Najlepsze sieci castingowe w 2020 roku

0

Taki sprzęt jak sieć jest aktywnie wykorzystywany zarówno podczas profesjonalnego łowienia na skalę przemysłową, jak i przez kłusowników. Sieci przesyłające są małym wyjątkiem od ogólnie przyjętej reguły. Łapanie podwodnych mieszkańców z jego pomocą w większości przypadków zaliczane jest do wędkarstwa sportowego. Wynika to z faktu, że siatka odlewnicza w porównaniu ze zwykłym sprzętem tego typu nie zapewnia stacjonarnej instalacji na stawie. Nie ma również potrzeby przemieszczania go wokół zbiornika za pomocą łodzi lub innych środków pływających.

Łowienie takim sprzętem odbywa się ręcznie. Ponadto ich stosowanie zapewnia aktywne, ciągłe poszukiwanie miejsc, w których gromadzą się ryby. Należy zaznaczyć, że korzystanie z takiego sprzętu wymaga ciągłej aktywności i przemieszczania się po zbiorniku, dzięki czemu nie pozostawi obojętnym żadnego wędkarza. Redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Państwa uwagę, biorąc pod uwagę rady i rekomendacje przeważającej liczby użytkowników, ocenę jednych z najlepszych nowości, wysokiej jakości popularnych modeli sieci castingowych na 2020 rok.

Opis sprzętu

Łowienie za pomocą sieci castingowych, zwanych często spadochronami lub pelerynami, jest tradycyjną metodą połowu w krajach Azji i Ameryki Południowej. Wśród rybaków krajowych ta metoda łowienia ryb nie jest rozpowszechniona i rozpowszechniona. Ostatnio jednak ze względu na dużą chwytność i łatwość użycia ten sprzęt zyskuje coraz większą popularność.

Jak używać i rzucać

Używanie peleryny to bardzo pracochłonny i żmudny proces. Jednak przy dużej staranności i chęci opanowania techniki rzucania takiego zestawu, prawie każdy użytkownik będzie w stanie to zrobić. Technika łowienia takim sprzętem jest następująca:

 • Rybak specjalną techniką owija sieć wokół dłoni, a następnie wrzuca ją w określone miejsce na zbiorniku.
 • Po rzucie spadochron rozkłada się całkowicie, pokrywając tym samym określony obszar w akwenie.
 • Po pełnym zanurzeniu na dnie obciążonej części przyponu tworzy kopułę.
 • Po udanym rzucie, po kilku sekundach, rybak ostro pociąga za linę, która jest zawiązana u podstawy zestawu. To zacieśnia pętlę i zamyka kopułę.
 • Po zamknięciu kopuły ryba znajdująca się w obszarze zarzucenia dostaje się do worka i nie może się z niego wydostać. Na ostatnim etapie peleryna unosi się ze zbiornika na powierzchnię i wyrywa się z niej zaczep.

Czym oni są? Siatki castingowe dzielą się na 2 rodzaje, różniące się od siebie zarówno cechami konstrukcyjnymi, jak i techniką zastosowania, sposobem łowienia.Jest to sprzęt typu amerykańskiego (amerykański) i hiszpański (hiszpański).

Przegląd oprzyrządowania typu amerykańskiego

Siatki castingowe typu amerykańskiego, czy też jak się je nazywa - kobiety amerykańskie, to sprzęt okrągły, na którego zewnętrznych krawędziach przewleczony jest nylonowy sznurek. Do sznurka dodatkowo mocowane są specjalne obciążniki wykonane z ołowiu. W centralnej części koła wykonany jest specjalny otwór wyposażony w pierścień.

Centralny pierścień jest połączony z zewnętrznym okręgiem za pomocą specjalnych zawiesi. W górnej części zawiesia przechodzą przez sam otwór i są mocowane do powierzchni pierścienia. Dzięki specjalnemu krętlikowi pierścień przyczepia się do linki trakcyjnej. Ta żyłka służy do wrzucania platformy do wody, a także do wyciągania jej na brzeg. Istnieją 2 odmiany amerykańskich kobiet, które różnią się rozmiarem pierścionków (duże i małe).

Podczas łowienia sprzętu lina trakcyjna za pomocą zamontowanych zawiesi zaczyna ciągnąć sznur wyposażony w ładunek do środka. Z tego powodu spadochron jest mocno napięty, a na jego środku tworzy się gęsta, nieprzenikniona torba, która nie pozwala ofierze wydostać się z przekładni.

Używanie Amerykanki z dużym pierścionkiem

Siatki castingowe typu amerykańskiego są wyposażone w duże pierścienie (zwane również „frisbee”). Z reguły takie zestawy są zakończone pierścieniami składającymi się z 3 rzędów. Ponadto często spotyka się zestawy wyposażone w jeden duży podwójny pierścień.

Należy zaznaczyć, że Amerykanki w porównaniu z innymi sprzętami tej klasy są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Łatwiej jest je wrzucić do wody, a także wyciągnąć na powierzchnię. Podczas rzutu nie otworzą się przed czasem, a ich żyłki, przy aktywnym użytkowaniu i łowieniu, nie plączą się, co znacznie upraszcza proces łowienia.

Małe siatki odlewnicze w stylu amerykańskim

Amerykańskie kobiety, które są wyposażone w małe pierścienie, niejasno przypominają peleryny w stylu hiszpańskim. Podczas wyciągania takiego zestawu na brzeg pierścień stopniowo napina spadochron i mocno dociska go do liny. Należy zaznaczyć, że taka peleryna jest zwykle używana w zbiornikach o trudnych warunkach połowowych.

Amerykański, wyposażony w małe kółka, w przeciwieństwie do innych rodzajów sprzętu, nadaje się do łowienia nawet przy silnych podmuchach wiatru. Przy wyborze peleryny w stylu amerykańskim wyposażonej w małe kółka należy przede wszystkim wziąć pod uwagę tempo wzrostu wędkarza, który będzie jej używał. Kryteria doboru takiego sprzętu są następujące:

 • Jeśli wysokość wędkarza jest mniejsza niż 145 cm, zaleca się wybranie sprzętu, którego średnica nie przekracza 3 metrów.
 • Użytkownicy mający do 170 cm wzrostu powinni wybrać taki sprzęt o średnicy do 3,5 m.
 • Dla osób, których wzrost przekracza znak 180 cm, odpowiednie są zestawy o dowolnej średnicy.

Opis sieci odlewniczych typu hiszpańskiego

Z założenia Hiszpanki mają pewne różnice w porównaniu z Amerykankami. Cechy konstrukcyjne Hiszpanki obejmują takie kryteria, jak:

 • brak zawiesi;
 • sznur trakcyjny przymocowany do środka;
 • obciążniki znajdują się w niewielkiej odległości od krawędzi.

Ze względu na takie różnice konstrukcyjne Hiszpan podczas wrzucania do wody nie zachowuje się jak siatka castingowa typu amerykańskiego. Podczas łowienia i wyciągania na brzeg ciężarki zaczynają gromadzić się w centralnej części. Dzięki temu wszystkie wyloty ryby złowionej w kieszeni utworzonej na jej obwodzie podczas wrzucania do wody są zablokowane.

Materiał produkcyjny

Do produkcji sprzętu odlewniczego wykorzystuje się takie materiały, jak żyłka wędkarska i nić nylonowa. Warto zauważyć, że materiały te od dawna sprawdzają się w przemyśle rybnym z pozytywnej strony, ale mają pewne różnice. Na przykład, jeśli planujesz użyć małej peleryny w brudnym lub zagraconym stawie, to w takim przypadku lepiej kupić zestaw wykonany z mocnych nylonowych nici.

Do łowienia w czystych wodach warto kupować produkty wykonane z lekkiej żyłki. Ponadto żyłka w przeciwieństwie do nylonu ma najlepszą wytrzymałość na rozciąganie.

Kupując siatki o dużej średnicy wykonane z nylonu, należy wziąć pod uwagę fakt, że taki sprzęt staje się cięższy w stanie mokrym, ponieważ jego masa znacznie wzrasta, w wyniku czego znacznie trudniej będzie go ponownie wrzucić do wody. Dlatego musisz wiedzieć, że produkty, do produkcji których użyto żyłki, są znacznie łatwiejsze niż sprzęt wykonany z nylonu. Z tego samego powodu peleryna wykonana z żyłki, nawet po zamoczeniu, jest łatwiejsza i łatwiejsza do ponownego wrzucenia do wody na dużą odległość.

Główne kryteria wyboru

Kupując sieć odlewniczą, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wskaźnik grubości nici, z której wykonane jest jej płótno. Wynika to z faktu, że zestaw wykonany z cienkiej nici lepiej trzyma ofiarę podczas łowienia.

Przed zakupem takiego sprzętu należy zapoznać się z takimi parametrami jak rozmiar i tonięcie materiału, z którego są wykonane. To zdolność spadochronu do tonięcia decyduje o jego chwytalności. Decydują o tym następujące kryteria:

 • Wskaźnik rozmiaru komórki.
 • Całkowita waga zestawu.
 • Wskaźnik średnicy żyłki.

Waga sprzętu zależy bezpośrednio od obciążników, do produkcji których z reguły stosuje się ołów. Na 1 mkw. m. płótna to 1,5 kg obciążników. Wybierając materiał, należy również wziąć pod uwagę, że żyłka w przeciwieństwie do nici nylonowej szybciej tonie i nie wchłania wilgoci. Jednak nylonowa peleryna twardnieje już po pierwszym rzucie, więc po ponownym zarzuceniu opada na dno szybciej niż osprzęt z żyłki.

Początkującym wędkarzom, którzy nie mają doświadczenia w używaniu siatek castingowych, będzie trudno używać płócien o dużej średnicy, dlatego niedoświadczonym użytkownikom radzimy zakupić płótna, których rozmiar nie przekracza 1,5 m, jednak kupując taki sprzęt należy wziąć pod uwagę, że jego promień nie powinien być mniejsza głębokość w zamierzonym miejscu połowów.

Najlepsze sieci castingowe w 2020 roku

Większość początkujących wędkarzy zadaje sobie pytanie: „Który model siatki rzutowej jest lepszy?” Nikt nie będzie w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Faktem jest, że taki sprzęt dobiera się w zależności od celów jego użytkowania, a także biorąc pod uwagę warunki zbiornika.

Do połowu żywej przynęty zaleca się zakup zestawu z ogniwami, których rozmiar nie przekracza 1 cm Do łowienia na morzu warto zaopatrzyć się w Amerykanina wyposażonego w małą kółeczkę. Wynika to z faktu, że frisbee nie nadaje się do łowienia w silnych podmuchach wiatru, które często zdarzają się na morzu. Aby określić, który sprzęt jest lepszy - amerykański czy hiszpański - należy bardziej szczegółowo przestudiować ich cechy. Zalety Amerykanki to:

 • łatwość obsługi (łatwiej jest wrzucić go do zbiornika);
 • dobre wskaźniki wydajności;
 • wysokie wskaźniki siły i niezawodności.

Główną zaletą grypy hiszpańskiej jest to, że można ją stosować nawet na wodach o trudnym terenie. Taki sprzęt jest często używany w zbiornikach z mocno zaśmieconym, zarośniętym dnem, ponieważ Hiszpan w przeciwieństwie do Amerykanina nie ma skłonności do tzw. haczyki.

Na rynku krajowym dużą popularnością cieszą się sprzęt ze średniej kategorii cenowej produkcji rosyjskiej i amerykańskiej. Również niedrogie modele wyprodukowane w Chinach cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów, które są nieco gorszej jakości niż amerykańskie odpowiedniki, ale jednocześnie są znacznie tańsze.

Gdzie mogę kupić? Taki sprzęt, który jest idealny zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych wędkarzy, można kupić w wyspecjalizowanych sklepach internetowych, na przykład na AliExpress.

Ocena najtańszych modeli

KIPPIK (typ amerykański), nylon

Jest to niedrogie oprzyrządowanie rosyjskie, do produkcji którego użyto nylonu (29x6-28 mm).Dolny pick wyposażony jest w wytrzymały podwójny sznur polipropylenowy. Każdy ołowiany ciężarek jest szyty ręcznie, aby nie zaplątał się w ogniwach po wrzuceniu do wody.

Wielkość komórki tego modelu wynosi 20 mm. Żyłka wyposażona jest w podwójny jednoczęściowy karabińczyk, dzięki czemu praktycznie wykluczona jest możliwość zerwania się i zgubienia sprzętu podczas rzutu. Dodatkowo siatka wyposażona jest w jednoczęściowy pierścień frisbee, który nie rozszerza się po wrzuceniu do wody. Po zamoczeniu nylon staje się cięższy, więc po drugim rzucie sprzęt szybciej tonie, co zapewnia dobry chwyt.

sieć castingowa KIPPIK

Zalety:

 • niska cena (średni koszt to 900 rubli);
 • wykonany z wysokiej jakości nylonu;
 • łatwość użytkowania (średnica produktu to tylko 1,2 m).

Niedogodności:

 • nie nadaje się do łapania narybku, żywej przynęty;
 • po pierwszym rzucie nylonowa nić zamoczy się i staje się ciężka (do drugiego rzutu należy przyłożyć dużą siłę fizyczną).

Amerykanin z wątku „Najlepszy połów ryb”

Model wykonany z wytrzymałego nylonu. Doskonale sprawdza się zarówno dla początkujących jak i profesjonalnych wędkarzy. Sieć jest wyposażona w obciążniki przewodowe. Średnica produktu wynosi 4,2 m, a jego wysokość 2,1 m. Ten model spadochronu pozwala na szybkie pokonanie akwenu do 4 metrów bez użycia dużej siły fizycznej. Torba zapinana jest szybko i na najwyższym możliwym poziomie za pomocą pasków.

Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości nylonowych nici, ten sprzęt jest w stanie wytrzymać ryby o wadze około 30 kg. Nadaje się do łowienia ryb drapieżnych. Linki wyposażone są w mocną linkę o grubości 0,5 mm. Obecność małego pierścienia nie pozwala na otwarcie sprzętu w powietrzu po wrzuceniu go do wody, ponieważ linie w jego strukturze są równomiernie rozmieszczone. Model ten nadaje się do łowienia zarówno z brzegu zbiornika, jak iz łodzi.

siatka castingowa amerykańska z nitki „Najlepszy połów ryb

Zalety:

 • niski koszt (1600 rubli);
 • łatwość użycia;
 • dobre wskaźniki siły;
 • obecność obciążenia przewodowego;
 • łatwo wrzucić do wody z łodzi;
 • można stosować przy silnym wietrze.

Niedogodności:

 • po zamoczeniu staje się ciężki (trudno go wyciągnąć);
 • nie nadaje się do łowienia na żywą przynętę.

Hiszpańska sieć typu Casting (IM40)

To niezawodny zestaw, do produkcji którego zastosowano mocną białą żyłkę o grubości 0,35 mm. Dodatkowo wyposażony jest w kieszenie i metalowe ciężarki, które zapewniają szybkie zanurzenie w wodzie po wylaniu. Wysokość tego sprzętu wynosi 2,5 metra, a średnica 4 m. Rozmiar oczek tego modelu to 20 mm, co jest wystarczające do połowu średnich i dużych ryb. W zestawie również sznury. Całkowita waga produktu 3 kg.

Siatka odlewnicza typu hiszpańskiego (IM40)

Zalety:

 • przystępna cena (1980 rubli);
 • niewielka waga;
 • umożliwia wykonywanie dalekich rzutów;
 • bogate wyposażenie;
 • dobre wskaźniki siły.

Niedogodności:

 • wielkość komórki nie pozwala na użycie sprzętu do połowu małych ryb (żywej przynęty);
 • Początkowo początkującym trudno będzie wykonywać dalekie rzuty, ponieważ model ten nie jest wyposażony w pierścień (jeśli zostanie rzucony nieprawidłowo, otwiera się w powietrzu).

Przegląd popularnych modeli ze średniego segmentu cenowego

FindFish Original Tackle

Jest to solidny zestaw z małym kółeczkiem. Dodatkowo siatka wyposażona jest w specjalne obciążniki i ma wygodny design. Model ten po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu łatwo go transportować na duże odległości w samochodzie.

Siatka ta może być wykonana zarówno z żyłki o średnicy 0,3 mm, jak iz nylonu pokrytego specjalną impregnacją o średnicy 0,535 mm. Żyłka nadaje się do łowienia na małych jeziorach, a także rzekach, w których nie ma silnego prądu. Produkt wykonany z nylonu ma najlepsze wskaźniki odporności na rozdarcie, dlatego najlepiej stosować go na zbiornikach z dnem korzeniowym.

Rozmiar oczek tego sprzętu wynosi 12 mm. Model wyposażony jest w linkę o średnicy 8 mm. Sznur wyposażony jest w obciążniki, które znajdują się w odległości 15 cm od siebie. Całkowita waga 2,5 kg. Średnica kółka aluminiowego 30 cm Średnica przynęty 3,6 m. Konstrukcja zapewnia szeroki mankiet umożliwiający zamocowanie linki na dłoni.

FindFish Original Casting Network

Zalety:

 • przemyślany projekt;
 • dobry sprzęt;
 • nadaje się do łowienia narybku i większych ryb;
 • kompaktowy rozmiar;
 • niewielka waga.

Niedogodności:

 • wysoki koszt (średnia cena 2490 rubli);
 • problematyczne przy rzucaniu przy silnym wietrze.

KALUGA D4,4 m (amerykański)

Płótno tego sprzętu popularnego krajowego producenta wykonane jest z nylonowej nici o grubości 0,5 mm. Rozmiar oczek wynosi 20 mm. Siatka wyposażona jest w wykonane z tworzywa sztucznego „Frisbee” o średnicy 48 cm Do wykonania zawiesi do tego produktu użyto mocnej polimerowej żyłki o średnicy 0,8-1,0 mm. Całkowita średnica tego modelu to 4,4 m. Długość linki do podnoszenia 10 m.

Dzięki dużemu pierścieniowi KALUGA D4,4 m można szybko i bez wysiłku wrzucić do stawu, nawet gdy znajduje się na łodzi w pozycji siedzącej. Siatka doskonale sprawdza się w łowieniu średnich i dużych ryb w jeziorach, a także rzekach o słabym nurcie i dnie pokrytym zaczepami lub ostrymi kamieniami.

siatka castingowa KALUGA D4,4 m

Zalety:

 • wysoka jakość wykonania;
 • niski koszt (2250 rubli);
 • możliwość rzucania z łodzi;
 • nadaje się do akwenów o trudnych warunkach połowowych.

Niedogodności:

 • po pierwszym rzucie nylon zamoczy się i sprzęt znów staje się trudny do zarzucenia;
 • nie nadaje się do łowienia na żywą przynętę.

Kippik (amerykański, liniowy, bez pierścienia)

Produkt łatwy w użyciu, który można wykorzystać do łowienia zaraz po rozpakowaniu. Do wykonania płótna użyto mocnej żyłki wędkarskiej. Wielkość oczek wynosi 16 mm, średnica wstęgi 0,3 mm. Sznurek wykonany jest z wysokiej jakości polipropylenu. Powierzchnia kopuły po otwarciu wynosi 5,4 m.

Model ten nadaje się do łowienia ryb średniej wielkości z nabrzeża. Zaleca się stosowanie na tych obszarach jezior lub rzek, na dnie których nie ma drewna dryfującego ani ostrych kamieni. Jest lekki i można go łatwo wrzucić do zaznaczonej przez wędkarza części zbiornika.

Casting Network Kippik American

Zalety:

 • zwartość (niewielka waga);
 • wygodny w obsłudze;
 • wysokiej jakości materiały.

Niedogodności:

 • wysoka cena (2400 rubli);
 • nadaje się do łowienia w wodach z czystym dnem bez zaczepów i ostrych kamieni.

Przegląd najlepszych modeli premium

Fishtex (Cast Net) Typ amerykański

Według wędkarzy jeden z najpopularniejszych przyrządów, na który cieszą się kupujący. Swoje prace wykonuje na tzw. zasada meduzy - podczas wrzucania do wody spadochron otwiera się, a gdy nurkuje, zaczyna tworzyć kopułę. Podczas wynurzania się do lądowania za pomocą dolnych linek dolny sznur jest podciągany, po czym miska kopuły jest całkowicie zamknięta i nie pozwala na wydostanie się z niej ryby.

Do produkcji tego modelu używane są tylko wysokiej jakości materiały. American Fishtex (Cast Net) wykonany jest z żyłki 0,28 mm. Wyposażony jest dodatkowo w 110 obciążników. Waga jednego ładunku to 26 g. Średnica tego przyponu to 4,8 m. Rozmiar oczek wynosi 20 mm.

American Casting Fishtex (Cast Net)

Zalety:

 • produkt wysokiej jakości;
 • dobre wskaźniki siły;
 • nadaje się do profesjonalnego wędkowania;
 • nie wymaga specjalnych umiejętności;
 • łatwe do rzucania;
 • nadaje się do łowienia karpi;
 • możesz grać w dużą rybę.

Niedogodności:

 • wysoki koszt (4500 rubli);
 • nie nadaje się do łowienia małych ryb.

Amerykański D-3,6 m

Osobliwością tego typu modeli jest to, że są one wyposażone w specjalne żyły, które są w stanie go zacisnąć podczas podnoszenia zestawu, tworząc w ten sposób zamkniętą kopułę lub torbę. Do jego produkcji użyto wysokiej jakości nylonowej nici o średnicy 0,66 mm.

Dzięki temu może być stosowany na zbiornikach, których dno usiane jest zaczepami lub ostrymi kamieniami.Wielkość oczek spadochronu wynosi 8 mm, dzięki czemu sieć może być używana zarówno do połowu żywej przynęty, jak i do połowu większych ryb. Całkowita waga produktu 3,1 kg. Model wyposażony jest w miotaną linkę polietylenową (średnica - 7 mm), a także specjalną linkę obciążającą (średnica - 5 mm) z obciążnikami (waga jednego ciężarka to 26 gramów).

sieć odlewnicza amerykańska D-3,6 m

Zalety:

 • wysoka jakość;
 • doskonałe wskaźniki siły;
 • nadaje się do wszystkich akwenów o trudnych warunkach połowowych;
 • można używać do połowu ryb różnej wielkości, w tym żywej przynęty;
 • łatwe do rzucenia.

Niedogodności:

 • wysoka cena (5600 rubli);
 • niektórzy użytkownicy wskazują na dużą wagę produktu.

Tabela porównawcza sieci przesyłającej

Imię, opisRozmiar komórki (mm)Materiał produkcyjnyCena (w rublach)
KIPPIK (typ amerykański)20nylon900
Amerykanka z kółeczkiem „Najlepszy połów ryb”20nylon1600
Hiszpańska sieć typu Casting (IM40)20linia (0.35)1980
FindFish Original12w zależności od modelu: żyłka (0,3 mm) lub nylon (0,535 mm)2490
KALUGA D4,4 m20nylonowa nić2250
Kippik16linia (0.3)2400
Fishtex (Cast Net) Typ amerykański20linia (0.28)4500
Amerykański D-3,6 m8nić nylonowa (0,66 mm)5600

Korzystanie z siatek castingowych nie wymaga od użytkownika posiadania specjalnego zezwolenia ani dopuszczenia, jednak korzystanie z takiego sprzętu wymaga od wędkarza ścisłego przestrzegania specjalnych przepisów dotyczących łowienia różnych przedmiotów w zbiornikach wodnych. Wybierając siatki odlewnicze, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane, a także wskaźniki ich zdolności tonięcia. Jeśli w życiu codziennym korzystasz ze sprzętu przedstawionego w naszej ocenie lub korzystasz z innych produktów, podziel się swoim doświadczeniem i opinią w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *