☝Najlepsze marki łańcuchów do pił łańcuchowych na 2020 rok

0

Właściciele pilarek ostatecznie stają przed problemem znalezienia i wymiany łańcucha, gdyż przy długotrwałej eksploatacji takiego sprzętu ogrodniczego, nawet przy jego starannej eksploatacji, sprzęt pilarki zaczyna się zużywać i trzeba go wymienić. Na rynku krajowym prezentowany jest duży asortyment łańcuchów, różniących się między sobą takimi wskaźnikami jak skok, konfiguracja ogniw itp. Warto zauważyć, że lepiej jest, aby urządzenie wybierało taki sprzęt, co jest wskazane w instrukcji obsługi krok po kroku piły łańcuchowej.

Prowadnice i łańcuchy tnące są wymiennym wyposażeniem, więc nawet właściciele niedrogich i niedrogich pił spalinowych mogą zwiększyć swoje parametry, kupując odporne na zużycie i trwałe zestawy pił. Redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Państwa, po zapoznaniu się z zaleceniami, recenzjami, a także poradami dużej liczby użytkowników, ocenę najpopularniejszych i najpopularniejszych modeli łańcuchów do pił łańcuchowych od 2020 roku.

Charakterystyka podziałki piły łańcuchowej

Zakupiony zestaw pił musi spełniać takie kryteria jak długość zastosowanej prowadnicy, a także odpowiadać cechom konstrukcyjnym swojej konstrukcji. Głównym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze łańcucha do piły, jest podziałka mierzona w calach.

Skok to odległość pośrednia między trzema nitami umieszczonymi obok siebie. Do zestawu tnącego sprzętu ogrodniczego, należącego do klasy gospodarstwa domowego, z reguły kupuje się łańcuchy o skoku 3 / 8₺ (9,53 mm) lub 0,325₺ (8,25 mm), które mają płynną jazdę i są bezpieczne podczas cięcia drewna ...

W przypadku drogich, profesjonalnych pił benzynowych, które mają wysoki poziom mocy, a także wydajności, z reguły kupuje się łańcuchy o skoku 0,404 cala. Warto zauważyć, że taki sprzęt do obsługi domowych modeli pił spalinowych praktycznie nie jest używany ze względu na ich stosunkowo małą moc w porównaniu z urządzeniami na poziomie profesjonalnym.

Tabela porównawcza używania łańcuchów o różnych podziałach:

Podziałka łańcucha (mierzona w calach)Na jakich urządzeniach warto korzystać (funkcje aplikacji)
0.325Stosowane są w piłach łańcuchowych klasy domowej, których moc nie przekracza 3 KM.
0.375Nadaje się do urządzeń gospodarstwa domowego o mocy od 4 KM.
0.404Używany w profesjonalnych maszynach. Sprzęt o takim skoku najlepiej kupować do pił o mocy co najmniej 5 KM.
0.75Zestaw słuchawkowy tego rozmiaru jest rzadki. Z reguły jest stosowany w piłach o dużej mocy, które są używane w dużych gospodarstwach lub przedsiębiorstwach.

Zalety łańcuchów o grubej podziałce:

 • wysoka produktywność (osiągana dzięki szerokiemu cięciu);
 • nadaje się do prac o zwiększonej złożoności, na przykład przy ścinaniu lub piłowaniu dużych drzew.

Zalety takielunku małego stopnia:

 • nie wytwarzają silnych wibracji podczas pracy;
 • mieć gładki krój;
 • zapewniają wysoki poziom czystości cięcia.

Parametry chwytu

Przy wyborze łańcucha należy zwrócić uwagę na grubość jego trzonka. Wskaźnik ten może zmieniać się w zakresie od 1,1 do 2 mm włącznie. W przeliczeniu na cal rozmiary trzpienia są przedstawiane jako 0,043 / 0,04 / 0,05 / 0,058 / 0,063 / 0,08 cala.

W przypadku prostych i lekkich modeli pił spalinowych, które nie mają dużych mocy znamionowych, zaleca się zakup łańcuchów o małej grubości trzpienia. W przypadku urządzeń należących do klasy domowej i półprofesjonalnej z reguły kupowany jest sprzęt, którego grubość trzpienia waha się w granicach 1,3-1,6 mm.

Wynika to z faktu, że taki zestaw ma dobrą odporność zarówno na obciążenia stałe, jak i zmienne występujące podczas cięcia drewna. Do profesjonalnego sprzętu zaleca się zakup wzmocnionych łańcuchów o grubości trzpienia 2 mm.

Cechy konstrukcyjne

Ogniwa tnące łańcuchów, które należą do średniego i wysokiego segmentu cenowego, są wyposażone w 2 trzpienie, co odpowiednio wpływa na ich koszt. Tańszy zestaw słuchawkowy ma przepustowość i półprzezroczystość.

W próbkach przelotowych wszystkie dodatkowe elementy znajdują się za częściami tnącymi. W łańcuchach pił, które są typu półprzezroczystego, elementy łączące znajdują się za 2 parami ogniw.

W standardowych modelach typu przelotowego lub półprzezroczystego całkowita liczba ogniw piły sięga 50,40, a także 37,5%. Dzięki tej uproszczonej konstrukcji ten zestaw słuchawkowy jest znacznie tańszy niż modele, które mają parę uchwytów dla każdego pojedynczego ogniwa. Jednak ze względu na uproszczoną konstrukcję w tanich łańcuchach podczas cięcia drewna obciążenie bezpośrednio samego ogniwa wzrasta. W rezultacie taki zestaw słuchawkowy wymaga częstego ostrzenia.

Długość

Wskaźnik ten zależy bezpośrednio od całkowitej liczby linków. Większość producentów krajowych i zagranicznych wskazuje w dokumentach dla swoich produktów takie parametry jak długość i łączna liczba linków.

Przy wyborze łańcucha należy wziąć pod uwagę oba parametry.

Profesjonalny projekt łańcucha

Zestaw słuchawkowy piły, który należy do klasy profesjonalnej, jest podzielony na dwa typy w zależności od konfiguracji ogniwa tnącego:

 1. Dłuto.
 2. Chippernaya.

W konfiguracji dłuta ogniwa są cięte jak 7. Ten profil zapewnia wysoką produktywność nawet podczas trudnych operacji cięcia drzew.

Wadą modeli dłutowych jest to, że trudno jest je ostrzyć ręcznie pilnikiem, ponieważ nawet przy niewielkim odchyleniu kąta ostrzenia wszystkie zalety siedmiokrotnych profili są zredukowane do zera.

W modelach rębaków ogniwo jest wykonane w kształcie sierpa. Dzięki takiemu kształtowi powierzchnia styku łańcucha z drewnem jest znacznie zwiększona, co ostatecznie zwiększa dodatkowe obciążenie silnika. Piły rębakowe mają dobry poziom wydajności. Pracują stabilnie nawet przy silnym zanieczyszczeniu powierzchni.

Materiał, z którego są wykonane

Do produkcji standardowych pił łańcuchowych stosowana jest wysokiej jakości i trwała stal chromowo-niklowa. Do cięcia zamarzniętego drewna lub drewna o dużej gęstości zaleca się zakup oprzyrządowania z łącznikiem z węglika spiekanego, do produkcji którego jest używany.

Pobedit to twardy stop z dobrym marginesem bezpieczeństwa. Stop ten jest często używany do produkcji frezów do szkła i narzędzi tokarskich. Zwycięstwo można odnieść do łańcucha piły.Ten stop jest przylutowywany do samych ogniw i działa jak ostrze.

Odniesienie! Wadą zwycięskich łańcuchów z węglika spiekanego jest to, że są one zbyt drogie, dlatego zwykle stosuje się je przy wykonywaniu prac o zwiększonym stopniu skomplikowania, a także podczas prowadzenia akcji ratowniczych, gdy zachodzi konieczność cięcia betonu zwykłego lub żelbetowego.

Przegląd najlepszych producentów

Na rynku krajowym prezentowana jest duża liczba łańcuchów do pił benzynowych i elektrycznych od rosyjskich, chińskich i innych popularnych zagranicznych producentów. Najlepsze firmy zajmujące się produkcją osprzętu do pił spalinowych to:

 1. Oregon. Popularna marka, a zarazem jedna z najbardziej rozpoznawalnych przez odbiorców krajowych, pod którą produkowane są wysokiej jakości łańcuchy do pił spalinowych i elektrycznych. Do produkcji produktów stosuje się specjalny stop, który wyróżnia się trwałością i wytrzymałością. Oprzyrządowanie produkowane pod tą marką ma z reguły specjalną chromowaną powłokę, co znacznie wydłuża jego żywotność.
 2. Stihl. Znana na całym świecie niemiecka firma produkująca sprzęt i narzędzia budowlane. Na liście produktów firmy znajdują się również piły łańcuchowe, opony i łańcuchy. Produkty tej marki mają dobry margines bezpieczeństwa i niezawodności.
 3. Husqvarna. Nie należy do światowych liderów zajmujących się produkcją łańcuchów, ale zaopatruje rynek krajowy w wysokiej jakości zestaw słuchawkowy do pił.
 4. Bizon. Popularny rosyjski producent niezawodnych i budżetowych modeli łańcuchów do sprzętu ogrodniczego. Produkty producenta mają zwiększoną trwałość. Z reguły bardziej nadają się do użytku w urządzeniach klasy domowej lub półprofesjonalnej.

Najlepsze marki pił łańcuchowych na 2020 rok

Pod względem jakości i trwałości modele budżetowe są znacznie gorsze od modeli premium. Większość właścicieli niedrogich pił łańcuchowych do użytku domowego woli używać zestawu słuchawkowego od popularnych światowych producentów Oregon i Shtil.

W ostatnim czasie wśród odbiorców krajowych, ze względu na swoją dostępność, zwiększonym popytem zaczęły cieszyć się sieci produkcji rosyjskiej i chińskiej. Zdecydowana większość konsumentów zamawia chińskie produkty online.

Wybierając element rzeźbiony (łańcuch), należy wziąć pod uwagę takie kryteria, jak:

 • typ łącza;
 • krok;
 • materiał, z którego wykonany jest rzeźbiony element;
 • projekt rowka;
 • długość;
 • grubość zestawu piły.

W przypadku pił spalinowych zestaw słuchawkowy należy wybrać z uwzględnieniem jego właściwości technicznych. W przeciwnym razie, z powodu nieprawidłowo dobranych zestawów, ogólny poziom wydajności narzędzia jest znacznie zmniejszony. Nieprawidłowo dobrany sprzęt może również powodować różnorodne awarie piły benzynowej.

Przegląd najlepszych i najtańszych modeli pił łańcuchowych

CHAMPION A050-VS-50E 3 / 8₺

To niedroga nowość budżetowa wyprodukowana w Chinach, która jest analogiczna do Oregonu 91VS. Nadaje się do stosowania w średnich i małych pilarkach z segmentu domowego i półprofesjonalnego.

Użytkownicy zwracają uwagę, że produkt ten posiada zadowalające możliwości cięcia i parametry techniczne, nie hałasuje podczas pracy i zapewnia płynną jazdę podczas ścinania drzew. Liczba ogniw to 50, skok to 3/8, a całkowita szerokość rowka to 1,3 mm.

łańcuch CHAMPION A050-VS-50E 3/8

Zalety:

 • dostępność (średnia cena - 380 rubli);
 • ostrość zębów tnących;
 • nadaje się do narzędzi domowych i prostych zadań;
 • nadaje się do standardowych pił.

Niedogodności:

 • produkt nie jest najwyższej jakości;
 • może odskoczyć od opony podczas długotrwałej pracy;
 • należy naostrzyć po wycięciu dużych drzew.

DDE 249-358 14₺

Jest to niedrogi model zalecany do stosowania w piłach łańcuchowych o pojemności silnika poniżej 45 centymetrów sześciennych. Nadaje się do opon o długości do 45 cm Model ten ma również zwiększoną długość krawędzi tnących zębów.

Możliwości konstrukcyjne pozwalają na wielokrotne ostrzenie DDE 249-358 14₺ pilnikiem. Ostrzenie nie wpływa w żaden sposób na jego działanie, ponieważ do produkcji zębów zastosowano odporną na zużycie i wysokiej jakości stal stopową. Dzięki specjalnej konstrukcji model ten jest chroniony przed silnymi odbiciami.

Liczba ogniw wynosi 52. Podziałka łańcucha wynosi 3/8, a szerokość rowka 1,3 mm. Łańcuch pasuje do opon 14 '' (35,6 cm).

Obwód DDE 249-358 14

Zalety:

 • przystępny koszt (410 rubli);
 • umiarkowana jakość;
 • wysokiej jakości ostrzenie;
 • dobrze radzi sobie z powierzonymi zadaniami nawet po kilku ostrzeniach.

Niedogodności:

 • nie zaleca się zakupu do częstego użytkowania;
 • szybko ściera się podczas długotrwałego użytkowania.

BISON 70302-40 16₺

Jest to niedrogi sprzęt popularnego krajowego producenta, który nadaje się do pił z silnikiem spalinowym do 40-55 centymetrów sześciennych. Ten model jest idealny do różnych prac związanych z cięciem w ogrodzie, na podwórku lub w wiejskim domu. Charakteryzuje się wysokim poziomem wykonania, a specyficzny kształt zębów zapewnia dobre właściwości antywibracyjne.

Model ZUBR 70302-40 idealnie łączy takie cechy jak dokładność, produktywność, żywotność i koszt. Do jego produkcji wykorzystano mocną i wysokogatunkową stal, dzięki której ZUBR 70302-40 można zastosować nawet do skomplikowanych zadań cięcia grubego drewna. Ten produkt może wytrzymać około 1000 cięć do 1 ostrzenia.

Ten model ma 66 ogniw i pasuje do opon 16 "(40,6 cm). Skok wynosi 0,325 cala, a szerokość rowka 1,5 mm.

łańcuch BISON 70302-40 16

Zalety:

 • przystępny koszt (459 rubli);
 • dobra siła;
 • trwałość;
 • ostre i wysokiej jakości ostrzenie fabryczne.

Niedogodności:

 • po wykonaniu skomplikowanych prac przy piłowaniu twardego drewna szybko staje się tępy;
 • wyciąga się podczas pracy ciągłej.

Ocena najlepszych sieci w średnim segmencie cenowym

Husqvarna X-Cut S93G 5854042-52 14₺

To niezawodny i wysokiej jakości markowy zestaw słuchawkowy do piły średniej kategorii cenowej, który jest prezentowany na rynku krajowym przez jednego z najpopularniejszych producentów na świecie. Husqvarna X-Cut S93G jest produkowana w Szwecji. Łańcuch zapewnia płynne cięcie drewna, a także ma dobre fabryczne ostrzenie. Dzięki specjalnej konstrukcji zębów Husqvarna X-Cut S93G minimalizuje możliwość odbicia podczas cięcia drewna.

Podczas produkcji Husqvarna X-Cut S93G w fabryce przeprowadzana jest tak zwana procedura wstępnego napinania. Zmniejsza to znacznie wydłużenie łańcucha podczas pracy, a także zapobiega przedwczesnemu zużyciu komponentów podczas długotrwałej pracy.

Husqvarna X-Cut S93G ma 52 linki. Pasuje do opon 14 "(35 cm). Skok wynosi 3/8 cala, a szerokość szczeliny 1,3 mm.

łańcuch Husqvarna X-Cut S93G 5854042-52 14

Zalety:

 • dobra siła;
 • akceptowalny koszt (779 rubli);
 • zapobiega silnym wibracjom;
 • Wysoka wytrzymałość na rozciąganie;
 • dobre ostrzenie fabryczne.

Niedogodności:

 • najlepszy do mini pił łańcuchowych;
 • nie zalecane do użytku profesjonalnego;
 • bardzo się nagrzewa podczas długotrwałego użytkowania.

Hammerflex 401-926 0,325₺

Ten popularny model jest idealny do użytku w domowych i półprofesjonalnych przecinarkach benzynowych, ponieważ może wytrzymać zwiększone obciążenia. Nadaje się do wspólnego użytkowania okuć do pił (opon) innych firm. Łańcuch ma niskie wibracje i dobrą wydajność. Wyposażony jest w specjalne ograniczniki głębokości odcięcia, które mają kształt klina. Dzięki temu frezy nie utkną w drewnie i ścianach bocznych podczas cięcia.

Skok Hammerflex 401-926 wynosi 0,325 cala. Liczba ogniw wynosi 64, a szerokość rowka 1,5 mm.

Łańcuch Hammerflex 401-926 0,325

Zalety:

 • zapewnia gładkie cięcie;
 • dobry poziom ostrzenia;
 • wykonane z wysokiej jakości materiałów;
 • wysoka wydajność;
 • praktycznie nie nagrzewa się;
 • odporny na zwiększone obciążenia.

Niedogodności:

 • wysoka cena (989 rubli);
 • trudno znaleźć w sprzedaży.

BISON EXPERT 70303-50 20₺

Model ten należy do profesjonalnego narzędzia tnącego, które może być aktywnie wykorzystywane do wykonywania skomplikowanych prac związanych z pozyskiwaniem drewna.

Ma dobrą wydajność dzięki ultra mocnej stali zastosowanej w zębach tnących. Dzięki specjalnie zaprojektowanej geometrii zębów i temu narzędziu użytkownik może wykonywać miękkie, czyste i równe cięcia w drewnie.

Dodatkowo model ten wyposażony jest w specjalny system zapewniający przenoszenie smaru, co znacznie wydłuża żywotność opony. Według przeprowadzonych testów „ZUBR EXPERT” 70303-50 może wytrzymać ponad 1 tysiąc cięć przed ostrzeniem. Doskonale sprawdza się zarówno przy pozyskaniu dużej ilości drewna opałowego, jak i przy zaspokajaniu różnorodnych potrzeb domowych.

Liczba linków w ZUBR EXPERT 70303-50 wynosi 78 jednostek. Nadaje się do opon o długości 20 cali (50,8 cm). Skok wynosi 0,325 cala, a szerokość szczeliny 1,3 mm.

łańcuch BISON EXPERT 70303-50 20

Zalety:

 • akceptowalny koszt (739 rubli);
 • materiał dobrej jakości;
 • wysoka wydajność;
 • dopuszczalny poziom wyostrzenia;
 • zapewnia gładkie i równe cięcie.

Niedogodności:

 • Kupujący wskazują, że podczas korzystania z tego narzędzia występują wibracje.

Ocena jakości modeli premium

OREGON 20 LPX066E 0,325₺

To niezawodny, wysokiej jakości i wydajny osprzęt do pilarki, wyprodukowany przez jednego z najpopularniejszych producentów na świecie. Do jego produkcji wykorzystano specjalny ultraprecyzyjny sprzęt i nowoczesny sprzęt. Dzięki temu OREGON 20 LPX066E 0.325₺ zapewnia wysoką jakość cięcia drewna, a także odznacza się wysokim poziomem odporności na wysokie temperatury i intensywne tarcie. Doskonale nadaje się do użytku profesjonalnego i zbierania dużej ilości drewna opałowego.

OREGON 20 LPX066E 0.325 łańcuch

Zalety:

 • wysokiej jakości materiały;
 • bogata funkcjonalność;
 • wysoka wydajność;
 • odporność na duże obciążenia;
 • łatwo toleruje ciepło i intensywne tarcie;
 • dobra jakość ostrzenia;
 • nadaje się do użytku profesjonalnego.

Niedogodności:

 • wysoka cena (1052 rubli).

Makita 531291656 16₺

 

To produktywne, wysokiej jakości oprzyrządowanie popularnego światowego producenta narzędzi i akcesoriów budowlanych, którego produkty cechuje dobra trwałość. Do jego produkcji użyto wysokiej jakości stali. Łańcuch ma dobre ostrzenie i długą żywotność. Nadaje się do długiego i ciężkiego zbioru dużych ilości drewna. Łańcuch jest kompatybilny z modelami UC 4020 i UC 4010.

Łańcuch Makita 531291656 16

Zalety:

 • świetna jakość;
 • wysoka niezawodność;
 • dobre ostrzenie;
 • wytrzymuje duże obciążenia;
 • nadaje się do użytku profesjonalnego;
 • doskonała wydajność;
 • brak silnych wibracji;
 • płynna praca;
 • gładkie i precyzyjne cięcie.

Niedogodności:

 • nie nadaje się do wszystkich modeli pił łańcuchowych;
 • wysoka cena (1300 rubli).

Bison 70302-45 18₺

To niezawodny i trwały dodatek do pił spalinowych z silnikami spalinowymi o pojemności 40-55 cm3. Doskonale nadaje się do wykonywania profesjonalnych prac, przygotowywania drewna na opał i zagospodarowania terenu przydomowego.

Model wykonany jest z wysokiej jakości materiałów i ma wysoką wydajność. Zapewnia płynną jazdę podczas cięcia drewna, a także płynne i precyzyjne cięcie. Liczba linków to 72 sztuki. Łańcuch jest odpowiedni do opon o długości 45,7 cm.

łańcuch Bison 70302-45 18

Zalety:

 • dobra jakość;
 • wysoka niezawodność;
 • konserwowalność;
 • nadaje się do skomplikowanej pracy;
 • zapewnia płynne i precyzyjne cięcie drzewa;
 • dobre ostrzenie;
 • nie hałasuje;
 • łatwe do ponownego ostrzenia pilnikiem.

Niedogodności:

 • wymaga dużego smarowania;
 • wibracje są odczuwalne podczas cięcia;
 • wysoka cena (1080 rubli).

Tabela porównawcza najlepszych marek sieci w różnych kategoriach cenowych

Imię, opisLiczba linków (sztuk)Krok (cale)Szerokość rowka (mm)Koszt (w rublach)
CHAMPION A050-VS-50E 3 / 8₺500.3751.3380
DDE 249-358 14₺520.3751.3410
BISON 70302-40 16₺660.3251.5459
Husqvarna X-Cut S93G 5854042-52 14₺520.3751.3779
Hammerflex 401-926 0,325₺640.3251.5989
BISON EXPERT 70303-50 20₺780.3251.3739
OREGON 20 LPX066E 0,325₺660.3251.31052
Makita 531291656 16₺560.3751.11300
Bison 70302-45 18₺720.3251.51080

Na rynku krajowym prezentowany jest szeroki asortyment łańcuchów do sprzętu ogrodniczego różnych producentów krajowych i zagranicznych. Wybierając taki sprzęt, konieczne jest wyjaśnienie jego wymiarów, a także kompatybilność z oponą i piłą łańcuchową. W przeciwnym razie, przy niewłaściwie dobranym sprzęcie, łańcuch będzie trudny do zainstalowania na pręcie, a jego skok nie pokryje się ze skokiem gwiazdy prowadzącej piły.

Jeśli używasz jednego z łańcuchów opisanych w naszym artykule lub używasz sprzętu innych producentów, podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *