Najlepsze przecinaki do kabli na 2020 rok

0

Używając narzędzi ręcznych, takich jak przecinaki do kabli, można szybko, bez użycia siły fizycznej, przeciąć wszystkie przewody w kablu. Jednocześnie po jego zastosowaniu w miejscu wycięcia uzyskuje się nacięcie o równych krawędziach, co ułatwia czyszczenie i lutowanie. Możesz kupić to narzędzie ręczne w wyspecjalizowanych sklepach, które sprzedają produkty kablowe. Nożyce do kabli można również kupić w sklepach internetowych.

Która firma najlepiej kupić przecinak do kabli, ile kosztuje takie narzędzie? Redaktorzy strony „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Państwa przegląd oceny najlepszych przecinarek do kabli na rok 2020. Ocena opiera się na opiniach użytkowników, a także na charakterystyce tego ręcznego narzędzia. Dzięki informacjom przedstawionym w ocenie bez problemu wybierzesz najbardziej odpowiednie dla siebie narzędzie, które sprosta wszystkim powierzonym mu zadaniom.

Opis

Nożyce do kabli to niezastąpione narzędzie dla rzemieślników wykonujących różnorodne prace remontowo-budowlane związane z przeciąganiem i montażem różnych systemów komunikacyjnych. Przyda się również w zastosowaniach domowych, gdy zajdzie konieczność wymiany lub naprawy systemów komunikacyjnych w domu.

Istnieją modele, które pozwalają gryźć nawet te przewody, które są pod napięciem. Uchwyty tych modeli są specjalnie wyposażone w grubą warstwę materiału izolacyjnego, który chroni użytkownika przed porażeniem elektrycznym. Jednak nawet pomimo tego możliwe jest używanie takich urządzeń do pracy z przewodami pod napięciem tylko w specjalnych rękawicach ochronnych wykonanych z gumy lub innego materiału dielektrycznego.

Nożyce do kabli to urządzenie służące do przecinania kabli podczas prac elektrycznych. Występują w różnych wykonaniach, dzięki czemu są przystosowane do pracy z określonym rodzajem produktu, który jest używany podczas prac montażowych.

Ostre szczęki działają jako część robocza tego narzędzia (1 lub 2 sztuki, w zależności od konstrukcji urządzenia). Szczęki działają jak nożyczki i łatwo przecinają druty, gdy są ściskane. Oprócz cięcia wyrobów kablowych, przyrządy te mogą być również używane do zdejmowania izolacji z przewodów na ich powierzchni.

Rada! Funkcja usuwania przewodów z izolacji nie występuje we wszystkich modelach przecinarek do kabli, chociaż jest bardzo powszechna. Dlatego przy zakupie należy od razu sprawdzić u sprzedawcy dostępność takiej funkcji.

Z jakimi przewodami możesz pracować

Nożyce do kabli pozwalają na pracę ze wszystkimi typami przewodów. Istnieją zarówno kompaktowe modele do pracy z małymi drutami, jak i urządzenia, które można wykorzystać do cięcia wzmocnionego kabla o dużym przekroju drutu.Z reguły takie modele (do pracy ze wzmocnionym kablem) są używane przez specjalistów podczas prac przy układaniu linii energetycznych. Nożyce do kabli można używać podczas pracy z tymi typami przewodów:

 • Współosiowy;
 • Włókno szklane;
 • Miedź;
 • Opancerzony;
 • Światłowód;
 • Skręcone;
 • Aluminium;
 • Wzmocniony.

Uwaga! Nie ma uniwersalnego modelu przecinarki do kabli, która mogłaby pracować jednocześnie ze wszystkimi typami przewodów. Dlatego do każdego rodzaju drutu należy zakupić osobny model. W przeciwnym razie, jeśli urządzenie jest używane do innych celów, jego ostrza szybko się zużywają, w wyniku czego szybko staje się bezużyteczne.

Jakie są odmiany

Jakie są przecinaki do kabli, jak wybrać takie narzędzie, na co zwrócić uwagę przy zakupie? Producenci oferują duży wybór szerokiej gamy modeli przecinarek do kabli. Można je warunkowo podzielić na kilka podgrup:

 • Urządzenia elektrohydrauliczne;
 • Narzędzie mechaniczne;
 • Urządzenia hydrauliczne.

Urządzenia z tych kategorii mogą różnić się od siebie zarówno kosztem, jak i parametrami takimi jak funkcjonalność (dostępność dodatkowych funkcji), wygoda, łatwość obsługi. Modele należące do typu mechanicznego najlepiej sprawdzają się do codziennego, domowego użytku. Przeznaczone są do współpracy z przewodami umieszczonymi bezpośrednio w pomieszczeniu. Modele typu hydraulicznego i elektrohydraulicznego stosowane są profesjonalnie podczas układania i montażu kabli zbrojonych.

W przeciwieństwie do modeli mechanicznych, hydrauliczne przecinaki do kabli są profesjonalnymi narzędziami. Dzięki ich zastosowaniu bardzo trudno będzie wykonać zgrabne cięcia cienkich drutów, na przykład podczas montażu gniazdka. Przeznaczone są do cięcia mocnych kabli o dużej średnicy, które są aktywnie wykorzystywane przy montażu napowietrznych lub podziemnych linii energetycznych.

Odniesienie! Modele hydrauliczne są ciężkie. Średnio ich waga wynosi około 7 kg. Jednak im masywniejsze i cięższe jest takie narzędzie, tym większa siła ściskania jego ostrzy.

Zasada działania modeli elektrohydraulicznych jest w przybliżeniu taka sama, jak ich odpowiedników hydraulicznych. Jedyną różnicą w tym przypadku jest urządzenie mechanizmu odpowiedzialnego za ściskanie siłownika hydraulicznego. W takim urządzeniu jako zamiennik dźwigni instalowany jest silnik elektryczny, który musi być pompowany za każdym razem podczas pracy. Specjalny mechanizm, który jest zainstalowany na elektrohydraulicznym przecinaku do kabli, sam pompuje płyn hydrauliczny po naciśnięciu przycisku start. Modele elektryczne mogą wykorzystywać jako źródło zasilania zarówno sieć elektryczną (sieć), jak i akumulator (ładowalny).

Najlepsze przecinaki do kabli na 2020 rok

Nożyce do kabli umożliwiają szybkie i wygodne jednoczesne przecinanie wszystkich żył tworzących kabel. Jednocześnie miejsce cięcia jest zadbane i równe. Dlatego dzięki ich zastosowaniu wygodnie jest wyczyścić przewody izolacji i przeprowadzić ich późniejszą instalację.

Jakie są kryteria wyboru, które lepiej kupić przecinak do kabli? Istnieje kilka różnych typów tego typu urządzeń (mechaniczne, hydrauliczne, elektrohydrauliczne). Każdy typ jest przeznaczony do wykonywania różnorodnych zadań i pracy z kablami o różnej długości, wykonanymi z różnych materiałów (miedź, aluminium itd.).

Ponadto istnieją specjalne modele dielektryczne, które umożliwiają pracę z przewodami pod napięciem. Aby uniknąć błędów przy wyborze takiego urządzenia, należy wziąć pod uwagę zarówno jego parametry techniczne i funkcjonalne, jak i recenzje, a także zalecenia innych kupujących.

Akumulatorowa przecinarka do kabli MILWAUKEE M12 CC - 0

To urządzenie wykorzystuje wymienną baterię (akumulator) jako źródło zasilania. Dzięki jego zastosowaniu możliwa jest praca z kablem, którego maksymalna średnica nie przekracza znaku 32 mm.Dzięki mocnym szczypcom urządzenie to może obsługiwać produkty z grubymi kablami.

Czas pracy bez doładowania to ok. 60 cięć (przy przecinaniu drutów miedzianych 4x35). Procedura cięcia jest weryfikowana za pomocą specjalnej dźwigni automatycznego zwalniania.

Akumulatorowa przecinarka do kabli MILWAUKEE M12 CC - 0

Zalety:

 • Kompaktowy, mobilny;
 • Długa żywotność baterii;
 • Dobra geometria ostrza;
 • Moc;
 • Specjalna ochrona przed przeciążeniem.

Niedogodności:

 • Cena (średni koszt to 30500 rubli);
 • Słaby pakiet (brak ładowarki i baterii w zestawie).

Brutto 78450

Małe, kompaktowe urządzenie mechaniczne, idealne do codziennego użytku domowego. Osłony rękojeści są wykonane z materiału dwuskładnikowego. Dzięki jego zastosowaniu możliwa jest praca z drutami wykonanymi z aluminium lub miedzi. Również ten model jest wyposażony w blokadę klamki, która jest używana w pozycji zamkniętej. Maksymalna średnica kabla, którą można obsłużyć tym urządzeniem to 14 mm.

Brutto 78450

Zalety:

 • Lekki (waży 474 gramy);
 • Kompaktowy (długość 240 mm);
 • Dopuszczalny koszt (1198 rubli).

Niedogodności:

 • Nadaje się do pracy tylko z materiałami wykonanymi z aluminium i miedzi;
 • Nie nadaje się do kabli o dużej średnicy.

Hydrauliczny przecinak do kabli CIMCO 10 5510

Służy do precyzyjnego cięcia kabli wykonanych z aluminium lub miedzi. Maksymalna średnica drutu, z jakim może pracować to urządzenie, nie przekracza 85 mm. Część tnącą w trakcie pracy można obracać pod kątem 270 stopni. Szybki ruch głowicy zapewnia dwucylindrowy układ hydrauliczny wyposażony w ogranicznik ciśnienia. Wyposażony w zamek umieszczony na ostrzu. Kraj pochodzenia - Niemcy.

Hydrauliczny przecinak do kabli CIMCO 10 5510

Zalety:

 • Ścisłość;
 • Jakość;
 • Funkcjonalność;
 • Można użyć grubego kabla.

Niedogodności:

 • Zbyt wysoki koszt (245021 rubli);
 • Duża waga (13 kg).

Ocena najlepszych popularnych modeli dla małych kabli

Urządzenia tego typu należą (w zależności od modelu) zarówno do domowych, jak i profesjonalnych narzędzi ręcznych. Z reguły stosuje się je w przypadkach, gdy szerokość cięcia wynosi 10-18 mm.

Dzięki tym narzędziom możliwa jest praca zarówno z kablami antenowymi, jak i liniami zasilającymi znajdującymi się w dużych domach. Koszt takich przecinarek do kabli zależy przede wszystkim od rodzaju stali użytej do ich produkcji, a także od parametrów takich jak funkcjonalność i łatwość obsługi.

ZUBR 23331-24

Najbardziej optymalna, akceptowalna dla prostego użytku domowego opcja od najlepszego krajowego producenta. Ma dobre właściwości funkcjonalne, a jednocześnie całkiem akceptowalny koszt (w porównaniu z modelami produkowanymi w Europie).

Część robocza wykonana jest z wysokiej jakości stopu, przystosowanego do cięcia drutów wykonanych z aluminium, miedzi. Dodatkowo wyposażony w specjalną powłokę dielektryczną. Maksymalna średnica, której można użyć z tym narzędziem, wynosi nie więcej niż 15 mm.

ZUBR 23331-24

Zalety:

 • Kompaktowy (długość tylko 240 mm);
 • Podczas pracy nie ma luzu;
 • Niski koszt (średnia cena to 765 rubli);
 • Na uchwycie znajdują się specjalne ograniczniki, które ograniczają pozycję dłoni.

Niedogodności:

 • Niemożliwe jest dostosowanie śruby osiowej do sztywności skoku;
 • Brak etui;
 • Nie nadaje się do pracy z materiałami wykonanymi ze stali.

Irwin 10505518

To narzędzie jest jedną z najbardziej odpowiednich opcji dla szerokiej gamy prac w małych pomieszczeniach panelowych. Jego długość to zaledwie 20 cm, ostrza tego urządzenia mają na końcu zaokrąglony kształt. Dzięki temu mogą zgrabnie pracować nawet na niewielkich przestrzeniach, jedną ręką.

Uchwyty zakryte osłonami wykonanymi z materiału dwuskładnikowego. Dzięki wysokiemu ogranicznikowi, który znajduje się przed częścią tnącą, ręce nie wysuną się podczas cięcia drutów.

Irwin 10505518

Zalety:

 • Przeznaczone do ściągania izolacji, cięcia kabli, których średnica nie przekracza 1,6 mm;
 • Dobrze tnie drut miedziany i aluminiowy;
 • Głowica tnąca wykonana jest z wytrzymałego materiału.

Niedogodności:

 • Koszt (1598 rubli);
 • Nie nadaje się do cięcia linek, sprężyn i śrub;
 • Nie nadaje się do cięcia materiałów ze stali.

Ocena najlepszych, najlepszych przecinarek do kabli do pracy z kablami o dużej średnicy

Takie narzędzia ręczne są używane, gdy konieczne jest cięcie kabli zawierających dużą liczbę dużych przewodników. Maksymalna średnica takich drutów, z którymi można pracować takim urządzeniem to około 120 mm. Przy wyborze takich urządzeń należy przede wszystkim zwrócić uwagę na gatunek stali, z której wykonany jest instrument, a także na stopień ich rozcieńczenia.

ZUBR 23341 - 80

Jednym z najlepszych niedrogich popularnych modeli, według kupujących, jest produkcja krajowa, która nadaje się do cięcia drutów o dużej średnicy (do 30 mm). Maksymalny rozmiar przewodu, którego można użyć z tym narzędziem, to 30 mkw. Długość tego narzędzia wynosi 800 mm, a uchwyty są wykonane z materiału wielokomponentowego.

ZUBR 23341 - 80

Zalety:

 • Ergonomiczne uchwyty:
 • Zapewnia gładkie cięcie;
 • Może być używany podczas pracy z kablami o dużej średnicy;
 • Stosunkowo niski koszt (średnia cena to 1861 rubli).

Niedogodności:

 • Aby wyciąć gruby drut, będziesz musiał pracować obiema rękami;
 • Duże (długość 800 mm).

Mechaniczny przecinak do kabli К1012

Wyposażony w specjalne teleskopowe uchwyty. Przeznaczony do cięcia drutów miedzianych i aluminiowych. Może być używany do cięcia elastycznych cienkich drutów. Tego narzędzia należy używać obiema rękami. Wyposażony w wymienną głowicę tnącą i specjalny mechanizm dźwigniowy. Jego długość wynosi 930 mm, a zakres cięcia nie powinien przekraczać 38 mm. Kraj pochodzenia - USA.

Mechaniczny przecinak do kabli К1012

Zalety:

 • Ostrza wykonane są z wytrzymałej stali;
 • Nie ma luzu osi;
 • Projekt;
 • Duża długość pozwala dotrzeć do najbardziej odległych przewodów.

Niedogodności:

 • Wysoki koszt (18705 rubli);
 • Przecięcie dużego drutu wymaga dużego wysiłku.

Ocena najlepszych, jakościowych modeli przecinarek do kabli dielektrycznych

Modele dielektryczne mają zastosowanie przy cięciu kabla pod napięciem do 1000 V. Dość często wykorzystywane są przy naprawach sieci elektroenergetycznych, gdy nie ma możliwości odłączenia całej komunikacji od napięcia. Dzięki niezawodnej izolacji urządzenie główne może przecinać przewody pod napięciem elektrycznym bez ryzyka utraty życia. Jednak pracę z takim narzędziem należy wykonywać ściśle przestrzegając środków ostrożności, uprzednio zakładając ochronne, gumowane rękawice.

SHTOK 1000V 08108

Jedna z najtańszych, małych przecinaków do kabli dielektrycznych dla profesjonalistów, dzięki której można szybko i łatwo gryźć, przecinać przewody pod napięciem do 1000 V. Narzędzie wyposażone jest w grubą izolację i gumowaną powłokę. Przed zawiasem urządzenia znajduje się wysoka tablica - ogranicznik, który zapobiega przesuwaniu się dłoni do części narzędzia pod napięciem.

SHTOK 1000V 08108

Zalety:

 • Krawędzie robocze wykonane są z grubej stali;
 • Wygodny w obsłudze;
 • Kompaktowy;
 • Maksymalna średnica cięcia nie przekracza 12 mm;
 • Wyposażony w dwa sloty (do cięcia grubych i cienkich kabli);
 • Dobry montaż (zawias nie bawi się);
 • Przystępny koszt (497 rubli).

Niedogodności:

 • W pozycji ściśniętej możliwe jest zakleszczenie;
 • Nie można używać do cięcia stali;
 • Niewielka długość może wpłynąć na wygodę użytkowania, jeśli konieczne jest przecięcie pilota kabla w ekranie.

Nożyce do kabli dielektrycznych 160 mm Felo 58401640

Przeznaczony do cięcia kabli przy wykonywaniu prac budowlanych i ślusarskich, których średnica nie przekracza 16 mm. Długość tego narzędzia wynosi 160 mm. Nie nadaje się do cięcia drutów stalowych, stopów aluminium ani drutu miedzianego ciągnionego na zimno. Do produkcji części roboczej tego narzędzia użyto kutej stali narzędziowej. Uchwyty pokryte są dwuskładnikowym materiałem o podwyższonych właściwościach antypoślizgowych.

Nożyce do kabli dielektrycznych 160 mm Felo 58401640

Zalety:

 • Chromowany;
 • Dobra budowa;
 • Powlekany dielektrykiem;
 • Wysokie wskaźniki ergonomii;
 • Wykonane z wytrzymałych materiałów;
 • Prosty i łatwy w użyciu.

Niedogodności:

 • Wysoki koszt (2990 rubli);
 • Krótka długość (160 mm).

Charakterystyka porównawcza instrumentów

ImięOpis (typ)Maksymalna średnica cięcia (mm)Wymiary (waga, długość)Koszt, rub.)
MILWAUKEE M12 CC - 0Akumulator32Nie wskazano30500
Brutto 78450Mechaniczny14Waga - 474 gramów; Długość - 240 mm1198
CIMCO 10 5510Hydrauliczny85Waga - 13 kg245021
ZUBR 23331-24Mechaniczne (dla małych kabli)15Długość - 240 mm765
Irwin 10505518Mechaniczne (dla małych kabli)16Długość - 200 mm1598
ZUBR 23341 - 80Mechaniczne (do kabli o dużej średnicy)30Długość - 800 mm1861
K1012Mechaniczne (do kabli o dużej średnicy)38Długość - 930mm; Waga - 4,19 kg18705
Felo 58401640Dielektryk16Długość - 160 mm2990
SHTOK 1000V 08108Dielektryk12Nie wskazano497

Rynek krajowy reprezentowany jest przez wiele różnych rodzajów narzędzi ręcznych, takich jak przecinarki do kabli. Jednym z głównych czynników, który ma bezpośredni wpływ na postęp i jakość wykonywanych prac, jest właściwy dobór narzędzia. Przede wszystkim musisz go dobrać zgodnie z rodzajem materiału, z którym będziesz musiał pracować (przewody, druty, kable).

Ponadto takie narzędzie musi być odpowiednio dobrane w zależności od materiału, dla którego jest kupowane do cięcia (miedź, aluminium, stal, tkanie stali). Jeśli masz doświadczenie w używaniu przecinaków do kabli przedstawionych w naszej ocenie lub korzystasz z narzędzia innego modelu, podziel się z nami swoją opinią i zostaw swoją opinię w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *