Najlepsze pończochy uciskowe na rok 2020

1

Zewnętrznie pończochy uciskowe praktycznie nie różnią się od zwykłych pończoch damskich. I dlatego wielu nawet nie wie o istnieniu tej koszulki, która może pomóc w leczeniu, a czasem nawet zapobiec pojawieniu się żylaków, złagodzić stres nóg, zlikwidować obrzęki i ogólnie znacznie poprawić samopoczucie. W związku z tym redaktorzy strony „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Państwa przegląd najlepszych pończoch uciskowych na rok 2020.

Odzież kompresyjna - co to jest?

Odzież uciskowa to bardzo elastyczna odzież, która dzięki swojej specjalnej konstrukcji ściśle przylega do poszczególnych części ciała, zapewniając im kompresję i wsparcie. Ten wpływ na organizm znacznie zmniejsza stres i poprawia krążenie krwi.

Istnieją następujące rodzaje odzieży kompresyjnej:

 • na stopy i nogi - skarpetki, podkolanówki, pończochy, mono-pończochy;
 • na nogi i talię - rajstopy, legginsy, rajstopy;
 • dla stref od bioder do talii - bryczesy, szorty;
 • na dłonie - rękawy, rękawiczki;
 • na twarz - maski.

Jakie są produkty do stóp?

Pończochy uciskowe to wyroby pończosznicze medyczne, które mają zastosowanie w profilaktyce i leczeniu różnych zaburzeń troficznych i patologii krążenia żylnego - w wyniku ucisku zmniejsza się średnica żył, co przyspiesza przepływ krwi żylnej i zwiększa sprawność zastawek żylnych. W efekcie wzrasta ciśnienie krwi, dzięki czemu krew napływa do serca, a ilość „zastojowej” krwi w nogach maleje.

Stosowanie odzieży kompresyjnej na nogi może pomóc w zapobieganiu zakrzepicy żył głębokich, zmniejszeniu obrzęku oraz ciężkości i bólu nóg, także podczas podróży.

Jest również często noszony przez sportowców podczas treningu w celu zmniejszenia przekrwienia mięśni i przyspieszenia procesu regeneracji po wysiłku.

Typy modeli:

 • profilaktyczne - lekarze zalecają im zapobieganie rozwojowi chorób żylnych przedstawicielom zawodów, którzy są zmuszeni do długotrwałego stania na nogach lub w pozycji siedzącej. Koszulka profilaktyczna, dostępna w różnych kolorach i fasonach, może być również używana podczas ciąży;
 • medyczne - potrzebę ich użycia określa flebolog, który przepisuje dzianinę medyczną w przypadku ujawnienia wyraźnych patologii;
 • szpital - zalecany do stosowania podczas porodu lub zabiegów chirurgicznych w celu zapobiegania rozwojowi zakrzepicy. Najczęściej są to białe produkty z otwartym palcem do monitorowania krążenia krwi w kończynie podczas operacji;
 • przeciwwrzodowe - przepisywane w leczeniu owrzodzeń troficznych.

Następnie rozważymy główne kryteria wyboru, aby określić, które pończochy są najlepsze.

Jak wybrać?

Aby uniknąć błędów przy wyborze, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • Model;
 • Rozmiar;
 • gęstość;
 • klasa kompresji.

Model

Skarpetki wpływają tylko na stopę, dlatego są stosowane jako element kompleksowej terapii, a także zapobiegają pojawianiu się chorób żył.

Pończochy kolanowe służą poprawie ukrwienia podudzia.

Wysokie pończochy i rajstopy oddziałują całkowicie na całą nogę, łącznie z okolicą bioder, pośladków i talii, dzięki czemu mają nie tylko działanie lecznicze, ale także wizualne, korygujące sylwetkę.

Ponieważ produkty do kompresji nóg są stosowane w profilaktyce i leczeniu żylaków, należy dobrać rodzaj produktu zgodnie ze wskazaniami medycznymi i lokalizacją żylaków.

Rozmiar

Odzież kompresyjna musi mieć odpowiedni rozmiar - to kluczowy punkt przy wyborze produktu, który będzie skuteczny.

Jak dobrać rozmiar?

Konieczne jest zmierzenie parametrów nogi lub części ciała, na którą ma zostać założona bielizna. Pomiary należy wykonywać rano, przed pojawieniem się obrzęku.

Aby wybrać profilaktykę stóp, należy zmierzyć:

 • średnica podudzia w najwęższym miejscu;
 • średnica podudzia w najszerszym miejscu;
 • średnica uda;
 • długość nogawki od bioder do pięty.

A następnie musisz odwołać się do informacji, które zawierają opis produktu. Należy pamiętać, że różni producenci mogą mieć różne siatki wymiarowe.

Dobór bielizny do operacji różni się od doboru bielizny codziennej.

Aby wybrać bieliznę operacyjną, należy wykonać następujące pomiary:

 1. obwód uda F - mierzony 13-17 cm poniżej fałdu pośladkowego;
 2. obwód uda G - mierzony 5 cm poniżej fałdu pośladkowego;
 3. obwód kolana D - mierzony dwoma palcami powyżej rzepki;
 4. obwód kostki B - mierzony w najwęższym miejscu;
 5. długość nóg - mierzona najpierw od punktu D do podłogi, a następnie od podłogi do punktu G.

Ponadto uzyskane wyniki należy skorelować z tabelarycznymi pomiarami stosowanymi przez konkretnego producenta.

Gęstość

O gęstości produktu decyduje gęstość materiału, z którego jest wykonany, czyli stosunek masy do długości włókna. I oznaczony liczbą den. Jednocześnie nie ma zależności między gęstością a stopniem nacisku, dlatego przy wyborze dzianiny należy kierować się klasą kompresji, a nie jej gęstością.

Klasa kompresji

Koszulki różnią się kategoriami ciśnienia. Aby zrozumieć, co oznacza klasa kompresji, musisz najpierw określić, ile jest ich w sumie. Istnieje specjalna klasyfikacja, która obejmuje cztery klasy, z których każda określa stopień nacisku wywieranego na kończynę:

 • Klasa ucisku 1 (wytwarzane ciśnienie - do 23 mm Hg) - zalecana we wczesnych stadiach choroby. Szczególnie przy wzroście żył podskórnych, pojawieniu się „gwiazd” naczyniowych, bólach nóg. Takie towary mogą być wybierane niezależnie i noszone w celu zachowania zdrowia, zapobiegania i leczenia początkowych stadiów choroby;
 • Klasa kompresji 2 (wytwarzane ciśnienie - do 33 mm Hg) - zalecana przy objawach zakrzepowego zapalenia żył i żylaków o umiarkowanym nasileniu. Stosowany również w celu ułatwienia porodu oraz w okresie poporodowym w profilaktyce niewydolności żylnej. Przepisane przez lekarza;
 • Klasa ucisku 3 (generowane ciśnienie - do 45 mm Hg) - zalecana przy ciężkiej niewydolności żylnej. Jest stosowany wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza w przypadku poważnych zaburzeń patologicznych;
 • 4 klasa ucisku (wytwarzane ciśnienie - do 50 mm Hg) - wyłącznie produkty lecznicze stosowane w chorobach związanych z zaburzeniami przepływu limfy i późniejszymi obrzękami.

Wskazówki dotyczące wyboru

 • Efekt użytkowania możliwy jest tylko wtedy, gdy produkt spełnia normy jakości. Jakość materiału odgrywa ważną rolę - do produkcji lnu należy używać tkanin takich jak bawełna, lycra, nylon, mikrofibra.
 • Ważne jest, aby zwrócić uwagę na oznakowanie produktu. Najlepsze produkty posiadają specjalne oznaczenia z wszystkimi niezbędnymi danymi - kto jest producentem, jakie materiały zostały użyte, do jakiej kategorii należy bielizna, jej rozmiar i wymagania pielęgnacyjne;
 • Pończochy uciskowe są dostępne zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.Ale jednocześnie nie ma między nimi zasadniczej różnicy - modelki mogą nosić mężczyźni, a modele męskie kobiety. Po prostu więcej uwagi poświęca się projektowaniu w produkcji produktów damskich, ponieważ wiążą się one z noszeniem otwartym. Istnieją również modele unisex.

Gdzie mogę kupić?

Produkty kompresyjne są produktem specyficznym, dlatego należy je kupować wyłącznie w wyspecjalizowanych sklepach, aby nie kupować produktu niskiej jakości, który nie tylko nie będzie skuteczny, ale może też być szkodliwy.

Możesz również zamówić dzianinę w sklepie internetowym, ale wcześniej upewnij się, że dystrybutor posiada wszystkie certyfikaty jakości.

Zalety i wady

Zalety:

 • Dzięki kompresji pończochy podtrzymują ściany żył;
 • Zapobiega rozwojowi żylaków i innych chorób naczyniowych;
 • Hipoalergiczne, dlatego produkty mogą być noszone przez alergików i osoby o wrażliwej skórze;
 • Zmniejsza ból, obrzęk i zmęczenie po długim dniu w pracy;
 • Trwałe przy prawidłowym użytkowaniu dzięki specjalnej technologii produkcji;
 • Działają antybakteryjnie;
 • Można ją nosić nawet latem, ponieważ materiał przepuszcza powietrze;
 • Mają atrakcyjny wygląd i nowoczesny design.

Niedogodności:

 • Wysoka cena;
 • Przeciwwskazania medyczne - nie można go nosić przy miażdżycy, chorobach kończyn dolnych, chorobie Buergera, cukrzycy, a także przy otwartych ranach na nogach, zapaleniu żył, patologiach zakaźnych, niewydolności serca;
 • Modele 2, 3 i 4 muszą być przepisane przez lekarza.

Główna charakterystyka

PokójSpecyfikacjeZalecenia
1ProducentNajlepsi producenci dzianin medycznych - Medi Bayreuth, Sigvaris, Bauerfeind, Ofa Bamberg,
Intex.
Popularne modele produkują Ergoforma 221,
MEDI THROMBEXIN 18, JUZO Soft, Tonus Elast.
2MateriałNajlepiej byłoby, gdyby len był wykonany z naturalnych tkanin. Jednak większość produktów na rynku bazuje na tworzywach sztucznych - poliamidzie i elastanie. Niektóre modele są uzupełnione mikrofibrą i lycrą.
3RozmiarSiatki wymiarowe różnych producentów najczęściej się różnią, dlatego przy każdym zakupie należy sprawdzić swoje rozmiary z podanymi na opakowaniu. Ponadto, aby się nie pomylić, możesz skorzystać z pomocy specjalisty.
4KolorKolor pończoch należy dobrać zgodnie z cechami użytkowymi i sposobem noszenia.
5Urządzenia specjalneSłużą do ułatwienia procesu zakładania wyrobu kompresyjnego bez ryzyka jego uszkodzenia.
6Funkcje pielęgnacyjneAby dzianina wytrzymała jak najdłużej, a jednocześnie zachowała swoje właściwości lecznicze, ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących pielęgnacji produktu, które są wskazane przez producenta na opakowaniu. Spośród nich główne wskazówki są następujące: konieczne jest pranie odzieży co dwa do trzech dni, używając łagodnych produktów, a najlepiej ręcznie.
7Ile to kosztuje Produkty kompresyjne różnią się ceną w zależności od kategorii, okresu noszenia i producenta. Średnio pończochy kosztują od 3000 do 5000 rubli.

Ocena jakości pończoch i rajstop uciskowych na rok 2020

Lauftex

Producent: Rosja.

Średnia cena - 1200 rubli.

Wyprodukowana w Rosji koszulka I klasy kompresji. Biały produkt jest wyposażony w silikonową gumkę, a także ma otwarty czubek i matową powierzchnię. Nadaje się do operacji. Rozmiary - L, M, S, XL, XXL. Skład: poliamid - 75%, elastan - 25%.

Pończochy uciskowe Lauftex

Zalety:

 • dla obu płci;
 • niedrogi;
 • materiał dobrej jakości;
 • o działaniu przeciwzatorowym;
 • hipoalergiczny;
 • złagodzić obrzęki.

Niedogodności:

 • rozbieżność wielkości.

Tonus elast

Producent: Łotwa.

Średnia cena - 1250 rubli.

Pończochy profilaktyczne uniwersalne I klasy, przeznaczone do rekonwalescencji, profilaktyki i leczenia żylaków w obecności predyspozycji genetycznych, nadwagi, w ciąży, w okresie poporodowym, przy regularnym podnoszeniu ciężarów,z długotrwałą pracą w pozycji siedzącej lub stojącej. Maksymalny ucisk jest stosowany na staw skokowy, a następnie równomiernie zmniejsza się w podudzie i wytwarza minimalny nacisk na udo. Model prezentowany jest w dwóch odcieniach - beżowym i czarnym. Rozmiary - 2, 3, 4, 5. Skład: Lycra - 20%, poliamid - 80%.

Pończochy uciskowe Tonus Elast

Zalety:

 • dla obu płci;
 • przeciwżylakowe;
 • leki zmniejszające przekrwienie;
 • ze wzmocnionym noskiem;
 • o matowej powierzchni;
 • przystępna cena.

Niedogodności:

 • ograniczona gama kolorów.

Ergoforma 221

Producent: Włochy.

Średnia cena - 1500 rubli.

Niedrogie pończochy damskie drugiej kategorii (23032 mm Hg), które są produkowane przez znaną włoską firmę. Ta koszulka jest dostępna na rynku w kolorze białym, czarnym i brązowym. Są dostępne w rozmiarach od 1 do 6. Są one przepisywane na żylaki, wielokrotne poszerzenie małych naczyń, ostre zakrzepowe zapalenie żył, zakrzepicę żył głębokich, nabytą i przewlekłą niewydolność żylną. Odpowiedni dla kobiet w ciąży, a także polecany do noszenia po zabiegach chirurgicznych na nogach (kuracja żylna). Całość dopełnia silikonowa gumka o ażurowym wzorze. Skład: 73% poliamid, 27% elastan.

Pończochy uciskowe Ergoforma 221

Zalety:

 • przezroczysta tekstura;
 • z funkcją przeciwżylakową;
 • leki zmniejszające przekrwienie;
 • łatwe do zakładania i zdejmowania;
 • dobrze trzymaj kompresję;
 • przystępna cena.

Niedogodności:

 • bez wzmocnionego palca;
 • są tylko modelki.

B. dobrze

Producent: Szwajcaria.

Średnia cena - 1700 rubli.

Flebologiczne pończochy damskie rehab klasy 2 (JW-222), prezentowane na rynku w trzech odcieniach - białym, beżowym i czarnym. Rozmiary - 2, 3, 4, 5. Model wyposażony w masującą stopę, koronkową gumkę, a także wzmocniony czubek i piętę. Skład: 68% poliamid, 32% elastan.

B.Well pończochy uciskowe

Zalety:

 • przeciw żylakom;
 • przeciw obrzękowi;
 • gęsta koszulka;
 • wygodny w zakładaniu;
 • trzymaj się dobrze na nodze;
 • nie ruszaj się podczas chodzenia;
 • Piękny design.

Niedogodności:

 • szybko się zużywają.

Lub

Producent: Rosja.

Średnia cena - 2500 rubli.

Model męski na taśmie silikonowej klasy 2 rosyjskiej marki Orto, która produkuje wyroby ortopedyczne. Ten model ma wzmocniony nosek i matowe wykończenie. Nadaje się do stosowania w okresie pooperacyjnym. Rozmiary - L, M, S, XL, XXL. Skład: 36% Lycra, 34% Mikrofibra, 30% Poliamid.

Pończochy uciskowe Orto

Zalety:

 • przeciwżylakowe;
 • przeciwzatorowe;
 • przeciw obrzękowi;
 • złagodzić zmęczenie;
 • wygodne w noszeniu;
 • przystępny koszt.

Niedogodności:

 • krótki okres użytkowania;
 • trudne do założenia bez specjalnego urządzenia.

Sigvaris Trombo

Producent: Szwajcaria.

Średnia cena - 2500 rubli.

Markowe pończochy damskie z odkrytymi palcami, znane z najwyższej jakości. Bielizna przeciwżylakowa tej marki wyróżnia się oryginalnym designem i posiada certyfikat zgodności ze standardami GOST. Asortyment produktów różni się długością, gęstością i kolorem. Są nawet modele z paskiem zapinanym w talii. Według kupujących kluczową zaletą tej bielizny jest specjalna technologia szycia, która zapewnia długotrwałe noszenie. Skład: 74% poliamid, 26% elastan.

Pończochy uciskowe Sigvaris Trombo

Zalety:

 • dla obu płci;
 • o działaniu przeciwzatorowym;
 • niezwykły projekt;
 • wygodny w użyciu;
 • długotrwałe zużycie;
 • gęsty;
 • zapewniają jednolitą kompresję;
 • dobre opinie.

Niedogodności:

 • Cena £.

Idealista

Producent: Rosja.

Średnia cena - 2700 rubli.

Model damski z szerokim biodrem, zakrytym palcem II klasa (ID-300W). Model ma wzmocniony nosek dla dodatkowej wytrzymałości. A matowa powierzchnia pozwala nosić dzianinę pod spódnicę - produkt nie błyszczy i nie szeleści podczas ruchu. Stopniowana kompresja i płaskie szwy sprawiają, że pończochy są maksymalnie wygodne w noszeniu, a wysokiej jakości gumka na bazie silikonu zapobiega zsuwaniu się i zbieraniu się pończoch w fałdzie.

Pończochy uciskowe Idealista

Zalety:

 • przeciw żylakom;
 • z efektem antyemocjonalnym;
 • złagodzić obrzęki i zmęczenie;
 • z płaskimi szwami;
 • z równomiernym rozkładem kompresji;
 • gęsty materiał;
 • ładny design.

Niedogodności:

 • krótkotrwały.

Medi duomed

Producent: Niemcy.

Średnia cena - 4400 rubli.

Matowa beżowa bielizna drugiej klasy odpowiednia zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Produkcją tej wysokogatunkowej koszulki zajmuje się niemiecka firma. Oprócz pończoch producent produkuje rajstopy i podkolanówki unisex. Materiał „oddycha”, dzięki czemu nie powoduje dyskomfortu nawet podczas upałów. Specjalne składniki dzianiny zapobiegają pojawianiu się nieprzyjemnych zapachów i zapobiegają rozwojowi bakterii podczas długotrwałego noszenia. Przy prawidłowym użytkowaniu produkt wyprodukowany w Niemczech zachowuje swoje właściwości przez 6 miesięcy do 1 roku. Zgodny z międzynarodowymi standardami jakości. Rozmiary - L, M, S, XL, XXL. Skład: 57% poliamid, 43% elastan.

Pończochy uciskowe Medi Duomed

Zalety:

 • Niemiecka jakość;
 • przeciwżylakowe;
 • przeciwzatorowe;
 • o działaniu antybakteryjnym;
 • odpowiedni dla kobiet w ciąży;
 • wygodny w użyciu;
 • nie poślizgnij się;
 • równomiernie rozprowadzać nacisk;
 • nie zbierają się w fałdach.

Niedogodności:

 • Cena £.

Elegancja

Producent: Niemcy.

Średnia cena - 7100 rubli.

Decydując się na to, którą firmę lepiej kupić pończochy, warto zwrócić uwagę na produkty takiego producenta jak Elegance, znanego z wysokiej jakości swoich towarów. Ten model, mediven Elegance, ma zakryte palce i jest definiowany przez drugą klasę kompresji. Rozmiary - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Pończochy w kolorze uniwersalnego beżu posiadają koronkową gumkę, która nie pozwala na zsuwanie się i marszczenie w fałdach. Elegancki krój umożliwia swobodne noszenie dzianiny w każdej opcji odzieży. Ucisk rozkłada się w taki sposób, że nawet po długim pobycie w pozycji stojącej zmęczenie nóg praktycznie nie jest odczuwalne. Regularne noszenie produktu pozwala zapobiegać rozwojowi żylaków, przyspieszyć powrót do zdrowia po operacji oraz złagodzić obrzęki.

mediven Elegance pończochy uciskowe

Zalety:

 • przeciw żylakom;
 • o działaniu przeciwzatorowym;
 • ze wzmocnionym noskiem;
 • o matowej powierzchni;
 • trwały;
 • przyjemny wygląd;
 • dobrze trzymaj kompresję.

Niedogodności:

 • brak danych o składzie;
 • bez wzmocnionej pięty;
 • Cena £.

Bauerfeind VenoTrain Micro

Producent: Niemcy.

Średnia cena - 7500 rubli.

Model damski o matowej powierzchni pierwszej klasy kompresji. Marka Bauerfeind jest jednym z liderów na rynku bielizny medycznej. Wieloletnie doświadczenie i zastosowanie innowacyjnych technologii decyduje o popularności wysokiej jakości dzianin medycznych firmy Bauerfeind. Asortyment producenta obejmuje modele w różnych kolorach i kategoriach. Rozmiary - L, M, S, XL. Skład: 65% poliamid, 35% elastan.

Pończochy uciskowe Bauerfeind VenoTrain Micro

Zalety:

 • przeciw żylakom;
 • z funkcją antyemoboliczną;
 • przeciw obrzękowi;
 • uniwersalne kolory;
 • wysokiej jakości materiał;
 • wysoka wytrzymałość;
 • Nie składaj;
 • wygodny;
 • długa żywotność.

Niedogodności:

 • koszt.

Jak prawidłowo nosić pończochy?

Funkcjonalność tego rodzaju dzianiny zakłada ciasne dopasowanie nogawki, dlatego pojawiają się pewne trudności. W szczególności proces wkładania prania jest trudny.

Istnieją ogólne wytyczne dotyczące zakładania odzieży uciskowej:

 • koszulkę należy założyć rano, najlepiej zaraz po przebudzeniu, a następnie nosić ją przez cały dzień, zdejmując tuż przed snem;
 • przed założeniem należy obrobić paznokcie na dłoniach i stopach, a także modzele i odciski, jeśli występują. Pomoże to zapobiec zaczepianiu i uszkodzeniom tkanek;
 • przed założeniem pończochy należy odwrócić na lewą stronę i złożyć z „akordeonem” w dłoni, zaczynając od palca;
 • modele sięgające do ud, a także rajstopy, należy nosić w pozycji poziomej. Pomoże to zapobiec obrzękowi;
 • podczas zakładania ważne jest, aby len i skóra były suche;
 • modele operacyjne zakładane są rano w dniu zabiegu bezpośrednio po przebudzeniu i bez wstawania z łóżka;
 • istnieją specjalne akcesoria, które znacznie upraszczają proces korzystania z prania. Należą do nich specjalne rękawiczki (mają rowkowaną powierzchnię, która zapobiega uszkodzeniom dzianiny), spraye (natryskiwane na tkaninę) oraz metalowe konstrukcje, które pomagają rozciągnąć tkaninę podczas zakładania. Możesz również użyć konwencjonalnych rękawiczek medycznych.

Proces usuwania bielizny ma również swoje własne cechy. Produkt należy zdjąć ostrożnie, bez pośpiechu, chwytając górną krawędź koszulki, zacząć ciągnąć bieliznę, jednocześnie ją wykręcając. Przed zdjęciem materiału z pięty włóż dłoń do środka i przy jej pomocy zdejmij na koniec bieliznę medyczną.

Jeśli masz doświadczenie w używaniu pończoch uciskowych opisanych w rankingu lub ciekawszego modelu, powiedz nam o tym w komentarzach.

1 KOMENTARZ

 1. Pończochy bwell noszę od około roku. Mama nosi 2 klasę kompresji, według wskazań bardzo jej się to podoba. A kiedy wieczorem zaczęły mi puchnąć i szumieć nogi, poradziła mi, żebym też kupiła sobie pończochy, tylko profilaktyczne. Kupiłem tak jak ona, tylko 1 klasa. I powiem, że od prawie roku noszę parę, którą kupiłam! Odporność na zużycie jest niesamowita! Są też cienkie, wyglądające jak nylon. I najważniejsze! Najważniejsze, że zobaczyłem efekt dosłownie w jeden dzień! Obrzęk ustąpił, dzięki czemu nogi stały się proste i szczuplejsze! Oczywiście wieczorem trochę się męczy, ale nie ma przykrego ciężaru i szumu. Jeden z najlepszych zakupów! Kupiłam je dla mojego męża, bo często lata i narzekał na przeciekanie podczas lotu. Teraz zawsze w nich lata, mówi, stało się to zauważalnie łatwiejsze. Z produktu korzysta prawie cała rodzina, na razie nikt nie ma żadnych reklamacji.)

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *