🎣Najlepsze cewki ultralekkie i Microjig w 2020 roku

0

Początkowo ultralekkie nie należały do ​​żadnej ze znanych technik połowu. Tak nazywało się specjalne wyposażenie wędkarskie, którego główną cechą wyróżniającą było zastosowanie ultralekkiej wagi. Ultralekki wykorzystuje lekki kołowrotek, spinning i cienką żyłkę. Należy zaznaczyć, że stosowanie takiego sprzętu wędkarskiego ma wiele zalet. Na przykład średniej wielkości ryba jest znacznie trudniejsza do złowienia zestawem z grubymi linkami.

Z biegiem czasu ultralekkie stało się niezależną techniką łowienia. Ta technika jest szczególnie istotna w zbiornikach, w których praktycznie nie występują duże ryby. Należy jednak zauważyć, że ultralekkie można również wykorzystać do połowu dużych ryb. Ale w tym przypadku złapanie i wyciągnięcie dużego trofeum jest trochę skomplikowane przez fakt, że ultralekkie kołowrotki nie mają dużej mocy. Dlatego, aby móc łowić dowolne rozmiary, należy odpowiednio dobrać sprzęt do wędki.

W sprzęcie ultralekkim kołowrotki odgrywają jedną z najważniejszych ról. Taki kołowrotek, jeśli jest odpowiednio i poprawnie dobrany, pozwala na użycie cienkiej żyłki podczas łowienia i użycie tzw. Mikro-przynęt. Redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Państwa uwagę ocenę najlepszych, wysokiej jakości, a także popularnych modeli cewek do ultralekkich i microjig.

Czym różni się ultralight od microjig

Zanim zaczniesz wybierać kołowrotki microjig i ultralight, musisz zdecydować, czym różni się microjig (MJ) od ultralight, odpowiadając na to pytanie należy zaznaczyć, że obie te przynęty świetnie sprawdzają się w łowieniu i łowieniu ryb na tzw. Przynęty ultralekkie, ważąc od 0,5 do 7 gramów. Jedyna różnica między tymi zestawami polega na tym, że mikro-jig to łowienie małymi przynętami wykonanymi z silikonu, które dodatkowo posiadają ultralekką wagę.

Definicja ultralekkich oznacza ogólną kategorię, która implikuje użycie ultralekkich przynęt podczas łowienia. Kategoria ultralekka oznacza stosowanie drgań, klasycznego spinningu i microjig. Mówiąc najprościej, microjig jest jedną z odmian ultralekkich.

Główne kryteria wyboru cewek ultralekkich

Jaki kołowrotek jest potrzebny do ultralekkiego łowienia, ile to kosztuje, jakie modele są najpopularniejsze Wybierając taki sprzęt do ultralekkich należy wybrać model, który jest w stanie układać żyłkę tak płynnie, jak to tylko możliwe, a także posiada wysokiej jakości, niezawodny i ultra czuły hamulec cierny.

Ponadto taki sprzęt, podobnie jak każdy inny sprzęt wędkarski, musi być dobrze wyważony. Dlatego w tym przypadku zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na wskaźniki jego wagi, a także rozmiaru. Przecież to właśnie te cechy decydują o możliwości zastosowania przy łowieniu ultralekkich przynęt.

Dodatkowo, wybierając sprzęt do ultralekkich, należy wziąć pod uwagę jego cechy konstrukcyjne, materiały użyte do jego produkcji, ilość łożysk (od tego zależy płynność jazdy), niezawodność, jakość rolki układającej linkę oraz hamulec cierny. Należy zaznaczyć, że odpowiednio dobrany zestaw nie powoduje ciężkości używanego sprzętu, nie powoduje zachwiania jego równowagi oraz nie pogarsza poziomu czułości sprzętu spinningowego.

Ważny! Do rzucania lekkimi przynętami spinningowymi należy używać żyłki lub żyłki o jak najmniejszej średnicy.

Należy zauważyć, że nie wszystkie modele i serie kołowrotków są w stanie w pełni współpracować z żyłkami wędkarskimi o małej średnicy lub cienkimi sznurkami. Używanie cienkiej żyłki i niewłaściwie dobranego sprzętu jest obarczone ciągłym pojawieniem się brody i zrzucaniem pętli. Dodatkowo, podczas łowienia i holu ryb ultralekkich, duże znaczenie mają możliwości hamowania ciernego.

Waga

Zaleca się zakup kołowrotków w komplecie z wędką spinningową. Jednocześnie, aby sprzęt był jak najbardziej wyważony i czuły, zaleca się zakup lekkich modeli o małych rozmiarach. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na wirujące wskaźniki testu:

 • Podczas testowania do 3,5 grama zaleca się zakup cewek, których waga waha się w granicach 160 gramów;
 • Podczas testowania do 5 gramów najlepiej wybrać mechanizm, którego waga nie przekracza 190 gramów;
 • Podczas testowania pręta do 7 gramów najlepiej kupić mechanizm, którego waga nie przekracza 210 gramów.

Szpula

Jakie są kryteria wyboru szpuli, którą najlepiej kupić? Zaleca się wybieranie kołowrotków o wielkości szpuli od 1000 do 2000. Jeśli planujesz łowić duże ryby, to dopuszczalna wielkość szpuli to 2500. Należy zaznaczyć, że najlepiej kupować szpule grafitowe. Wynika to z faktu, że mają niską wagę i dobre wskaźniki wytrzymałości.

Wybierając szpulę, do produkcji której użyto metalu, należy pamiętać, że taki materiał znacznie dodaje masę całemu mechanizmowi. Jednak główną zaletą szpul metalowych jest ich trwałość. Drogie modele są wyposażone w zestaw szpul o kilku rozmiarach, które ponadto mogą być wykonane z różnych materiałów.

Uwaga! Szpula musi być absolutnie wolna od wszelkich wad i uszkodzeń mechanicznych. W przeciwnym razie mocno przetrze linię, która jest obarczona częstymi przerwami.

Hamulec cierny

Mechanizm cierny odpowiada za eliminację silnego szarpnięcia podczas łowienia, dzięki czemu prawdopodobieństwo zerwania sprzętu jest zminimalizowane. Przy wyborze sprzęgła należy zwrócić uwagę na wskaźniki wzmocnienia hamowania mechanizmu i jego zakleszczenia. Wydajność hamowania zależy przede wszystkim od testu zastosowanego podczas łowienia wędką. Na ten parametr ma również wpływ zerwanie obciążenia używanej linii.

Z reguły w ultralekkim sprzęcie stosuje się odpowiadające parametrom od 2 do 4 kg. Określenie potrzebnego hamulca ciernego jest dość proste. Przykładowo, jeśli weźmiemy wartość 3 kg, to należy zauważyć, że sprzęgło zatrzyma szpulę, której masa nie przekracza tego parametru. Kiedy masa stanie się większa, zacznie się obracać, aby krytyczne obciążenia nie wpływały na sprzęt.

Uwaga! Większość drogich modeli jest wyposażona w urządzenia, które mają nie tylko szybką, ale i dość płynną reakcję. Wybierając sprzęt do ultralekkich, zaleca się zakup mechanizmów, które nie są wyposażone w tylny, ale w przedni hamulec cierny.

Którą cewkę należy zastosować do microjig

Lekkie i czułe wędki są używane do łowienia na microjig. Dlatego, aby nie zakłócać równowagi takiego sprzętu, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej cewki. Należy od razu zauważyć, że nie musisz kupować najlżejszych i najbardziej kompaktowych modeli do microjig.W tym przypadku głównym punktem odniesienia jest wyważenie całego sprzętu używanego podczas łowienia.

Mówiąc najprościej, wybierając sprzęt do microjiga należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wskaźniki długości, a także wagę użytego pręta. Po zamontowaniu kołowrotka środek ciężkości wędki powinien znajdować się w miejscu, w którym została zamocowana. W przypadku mikro-jigów zaleca się zakup urządzeń z przednim hamulcem ciernym, którego wielkość waha się między 1000-2500. Najlepiej kupować modele wyposażone w szpulę o dużej średnicy. Średnia waga cewek microjig waha się między 200-280 gramów.

Uwaga! Zaleca się kupowanie urządzeń z obudową wykonaną z aluminium, a nie z tworzywa sztucznego. Wynika to z faktu, że podczas dużych obciążeń plastikowa obudowa zaczyna się silnie odkształcać, co powoduje dodatkowe obciążenie kół zębatych mechanizmu.

Najlepsze cewki do ultralekkich i microjig

W microjig i ultralight cewki odgrywają ważną, nadrzędną rolę. Wraz z wysokiej jakości wędziskami odpowiednio dobrany osprzęt umożliwia stosowanie cienkiej żyłki i lekkich przynęt podczas łowienia. Dzięki zastosowaniu żyłki o małej średnicy można dokonywać dalekich rzutów i znacznie zwiększyć czułość wędki.

Która firma jest najlepszym sprzętem Na rynku istnieje wiele różnych modeli kołowrotków zarówno do ultralekkich, jak i microjig. Jednak największym zainteresowaniem wśród rodzimych konsumentów, preferujących stosowanie ultralekkich spinningów podczas wędkowania, są produkty firm Shimano i Daiwa.

DAIWA Ninja LT 1000

Zaprojektowany zgodnie z zasadą LT. Dzięki temu zmniejszono jego wymiary, a także wagę, ale nie wpłynęło to w żaden sposób na wskaźniki wytrzymałości tego zestawu. Masa tego kołowrotka to 210 gramów. Do produkcji obudowy wykorzystano materiał kompozytowy. Jest również wyposażony w aluminiową perforowaną szpulę i pusty wirnik.

Główną cechą DAIWA Ninja LT 1000 jest równomierna i płynna praca, którą zapewniają 4 łożyska. Wirnik ma specjalną konstrukcję, która minimalizuje możliwość wystąpienia drgań pasożytniczych. Należy również zauważyć, że DAIWA Ninja LT 1000 jest wyposażony w frezowaną przekładnię Tough Digigear. Dzięki precyzyjnemu dopasowaniu części mechanizm ma płynną pracę i wysokie wskaźniki niezawodności.

Układ hamulcowy znajduje się z przodu. Jego charakterystyczną cechą jest zmniejszony opór rozruchowy, a także zwiększone wskaźniki mocy. Dzięki temu model ten zachowuje integralność cienkich kresek podczas ostrych brań. Sprzęgło jest w stanie wytrzymać siły do ​​5 kg włącznie. Przełożenie 5,2: 1.

Dzięki przemyślanej geometrii szpuli DAIWA Ninja LT 1000 pozwala na dalekie rzuty. Wskaźnik pojemności linii wynosi 150 metrów (przy zastosowaniu linki o średnicy 0,14 mm). Jeden obrót rękojeści powoduje odwijanie 64 cm Dodatkowo model ten wyposażony jest w rolkę prowadzącą żyłkę, co znacznie ogranicza ryzyko skręcenia linki.

DAIWA Ninja LT 1000

Zalety:

 • Cena (średni koszt: 3008 rubli);
 • Wymiary;
 • Jakość;
 • Solidne ciało;
 • Wygodny w użyciu;
 • Sprzęgło jest w stanie wytrzymać obciążenie do 5 kg.

Niedogodności:

 • W zestawie nie ma zapasowej szpuli;
 • Nie nadaje się do dużych obciążeń.

DAIWA Ballistic LT 2500D

Odnosi się do serii specjalnie zaprojektowanej do wędzisk spinningowych, które są produkowane przy użyciu najnowszej technologii LT (lekkie i wytrzymałe). Jest lekki (tylko 180 gram), jednak nie wpływa to w żaden sposób na jego działanie i niezawodność. Dodatkowo ten zestaw ma niewielki korpus i mocny napęd, który jest idealny do łowienia na ultra cienkie żyłki i lekkie przynęty.

Korpus tego modelu wykonany jest z wytrzymałego materiału, dzięki czemu wewnętrzne mechanizmy są niezawodnie chronione przed wpływami zewnętrznymi. Dzięki przemyślanemu układowi hamulcowemu sprzęgło pracuje płynnie i równomiernie. Główna szpula została wykonana z aluminium. Wydajność wynosi 150 / 0,28. Rozmiar to 2500, a przełożenie 6,2. Model ten jest bezwładnościowy, wyposażony w 6 łożysk oraz przednie sprzęgło.

DAIWA Ballistic LT 2500D

Zalety:

 • Wysoka niezawodność;
 • Jakość;
 • Wysokie wskaźniki możliwego obciążenia sprzęgła ciernego (do 10 kg);
 • Dostępność 6 łożysk kulkowych;
 • Niezawodny układ hamulcowy;
 • Cicha rotacja;
 • Dobra celność.

Niedogodności:

 • Wysoki koszt (średnia cena waha się w granicach 20776 rubli);
 • Zapasowa szpula nie jest dołączona.

AQUA Pegos 1000 (1bb)

Budżetowy, niedrogi model spinningowy wyposażony w przedni hamulec cierny. Jego rozmiar to 1000, a waga 208 gramów. Przełożenie 5,5: 1. Szpula jest wykonana z grafitu i ma pojemność 0,18 / 235; 0,25 / 120. Dzięki równomiernemu ruchowi pręta zapewnione jest równomierne nawijanie żyłki.

Rączkę, która jest wykonana z tworzywa sztucznego, można w razie potrzeby zainstalować pod dowolną ręką (prawą, lewą). Wydajność tego modelu to 0,25x120 mm / m. Kraj pochodzenia: Chiny. Idealny do stosowania z ultralekkimi przynętami i cienkimi żyłkami. Zapewnia dobrą czułość wędki podczas łowienia.

AQUA Pegos 1000 (1bb)

Zalety:

 • Montaż;
 • Koszt (średnia cena to 490 rubli);
 • Dobry poziom wyważenia;
 • Mała, optymalna waga;
 • Możliwość zainstalowania uchwytu na dowolną rękę;
 • Posiada wskaźniki wysokiej wytrzymałości.

Niedogodności:

 • Rękojeść wykonana jest z tworzywa sztucznego, dlatego może zawieść pod dużym obciążeniem;
 • Wyposażony tylko w jedno łożysko;
 • Słabo wytrzymuje duże obciążenia.

SHIMANO 16 NASCI 500 FB

Wysokiej jakości bezwładnościowy model jednego z najpopularniejszych światowych producentów. Wyposażony w przedni hamulec cierny, 4 łożyska kulkowe i łożysko wałeczkowe. Szpula wykonana jest z aluminium. Wielkość tego modelu to 500, a przełożenie 5,6: 1. Obudowa SHIMANO 16 NASCI 500 FB ma ciekawy, niestandardowy design i kolorystykę. Ma płynną, lekką jazdę i trwały, niezawodny mechanizm. W przeciwieństwie do poprzednich modeli, SHIMANO 16 NASCI 500 FB jest wyposażony w nowy typ rotora oraz lekką szpulę z wydrążoną główną parą.

Warto zaznaczyć, że SHIMANO 16 NASCI 500 FB jest doskonale chroniony przed kurzem, brudem, a także wodą czy piaskiem dostającym się do jego mechanizmu. Dzięki temu okres działania jego mechanizmów znacznie się wydłuża. Etui jest wykonane z materiałów kompozytowych XT i ma powiększoną tylną pokrywę, która chroni ją przed wpływami zewnętrznymi. Model SHIMANO 16 NASCI 500 FB charakteryzuje się wysoką jakością stylizacji, która pozwala na użycie najcieńszych i najdelikatniejszych sznurówek podczas łowienia.

SHIMANO 16 NASCI 500 FB

Zalety:

 • Dopuszczalny koszt (7490 rubli);
 • Buduj jakość i materiały;
 • Jakość stylizacji;
 • Lekka waga (175 gramów);
 • Duża liczba łożysk (4 + 1).

Niedogodności:

 • Małe wskaźniki wydajności (0,20 / 110);
 • Małe wskaźniki maksymalnej możliwej siły pociągowej na sprzęgle ciernym (nie więcej niż 2,5 kg);
 • Dodatkowa szpulka nie jest dołączona.

Dragon Aggressor 1015FD

Seria Dragon Aggressor 1015FD została stworzona specjalnie do skomplikowanej pracy z wędziskami spinningowymi. Do produkcji etui wykorzystano materiał kompozytowy, dzięki czemu zachowano poziom wytrzymałości przy znacznym zmniejszeniu jego wagi.

Do produkcji przekładni głównej użyto mosiądzu. Łożyska są wykonane ze stali nierdzewnej. Dzięki doskonale wyważonemu zamontowanemu wirnikowi wyeliminowana jest możliwość wystąpienia zewnętrznych wibracji podczas łowienia.

Wyposażony w prostą i sprawdzoną w czasie i wielu doświadczonych wędkarzy, tzw. Przekładnię planetarną. Dragon Aggressor 1015FD waży zaledwie 211 gramów i ma przełożenie 5,2: 1. Wyposażony w dużą liczbę łożysk (9 + 1).Średnica przedniej strony szpuli to 41 mm. Uchwyt zabezpieczony jest specjalną śrubą dociskową. Objętość wynosi 0,20 mm / 210 m. Należy do klasy ultra lekkiej.

Dragon Aggressor 1015FD

Zalety:

 • Rozsądna cena (średni koszt to 3795 rubli);
 • Obecność dużej liczby łożysk;
 • Dobrze zbalansowany;
 • Funkcjonalny;
 • Wygodny w użyciu;
 • Korpus wykonany z wysokiej jakości materiału kompozytowego;
 • Niska waga.

Niedogodności:

 • Brak zapasowej szpuli w zestawie;
 • Pod tą marką często można znaleźć podróbki.

RYOBI Tresor 1000

Budżetowy model popularnego, jednego z najlepszych japońskich producentów RYOBI, który doskonale sprawdza się w microjig. Najbardziej optymalna opcja pod względem stosunku ceny do jakości. RYOBI Tresor 1000 to spinningowy model przeznaczony na lewą rękę. Wyposażony w przedni hamulec cierny i 4 łożyska kulkowe oraz łożysko wałeczkowe. Korpus wykonany z aluminium. Przełożenie 5,1: 1. Rozmiar RYOBI Tresor 1000 to 1000, a waga 275g. Uchwyt jest zdejmowany i składany. Wydajność leśna wynosi 0,235 mm / 115 m.

RYOBI Tresor 1000

Zalety:

 • Dopuszczalny koszt (cena 1756 rubli);
 • Dobra jakość wykonania
 • Łatwy obrót;
 • Projekt;
 • Minimalna wielkość luzu podczas pracy;
 • Duża liczba łożysk;
 • Dobra prędkość obrotowa;
 • Ergonomiczny uchwyt;
 • Wysokiej jakości rolka do nawijania żyłki zapewniająca doskonałe nawijanie;
 • Obecność skutecznego mechanizmu hamowania.

Niedogodności:

 • W zestawie nie ma zapasowej szpuli;
 • Po zakupie należy sprawdzić śrubę urządzenia leśnego, w razie potrzeby zaleca się jej dokręcenie;
 • Trochę ciężki jak na mikro-jig (275 gramów).

Charakterystyka porównawcza cewek do ultralekkich i microjig różnych producentów

Imię, opisWaga (w gramach)RozmiarPrzenieś liczbę obrotówKoszt (w rublach)
DAIWA Ninja LT 100021010005.2:13008
DAIWA Ballistic LT 2500D18025006.2:120776
AQUA Pegos 1000 (1bb)20810005.5:1490
SHIMANO 16 NASCI 500 FB1755005.6:17490
Dragon Aggressor 1015FD211Nie wskazano5.2:13795
RYOBI Tresor 100027510005.1:11756

Wybierając cewkę do ultralekkich i microjig, należy zawsze zwracać uwagę zarówno na jej mocne, jak i słabe strony. Pozytywną cechą i cechą takiego zestawu jest zapewnienie płynnej i miękkiej jazdy, możliwość pracy z cienką żyłką i ultralekkimi przynętami. Ponadto podczas jego produkcji z reguły stosuje się stopy lekkie, które zapewniają wysokie wartości wytrzymałości i niewielką wagę.

Wadą takiego sprzętu do ultralekkich i microjig jest wąski zakres ich zastosowania, a także mniejsza niezawodność mechanizmu (w porównaniu ze zwykłymi modelami). Jeśli używasz cewki do ultralekkich lub microjig przedstawionych w naszej ocenie lub używasz innego modelu do tych celów, podziel się z nami swoją opinią w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię