🏍️ Najlepsze motocykle dla początkujących w 2020 roku: od czego zacząć i nie popełniać błędów

0

Tysiące nowicjuszy co roku dołącza do grona motocyklistów. Ułatwia to swoboda ruchu, szybkość i wrażenia, których nie można uzyskać w żadnym innym rodzaju transportu. Oprócz strony duchowej i jedności z kulturą motocyklową istnieje również praktyczna strona problemu. Jest to istotne dla mieszkańców megalopoli, czyli możliwość swobodnego manewrowania między potokami komunikacji miejskiej w korku i dotarcia do celu w zaplanowanym czasie. Decydując się na rower terenowy, można odpocząć jeżdżąc po bezdrożach.

Cechy wyboru pierwszego motocykla

Jazda motocyklem będzie wymagała maksymalnej koncentracji, przestrzegania przepisów bezpieczeństwa oraz ścisłego przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Nie zapomnij o uzyskaniu uprawnień kategorii A.

Po pokonaniu wszystkich przeszkód początkujący otrzymuje upragnione prawa. Potem nowy kierowca dwukołowego transportu staje przed dylematem, co wybrać. Sklep prezentuje szeroki asortyment różnorodnego wyposażenia: od marek chińskich, japońskich, koreańskich i innych, masywne cruisery odlewające chrom na słońcu, znane i rozpoznawalne modele klasyczne, kompaktowe i zwinne enduro przeznaczone dla miłośników outdooru i przyciągające wzrok wdzięczne rowery sportowe. Wszystko to przyprawia mnie o zawrót głowy.

Od tego, jak prawidłowo dokonano wyboru, zależy bezpieczeństwo nie tylko kierowcy, ale także otaczających go osób. Na przykład na multi-sześcianie przyspieszenie do setek następuje dosłownie w ciągu kilku sekund. Motocyklista, który nie ma za sobą pewnego doświadczenia, nie może sobie z tym poradzić. Na tej podstawie wyciąga się wniosek, że konieczne jest rozważenie czegoś, co nie jest tak potężne.

Szczególną uwagę należy zwrócić na łatwość zarządzania. Zależy to od tego, czy podróż początkującego zostanie przyćmiona ekstremalnymi sytuacjami i szansą na wyjście z niej bez konsekwencji.

Innym powodem, dla którego warto wybrać niedrogie urządzenie, o którym przytłaczająca większość zapomina, są koszty jego utrzymania. Niedoświadczeni kierowcy częściej popełniają błędy. Niezmiennie będą występować sytuacje, w których nastąpi upadek (podczas ćwiczenia hamowania awaryjnego lub czegoś innego). W takich przypadkach musisz zrozumieć materialną stronę błędu, a mianowicie koszt wymiany części. Z perspektywy czasu preferowany wybór z minimalnym plastikowym zestawem do ciała.

Czym są

Każdy motocykl jest przeznaczony dla określonej grupy docelowej z określonymi potrzebami. Mają swój własny projekt i cechy zewnętrzne. Patrząc wstecz, można wyróżnić dwie duże grupy: szosowe i terenowe. Pitbike do mini motocrossu i mini super moto, drag racing do drag racing oraz mini rowery do kartingu wyróżniają się. Wyżej wymienione odmiany są wąsko wyspecjalizowane i nie nadają się do jazdy po drogach publicznych. Wszystkie inne mogą być używane przez początkujących i amatorów.

 1. Klasyczny (drogowy). Charakteryzują się odpowiednim dopasowaniem i wygodną obsługą. Zapewnią szybkie poruszanie się po mieście, a dzięki niewielkim rozmiarom nie sprawią problemów, jeśli utkną w korku.Niektóre modele są wyposażone w plastikowe owiewki, aw rzadkich przypadkach przypominają nawet sportowe motocykle. Ale przytłaczająca większość jest zewnętrznie podobna do radzieckiej technologii. Znajomość świata kultury motocyklowej najlepiej zacząć właśnie od tej kategorii. Ponieważ tutaj są niedrogie modele i szeroka gama sprzętu średniej wielkości. Dzięki niewielkiej wadze z łatwością utrzymuje równowagę i zapewnia łatwe manewrowanie. Wygodne pionowe lądowanie w siodle pozwoli na przejechanie kilkunastu kilometrów bez rozpraszania się ewentualnym bólem pleców, a przy nisko położonym środku ciężkości motocykl nie odbije się od drogi nawet na najostrzejszych zakrętach. Dodatkowym plusem jest brak plastiku, który po upuszczeniu może pęknąć.
 2. Enduro. Początkowo nie zostały stworzone z myślą o drogach publicznych, ale z czasem otrzymały reflektory, kierunkowskazy, lusterka i inne niezbędne cechy. Lekkie i łatwe w obsłudze, mają prosty krój. Siedzenia są zbyt wąskie i niewygodne. Wysoka zdolność do jazdy w terenie wpłynęła na maksymalną prędkość na autostradzie i objętość zbiornika paliwa. Zaleca się nauczenie zachowania równowagi przed wejściem na drogę.
 3. Motardy. Dobre rozwiązanie do poruszania się po mieście. Wytrwałe i wąskie, czują się pewnie na złej drodze, w razie potrzeby pozwalają wchodzić po schodach i krawężnikach, Wyposażone w mocny silnik i mają wygodne dopasowanie. Zewnętrznie jest praktycznie nie do odróżnienia od enduro, ale ma jedną istotną cechę, jaką jest zdolność do rozwijania dużych prędkości na drogach. Nie jest to najlepszy wybór dla początkujących. Z reguły właściciele tej kategorii często jeżdżą na tylnym kole.
 4. Turystyczny. Robi się w nich wszystko, aby wygodnie pokonywać duże odległości. Miękkie i wygodne siedzenia, ergonomiczne dopasowanie, pojemność zbiornika, duża waga i nieporęczna jakość, które mogą charakteryzować tę kategorię transportu. Średnia waga waha się od 500 do 600 kg. Nie jest to najlepszy wybór dla początkujących.
 5. Pełna sukienka. Rodzaj motocykla turystycznego. Najcięższe, nieporęczne, stworzono tak, aby rowerzysta nie odczuwał żadnych niedogodności podczas wyprawy. Zdecydowanie przeciwwskazane dla początkujących.
 6. Dual-Sport. Są klasyfikowane jako turystyczne podwójne zastosowanie. Nadal są wygodne, ale do tego mają dobrą dynamikę przyspieszenia i łatwą manewrowość przy dużych prędkościach. Wysoki środek ciężkości i pozycja leżąca nie są zalecane dla początkujących.
 7. Sport-Turysta. Zawiera w sobie cechy dwóch pierwszych typów: Lekka waga, stosunkowo proste dopasowanie i mniejsze wymiary - cechy, które pozwalają uznać tę kategorię za pierwsze urządzenie rozpoczynające podróż.
 8. Krążownik. Dość powszechny typ roweru. Pomimo swojej konstrukcji z lat pięćdziesiątych jest technicznie wyposażony w najnowszą technologię. Przeznaczony jest do pokonywania krótkich dystansów po asfaltowej drodze. Jazda terenowa jest dla niego przeciwwskazana. Kierowca porusza się w wyprostowanej pozycji na wyprostowanych nogach. Pozwala to na maksymalny poziom komfortu. Ciężkie motocykle z pojemnością silnika przekraczającą 1800 centymetrów sześciennych. Dla niedoświadczonych to za dużo. Przy maksymalnych prędkościach jest łatwy do kontrolowania, ale przy niskich stale się przechyla. W rezultacie nie są one najlepszą opcją dla kierowców, którzy dopiero zaczynają przygodę z kulturą motocyklową.
 9. Siekacz. Typ krążownika o bardziej pretensjonalnym wyglądzie. Pozbył się wszystkich zbędnych, maksymalnie zmniejszając wagę i dając manewrowość. Lądowanie pozostało niezmienione. Widelec skierowany do przodu zapewnia oryginalny wygląd. Z reguły pojedynczy, w rzadkich przypadkach ma małe wąskie siedzenie dla pasażerów. Deska rozdzielcza jest ograniczona przez prędkościomierz. Neofici powinni zwrócić uwagę na modele z silnikiem do 500 metrów sześciennych.
 10. Sport (rowery sportowe). Ostry, szybki, agresywny design i przyciągający wzrok. Marzenie wielu. Ta kategoria pojazdów dwukołowych jest niezwykle trudna w prowadzeniu.Odchylana pozycja siedząca z schowanymi nogami zapewnia płynne wchodzenie w ostre zakręty. Podczas długiej jazdy zakłóci ból w dolnej części pleców i zdrętwiałe nogi. Rowery sportowe są wyposażone w niezawodne i ostre hamulce, które mogą zatrzymać pojazdy w ciągu kilku sekund. Podczas hamowania niedoświadczony kierowca może mieć problemy z trzymaniem sprzętu w dłoniach iw pozycji wyprostowanej. Z reguły zakup takiego urządzenia wiąże się z poważnymi kosztami. Aby zmniejszyć opór powietrza, obudowa jest pokryta tworzywem sztucznym. Cena elementów plastikowych jest nieracjonalnie wysoka. Warto pamiętać, że na początku ścieżki nie da się uniknąć upadków. Według statystyk przytłaczająca liczba wypadków spada na właścicieli sportowych motocykli.
 11. Skuter. Jego kompaktowe rozmiary, minimalne zużycie paliwa, bagażnik pod siodełko i automatyczna skrzynia biegów sprawiają, że jest to dobra opcja do ruchu miejskiego. Pojemność silnika waha się od 50 do 1800 metrów sześciennych. Plastikowa obudowa podczas naprawy będzie wymagać znacznych infuzji.

Jak wybrać

 1. Spotkanie. Przed zakupem należy zadać sobie pytanie, jaki jest cel zakupu i gdzie będzie głównie używany. Podczas codziennych podróży po gęsto zaludnionym mieście powinieneś preferować coś małego. Chromowany cruiser w takich warunkach nie jest najlepszym zakupem. Jazda po złych drogach będzie wymagała zawieszenia o dużym skoku, aby wygładzić nierówności. Fizyczne dane właściciela odgrywają jedną z decydujących ról przy wyborze. Dwumetrowi sportowcy muszą patrzeć w kierunku sprzętu o odpowiednich wymiarach. Ważne jest, aby nie przeceniać swoich możliwości, kupując zbyt ciężki lub mocny sprzęt.
 2. Łatwość obsługi. Na początku ścieżki niezmiennie będą nalewane świece zapłonowe i gaźnik, pojawią się trudności ze zrozumieniem skrzyni biegów. Rozwiązanie problemów będzie wymagało skontaktowania się z centrami serwisowymi lub najbliższymi warsztatami, ponieważ nie da się ich samodzielnie rozwiązać. Zbyt wysokie koszty sprawiają, że zastanawiasz się nad trafnością wyboru. Łatwy w obsłudze motocykl ułatwia naukę podstaw obsługi.
 3. Sterowalność i kubatura. Początkowo idealne są pojazdy o kubaturze 125, 250 i 300 metrów sześciennych, maksymalna dopuszczalna to 600. Jazda jest płynniejsza i bardziej miękka. Łatwość sterowania pozwoli szybko zdobyć niezbędne doświadczenie i nauczyć się lepiej poruszać się w sytuacji drogowej. Nikt nie zabroni pewnemu siebie początkującemu wzięcia litrowego roweru, ale konsekwencje mogą być smutne. W niektórych sytuacjach, kiedy trzeba się prześlizgnąć, może pomóc duża objętość, ale jest to tylko w rękach doświadczonego kierowcy. W nieudolnych rękach doprowadzi to w najlepszym przypadku do wizyty na izbie przyjęć.
 4. Waga. Ten, kto nie prowadzi, nie upada. W trakcie opanowania żelaznego konia czeka więcej niż jeden upadek. Podniesienie 300 kg i więcej urządzeń jest raczej trudne.
 5. Zwróć uwagę na popularne modele. Nawet przy najstaranniejszej opiece nadejdzie moment, w którym część zawodzi. Komponenty do popularnych urządzeń prezentowane są w szerokim asortymencie w każdym sklepie. Ponadto takie modele sprzedają się szybciej.
 6. Koszt. Nie powinieneś wydawać bajecznych pieniędzy na swój pierwszy motocykl na trening. Zazwyczaj do największej liczby upadków dochodzi po zdobyciu wymaganego doświadczenia. A podczas jego działania kierowca zaczyna rozumieć, czego dokładnie potrzebuje.
 7. Nie bierz zbyt starych modeli. Na rynku wtórnym jest szeroki asortyment, ale nie wszystkie są warte uwagi. Niski koszt sygnalizuje, że wkrótce będzie wymagał gruntownego remontu.
 8. Jasne i przyciągające wzrok na drodze. Takie motocykle nie wtapiają się w nawierzchnię drogi i są dobrze widoczne w lusterkach samochodowych. Taka uwaga pomoże uniknąć niepotrzebnych wypadków.

Najlepsze motocykle dla początkujących 2020

Kawasaki NINJA 650

Nie jest to najlepsza opcja, ale jeśli naprawdę chcesz roweru sportowego, lepiej wybrać coś stosunkowo słabego. NINJA ma rozpoznawalny design i doskonały styl. Pod względem popularności dorównuje takim liniom jak Honda CBR, Suzuki GSX-R.Uosabia siłę i moc rowerów sportowych z wszechstronnością codziennego użytkowania. Ostra owiewka przednia, efektowne elementy aerodynamiczne, skrócony tłumik oraz lekko podwyższona sylwetka to cechy wyróżniające ten model spośród wielu innych.

Sercem motocykla było 650 metrów sześciennych o pojemności 67 litrów z. W porównaniu ze starszymi braćmi nie jest to zaskakujące, ale dla początkującego więcej nie jest potrzebne. Równoległy podwójny cylinder zapewnia zauważalny wzrost mocy nawet przy niskich obrotach. Dzięki lekkiej ramie model nie wydaje się ciężki i trudny do opanowania. Te wskaźniki są najlepsze.

Kawasaki NINJA 650

Zalety:

 • stylowy wygląd;
 • 6-biegowa skrzynia biegów;
 • mocny silnik o maksymalnej prędkości 180 km / h;
 • Lekka stalowa rama kratownicy;
 • waga 193 kg;
 • wskaźniki wysokiej sterowalności;
 • kompaktowy rozmiar, umożliwiający poruszanie się w alejce podczas korka;
 • skuteczny układ hamulcowy;
 • informacyjny pulpit nawigacyjny.

Niedogodności:

 • wysoka cena;
 • wysoka cena materiałów eksploatacyjnych i części;
 • planowana wymiana węża i świec jest kłopotliwa i zajmie dużo czasu, ponieważ konieczne jest usunięcie prawie całej plastikowej obudowy;
 • nie jest przeznaczony do dalekich podróży z powodu ciężkiej jazdy;
 • krótkie transmisje;
 • wysokie zużycie paliwa.

Yamaha XT 660 X

Uderzający przedstawiciel klasy motard o objętości 600 metrów sześciennych i pojemności 48 litrów z. 17-calowe koła zapewnią maksymalną przejezdność nie tylko na nawierzchni asfaltowej, ale również daleko poza nią. Motocykl czuje się pewnie przy niskich i wysokich obrotach, nie ma żadnych przełomów technicznych: zwykła stalowa rama, niczym nie wyróżniający się widelec teleskopowy i 5-biegowa skrzynia biegów. Na pierwszy rzut oka model nie wyróżniający się, ale ze względu na swoją prostotę naprawy będą kosztować mniej niż nowoczesne odpowiedniki. Ponadto łatwiej będzie sobie z tym poradzić, przy rutynowej konserwacji i wymianie materiałów eksploatacyjnych.

Yamaha XT 660 X

Zalety:

 • waga 187 kg;
 • możliwość jazdy po dowolnej nawierzchni drogi;
 • wysoka sterowność;
 • zawieszka z darmowego chmielu 200 mm;
 • duży prześwit;
 • przyspieszenie do setek w 5 sekund;
 • umiarkowane zużycie paliwa 5,5 litra na 100 km;
 • 15 litrowy zbiornik.

Niedogodności:

 • projekt dla amatora;
 • za wysoko;
 • brak przyczepności po 120 - 130 km / h;
 • nie ma przedniej szyby.

SYM Joymax 300

Hulajnoga to rodzaj pojazdu dwukołowego, nastawionego na jazdę po mieście. Wariator pozwala nie martwić się o to, który bieg aktualnie jeździsz, ponieważ automat zrobi wszystko sam. Hulajnoga maxi o objętości 300 metrów sześciennych z obszernym i pełnym bagażnikiem. Moc wystarcza do ruchu, zdobywając sto kilometrów w ciągu kilku sekund. Ma jasny i wymagający projekt. Duża przednia szyba chroni kierowcę przed nadciągającymi prądami powietrza na autostradzie. Reflektor w kształcie rombu oświetla w nocy przestrzeń przed skuterem. Dzięki powłoce antykorozyjnej plastikowa obudowa jest prawie niemożliwa do zarysowania. Siedzenia są miękkie i wygodne, lądowanie na nich proste, wygodne nawet dla wysokich osób. Klasyczna deska rozdzielcza z podświetleniem w nocy i przy pochmurnej pogodzie.

SYM Joymax 300

Zalety:

 • orginalny wzór;
 • Wariator (dla określonej kategorii osób będzie to decydujący czynnik przy zakupie);
 • pojemny bagażnik;
 • dobra dynamika przyspieszenia;
 • dobra optyka;
 • wysokiej jakości plastik;
 • moc 23,5 l s;
 • dobra manewrowość pomimo rozmiaru;
 • maksymalna prędkość 130 km / h.

Niedogodności:

 • plastikowa obudowa łatwo pęka lub zarysowuje się po upuszczeniu;
 • waga 184 kg;
 • wysoka cena.

Suzuki Boulevard 400

Japoński cruiser znanej japońskiej marki z 2-cylindrowym silnikiem o pojemności 399 m3 i mocy 33 KM. Maksymalna prędkość jest osiągana przy około 150 km / h. Maksymalną wydajność modelu osiąga przy 6-8 tys. Obr / min. Wyposażony w tradycyjną stalową ramę i odwrócony widelec, 5-biegową skrzynię biegów i napęd Cardan.Wygodne siedzenia nie męczą Cię podczas długich podróży. Tablica rozdzielcza kanoniczna nie jest przeładowana różnymi rodzajami czujników.

Suzuki Boulevard 400

Zalety:

 • oryginalny wygląd;
 • z należytą starannością części są przechowywane przez długi czas bez wymiany;
 • jazda z maksymalnym komfortem;
 • ze względu na swoją powolność nie jest to zła opcja dla początkującego.

Niedogodności:

 • drogie materiały eksploatacyjne;
 • niska dynamika przyspieszenia;
 • waga 260 kg;
 • hamulec bębnowy

Honda CB400

Zdecydowana większość zaczyna od tego. Tym, którzy nie są zaznajomieni z gamą modeli, Honda przypomni przedstawicielowi radzieckiego przemysłu motocyklowego Izh Planet 5, ale dzięki swojej zwinności i niezawodności pozostawia ją daleko w tyle. Debiutując na rynku w 1992 roku, do dziś nie stracił na popularności. Sercem Hondy CB400 jest 4-cylindrowy silnik o pojemności 399 cm3 i mocy 53 KM. Charakteryzuje się prostym lądowaniem, preferowany jest dla jeźdźców o wzroście od 160 do 190 cm Dzięki niewielkiej wadze jest wygodny do jazdy po ruchliwych drogach w głośnych miastach. Mały daszek ochroni przed nadciągającymi strumieniami powietrza na torze. Prędkość przelotowa pojazdu mieści się w przedziale 130-140 km / h.

Honda CB400

Zalety:

 • 6-biegowa skrzynia biegów;
 • wysoka manewrowość;
 • tarczowy układ hamulcowy;
 • zużycie paliwa 4-8 litrów, w zależności od agresywnej jazdy;
 • czysty klasyczny design, który nie stracił na atrakcyjności przez lata;
 • najlepsze rozwiązanie dla początkujących.

Niedogodności:

 • przy prędkościach powyżej 120 km / h występują niedogodności spowodowane silnym nadciągającym przepływem, problem zostanie rozwiązany poprzez zainstalowanie dużego daszka;
 • zbyt miękki widelec będzie wymagał montażu sztywnych sprężyn;
 • zawieszenie dotyczy tylko twardych nawierzchni;
 • wysokie koszty utrzymania.

Bajaj Pulsar 200NS

Indyjska firma szybko wdarła się na rynek WNP i zajęła wiodącą pozycję. Agresywny streetfighter jest wyposażony w potężne serce o pojemności 199 cm3 i 24hp. Układ chłodzenia cieczą eliminuje przegrzewanie się w gorące słoneczne dni oraz podczas jazdy w gęstym ruchu miejskim. Układ hamulcowy Brembo sprawia, że ​​motocykl jest posłuszny we wszystkich rękach. Marka dobrze sprawdziła się w modelach sportowych o objętości ponad 600 metrów sześciennych.

Niskie siodło spodoba się osobom średniego wzrostu. Wąski zbiornik bez klipsów nie koliduje z odstępami między rzędami.

Bajaj Pulsar 200NS

Zalety:

 • 6-biegowa skrzynia biegów;
 • zastosowanie 3 wtyczek na cylinder dla maksymalnej wydajności połączonej z oszczędnością. A w konsekwencji niższy poziom emisji spalin do atmosfery.
 • 4 zawory na cylinder dla najlepszej reakcji na ruch manetki przepustnicy i wysokie obroty;
 • rezonator w układzie wydechowym, który zwiększa moment obrotowy przy niskich i średnich obrotach.

Niedogodności:

 • koszt jest porównywalny ze znanymi markami KTM, Suzuki, Honda i innymi;
 • wysoka cena za materiały eksploatacyjne;
 • krótkie transmisje;
 • brak ABS;
 • długi skok rączki;
 • za małe lusterka;
 • nie ma wskaźnika biegu.

Motoland XT250 HS

Jak dotąd najbardziej budżetowa nowość 2019 roku. Wyposażony jest w silnik o pojemności 250 cm3 i mocy 16 KM. Prosty i niezawodny, oparty na Hondzie MD 33. Przy odpowiedniej konserwacji nie sprawi kłopotów przez dziesiątki tysięcy kilometrów. Uderzający i agresywny projekt, który zostanie rozpoznany przez entuzjastów Husqvarna. Odwrócony przedni widelec z zaworami odpowietrzającymi. Z tyłu zamontowany jest regulowany amortyzator. Jedno z najlepszych rozwiązań dla początkującego ze względu na dostępność i łatwość konserwacji.

Motoland XT250 HS

Zalety:

 • przystępna cena;
 • waga 105 kg;
 • wzmocnione piasty;
 • aluminiowy tłumik przelotowy;
 • niski koszt komponentów.

Niedogodności:

 • niska dynamika przyspieszenia;
 • zbyt miękkie zawieszenie do jazdy w terenie;
 • pewnego rodzaju zarządzanie będzie wymagało rozwoju umiejętności i nawyków.

Loncin JL150-68A CR1

Firma jest częścią holdingu największych chińskich producentów. Od 2007 roku produkują silnik do BMW (G650 GS). Innymi słowy, firma jest godna zaufania i uznana przez światowego lidera za wysoką jakość.Model otrzymał jednocylindrowy silnik o pojemności 149,9 metrów sześciennych i pojemności 16 litrów. Wystarczy do pewnej jazdy po mieście. Chłodzenie cieczą eliminuje ryzyko przegrzania podczas poruszania się w ruchu ulicznym. Ergonomiczne dopasowanie umożliwia bez zmęczenia pokonywanie długich dystansów z pasażerem. Wystarczy niewielka kwota, aby opanować podstawy zarządzania.

Loncin JL150-68A CR1

Zalety:

 • koszt budżetowy;
 • atrakcyjny wygląd;
 • stylowy reflektor połączony z owiewką;
 • przedni hamulec tarczowy;
 • łatwo felgi aluminiowe;
 • urządzenie nadaje się do jazdy po drogach gruntowych.

Niedogodności:

 • przy wysokich obrotach odczuwalny jest brak mocy.

Zakup pierwszego motocykla to duże przedsięwzięcie i wymaga odpowiedzialnego podejścia. Pierwszą rzeczą do wyrzucenia są drogie, wydajne modele. Budowa i sprawność fizyczna odgrywają ważną rolę w dokonywaniu wyborów. Stylowy, jasny i niedrogi motocykl o niskiej mocy wprowadzi Cię w podstawowe niuanse jazdy, da pierwsze wrażenia i nauczy Cię wyczuwać drogę. Minimalny czas szkolenia to kilka sezonów. Dopiero potem niedoświadczony kierowca będzie mógł odpowiedzieć na pytanie, czego najpierw potrzebuje od motocykla. Ścisłe przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, uważność i chłodna kalkulacja, w połączeniu z odpowiednim motocyklem, pomogą kierowcy pierwszego sezonu przetrwać i cieszyć się jazdą przy minimalnym ryzyku wylądowania w szpitalnym łóżku.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię