Najlepsze książki Borisa Akunina na 2020 rok

0

Z recenzji czytelnika: „Uwielbiam Akunin, proste poprawne połączenie rozrywki z nieznanymi faktami sprawia, że ​​czytasz ponownie, a nie patrzysz na okładkę. Jego styl pisania jest wyjątkowy i bardzo inteligentny. Jego miłość do własnych postaci jest zaraźliwa. To jest poza zwyczajnością. Akunin jest pisarzem i znakomitym ”. Redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Was ranking najlepszych książek Borisa Akunina na rok 2020. Ocena oparta jest na subiektywnych opiniach czytelników w Internecie, a nie reklamie, nie poradniku zakupowym, a jedynie uogólnienie wrażeń na temat pracy pisarza.

krótki życiorys

Boris Akunin to rosyjski pisarz pochodzenia gruzińskiego. Urodzony w radzieckiej Gruzji w 1956 roku, od dwóch lat mieszkał w Moskwie. Uczył się historii Wschodu, szczególnie interesował się krainą wschodzącego słońca, został japońskim uczonym. Dokonał wielu tłumaczeń japońskich pisarzy. Zna język angielski, dokonał również wielu tłumaczeń.

Pseudonim oznacza po japońsku „zły człowiek”, „intruz”. Ponadto nazwa przypomina Michaiła Aleksandrowicza Bakunina, wybitnego rosyjskiego rewolucjonistę i filozofa, jednego z twórców anarchizmu.

Autor nie ograniczył się do jednego pseudonimu. Anton Brusnikin i Anna Borisova - to także on, a prawdziwe imię to Grigorij Czchartiszwili.

Niektóre książki są wydawane pod własnym nazwiskiem, zwłaszcza te krytyczne i dokumentalne.

Bibliografia jest różnorodna i liczna. Przegląd książek pokazuje, że trudno jednoznacznie zdefiniować gatunek. Na przykład każda z części sagi o Fandorinie jest napisana w innym stylu, zmienia się rejestr, narrator i forma. Głównym tematem jest zawsze przestępczość, ale przynajmniej kilku książek trudno nazwać detektywem. Akunin specjalnie stworzył serię książek „Gatunki”, w których eksperymentuje, każda nowa historia pisze w nowym stylu.

Kreatywność wyróżnia się szczególną wrażliwością na historię w ogóle, aw szczególności na określone okresy. Przede wszystkim jest tłem, które pozwala pisarzowi eksperymentować w różnych gatunkach, aktywizując kontakt z czytelnikiem, który jest podstawowym elementem jego twórczości, punktem oparcia. Akunin, jak sam przyznaje, stara się wypełnić tę lukę, tworząc literaturę jakościowo nową dla Rosji: zabawną, lekką, ale profesjonalnie napisaną.

Z filmografii najpopularniejszym dziełem był „Turecki Gambit”. Nie mniej z sukcesem nakręcił „Radcę państwowego” w 2005 roku pod oryginalnym tytułem oraz „Spy Romance” w 2012 roku pod tytułem „The Spy”. Film „Dekorator” jest już prawie gotowy. Nadal trwa zagraniczne kręcenie serialu o Fandorinie.

Pisarz otrzymał wiele nagród w dziedzinie literatury rosyjskiej i międzynarodowej, a także wiele nominacji. Jednocześnie Boris Akunin jest aktywnie krytykowany, a jego krytycy nie są nieśmiali w wypowiedziach. Czytelnicy mają różne opinie i to jest w porządku.

W 2012 roku Chkhartishvili brał udział w tworzeniu publiczno-politycznej organizacji „Liga Wyborców”, utworzonej w celu przestrzegania praw wyborczych obywateli. Ogólnie znany jest z ostrych wypowiedzi pod adresem władz rosyjskich.

Dwukrotnie ożenił się, pierwszy raz z Japonką, a drugi z rodakiem, z którym od 2014 roku mieszka w Wielkiej Brytanii. Nie mieć dzieci.

Popularne książki

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych stworzył charakterystyczną postać Erasta Petrovicha Fandorina - rosyjskiego badacza. To urocza postać, jak żadna inna w opowieściach detektywistycznych fantasy. Udało się sprzedać 4 miliony egzemplarzy. To był strzał w dziesiątkę. Przetłumaczone na wiele języków świata.

Oprócz Fandorina, Akunin jest „ojcem” Pelagii, zakonnicy śledczej. Lista opowiadań jest niewielka, tylko trzy książki. Bohaterkę polubiło wielu, fani spodziewają się kontynuacji.

Monumentalna seria „Historia państwa rosyjskiego” składa się z tomów historyczno-artystycznych. Popularność książek wynika z łatwości, z jaką złożony materiał jest prezentowany przeciętnemu człowiekowi. Według czytelników Akunin pisze niezwykle interesującą historię, pełną jaskrawych, kolorowych postaci, niemal fantazji, ale prawdziwy świat nie znika na sekundę. Po przeczytaniu pojawia się chęć pogłębienia wiedzy historycznej zdobytej w szkole.

Autor jest aktywny w sieciach społecznościowych. O nowościach dyskutuje z czytelnikami, pyta o czym pisać, razem z nimi stworzył projekt „Zdjęcie jako hokku”, na który składają się zdjęcia i historie zwykłych ludzi. Najbardziej oczekiwane książki roku 2020 ukazały się zgodnie z życzeniem fanów. To kolejna książka z serii historycznej „Aleksander Błogosławiony i Niezapomniany Mikołaj”, tom fikcyjny „Dobre uczynki i rozumowanie Lucjusza Katiny” oraz „Tresorium”.

Najlepsze książki Borisa Akunina na 2020 rok

Która książka jest najlepsza? W serii „Historia państwa rosyjskiego” każda część jest znakomita. Trudno wyodrębnić osobną sagę o Fandorinie, linia jest bogata w arcydzieła. Nowe wydania są również zabawne i polecane do czytania. Dlatego ocena wysokiej jakości obejmuje jedną książkę z różnych projektów Akunin.

Turecki gambit

Postać Fandorina ma niezatarte cechy: wysoki, przystojny, zaskakujący z lekkim jąkaniem. Żałoba to niedocenianie go, jest zmotywowany, obdarzony żelaznym charakterem, jego umysł, zwinny, elastyczny i otwarty, pozwala mu zobaczyć, co wymyka się innym. Co więcej, posiada tajemnicze szczęście.

Dlaczego w rankingu znalazł się turecki Gambit? To bestseller, słychać nazwę. Częściowo także dlatego, że został pomyślnie nakręcony.

Piękna historia szpiegowska. W 1877 roku na Bałkanach toczy się wojna rosyjsko-turecka głównego bohatera powierzono delikatne zadanie: towarzyszyć młodej, atrakcyjnej rodaczce Warji, zdeterminowanej, by dołączyć do swojego narzeczonego na froncie bułgarskim. Detektyw wkrótce zostanie wystawiony na próbę, ponieważ będzie musiał uwolnić kogoś od zarzutów szpiegostwa.

Bardzo przekonująca, dobrze napisana książka. Umiejętność Akunina polega na ukryciu prawdy i cech bohatera w wojennej opowieści, która jest podstawą powieści, i umieszczeniu tak wielu postaci, które wydają się ważne, ale ostatecznie są fałszywymi celami. Jak w lalce gniazdującej, w każdym rozdziale opowieść okazuje się inna od tego, co wydawało się w poprzedniej części, odsłaniając nowy fragment i nowy szczegół, prowadząc do zakończenia ciągłymi zwrotami akcji, w których bohaterowie odkrywają cegła po cegle prawdziwego przestępcę.

Fandorin, jak zawsze, okazuje się być prawdziwym umysłem, który rozumiał wszystko przed innymi.

B. Akunin Turkish Gambit

Zalety:

 • Nowoczesny hit, łatwy do odczytania;
 • Historia jest genialna w swojej prostocie;
 • Sprytnie skonstruowana powieść w stylu Arthura Conana Doyle'a;
 • To był świetny film.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Pelagia i czerwony kogut

Praca przedstawia podróż po Rosji na przełomie XIX i XX wieku, a następnie wizytę w Palestynie i Jerozolimie. Ta książka przeplata religię i mistycyzm z fabułą. Tak bardzo, że czasami dezorientuje czytelników.

Trudno powiedzieć, czy jest to ostatnia książka o zakonnicy Pelagii, ponieważ zakończenie pozostaje (celowo) niejasne i otwarte. Wszystkie postacie są szczegółowo dopracowane, nawet te drobne, autor przybliża czytelnikowi wiele osób, które mieszkają na łamach, czekając na kontynuację.

Zaleca się, aby najpierw przeczytać wczesne książki o przygodach Pelagii.Ale nawet jeśli zaczniesz od ostatniej części, na pewno będziesz się dobrze bawić podczas czytania. Kapryśny thriller, ironiczny, ale trafny opis rosyjskiej kultury początku XX wieku, nie pozostawi obojętnym.

B. Akunin Pelagia i czerwony kogut

Zalety:

 • Pelagia jest nie mniej barwną postacią niż Fandorin i czytelnicy ją lubią;
 • Absurdalnie artystyczna ciekawa historia, surrealistyczna, komiczna;
 • Kilka części, ale każda z nich jest postrzegana jako niezależna;
 • Nadaje się do czytania w transporcie publicznym, doskonale odwraca uwagę od otoczenia.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Dobre uczynki i rozumowanie Lucjusz Catina

To najnowsza książka z historii rosyjskiego państwa. Tom fikcji. Rok wydania 2020.

Jak zwykle intrygi, filozofia, historia przeplatają się. Dla czytelników więcej opowiadania historii niż przygody. Fabuła mało pokręcona, bez nadmiaru krwi, raczej spokojna, rozsądna. Niektórzy są rozczarowani. Ale chwalą wspaniały język, mądre dyskursy o niewolnictwie pańszczyźnianym i prawie.

Katine wywołuje sprzeczne emocje. Odmowa przemocy, przyzwoitość, samozadowolenie to z pewnością cechy pozytywne, ale w połowie książki zaczynają być bardzo irytujące. Maksymalizm dzieci jest poza planami.

Rezultat jest znowu niezrozumiały. Kto potrzebuje Rosji. Ale czytelnicy są pomocni, kochają Akunina nie dlatego, że autor odpowiada na pytania, ale dlatego, że ośmiela się je zadać.

Wewnątrz książki znajduje się tajemnica, kolejna dodatkowa książka, tzw. „Ulepszona”, aktywowana przez smartfona poprzez bezpłatne pobranie aplikacji, w wyniku czego otwiera się zawartość audio i wideo.

B. Akunin Dobre uczynki i rozumowanie Lucjusza Katiny

Zalety:

 • Nudna nowość;
 • Przyjemny romans, nie denerwujący, przyciąga, zatrzymuje uwagę;
 • Dodatkowa zawartość audio i wideo.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Książka dla dzieci

Pierwszy rok wydania - 2005. Część serii Gatunki. O podróżach w czasie. Książka jest pozycjonowana jako książka dla dzieci, ale interesująca również dla dorosłych. Kto woli książki ze zdjęciami, istnieje wydanie z ilustracjami Denisa Gordeeva, opublikowane w 2017 roku.

Szóstoklasista Eraser Fandorin dokonuje wyczynu, aby ocalić świat, cofając się w czasie przez „chrono-dziurę”. Ekscytująca książka, którą czyta się jednym tchem. Historia, humor i przygoda, trzy w jednym.

Praca doczekała się nieoczekiwanej kontynuacji. Gloria Mu wraz z Akunin napisała „Książkę dla dzieci dla dziewczynek”. O wyczynach Geli Fandorina.

B. Akunin Książka dla dzieci

Zalety:

 • Dla dzieci i dorosłych, odpowiednie do wspólnego czytania;
 • Fakty historyczne zapisane prostym językiem, zachęcają do dalszych badań epok;
 • Łatwe do odczytania;
 • Istnieją wydania ze zdjęciami.

Niedogodności:

 • Niewyraźny koniec, wielu kupujących straciło.

Altyn-Tolobas lub Secret Manuscript

Pierwsza książka z serii „Przygody Mistrza”. Wersja angielska nosi tytuł The Secret Manuscript.

Akunin wynalazł prawnuka Fandorina, Mikołaja, który mieszka we współczesnej Europie. Jest obywatelem Wielkiej Brytanii, zawodowym historykiem, mimo młodego wieku, już za swoje studia uzyskał tytuł baroneta. W przeciwieństwie do swojego pradziadka brakuje mu odwagi i intuicji, ale pomagają mu dane fizyczne, ma metr dziewięćdziesiąt dziewięć centymetrów wzrostu.

Wśród dokumentów rodzinnych znajduje połowę testamentu, sporządzonego odręcznie w języku staroruskim z 1600 roku. Postać badacza przenosi go do Moskwy. Rozpoczyna śledztwo, aby zrozumieć tajemnicze słowa swojego przodka, staje w obliczu arogancji, spekulacji, zepsucia nowych Rosjan, z którymi trudno się pogodzić. Z fałszywych asystentów naprawdę pomaga dziennikarz Altyn, kłębek nerwów i inteligencji.

Opis dwóch różnych epok przebiega naprzemiennie, między którymi nie ma tak wielu różnic. Jedna fabuła zostanie rozłożona na różne czasy z różnicą trzystu lat, XVII i XX wieku.

Kryminał, przygody historyczne, poszukiwania tajemnic, zabójców, pościgi, wątki równoległe, barwne postacie, romantyczne notatki, jest wszystko.Pisarz przekazuje również subtelny humor i ironię poprzez książkę, którą czytając czytelnik niejednokrotnie uśmiecha się, a nawet śmieje się głośno.

B. Akunin Altyn-tolobas

Zalety:

 • Wciągająca fabuła, czasami trudno zrozumieć motywy bohaterów;
 • Zapewniona jest przyjemna rozrywka, żywe emocje;
 • Pomysłowa, dowcipna książka, autor zdaje się kpić, docierając do środka, nikt nie jest w stanie przestać, dopóki nie przeczyta do ostatniej linijki;
 • Świetne recenzje, pozytywne recenzje.

Niedogodności:

 • Niewykryty.

Zdjęcie jak hokku

Praca eksperymentalna. Z historiami od prawdziwych ludzi. Ze zdjęciami. Każda osoba jest reprezentowana w różnych okresach życia: na początku, w sile wieku, na końcu. Rezultatem jest zbiór ludzkich losów.

Gdzie zacząć? Uważnie przestudiuj zdjęcia, spróbuj odgadnąć los przedstawionej osoby. Następnie przeczytaj jego historię. Przydatne do testowania i treningu swojej intuicji.

Warto zauważyć, że książka powstała wspólnie z czytelnikami. Akunin zwrócił się do sieci społecznościowych z prośbą do fanów o przesłanie trzech zdjęć bliskich i opisu życia przedstawionej osoby. Są najnowsze zdjęcia, są bardzo stare, przedrewolucyjne, ale łączy je jedno - szczerość.

W Internecie łatwo znaleźć recenzje osób, które brały udział w eksperymencie. Są nieskończenie wdzięczni, że pomysł Akunina skłonił ich do zachowania w pamięci swoich bliskich, krewnych, bliskich; spisywać, wyjaśniać, sortować, porządkować archiwum rodzinne.

Autor twierdzi, że opowiadania nie były redagowane. To jeszcze bardziej podnosi wartość i wzruszenie publikacji. Akunin natychmiast wyjaśnił, że to nie był jego pomysł. Jednak fani są mu wdzięczni za praktyczną realizację, bo jest pisarzem.

B. Akunin Zdjęcie jako hokku

Zalety:

 • Biografie niefikcjonalne;
 • Oryginalny format;
 • Recenzje są bardzo dobre.

Niedogodności:

 • Wybór fotografii to praca techniczna, a nie literacka.

Sulazhin

Gra, labirynt, zagadka, test. Pierwsza część w pojedynczej wersji. Czytelnik następnie podejmuje decyzję o kontynuowaniu. Jest ich dwóch. Ciągle czyta dylemat. W rezultacie książka ma osiem różnych zakończeń. To, do którego zakończenia dojdzie, zależy tylko od Ciebie. Bardzo ważne.

Wielu z ciekawości czyta kilka części, a nawet wszystkie. Dochodzą do wniosku, że pierwsza opcja jest najlepszą opcją. O dziwo, intuicyjny pierwszy wybór prowadzi do najbardziej interesującego wyniku dla konkretnej osoby. Zabawna psychologia.

„Sulazhin” otworzył nową serię „Octopus”. Fani czekają na nowe kombinacje książek i zabawek komputerowych.

B. Akunin Sulazhin

Zalety:

 • Jest element psychologiczny, pomaga studiować samego siebie;
 • Wciągająca, zabawna, ekscytująca;
 • Unikalna spersonalizowana książka;
 • Czyta się szybko, jest łatwy w obsłudze w ciągu kilku godzin;
 • Z ilustracjami, z płatną aplikacją.

Niedogodności:

 • Bardziej prawdopodobne, że projekt komercyjny niż literacki. Aplikację można pobrać bezpłatnie, a za każdy wybór trzeba zapłacić. Postacie nie są interesujące, książka nie ma specjalnego znaczenia, nie widać umiejętności autora.

Wniosek

Boris Akunin jest płodnym pisarzem i wybitnym pisarzem. Jego liczne książki są uwielbiane za ciekawe tła, oryginalne opisy otoczenia i zwroty akcji. Który lepiej kupić? Jeśli jakaś praca Cię zafascynowała, doradzaj, podziel się opinią w komentarzach. Może jego najlepsza książka jeszcze się nie ukazała. Nadal aktywnie tworzy. I wciąż potrafi czarować!

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *