Najlepsze książki Stephena Kinga na rok 2020

0

Stephen King to uznany mistrz horroru XX i XXI wieku. Trudno znaleźć osobę, która nie zna tego autora, większość z nas trzymała w rękach jego książki lub oglądała filmy oparte na twórczości pisarza. Bibliografia Kinga jest ogromna, zawiera ponad 50 powieści i ponad 200 opowiadań. Wszystkie te prace znajdują się w zbiorach autora, wydawane osobno, stale wznawiane. Zainteresowanie talentem Stephena Kinga nie zanika z biegiem czasu, a jedynie staje się coraz większe.

Głównymi gatunkami autora są thriller i fantasy, a także duży udział dramatu psychologicznego w dziełach sztuki. Takie książki nadają się nie tylko do czytania w czasie wolnym. Stephena Kinga powinny czytać osoby zainteresowane specyfiką ludzkiej psychiki, jego postrzeganiem otaczającego świata. Jeśli chcesz też zanurzyć się w mrocznym i tajemniczym świecie, który wymazuje krawędzie rzeczywistości, przeczytaj ten artykuł. Redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowali ranking najlepszych książek Stephena Kinga w 2020 roku.

Biografia

Słynny mistrz horroru urodził się 21 września 1947 roku. Miejsce urodzenia - Portland, Maine, USA. Pierwsze próby młodego pisarza miały miejsce w 1950 roku, kiedy napisał opowiadanie „Sly Mr. Rabbit”. W miarę upływu czasu King wstąpił na University of Maine. Równolegle pisarz wraz z bratem rozpoczął wydawanie gazety. Należy zauważyć, że Stephen dorastał jako dość chorowite dziecko, czytanie książek i pisanie własnych prac pomogło mu odwrócić jego uwagę od problemów zdrowotnych.

Oprócz studiów na uniwersytecie, mistrz horroru pisał recenzje, opowiadania, publikacje w czasopismach oraz wydawał własne zbiory esejów. Po ukończeniu studiów King podjął pracę w szkole jako nauczyciel języka angielskiego.

Jeśli mówimy o początkach kariery Stephena Kinga w roli, w której go znamy, warto zwrócić uwagę na rok 1974, kiedy powstała książka „Carrie”. Ta praca została sfilmowana dwukrotnie. Warto zauważyć, że żona Stefana znalazła rękopisy w koszu na śmieci, gdyby nie jej wnikliwość, jest całkiem możliwe, że nigdy nie odkrylibyśmy talentu mistrza horroru.

Potem nastąpił cykl „The Fate of Salem”, „The Shining”, zatytułowany „The Dark Tower”. Już w 1990 roku nazwisko Stephena Kinga było mocno kojarzone z gatunkiem horroru, pisarz zajmował wówczas pewną pozycję w niszy literackiej, a jego umiejętność ujawniania postaci i fabuły była wysoko ceniona przez krytyków.

W 1996 roku ukazała się powieść The Green Mile. Ta praca poruszyła serca wielu czytelników, więc adaptacja filmu była tylko kwestią czasu. Następnie pojawiła się powieść „Riding a Pool”, która pobudziła rozwój elektronicznych wydań książek, bo on sam był przedstawicielem publikacji elektronicznej. Stephen King kontynuował wydawanie kolekcji „The Dark Tower”, „The Night Shift”, „The Bad Dream Shop” i innych. W tej chwili mistrz horroru jest autorem wielu powieści i opowiadań, jest jednym z liderów w adaptacji dzieł pisanych. Pisarz ma miliony fanów, a jego książki regularnie trafiają do czołowych bestsellerów.

Wersja papierowa i elektroniczna

Jak wspomniano powyżej, Stephen King stał się pionierem literatury elektronicznej. A teraz wśród fanów gatunku i książek w ogóle często debatuje się, w jakiej formie lepiej przeczytać książkę.W tym przypadku to tylko kwestia gustu. Są ludzie, którzy lubią pobierać pracę na małe urządzenie i czytać ją w dowolnym dogodnym czasie i miejscu. Ebooki nie zajmują dużo miejsca, nie obciążają bagażu, a wiele darmowych książek można łatwo znaleźć w Internecie. Tuż przed pobraniem opowiadania lub powieści upewnij się, że książka jest prezentowana w odpowiednim formacie.

Ponadto wielu użytkowników uwielbia audiobooki; ten sposób studiowania literatury nie zajmuje dużo czasu i pozwala na wykonywanie codziennych czynności.

Papierowe wydania literatury również mają wielu fanów. Co może być piękniejszego niż wzięcie nowej książki, przewracanie stron, wąchanie świeżego atramentu? Poza tym książka nadal jest świetnym prezentem, zwłaszcza jeśli jest to wydanie kolekcjonerskie.

Dzieła Stephena Kinga można również podarować zarówno fanom gatunku, jak i po prostu czytelnikom. Bibliografia autora pozwoli Ci wybrać najbardziej optymalną opcję spośród wielu opowiadań i powieści. Poniżej możesz zobaczyć najlepsze dzieła mistrza horroru.

Najlepsze książki Stephena Kinga na rok 2020

Ta ocena została opracowana z uwzględnieniem recenzji czytelników i opinii krytyków literackich.

To

Czy boisz się klaunów? Jeśli nie, to po przeczytaniu tej powieści na pewno zaczniesz się bać artystów cyrkowych. „To” jest jednym z najbardziej znanych dzieł pisarza, za tę powieść autor otrzymał szereg nagród i wyróżnień, a większość wielbicieli Kinga wyróżnia to arcydzieło wśród swoich ulubionych.

Sama książka składa się z dwóch części, fabuła odpowiednio składa się z dwóch przedziałów czasowych. Pierwsza część - główna akcja toczy się w fikcyjnym miasteczku Derry, bohaterami jest grupa uczniów zwana „Klubem przegranych”. Dzieci musiały zmierzyć się ze strasznym potworem i prawdziwym ucieleśnieniem zła - klaunem Pennywise, który zwabia dzieci w swoje pułapki. Potwór sprytnie bawi się dziecięcymi lękami, próbując ujarzmić grupę dzieci. Dzieci dały słowo, że uratują miasto i wypędzą z niego klauna, będą musiały przejść trudną ścieżką pełną strachu i krwi. Na tej drodze nie powinni czekać na pomoc, obojętność dorosłych jest również jednym z głównych, kluczowych punktów książki. Oprócz przerażającego potwora dzieci stają w obliczu okrucieństwa rówieśników.

Druga część przenosi nas w doświadczenia dorosłych już głównych bohaterów. Ich lęki przerodziły się w coś więcej, fobie nigdzie nie zniknęły, po prostu przybrały inną formę. I znowu „Klub przegranych” będzie musiał stawić czoła w walce ze złem. Każdy sam wybierze główną ideę książki, zauważymy tylko, że często w człowieku jest więcej ciemności i okrucieństwa niż w najstraszniejszym, choć wymyślonym, potworze. Książka została kilkakrotnie nakręcona - w latach 1990 i 2017, 2020. Wszystkie filmy zostały dobrze przyjęte przez krytyków.

Chłopaki, fikcja to prawda ukryta w kłamstwach, a prawda fikcji jest dość prosta: magia istnieje

Wydawnictwo Stephen King Ono

Zalety:

 • ekscytująca fabuła;
 • praca ma ukryte znaczenie;
 • wiele pozytywnych recenzji i recenzji;
 • książka trafiła na listę 100 najlepszych książek stulecia.

Niedogodności:

 • cechy kreślenia;
 • książka jest trochę za długa;
 • książka zawiera scenę, która jest nie do przyjęcia dla niektórych osób.

Średni koszt to 500 rubli rosyjskich.

Zielona mila

Ta książka zabierze Cię do ostatniego schronienia dla beznadziejnych ludzi, którzy złamali prawo. Więzienie to ich dom i miejsce, w którym każdy z nich czeka na swoją ostatnią godzinę. Bohaterem pracy jest były naczelnik więzienia, a obecnie pacjent domu opieki. Historia byłego nadzorcy przeniesie nas do wydarzeń z odległej przeszłości.

Dlaczego zielona mila? Nazwa ta pojawiła się ze względu na posadzkę w bloku dla oczekujących na egzekucję - jest ona pomalowana na jasnozielony kolor.Do pomocy nadzorcy służy kilku pracowników, jeden z nich to oczywisty i tchórzliwy sadysta, który wywołuje w otaczających go tylko nienawiść i odrazę. Pewnego dnia przez próg bloku przekracza czarny mężczyzna, oskarżony o zabicie dwóch małych dziewczynek. Dwumetrowy gigant w swoim zachowaniu przypomina raczej nieinteligentne dziecko niż okrutnego zabójcę. Z biegiem czasu nadzorca uświadamia sobie, że nie jest prawdziwym zabójcą, ale miłą i bezbronną osobą o nadprzyrodzonych mocach.

Książka jest przesiąknięta bólem i rozpaczą człowieka zmęczonego walką ze złem i nienawiścią innych. Praca została nakręcona w 1999 roku, film wywołał drżenie serc nie tylko krytyków filmowych, ale także zwykłych ludzi, wywołując łzy nawet u mężczyzn.

Wszyscy jesteśmy skazani na śmierć, wszyscy bez wyjątku, wiem o tym, ale o Panie, czasami zielona mila jest tak długa. ©

Stephen King Green Mile

Zalety:

 • podteksty filozoficzne;
 • ciekawa historia;
 • ta książka jest naprawdę warta przeczytania;
 • godna adaptacja filmowa.

Niedogodności:

 • smutne zakończenie.

Średni koszt to 300 rubli rosyjskich.

Rita Hayworth lub The Shawshank Redemption

Pomimo tego, że ta książka została przedstawiona w znakomitym filmie, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że autorem tego światowego bestsellera jest Stephen King. Oczywiście w tej powieści nie ma potworów ani zjawisk paranormalnych, ale nie można zaprzeczyć wkładowi tej pracy w literaturę i sztukę w ogóle.

Fabuła przenosi nas z powrotem do więzienia. Historię poprowadzi bohater o imieniu Red. Czerwony został skazany za potrójne morderstwo, naturalnie nie jest postacią pozytywną, ale nie można też przypisać go postaci negatywnej. Uwagę Reda zwraca skazaniec imieniem Andy Dufrein, również jedna z kluczowych postaci. W przeciwieństwie do Reda Andy przez pomyłkę zostaje skazany na dożywocie - jest oskarżony o morderstwo, którego nie popełnił. Przez cały przebieg akcji Andy będzie zmuszony stawić czoła agresywnemu środowisku, złym ludziom oraz potrzebie poddania się trudnym okolicznościom.

Ta książka jest o walce, o pragnieniu człowieka, aby zachować swoją godność we wszystkich sytuacjach. Praca motywuje nas do powolnego dążenia do celu, bez pośpiechu, tylko w takim przypadku można zrealizować nasze plany.

Powieść zwraca również uwagę na osoby, które jak Andy Dufrein są zmuszone do niewinnego odbycia dwóch dożywocia, podczas gdy prawdziwy przestępca cieszy się wolnością. Po przeczytaniu jest przyjemny posmak i lekki smutek. Ten bestseller porusza również idee wartości moralnych ludzkości, ich zdolności do przystosowania się w nowym świecie dla siebie.

Jest w tobie coś, czego nie można dotknąć, jest tylko twoje. To jest nadzieja. ©

Stephen King Rita Hayworth lub The Shawshank Redemption

Zalety:

 • oficjalnie uznany światowy bestseller;
 • fabuła urzeka;
 • godna adaptacja filmowa.

Niedogodności:

 • nieobecny.

Średni koszt to 200 rubli rosyjskich.

Beznadziejność

Filmowa adaptacja również nie przeszła obok tej książki. Jest napisany w typowym gatunku horroru króla. Dzieło od pierwszych minut pogrąża czytelnika w atmosferze najskrytszych lęków. Jak wiesz, mistrz horroru jest w stanie doskonale i po mistrzowsku wyciągnąć na powierzchnię fobię każdego czytelnika. Dlatego czytając powieść, masz gwarancję gęsiej skórki.

Główni bohaterowie to rodzina z pobożnym dzieckiem, a akcja rozgrywa się w opuszczonym górniczym miasteczku Beznadziei. Podróżując, rodzina zostanie wciągnięta w pułapkę zastawioną na nią przez opętanego przez demona policjanta. Bohaterowie będą musieli przejść przez prawdziwe horrory, które pozostawiają czytelnika na palcach do ostatniej strony.

Powieść jest jedną z ulubionych według ocen użytkowników, w szczególności ze względu na kompetentne ujawnienie postaci. Stephen King umiejętnie opisuje postacie, już wkrótce zaczniesz wczuwać się w jednych i ostro nienawidzić innych. Książka ujawnia również kwestię religii, a mianowicie: „Jeśli Bóg istnieje, dlaczego dopuszcza zło na takie rzeczy?”.

Kłamstwo to fikcja, fikcja to sztuka, co oznacza, że ​​każda sztuka jest kłamstwem. ©

Stephen King Hopeless

Zalety:

 • jeden z najlepszych przedstawicieli gatunku horroru;
 • nieoczekiwane zwroty akcji;
 • atmosferyczny;
 • niepewność;
 • intrygujące wykonanie.

Niedogodności:

 • dla niektórych książka wyda się zbyt ponura i beznadziejna.

Średni koszt to 200 rubli rosyjskich.

Odchudzanie

Wyobraź sobie bogate miasto, które nie wie, czym jest głód i brak pieniędzy. Kiedyś do miasta przyjeżdżają włóczędzy-Cyganie, gotowi zabawiać tłum za kilka monet. Jednak ci goście nie są tacy prości, wielu z nich opanowuje rytuały czarnej magii i czarów. Pewnego dnia odnoszący sukcesy i przekonany o własnej nieomylności prawnik powala cygańską staruszkę. Kontakty i pieniądze nie pozwalają na spełnienie się kary, a wtedy obóz postanawia zemścić się na mordercy. W tym momencie spokojne, dobrze odżywione miasto zamienia się w siedlisko zła i grozy.

Główne pytanie pracy: czy dana osoba ma prawo popełnić błąd? Czy jest godny przebaczenia, jeśli nie zdaje sobie sprawy ze swojej winy? Stephen King, jak zawsze, po mistrzowsku odsłania wszystkie aspekty i oblicza ludzkiej duszy. Myśl przewodnia książki biegnie jak czerwona nić - za wszystko w tym życiu będziesz musiał w całości zapłacić. Ponadto warto zwrócić uwagę na brak jakichkolwiek granic między dobrem a złem, nie będziemy w stanie zdecydować, komu należy współczuć. Linie postaci pozytywnych i negatywnych są ze sobą tak ściśle powiązane, że czytelnik może tylko cieszyć się atmosferą pracy, przewracając stronę po stronie.

Dźwięk jego własnego cichego śmiechu przeraził: tylko sam szalony śmiech. To właśnie sprawia, że ​​szaleją. ©

Stephen King traci na wadze

Zalety:

 • trzyma w napięciu do końca;
 • atmosfera strachu;
 • techniki psychologiczne Stephena Kinga;
 • finał pracy.

Niedogodności:

 • obfitość czasami niepotrzebnych opisów.

Średni koszt to 200 rubli rosyjskich.

Blask

Klasyka gatunku horroru. Znana powieść została ostatecznie przeniesiona na duży ekran. Książka należy do „złotego” okresu twórczości Kinga, jest bardzo polecana do czytania osobom, które nie wiedzą od czego zacząć studiować dzieło mistrza horroru. Ponadto fani gatunku lubią regularnie czytać ten hit sprzedaży.

Główną lokalizacją jest hotel, który jest zamknięty na zimę. Oczywiście tak duży budynek wymaga opieki i ochrony. W tym celu Jack Torrance wchodzi do hotelu i zostaje tam zatrudniony jako dozorca. Wraz z nim przychodzi jego żona i synek Danny, który ma niezwykłe zdolności. Pomimo tego, że w hotelu nie ma więcej osób poza rodziną, jest ogromna liczba duchów, które widzi tylko Danny. Z biegiem czasu ojciec dziecka ma obsesję na punkcie gniewu i alkoholu, duchy i demony coraz bardziej opanowują jego duszę. Tylko blask Danny'ego może pomóc ci wydostać się z tego miejsca.

Jak zwykle pisarz subtelnie ujawnia wszystkie charakterystyczne cechy głównych bohaterów, psychologię ich działań. Autorka całkowicie zanurza nas w klimat pokrytego śniegiem hotelu, zmuszając do wczucia się w głównych bohaterów i prawdziwego strachu. Oczywiście praca wyciąga wszystkie nasze ukryte lęki poprzez doświadczenia opisane w książce.

Potwory i duchy istnieją. Żyją w nas i czasami to oni wygrywają. ©

Stephen King The Shining

Zalety:

 • głębokie znaczenie;
 • niezwykły podtekst;
 • piękny styl autora;
 • godna adaptacja filmowa.

Niedogodności:

 • nieco przewlekła fabuła;
 • elementy thrillera najlepiej ujawniają się dopiero na końcu.

Średni koszt to 300 rubli rosyjskich.

To był szczyt najbardziej uderzających dzieł Stephena Kinga. Te prace przetrwały próbę czasu i stały się jeszcze bardziej aktualne. Czytaj książki, to one są w stanie przenieść Cię w nowy świat, dać wiele wrażeń i otworzyć oczy na rzeczy, których wcześniej nie zauważyłeś.

Jaka jest twoja ulubiona książka Stephena Kinga? Napisz swoją opinię w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *