⛷Najlepsze gogle i maski narciarskie na rok 2020

0

Amatorzy i profesjonaliści do jazdy na nartach po zaśnieżonych stokach potrzebują takiego atrybutu sprzętu jak maska. Specjalna ochrona oczu ochroni je przed niekorzystnymi czynnikami, czy to śniegiem, słońcem, wiatrem, czy w przypadku upadku z urazu.
Redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” opowiedzą o różnicach w modelach i jak dobrać odpowiednią maskę narciarską, a także o ocenie popularnych modeli.

Okulary czy maska ​​- funkcje i modele

Dobór sprzętu do jazdy na nartach należy traktować odpowiedzialnie, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo i powodzenie zjazdu.

Producenci sprzętu narciarskiego czasami dzielą gogle i maski na różne kategorie. Tak więc okulary mogą wyglądać jak zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Ale nie będą dobrze przylegać do twarzy i dobrze się zamocować. Nie nadaje się do narciarstwa zjazdowego. Ponadgabarytowe soczewki na pasku są klasyfikowane jako maska. Dlatego nie ma znaczącej różnicy w nazewnictwie tego atrybutu. Jedyna różnica polega na tym, że maska ​​ma lepszy widok i można ją nosić na zwykłych okularach.

Główne funkcje atrybutu jazdy obejmują:

 • ochrona twarzy przed uszkodzeniami mechanicznymi, przed dostaniem się do oczu ciał obcych: kry lodowe, gałęzie;
 • ochrona przed oślepiającym słońcem na śniegu, przed promieniowaniem ultrafioletowym;
 • chronić oczy przed wiatrem i śniegiem;
 • poprawia widoczność reliefu stoku, pomaga lepiej nawigować w złych warunkach atmosferycznych.

Produkty wykonane są z hipoalergicznych polimerów. Rozmiary to:

 1. Męskie - surowe wzornictwo i ciemne kolory, masywne. Ten wygląd można przypisać uniwersalności, kobiety również nabywają takie modele.
 2. Kobiety są mniejsze, mają jasną paletę kolorów. Możliwe są dodatkowe rozwiązania konstrukcyjne. Nie w każdym sklepie.
 3. Dziecięce - wykonane z uwzględnieniem małej główki dziecka, kolorowe kolory, uzupełnione rysunkami.

Istnieją maski dla snowboardzistów, które różnią się od masek narciarskich tym, że mają większy kąt widzenia.

Kryteria wyboru

Wybierając maskę narciarską po raz pierwszy, możesz się pomylić. Sklepy oferują duży wybór kształtów i kolorów tego atrybutu.

Głównym kryterium jest wygoda. Okulary powinny ściśle przylegać do twarzy, bez szczelin. Ale nacisk na różne części twarzy jest niedozwolony. Na co należy zwrócić uwagę?

 1. Wycięcie na grzbiet nosa może się różnić w zależności od modelu, ale nie powinno powodować dyskomfortu ani utrudniać oddychania. Sprzęt został zaprojektowany tak, aby maksymalnie dopasować się do konturów twarzy. Zwróć uwagę na twardość i elastyczność materiałów. Ramka nie powinna być zbyt miękka, grozi wypadnięciem z okularów.
 2. Jeśli na głowie jest hełm, to czoło musi być zamknięte, to znaczy razem z okularami ułożyć jedną całość. W takim przypadku nie opieraj się o siebie, ale luźne dopasowanie również jest niedopuszczalne.
 3. Po wewnętrznej stronie ramy znajduje się uszczelka z hipoalergicznej pianki gumowej. Może być nakładany w dwóch lub trzech warstwach. Zapewnia dokładne dopasowanie do twarzy, chroni przed przedostawaniem się kurzu i cząstek śniegu do środka. W przypadku upadku złagodzi siłę uderzenia. W bardziej komfortowych modelach między piankową gumą a twarzą zastosowano dodatkową warstwę polaru.
 4. Etui z soczewkami mocuje się do paska lub gumki na różne sposoby.Niezawodne mocowanie wpłynie na komfort osoby podczas jazdy. Długi pasek pozwoli Ci bezpiecznie przymocować akcesorium do głowy lub kasku, dopasowując je do wymaganego rozmiaru. Szeroka gumka będzie mniej się ścierać, rozkładając nacisk na dużą powierzchnię. Do plusów należy obecność silikonowej powłoki na pasku. Sprawdź zatrzaski, powinny się łatwo i wygodnie otwierać.
 5. Wentylacja zapobiega parowaniu okularów z powodu różnic temperatur na zewnątrz i wewnątrz okularów. Prezentowane w postaci membran, okienek lub mini-wentylatorów na bateriach. Znajdują się głównie na wierzchu produktu, są modele z otworami na całym obwodzie. Dzięki normalizacji mikroklimatu wewnętrznego szyba nie paruje. W tym celu można wybrać model z podwójnymi soczewkami lub z efektem anti-fog - wewnętrzną powłoką ze specjalną substancją. Zużywa się po potarciu, ale można go zastosować samodzielnie.
 6. Recenzja również odgrywa ważną rolę. Gogle narciarskie mają widoczność z przodu. Aby uzyskać widok z boku, należy zwrócić uwagę na modele snowboardu.
 7. Przy słabym wzroku, jeśli dana osoba nie nosi soczewek kontaktowych, istnieją specjalne produkty, które można nosić na okularach. Wewnątrz umieszcza się okulary, a otwory na skronie. Lub kup model z dodatkowymi dioptriami. Te produkty są oznaczone jako OTG.
 8. Soczewki to główny element okularów. Wykonany jest z poliwęglanu - wytrzymałego tworzywa odpornego na niskie temperatury.

Zwróćmy szczególną uwagę na charakterystykę soczewek. Różnią się kształtem, kolorem (filtrem), przepustowością.

Odmiany soczewek

Zadaniem maski narciarskiej jest nie tylko ochrona oczu, ale także poprawa widoczności i wizualnego postrzegania drogi. Zależy to od jakości obiektywu. Wykonany jest z wytrzymałego mrozoodpornego materiału, który wytrzymuje silne uderzenia. Istnieją pojedyncze i podwójne. Wadą tego pierwszego jest szybkie zamglenie. Producenci coraz częściej stosują podwójne szyby. W ich urządzeniu jest szczelina powietrzna, która zapobiega zaparowaniu produktu.

Według formy są:

 • Sferyczne to najlepsza opcja bez wizualnych zniekształceń. Mają duży kąt widzenia, widoki z przodu iz boku są widoczne dzięki pionowej i poziomej krzywizny. Powtarzają kształt oczu, nie powodują zmęczenia. Odpowiednie dla snowboardzistów. Koszt jest wysoki.
 • Cylindryczny - szyba jest zakrzywiona poziomo, aby zapewnić widoczność do przodu, ale nie na boki. Występuje niewielkie zniekształcenie obrazu. Jest tańsza, ta opcja jest odpowiednia dla początkujących narciarzy.

Ważnym parametrem każdej maski jest ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym, na które będą cierpieć oczy, a nawet oparzenie rogówki jest możliwe. Obecnie prawie wszyscy producenci produkują takie soczewki. Kolor nie wpływa na ten wskaźnik, ale w celu ochrony przed promieniowaniem podczerwonym zakres przepuszczalności światła jest inny. Decyduje o tym przyciemnienie okularów w różnych warunkach pogodowych. Podzielony na następujące kategorie:

 1. S0 - niski poziom przepuszczający światło widzialne w 100-80%. To przezroczyste okulary przeznaczone na pochmurną pogodę, ze sztucznym oświetleniem na torach nocnych.
 2. S1 - przepuszczalność światła 80-43%. Lekko zaciemniony, używany przy słabym nasłonecznieniu, pochmurnej pogodzie, o zmierzchu.
 3. S2 - przepuszcza 43-18% światła. Posiada średnie zaciemnienie szkła, odpowiednie na pogodę o zmiennym zachmurzeniu.
 4. S3 - wysoki poziom ochrony przed światłem słonecznym, pozwala na jego przejście o 18-8%. Dostępna w różnych odcieniach. Dobra opcja na słoneczną pogodę.
 5. S4 - światło przechodzi tylko 8-3%. Stosowany jest w warunkach górskich, gdzie wysokość sięga ponad 2 km nad poziomem morza. Chroni przed intensywnym, jasnym światłem. Ta kategoria jest rzadka.

Dla każdego rodzaju pogody i pory dnia stosowane są różne odcienie filtrów. Pomoże to poprawić klarowność obrazów, odwzorowanie kolorów.

Główne rodzaje filtrów:

 • Przejrzyste, jasne kolory - do jazdy na nartach wieczorem i nocą, gdy tor jest oświetlony latarniami, przy pochmurnej pogodzie.
 • Żółty - rozpraszają niebieskie widmo kolorów, dzięki czemu kontrast widzialnego obrazu wzrasta przy słabym oświetleniu lub pochmurnej pogodzie.
 • Różowy - uwydatnia cienie i ostrość, nadając widoczności poszczególnym detalom w ponury dzień, co podkreśla objętość obiektów.
 • Pomarańczowy - wzmacnia kontrast przy słonecznej pogodzie, a przy umiarkowanym świetle zachmurzenie poprawia tonację kolorów. Wszechstronna i popularna opcja wśród producentów i kupujących.
 • Czerwony - przepuszczają do 36% światła. Zmniejszając oświetlenie, zwiększa się ostrość percepcji. Zapewnia dobry widok przy słonecznej lub pochmurnej pogodzie.
 • Szary (czarny) - nie zniekształca kolorów, zapewniając ich realne postrzeganie przy słonecznej pogodzie.
 • Brązowy - stosowany przy aktywnym nasłonecznieniu, przepuszczający 10% światła.
 • Zielone, srebrzyste odcienie zmniejszają kontrast w słoneczne dni, oczy nie przemęczają się, dobrze odwzorowują kolory.

W słoneczne dni soczewki polaryzacyjne ochronią Twoje oczy. Eliminują odblaski od śniegu, lodu i poprawiają kontrast. Osiąga się to poprzez wpuszczanie tylko pionowych fal świetlnych, eliminując poziome rozbłyski. Nie zawsze trzeba wybierać taki model, bo w górach słoneczna pogoda nie zdarza się codziennie. W przypadku cieni na drodze zdolność wizualna w takich okularach będzie wręcz gorsza.

Osobno warto zwrócić uwagę na rozwój Oakley - Prizm. W ciągu 15 lat opracowano technologię, za pomocą której niektóre odcienie światła zostały zwiększone, a inne wyeliminowane do pewnego poziomu. Dzięki temu kontrast widocznej rzeźby zwiększył się, a przy gwałtownej zmianie z cienia na światło oczy nie odczuwają dużej różnicy.

Istnieje typ soczewki lustrzanej. Podobne właściwości do spolaryzowanych, ale mniej odbić od śniegu. Dzięki specjalnej powłoce na zewnątrz okulary odbijają promienie świetlne. Ten model nadaje się na jasne, słoneczne dni, ale przy pochmurnej pogodzie lepiej wybrać inną opcję.
Fotochromy lub kameleony są w stanie zmienić poziom ciemności. Dostosowują się do światła otoczenia, wpuszczają mniej lub więcej światła słonecznego. Nie odbudowują się od razu, ale nie musisz zmieniać soczewek, gdy zmienia się pogoda.

Aby nie kupować kilku rodzajów produktów z różnymi filtrami, dostępne są wersje z wymiennymi soczewkami. Umożliwiają wymianę filtra bez zdejmowania rękawiczek. Takie modele są sprzedawane natychmiast z wymiennym szkłem.

Wybór odpowiedniej opcji nie jest taki łatwy, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników - pogodę, oświetlenie. Komfort jazdy zależy od właściwej decyzji.

Ocena jakości masek i gogli narciarskich na rok 2020

Przedstawiony przegląd najlepszych masek na narty opowie o cechach produktu, nowościach na rynku. Po zapoznaniu się z opcjami, po przestudiowaniu funkcji, okulary zostaną wybrane zarówno przez początkującego, jak i profesjonalistę.

Gogle sonarowe ANON M4 cylindryczne + zapasowe soczewki + MFI

Firma produkuje wyroby z najnowocześniejszych materiałów, współpracuje ze znawcami narciarstwa, nad wyglądem pracują najlepsi projektanci. Technologia wykorzystuje specjalne magnesy Magna-Tech, które pozwalają na szybką zmianę soczewki w każdym terenie.

Model jest odpowiedni zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Szklanki są cylindryczne, w zestawie wymienne szkiełka. Możliwy jest montaż soczewki cylindrycznej lub sferycznej. Istnieje funkcja ochrony przed zaparowaniem, noszenia na okularach.

Technologia MFI (Magnetic Facemask Integration), maska ​​utrzymuje geyter (w zestawie) za pomocą magnesów, a funkcja przeciwmgielna pozwala wyraźnie widzieć tor.
Nadaje się na złą i słoneczną pogodę.

Gogle sonarowe ANON M4 cylindryczne + zapasowe soczewki + MFI

Zalety:

 • obecność wymiennej soczewki;
 • technologia przeciwmgielna, mocowanie do bramy;
 • na każdą pogodę;
 • możliwość noszenia okularów.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

Obiektyw Dragon NFXS +

Amerykańska firma zajmuje się produkcją masek, odzieży sportowej, akcesoriów. Twórz modele bez oprawek gogli narciarskich. To nie tylko piękny projekt, ale także dobry widok z boku. Powłoka przeciwmgielna soczewek pozwala na długi czas zachować wyraźny widok nawet w ekstremalnych warunkach

Ten model to nowość na rynku sprzedażowym. Zaprojektowany dla dorosłych odbiorców. NFXS to mniejsza wersja oprawki NFX, odpowiednia dla małej twarzy. Wyposażony w szybko wymienną podwójną cylindryczną soczewkę. Technologia LumaLens eliminuje odblaski i poprawia kontrast. Chroni w 100% przed promieniowaniem ultrafioletowym, z funkcją przeciwmgielną. Regulowany pasek z silikonową powłoką od wewnątrz, aby zapobiec zsuwaniu się kasku. Nadaje się na pochmurną i słoneczną pogodę, do wieczornej jazdy na nartach.

Obiektyw Dragon NFXS +

Zalety:

 • cylindryczne soczewki bez oprawek;
 • 100% ochrona przed promieniowaniem UV;
 • pasek jest regulowany, posiada silikonowe wstawki;
 • istnieje wymienna część okularów.

Niedogodności:

 • tylko dla małej twarzy.

Gogle Oakley Line Miner

Ta amerykańska firma produkuje stylowe okulary popularne wśród ekspertów, które trafiły do ​​przemysłu wojskowego i kosmicznego. Wysokiej jakości materiały zapewniają kompatybilność z kaskiem i równomierne dopasowanie do twarzy.

Model dla dorosłych w różnych kolorach: zielonym, pomarańczowym, różowym, niebieskim, czarnym. Całkowicie chroni przed promieniowaniem UV. Cylindryczny kształt zapewnia dobrą widoczność z przodu iz boku. Obecność wymiennych podwójnych soczewek pozwala jeździć w każdych warunkach pogodowych. Zaparowanie szyby przedniej jest zredukowane dzięki obróbce przeciwmgielnej. Dzięki trójwarstwowej podszewce z polaru maska ​​dobrze przylega do twarzy i nie przepuszcza wiatru. Specjalne wycięcia pozwalają nosić go z okularami.

Gogle Oakley Line Miner

Zalety:

 • 100% ochrona przed promieniowaniem UV;
 • możliwość noszenia z dioptriami;
 • przeciwmgielne;
 • wymienny zestaw filtrów.

Niedogodności:

 • niezidentyfikowany.

Sky Monkey SR44 RV

Marka produkuje produkty do sportów zimowych i rekreacji. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów zwiększa trwałość produktów. Są odporne na zarysowania i zaparowanie.

Anatomiczny kształt modelu nie powoduje dyskomfortu podczas jazdy. Lustrzane wykończenie, ochrona S3 - idealne na słoneczną pogodę. Pasek jest szeroki, regulowany, dopasowany do kasku. Maska posiada wewnętrzne silikonowe paski, dzięki czemu ściśle przylega do twarzy. Cylindryczna podwójna soczewka zapewnia maksymalną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Sky Monkey SR44 RV

Zalety:

 • rozpylanie przeciwmgielne;
 • rama odporna na wstrząsy;
 • podwójne soczewki odporne na zarysowania;
 • Średnia cena.

Niedogodności:

 • tylko przy słonecznej pogodzie.

HEAD Horizon Race + Sparelens

Austriacka firma to światowy producent odzieży i sprzętu sportowego.
Funkcjonalny model dla dorosłych z wymiennymi podwójnymi filtrami zapinanymi na zatrzask. Kształt jest cylindryczny. Cienka rama zapewnia o 20% lepszą widoczność horyzontu. Zaparowywaniu zapobiega wewnętrzna powłoka przeciwmgielna. Wysoki poziom ochrony przed promieniowaniem UV. Maska jest kompatybilna z kaskiem. Używany przy pochmurnej pogodzie.

HEAD Horizon Race + Sparelens

Zalety:

 • wymienne podwójne okulary;
 • przeciw mgielny;
 • cienka ramka.

Niedogodności:

 • poziom ochrony S1, S2, który nie jest odpowiedni dla słońca.

Możesz kupić atrybut narciarski zarówno w specjalistycznym salonie, jak iw sklepie internetowym. Wadą zamawiania ze strony jest brak możliwości przymierzenia, aby upewnić się, że dokonałeś właściwego wyboru. Ale są specjalne tabele rozmiarów, na podstawie których wybierany jest model. Przy zamawianiu online pomagają menedżerowie.

Jak przechowywać i pielęgnować

Staranna i staranna pielęgnacja pozwoli Ci nosić maskę przez długi czas bez uszkodzeń. Żywotność będzie dłuższa, jeśli będą przestrzegane proste zasady:

 1. Nie suszyć w pobliżu ognia, grzejnika. Może to prowadzić do deformacji soczewek, oprawek.
 2. Nie pocieraj wnętrza szyby, aby nie usunąć powłoki ochronnej.
 3. Podczas czyszczenia z brudu używaj specjalnych sprayów lub mydła o neutralnym pH. Nadmiar wilgoci zetrzeć serwetką i pod żadnym pozorem nie wycierać.
 4. Nie pozostawiaj w bezpośrednim świetle słonecznym przez długi czas.
 5. Przechowywanie i transport odbywa się w twardej walizce, miękkiej w środku.

Jeśli jesteś amatorem lub profesjonalnym narciarzem, napisz w komentarzach o swoim wyborze gogli narciarskich.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *