Najlepsze buty narciarskie dla początkujących i profesjonalistów na rok 2020

0

Buty narciarza to najważniejszy element wyposażenia. Od butów zależy, jak bardzo narciarzowi spodoba się ten sport. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, więc początkującym trudno jest samodzielnie wybrać pożądany wygląd. Nie wiedzą, na jakich cechach się skupić. Ten artykuł pomoże w tej sprawie. Przy odpowiednim doborze buty będą służyły przez kilka lat i zachwycą właściciela.

Głównymi parametrami przy wyborze butów narciarskich są miejsce do jazdy na nartach, umiejętności sportowca oraz szacowany budżet. Jeśli pasuje na osobę, narciarz będzie mógł uniknąć kontuzji podczas jazdy na nartach.

Rodzaje

Jednorazowe (rolowane)

Model ten można znaleźć w każdej wypożyczalni słynnego kurortu. Są wybierane do wynajmu, ponieważ są odpowiednie dla każdej osoby. Wszystkie mają różne szerokości nóg i można je mocować za pomocą łączników. Ta opcja jest często wybierana przez początkujących, ponieważ nigdy nie próbowali takich butów.

Możesz jeździć na nich kilka razy, ale nie ma sensu kupować ich na stałe. Bardzo trudno jest dostosować szerokość, aby była wygodna. Wybór odpowiedniego rozmiaru jest prawie niemożliwy. Jazda i poruszanie się w nich jest niewygodne.

Inną wadą jest to, że po krótkim czasie stają się bezużyteczne. Poluzowują się i w ogóle przestają mocować nogę. Wpłynie to niekorzystnie na komfort zjeżdżania i może spowodować poważne obrażenia.

Jeśli w kasie są zmieniane niezwykle rzadko, klient nie będzie mógł odpowiednio nauczyć się jeździć i cieszyć się tym procesem.

Standardowa twardość wynosi do 80.

Piste

Ten typ warto wybrać jadąc po przygotowanych trasach na twardych nartach. Ich główną cechą jest to, że but jest ciasno zamocowany na nodze, a narciarz może dokładnie przenieść nacisk na wybraną nogę. Jest to bardzo ważne podczas jazdy.

Ostatni jest wąski dla dodatkowego wsparcia, a but jest sztywny. W tych butach bardzo łatwo jest kontrolować narty. Ten typ jest odpowiedni nawet dla początkujących. W porównaniu ze zwykłym wynajmem różnica jest oczywista.

Główną wadą jest to, że często trzeba dopasować buty do narciarza. Jeśli dokonasz złego wyboru, będzie się dobrze czuć na zjazdach.

Lepiej jest wybierać modele o maksymalnej sztywności. W żaden sposób nie wpłynie to na trudność obsługi ani na komfort jazdy.

Do freeride'u

Drugi typ to freeride. Ich główną cechą jest to, że są lekkie i bardzo ciepłe. Są często wybierane do jazdy na nartach poza wyznaczonymi trasami, ponieważ wytrzymują ekstremalne zmiany temperatury i trudny teren. Jeśli narciarz nie ma możliwości odpoczynku i rozgrzewki w pomieszczeniach, buty powinny ogrzewać stopy.

Te buty są nie tylko wygodne w jeździe, ale można też bez problemu pokonywać duże odległości z namacalnymi przeszkodami. Na przykład nad zaspami i kamieniami. W dzikich warunkach jest to idealne.

Różnica polega na tym, że są szersze i sztywniejsze w bocznym fałdowaniu.

uniwersalny

Dla tych, którzy nie wiedzą dokładnie, gdzie będą jeździć, powstał uniwersalny but. Najlepsze właściwości wzięli z freeride'u i stoku. Możesz jeździć w tych butach narciarskich przez długi czas.

Główne cechy to sztywny but, gruba podeszwa i środkowa podeszwa. Ze względu na niewielką wagę wygodnie jest w nich przebywać przez długi czas. Dopuszczalna twardość - od 100.

Wady obejmują sztywność podczas długiego chodzenia i brak ścisłego dopasowania do nogi.

Park

W przypadku tego typu sztywność nie jest potrzebna. Buty parkowe charakteryzują się miękkim lądowaniem podczas skoku. Nie nadają się do regularnego zjeżdżania na trasach.

Twardość - nie więcej niż 100.

Do freestyle'u

Ta seria jest przeznaczona do wykonywania trudnych trików na skokach z przeszkodami.

Wycieczka narciarska

Są specjalnie zaprojektowane do łączenia narciarstwa zjazdowego i biegowego - skialpinizmu. Wygodne jest pokonywanie w nich trudnych wzlotów i upadków. Może być używany tylko przez profesjonalistów.

Podstawowe parametry do wyboru

Idąc do sklepu, możesz zgubić się od jasnych wzorów i znanych marek. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór rozmiaru

Wybór rozmiaru to główny parametr, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowej pary butów narciarskich. Dokonanie zakupu w Internecie jest znacznie trudniejsze niż w sklepie. Jest kilka wskazówek.

Nie wiązaj ich natychmiast po przymierzeniu. Wymaganych jest kilka małych uderzeń piętą. Dzięki temu but będzie na miejscu. Musisz zapiąć, zaczynając od środkowego klipsa, który mocuje piętę. Jeśli rozmiar zostanie wybrany prawidłowo, palce powinny opierać się o skarpetę, ale jednocześnie lekko się poruszać. Aby poczuć swoje doznania w butach, musisz być w nich przez co najmniej 15 minut. W tym czasie osoba będzie w stanie zrozumieć, jak wygodnie jest w nim przebywać. Czasami zajmuje to nawet 40 minut i dopiero po takim czasie można zrozumieć, jak wygodna jest dana osoba.

Aby zrozumieć, która para jest odpowiednia, musisz wypróbować co najmniej kilka odmian. W ten sposób możesz wypróbować różne zapasy. Wtedy prawdopodobieństwo dokonania właściwego wyboru będzie znacznie większe. Najlepiej poświęcić cały dzień, aby znaleźć najlepszą opcję dla siebie.

Jeśli masz płaskostopie, zwróć uwagę na wkładkę. W razie potrzeby można go kupić osobno.

Sztywność

Sztywność (współczynnik elastyczności) jest ważnym kryterium, na które należy zwrócić uwagę. Wskaźnik ten zależy od poziomu profesjonalizmu narciarza na nartach. Dla początkujących lepiej wybrać odczyty od 50 do 70, dla bardziej doświadczonych - od 80 do 110, a dla ekspertów - od 120 do 160.

Zapięcia

Zapięcie to klips i grzebień.

W tańszych modelach zapięcia wykonane są z tworzywa sztucznego. To nie jest najlepsza opcja do mocowania, ponieważ szybko pękają od niewielkiego uderzenia. Lepiej jest szukać modeli z klamrami wykonanymi ze stali, stopu magnezu lub aluminium. Będą trwać znacznie dłużej.

Mikroregulacja to ważny parametr, na który należy zwrócić uwagę. Można go użyć do precyzyjnego dostrojenia prawidłowego pokrycia buta.

Kupując, należy zwrócić uwagę na rozmiar. Jeśli zapięcie jest duże, znacznie wygodniej będzie go dokręcić rękawiczkami.

Niektóre modele mają sznurowadła dla dodatkowej ochrony u góry. Są one niezbędne dla narciarzy, którzy przyspieszają do dużych prędkości.

Obecność funkcji - ochrona przed otwarciem. Najczęściej występuje w butach sportowych.

Główne cechy wyboru butów narciarskich

Dla dzieci

Dzieciom może być trudno wybrać buty narciarskie, ponieważ mogą nie rozumieć, jak wygodne są dla nich stopy. Kupowanie go bez dziecka to nie jest dobry pomysł. Najlepiej wstępnie zmierzyć nogę dziecka w domu z sentymentem. Ułatwi to znalezienie odpowiedniego rozmiaru.

U dzieci noga szybko rośnie, więc zdecydowanie powinieneś wziąć tę funkcję pod uwagę. Kupując, lepiej wybrać buty, które są nieco większe.

Następną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest mocowanie elementów złącznych.Dla większej niezawodności najlepiej wybrać model z czterema klipsami. Nie odpadną po upuszczeniu lub uderzeniu.

Dla dziecka trzeba wybierać dobre modele, ponieważ jego noga wciąż się formuje, a niewłaściwe buty mogą spowodować deformację stopy lub doprowadzić do chorób.

Dla kobiet

Dla dziewczynek opracowano specjalne modele butów narciarskich. Różnica polega na tym, że mają szeroki i jednocześnie krótki kształt goleni, a także są maksymalnie izolowane od wewnątrz.

Dziewczyny z małymi stopami nie muszą chodzić na oddział dziecięcy. Ważne jest, aby kupować buty narciarskie specjalnie dla osoby dorosłej. Buty dziecięce są zaprojektowane z myślą o lekkości. Może to prowadzić do niechcianej traumy dla dziewczynki.

Modele damskie wyposażone są w niewielki „obcas” ułatwiający wykonywanie manewrów.

Dla fashionistek opracowano wiele jasnych wzorów, dzięki czemu każda dziewczyna może znaleźć nie tylko wygodne, ale także stylowe buty.

Zalecana sztywność dla początkujących, którzy jako pierwsi weszli na narty to 60, dla profesjonalistów - do 80.

Dla mężczyzn

Bardzo ważne jest, aby mężczyźni przed zakupem butów znali swoją wagę. Im większy, tym sztywniejsze powinny być buty. Buty powinny wspierać narciarza. Drugim wskaźnikiem branym pod uwagę przy wyborze sztywności jest wzrost.

Kupując, możesz skontaktować się z bootfeather. Pomoże Ci dopasować buty narciarskie.

Właściwa pielęgnacja

Dbanie o buty narciarskie jest bardzo ważne. Jeśli odpowiednio zadbasz o te buty, będą służyć swojemu właścicielowi dłużej niż jeden sezon.

 1. Po jeździe na nartach wewnętrzny but filcowy należy wyjąć i dobrze wysuszyć. W razie potrzeby prać w pralce w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni. Ponieważ stopa w bucie będzie się pocić, najlepiej robić to regularnie.
 2. Po każdej jeździe należy sprawdzić zewnętrzną część buta. Elementy mocujące muszą być w dobrym stanie technicznym i bezpiecznie zatrzasnąć się na swoim miejscu.
 3. Nie umieszczaj ich na gorącej baterii ani na kaloryferze. Spowoduje to uszkodzenie materiału.
 4. Możesz użyć gazety dla lepszego suszenia. Musi być pognieciony i wepchnięty do wewnętrznego buta. Ta metoda jest często stosowana przez narciarzy, jeśli codziennie jeżdżą po stokach.
 5. Do dezynfekcji można użyć specjalnego sprayu, który jest sprzedawany w wielu sklepach.

Top 10 najlepszych butów narciarskich dla początkujących i profesjonalistów

Głowa Advant Edge 75

Ten model jest idealny zarówno dla początkujących, jak i profesjonalnych narciarzy. Indeks sztywności - 75. Średnia cena - 10 000 rubli.

Wewnętrzny filcowy but jest niezawodnie ocieplony, dzięki czemu możesz długo jeździć po torach i nie zmarznąć. Odpowiedni zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Do wyboru kolory - czarny i czerwony.

Klipsy są wykonane z aluminium, co zapewnia pewne dopasowanie do nogi.

Wyprodukowano w Czechach.

Głowa Advant Edge 75

Zalety:

 • Przystępny koszt;
 • Stylowy wygląd;
 • Niezawodne zapięcia;
 • Odpowiedni dla początkujących.

Niedogodności:

 • Nie.

ATOMIC Hawx Prime 95 W

Przeznaczone są dla osób o średniej budowie ciała. Ten model jest popularny wśród wszystkich narciarek na świecie. ATOMIC Hawx Prime 95 W to nie tylko stylowy design, ale także wygoda podczas jazdy na nartach, zarówno na stoku, jak i poza nim. Są stworzone dla zaawansowanych sportowców.

Są wszechstronne i mają szeroki but. Dzięki nowemu systemowi Memory Fit zapewniają lepsze dopasowanie i indywidualnie dopasowują się do każdej stopy.

Indeks sztywności - 95.

ATOMIC Hawx Prime 95 W

Zalety:

 • Piękny design;
 • System Memory Fit;
 • Średnia twardość.

Niedogodności:

 • Nie.

Elan ezyy 1

Elan Ezyy 1 to niedrogi but narciarski dla dzieci, odpowiedni dla początkujących. Średnia cena to 7000 rubli.

Wewnętrzny but filcowy ma specjalnie zaprojektowaną wkładkę, która pozwala kontrolować długość i obejmuje trzy rozmiary. Ponieważ stopa dziecka rośnie bardzo szybko, funkcja ta pozwala nie aktualizować butów co sezon, co pomoże zaoszczędzić budżet rodzinny.

Model jest bardzo popularny, ponieważ buty Elan Ezyy 1 zostały zaprojektowane z myślą o wygodnej jeździe. Zginają się zgodnie z anatomią stopy dziecka i nie są szkodliwe dla zdrowia.

Elan ezyy 1

Zalety:

 • Rozmiar można regulować;
 • Długo zachowują doskonały wygląd;
 • Elastyczność.

Niedogodności:

 • Nie.

Scarpa Freedom SL

Idealnym modelem do freeride i skitouringu jest Scarpa Freedom SL. Zewnętrzny but jest twardy. Istnieją dwa tryby - jazda i chodzenie. Wewnętrzna jest elastyczna, więc w takich butach wygodnie jest wspinać się na górę. Główną cechą jest to, że noga buta może poruszać się do 27 stopni podczas chodzenia. Nadaje się do wszystkich typów stoków.

Dzięki czterem klipsom dobrze trzymają się nogi. Waga - 3,6 kg.

Twardość - 120.

Scarpa Freedom SL

Zalety:

 • Dobra przyczepność;
 • Elastyczność wewnętrznego buta filcowego;
 • Wysoka sztywność.

Niedogodności:

 • Nie.

Salomon Quest Access 70

Jednym z najbardziej znanych damskich modeli nart jest Salomon Quest Access 70. Popularność zyskały dzięki ciepłym, filcowym butom i niewielkiej wadze. W nich wygodnie jest nie tylko zjeżdżać w dół, ale także chodzić po śniegu. Ten model jest odpowiedni dla początkujących, którzy po raz pierwszy rozpoczynają jazdę na nartach.

Kraj pochodzenia - Rumunia.

Średnia cena to 10000 rubli.

Salomon Quest Access 70

Zalety:

 • Ścisły projekt;
 • Wygodne zdejmowanie i zakładanie;
 • Niewielka waga;
 • Ciepła podszewka.

Niedogodności:

 • Nie.

Tecnica Zero G Tour Scout

Te buty są odpowiednie dla profesjonalnych narciarzy ceniących wygodę. Tecnica Zero G Tour Scout to lekkie buty o wadze zaledwie 1300 gramów każdy, które wytrzymają dłużej niż jeden sezon. Model pasuje zarówno na wąskie nogi, jak i szerokie.

Zapięcia wykonane są ze stopu magnezu, dzięki czemu będą służyć swojemu właścicielowi przez długi czas, zapewniając jednocześnie niezawodną ochronę przed otwarciem. Dzięki podwójnemu systemowi blokowania narciarz nie musi martwić się o stabilność przy dużych prędkościach.

Tecnica Zero G Tour Scout

Zalety:

 • Dwa tryby;
 • Wysokiej jakości materiał podeszwy;
 • Waga.

Niedogodności:

 • Sztywne sznurowadła.

ATOMIC Hawx Magna 85 W

Kolejnym modelem w naszej ocenie jest ATOMIC Hawx Magna 85 W, który jest odpowiedni dla początkujących i profesjonalistów. To buty dla osób ceniących wygodę. W nich stopy narciarza nie przemarzną podczas jazdy na nartach lub podczas spaceru dzięki materiałowi Thinsulate.

Ostatni jest szeroki, ale dzięki zapięciom łatwo dopasowuje się do każdej stopy. Ten model jest odpowiedni zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Twardość - 85.

ATOMIC Hawx Magna 85 W

Zalety:

 • Stylowy wygląd;
 • Odporny na ścieranie i rozdarcie;
 • Niska waga;
 • Utrzymuj ciepło w temperaturze powietrza do -20 stopni;
 • Jakość podeszwy;
 • Łatwe do zdejmowania i zakładania.

Niedogodności:

 • Z czasem pojawiają się niewielkie otarcia.

FISCHER Cruzar X 8.5.1

Model ten cieszy kupujących przystępną ceną i dobrą jakością materiałów. Średnia cena to 8000 rubli.

Model posiada minimalną ilość szwów, więc nie musisz się martwić o niewygodne tarcie. Kąt wału - 12 stopni. Pozwala to na jazdę w wygodniejszej dla stóp pozycji. Jest dodatkowa przestrzeń w obszarze palców. Materiał elementów złącznych - aluminium.

Twardość - 85.

FISCHER Cruzar X 8.5.1

Zalety:

 • Koszt budżetowy;
 • Wygodny;
 • Zapewnij ciepło;
 • Jakość klipów;
 • 4 zapięcia.

Niedogodności:

 • Nie.

Wycieczka Waymaker 90

Popularnym modelem wśród narciarzy jest Waymaker Tour 90. Są stworzone do jazdy na nartach i wygodnego chodzenia. Są idealne zarówno na wysokie podjazdy, jak i zjazdy.

Główną cechą jest system Free-Lock. Dzięki tej technologii możesz szybko przełączać się między dwoma trybami: jazdy i chodzenia.

Technologia Live Fite pomaga butom dostosować się do każdej szerokości stopy. Pomimo obecności tylko trzech klipsów dobrze trzymają się stopy.

Indeks sztywności - 90.

W zestawie specjalne nakładki, które montuje się na podeszwie za pomocą klucza.

Wycieczka Waymaker 90

Zalety:

 • Stylowy wygląd;
 • Niewielka waga;
 • Technologia Free-Lock;
 • Wysoka sztywność.

Niedogodności:

 • Nie.

Fotel Full Tilt First 10

Wielu jeźdźców preferuje tę konkretną serię. Zostały stworzone do freeride'u i superszybkiej prędkości na stoku. Bardzo wytrzymałe, ale jednocześnie wygodne buty narciarskie. Odpowiedni dla ekspertów, którzy nie lubią się nudzić na stoku. Mocowany od góry pasek mocy zapewnia niezawodność podczas ostrych zakrętów i zjazdów.

But składa się z trzech części: języka, wyściółki i skorupy. Język odchyla się do tyłu, co ułatwia zakładanie. Jednocześnie ugina się i nie odkształca się.Wyściółka jest wypiekana, dzięki czemu dokładnie dopasowuje się do kształtu nogi narciarza. Zawiera minimalną liczbę szwów. Szerokość części wewnętrznej to zaledwie 99 mm, więc buty nadają się tylko do wąskich nogawek. Wewnętrzna część dzięki technologii Intuition Pro Liner zatrzymuje ciepło i chroni przed stresem.

Zawiera wkładki podeszwy zewnętrznej zapewniające dobrą przyczepność.

Twardość - 120. Waga - około 2 kg.

Fotel Full Tilt First 10

Zalety:

 • Wysoka sztywność;
 • Platforma amortyzująca;
 • Pas wzmacniający;
 • Wymienne podkładki.

Niedogodności:

 • Cena £.

Błędy wyboru

 1. Najczęstszym błędem jest rozmiar. Duża liczba osób kupuje większe buty. Najczęściej ten problem występuje u mężczyzn. Kupując wybierają o 1-2 rozmiary większe niż noszą buty na co dzień. To zła decyzja. Jeśli noga chodzi w tę iz powrotem, ten rozmiar ci nie odpowiada. Wybierając buty narciarskie, musisz skupić się tylko na rozmiarze sportowca w centymetrach. Pomiar stopy jest bardzo prosty. Aby to zrobić, musisz położyć stopę na białej kartce papieru, narysować poziomą linię nad dużym palcem i poniżej pięty. Następnie zmierz odległość między nimi za pomocą centymetra lub linijki. Jest łatwiejsza opcja - zwrócić się o pomoc do konsultanta. Większość sklepów ma obecnie specjalne urządzenie zwane „stopką”. Ale nie wybieraj modeli, które naciskają piętę.
 2. Częstym błędem popełnianym przez kupujących jest nieprawidłowe dopasowanie. Przy zakupie ważne jest zmierzenie butów na ciepłych skarpetach, w których narciarz planuje jeździć.
 3. Trzecim częstym błędem, jaki popełniają nowicjusze, jest kupowanie najdelikatniejszych butów. Sztywne buty narciarskie znacznie lepiej zachowują przyczepność między stopą a nartą.
 4. Wiele rodzajów butów wyróżnia się pięknymi i jasnymi wzorami, ale nie jest to najważniejsze kryterium przy zakupie. Stopy powinny być wygodne.
 5. Narciarz może jeździć w ciepłych butach, ale narzeka, że ​​marzną mu stopy. Ten problem może wystąpić, jeśli elementy złączne są zbyt mocno dokręcone. Krew nie dostaje się do naczyń i dlatego nogi są zimne.
 6. Nieprawidłowo dopasowana skarpeta to kolejny częsty błąd narciarzy. Od tego zależy komfort osoby. Najlepszym materiałem na to jest bawełna. Utrzymuje ciepło i szybko wysycha.

Jeśli wybierzesz odpowiednie buty narciarskie, nawet godziny jazdy na nartach przyniosą tylko przyjemność i pozytywne emocje.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *