Najlepsze maski przeciwpyłowe i respiratory na 2020 rok

0

Nie każda działalność zawodowa jest czysta, w niektórych przypadkach konieczne jest użycie RPE w celu ochrony dróg oddechowych przed wnikaniem obcych elementów. Ma to na celu uniknięcie negatywnych konsekwencji i infekcji. Zwykłe maski w płachcie, chociaż są dostępne, nie zapewniają dobrej filtracji pyłu. Ponadto wielokrotnie szybciej się brudzą, co wpływa na bezpieczeństwo. Dzisiejszy rynek oferuje użytkownikom dziesiątki różnych modeli, które będą różniły się od przestarzałych wersji i stworzą najkorzystniejsze warunki pracy.

Redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Państwa ranking najlepszych masek i półmasek przeciwpyłowych na 2020 rok.

Powstanie

Pierwszy opis teoretyczny i praktyczny rozwój tego produktu sięga XVI wieku. Oczywiście taki produkt nie zabezpieczał tak skutecznie, ponieważ był to szmatka nasączona wodą, którą złożono w 3-4 warstwy. Jedynym powodem, dla którego ta maska ​​została uratowana, było zatrucie dymem z prochu.

Od tego czasu minęło kilka wieków, ale zasada działania nie uległa znaczącym zmianom, w przeciwieństwie do jakości produktów, która stała się wielokrotnie lepsza i bezpieczniejsza. Zadaniem urządzenia jest zapobieganie skażeniu narządów oddechowych, jak również izolacja ich przed bezpośrednim kontaktem ze źródłem zanieczyszczeń. Ponadto produkt jest w stanie zapewnić użytkownikowi czyste powietrze lub tylko czyste powietrze, parametr ten zależy od konkretnego modelu. W niektórych maskach wydychane powietrze kierowane jest do komory przetwarzania, aby można było je później wykorzystać, podczas gdy w innych dostaje się bezpośrednio do atmosfery.

Odmiany

Respiratory różnią się zakresem zastosowania, cechami konstrukcyjnymi i metodami filtracji itp. Swoją funkcją dzielą się na: izolujące i filtrujące.

Pierwsza opcja to oddzielny system, który działa autonomicznie i chroni osobę przed wszelkimi negatywnymi skutkami. Takie urządzenia są używane tylko w miejscach o dużym stopniu zanieczyszczenia, gdzie filtracja będzie bezużyteczna.

Półmaski niezależne są sprzedawane w kilku wersjach:

 • Autonomiczny z obiegiem zamkniętym - opcja ta zakłada całkowitą izolację narządów użytkownika od środowiska zewnętrznego. Gdy tylko osoba wydycha dwutlenek węgla, jest wysyłany do przetwarzania, gdzie jest wzbogacany tlenem, co umożliwia jego ponowne wykorzystanie.
 • Przeciwieństwo opisanej opcji jest autonomiczne z otwartym obwodem. W takim przypadku powietrze wywiewane jest wysyłane do atmosfery.

Ponadto niektórzy producenci produkują modele węży. Różnią się sposobem doprowadzania powietrza: ciągły, regulowany, pod ciśnieniem.

Produkty filtrujące oczyszczają powietrze pochodzące ze środowiska zewnętrznego, dlatego stopień bezpieczeństwa takich modeli pozostaje na niskim poziomie. Mimo to cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ mają długą żywotność i niską cenę.

Respiratory różnią się substancjami, z którymi walczą:

 • Anty-aerozol.Skuteczny w powietrzu, w którym występuje duże nagromadzenie pyłu, dymu lub cząstek aerozolu.
 • Maski gazowe. Służą do ochrony przed otaczającym powietrzem w obecności chemicznych gazów i oparów.
 • W obu przypadkach stosowane są uniwersalne, ale ich koszt jest kilkakrotnie wyższy.

Niezależnie od wybranego modelu konstrukcja urządzeń jest taka sama:

 • Przód zapewniający izolację narządów oddechowych od wpływów środowiska. Respiratory występują w trzech formach: standardowe maski zakrywające całą twarz, półmaski i ćwierćmaski.
 • Element czyszczący. W przypadku respiratorów filtrujących stosuje się specjalny filtr, a do izolowania respiratorów wymagany jest cylinder.

W niektórych sklepach dostępne są maski z dodatkowymi funkcjami, ale wymienione części pozostają głównymi.

Normy i testy

Większość laboratoriów naukowych prowadzi badania nad respiratorami. Należy to zrobić, aby uzyskać dokładny współczynnik ochrony. Określenie wynika ze stosunku całkowitego stężenia szkodliwych substancji na zewnątrz maski i pod nią.

Zagraniczne laboratoria oprócz opisywanego parametru rozważają również efektywny współczynnik ochrony, który jest znacznie bliższy obecnym warunkom. Aby zidentyfikować tę wartość, przeprowadza się okresową dekompresję, tak jak w prawdziwym życiu.

Po przetestowaniu respiratory dzielą się na trzy kategorie, z których każda wyróżnia się wydajnością:

 • Produkty o niskim współczynniku ochrony... Działają przy dziesięciokrotnym przekroczeniu dopuszczalnego stężenia szkodliwych substancji.
 • Średnie półmaski... Najlepsza opcja do częstego użytkowania w różnych dziedzinach. Stężenie szkodliwych substancji w okolicy nie powinno przekraczać tej wartości więcej niż 100-krotnie.
 • W obszarach niebezpiecznych, w których miały miejsce wypadki technogeniczne, zaleca się stosowanie modeli z wysokie zwarcie, gdzie możliwość użycia RPE jest dozwolona nawet w przypadku zanieczyszczenia setki razy.

W Rosji, aby uzyskać certyfikat bezpieczeństwa produktu, konieczne jest przejście około 100 standardów państwowych, a także przestrzeganie norm przyjętych przez SanPiN. Dopiero wtedy produkt jest dopuszczony do sprzedaży. W przypadku braku tego dokumentu respirator będzie zwykłą zabawką, która nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, że maska ​​jest wybierana tylko na podstawie obszaru zastosowania. Jeśli dana osoba musi pracować raz w miejscach o dużym zanieczyszczeniu, wówczas odpowiednią opcją jest gaza zwilżona wodą, która zatrzyma cały kurz i dym pochodzący ze środowiska.

Jeśli chodzi o stałą i długotrwałą pracę w zapylonym pomieszczeniu, na przykład przy wykonywaniu prac budowlanych, najlepiej sprawdzą się modele aerozolowe z wymiennymi filtrami, dzięki czemu osoba będzie bezpieczna. Zdarzają się przypadki, gdy budowniczowie używają opcji pełnej twarzy, aby zapobiec uszkodzeniom siatkówki przez kurz.

Kiedy pracownik maluje i napotyka nie tylko kurz, ale także ostry zapach, szczególnie w ograniczonej przestrzeni, kupowane są do tego uniwersalne modele, które mogą oczyścić powietrze z kurzu i zapachu. Stworzy to komfortowe warunki pracy i ochroni ludzkie zdrowie.

Większość RPE została zaprojektowana do działania w normalnych warunkach, w których stężenie tlenu jest na akceptowalnym poziomie. W przeciwnym razie będą bezużyteczne, a następnie kupowane są izolowane maski, które działają autonomicznie.

Nie możemy zapominać, że nie tylko jakość produktu decyduje o bezpieczeństwie maski, ale także o prawidłowym działaniu. Nieznajomość tej zasady wpłynie negatywnie na stan osoby.

Prawidłowa obsługa

Prawie wszystkie modele mają krótką instrukcję, która opisuje procedurę. W skrócie wygląda to tak:

 • Wyjęcie maski oddechowej z opakowania;
 • Kontrola integralności (niedopuszczalne są wszelkie wady lub zadrapania);
 • Zobacz zwarcie i upewnij się, że jest spójne;
 • Załóż wymienne filtry, jeśli są potrzebne dla tego modelu, jeśli nie, załóż na cylinder, zapewniając szczelne połączenie;
 • Załóż maskę;
 • Wstępne testy, podczas których sprawdzana jest wydajność.

Ostatnia kwestia wymaga szczególnej uwagi. W przypadkach, gdy produkt jest słabo dociskany do twarzy, ochrona dróg oddechowych będzie zerowa. Ponieważ użycie prawie każdej maski wymaga ścisłego dopasowania.

Ważne jest, aby poważnie potraktować przechowywanie maski; najlepiej wybrać ciemne pomieszczenie o normalnej wilgotności. Nie zezwalaj na działanie produktu, którego okres użytkowania upłynął, jest to zabronione. Korzystając z takiego urządzenia, człowiek naraża swoje zdrowie.

W przypadku nieprawidłowego działania jedynym właściwym rozwiązaniem jest wyrzucenie półmaski do kosza na śmieci. Nie możesz próbować tego naprawić lub, co gorsza, wykorzystać.

Ważne jest, aby zrozumieć, że respiratory nie są w stanie zagwarantować osobie 100% bezpieczeństwa.

Ocena najlepszych masek panoramicznych

SORBENT UNIX 5100 Res 121

Urządzenie doskonale poradzi sobie z głównym zadaniem - ochroną dróg oddechowych i oczu przed cząstkami kurzu. Mocne szkło panoramiczne pozwala zobaczyć więcej szczegółów. Rozmiar półmaski jest uniwersalny, co pozwoli na korzystanie z niej każdemu. Stosowany we wszystkich produkowanych przez firmę filtrach.

Średnia cena to 9400 rubli.

SORBENT UNIX 5100 Res 121

Zalety:

 • Niezawodność;
 • Trwałość;
 • Szkło zapewnia szeroki widok;
 • Rozmiar uniwersalny.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Recenzja wideo maski:

JetaSafety 5950

Wysokiej jakości produkt, który dzięki najściślejszemu dopasowaniu ochroni człowieka przed działaniem różnych oparów i kurzu. Część zewnętrzna wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które nie ulegnie zniszczeniu podczas pracy i zapewni użytkownikowi niezawodność w każdym środowisku. W zestawie znajduje się specjalna ładownica, która ułatwi transport. Waga - 530 gramów.

Sprzedawany jest w cenie 7400 rubli.

JetaSafety 5950

Zalety:

 • Dopasowanie do;
 • Wygodna regulacja pasków;
 • Szeroki widok;
 • Wysokiej jakości filtracja.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

MAG-4

Maska zapewni pracownikowi lepszą ochronę, a także skutecznie oczyści powietrze do oddychania. Dodatkowo wytrzymałe plastikowe szkło chroni skórę twarzy i oczu przed negatywnym działaniem szkodliwych pierwiastków. Produkt to szklany korpus z silikonową uszczelką.

Zapewniona jest również obecność domofonu. Maska jest wykonana zgodnie z normami państwowymi, co jest udokumentowane. Działa w temperaturach do +40 stopni i wilgotności nie większej niż 98%.

Średnia cena to 3000 rubli.

MAG-4

Zalety:

 • Podwójna przesłona;
 • Łatwa regulacja pałąka;
 • Obecność maski;
 • Wytrzymałość i odporność na zużycie;
 • Szeroki widok;
 • Niewielki opór przy oddychaniu.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

IPY-ISOD

Wysokiej jakości i niedrogie urządzenie, które jest odpowiednie dla większości organizacji budowlanych i przemysłowych. Podwójny element komunikacyjny zapewni osobie dobrą transmisję mowy.

Pałąk dopasowuje się do każdego rozmiaru głowy, dzięki czemu jest wszechstronny. Silikonowy podkład wykonany jest z hipoalergicznego materiału, dzięki czemu nie ma ryzyka nasypania. Respiratora można używać w połączeniu z filtrem lub wężem.

Średnia cena to 2000 rubli.

IPY-ISOD

Zalety:

 • Piękny design;
 • Powłoka hipoalergiczna;
 • Pałąk z szerokim zakresem ustawień zapewni szczelne dopasowanie;
 • Podwójny domofon;
 • Trwałe szkło.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Recenzja wideo MPG-IZOD:

Breeze-4301 (PPM-88)

Najtańszy, ale wysokiej jakości model, który ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo układu oddechowego. Wykonany jest z wytrzymałych materiałów, które nie powodują reakcji alergicznych i są bardzo wytrzymałe.Uniwersalne paski pozwalają dopasować maskę do każdej głowy, zapewniając dokładne dopasowanie.

Średnia cena to 1330 rubli.

Breeze-4301 (PPM-88)

Zalety:

 • Tani model;
 • Wysokiej jakości plastik;
 • Niezawodne uszczelnienie;
 • Skuteczne oczyszczanie;
 • Rozmiar uniwersalny.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Recenzja wideo maski:

Ocena niezawodnych półmasek

GVS Elipse ABEK1

Niezawodna konstrukcja i wysoki poziom ochrony pozwolą Ci pracować w każdym terenie. Półmaska ​​ochroni użytkownika przed kurzem i toksycznymi oparami. Zewnętrzna powłoka wykonana jest z termoplastycznego elastomeru. Produkt zgodny ze standardami GOST i SanPiN.

Skuteczność filtra szacuje się na 99,95%, co jest wynikiem wysokim. Główną cechą zaworu centralnego jest kilkakrotne zmniejszenie oporu oddychania. Dlatego osoba może pracować w masce przez długi czas i nie odczuwać dyskomfortu.

Średnia cena to 7200 rubli.

GVS Elipse ABEK1

Zalety:

 • Wydajność;
 • Korpus jest wykonany z materiału medycznego;
 • Oczyszczanie do 99%;
 • Rozmiar uniwersalny.

Niedogodności:

 • Wysoka cena.

Demonstracja wideo tej i innych masek producenta:

3M 7503

Jeden z najlepszych modeli gwarantujący niezawodność i bezpieczeństwo użytkownika w każdych warunkach. Do produkcji etui wykorzystano silikon - jest to materiał bezpieczny dla zdrowia, który wyróżnia się wytrzymałością i trwałością. Szczelność jest na najwyższym poziomie, do produktu nie przedostanie się ani jedna drobina kurzu, co podwójnie ochroni użytkownika.

Średnia cena to 2900 rubli.

3M 7503

Zalety:

 • Wygodna regulacja pałąka;
 • Wysokiej jakości filtracja;
 • Trwałość;
 • Szczelne uszczelnienie.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Delta Plus FFP2

Maska o klasie ochrony FFP2, odpowiednia do użytku na placach budowy, a także do napraw domowych. Produkt zapewnia niezawodną ochronę przed pyłem o wielkości do 2,5 mikrona, co jest doskonałym wynikiem. Pod klipsem na nos znajduje się miękka wyściółka zapobiegająca otarciom materiału.

Średnia cena to 1170 rubli za 10 sztuk.

Delta Plus FFP2

Zalety:

 • Jakościowe oczyszczanie;
 • Siła;
 • Klasa ochrony FFP2;
 • Cena £.

Niedogodności:

 • Sprzedawane w opakowaniu.

3M 6100

Niezawodny produkt przeznaczony do użytku z różnymi filtrami w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Część zewnętrzna wykonana z elastomeru - tworzywa sztucznego o dużej odporności na ścieranie. Maska jest idealna dla kobiet, ponieważ jest niewielkich rozmiarów.

Średnia cena to 1600 rubli.

3M 6100

Zalety:

 • Wszechstronność;
 • Cena £;
 • Dobre oczyszczenie;
 • Wygodne zapinanie.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Delta Plus M6100

Stylowy respirator, który zapewni wysokiej jakości czyszczenie. Podszewka wykonana jest w taki sposób, aby nie obcierała skóry i nie powodowała zmęczenia przy długotrwałym noszeniu. Do produkcji użyto polipropylenu z wkładkami termoplastycznymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu produkt charakteryzuje się wysoką wydajnością.

Sprzedawane po cenie 1188 rubli.

Delta Plus M6100

Zalety:

 • Stylowy wygląd;
 • Łatwość obsługi;
 • Siła;
 • Niezawodne oczyszczanie;
 • Wygodna regulacja pałąka.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Wreszcie

Podczas wykonywania prac budowlanych pył jest nieunikniony, aby nie osadzał się w płucach, ważne jest stosowanie respiratorów lub masek. Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z produktów opisanych w rankingu lub korzystasz z bardziej efektywnego RPE, powiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *