🖥Najlepsze obudowy komputerowe na rok 2020

0

Każdy doświadczony gracz dba nie tylko o wewnętrzną konfigurację komputera osobistego, ale także o zakup odpowiedniego etui. Początkujący rzadko zwracają na to uwagę i starając się zaoszczędzić pieniądze, kupują tani sprzęt, bo uważają, że daje tylko oryginalny wygląd. Jednak każdy doświadczony użytkownik powie Ci, że najpierw rozważana jest funkcjonalność, a następnie wykonanie. Redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Państwa ranking najlepszych obudów PC na 2020 rok.

Główna funkcja jednostki systemowej

Ludzie, którzy dopiero montują swój pierwszy komputer, próbują zaoszczędzić na prawie wszystkim, ale jeśli procesor i karta graficzna nie działają, jednostka systemowa komputera PC podlega dystrybucji. W końcu większość ludzi uważa, że ​​jego rola jest przesadzona, a to tylko sposób na zwiększenie sprzedaży przez marketerów. Ale w rzeczywistości wszystko jest inne, ponieważ to od jednostki systemowej doświadczona część użytkowników zaczyna przy wyborze komponentów. Dzięki niemu wygodnie jest pracować z urządzeniami peryferyjnymi, poza tym zachowana jest stabilność działania każdego elementu.

Główną właściwością obudowy komputera jest ochrona elementów wewnętrznych przed ewentualnym uszkodzeniem oraz montaż podzespołów w wyznaczonych miejscach. Dodatkowo jednostka systemowa bierze udział w chłodzeniu elementów iw zależności od modelu jest w stanie osłonić promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące z urządzeń sprzętowych.

Do produkcji jednostki systemowej używane są takie materiały jak aluminium, stal i tworzywa sztuczne. Wybrany metal decyduje nie tylko o stopniu ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także o jakości układu chłodzenia. Większość modeli z wyższej półki jest wykonana z aluminium, decyzja ta wynika z tego, że pomaga on w odprowadzaniu ciepła. Dla zwykłych użytkowników obudowa wykonana jest ze stali ocynkowanej. Poziom hałasu i ochrona zależą od grubości ścianki, zaleca się zakup produktów o wielkości 0,5-1 mm.

Aby nadać oryginalny wygląd, niektóre firmy produkują modele z przezroczystym oknem i podświetleniem, inne oferują projekty tematyczne (takie jak steampunk, piramida, transformator itp.). Ale to kwestia gustu, więc nie należy rozwodzić się tylko nad wykonaniem zewnętrznym.

Rodzaje obudów

Po otwarciu strony z blokami systemowymi w sklepie internetowym, osoba zobaczy w zasadzie tysiące wersji tego samego urządzenia. Jednak pomimo wszystkich tych modeli dzielą się na dwie kategorie: ustawienie poziome lub pionowe. Pierwszy typ był aktywnie wykorzystywany w pierwszych komputerach, co warto przypomnieć o mikrokomputerze DVK-2. Dziś ten typ znalazł aktywne zastosowanie w kinach domowych.

Dlatego rynek jest pełen systemów o pionowej obudowie, zwanej „wieżą”. W zależności od wielkości występują w trzech typach:

 • MiniTower. Służy do tworzenia laptopa. Główną zaletą, ale i wadą są małe wymiary wynoszące zaledwie 178x432x432 mm. Pod tym względem wewnątrz umieszczane są tylko produkty typu mini. Ponadto w takich urządzeniach prawie niemożliwe jest utrzymanie optymalnego reżimu temperaturowego;
 • MidiTower. Nieco większy niż w poprzedniej wersji: 183x432x490 mm.Jest aktywnie używany wśród użytkowników preferujących małe urządzenia, ale z możliwością instalacji wszystkich komponentów komputera. Utrzymuje optymalne warunki temperaturowe;
 • BigTower. Ta opcja służy do tworzenia „potwora gry” lub produktywnego urządzenia. Z łatwością pomieści karty graficzne, które zajmują kilka gniazd rozszerzeń, a także będzie dodatkowe miejsce na umieszczenie urządzeń chłodzących. Jego wymiary to 190x482x820 mm. Jedyną wadą tego rozwiązania jest wysoki koszt i zajmowana powierzchnia. Dlatego takie modele można znaleźć tylko wśród zaawansowanych użytkowników i profesjonalnych graczy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Po ustaleniu głównej funkcji i rodzajów jednostki systemowej ważne jest, aby znać kryteria wyboru, które pomogą podjąć decyzję o zakupie sprzętu.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest rodzaj obudowy komputera. Tutaj lepiej zwrócić uwagę na punkty mocowania płyty głównej. Tak więc niektóre modele ponadgabarytowe mogą obsługiwać instalację mini-ITX, ale montaż standardowego ATX w minitower będzie problematyczny, a częściej niemożliwy. Dlatego szczególną uwagę zwraca się na tę pozycję.

Oprócz płyty głównej inne elementy muszą pasować do jednostki systemowej. Pewne trudności pojawiają się dla użytkowników, którzy kupują dużą kartę graficzną z kilkoma chłodnicami lub instalują system chłodzenia procesora, który zajmuje dużo miejsca. Ponadto nie możemy zapominać, że kształt obudowy decyduje o ilości wewnętrznej przestrzeni do montażu dysków twardych, paneli zdalnych czy napędów CD. Wynika z tego, że im mniejsze wymiary, tym gorsze możliwości.

Jeśli dana osoba kupiła małą obudowę do samodzielnego montażu, to pierwszą wadą, którą napotka podczas montażu elementów, jest ograniczona przestrzeń. W końcu w każdym urządzeniu będzie od końca do końca, a setki przewodów utrudnią dostęp do konkretnej części, więc gdy napotka problem, będzie żałował, że kupił urządzenie w takiej formie.

Warto wiedzieć, że tanie modele są zwykle demontowane za pomocą standardowego śrubokręta, nawet jeśli wystarczy go tylko otworzyć. W drogich wersjach producenci instalują system, w którym takie czynności są wykonywane bez użycia dostępnych narzędzi. Obsługa jest uproszczona, a komfort jest większy.

System chłodzenia

Sprawa jest bezpośrednim uczestnikiem chłodzenia elementów systemu komputerowego. Ten temat jest złożony i nie wymaga rozważenia ani jednego akapitu, ale mówiąc ogólnie: dla normalnego i pełnego funkcjonowania komputera wewnątrz jednostki systemowej musi być utrzymywana określona temperatura, w przeciwnym razie praca będzie niebezpieczna, a następnie jeden z elementów ulegnie awarii, co jest obarczone kosztami finansowymi. Najgorętsze komponenty to jednostka centralna (CPU) i karta graficzna, jednak oprócz tych urządzeń nagrzewaniu podlegają również inne części. Dopuszczalny zakres temperatur jest dla każdego indywidualny.

Chłodzenie następuje dzięki wydajnemu układowi wewnętrznemu jednostki systemowej i przepływającemu przez nią powietrzu. Tak więc w obudowie typu minitower każdy element nagrzewa się z powodu bliskiego rozmieszczenia obiektów. Strumień powietrza jest trudny do przebicia, w wyniku czego pojawiają się strefy zastoju, dodatkowo dziesiątki drutów blokują ścieżkę. Dlatego temperatura rośnie w szybkim tempie, a bezpieczeństwo użytkownika jest kwestionowane.

W przypadku dużych modeli nie stanowi to problemu, ponieważ elementy znajdują się w dużej odległości od siebie, a temperatura nie rośnie tak szybko. Ponieważ przepływ powietrza wytwarzany przez chłodnicę dociera do każdego elementu.Niektóre warianty są sprzedawane z już zainstalowanymi wentylatorami lub z wydzieloną przestrzenią. Ich liczba i rozmiary są indywidualne dla każdego modelu.

W standardowej obudowie schemat chłodzenia działa w następujący sposób: powietrze wchodzi przez przednią stronę obudowy, przechodzi przez dysk twardy, następnie wchodzi na płytę główną, schładza wszystkie elementy i wychodzi przez tylną ścianę lub zasilacz. Wynika z tego, że standardowe rozmieszczenie wentylatorów jest od przodu do dołu (nawiew), od tyłu do góry (wywiew). Dodatkowe miejsca montażu są dostępne zarówno na górze, jak i na panelu bocznym.

Za tymi działaniami stoi jeden istotny problem. Ponieważ powietrze jest pobierane z pomieszczenia, przedostaje się do niego kurz, którego ponad 50% pozostaje na powierzchni elementów komputera. Jeśli nie zwrócisz na to uwagi, z czasem zgromadzi się tam wystarczająca ilość kurzu, aby zmniejszyć przenoszenie ciepła elementów i spowodować przegrzanie systemu. W niektórych przypadkach może wystąpić zwarcie, a następnie komputer ulegnie awarii. Jednak niektórzy producenci rozwiązali ten problem, instalując specjalne filtry na wlocie, które są równie ważne, o które należy dbać.

Zasilacz

Niektóre modele mają wbudowany zasilacz, co pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale lepiej je kupić do biura niż do budowy komputera do gier. W końcu moc wbudowanego zasilacza to nie więcej niż 450 W, a potężny komputer wymaga co najmniej 600 W.

Najlepsi producenci

Współczesny rynek jest przepełniony setkami producentów, ale według badania większość użytkowników zwraca uwagę na następujące firmy:

 • COLLER MASTER;
 • W WIN;
 • AEROCOOL;
 • Zalman.

TOP-7 popularnych modeli

Zalman Z1 Neo

Jednostka systemowa do gier typu Midi-Tower od najlepszego producenta pozwoli nawet początkującym na zbudowanie wydajnego komputera. Istnieje możliwość zainstalowania płyty głównej o różnych formatach, od mini-ITX do Standart-ATX. Brak zasilania. Wymiary - 203x445x464 przy wadze 4,3 kg. Materiał - stal o grubości ścianki 0,5 mm. Kolor wykonania - czarny.

Maksymalny rozmiar karty graficznej to 37,5 cm, co pozwala na zainstalowanie większości topowych modeli. Na bocznej ścianie znajduje się okienko, dzięki czemu użytkownik może w łatwy sposób kontrolować działanie podzespołów.

Dostępne są 4 wewnętrzne kieszenie 3,5 cala, jedna 2,5 cala i dwie 5,25 cala. Są 3 wentylatory (dwa z przodu i jeden z tyłu) zapewniające wydajne chłodzenie. Piękne podświetlenie LED nada Twojemu urządzeniu niepowtarzalny wygląd.

Średni koszt: od 2200 rubli.

Zalman Z1 Neo

Zalety:

 • Cichy;
 • Montaż;
 • Zawiera zapasowe śruby;
 • Przestronny;
 • Cena £.

Niedogodności:

 • Zła lokalizacja przedziału 3,5 ″;
 • Niższa jakość pozostawia wiele do życzenia.

AeroCool Aero-300 FAW Black Edition

Ten model midi-tower przypomina minimalistyczną twarz robota. Nadaje się zarówno do ogólnego użytku, jak i do zabawy. Obsługuje instalację płyt głównych ATX i micro-ATX. Wymiary - 190x415x460 mm, waga - 3,6 kg. Wykonany ze stali o grubości ścianki 0,45. Czarny kolor.

Karta graficzna o długości 372 mm z łatwością mieści się w obudowie, maksymalna wysokość chłodnicy procesora to 15 cm. Są dwie komory 3,5 ″, jedna 5,25 ″ i trzy 2,5 ″.

Jest jeden wentylator wbudowany i 5 dodatkowych pól, istnieje również możliwość zamontowania układu chłodzenia cieczą. Producent udziela rocznej gwarancji.

Dostępne w wielu sklepach już od 2500 RUB.

AeroCool Aero-300 FAW Black Edition

Zalety:

 • Szkło akrylowe;
 • Projekt;
 • 5 przegródek na chłodnice;
 • Dobra lokalizacja kosza.

Niedogodności:

 • Cienki metal;
 • Kabel zasilający opiera się o korpus.

Thermaltake Suppressor F1

Kompaktowa obudowa, która jest odpowiednia dla osób preferujących małe wymiary (260x276x319 mm). W przypadku tego modelu jedynym rozwiązaniem jest płytka mini-ITX. Waga sprzętu - 3,2 kg. Wykonany ze stali z przezroczystym szkłem. Czarny kolor.

Użytkownik może zainstalować dowolną kartę graficzną, której długość nie przekracza 285 mm. Istnieją dwie wnęki 3,5 ″ i 2,5 ″, brakuje wnęki 5,25 ″.Obudowa posiada wbudowany wentylator 200 × 200 mm, dwa miejsca na dodatkowe urządzenia chłodzące.

Gwarancja 3 lata.

Średni koszt: od 3000 rubli.

Thermaltake Suppressor F1

Zalety:

 • Wyrafinowany projekt;
 • Łatwy montaż;
 • Dobre filtry;
 • Miejsce na chłodzenie procesora;
 • Ścisłość.

Niedogodności:

 • Cienkie ściany obudowy;
 • Słabe nogi.

Deepcool Matrexx 55 Czarny

Futerał gamingowy, który zachwyci każdego użytkownika designem. Standardowy rozmiar odnosi się do Midi-Tower, można zainstalować płyty główne o dowolnym formacie. Wymiary - 210x480x440 mm, przy wadze 7 kg. Grubość ścianek stalowych 0,6 mm; wentylatory nie będą powodować dyskomfortu.

W jednostce systemowej montowana jest karta o wielkości do 370 mm, a wysokość chłodnicy procesora dochodzi do 16,8 cm.Nie ma wbudowanych wentylatorów, ale są 4 miejsca na dodatkowe chłodnice, a użytkownik może również zainstalować system chłodzenia cieczą.

Z przodu znajdują się 3 złącza USB. Zasilacz znajduje się poziomo u dołu. Podświetlenie - RGB.

Średni koszt: od 2600 rubli.

Deepcool Matrexx 55 Czarny

Zalety:

 • Ocena 5 z ponad 30 recenzji;
 • Przestronny;
 • Projekt;
 • Wysokiej jakości dmuchanie;
 • Kontrola podświetlenia;
 • Szkło hartowane;
 • Cena £.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

AeroCool Cylon Black

Godna obudowa, doceniana przez setki użytkowników. Rozmiar standardowy. Obsługuje praktycznie każdy format. Brak zasilania. Wymiary - 198x459x413 mm, przy wadze 3,8 kg. Wykonane ze stali o grubości ścianki 0,5 mm.

W jednostce systemowej można zainstalować kartę graficzną do 371 mm. Dostępne są 2 wnęki 3,5 ″ i 2,5 ″ oraz siedem gniazd rozszerzeń. Samo urządzenie posiada wbudowany wentylator o wymiarach - 120x120 mm oraz 5 miejsc na dodatkowe. chłodnice.

1 rok gwarancji.

Koszt: od 2200 rubli.

AeroCool Cylon Black

Zalety:

 • Wiele trybów podświetlenia;
 • Przestronny;
 • Wygodny panel górny;
 • 5 uchwytów na wentylatory;
 • Niska cena.

Niedogodności:

 • Szkło zbiera kurz.

Chieftec GL-02B bez zasilacza

Korpus do gier, wykonany z wytrzymałej stali o grubości ścianki 0,6 mm, nie będzie rozpraszany przez hałas podczas pracy. Obsługuje płyty główne: mini-ATX, mATX, ATX. Wymiary - 203x505x436 mm. Waga - 6,9 kg. Czarny kolor.

Wewnątrz znajduje się karta graficzna do 349 mm. Gniazda rozszerzeń - 7. Cztery wbudowane wentylatory zapewniają nienaganną temperaturę dla każdego elementu komputera. Istnieją również 2 miejsca do montażu dodatkowego. urządzenia chłodzące.

Średni koszt: od 5000 rubli.

Chieftec GL-02B bez zasilacza

Zalety:

 • Wysokiej jakości materiał;
 • 4 wbudowane wentylatory;
 • Prosty montaż;
 • Ekwipunek;
 • Dużo miejsca na zarządzanie kablami.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

IN WIN 303 (CF06) bez zasilacza Czarny

Ta opcja jest odpowiednia dla tych, którzy chcą przepłacić za jakość. Korpus wykonany jest ze stali, grubość ścianki przekracza 1 mm, co sprawia, że ​​urządzenie jest niezawodne i praktycznie bezgłośne. Obsługuje wszystkie popularne formaty płyt głównych. Projekt wykonany w surowym minimalizmie, który docenia większość kupujących. Urządzenie waży do 11 kg.

Jest jedna lodówka do zabudowy i 6 wygodnych miejsc na dodatkowe. Obsługuje chłodnice.

Koszt: od 8000 rubli.

IN WIN 303 (CF06) bez zasilacza Czarny

Zalety:

 • Grubość ścianki - 1,2 mm;
 • Łatwa instalacja chłodnicy DIY;
 • Ładny wygląd;
 • Białe podświetlenie;
 • Wysokiej jakości szkło.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Wynik

Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z obudów komputerowych opisanych w rankingu lub ciekawszego modelu, powiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię