Najlepsze książki Jane Austen na rok 2020

0

Jane Austen to bezwarunkowy talent swoich czasów, kobieta, która napisała szereg powieści uznanych za arcydzieła światowej literatury. Wśród jej wielbicieli można znaleźć osoby w każdym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni są w równym stopniu czytane przez prace, które umiejętnie przeplatają psychologię relacji międzyludzkich, obyczaje ówczesnych ludzi, a także subtelne poczucie humoru.

W naszym wyborze zebraliśmy zestawienie najlepszych książek autora zgodnie z opiniami czytelników i krytyków literackich.

Biografia

Przed przystąpieniem do recenzowania prac radzimy czytelnikowi zapoznać się z biografią autora. Pomoże to zrozumieć czas, w którym żyli ludzie, cechy społeczeństwa i relacje między płciami.

Jane Austen urodziła się 16 grudnia 1775 roku w Hampshire w Anglii. Przyszły pisarz urodził się w rodzinie o wykształceniu religijnym. Niewiele wiadomo o młodości Jane, większość informacji jest sprzeczna, współcześni wspominali ją jako arogancką, nienaturalną i niesympatyczną dziewczynę. W tym samym czasie przyjaciele dziewczyny mówili o niej jako o atrakcyjnej, wdzięcznej i wyrafinowanej młodej damie. W jednej opinii zgodzili się: Jane uwielbiała bale, zabawę, modę. Potrafiła z entuzjazmem malować stylizację nowego kapelusza, plotkować o dżentelmenach. Jednocześnie Jane wyróżniała się subtelnym umysłem, umiejętnością ironii, a także wysokim poziomem wykształcenia.

Ojciec mocno wpłynął na gust literacki córki, zaszczepiając w niej zamiłowanie do książek i, jak się później okazało, do pisania własnych powieści. Jane nie tylko regularnie czyta literaturę klasyczną, ale aktywnie dyskutowała o niej z ojcem, dzieląc się wrażeniami i analizując poczynania bohaterów.

Dzieciństwo i dorastanie pisarza zostały przyćmione wieloma wojnami i rewolucjami. Niewątpliwie miało to ogromny wpływ na twórczość literacką. Jane inspirowała się korespondencją z krewnymi i przyjaciółmi. Pisarkę cechuje także prawdziwie angielska powściągliwość, połączona z umiejętnością empatii i przepuszczania emocji innych ludzi.

Dziewczyna nie znała swojego życia małżeńskiego, ale miała długi romans z mężczyzną sąsiada. Autor zmarł za wcześnie - w wieku 42 lat po długiej chorobie. Jak to często bywa, prawdziwe uznanie przyszło twórcy dopiero po jego śmierci. Obecnie popularne są prace Jane Austen, napisane w gatunku realizmu, wielokrotnie filmowane, a liczba pozytywnych recenzji przeważa nad negatywnymi komentarzami.

Gdzie kupić

Obecnie papierowe wersje książek ustąpiły miejsca bibliotekom elektronicznym. Książki w standardowej formie można łatwo kupić w każdym sklepie, wersje elektroniczne można pobrać z bezpłatnych stron, ale w większości przypadków czytelnik będzie mógł otrzymać tylko fragment tekstu. W płatnych aplikacjach użytkownik będzie mógł pobrać pełną wersję książki. W takim przypadku czytelnik może zapłacić za wybraną książkę i pozostanie ona na jego urządzeniu. Możesz też po prostu subskrybować wybraną usługę. E-booki są wygodne, ponieważ użytkownik nie musi nosić ze sobą książek, co może zająć dużo miejsca.Wygodne jest również czytanie takich opcji w transporcie w drodze do pracy.

W każdym razie na wybór wpływają wyłącznie osobiste preferencje autora.

Ranking najlepszych książek Jane Austen w 2020 roku

Duma i uprzedzenie

Nasza recenzja zaczyna się od najsłynniejszej powieści pisarza, która została pomyślnie nakręcona.

Akcja dzieła rozgrywa się w XVIII wieku, w centrum akcji znajduje się niezbyt bogata, ale bardzo szanowana rodzina. Rodzice wychowują pięć pięknych, młodych córek, marząc o jak najszybszym wyjściu za mąż. Wkrótce w okolicy pojawia się opłacalny pan młody, pan Bingley, który okazuje zainteresowanie jedną z dziewcząt. Pan Bingley otoczony jest świetnym towarzystwem, a wśród jego przyjaciół jest arogancki i dumny admirał Darcy, który natychmiast psuje relacje z młodą Elizabeth Bennet.

Książka intryguje porywającą fabułą, która płynnie przechodzi od jednej akcji do drugiej. Jednocześnie nie ma przeciągania, zbędnych opisów, bezsensownych dialogów. Dużym plusem będzie też doskonałe ujawnienie postaci, w tym pomniejszych. Czytelnik z łatwością zrozumie motywy działań głównych bohaterów. Autorka ma delikatne poczucie humoru, w książce jest sporo ironii co do sytuacji, co docenią miłośnicy dobrych intelektualnych dowcipów. Czytelnik rozumie psychologię bohaterów, niecodzienne zakończenie sprawi przyjemne wrażenie z czytania powieści.

D. Austin Duma i uprzedzenie

Zalety:

 • bohaterowie są w pełni ujawnieni przez autora;
 • dobrze opisana jest psychologia relacji;
 • jednolity i kompetentny rozwój działki;
 • wiele pozytywnych recenzji, w tym od wybitnych krytyków.

Niedogodności:

 • czytelnicy narzekali, że są zbyt ciasni;
 • książka powinna być „wyrośnięta”.

Wybaczyłabym mu jego dumę, gdyby nie dotknął mojego ...

Uczucie i wrażliwość

Kolejna słynna powieść jest zresztą pierwszą opublikowaną. Podobnie jak w poprzedniej książce, ta praca została sfilmowana.

Książka od pierwszych stron zanurza czytelnika w klimat przytulnej angielskiej wioski, pozwala poczuć cały urok spokojnych spacerów na świeżym powietrzu. W centrum akcji znajdują się dwie siostry - przedstawicielki zubożałej arystokratycznej rodziny. Dwie dziewczyny to kompletne przeciwieństwa. Jeden z nich jest ucieleśnieniem powściągliwości, dumy i angielskiego chłodu. Druga siostra jest skłonna słuchać tylko wołania swojego serca, nie wahając się okazywać swoich emocji i rozmawiać o swoich uczuciach. W pewnym stopniu dzieło to można nazwać autobiograficznym. Jane opisała, do czego była przyzwyczajona, i wyobrażała sobie, jak chciałaby żyć. Powieść szczegółowo opisuje życie świeckiego społeczeństwa, cechy relacji między płciami. Specyficzny subtelny humor właściwy pisarzowi będzie przyjemnym dodatkiem do lekkości i „lekkości” pisania powieści. Wszystkie wydarzenia przebiegają bez pośpiechu, ale książkę łatwo się czyta. Ekranowa wersja powieści nosi tytuł Rozważna i romantyczna.

D. Austin Rozważna i romantyczna

Zalety:

 • doskonałe ujawnienie głównych i drugoplanowych postaci;
 • spójność działki;
 • wydarzenia i uczucia opisane w książce są istotne dla współczesnego społeczeństwa;
 • lekka sylaba.

Niedogodności:

 • w miejscach praca jest przeciągnięta.

Lęk jest zawsze przesadzony, jeśli nie ma ku temu prawdziwego powodu.

Emma

Naszą ocenę kontynuuje kolejna powieść, która jest uznanym arcydziełem. Główną bohaterką jest ładna i zamożna dziewczyna o imieniu Emma. Pani jest bardzo aktywna, aktywnie uczestniczy w losach swoich nielicznych przyjaciół, w szczególności stara się uporządkować ich życie osobiste poprzez udane małżeństwo. Bohaterka, usiłując na własną rękę nalegać i uciekać po złudnym sukcesie, niemal traci szczęście.

Jane Austen genialnie maluje postacie, starannie opracowując postacie wszystkich bohaterów.Nie umknie jej żaden szczegół, czytelnik doskonale rozumie wszystkie motywy uczestników akcji, bohaterowie zapadają w pamięć, nie da się ich zapomnieć nawet po przeczytaniu książki. Większość czytelników wypowiada się pozytywnie o książce, od której nie sposób się oderwać.

D. Austin Emma

Zalety:

 • fascynująca fabuła;
 • ciekawe postacie;
 • logiczny przebieg wydarzeń.

Niedogodności:

 • nie wszyscy czytelnicy są pod wrażeniem głównego bohatera.

Ze wszystkich nieszczęść rozstanie jest najgorsze ...

Powód

Ta powieść jest mniej popularna niż prace opisane powyżej, ale to nie pogarsza. Książka jest mała, ale opowiada o wielkim i wspaniałym uczuciu - miłości. Miłość, która została odrzucona pomimo wzajemności uczuć. Główna bohaterka podejmuje zdecydowaną decyzję o rozstaniu z najbliższą jej osobą, opierając się na argumentach swojego rozsądku. Ta powieść opowiada o tym, że prawdziwej miłości nie można wymazać z życia, wymienić, zapomnieć.

Austin świetnie radzi sobie z portretowaniem postaci i społeczeństwa. Czytelnik odczuwa współczucie dla każdej postaci. Praca czytana jest jednym tchem i dosłownie jednego wieczoru. Szczęśliwe zakończenie pozostawi przyjemny posmak i wiarę w cud.

D. Austin Argumenty rozsądku

Zalety:

 • lekka sylaba;
 • czyta szybko;
 • pozytywne postacie.

Niedogodności:

 • nieobecny.

Ale pokój jest substytutem szczęścia.

opactwo Northanger

Prawie wszystkie książki Austina wyróżnia głęboki psychologizm, ale ta praca nie ma zamiłowania do głębokiej psychoanalizy bohaterów, ale to czyni ją nie mniej interesującą.

W centrum wydarzeń jest młoda dziewczyna zafascynowana mistycyzmem. Jest przekonana, że ​​jej życie jest pełne tajemnic i tajemnic. Dziewczyna woli widzieć tylko to, czego chce, nie zauważając rzeczywistości. Wraz z biegiem wydarzeń bohaterka poznaje kolejne postacie, coraz bardziej daje się ponieść cyklowi wydarzeń, jednocześnie próbuje dostosować to, co się dzieje, do jej pragnienia, by otoczyć się mrocznymi i złowrogimi sekretami. Na szczęście dziewczynie udaje się zrozumieć, że rzeczywistość daleka jest od fikcji i dzieją się w niej wydarzenia bardziej niewiarygodne niż w powieściach gotyckich.

Praca jest niewielka, można ją przeczytać dosłownie w jeden wieczór. Jest napisany w charakterystyczny ironiczny sposób Austina. W książce pisarz kpi nie tylko z tego, co się dzieje, ale także z głównych bohaterów. Historia jest stopniowa, wydarzenia rozwijają się sekwencyjnie.

D. Austin Northanger Abbey

Zalety:

 • jest z czego się śmiać;
 • można przeczytać w ciągu kilku godzin.

Niedogodności:

 • niezbyt poważny utwór.

Jeśli młoda dama nie ma żadnych przygód w swojej rodzinnej okolicy, to powinna szukać ich na boku.

Park Mansfield

Główną bohaterką jest Fanny Price, dziewczyna nie jest bogata, a jej rodzice nie mogą pochwalić się szlachetnym urodzeniem. Aby dać córce najmniejszą szansę na godną przyszłość, matka wysyła ją do swojej zamożnej siostry na służbie. Z biegiem czasu Fanny osiedliła się w nowym miejscu, a nawet zaczęła odczuwać uczucia do swojego kuzyna. Jednak wszystko się zmieniło, gdy pewnego dnia do posiadłości przybyli bogaci goście. Od tego momentu wymierne życie w bogatej rezydencji zostaje zastąpione plotkami, brudnymi i wcale nie arystokratycznymi intrygami. Każdy z bohaterów stara się zgarnąć swój kawałek szczęścia i bogactwa, tak naprawdę nie wybierając metody walki.

Książka została napisana przez Jane w czasie, gdy stała się dojrzałą pisarką, która nabyła własny styl i sposób pisania. We wszystkich pracach panuje poczucie humoru i ironii, dzieląc się z czytelnikiem okazją do ośmieszenia zwodniczych i obłudnych postaci. Jednocześnie opisane wydarzenia pozwalają podziwiać szlachetność i bezinteresowne motywy głównego bohatera. Nawet jeśli nie otrzymała prestiżowego wykształcenia, a na jej koncie nie ma ani grosza, jej subtelna organizacja mentalna i cnota wywyższają ją ponad bogatych, ale obłudnych postaci.

D. Austin Mansfield Park

Zalety:

 • ciekawa historia;
 • lekka sylaba.

Niedogodności:

 • w książce brakuje dynamiki;
 • nudne miejscami.

Skorzystajmy z luksusu ciszy.

Lady Susan

Książka napisana jest w sposób nietypowy dla Austina, a mianowicie w formie listów. Autorką tej korespondencji na działce jest 35-letnia samotna kobieta, wdowa. Jej celem jest udane małżeństwo, a także lukratywne przyjęcie dla córki. Za tę cenę Susan nie wstanie i aby pomyślnie wyjść za mąż, jest gotowa na wszystko.

Przebiegłość, intrygi, spiski - to główna broń postaci. Atakowani są także inni bohaterowie, z których każdy w listach opowiada o swoich problemach. „Lady Susan” to zbiór kilku krótkich powieści, z których każda opowiada interesującą, fascynującą historię.

Mimo młodego wieku autorki powieść jest głęboką pracą psychologiczną. Ujawnia wszystkie aspekty i konwencje sposobu życia ówczesnego społeczeństwa, a czytelnik ma czas, aby nacieszyć się fascynującą fabułą i wyrobić sobie opinię o każdej postaci.

D. Austin Lady Susan

Zalety:

 • piękne opisy;
 • wiele pozytywnych recenzji;
 • niezwykły styl pisania.

Niedogodności:

 • nieobecny.

Głupia jest kobietą, która jest obrażona, a mimo to ulega komplementom.

Piękna Cassandra

Mały utwór to swego rodzaju parodia popularnych wówczas w literaturze sentymentalnych melodramatów. Książka została napisana w momencie narodzin kariery pisarza, do pewnego stopnia ta powieść jest tylko sprawdzianem pióra, nawiasem mówiąc, bardzo udanym testem.

Jak w większości przypadków w centrum fabuły znajduje się młoda dziewczyna, jej życie jest nudne i monotonne. Aby rozcieńczyć swoje życie przygodami, dama wychodzi i próbuje zanurzyć się w świeckim społeczeństwie.

Główną bohaterką książki jest postać modułowa, posiadająca wiele cech charakteru. W przyszłości Austin będzie często wyposażał te cechy w bohaterki swoich innych książek. Niestety „Piękna Cassandra” nie jest rozpowszechniona i mało popularna. Nie będzie łatwo znaleźć go w sprzedaży, ale w Internecie można go łatwo przeczytać, jednak tylko w oryginalnym języku.

D. Austin Piękna Cassandra

Zalety:

 • możesz obserwować narodziny pisarza;
 • dobra fabuła.

Niedogodności:

 • tylko w języku angielskim.

… Urocza i sympatyczna, a przypadkiem zakochała się w eleganckim kapturze, w którym wyszła… w poszukiwaniu szczęścia.

Sanditon

A nasza ocena kończy się kawałkiem, który nigdy nie został ukończony w odpowiednim czasie. Został napisany już pod koniec życia pisarza.

Akcja powieści rozgrywa się w nadmorskim kurorcie w Anglii. Takie miejsca wypoczynku dopiero zaczynały być modne, dlatego mieszkańcy małej nadmorskiej miejscowości starali się przyciągnąć jak najwięcej turystów. Wszystkie wydarzenia są podpisane oczami młodej dziewczyny Charlotte. To poprzez spostrzeżenie głównego bohatera autor w ironiczny sposób szydzi z niedociągnięć i słabości postaci drugoplanowych. Niestety, powieści nie można nazwać dziełem kompletnym. Austin właśnie zaczął ją pisać, zanim jej życie zostało przerwane. Dlatego pierwszych 11 rozdziałów jest surowych, można je raczej nazwać szkicem przyszłego arcydzieła. Wszystkie wersje z zakończeniem to nic innego jak sztuka ludowa.

D. Austin Sanditon

Zalety:

 • praca jest bardzo cenna dla prawdziwych miłośników talentu Austina.

niedogodności:

 • powieść jest niekompletna;
 • istnieją luki w fabule i ujawnieniu postaci.

Kobieta - z nieuniknionymi wyjątkami - jest gotowa natychmiast i bezwarunkowo współczuć kobiecie.

Jeśli przeczytałeś książki opisane w ocenie, napisz swoje recenzje w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *