Najlepsze chłodzenie procesora na 2020 rok

0

Podczas montażu komputera zwraca się uwagę na każdy parametr. Doświadczeni użytkownicy wiedzą, że układ chłodzenia odgrywa ważną rolę. Tylko dzięki odpowiedniej organizacji można osiągnąć stabilną pracę nawet przy maksymalnym obciążeniu pracą. Jednak wybór wysokiej jakości komponentów może być trudny. Z biegiem czasu niektóre modele zaczną wydawać trzaskający dźwięk podczas pracy, co zwiększy poziom hałasu, podczas gdy inne mogą po prostu się zepsuć po kilku miesiącach. Aby temu zapobiec, redaktorzy strony „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Ciebie ranking najlepszych coolerów CPU na 2020 rok.

Rodzaje chłodzenia

Przed zakupem ważne jest zrozumienie części teoretycznej i poglądów. Na wybór układu chłodzenia wpływa budżet, ponieważ niektórzy mogą wydać na niego 3-4 tysiące rubli, podczas gdy inni, zwłaszcza ci, którzy tworzą tanie zespoły, nie więcej niż 1000 rubli.

Chłodzenie powietrzem

Zmontowane jednostki systemowe, które są sprzedawane w sklepach z elektroniką, zawierają standardowe chłodnice w obudowie. Są tak łatwe w użyciu, jak to tylko możliwe i dobrze wykonują swoją pracę, ale jeśli komuś nie podoba się poziom hałasu lub wytwarzanie ciepła przy maksymalnym obciążeniu, zawsze można je zastąpić lepszymi i cichszymi opcjami.

Ważne jest, aby zrozumieć, że jeśli użytkownik ma procesory ze średniego lub budżetowego segmentu cenowego, nie warto kupować drogiego układu chłodzenia (CO). W takim przypadku wystarczą najprostsze opcje. Wymiary wentylatora - 80 lub 90 mm. Istnieją również zaawansowane produkty wyposażone odpowiednio w rdzeń miedziany, ich koszt jest wyższy. Grzejnik wykonany jest z aluminium.

Konstrukcje wieżowe to jedno z najlepszych rozwiązań. Podstawa jest wykonana z miedzi i jest dociskana do osłony radiatora procesora. Aby przenieść ciepło do górnych części, obecne są odpowiednie rurki. Z boku znajduje się wentylator, który wieje cały system.

Konstrukcje wieżowe sprzedawane są zarówno w segmencie budżetowym, jak i drogim. Różnica polega na tym, że flagowe opcje różnią się rozmiarem i obecnością kilku fanów. Takie rozwiązanie pozwala na wydajne chłodzenie każdego procesora, nawet tego, który jest podkręcany.

Układ chłodzenia cieczą (LSS)

Ostatnio takie chłodzenie stało się powszechne. Większość popularnych firm produkuje LSS dla procesorów. Koszt takiego projektu jest nieco wyższy niż koszt skutecznej chłodnicy wieżowej i zaczyna się od 3-4 tysięcy rubli.

Korzystając z takiego systemu, użytkownik zyskuje kilka korzyści:

 • Niskie obciążenie PCB płyty głównej w porównaniu z ciężkimi konstrukcjami typu tower.
 • Zwalnianie przestrzeni, co pozytywnie wpływa na cyrkulację przepływu powietrza.
 • Wentylatory nie tylko chłodzą procesor, ale także usuwają gorące masy z obudowy.
 • Niewielką zaletą LSS jest estetyka. Ten projekt najlepiej nadaje się dla osób, które mają przezroczystą pokrywkę.Z pomocą moda RGB można zorganizować piękne podświetlenie, choć nie daje to niczego pożytecznego, wygląda pięknie, szczególnie w ciemnym pomieszczeniu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Po tym, jak dana osoba uporała się z odmianami CO, należy zwrócić uwagę na właściwy wybór. Ważne jest, aby wiedzieć, na które niuanse zwraca się w pierwszej kolejności i jakie są kryteria pomocnicze.

Gniazdo elektryczne

To najważniejsza rzecz przy zakupie coolera procesora. Mocowanie musi pasować całkowicie, w przeciwnym razie osoba nie będzie mogła zainstalować chłodzenia.

AMD stosuje te same zatrzaski dla wszystkich generacji gniazd, ale jest też osobny wariant - AM4. Tutaj nie będzie trudności z wyborem, ponieważ odpowiednie są nie tylko odpowiednie typy, ale także chłodnice przymocowane do wsporników zaciskowych.

Znaleziono również gniazdo TR4. Główna różnica polega na tym, że konieczne jest zakupienie dodatkowego chłodzenia indywidualnego, ponieważ podstawowe opcje nie będą działać. Wynika to z funkcji rozmiaru.

Jeśli dana osoba korzysta z gniazda Intel LGA 11xx, nie będzie trudnego wyboru, bo prawie każdy cooler będzie dla niego działać. Nie wolno nam zapominać o niektórych typach, np. LGA 2066. Konieczne jest dobranie do niego odpowiedniego CO.

Wymiary urządzenia

Drugim ważnym parametrem jest rozmiar. Konstrukcja wieży powinna być łatwa do zamocowania i nie przeszkadzać w zamykaniu pokrywy. Dopuszczalną wysokość można znaleźć w specyfikacji technicznej etui.

Dodatkowo dokumentacja wskazuje dopuszczalne wymiary grzejników w przypadku montażu chłodzenia cieczą. Ważne jest również, aby zrozumieć, że nie wszystkie obudowy obsługują tę opcję.

Kupując model typu tower pamiętaj o slotach RAM. Nie zaleca się przyjmowania modeli, które je blokują lub naciskają na listwy. Niestety ten wskaźnik nie jest wskazany w specyfikacji technicznej, co może powodować problemy po zakupie. Aby tego uniknąć, zaleca się kupowanie modeli z ukośnym grzejnikiem. Główną cechą tego projektu jest to, że dana osoba łatwo uzyskuje dostęp do gniazd pamięci RAM.

TDP

Wskaźnik ten znajduje się zarówno w charakterystyce technicznej samego procesora, jak i układu chłodzenia. Wskazuje maksymalną ilość ciepła rozpraszanego przez sprzęt. Wskazane jest kupowanie modeli, w których odczyty są znacznie wyższe niż wartość procesora lub przynajmniej są na tym samym poziomie.

Kryteria drugorzędne obejmują poziom hałasu i podświetlenie. Pierwsza jest niezbędna do stworzenia cichego systemu, a druga do estetycznej przyjemności. Należy pamiętać, że dB wskazane przez producenta nie zawsze pokrywają się z rzeczywistymi wskaźnikami, dlatego przed zakupem należy dokładniej zapoznać się z wybranym modelem.

Ocena najlepszych modeli budżetowych

ID-COOLING IS-30

Model wysokiej jakości, który będzie pasował do różnych gniazd AMD i Intel. Grzejnik wykonany jest z aluminium. Jest tylko jeden fan. Maksymalne rozpraszanie mocy to 100 W, co jest optymalnym rozwiązaniem dla większości niewymagających procesorów.

Prędkość obrotowa od 800 do 3600 obr / min. Wszystko zależy od obciążenia procesora. Typ złącza jest standardowy. Waga konstrukcji to 310 gramów. Nie ma systemów pomocniczych. Przepływ powietrza 40 CFM.

Średni koszt to 1150 rubli.

chłodnica ID-COOLING IS-30

Zalety:

 • wydajność;
 • łatwa instalacja;
 • konstrukcja o niskim profilu;
 • dobre chłodzenie;
 • wysoka żywotność.

Niedogodności:

 • wysoki poziom hałasu.

Zalman CNPS90F

Jedno z popularnych rozwiązań budżetowych o maksymalnym rozpraszaniu mocy 95 watów. Nadaje się do różnych gniazd, w tym AM4 LGA i 1151-v2. Grzejniki wykonane są z wysokiej jakości aluminium. Wentylator jest instalowany od góry. Prędkość obrotowa - 2900 obr / min. Nie ma podświetlenia i kontroli prędkości. Produkt przeznaczony do standardowych komputerów.

Średni koszt to 500 rubli.

chłodnica Zalman CNPS90F

Zalety:

 • proste zapięcie;
 • niska cena;
 • instalacja zajmuje mniej niż minutę;
 • w zestawie pasta termoprzewodząca;
 • stosunkowo niski poziom hałasu, jeśli komputer nie jest używany do maksimum.

Niedogodności:

 • żadnych znaczących.

Cooler Master CK9-9HDSA-PL-GP

Popularny projekt odpowiedni do instalacji w komputerach korzystających z AMD. Strata mocy wynosi 125 W. Radiator wykonany jest z aluminium i miedzi, co przyczynia się do wysokiej jakości chłodzenia centralnego procesora. Przepływ powietrza 64,1 CFM. Graniczna prędkość obrotowa wynosi 4200 obr / min. Liczba wentylatorów - 1. Złącze jest standardowe i przeznaczone do dowolnej płyty głównej. Czas pracy to 40 000 godzin.

Średni koszt to 890 rubli.

chłodnica Cooler Master CK9-9HDSA-PL-GP

Zalety:

 • dobrze radzi sobie z zadaniem;
 • optymalna cena;
 • ciało nie ma nieprawidłowości;
 • pod obciążeniem temperatura AMD Phenom II X4 920 nie przekracza 54 stopni;
 • w trybie bezczynności produkt jest prawie niesłyszalny.

Niedogodności:

 • wysoki poziom hałasu podczas aktywnego użytkowania.

ID-COOLING DK-01S

Kolejny popularny model, który nadaje się do instalacji na różnych komputerach, w tym obsługa gniazda Intel. Chłodnica wykonana z aluminium, ilość wentylatorów to 1. Typ łożyska - hydrodynamiczne.

Przy wysokich obrotach prędkość obrotowa osiąga 2200 obr / min, co jest optymalnym wskaźnikiem. Moc rozproszona - 65 W. Urządzenie przeznaczone jest do montażu w komputerach biurowych, które nie są narażone na ciągłe obciążenia.

Średni koszt to 200 rubli.

chłodnica ID-COOLING DK-01S

Zalety:

 • niski poziom hałasu;
 • optymalna cena;
 • dobra żywotność;
 • z czasem nie hałasuje;
 • wydajność;
 • doskonała opcja do instalacji w jednostkach biurowych.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Ocena najlepszych konstrukcji wieżowych

Deepcool ICE EDGE MINI FS V2.0

Popularny model topowego producenta pasujący do AM2, AM4, AM3, w tym AM3 + i AM2 +. Niektórzy użytkownicy instalują projekt na LGA 1151, LGA 1150, FM1, LGA 1155, LGA 1156, LGA 1151-v2 itp. Istnieją dwie rurki cieplne, które są wykonane z wytrzymałego materiału.

Grzejniki wykonane są z aluminium i miedzi. Prędkość obrotowa sięga 2200 obr / min. Przepływ powietrza wynosi 25,13 CFM, co jest optymalne. Typ łożyska - hydrodynamiczne. Urządzenie objęte jest gwarancją przez 183 dni. Produkt idealnie nadaje się do stworzenia niedrogiego automatu do gier lub prostej pracy biurowej.

Sprzedawane po cenie: od 550 rubli.

chłodnica Deepcool ICE EDGE MINI FS V2.0

Zalety:

 • popularna firma;
 • jest gwarancja;
 • uniwersalne zastosowanie;
 • niska cena;
 • cicha praca;
 • dobre odprowadzanie ciepła;
 • rury miedziane.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

PCcooler GI-X5R

Niezawodny model przeznaczony do chłodzenia różnych procesorów. Moc rozproszona - 160 W. Pomimo prędkości obrotowej 1800 obr / min, ta chłodnica doskonale spełnia swoje zadanie.

Produkt nadaje się do montażu w obudowie z przezroczystym szkłem, ponieważ posiada czerwone podświetlenie. Łożysko hydrodynamiczne zapewnia dobre właściwości ślizgowe przez długi czas. Czas pracy to 50 000 godzin.

Średni koszt to 1400 rubli.

chłodnica PCcooler GI-X5R

Zalety:

 • kompaktowy rozmiar;
 • rozpraszanie mocy - 160 W;
 • uniwersalny uchwyt;
 • łatwa instalacja;
 • w zestawie pasta termoprzewodząca i zestaw montażowy;
 • okrągłe oświetlenie;
 • niski poziom hałasu.

Niedogodności:

 • słabej jakości mocowanie.

AeroCool Verkho2

Wydajny model wyróżniający się przystępną ceną i długą żywotnością. Grzejnik wykonany jest z aluminium. Prędkość obrotowa jest regulowana automatycznie. Na biegu jałowym osiąga 800 obr / min, a podczas aktywnego obciążenia wzrasta do 2000.

Wysokiej jakości łożysko dynamiczne zapewnia cichą pracę. Straty mocy to 110 W, co jest optymalnym rozwiązaniem dla większości komputerów. Czas pracy określony przez producenta to 60 000 godzin.

Średni koszt to 660 rubli.

chłodnica AeroCool Verkho2

Zalety:

 • cicha praca;
 • instalacja zajmuje mniej niż minutę;
 • dobre rozpraszanie mocy;
 • wartość pieniądza;
 • rury miedziane;
 • długa żywotność.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

KORONA MICRO CM-1152PWM

Piękny model z jasnozielonym podświetleniem pasującym do każdego gniazdka. Grzejnik wykonany jest z wysokiej jakości materiału. Maksymalna prędkość obrotowa to 1800 obrotów, co jest optymalnym wskaźnikiem.

Łożysko jest wykonane z wysokiej jakości i może służyć przez kilka lat przy okresowej konserwacji. Czas pracy wynosi 30000 godzin. Waga konstrukcji jest niewielka - 294 gramów. Obudowa jest solidna i nieodporna na drobne uszkodzenia mechaniczne.

Średni koszt: od 720 rubli.

chłodnica CROWN MICRO CM-1152PWM

Zalety:

 • piękna realizacja;
 • niska cena;
 • rozpraszanie mocy 115 W;
 • zielone podświetlenie;
 • niezawodne mocowanie;
 • niski poziom hałasu.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

TOP 4 wysokiej jakości chłodnice dla procesorów o wysokiej wartości TDP

Thermalright Silver Arrow 130

Wydajne urządzenie o rozpraszaniu mocy 240 W. Produkt nadaje się do montażu na gnieździe AM4 i Intel LGA 1151, LGA 1150, LGA 1155 itp. Istnieje 6 rurek cieplnych, które doskonale spełniają swoje zadanie.

Jeden wentylator jest zainstalowany na środku aluminiowej chłodnicy. Maksymalna prędkość obrotowa to 1500 obr / min. Nie ma podświetlenia i regulacji. Waga całej konstrukcji to 730 g. Montaż zajmuje mniej niż minutę.

Sprzedawane po cenie: od 5220 rubli.

chłodnica Thermalright Silver Arrow 130

Zalety:

 • dobry występ;
 • cicha praca;
 • sześć rurek cieplnych;
 • wysoka niezawodność montażu;
 • długa żywotność.

Niedogodności:

 • żadnych znaczących.

bądź cicho! Dark Rock Pro TR4

Niezawodna opcja zaprojektowana dla sTR4 i SP3. Jest 7 miedzianych rurek cieplnych. Grzejniki wykonane są z wytrzymałego aluminium. Wentylator zapewnia ciche i wysokiej jakości chłodzenie procesora. Prędkość obrotowa osiąga 1500 obr / min.

Dopełnieniem produktu jest fioletowe podkreślenie. Rodzaj zamontowanych łożysk jest hydrodynamiczny. Czas pracy to 300 000 godzin, co jest wynikiem pozytywnym. Produkt objęty jest gwarancją.

Średni koszt to 6850 rubli.

cooler be quiet! Dark Rock Pro TR4

Zalety:

 • doskonała trwałość;
 • optymalna prędkość;
 • łatwa instalacja;
 • elementy złączne są bezpiecznie wykonane;
 • grzejnik aluminiowy;
 • tdp - 250 watów.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Deepcool Lucifer v2

Model 300W TDP jest przeznaczony do gniazd AMD i Intel. Wentylator jest wykonany z wysokiej jakości i chłodzi centralny procesor w krótkim czasie. Przepływ powietrza - 81,3 CFM.

Podczas małej aktywności lodówka nie jest słyszalna. Łożysko płynno-dynamiczne ma długą żywotność. Mimo braku podświetlenia urządzenie dobrze prezentuje się wewnątrz obudowy. Waga - 1079 g.

Średni koszt to 3250 rubli.

chłodnica Deepcool Lucifer V2

Zalety:

 • niska cena;
 • tdp 300W;
 • łatwa instalacja, która zajmuje minimum czasu;
 • piękne wykonanie zewnętrzne;
 • cicha praca;
 • dobre chłodzenie dowolnego procesora;
 • niklowana rura miedziana;
 • Kompatybilny z AM4.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

GIGABYTE ATC700

Chłodnica wieżowa z dwoma wentylatorami. Wartość TDP to 200W, co jest doskonałą wartością gwarantującą chłodzenie każdego procesora. Typ łożyska - 2x toczne. Przy niskim obciążeniu nie słychać wentylatorów. Podświetlenie - RGB. Grzejnik wykonany jest z aluminium. Czas pracy to 70 000 godzin. Przepływ powietrza 14-53 CFM.

Średni koszt to 8895 rubli.

chłodnica GIGABYTE ATC700

 • chłodzenie o 5 punktów;
 • nadaje się do overclockingu;
 • podświetlenie;
 • poziom hałasu jest minimalny;
 • dwa wentylatory;
 • atrakcyjny wygląd.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Wreszcie

Przy wyborze procesora konieczne jest dobranie odpowiedniego urządzenia do jego chłodzenia, aby nie doszło do przegrzania. Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z modeli opisanych w rankingu lub ciekawszych opcjach, powiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *