znaleźć odpowiedni model i nie popełnić błędów przy wyborze.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *