Najlepsza karma dla szczurów na rok 2020

0

Domowy szczur ozdobny jest ulubieńcem całej rodziny. Aby zwierzak dłużej żył i czuł się dobrze, należy zadbać o zdrową dietę, a także prawidłowy i aktywny tryb życia. Nie wystarczy kupić dom dla szczura, trzeba zadbać o pożywną dietę. Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowała przegląd najlepszej karmy dla szczurów na 2020 rok.

Hodowla szczurów domowych

Dopiero pod koniec XIX i na początku XX wieku szczury zaczęto oswajać, wcześniej uznawano je za szkodniki upraw i powodowały częste niedogodności.

Długość życia szczurów wynosi 2-3 lata, z zastrzeżeniem wszystkich zasad utrzymania. Jeśli ozdobny szczur nie ma składników odżywczych, może żyć znacznie mniej.

Po zakupie zwierzaka warto pomyśleć o jego domu. Klatka powinna być przestronna, a wewnątrz należy umieścić zamknięty pokój na kilku piętrach. Dzięki temu szczur zawsze znajdzie coś do roboty w klatce. Gryzonie uwielbiają się bawić. Wszystkie akcesoria można kupić w sklepie zoologicznym. Miejsce do spania można wyposażyć w małe kartonowe pudełko, które posłuży za norek.

Idealna temperatura dla zwierzaka to + 18- + 22 stopnie. Wtedy szczur będzie aktywny i wesoły. Należy unikać przeciągów i bezpośredniego światła słonecznego.

Możesz wypuścić szczura z domu, ale nie powinieneś tego robić od pierwszych chwil znajomości. Zwierzę może się przestraszyć i wspiąć się w najdalszy i najciemniejszy zakątek.

Podstawowe zasady żywieniowe

Wiele osób uważa, że ​​jeśli szczury są wszystkożerne, można im dać po prostu wszystko, ale tak nie jest. Większość pokarmów spożywanych przez ludzi jest powolną trucizną dla szczurów, ponieważ smakuje zbyt ostro, słona lub tłusta. Spożywanie takiej żywności może skutkować problemami zdrowotnymi, a nawet śmiercią. Ponadto taka dieta nie jest zbilansowana i wystarczająca dla gryzoni. Nie oznacza to, że nie możesz dać szczurowi małego kawałka sera ze swojego stołu, ale nie powinieneś tego robić zbyt często. Nie miała to być stała dieta, a jedynie wyjątek od nich.

Zdrowa dieta szczurów

Każdy właściciel chce, aby zwierzę jadło zbilansowane i otrzymywało wszystkie niezbędne witaminy. Aby to zrobić, wystarczy przestrzegać prostych zasad:

 1. Podstawą diety jest pasza. Musisz to dawać codziennie, nie ma żadnych ograniczeń.
 2. Żywność uzupełniająca to owoce, białko zwierzęce, warzywa, sfermentowane produkty mleczne i różne przysmaki. Owoce lub warzywa można podawać codziennie lub co drugi dzień. Przybliżona waga to 30 gramów na dorosłego szczura. Białko zwierzęce należy podawać 20 gramów 1-2 razy w tygodniu. Nie ma potrzeby, aby to robić częściej. Białko zwierzęce obejmuje pokarmy, takie jak jajka, ryby i mięso. Potrawę należy najpierw ugotować.

Karmić

Podstawą diety gryzonia jest pożywienie. Możesz go kupić w dowolnym sklepie zoologicznym lub zamówić w sklepie internetowym. Jeśli chcesz, możesz samodzielnie przygotować takie jedzenie z różnych rodzajów zbóż, ale zajmuje to więcej czasu i nie zawsze jest wygodne.Taka komercyjna karma będzie znacznie tańsza, ale będziesz musiał wybrać i uzupełnić różne składniki, które nie zawsze są łatwe do znalezienia. Kupując, upewnij się, że ziarna są traktowane chemikaliami. Ten problem jest często widoczny przy zakupach na rynku.

Jeden z przepisów na domowe jedzenie składa się z takich składników, jak pszenica, owies, żyto, kasza gryczana, ryż, proso, pestki dyni lub słonecznika, orzechy i płatki kukurydziane.

Doświadczeni szczurołaki mieszają paszę i zboże, więc ta mieszanka jest bardziej popularna wśród zwierząt domowych. Taka różnorodność musi być wprowadzana okresowo. Chociaż są chwile, kiedy może pojawić się alergia lub nietolerancja na określony składnik.

Gryzoń powinien zawsze mieć pożywienie. Zwłaszcza u niemowląt do 6 miesiąca życia. Powinny zawsze znajdować się blisko jedzenia. Odżywianie w dawkach jest możliwe tylko w przypadku problemów z otyłością. Następnie kilka razy dziennie wlewa się do miski określoną wagę paszy.

Pasza warzywna

Warzywa, a także warzywa, zawierają wiele składników odżywczych, których zwierzę potrzebuje do zdrowego wzrostu i rozwoju. Produkty te są nie tylko zdrowe, ale też mało kaloryczne, więc nie doprowadzą do takiego problemu jak otyłość.

Powinieneś odmówić jagód. Warto podawać je jak najmniej iw małych ilościach.

Owoce dobrze sprawdzają się jako pokarm uzupełniający, ale powinny być mniej niż warzywa.

Pokarm roślinny jest jedynie dodatkiem i nie może służyć jako główna dieta szczura. Jeśli ilość warzyw i owoców jest znacznie większa niż norma, może to prowadzić do problemów z żołądkiem i jelitami, co wpłynie na pogorszenie stanu zdrowia gryzonia.

Norma dla każdego zwierzęcia jest inna i zależy od wagi, a także od wieku szczura. Konieczne jest monitorowanie stanu zdrowia i reakcji organizmu na określony rodzaj żywności uzupełniającej. W przypadku biegunki należy tymczasowo zmniejszyć lub całkowicie zrezygnować z suplementu ziołowego.

Pokarmy uzupełniające białka

Nie zapominaj, że szczury nie są wegetarianami, dlatego w ich diecie muszą znajdować się odżywki białkowe. Potrzebują mięsa, ryb i jaj, aby rozwinąć i utrzymać odporność. Białko zwierzęce może być również owocem morza, karmą dla niemowląt lub karmą dla kotów super premium.

W przypadku młodych szczurów dawka białka powinna być wyższa niż u osoby dorosłej. Jest to szczególnie ważne w pierwszych miesiącach po urodzeniu. W celu wzrostu i rozwoju szczura należy go podawać kilka razy w tygodniu.

Pasza z mleka fermentowanego

Po co podawać produkty mleczne z fermentacji szczura? Zawierają duże ilości wapnia, który jest niezbędny dla kości i zębów. Ponadto kefir, twarożek i jogurt zawierają niezbędne bakterie dla jelit. Szczury bardzo lubią sfermentowane produkty mleczne, dlatego zawsze zjadają je z przyjemnością.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy gryzoń ma nietolerancję laktozy, wówczas taką uzupełniającą żywność należy wyrzucić. Ta cecha jest dość powszechna u szczurów. Może to być spowodowane złym stanem zdrowia i ciężką biegunką po sfermentowanych produktach mlecznych. Zanim podasz nowy produkt, musisz sprawdzić tolerancję organizmu. Aby to zrobić, po raz pierwszy musisz wybrać małą dawkę i spojrzeć na reakcję zwierzaka. Ale nawet w tym przypadku jest wyjście - możesz kupić produkt przed laktacją. Znalezienie ich jest dość łatwe.

Przy wyborze należy preferować produkty o zawartości tłuszczu 1-5 procent, ale nie bez tłuszczu. Wymagany jest również brak dodatków.

Wśród hodowców szczurów trwają spory dotyczące fermentowanych produktów mlecznych. Niektórzy uważają, że nie jest konieczne dodawanie ich do diety, podczas gdy inni zdecydowanie nie zgadzają się z ich stosowaniem przez zwierzęta.

Każda osoba decyduje, czy poda te produkty swojemu zwierzakowi. Naukowcy nie udowodnili, czy wpływa to na długość życia lub zdrowie.

Przysmaki

Właściciele szczurów uwielbiają rozpieszczać swoje zwierzaki pysznymi przysmakami. Nie ma się czym martwić, jeśli właściciel wie, które pokarmy są kategorycznie przeciwwskazane dla gryzoni.

Możesz dodać do diety orzechy, zwykłe ciasteczka lub kilka makaronów.Należy to robić niezwykle rzadko, jako zachęta dla przyjaciela.

Inny

Niektórzy właściciele szczurów lubią dodawać do swojej diety pokarm dla niemowląt lub pełnowartościowe posiłki warzywne. Trwa debata na temat potrzeby takiego odżywiania, a ich szkodliwość nie została naukowo udowodniona. Wystarczy wiedzieć, kiedy przestać i nie dodawać do diety zbyt wielu takich produktów. Unikaj podawania szczurom majonezu, keczupu, musztardy lub innych sosów.

Czy powinienem dodać owsiankę do diety? Takie odżywianie nie przyniesie szkody, ale szczur nie przyniesie wiele korzyści. Nie należy gotować ziaren, można je tylko gotować na parze wrzącą wodą. Najlepiej zdecydować się na kaszę gryczaną, proso lub ryż. Takie jedzenie można przepisać dietą. Nie musisz dodawać przypraw ani cukru.

Żywienie jest bardzo ważne i przed zakupem zwierzaka należy zapoznać się z podstawowymi zasadami żywienia.

Jeśli nie będziesz przestrzegać podstawowych zasad żywienia gryzoni, może pojawić się problem w postaci silnego odrostu przednich zębów. To jest bardzo niewygodne. Zwierzak nie będzie mógł samodzielnie jeść. Przy pierwszym znaku należy skontaktować się z weterynarzem, który zdiagnozuje i przepisze leczenie.

Jeśli dieta nie jest prawidłowa, może pojawić się inny poważny problem - otyłość, która doprowadzi do znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Nie musisz karmić swojego szczura więcej niż dwa razy dziennie. Normalna waga osoby dorosłej wynosi od 250 do 800 gramów. Samiec zawsze waży więcej niż samica.

Warunkiem pożywienia jest dostępność wody. Powinien być czysty, a poidło powinno być zmieniane codziennie. Ponadto warto wybrać ciężki, aby gryzoń nie mógł go przypadkowo przewrócić.

Czego szczury nie mogą jeść

Lista pokarmów, których nie należy podawać szczurom, jest dość długa. Przyjrzyjmy się bliżej głównym kategoriom:

 1. Tłuste jedzenie;
 2. Słony i ostry;
 3. Słodycze;
 4. Smażone przysmaki;
 5. Różne wędliny;
 6. Alkohol.

Nie zawierają przydatnych elementów. Wszystkie te pokarmy mogą prowadzić do złego stanu zdrowia gryzoni.

Rodzaje pasz

Tradycyjnie karmę dla szczurów można podzielić na trzy kategorie - super-premium, premium i ekonomiczna. Podział opiera się na jakości i ilości składników odżywczych. Przed zakupem zdecydowanie powinieneś przestudiować kompozycję, a także porównać ją po otwarciu domu.

Gospodarka

Ta opcja karmienia dla gryzoni jest najtańsza, ale nie najlepsza. W skład paszy wchodzą tylko paluszki ziołowe, pszenica, owies i inne zboża. Jeśli są dodatki, to ich udział procentowy jest bardzo mały w stosunku do całego produktu. Takie jedzenie nie jest najlepsze i lepiej jest go używać tylko w skrajnych przypadkach, gdy nie ma innych opcji.

Klasa premium

Koszt paszy tej klasy jest nieco wyższy niż ekonomicznej, ale jej jakość jest znacznie lepsza. Mogą nie zawierać białka zwierzęcego, ale nie stanowi to problemu.

Ta opcja jest idealna, jeśli karmisz 1-2 razy w tygodniu. Możesz dodać karmę dla kotów lub psów, aby urozmaicić posiłki.

Super klasa premium

To najdroższa i najlepsza opcja karmy dla zwierząt domowych. Skład zawiera tylko wysokiej jakości składniki. Pszenica jest na pierwszym miejscu pod względem zawartości, za nią plasuje się białko zwierzęce o niskiej zawartości tłuszczu.

Główni producenci

Obecnie na rynku jest duży wybór karmy dla szczurów. Najważniejsze z nich to:

 1. Little One to najbardziej znany na świecie producent pasz dla gryzoni. Wielu właścicieli twierdzi, że ich zwierzaki są zadowolone z tej diety. Pokarm zawiera dużą ilość składników odżywczych i witamin. Głównymi zaletami w stosunku do innych producentów są cena i jakość.
 2. Versele-Laga Rat Nature. Pasza jest produkowana w Belgii. Klasa - premium. Formuła została opracowana przez najlepszych dietetyków i weterynarzy.
 3. Świat zoo. Każdy element jest rygorystycznie testowany podczas produkcji. Pokarm wzmacnia układ odpornościowy i służy do zapobiegania problemom stomatologicznym.
 4. Baka to firma produkująca pokarm nie tylko dla gryzoni, ale także dla ptaków.

Wybór paszy

Asortyment jest duży, więc osoba nie zawsze wie, jak go wybrać. Musisz skupić się na kilku ważnych niuansach:

 • Naturalność kompozycji;
 • Obecność różnych składników;
 • Ładny zapach;
 • Obecność składników odżywczych.

Warto też porównać objętość opakowania, cenę i użyteczność. Jeśli te cechy można zbadać w sklepie, to w domu powinieneś zobaczyć, jak łatwo szczur je pokarm.

Ocena karmienia szczurów

Karma dla szczurów Little One Rats

Little One Rats to zbilansowana karma, która jest całkowicie gotowa do spożycia. Marka ta należy do rozpoznawalnych i popularnych wśród właścicieli zwierząt domowych. W Internecie jest wiele pozytywnych recenzji na temat tego typu paszy.

Zawiera nie tylko kilka rodzajów ziaren i nasion, ale także owoce, a także pożyteczne owoce. Zapach jedzenia wabi gryzonie i jedzą je z wielką przyjemnością.

Kompozycja nie zawiera sprasowanych granulek. Produkt należy do mieszanek paszowych.

Dzienna dawka dla osoby dorosłej wynosi 20-30 gramów. Zawiera 16 procent białka i 9 procent błonnika. Substancje te są niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu szczura.

Karm swojego zwierzaka dwa razy dziennie.

Koszt to 85-100 rubli.

Karma dla szczurów Little One Rats

Plusy:

 • Wygodne opakowanie;
 • Koszt budżetowy;
 • Ekonomiczne zużycie;
 • Zapach;
 • Istnieją opakowania o różnych rozmiarach.

Wady:

 • Nie.

Versele-Laga Nature Rat dla szczurów

Chociaż koszt karmy Versele-Laga Nature Rat jest znacznie wyższy niż innych, producent zebrał maksymalną ilość składników odżywczych w jednym opakowaniu. Dlatego należy do segmentu premium. Zawiera dużo więcej białka niż inne firmy (17 proc.).

Versele-Laga Nature Rat dla szczurów

Plusy:

 • Wygodne opakowanie z zamknięciem;
 • Przydatna kompozycja;
 • Pożywne i satysfakcjonujące.

Wady:

 • Cena £.

Mieszanka paszowa dla szczurów Zakrom

Jedzenie w Koszu jest kompletne. Do składu dodano gammarus, który jest źródłem żelaza i wapnia. Również w jego składzie oprócz owsa i pszenicy znajdują się pyszne kawałki mięsa i suszona marchewka z burakami.

Wartość odżywcza białek to około 12-13 proc. W kompozycji nie ma wzmacniaczy smaku ani konserwantów.

Mieszanka paszowa dla szczurów Zakrom

Plusy:

 • Wygodne opakowanie;
 • Przystępna cena;
 • Zrównoważony skład.

Wady:

 • Nie.

Versele-Laga Kompletna karma dla szczurów i myszy dla szczurów i myszy

Ta karma jest odpowiednia nie tylko dla szczurów, ale także dla myszy domowych. Dzięki dużej zawartości naturalnych białek, mikro i makroelementów pupil zawsze będzie wesoły, a co najważniejsze dobrze odżywiony. Pokarm jest dobrze przyswajalny i łatwo przyswajalny przez gryzonie. Kompozycja zawiera naturalne warzywa, które urozmaicą Twoją dietę.

Klasa - premium.

Versele-Laga Kompletna karma dla szczurów i myszy dla szczurów i myszy

Plusy:

 • Wygodne opakowanie;
 • Zgrzyta zębami;
 • Zrównoważony;
 • Istnieje kilka opcji głośności.

Wady:

 • Nie.

Happy Jungle 5 w 1 codziennego menu Pokarm dla ozdobnych szczurów Podstawowa racja

To najtańsze jedzenie ze wszystkich przedstawionych w rankingu. Jego cena wynosi 65 rubli, ale jednocześnie nie jest gorsza jakościowo od innych marek. W składzie nie ma piasku, kurzu, wszystkie ziarna są czyste.

Jedzenie nazywa się 5 w 1, ponieważ zawiera zboża, warzywa, owoce, rośliny strączkowe i orzeszki ziemne. Można podawać nie tylko szczurom czy myszom, ale także chomikom.

Producent - Rosja.

Happy Jungle 5 w 1 codziennego menu Pokarm dla ozdobnych szczurów Podstawowa racja

Plusy:

 • Jasne opakowanie;
 • Tani koszt.

Wady:

 • Nie wszędzie sprzedawane.

Jeśli znasz podstawowe zasady zdrowej diety gryzoni, to nigdy nie będzie problemów z jego zdrowiem, a on będzie żył długo. Jeśli już karmiłeś swojego zwierzaka jedną z opisanych karm, podziel się swoją opinią w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *