♿ Najlepsze wózki inwalidzkie na rok 2020

0

Dla wielu osób niepełnosprawnych wózek inwalidzki jest niezbędny. Zakup takiego sprzętu rehabilitacyjnego umożliwia takim osobom prowadzenie aktywnego trybu życia. Czasami osoby niepełnosprawne odmawiają korzystania z wózka inwalidzkiego, skarżąc się na dyskomfort podczas poruszania się. Przyczyną może być niewłaściwy dobór sprzętu rehabilitacyjnego. Wózki inwalidzkie mają różne cele. Aby ułatwić zadanie doboru takiego sprzętu, redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowała przegląd najlepszych wózków inwalidzkich na rok 2020, opracowany na podstawie opinii lekarzy zawodowych i osób z problemami narządu ruchu.

Rodzaje pojazdów do przemieszczania się osób niepełnosprawnych

Cały sprzęt do rehabilitacji tego typu dzieli się na następujące typy:

 • Gurneys;
 • Wózki inwalidzkie.

Pierwsza opcja jest bardziej powszechna w placówkach medycznych w przypadku przemieszczania się osób z czasową utratą sprawności. Ten sprzęt jest ceniony za łatwość obsługi i konserwacji, trwałość i trwałość. Pobyt pacjenta w wózku nie powinien przekraczać 3 godzin, co jest znacznym ograniczeniem i stwarza wiele niedogodności. Do użytku domowego wiele osób woli zakupić drugą opcję sprzętu rehabilitacyjnego. Osoba będzie mogła się w niej poruszać bez pomocy. Zarządzanie takim narzędziem jest proste i wygodne. Konfiguracja tych pojazdów to fotel ortopedyczny wyposażony w koła. Sprzęt tego typu wyposażony jest w różne opcje zwiększające komfort obsługi.

Krzesełka spacerowe dzielą się na następujące typy:

 • Klasyczny;
 • Do aktywnego użytku;
 • Dźwignia;
 • Napęd elektryczny;
 • Niemowlę.

Klasyczna wersja wyposażona jest w 2 duże i 2 małe koła, które zapewniają zwrotność pojazdu. Podstawowa konfiguracja obejmuje zdejmowany, zdejmowany składany lub nieusuwalny podnóżek. Nowoczesne pojazdy dla osób niepełnosprawnych wyposażone są w zagłówki i podłokietniki. Taki sprzęt jest sterowany ręcznie. Prędkość jazdy zależy od siły przyłożonej do obrotu dużych kół.

Dla osób, które wolą prowadzić aktywny tryb życia, kupują zwrotne, ulepszone modele, które są lekkie. Z pomocą takich produktów osoby niepełnosprawne mogą pokonywać duże odległości lub wędrować po górach. Takie wyposażenie często wykonywane jest na indywidualne zamówienie dla konkretnej osoby. Koszt takich produktów jest dość wysoki.

Modele wyposażone w sterowanie dźwigniowe przypominają klasyczną wersję. Koła można wprawić w ruch, hamowanie można wykonać za pomocą ruchów do przodu mechanizmów dźwigniowych. Taki wózek inwalidzki jest odpowiedni dla osób z rozwiniętymi mięśniami ramion. To urządzenie może być wyposażone w 1 lub 2 dźwignie. Przeznaczony jest do długich spacerów po nierównych drogach.

Wózki inwalidzkie napędzane elektrycznie charakteryzują się automatycznym sterowaniem, które odbywa się za pomocą joysticka wbudowanego w podłokietnik produktu. Automatyzację procesu zapewniają akumulatory. Taki mobilny nowoczesny kompleks umożliwia prędkość do 15 km / h. Jeżeli wózek z napędem elektrycznym wyposażony jest w regulację kąta nachylenia oparcia i podłokietników, dostępne są regulowane podnóżki, zagłówki, pionizator lub inne dodatkowe akcesoria to koszt produktu może sięgać ceny samochodu.

Dzieci z porażeniem mózgowym nabywają specjalistyczne wózki inwalidzkie, które nie są przeznaczone do samodzielnej obsługi wózka inwalidzkiego. Wygląd takiego produktu został opracowany w stylu zbliżonym do tradycyjnego wózka dziecięcego, aby nie przeszkadzać rodzicom i mniej przyciągać uwagę otaczających je osób. Komplet takiego wyposażenia zawiera dodatkowe paski do mocowania, poduszkę odwodzącą oraz kaptur.

Jakie parametry wózka inwalidzkiego należy wziąć pod uwagę przy zakupie

Wybierając sprzęt rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych, należy zwrócić uwagę na następujące punkty:

 • Nośność;
 • Całkowita szerokość produktu;
 • Głębokość, szerokość i wysokość miejsca siedzącego;
 • Parametr wysokości oparcia;
 • Poziom podłokietników;
 • Koła;
 • Rama;
 • Waga;
 • Tył produktu;
 • Wyznaczenie sprzętu rehabilitacyjnego.

Waga osoby niepełnosprawnej i maksymalna nośność pojazdu transportowego muszą się zgadzać. W przypadku osób z nadwagą warto kupić specjalistyczne modele. Zwiększy to trwałość produktu, łatwość obsługi i bezpieczeństwo ludzi. W przypadku gdy właściciel sprzętu mieszka w wielokondygnacyjnym budynku, warto zwrócić szczególną uwagę na całkowitą szerokość wózka, aby zapewnić mu przejazd przez drzwi i drzwi windy.

Największym błędem przy wyborze wózka inwalidzkiego jest niewystarczająca dbałość o szerokość siedziska. Przy niewystarczającej szerokości niewygodne będzie obracanie ciała przez osobę, co zmniejszy jego mobilność. Nadanie pierwszeństwa zbyt szerokiemu siedzeniu również będzie złą decyzją. Poruszanie się w takim urządzeniu wpłynie negatywnie na utrwalenie pleców i bioder. Obsługa takiego wózka będzie niewygodna. Ponadto użycie takiego sprzętu prowadzi do skrzywienia kręgosłupa i problemów w okolicy bioder. Aby poprawnie obliczyć szerokość siedziska, mierzy się szerokość bioder użytkownika, po czym dodaje się ją do uzyskanego wskaźnika 5 cm Jeśli osoba planuje korzystać z wózka inwalidzkiego na ulicy, do obliczeń należy dodać jeszcze jeden wskaźnik - grubość odzieży wierzchniej. Przy odpowiednim doborze wózka na szerokość siedziska możliwe będzie ułożenie dłoni lub cienkiej książki w pionie po obu stronach między udami jeźdźca a bocznymi szynami siedziska.

W celu prawidłowego rozłożenia obciążenia na pośladkach i udach pacjenta oraz uniknięcia pojawienia się odleżyn konieczne jest staranne dobranie długości od przedniej krawędzi do tylnej części produktu. Określenie wymaganej głębokości śladu nie jest trudne. Aby to zrobić, zmierz odległość w pozycji siedzącej od kolana do krawędzi uda. Odejmij 5-7 cm od otrzymanego wskaźnika.

Aby uniknąć nadmiernego nacisku na okolice podkolanowe i miednicę, konieczne jest prawidłowe dobranie wysokości siedzenia pojazdu. Wymagany parametr określa się mierząc odległość od kolan do pięt. Do uzyskanego wyniku należy dodać 5 cm, czasami osoba z problemami narządu ruchu woli zastosować poduszkę przeciwodleżynową do efektu ortopedycznego. W obliczeniach należy również uwzględnić jego wysokość.

Wysokość oparcia dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Ten parametr zależy całkowicie od stanu fizycznego pacjenta.Komfort osoby niepełnosprawnej zależy od prawidłowego doboru wysokości podłokietników. Nadmiernie podniesione podłokietniki spowodują zmęczenie mięśni, a zbyt niskie ułożenie tego elementu wózka inwalidzkiego uniemożliwi pacjentowi przyjęcie wygodnej pozycji. Osoba zostanie zmuszona do garbienia się, co negatywnie wpłynie na jej równowagę podczas ruchu, a także skomplikuje proces oddychania. Większość sprzętu rehabilitacyjnego jest produkowana z podłokietnikami regulowanymi w określonym odstępie czasu, co pozwala zapewnić maksymalny komfort użytkownikowi. Kupując produkt ze stałą opcją, należy zwrócić szczególną uwagę na ten wskaźnik.

Koła w wózku inwalidzkim mogą być pełne lub pneumatyczne. Korzystając z takiego sprzętu w domu, możesz ograniczyć się do odpornych na zużycie, łatwych w utrzymaniu, solidnych opon. Na spacery na świeżym powietrzu lepiej kupić produkt z oponami pneumatycznymi. Zapewniają optymalną przyczepność na nierównych nawierzchniach. Takie opony należy okresowo pompować, aw przypadku uszkodzenia wymienić.

Większość wózków inwalidzkich jest wykonana ze stopu metali. Jeśli osoba o dużej wadze będzie korzystać ze sprzętu rehabilitacyjnego, lepiej jest preferować wzmocnioną ramę, ponieważ zapewnia ona dużą nośność. Rama lekkich modeli może być wykonana ze stopu aluminium. Zmniejszenie ciężaru pozwala osobie towarzyszącej na mniejszy wysiłek podczas ruchu. Wadą lekkich modeli jest wysoki koszt produktów. Składana rama takiego sprzętu sprawia, że ​​wózki inwalidzkie są wygodniejsze w transporcie i przechowywaniu.

Obecność pleców o zwiększonej wysokości zmniejszy obciążenie kręgosłupa i aparatu mięśniowo-więzadłowego pleców, a także pozwoli uniknąć negatywnych konsekwencji przedłużonej pozycji siedzącej. Niektóre modele pozwalają na odchylenie pochylenia do pozycji równoległej do powierzchni stanu. Podnóżki przesuwają się do góry. W razie potrzeby osoba niepełnosprawna może zająć pozycję poziomą i wygodnie odpocząć.

Wózki inwalidzkie są również podzielone według rodzaju przeznaczenia. Takie produkty są wybrane:

 • Dla domu;
 • Na ulicę;
 • Uniwersalny;
 • Dla dzieci;
 • Dorośli ludzie;
 • Dla placówek medycznych (sanitarnych);
 • Wysokie plecy.

Twój lekarz pomoże Ci wybrać odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny. Będzie potrafił udzielić zaleceń, biorąc pod uwagę fizjologiczne cechy osoby niepełnosprawnej.

Ranking wózków inwalidzkich na rok 2020

Aby wybrać odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny, musisz przeczytać recenzje użytkowników i zapoznać się z zaleceniami specjalistów. W tym celu redaktorzy „best-pl.designuspro.com” przygotowali mały przegląd najlepszych modeli w 2020 roku.

Z napędem elektrycznym

Inkar-M KAR-4.1

Ten elektryczny wózek inwalidzki obsługiwany ręcznie jest przeznaczony do samodzielnego poruszania się w pomieszczeniach i na zewnątrz dla osób z problemami układu mięśniowo-szkieletowego. Rama tego produktu wykonana jest z cienkościennych rur stalowych o wysokiej wytrzymałości. Są pokryte związkiem antykorozyjnym. Układ hamulcowy jest typu dźwigniowego. Tył spacerówki jest składany. Wyposażony jest w mechanizm blokujący. Źródłem zasilania są baterie trakcyjne. Rama wózka inwalidzkiego składa się do góry. Szerokość sprzętu rehabilitacyjnego „Inkar-M KAR-4.1” umożliwia wejście do windy osobowej osobie niepełnosprawnej. Nośność wynosi 120 kg. Prędkość jazdy - do 6 km / h, waga - 53 kg. Szerokość siedziska - 50 cm Bez doładowywania akumulatora użytkownik może pokonać 35 km. Koszt produktu to 239400 rubli.

wózek inwalidzki Inkar-M KAR-4.1

Zalety:

 • Ścisłość;
 • Zdatność;
 • Projekt;
 • Regulacja wszystkich parametrów;
 • Manewrowość;
 • Siła;
 • Trwałość;
 • Funkcjonalność;
 • Łatwość użycia.

Niedogodności:

 • Koszt.

Sunrise Medical Rumba

Niepełnosprawny pojazd niemieckiego producenta jest kompaktowy i wszechstronny. Przeznaczony jest do samodzielnego przemieszczania się osób z zaburzeniami narządu ruchu po domu i poza nim, ale na powierzchni o równej gładkiej powierzchni. Łatwo zdejmowane oparcie, chowane baterie, składana rama pozwalają na łatwy transport. Najcięższa część wózka inwalidzkiego to 37,4 kg. Możliwość regulacji szerokości siedziska i oparcia. Podłokietniki mają regulowaną wysokość i szerokość. Składane podnóżki można zdjąć lub wyregulować na wysokość. Wielofunkcyjny kontroler i czuły joystick, umieszczony z prawej lub lewej strony, zapewniają łatwą kontrolę ruchu i płynne sterowanie urządzeniem. Koła wózka inwalidzkiego są pneumatyczne. Pozwala to na wygodne poruszanie się po każdej powierzchni. Bez dodatkowego doładowania sprzęt rehabilitacyjny może pokonać nawet 25 km z prędkością 6 km / h. Kąt podnoszenia wózka bocznego wynosi 10 stopni, nośność 125 kg. Silniki mają możliwość przejścia w tryb sterowania ręcznego. Wymiary sprzętu rehabilitacyjnego to 42x43x43 cm, a waga 75 kg. Koszt produktu to 148900 rubli.

wózek inwalidzki Sunrise Medical Rumba

Zalety:

 • Regulowane oparcie, podnóżki, podłokietniki i siedzisko;
 • Projekt;
 • Waga;
 • Kontrola ruchu;
 • Możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb pacjenta;
 • Zdatność;
 • Przyczepność koła do nawierzchni drogi;
 • Jakość;
 • Trwałość;
 • Ochrona przed brudem;
 • Urządzenie zapobiegające przewróceniu;
 • Wskaźnik prędkości na panelu sterowania;
 • Sygnał dźwiękowy;
 • Łatwość transportu;
 • Promień skrętu.

Niedogodności:

 • Koszt.

Mega Optim FS101A

Ten wózek inwalidzki jest wyposażony w napęd elektryczny i jest przeznaczony do poruszania się osób z częściową lub całkowitą utratą zdolności do normalnego poruszania się. Sprzęt taki można wykorzystać do poruszania się po domu, po ścieżkach ogrodowych lub gładkich powierzchniach wokół budynku. Produkt posiada udźwig 100 kg. Wyposażony jest w składane podłokietniki i podnóżki, stabilizator poprzeczny, składane oparcie, uchwyty do pchania, wskaźnik poziomu naładowania akumulatora, pilot oraz pas bezpieczeństwa. Wymiary elektrycznego wózka inwalidzkiego to 117x92,5x50 cm, szerokość siedziska 42 cm, wysokość od podłogi do siedziska 50 cm, maksymalny kąt podnoszenia 12 stopni. Na wózku inwalidzkim bez dodatkowego doładowania można przejechać 20 km z prędkością 6 km / h. Waga sprzętu to 41 kg. Koszt produktu to 55000 rubli.

wózek inwalidzki Mega Optim FS101A

Zalety:

 • Waga;
 • Manewrowość;
 • Wygoda;
 • Niezawodność;
 • Łatwość transportu;
 • Projekt;
 • Kontrola;
 • Hamulce postojowe;
 • Bezpieczeństwo;
 • Jakość;
 • Koszt.

Niedogodności:

 • Rezerwa mocy;
 • Moc baterii.

Napędzany mechanicznie

Uzbrojony 2500

Mechaniczny wózek tego typu to budżetowa opcja do poruszania się w pomieszczeniach. Model wyposażony jest w solidne odlewane koła. Produkt odpowiedni dla osób o różnej budowie ciała. Ma niewielką wagę zaledwie 16,7 kg. Stelaż można złożyć w standardowy sposób wzdłuż osi pionowej. Zdejmowane składane podnóżki zapewniają dodatkowy komfort osobom niepełnosprawnym. Z tyłu spacerówki znajduje się kieszeń. Może pomieścić różne rzeczy, których pacjent może potrzebować. Szeroki pasek pewnie zabezpiecza golenie. Tapicerka siedziska wykonana jest z wytrzymałego, oddychającego nylonu, który jest łatwy w utrzymaniu. Pacjent może poruszać się samodzielnie lub z pomocą osoby towarzyszącej. Wygodne gumowane rączki sprawią, że spacer będzie wygodny i nie zmęczy towarzyszących jej dłoni. Wózek wyposażony jest w dźwignie hamulca postojowego po obu stronach. Wymiary wyłączonego urządzenia to 102x61x89 cm, a po złożeniu - 102x29x89 cm.Koszt produktu to 4890 rubli.

wózek inwalidzki Armed 2500

Zalety:

 • Wygoda;
 • Mechanizmy hamowania;
 • Felgi na kołach;
 • Ścisłość;
 • Manewrowość;
 • Urządzenie zapobiegające przewróceniu;
 • Projekt;
 • Prostota opieki;
 • Wygoda transportu;
 • Bezpieczeństwo.

Niedogodności:

 • Grubość piankowego siedziska;
 • Zdatność;
 • Podłokietniki stałe;
 • Koszt.

Ortonica Base 130

Ten sprzęt rehabilitacyjny od chińskiego producenta może służyć jako spacerówka oraz spacerówka pokojowa. Produkt wyposażony w zdejmowane podłokietniki, podnóżki z regulacją wysokości, pasy podnóżkowe, kieszeń na drobiazgi. Dzięki swojej zwartości i zwrotności, za pomocą tego sprzętu można wjeżdżać nawet w wąskie przejścia. Takie urządzenie jest łatwe w transporcie, ponieważ po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Rama wykonana z aluminium. Wózek inwalidzki posiada hamulec postojowy. Wymiary produktu nie przekraczają 106x68,5x91 cm, a po złożeniu - 106x31x91 cm Waga wózka 18,6 kg. Udźwig tego sprzętu wynosi 130 kg. Wysokość oparcia wynosi 40 cm, a kąt pochylenia 90 stopni. Koszt produktu to 13100 rubli.

wózek inwalidzki Ortonica Base 130

Zalety:

 • Wszechstronność;
 • Liczba korekt;
 • Gumowane felgi;
 • Wygoda;
 • Niezawodność;
 • Projekt;
 • Bezpieczeństwo;
 • Manewrowość;
 • Łatwość transportu;
 • Waga;
 • Jakość;
 • Funkcjonalność.

Niedogodności:

 • Miękkość metalu;
 • Koszt.

Trives CA905

Ten sprzęt rehabilitacyjny przeznaczony jest dla pacjentów z częściową utratą funkcji narządu ruchu, do poruszania się po ulicy, w szpitalu lub w domu. Trwała chromowana powierzchnia produktu zapewnia niezawodność, trwałość i bezpieczeństwo podczas przenoszenia. Takie krzesło jest łatwe w transporcie, ponieważ można je złożyć lub rozłożyć bez użycia dodatkowych narzędzi. Dźwignie hamulca postojowego znajdują się po obu stronach. W skład zestawu wchodzą:

 • Instrukcja obsługi;
 • Wózek inwalidzki;
 • Uniwersalny klucz do regulacji długości podnóżków, dokręcania mocowań.

Lekka aluminiowa konstrukcja ułatwia obsługę. Siedzisko i oparcie wykonano z materiału odpornego na ścieranie. Rama posiada ochronną powłokę emaliowaną. Do czyszczenia zalecamy wodę, neutralny detergent. Podczas opieki nad wózkiem inwalidzkim lepiej odmówić użycia rozpuszczalników, substancji ściernych. Wózek ma wymiary 65x93x88 cm, nośność 120 kg, a waga 19 kg. Koszt produktu to 12470 rubli.

wózek inwalidzki Trives CA905

Zalety:

 • Projekt;
 • Waga;
 • Trwałość;
 • Łatwość transportu;
 • Dodatkowa powłoka ochronna;
 • Wszechstronność zastosowania;
 • Bezpieczeństwo;
 • Ścisłość;
 • Manewrowość;
 • Koszt.

Niedogodności:

 • Nie zaleca się wystawiania na bezpośrednie działanie promieni słonecznych;
 • Nie można myć agresywnymi produktami;
 • Wymagane jest rozwinięcie mięśni ramion;
 • Koszt;
 • Niektórym osobom trudno przyzwyczaić się do zarządzania.

Wybór środka transportu osób z niepełnosprawnością układu mięśniowo-szkieletowego nie jest zadaniem łatwym. Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo choremu, należy wziąć pod uwagę wszystkie indywidualne cechy organizmu i specyfikę choroby. Redaktorzy strony mają nadzieję, że nasza recenzja odpowiedziała na niektóre pytania, które pojawiają się przy zakupie wózków inwalidzkich. Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z opisanych modeli lub ciekawszych opcji takich produktów, podziel się swoją opinią w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *