Najlepsze mikrometry na 2020 rok

0

Od czasu do czasu zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest dokładne zmierzenie miniaturowych części (średnica wiertła, przecięcie drutu itp.). W takim przypadku linijka i suwmiarka nie będą działać, aby uzyskać wymagane dane. Wymiary są współmierne do tysięcznych części milimetra, a taka dokładność nie jest dostępna dla wskazanych powyżej urządzeń.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzi mikrometr. To specjalne narzędzie przeznaczone do ultraprecyzyjnych pomiarów. Maksymalny błąd wynosi do 0,002 mm.

Uniwersalne urządzenie pomiarowe jest niezbędne do bardzo dokładnego określania wymiarów najmniejszych części. W porównaniu z podobnymi przyrządami pozwala na uzyskanie danych z dokładnością do jednej setnej milimetra (mikrona). Taka dokładność jest konieczna przy pomiarze grubości części, średnicy, przekroju. Ta dokładność jest ważna przy kontrolowaniu rozmiaru części podczas wykonywania kopii i dopasowywania elementów.

Czym oni są?

Istnieje wiele różnych typów mikrometrów. Są przeznaczone do wysoce wyspecjalizowanych zastosowań i mają doskonałe systemy odczytu. Główne rodzaje:

 1. Gładkie z podziałką 0,1 μm. Z ich pomocą pomiary zakrytych obiektów wykonywane są metodą absolutną. Kontrola jakości narzędzi odbywa się zgodnie z GOST 6507-90. Rozmiar części oryginalnej jest określany w zależności od kąta obrotu bębna. Podłużna łuska główna znajduje się na łodydze. Służy do liczenia liczby pełnych obrotów. Powierzchnia urządzenia wykonana jest z twardych stopów. Gładkie części śruby mają średnicę 8h9 lub 6h9. Występują w dwóch klasach dokładności. Każdy ma swój własny margines błędu. Ustawienie przeprowadza się za pomocą środków ustalających. Urządzenia o zakresie od 25 do 300 mm mają jeden wymiar, który odpowiada dolnej granicy zakresu. W przypadku narzędzi powyżej 300 mm dołączone są dwa dodatkowe miary ustawienia. Jeśli zakres wynosi od 0 do 25 mm, nie ma ich.
 2. Elektroniczny cyfrowy. Głównym dostawcą jest ChRL, ale wyróżnia się również przedsiębiorstwa rosyjskie. Nie mają znaczących różnic. Podstawą projektu jest mikrometryczna para śruba-nakrętka. W porównaniu z mechanicznymi na trzpieniu i bębnie nie ma łusek. Wynik jest wyświetlany na wyświetlaczu LCD. Wyświetla również, w którym systemie wykonano obliczenia. W niektórych przypadkach dostępna jest funkcja wyświetlania poziomu naładowania. Gdy tylko zajdzie potrzeba wymiany zasilacza lub doładowania, na ekranie zapala się odpowiednia ikona. Urządzenie posiada dodatkowe przydatne funkcje. Obejmują one pomiary w milimetrach i calach oraz ustawianie zera. Ta ostatnia pozwala na pomiary we względnych i bezwzględnych systemach odniesienia. Szereg modeli posiada taką funkcję jak zatrzymanie uzyskanego wyniku („HOLD”). Dodatkowe opcje mają oddzielne klucze. Łatwość obsługi i odczyt uzyskanych wyników, dwa systemy odniesienia, dodatkowe opcje jakościowe, które pozwoliły mikrometrom elektronicznym zdobyć swoją niszę. Główną wadą jest wysoki koszt.
 3. Mikrometry dźwigniowe. Mają podziałkę od 0,001 do 0,002 mm. Służy do pomiaru części precyzyjnych z bezpośrednią oceną i porównaniem ze standardem stosowanym w inżynierii precyzyjnej.Aby rozpocząć, należy go ustawić poziomo. Dopuszczalne jest poziome i pionowe ustawienie skali czytnika. W takich mikrometrach jest ząbkowany dźwignią. Powierzchnia styku jest utwardzona twardym metalem. Powierzchnie stykowe są wykonane ze stopów korundu. Ze względu na okładziny termoizolacyjne, wpływ ciepła dłoni na właściwości jest wykluczony. Wycofanie ruchomej pięty odbywa się za pomocą klatki.
 4. Klawisze strzałek. Rozmiar określa się za pomocą czujnika zegarowego. Stosowane są w produkcji seryjnej i jednostkowej podczas prac hydraulicznych i remontowych. Za ich pomocą określa się poziom zużycia części, gdzie ważna jest wysoka dokładność. W przypadku mechanizmu wskazówkowego mogą być stosowane urządzenia dźwigniowe z ruchomą i wymienną piętą.
 5. Liściasty. Służy do pomiaru grubości blach i taśm. Biorąc pod uwagę cel, mikrometr uzyskał wydłużony kształt, ponieważ w tej formie wygodniej jest wykonywać pomiary. Pokrętło do czytania sprawia, że ​​użytkowanie jest tak wygodne, jak to tylko możliwe. Powierzchnia pomiarowa wykonana jest z twardego metalu.
 6. Rura. Za jego pomocą określa się grubość ścianek rur. Cylindryczne końcówki pomiarowe pozwalają uzyskać najdokładniejszy wynik podczas pomiaru zakrzywionych powierzchni.
 7. Grubość drutu i gwintu. Przeznaczony do określenia grubości drutu, średnicy kulek.

Jak działa urządzenie?

Głównie do celów domowych stosuje się gładki mikrometr. Zawiera następujące elementy:

 1. Zszywki Główny element narzędzia. Ważny jest dla niej wysoki stopień sztywności. Wynika to z faktu, że najmniejsze odkształcenie doprowadzi do zmniejszenia dokładności i pojawi się błąd.
 2. Obcasy. W zależności od modelu można go wyjmować lub wtopić w podstawę. Pierwsza opcja pozwala na użycie większego zakresu pomiarowego.
 3. Śruba mikrometryczna. Porusza się wraz z obrotem zapadki.
 4. Zamykający mechanizm. Jest to zacisk o konstrukcji śrubowej. Służy do naprawiania przedmiotu.
 5. Łodyga z łuskami (główna z milimetrami i dodatkowa z połówkami).
 6. Bęben. Zaznaczono na nim dziesiąte i setne części milimetra. Końcowa część działa jak wskaźnik na łodydze.
 7. Odniesienie. Z jego pomocą sprawdzana jest dokładność ustawienia narzędzia. Nie każdy model jest w nią wyposażony.

Jak pracować z mikrometrem?

Jako przykład podano mechaniczne narzędzie gładkie. Najczęściej występuje w życiu codziennym. Z jego pomocą można zdefiniować obliczenia w dwóch układach odniesienia. Absolutnie przedmiot jest umieszczany między wspornikiem a śrubą. Wynik uzyskuje się na podstawie odczytów skali. W przypadku systemu względnego ujawniany jest rozmiar pobliskich obiektów i wykonywane są obliczenia.

 1. Upewnij się, że dokładność nie jest zagrożona. Aby to zrobić, dokręć śrubę i sprawdź zbieżność zerowych znaków na dwóch skalach.
 2. W przypadku obiektów nieprzekraczających 25 mm kontrolę przeprowadza się za pomocą norm.
 3. W przypadku wykrycia niezgodności trzpień jest regulowany za pomocą specjalnego klucza.
 4. Przed przystąpieniem do początku śrubę należy odkręcić do oznaczenia przekraczającego rozmiar części.
 5. Przedmiot umieszcza się pomiędzy śrubą a ogranicznikiem.
 6. Śruba jest zaciśnięta za pomocą grzechotki, aż do usłyszenia charakterystycznego dźwięku. Zatrzymaj się po trzecim kliknięciu.
 7. Odczytaj wskaźniki z 3 skal. Dwa z nich znajdują się na bębnie, a jeden na trzpieniu. Do pełnych milimetrów od górnej łuski dodaj połowę sekundy.
 8. Ostatnim etapem jest dodanie wartości z wagi bębnowej zgodnie z wartością podziału.
 9. Podsumowano wyniki.
 10. Aby pomiar był jak najbardziej efektywny, zaleca się wykonanie kilku operacji i obliczenie średniej wartości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Aby zakupić mikrometr odpowiadający specyfice wykonywanej czynności, należy znać podstawowe parametry. Tylko w tym przypadku nie będzie problemów podczas użytkowania.

 1. Szereg zastosowań. Istnieją 4 grupy narzędzi do części o przekroju 0-25, 250-50, 50-75, 75-100 mm. Aby być przygotowanym na każdą sytuację, nie zaszkodzi mieć przy sobie przedstawiciela każdej z grup. Jest to szczególnie ważne w przypadku tokarek.
 2. Krok pomiaru. W przypadku urządzenia cyfrowego jego wartości wynoszą 1 μm (0,001 mm). Na półkach można znaleźć inne wskaźniki. W rezultacie parametr jest sprawdzany w praktyce i instrukcjach.
 3. Dopuszczalny błąd i klasa dokładności. Istnieją dwie klasy dokładności. Błąd waha się od 2 do 50 mm.
 4. Ergonomia. Waga narzędzia waha się od 190 gramów. do 2 kg. Od tego zależy komfort użytkowania, zwłaszcza jeśli praca jest wykonywana przez długi czas. W takich przypadkach preferowana jest minimalna waga, aby ręka praktycznie się nie męczyła. Długość może wynosić od 155 do 305 mm. Od tego zależy w jakich warunkach można wykonać pomiary, a także czy da się włożyć go do kieszeni. Dobrze leży w dłoni. Biorąc lewą rękę, nic nie powinno zasłaniać ekranu. Właściwy bez wysiłku dociera do głównych elementów sterujących i mechanizmu zapadkowego. Dla większej wygody części dłoni pokryte są antypoślizgową powłoką i reliefową powierzchnią. Zmniejsza to ryzyko upadku.
 5. Transport. Osłona ochronna zmniejszy ryzyko pęknięcia podczas użytkowania w miejscu pracy. Jeśli praca wymaga częstych podróży, preferowane są modele ze specjalnym etui z miękką wyściółką.

Najlepsze mikrometry na 2020 rok

Inforce 06-11-44

Instrument rosyjskiej firmy Inforce o zakresie pomiarowym 0 - 25 mm. Błąd wynosi tylko 2 mikrony. Ze względu na długość 15,5 cm i wagę 190 gramów. wygodnie jest nosić go przy sobie w kieszeni, używać w trudno dostępnych miejscach i przez kilka godzin. Jednocześnie ręka w ogóle się nie męczy. Model zasilany jest z baterii. Wytłaczana rączka nie ślizga się w dłoni. Wybór jest dostępny w odczytach metrycznych i imperialnych.

Inforce 06-11-44

Zalety:

 • wygodne umieszczenie stopy urządzenia mocującego;
 • płynny ruch głowicy mikrometrycznej;
 • wyniki odczytu są wyświetlane na skali;
 • sterowanie za pomocą dwóch przycisków.

Niedogodności:

 • nie ma skali graficznej;
 • brak płytek kalibracyjnych.

Utwardzony 580832

Służy do określenia dokładnych wymiarów liniowych metodą bezwzględną i stykową. Mają szeroki zakres zastosowań, od ślusarstwa po inżynierię mechaniczną. Zakres pomiarowy wynosi 0 - 25 mm. Narzędzie wykonane jest z wysokiej jakości stali. Duża, odporna na zużycie skala jest grawerowana laserowo. Jego dokładność wynosi 0,01 mm. Narzędzie dostarczane jest w plastikowej walizce, co znacznie uprości jego przechowywanie i transport do miejsca pracy.

Utwardzony 580832

Zalety:

 • przystępna cena;
 • w zestawie plastikowe etui;
 • waga w opakowaniu 300 gr.

Niedogodności:

 • wielu użytkowników zauważyło krzywiznę mikrometru.

MATRIX 317255

Mikrometr skupia się na elementach o wielkości od 0 do 25 mm, krok pomiaru wynosi 0,01 mm, błąd nie przekracza 2 mikronów. Do produkcji użyto stali narzędziowej. Urządzenie skierowane jest do tych, którym nie zależy na maksymalnej dokładności. Dobre rozwiązanie dla ślusarza samochodowego, modelarza, mechanika i niezastąpionego pomocnika domowego rzemieślnika.

MATRIX 317255

Zalety:

 • stalowy wspornik pokryty jest emalią, która zapobiega rdzewieniu;
 • waga 300 gr .;
 • kompaktowy rozmiar (15,1 cm długości);
 • w zestawie próbka kalibracyjna;
 • dostawa odbywa się w wygodnej plastikowej walizce;
 • wygodne ochraniacze wykonane z materiału termoizolacyjnego;
 • pięta i śmigło wykonane są z węglika spiekanego. Dzięki temu narzędzie służy przez długi czas;
 • przystępna cena.

Niedogodności:

 • zawodne zamocowanie klucza regulacyjnego. Może wypaść podczas przenoszenia.

CALIBRON 121893

Gładkie narzędzie do określania wymiarów zewnętrznych przedmiotu obrabianego o zakresie pomiarowym 25 - 50 mm. Powierzchnia pomiarowa wykonana z twardych metali będzie służyć przez długi czas przy ostrożnym użytkowaniu. Montaż w pozycji wyjściowej ułatwiają środki nastawcze. Mikrometr należy do pierwszej klasy dokładności. Jego błąd wynosi 0,002 mm. Raport jest wykonywany na łuskach na trzpieniu i bębnie.

CALIBRON 121893

Zalety:

 • waga: 390 gr .;
 • w zestawie miara instalacyjna;
 • wsporniki z podkładkami termoizolacyjnymi zapewniają wysoki stopień sztywności;
 • przystępna cena.

Niedogodności:

 • głowica mikrometryczna obraca się z zauważalnym zakleszczeniem;
 • wątpliwa jakość przymiaru nastawczego i szczęk.

CHIZ MK-25 0,01

Narzędzie jest produkowane zgodnie z GOST 6507-90 w Czelabińsku. Należy do pierwszej klasy dokładności. Zakres pomiarowy: 0 - 25 mm. Margines błędu wynosi 2 mikrony. Podstawą mikrometru jest wspornik; para śrub składająca się ze śruby mikrometrycznej i nakrętki stała się urządzeniem do konwersji. Klamra mieści piętę i trzon. Mikrometr stanie się niezastąpionym pomocnikiem rzemieślnika domowego i przy produkcji.

CHIZ MK-25 0,01

Zalety:

 • nacięcia na bębnie i grzechotce zapobiegną ślizganiu;
 • podkładki termoizolacyjne na wsporniku nie pozwolą na rozszerzanie się metalu pod wpływem ciepła dłoni;
 • wspornik pokryty emalią, która chroni przed rdzą;
 • śruba i pięta są wykonane ze stali nierdzewnej.

Niedogodności:

 • dostawa nie obejmuje standardowej miary długości.

MEGEON 80800

Elektroniczny sprzęt pomiarowy o wysokiej dokładności. Jego zakres pomiarowy wynosi od 0 do 25 mm. Stalowa podstawa pokryta jest tworzywem ABS zapobiegającym ślizganiu się w dłoni. Wytłaczane kółko i grzechotka są wygodne w użyciu. Do sterowania przypisane są dwa przyciski. Włączają i zerują odczyty. Mikrometr jest zasilany baterią.

MEGEON 80800

Zalety:

 • intuicyjna kontrola;
 • przystępna cena;
 • łatwe zerowanie;
 • odczyty są wyraźnie widoczne na ekranie nawet przy słonecznej pogodzie;
 • mocowanie śrubowe.

Niedogodności:

 • zakres dostawy nie obejmuje płytek kalibracyjnych;
 • pomiar graficzny jest niemożliwy;
 • podczas dokręcania śruby występuje luz;
 • w przypadku upuszczenia części plastikowe mogą pęknąć.

NORGAU IP65 041057025

Wysokiej jakości produkt do pomiaru części od 0 do 25 mm. Do produkcji powierzchni użyto twardych stopów, które są starannie szlifowane. Mechanizm elektroniczny jest chroniony przed kurzem, brudem i bryzgami wody zgodnie ze standardem IP 65. Odczyty wyświetlane są na wyświetlaczu LCD w taki sposób, aby łatwo było je wykonać nawet osobom słabowidzącym. Urządzenie posiada przyciski do włączania i wyłączania, zmiany systemu metrycznego, zerowania odczytów i zapisywania wyników.

NORGAU IP65 041057025

Zalety:

 • bęben pokryty matowym chromem;
 • dodatkowe funkcje;
 • wyświetlacz informacyjny;
 • wbudowana kalibracja;
 • w zestawie etui i baterie do zasilania;
 • automatyczne wyłączanie po 5 minutach bezczynności.

Niedogodności:

 • nie ma certyfikatu weryfikacji;
 • wysoka cena.

MTI-20 0,01 Tulamash

Mikrometr pryzmatyczny przeznaczony jest do pomiaru średnicy zewnętrznej trójnożowego narzędzia tnącego. W tym celu ma 2 łuski. Dokładność skali łodygi sięga 0,5 mm, na bębnie - 0,01 mm. Aby określić rozmiar, dodaj 2 wartości. Grzechotka służy jako ogranicznik pomiaru sił. Po osiągnięciu maksimum emituje charakterystyczne dźwięki.

MTI-20 0,01 Tulamash

Zalety:

 • specjalny kształt ułatwia pracę z przekątnymi kwadratowymi;
 • produkcja krajowa;
 • węglikowe powierzchnie pomiarowe;
 • w zestawie miara instalacyjna;
 • kompaktowy rozmiar (1,3 cm);
 • waga 0,36 kg.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

Prezentowany Top obejmuje najlepszych przedstawicieli branży komputerowej. Udowodnili, że są pozytywni w swojej działalności i zdobyli uznanie. Narzędzie polecane jest do zakupu przez rzemieślników domowych oraz osoby zajmujące się naprawami samochodów i motocykli.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *