📻 Najlepsze krótkofalówki i radia na 2020 rok

0

Walkie-talkie to doskonały asystent niezbędny do komunikacji. W określonej sytuacji życie ludzkie może zależeć od tego urządzenia. Dlatego kupując walkie-talkie, musisz uważać i przyjrzeć się wszystkim cechom. Ponieważ nie wszyscy konsultanci są w stanie poprawnie zasugerować model na potrzeby klienta, lepiej samodzielnie przestudiować tę kwestię.

Niektórzy uważają, że w 2020 roku walkie-talkie to przestarzały element elektroniki, który nie zasługuje na uwagę człowieka. Ale tylko ten, kto stale mieszka w mieście i rzadko opuszcza jego granice, może tak myśleć. Jeśli podróżny znajdzie się w miejscu, w którym telefon nie odbiera, radio jest jedynym sposobem na kontakt ze światem zewnętrznym. Może się wydawać, że nieprzewidziane sytuacje rzadko się zdarzają, ale tak nie jest. Lepiej jest grać bezpiecznie i kupić urządzenie, którego możesz nie potrzebować, niż utknąć bez niego. Przy zakupie ważne jest, aby wybrać odpowiedni model.

Rodzaje

Profesjonalna i amatorska - to dwie klasy, na które tradycyjnie dzieli się radia. Jeśli pierwsza wymaga licencji, to w przypadku urządzeń amatorskich nie jest potrzebna.

Z profesjonalnych korzystają pracownicy policji drogowej, Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych i innych służb. Potrzebują dokumentów i pozwolenia na pracę.

W każdym z tych przypadków komunikacja jest bezpłatna, co jest jedną z ważnych zalet komunikacji radiowej.

Wskazówki dotyczące wyboru

 1. Stacja radiowa działa w określonym zakresie. Kupując najlepiej wybrać urządzenie, które jednocześnie wychwytuje kilka częstotliwości - od dwóch lub więcej. Wpłynie to na zakres zastosowania. Koszt takiego urządzenia jest taki sam, ale przyniesie znacznie więcej korzyści.
 2. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na konfigurację ręczną. Jest to konieczne, aby móc kontaktować się z innymi użytkownikami.
 3. Wyświetlacz informacyjny jest opcjonalny, ale znacznie uprości konfigurację i użytkowanie urządzenia.
 4. Kupując, należy zwrócić uwagę na dołączony uchwyt i etui. Od tego zależy bezpieczeństwo urządzenia.
 5. Im mniej urządzenie waży, tym łatwiej będzie z niego korzystać. Nie należy przestawać wybierać dużych krótkofalówek, które ważą więcej niż 300 gramów.

Jak wybrać krótkofalówkę do wędkowania i polowania

Wielu mężczyzn lubi polować lub łowić ryby w odległych miejscach. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, musisz zakupić urządzenie, które będzie miało następujące właściwości:

 • Dobrej jakości etui. Ważne jest, aby urządzenie nie przestawało działać z powodu lekkiego uderzenia lub upadku. Może się to zdarzyć w nagłych wypadkach.
 • Mały rozmiar. W takim przypadku urządzenie można zabrać ze sobą i nie zajmie dużo miejsca.
 • Niska waga. Myśliwy i wędkarz posiada wiele podstawowych i dodatkowych akcesoriów, jeśli urządzenie jest ciężkie, spowoduje to niepotrzebne niedogodności.
 • Ochrona przed podsłuchem. Więc inni myśliwi nie będą w stanie posłuchać i dowiedzieć się, które miejsce lepiej wybrać dla tego hobby.
 • W razie potrzeby chronić przed pryskającą wodą lub zanurzeniem w wodzie.
 • Dobra bateria w środku, która wystarczy na długi czas.
 • Kontrola głośności.
 • Łatwa wymiana baterii.Najlepiej mieć zawsze przy sobie zapasową baterię. Dotyczy to modeli o pojemności baterii do 1000 mAh.

Im więcej dodatkowych funkcji ma urządzenie, tym wyższy będzie koszt. Nie wszystkie są potrzebne, więc niektóre można wyrzucić. Przykładem funkcji, która ma niewielkie lub żadne korzyści, jest szyfrowanie głosu. Jeśli dana osoba nie poluje w tajnym lub zakazanym miejscu, możesz wybrać urządzenie bez ochrony przed podsłuchem.

Kupując urządzenie dla regionu bez zbiorników wodnych, ochrona przed rozpryskami jest całkowicie opcjonalna. Lepiej jest wybrać bardziej budżetową opcję, która nie będzie miała tej funkcji.

Polowanie i wędkarstwo to sporty dość ekstremalne, dlatego należy zwrócić uwagę na nieodporną na wstrząsy obudowę. Dzięki temu urządzenie dłużej zachowa swój wygląd i wydajność.

Zalecane szybkości to UHF 400-520 MHz i VHF 136-174 MHz. Moc - 5-6 W. Te parametry wystarczą, aby nie zgubić się w lesie. Ale dla pewności lepiej kupić urządzenie ze zdejmowaną anteną, wtedy można je zmienić na mocniejszą. Ma to na celu poprawę sygnału.

Jak wybrać krótkofalówkę do samochodu

Najczęściej kierowcy korzystają ze stacji radiowych. Potrzebują urządzenia do komunikacji między kierowcami ciężarówek i taksówkarzami. Pomaga to w przekazywaniu podstawowych informacji o pracy. Głównym wskaźnikiem są długie fale SW 27 MHz. Moc - od 7 do 10 W. Warunkiem jest obecność modulatora AM, który zapewnia dobrą komunikację poza miastem.

Innym przypadkiem użycia jest komunikacja z gastronomią publiczną, która znajduje się wzdłuż drogi. W ten sposób zgłaszają wolne miejsca i godziny otwarcia.

Ale do komunikacji w mieście lepiej wybrać modulator FM, ponieważ głównym problemem komunikacyjnym są zakłócenia. Drugim kryterium, na które należy zwrócić uwagę, jest liczba kanałów. Powinno ich być nie mniej niż 200. Lepiej wybrać model z największą liczbą kanałów. Zalecana moc to co najmniej 10 W. Ten wskaźnik jest niezbędny, aby zamówienie zostało złożone na czas. To określi, który z kierowców będzie mógł odebrać zamówienie.

Jak wybrać krótkofalówkę do komunikacji w górach

Do czego służy walkie-talkie w górach? Wielu użytkowników zadaje sobie to pytanie. Narciarze jeżdżą na dobrze wyposażonych trasach, ale każda ma swoją prędkość i tempo. Aby móc kontaktować się ze znajomymi, potrzebujesz krótkofalówki. Telefon nie zawsze jest wygodny, bo może nie odebrać połączenia, a niektóre modele wyłączają się przy niskich temperaturach. Innym powodem rezygnacji z telefonu jest wysoki koszt i możliwość uszkodzenia w przypadku upuszczenia.

Radio do komunikacji w górach powinno działać na niewielką odległość - 3-5 km. Jeśli dana osoba nie może znaleźć partnerów wśród dużej liczby osób, może skontaktować się za pomocą takiego urządzenia elektronicznego. Do tego celu nadają się urządzenia LPD / PMR niewymagające papierkowej roboty. Do komunikacji wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Jest to wygodne nawet w rękawicach narciarskich.

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy wyborze

 • Lekka waga i mały rozmiar. Im mniejsze radio, tym wygodniejsza będzie jazda z nim.
 • Łatwość użycia.
 • Wymagana moc. Jeśli odległość między narciarzami jest niewielka, wystarczy 1-5 watów. Jeśli wybierzesz ten wskaźnik w ciągu 10 W, bateria rozładuje się bardzo szybko. Do komunikacji w górach na odległość 20-30 km należy wybrać modele 40-50 W.
 • Odporna na wstrząsy obudowa, która chroni przed uderzeniami.

Jak wybrać krótkofalówkę na wędrówkę

Jeśli grupa turystów zbierze się na wycieczce rowerowej, będzie potrzebować połączenia. Dotyczy to szczególnie długich podróży do kilku krajów. Kupno nowej karty SIM jest drogie, a wszystkie pieniądze można przeznaczyć na roaming. Opcją budżetową w takim przypadku jest zakup krótkofalówki. Każdy z uczestników będzie mógł wtedy poruszać się we własnym tempie i nie martwić się, że zgubi się w nieznanym mu miejscu. Aby komunikować się z towarzyszami, możesz użyć mikrofonu, który musi być wbudowany w hełm i bez zatrzymywania ruchu dowiedzieć się, gdzie się znajdują. Samo radio może być w tym momencie w plecaku.Wykonywanie połączeń telefonicznych w drodze nie zawsze jest wygodne. Może to doprowadzić do wypadku.

Komunikację radiową można również wykorzystać do wędrówek z plecakami w lesie lub na pustyni. To wygodna opcja na każdą wycieczkę. Dzięki LPD / PMR możesz wybrać najbardziej budżetową opcję. Moc takiego urządzenia wynosi 0,5 V.Na krótką odległość (3-5 km) to wystarczy. W razie potrzeby można wybrać modele o większej mocy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

 • Ścisłość;
 • Łatwość;
 • Wysoka jakość wykonania.

Wybór stacji radiowych jest dziś bardzo duży, dlatego przy wyborze lepiej jest przestudiować najpopularniejsze modele, które polecają użytkownicy.

Najlepsi producenci

Kupując urządzenie do komunikacji radiowej, należy zwrócić uwagę na kilka marek.

 1. Motorola zajmuje pierwsze miejsce pod względem popularności. Będąc przez długi czas na rynku, udało im się zdobyć zaufanie dużej liczby użytkowników. Dziś są liderem w produkcji urządzeń odpowiedzialnych za komunikację.
 2. Na drugim miejscu jest Megajet. Firma od dawna jest obecna na rynku rosyjskim. Można zobaczyć nie tylko modele budżetowe, ale także segment luksusowy. Wszystko zależy od charakterystyki urządzenia. Klienci zwracają uwagę na niezawodność i funkcjonalność. Kraj pochodzenia - Korea.
 3. Midland to najlepsza opcja na taksówkę. Firma znana jest z amatorskich radioodbiorników do dowolnego celu.

Inne przetestowane opcje to Roger, Yaesu, Icom i Vega.

Nie należy kupować urządzeń od mało znanych firm.

Najlepsze krótkofalówki i radia na 2020 rok

Baofeng UV-5R

Na pierwszym miejscu w naszej ocenie znajduje się popularny model, który lubią myśliwi i wędkarze - to Baofeng UV-5R. Liczba radiotelefonów w zestawie to jeden. Przy zamówieniu możesz określić żądany kolor - czarny, żółty, czerwony, niebieski. Ta opcja jest idealna do komunikacji między dwiema lub więcej osobami w naturze.

Jest wyświetlacz pokazujący częstotliwości, mała klawiatura i słuchawka. Dogodnie ten model ma latarkę. Nie świeci zbyt jasno, ale może się przydać.

Zestaw zawiera instrukcje w języku angielskim, które pomogą Ci zrozumieć ustawienia. A także ładowarka, antena, spinacz do bielizny, słuchawki i pętla dla wygody. Wielkość radu z anteną to 25 cm.

Urządzenie ładuje się za pomocą bazy, co jest bardzo wygodne.

Moc wynosi 5 V, więc urządzenie działa na odległość do 5-10 km. W lesie liczba ta spada do 3 km. Czas pracy bez baterii (1800 mAh) około 12 godzin. Liczba kanałów - 128. Waga - 250 gramów.

Baofeng to znana firma, na którą jest popyt. Radio może być również używane do ochrony lub na wakacjach.

Baofeng UV-5R

Zalety:

 • Duży wybór kolorów;
 • Latarnia;
 • Koszt budżetowy;
 • Proste sterowanie;
 • W zestawie ładowarka;
 • Mały rozmiar.

Niedogodności:

 • Nie.

TurboSky T3

Na drugim miejscu w rankingu znajduje się przenośna stacja radiowa, która cieszy się popularnością od 2015 roku. Ma 16 kanałów, zakres częstotliwości 400-470 MHz i moc 5 watów.

W zestawie instrukcja obsługi, bateria, stacja dokująca, antena i klips. Akumulator wyróżnia się pojemnością - 1800 mAh. Waga - tylko 220 gramów.

Istnieje system redukcji szumów, który zapewnia doskonałą wydajność bez zakłóceń.

Średnia cena to 4500 rubli.

TurboSky T3

Zalety:

 • Waga i mały rozmiar;
 • Latarnia;
 • Dobra jakość wykonania
 • Wygodny w użyciu;
 • Jest wskaźnik naładowania;
 • Wodoodporny;
 • Istnieje redukcja szumów (10 trybów);
 • Wielofunkcyjność;
 • Istnieje funkcja podpowiedzi głosowych.

Niedogodności:

 • Nie.

Towarzysz r6

Na trzecim miejscu w rankingu znajduje się profesjonalna krótkofalówka, która ma dużą moc. Dzięki temu zapewnia efektywną komunikację na duże odległości. Moc - do 7 watów, czyli więcej niż podobne urządzenia. Programowalne kanały - 16.

Comrade R6 ma wbudowany scrambler. Jest potrzebny, aby nikt nie mógł słuchać rozmowy. Urządzenie działa nawet przy złej pogodzie i mrozie, w przeciwieństwie do krótkofalówki z tańszego segmentu.

Sterowanie urządzeniem jest bardzo proste, a konfiguracja nie zajmuje dużo czasu. Wszystko jest intuicyjne.

Towarzysz r6

Zalety:

 • Solidne ciało;
 • Ochrona przed kurzem i wilgocią;
 • Mocna bateria;
 • Duża moc;
 • Łatwość użycia;
 • 3 przyciski, które można zaprogramować;
 • Wskaźnik ładowania;
 • 2 podpowiedzi głosowe (męski i żeński);
 • Odłączana antena;
 • Scrambler;
 • Czysty dźwięk.

Niedogodności:

 • Cena £.

Motorola TLKR-T41

Przenośne radio amatorskie Motorola TLKR-T41 różni się kosztem i jakością. W zestawie 2 radia, 2 uchwyty, instrukcja oraz gwarancja. Urządzenie jest poszukiwane przez aktywnych turystów i miłośników ekstremalnych emocji, którzy nie lubią siedzieć na kanapie.

Sygnał dźwiękowy jest wysokiej jakości dzięki funkcji redukcji szumów. 8 poziomów regulacji. Istnieje skanowanie i monitorowanie kanałów. Wszystkie niezbędne informacje są wyświetlane na ekranie. Zasięg wynosi 3-4 km.

W razie potrzeby możesz wybrać melodię z pięciu opcji oferowanych przez producenta.

Średnia cena to 1900 rubli.

Motorola TLKR-T41

Zalety:

 • Koszt
 • Tryb oszczędzania energii;
 • Lekki - 74 gramy;
 • Jasna paleta kolorów;
 • Wyciszenie dźwięku;
 • Sygnał wywołania;
 • Jakość wykonania.

Niedogodności:

 • Pojemność baterii;
 • Żadnej latarki.

TEREK RK-401

Ulubionym dodatkiem wielu osób jest radio TEREK RK-401. Jest chroniony przed deszczem, śniegiem i kurzem. W razie potrzeby można go zanurzyć w wodzie na 30 minut.

Pojemność baterii wynosi 3270 mAh, czyli znacznie więcej niż analogów. Moc - 10 W, co zapewnia zasięg 15 km. Liczba kanałów - 16. Waga - 230 g. Radiostacja jest specjalnie zaprojektowana do użytku w najtrudniejszych sytuacjach ekstremalnych i akcjach ratowniczych.

Średnia cena to 8500 rubli. Żywotność - 5 lat.

TEREK RK-401

Zalety:

 • Jakość wykonania;
 • Dobry sygnał;
 • Obudowa odporna na wstrząsy;
 • Pojemność baterii;
 • Duża moc;
 • Łatwy w obsłudze.

Niedogodności:

 • nie.

MIDLAND GXT-1000

Jedną z najlepszych stacji radiowych według użytkowników jest MIDLAND GXT-1000. Należy zauważyć, że urządzenie jest niezawodne. Nawet w trudnych warunkach atmosferycznych urządzenie dobrze odbiera sygnał i nie zniekształca dźwięku.

Osobliwością tego modelu jest to, że można ustawić kody grupowe i komunikować się z użytkownikami za pomocą identyfikatora. Może to być jedna osoba lub mała grupa.

W zestawie znajdują się nie tylko 2 stacje radiowe, ale także słuchawki z mikrofonem. Zasięg wynosi do 15-16 km.

Istnieje aktywacja głosowa, która upraszcza pracę tego modelu. Zasięg jest większy, ponieważ antena została ulepszona.

MIDLAND GXT-1000

Zalety:

 • W zestawie 2 stacje radiowe;
 • Stylowy wygląd;
 • Łatwa kontrola;
 • Wskaźnik poziomu naładowania;
 • Sygnał wibracyjny;
 • Duży zasięg działania;
 • IP54;
 • Mały ekran;
 • Wygodne menu;
 • Podświetlenie ekranu;
 • Ulepszona antena;
 • Działa w trudnych warunkach atmosferycznych;
 • Moc jest regulowana.

Niedogodności:

 • Pojemność baterii - 700;
 • Nieusuwalna antena.

Walkie-talkie w 2020 roku to rzeczywiste urządzenie używane zarówno w mieście, jak i poza nim. Przed zakupem należy określić cel, jaki ma spełniać radiostacja i przestudiować podstawowe parametry. Ponieważ istnieją wolne częstotliwości, zakup tego urządzenia jest uważany za budżetowy.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię