Najlepsze książki Haruki Murakami

2

Murakami to nazwisko, Haruki to imię. Ale w języku japońskim nazwisko poprzedza imię, dlatego kolejność obu elementów jest odwrócona. W każdym razie Haruki Murakami pozostaje jednym z nielicznych żyjących pisarzy, którzy są w stanie sprzedać miliony egzemplarzy miesięcznie i co roku pojawiają się wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

z okazji 70-lecia pisarza redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowała dla Państwa recenzję najlepszych książek Haruki Murakami, aby na nowo odkryć bajeczny i niezwykle szczery świat tego autora.

Kim jest Murakami?

Jest genialnym autorem, potrafiącym przedstawić swoją wizję świata poprzez postaci i historie nieszablonowe. Z wielką wrażliwością zwraca się do publiczności, która nie szuka relaksu w czytaniu, ale potrzebuje głębi. Jego publiczność potrafi wyjść poza to, co widzialne i wiarę w rzeczywistość. Murakami jest „badaczem” dusz, zagorzałym łowcą sensu istnienia.

Prawie nic nie wiadomo o jego życiu osobistym. Urodził się w Kioto w 1949 roku, podróżował po całym świecie, kocha muzykę (klasyczną, jazz i rock), posiada ogromną kolekcję płyt (ponad dziesięć tysięcy albumów). W latach 70. ubiegłego wieku prowadził bar w Tokio, którego komunikacja z klientami stała się swoistą „szkołą życia”, a następnie zainspirowała go na wiele tematów. Murakami dużo podróżował, a następnie całkowicie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Aktywnie angażuje się w bieganie, co znajduje również odzwierciedlenie w jego pracy.

Ogólnie rzecz biorąc, możesz prześledzić ścieżkę życia Murakamiego na tematach jego książek. „To, o czym mówię, kiedy mówię o bieganiu” to autobiografia jednego z aspektów jego osobowości: rozpoznawany jest tutaj maratończyk Murakami. „Jazz Portraits” to książka o pasji Murakamiego do tej muzyki. W 1995 roku w Japonii miały miejsce dwa tragiczne wydarzenia: potężne trzęsienie ziemi, a także atak terrorystyczny, atak gazem sarin w metrze z udziałem członków sekty Aum Senrikyo. Murakami pisał o tym w pracach „Underground” i „The Promised Land”, częściowo w opowiadaniu „My Favorite Companion”. Aby komunikować się z poszkodowanymi i pisać te dramatyczne dzieła, wrócił do Japonii, gdzie nadal mieszka. Dużo pisze o swojej ojczyźnie. Sam Murakami zauważył, że dużo rozumiał na temat kultury i mentalności Japończyków mieszkających w innych krajach, widział to z zewnątrz.

Haruki jest także tłumaczem i eseistą.

Jest żonaty od 1971 roku i nie ma dzieci.

Wydał swoją pierwszą powieść Listen to the Song of the Wind w 1979 roku i natychmiast zdobył nagrodę dla najlepszego debiutanta. Następujące powieści również otrzymały nagrody. Postanawia więc sprzedać swój bar jazzowy i poświęca się wyłącznie książkom. Ma 14 powieści, 12 zbiorów opowiadań, 18 tłumaczeń, prozę dokumentalną i inne gatunki, a na podstawie swoich książek nakręcił 5 filmów. Nagrody napływają jedna po drugiej. Nagroda Nobla nie została mu jeszcze przyznana, chociaż był wielokrotnie nominowany.

Murakami to intensywna lektura, nawet jeśli ma prosty i wciągający język. Magiczny element przeplata się ze wschodnimi filozofiami i legendami, pozostawiając wrażenie, że na następnej stronie pojawi się wielkie objawienie lub że lekcja życia lub wielka absolutna prawda zostaną rozłożone na zrozumiałe elementy.Zamiast tego znajdujesz się w jeszcze bardziej zagmatwanych okolicznościach, w których zbiegi okoliczności łączą się z przepowiedniami całkowicie zdezorientowanymi, nie odróżniając już prawdy od magii w wyobraźni głównych bohaterów. Jak wybrać, co czytać z jego książek? Która książka jest najlepsza?

Najlepsze książki Haruki Murakami

Na proponowanej liście całego zestawu prac jest tylko pięć książek. Co jest w nich specjalnego? To najlepsze, najbardziej znane, popularne książki, cenione przez literackie postacie. Wiele z nich ukazało się w tym roku w dużym nakładzie rosyjskiego wydawnictwa Eksmo w związku z rocznicą pisarza. Kryterium doboru do rankingu były również recenzje fanów gatunku w sieci.

„Norweski las”

 • Wydawca: Eksmo;
 • Rok wydania: 2018;
 • Liczba stron: 368;
 • Okładka: twarda;
 • Średni koszt: 300 rubli.

Watanabe Toru, 37 lat, przylatuje do Niemiec samolotem. Kilka minut po wylądowaniu głośniki samolotu zaczynają nadawać piosenkę Beatlesów „Norwegian Forest”. Watanabe nie czuje się dobrze, silna melancholia i nostalgia zmusza go do przypomnienia sobie wydarzeń i ludzi, które wypełniły jego młodość, w szczególności okres od 1968 do 1970 roku, kiedy studiował na uniwersytecie w Tokio. Watanabe śledzi tamte lata poprzez długą retrospekcję, która obejmuje całą powieść. Pamięć staje się konkretna, staje się nową rzeczywistością, której można doświadczyć oczami rozumu i emocji.

Od razu przychodzi na myśl jedna osoba: Naoko, piękna i niebezpiecznie krucha dziewczyna, w której zakochał się Watanabe. Ona ma oznaki dyskomfortu psychicznego, stopniowo narastające. Ale na myśl przychodzi inna dziewczyna, Midori. Jest zupełnie inna niż Naoko, w młodości bardzo cierpiała psychicznie, ale jest o wiele bardziej żywa, witalna i wolna. Podzielony miłością między dwiema dziewczynami, Naoko i Midori, które przyciągają go z nieodpartą siłą, Watanabe może tylko zdecydować. Albo poczekaj, aż życie (i śmierć) zdecyduje za niego.

O czym jest ta książka? O młodości, o konflikcie między chęcią zintegrowania się ze światem „innych”, aby triumfalnie wejść w dorosłość, a nieodłączną potrzebą bycia sobą.

Powieść została po raz pierwszy opublikowana w 1987 roku, wielokrotnie publikowana i wznawiana. W 2010 roku został nakręcony pod tym samym tytułem.

„Norweski las”

Zalety:

 • światowy bestseller, genialne dzieło, możesz pisać cytaty z książki, wiele rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę;
 • niepowtarzalny styl autora, nie lepszy i nie gorszy od innych, ale bardzo osobisty;
 • warto przeczytać, aby nauczyć się rozumieć i kochać siebie, wybrać najlepszą dla siebie ścieżkę;
 • Można znaleźć różne publikacje i formaty, na przykład w tym samym wydawnictwie Eksmo z serii Cult Classics książka kosztuje około 292 rubli, aw serii Muramaki-mania okładka jest miękka, a koszt budżetowy - 177 rubli.

Niedogodności:

 • w fabule nie ma nic nowego, niesłychanej treści.

„1Q84. Tysiąc narzeczonych Osiemdziesiąt Cztery. Zarezerwuj jeden. Kwiecień czerwiec ”

 • Wydawca: Eksmo;
 • Rok wydania: 2020;
 • Liczba stron: 496;
 • Pokrowiec: miękki;
 • Średnia cena: 250 rubli.

Ta książka składająca się z kilku części wywołała sensację w światowej literaturze. Początek trylogii został opublikowany w 2009 roku. Początkujący i tak powinien zawsze zacząć od pierwszej książki. O czym jest ta historia?

W pierwszej książce dominuje fabuła nadprzyrodzonych wydarzeń, które zaczynają się dziać, gdy na niebie pojawiają się dwa księżyce: panuje silna aura tajemniczości, a powieść wydaje się niemal tajemnicza z bajeczną atmosferą, w pełnym stylu Murakam. Poniższe książki skupiają się na historii miłosnej między bohaterami - pisarzem i zabójcą.

Tengo jest pisarzem, któremu powierzono dziwne zadanie przepisania powieści innego autora. Aomam jest zabójcą o wyjątkowej zdolności, ponieważ jest w stanie zabić ukłuciem igłą, identyfikując mały krytyczny punkt w szyi ofiary.Historie oczywiście nie mają ze sobą nic wspólnego, ale Tengo i Aomam nieświadomie szukają siebie nawzajem we wszystkich trzech książkach, a te dwie historie w cudowny sposób się przeplatają.

Byli kolegami z klasy w wieku 10 lat. Aomam jest zdecydowanie najsilniejszą częścią tej pary. Od momentu, gdy postanawia uścisnąć jego dłoń, do momentu, gdy odchodzi, nie spoglądając wstecz na zamknięte i święte życie, którego pragnęli jej rodzice. Do chwili, gdy walczy kosztem życia, aby przywrócić Tengo z powrotem, aby chronić tę miłość w równoległym świecie, który nie jest już rokiem 1984, dzwoni do 1Q84 i próbuje sprowadzić go z powrotem w czasie. A Tengo poddaje się jej, podąża za nią bez zadawania zbyt wielu pytań, ponieważ wie, że prawdziwym bijącym sercem nowo odtworzonej pary jest Aomam.

Dwie postacie żyją w dwóch światach, a raczej w równoległych latach ... Aomam w 1Q84 wydaje się być prawie taki sam jak w 1984 roku, ale z pewnymi różnicami w wydarzeniach, na pierwszy rzut oka pozostają niezauważeni tylko wtedy, gdy przyjrzeć się szczegółom, widać różnice. Zamiast tego Tengo żyje obecnie w 1984 roku.

„1Q84. Tysiąc narzeczonych Osiemdziesiąt Cztery. Zarezerwuj jeden. Kwiecień czerwiec ”

Zalety:

 • światowy hit, zebrał entuzjastyczne recenzje od najlepszych autorów na świecie;
 • zawarte w najpopularniejszych książkach, które trzeba przeczytać;
 • dobre tłumaczenie;
 • łatwe do odczytania z wielu recenzji, chociaż są zupełnie przeciwne opinie.

Niedogodności:

 • powolne tempo narracji i powtarzanie całych akapitów słowo w słowo sprawia, że ​​czytanie jest zbyt trudne i nudne;
 • są też opinie, że powieść jest przereklamowana, jej sukces to efekt marketingu, a inne prace murakami zasługują na większą aprobatę, że początkującym lepiej zacząć od innych książek autora.

„Kafka na plaży”

 • Wydawca: Eksmo;
 • Rok wydania: 2018;
 • Liczba stron: 672;
 • Pokrowiec: miękki;
 • Średnia cena: 250 rubli.

Opis: Piętnastoletni chłopiec, dojrzały i zdeterminowany jako dorosły, oraz starzec z pomysłowością i szczerością dziecka opuszczają ten sam obszar Tokio, kierując się w to samo miejsce, Takamatsu, w południowej Japonii. Chłopiec, który wybrał Kafkę na swój pseudonim, ucieka przed ojcem. Starzec Nakata ucieka z miejsca wstrząsającej zbrodni, w którą był zamieszany wbrew swojej woli.

Według większości czytelników jest to jedna z najlepszych powieści autora. Lepsze niż rewelacyjny 1Q84 i norweski las. Nieporęczne, ale nie nudne, prowokujące do myślenia. W tej powieści musisz zacząć studiować pracę Murakamiego.

Został napisany w 2002 roku, w tym samym roku, w którym ukazała się pierwsza publikacja.

„Kafka na plaży

Zalety:

 • Ruch jest centralną linią tej powieści, w przeciwieństwie do wielu innych „powolnych” książek Murakamiego i to poprzez ruch autor definiuje pojęcia lekkości, szybkości, dokładności, klarowności i różnorodności, które czynią historię i powieść narzędziem poznawania rzeczywistości;
 • doskonałe tłumaczenie dla zwykłego człowieka;
 • o ludziach i dla ludzi, czytane jednym tchem, można czytać w transporcie, mimo że książka jest obszerna;
 • dobra struktura powieści, która nie pozwala na oderwanie się od narracji;
 • polecany dla początkujących.

Niedogodności:

 • Niektórym trudno ją strawić: to książka, w której mówią koty, w której są przepowiednie, przekleństwa, ryby i pijawki, które wylewają się z nieba, sny i rzeczywistość łączą się w jednym wymiarze; ale jeśli jest to zbyt trudne do zrozumienia, to inne dzieła Murakamiego nie są warte czytania, gatunek nie jest dla ciebie.

„Zabójstwo dowódcy. Pierwsza książka. Pojawienie się pomysłu ”

 • Wydawca: Eksmo;
 • Rok wydania: 2020;
 • Liczba stron: 416;
 • Okładka: twarda;
 • Średnia cena: 500 rubli.

Torba z ubraniami i ołówkami do rysowania. Kiedy żona każe mu odejść, bohater tej opowieści nie bierze nic innego: wsiada do samochodu i wychodzi z domu. Co jeszcze może zrobić? Ma trzydzieści sześć lat, zdradziła go kobieta, pracuje jako artysta na zlecenie portretów bez większego przekonania, towarzyszy mu ogólne poczucie porażki.Dlatego zaczął wędrować po Hokkaido, między wioskami rybackimi na wybrzeżu a rzadkimi osadami w górach. Aż stary przyjaciel zaoferuje mu miejsce do życia.

Mieszkać przez chwilę we własnym domu, choć samemu w lesie, jest zbyt kuszące. Przyjmuje ofertę także dlatego, że ojcem jego przyjaciela jest Amada Tomohiko, jeden z najbardziej znanych i znaczących artystów w Japonii. Kiedy się tam przenosi, bohater zdaje sobie sprawę, że jego życie zmieniło się na zawsze ... Czuje to w pierwszej chwili, gdy odkrywa obraz, który Amada Tomohiko ukrył na strychu wiele dziesięcioleci temu: jest to tajemnicza i nieokreślona scena, z której ewidentnie emanuje zło i niewypowiedziana przemoc. Pewnej nocy usłyszy słaby dźwięk dzwonka dochodzącego z lasu. Postanawia pójść za tym dźwiękiem: czy naprawdę jest tam ktoś lub coś, co kołysze dzwonem?

Zabójstwo komendanta (którego jest to pierwszy tom Pomysłów) to epicka eksploracja przemieniającej mocy sztuki i tego, co przemoc niszczy; jak przetrwać traumę indywidualną (na przykład koniec miłości) i zbiorową (wojna, katastrofa); doceń swoją kruchość i stań się tym, kim jesteś.

„Zabójstwo dowódcy. Pierwsza książka. Pojawienie się pomysłu

Zalety:

 • nowość, pierwsza część jeszcze niedokończonej serii książek o dowódcy;
 • Murakami jest znawcą dusz, udaje mu się doskonale opisać wnętrza swoich bohaterów, rozebrać ich i podkreślić ich wewnętrzne pęknięcia, które grożą zniszczeniem wszystkiego;
 • fascynujące, możesz to szybko przeczytać.

Niedogodności:

 • płynne opowiadanie historii z kilkoma zwrotami akcji i fabułami;
 • podczas czytania wydaje się, że masz do czynienia z niedokończonym tekstem, który ze swej natury wymaga drugiej książki, a został napisany później; każdy z nich jest funkcjonalny i wzajemnie się uzupełnia, nie da się podzielić tego, co niepodzielne, ale dla czytelnika nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, posmak niedopowiedzenia i brak całości pozostaje.

„Zabójstwo dowódcy. Druga książka. Nieuchwytna metafora ”

 • Wydawca: Eksmo;
 • Rok wydania: 2020;
 • Liczba stron: 432;
 • Okładka: twarda;
 • Średnia cena: 500 rubli.

Młody bohater tej historii od kilku miesięcy mieszka w domu pośrodku lasu. Mieszkanie jest stracone, ale nie jest całkowicie odizolowane. Jest bardzo bogaty i nieuchwytny sąsiad, kierujący się tylko jemu znanymi powodami. Albo mała Akikawa Mari, studentka sztuki, która osłabia swoje mechanizmy obronne i tworzy bliską więź ze swoim profesorem. Nie wspominając o dowódcy ...

Ta praca jest bardzo realistyczną i trafną refleksją na temat ran historii, winy i odpowiedzialności. Terapia radzenia sobie z traumą. Praktyczny przewodnik po świecie metafor. Ale też fantastyczna opowieść o potworach, które pożerają nasze dusze od środka, o lękach, które rozrywają nas w nocy.

„Zabójstwo dowódcy. Druga książka. Nieuchwytna metafora ”

Zalety:

 • najbardziej oczekiwana zagraniczna nowość, kontynuacja pierwszej książki;
 • ekscytujące i interesujące, o myślach i uczuciach, dobre dla duszy;
 • powieść jest tylko pozornie linearna, cała treść jest w ciągłym, klaustrofobicznym sensie i przy całkowitym braku wstrząsów i ruchu, w ciągłej obecności oszołomienia i koniecznej samotności, gdzie każdy bohater jest rozczarowany, zniechęcony losem, wydarzeniami ze swojej najbliższej osoby; warto przeczytać dla tych, którzy kochają poznawać wewnętrzny świat.

Niedogodności:

 • wciąż nie ma wielu recenzji i rekomendacji czytelników, ale z tych, które są w Internecie, można zobaczyć opinię, że to nie ten sam Murakami, co wcześniej.

Wniosek

To bardzo bajkowe książki i często podczas czytania wydaje się, że autor prędzej czy później wyjawi nam, że to był sen; ale nie, wszystko to jest prawdą, a wiele wydarzeń pozostaje niewyjaśnionych i przez cały czas czytania czekasz, aż tajemnica zostanie rozwiązana na kolejnych stronach. Przyjemny styl Murakamiego przenosi Cię w inny wymiar, na granicy rzeczywistości i marzeń. Niemal wszystkie jego książki to zwykle podróż psychologiczna, której zakończenie pozwala na szeroki wachlarz interpretacji.Fajnie, tak ... warte przeczytania. Ta recenzja zawiera wybór tylko pięciu książek, a są inne, które twierdzą, że są najlepsze. Jeśli masz doświadczenie w czytaniu książek opisanych w rankingu lub swoją szczególnie interesującą opinię na temat twórczości i twórczości pisarza, powiedz nam o tym w komentarzach.

2 UWAGI

 1. Moja pierwsza znajomość z twórczością Harukiego Murakamiego wydarzyła się nagle, książka „1Q84. Jeden tysiąc narzeczonych osiemdziesiąt cztery ”. Wrażenie było tak silne i niezrozumiałe, że nie mogłem czytać innych książek przez dwa tygodnie (zwykle tego samego dnia sięgam po nową). Jest w nim tyle atrakcyjnych, wzruszających i niezwykłych, że po prostu nie mogę tego z niczym porównać. Druga książka, którą przeczytałem, „Norweski las” pozostała dla mnie niezrozumiała. Koniec jest trudny, a historia ogólnie smutna. Na tym etapie. Nie jestem gotowy, aby czytać nowe książki autora, ale też nie żałuję.

 2. Bardzo podoba mi się praca Harukiego Murakamiego. Wiele jego prac zostało przeczytanych zarówno w języku japońskim, jak i rosyjskim. Według mnie nasze tłumaczenie w żaden sposób nie ustępuje oryginałowi. Zgadzam się też z autorem artykułu, że świetnie jest rozpocząć znajomość z Murakami z Kafką on the Beach. Ta powieść, podobnie jak papier lakmusowy, pomoże ci zrozumieć, czy to twój pisarz, czy nie.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *