Najlepsze maści i żele przeciwbólowe na 2020 rok

6

Bardzo trudno jest żyć z ciągłym bólem. Osoby, które po wyczerpujących ćwiczeniach cierpią na przewlekłe choroby stawów lub bóle mięśni, szukają sposobów na zwalczenie tego dyskomfortu. Za najpopularniejsze rozwiązanie problemu uważa się maści o działaniu przeciwbólowym. Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowała dla Państwa ranking najlepszych maści i żeli przeciwbólowych na rok 2020.

Rodzaje i zasada działania

Dziś przemysł farmaceutyczny oferuje ponad 100 różnych maści, kremów i żeli o działaniu przeciwbólowym. Aby wybrać najlepszą opcję, zdecydowanie musisz zasięgnąć porady specjalisty i wypróbować kilka środków, ponieważ każdy ma inną wrażliwość na różne składniki. W zależności od właściwości głównej substancji czynnej wyróżnia się pięć podgrup funduszy:

 • maści zawierające chondroprotektory poprawiają odżywienie chrząstki stawowej, rozpoczynają odbudowę mikrouszkodzeń i zapobiegają enzymatycznemu niszczeniu chondrocytów. Substancją czynną jest siarczan chondroityny mukopolisacharydu. Substancja nie tylko usprawnia procesy metaboliczne w stawach, ale także wykazuje lekkie działanie przeciwzapalne. Najczęściej takie kremy zawierają dodatkowo składnik o wyraźniejszych właściwościach przeciwbólowych.
 • preparaty na bazie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. To największa grupa. NLPZ nie tylko łagodzą ból, ale działają również jako leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym. Najpopularniejszymi składnikami aktywnymi są diklofenak, ibuprofen, piroksykam, ketoprofen. Preparaty na bazie niesteroidowych leków przeciwzapalnych pomagają szybko zmniejszyć ból, złagodzić obrzęki i zwiększyć zakres ruchu.

NLPZ są przeznaczone do leczenia objawowego, nie eliminują przyczyny choroby.

 • rozgrzewające maści. Efekt uzyskuje się dzięki działaniu kapsaicyny (alkaloidu papryki). Po nałożeniu występuje uczucie pieczenia, dlatego takich produktów nie mogą używać osoby o bardzo wrażliwej skórze. Kapsaicyna ma dobre działanie rozpraszające i przeciwbólowe, zwiększa przepływ krwi w uszkodzonych tkankach oraz pomaga szybko złagodzić obrzęki i stany zapalne. Najczęściej jest przepisywany w leczeniu zapalenia nerwu, zapalenia mięśni, niektórych chorób stawów. Ważne jest prawidłowe stosowanie preparatów kapsaicyny. Wystarczy nałożyć je na skórę lekkimi, dotykającymi ruchami i poczekać, aż maść się wchłonie. Nie trzeba go wcierać, ponieważ może to spowodować uszkodzenie skóry.

Maści rozgrzewających nie należy nakładać bezpośrednio po urazie, tylko nasili to ból.

 • kompozycje chłodzące. Produkty te można stosować natychmiast po urazie w celu złagodzenia bólu. Jako podstawę aktywną stosuje się kombinacje olejków eterycznych z roślin leczniczych, mentolu, eukaliptusa. Najczęściej chłodziwa mają postać żelu.
 • połączone maści. Dziś preferowana jest właśnie ta grupa funduszy. Łącząc kilka efektów, można osiągnąć lepsze rezultaty w krótszym czasie.Składniki dobrane są w taki sposób, aby każdy z nich nie tylko uzupełniał, ale także wzmacniał działanie innych. Oprócz uśmierzania bólu, środki mogą być stosowane jako resorpcja, stymulując przepływ krwi, zapobiegając tworzeniu się skrzepów krwi. Połączone maści i żele stosowane są w łagodzeniu stanów zapalnych mięśni, w leczeniu nerwobólów, skręceń, siniaków, żylaków. Główną wadą jest duża liczba przeciwwskazań.

Maść czy żel jaka jest różnica

Środki przeciwbólowe do użytku zewnętrznego są najczęściej dostępne w postaci maści lub żelu. Co wolisz i czy jest różnica? Obie opcje są stosowane na skórę i składają się z substancji czynnej (lub ich kombinacji) oraz bazy. Główna różnica polega właśnie na podstawie. Do maści wybierz bazę tłuszczową. Może to być dobrze znana wazelina, oleje mineralne, mieszanka olejów roślinnych, a nawet specjalnie przetworzony i rafinowany smalec. W takim przypadku substancja czynna nie rozpuszcza się całkowicie w bazie. Tłuszcze dobrze przylegają do powierzchni, dzięki czemu produkt rozprowadza się w dość cienkiej warstwie oraz spowalnia wchłanianie aktywnych cząsteczek. Maści dobrze nawilżają i zmiękczają skórę.

Żel jest zawsze tworzony na bazie wody, która średnio stanowi około 70% całkowitej objętości. Zawarta w nim substancja czynna całkowicie rozpuszcza się w podłożu, dzięki czemu jest szybciej wchłaniana, łatwo przechodząc przez warstwę rogową naskórka. Po nałożeniu na powierzchnię kompozycja tworzy cienką warstwę. Żel łatwo się zmywa, a także zmywa w przypadku przypadkowego rozprysku na ubraniu. Ta forma jest uważana za bardziej przystosowaną fizjologicznie, ponieważ ma pH zbliżone do wartości kwasowości skóry. Produkt po nałożeniu nie zatyka porów. Żele często mają działanie wysuszające.

Dzięki temu maść działa dobrze na suchą, łuszczącą się, podrażnioną skórę. Żel lepiej wybrać na płaczące rany, dostarczanie substancji aktywnych do stawów.

Najlepsze najlepsze środki przeciwbólowe

Dziś lekarze przepisując leczenie muszą wskazać tylko substancję czynną, a ostateczny wybór leku należy do pacjenta, w zależności od możliwości finansowych i osobistych preferencji. W tej sytuacji wielu szuka pomocy u farmaceutów. Pytają o poradę na temat maści, którą kupują częściej niż inni lub przeglądają recenzje w Internecie. Oto dziesięć leków przeciwbólowych z najbardziej pozytywnymi zaleceniami.

ImięFormularz zwolnieniaSubstancja aktywnaWskazania
Salvisarmaśćkamfora, terpentyna balsamiczna, kwas salicylowy, jad żmii
usuwanie bólu po urazie; choroby układu mięśniowo-szkieletowego i obwodowego układu nerwowego, którym towarzyszy zespół bólowy: zapalenie stawów o różnej etiologii, bóle stawów, nerwobóle, bóle mięśni.
Butadionmaśćfenylobutazon 5% łagodzi ból i zmniejsza obrzęki powstałe w wyniku urazów, chorób mięśni i stawów.
Bystrumgelżelketoprofen 2,5% łagodzi ból i zmniejsza obrzęki powstałe w wyniku urazów, chorób mięśni i stawów.
Teraflex hondrocrem fortekremsiarczan sodu chondroityny i meloksykamleczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, osteochondrozy i innych chorób stawów
Venitanżelescyna (ekstrakt z kasztanowca)leczenie bólu i obrzęków związanych z niewydolnością żylną
Żel Nurofen Expressżelibuprofen 5%łagodzenie bólu mięśni po wysiłku fizycznym,
łagodzi ból i zmniejsza obrzęki powstałe w wyniku urazów, chorób mięśni i stawów.
Bezproblemowy plusżelheparyna sodowa (antykoagulant), dekspantenol (prowitamina B5), trokserutyna (środek angioprotekcyjny), benzokaina (środek miejscowo znieczulający)niweluje ból związany z niewydolnością żylną, krwiakami, urazami i siniakami.
Żel Dentinoxżellidokaina, wyciąg z kwiatów rumianku, lauromakrogolłagodzi ból podczas ząbkowania, zapalenia jamy ustnej.
Żel Fastumżelketoprofen 2,5% łagodzi ból i zmniejsza obrzęki powstałe w wyniku urazów, chorób mięśni i stawów.
Ketoprofenżelketoprofen 5%łagodzenie objawów chorób stawów, kontuzji sportowych, zwichnięć, skręceń lub zerwania więzadeł i ścięgien, stłuczeń.
Voltaren emulgel forteżeldiklofenak 2%łagodzenie objawów chorób stawów, kontuzji sportowych, zwichnięć, skręceń lub zerwania więzadeł, ścięgien, stłuczeń.

Salvisar

Naszą ocenę reprezentuje maść Salvisar rosyjskiego producenta Biochemist OJSC. Lek ten jest miejscowym lekiem drażniącym na bazie jadu żmii do użytku zewnętrznego. Jest umieszczona jako silnie rozgrzewająca maść.

Składniki aktywne:

 • jad żmii;
 • kamfora;
 • kwas salicylowy;
 • terpentyna.

Farmakologiczne właściwości tego leku działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, rozszerzają naczynia krwionośne, poprawiają trofizm w tkankach stawów i mięśni, przy zachowaniu ich ruchomości.

Forma uwalniania to tubka 15, 25, 40, 50, 75 lub 100 g. Sama maść jest gęsta, od koloru białego do żółtawego, ma specyficzny zapach terpentyny i kamfory.

Sarvisar jest odpowiedni przy schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego i schorzeniach obwodowego układu nerwowego, którym towarzyszą zespoły bólowe: bóle stawów, zapalenia stawów o różnej etiologii (w tym związane z wiekiem zmiany w stawach), bóle mięśni, nerwobóle, a także w rehabilitacji po kontuzjach.

Dostępne bez recepty. Średnia cena 160 rubli.

Przeciwwskazania do leku:

 • nadwrażliwość na składniki leku;
 • choroby skóry (w tym choroby alergiczne i krostkowe, naruszenie integralności skóry w miejscu podania leku);
 • aktywna gruźlica płuc;
 • gorączkowe warunki;
 • ogólne wyczerpanie;
 • ciężka niewydolność krążenia mózgowego i wieńcowego;
 • skłonność do skurczu naczyń;
 • ciężka niewydolność wątroby lub nerek;
 • ciąża i okres karmienia piersią;
 • nietolerancja salicylanów;
 • dzieci poniżej 6 roku życia.

Korzyści:

 • mocno rozgrzewa;
 • natychmiast łagodzi ból;
 • dobry naturalny skład;
 • atrakcyjna cena.

Niedogodności:

 • spalanie w miejscu aplikacji;
 • nie może być stosowany przy chorobach skóry i wrażliwej skórze;
 • mała objętość;
 • trudno zmyć ręce.

Butadion

Na dziesiątej linii znajduje się maść z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych firmy Gedeon Richter (Węgry). Substancją czynną jest 5% fenylobutazon. Jest produkowany w 20 gramowej tubie aluminiowej. Maść jest biała, gęsta, gęsta. Służy do łagodzenia bólu i zmniejszania obrzęków powstałych w wyniku urazów, chorób mięśni i stawów. Nie zalecane dla dzieci poniżej 14 roku życia. Średni koszt: 198 rubli.

Butadion

Zalety:

 • zmniejsza obrzęki i sztywność ruchów rano;
 • według opinii użytkowników znacznie zmniejsza ból;
 • przyspiesza resorpcję krwiaków;
 • łatwy w aplikacji, z łatwością dopasujesz grubość warstwy;
 • przystępna cena;
 • nie ostry zapach;
 • niewielka liczba skutków ubocznych (najczęściej nadwrażliwość na światło i reakcje alergiczne).

Niedogodności:

 • niezbyt wygodna tubka, pod koniec użytkowania mogą powstać wady opakowania, przez które przepłynie maść;
 • temperatura przechowywania od +8 do +15 stopni.

Bystrumgel

Dziewiątą linię zajmuje żel na bazie 2,5% ketoprofenu. Dostępne w tubach po 30, 50, 100 gramów. Bezbarwny żel o specyficznym zapachu. Oprócz głównego składnika aktywnego i bazy zawiera olejek lawendowy i olejek neroli. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Nie zalecane dla dzieci poniżej 6 roku życia. Średni koszt: 250 rubli.

Bystrumgel

Zalety:

 • dobrze się wchłania, nie brudzi odzieży;
 • nie ma ostrego zapachu;
 • po nałożeniu pojawia się lekki przyjemny chłód bez przypalania;
 • nie napina i nie wysusza skóry w miejscu aplikacji;
 • nie wpływa niekorzystnie na stan chrząstki stawowej;
 • rzadko powoduje skutki uboczne (najczęściej występuje reakcja alergiczna).

Niedogodności:

 • działanie przeciwbólowe pojawia się średnio zaledwie 30-60 minut po aplikacji;
 • w trakcie i po zabiegu (w ciągu 2 tyg.) należy chronić skórę przed promieniami UV, nie opalać się, nie chodzić do solarium.

Teraflex hondrocrem forte

Na ósmym miejscu jest krem ​​o połączonym działaniu. Połączenie dwóch substancji aktywnych (siarczanu sodu chondroityny i meloksykamu) pozwala na osiągnięcie nie tylko efektu przeciwbólowego, ale także zwiększenia ruchomości stawów dzięki częściowej odbudowie tkanki chrzęstnej. Jest produkowany w aluminiowych tubach o pojemności od 20 do 100 gramów. Zalecany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, osteochondrozy i innych chorób stawów. Średnia cena: 370 rubli za 30 gramów.

Teraflex hondrocrem forte

Zalety:

 • szeroki zakres objętości, możesz wziąć małą probówkę na próbkę;
 • złożony lek;
 • dobrze w stawie;
 • nie ostry, choć specyficzny zapach;
 • zdaniem użytkowników znacznie zmniejsza bóle stawów, lepiej działa w połączeniu z kapsułkami lub tabletkami chondroprotekcyjnymi.

Niedogodności:

 • słaba osłona;
 • duża tuba łatwo pęka pod koniec użytkowania.

Venitan

Na siódmym miejscu jest żel venotonic niemieckiego producenta Salutas Pharma. Substancją czynną jest escyna (wyciąg z kasztanowca). Jest produkowany w 50 gramowych tubach aluminiowych. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie. Wzmacnia ściany naczyń włosowatych i żyłek, zmniejsza obrzęki, przyspiesza resorpcję krwiaków. Średni koszt: 270 rubli.

Venitan

Zalety:

 • nie dostaje się do krążenia ogólnoustrojowego;
 • szybko się wchłania;
 • dobrze łagodzi ból nóg związany z niewydolnością żylną, obrzękiem;
 • można stosować w okresie ciąży i laktacji;
 • minimum skutków ubocznych i przeciwwskazań (głównie indywidualna nietolerancja escyny);
 • nie wybredny pod względem warunków przechowywania;
 • powstaje analog, Venitan forte w połączeniu z heparyną.

Niedogodności:

 • szybko skonsumowany;
 • na bocznych ściankach rurki łatwo powstają pęknięcia i rozdarcia.

Żel Nurofen Express

Na szóstym miejscu - żel na bazie ibuprofenu 5%. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dobrze sprawdził się w łagodzeniu bólu mięśni po wysiłku fizycznym. Jest produkowany w aluminiowych tubach o pojemności od 30 do 200 gramów. Średni koszt: 320 rubli za 100 gramów.

Żel Nurofen Express

Zalety:

 • szeroki zakres objętości, można kupić małą probówkę;
 • łatwy w aplikacji;
 • szybko się wchłania;
 • wygodna tuba;
 • działanie przeciwbólowe zaczyna się pojawiać w ciągu 10-15 minut po aplikacji

.

Niedogodności:

 • specyficzny zapach;
 • niewskazany dla dzieci poniżej 14 roku życia oraz w III trymestrze ciąży.

Bezproblemowy plus

Piąta linia oceny jest zajęta przez lek złożony z Nizhpharm. Skład zawiera heparynę sodową (antykoagulant), dekspantenol (prowitamina B5), trokserutynę (angioprotector), benzokainę (środek miejscowo znieczulający). Produkowane w tubach aluminiowych i polietylenowych o pojemności od 10 do 100 gramów. Działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwbólowo. Wzmacnia ścianę naczyniową, poprawia mikrokrążenie, zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi. Eliminuje ból związany z niewydolnością żylną, krwiakami, urazami i siniakami. Średnia cena: 483 rubli za 50 gramów.

Bezproblemowy plus

Zalety:

 • szeroki zakres objętości, można kupić bardzo małą probówkę (10 gramów) na próbkę;
 • łatwy w aplikacji;
 • wchłania się w 1-2 minuty;
 • bezbarwny, nie pozostawia osadu;
 • bez gryzącego zapachu;
 • przyjemnie chłodzi;
 • dobrze eliminuje obrzęki i ból.

Niedogodności:

 • przeciwwskazane u dzieci poniżej 18 roku życia, w ciąży i karmiących;
 • przy długotrwałym stosowaniu skutki uboczne pojawiają się w postaci przekrwienia i zmniejszenia wrażliwości leczonego obszaru.

Żel Dentinox

Czwarte miejsce zajmuje stomatologiczny żel znieczulający. W składzie znajduje się lidokaina, wyciąg z kwiatów rumianku, lauromakrogol.Zmniejsza ból podczas stanów zapalnych i uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł. Skuteczny przy ząbkowaniu u niemowląt, zapaleniu jamy ustnej. Dostępny w 10-gramowej tubie aluminiowej. Średni koszt: 300 rubli.

Żel Dentinox

Zalety:

 • bezpieczne, minimum przeciwwskazań i skutków ubocznych (tylko indywidualna nietolerancja składników);
 • można nakładać 2-3 razy dziennie;
 • szybko się wchłania i łagodzi ból;
 • wygodna tuba.

Niedogodności:

 • specyficzny zapach.

Żel Fastum

Na trzecim miejscu jest żel znanej firmy Berlin-Chemie. Substancją czynną jest ketoprofen 2,5%. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie. Zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Dostępne w tubkach po 30, 50 lub 100 gramów. Średni koszt: 350 rubli za 50 gramów.

Żel Fastum

Zalety:

 • łatwy w aplikacji;
 • szybko się wchłania, lekko wysusza skórę;
 • nie pozostawia śladów na ubraniach;
 • nie ostry zapach;
 • według opinii użytkowników łagodzi ból przy siniakach i chorobach stawów.

Niedogodności:

 • niezbyt wygodna tuba, dużo pieniędzy wypływa nawet przy niewielkim nacisku;
 • nie można nakładać pod bandażem;
 • powoduje nadwrażliwość na światło.

Żel ketoprofenowy

Drugie miejsce zajął żel z niesteroidowym składnikiem przeciwzapalnym i olejkiem lawendowym. Zmniejsza ból, działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Wnika dobrze w staw, gromadzi się w płynie stawowym. Skutecznie łagodzi objawy chorób stawów, kontuzji sportowych, zwichnięć, zwichnięć lub zerwania więzadeł i ścięgien, stłuczeń. Przeciwwskazane w płaczących dermatozach, egzemach, zakażonych otarciach, ranach, w ciąży. Średni koszt: 124 ruble za 30 gramów.

Żel ketoprofenowy

Zalety:

 • prawie niezauważalny zapach szybko znika;
 • przyjemna konsystencja;
 • szybko się wchłania, nie pozostawia uczucia lepkości;
 • efekt ocieplenia światła;
 • użytkownicy zauważają dobre działanie przeciwbólowe i zmniejszające przekrwienie.

Niedogodności:

 • przy dłuższym stosowaniu powoduje swędzenie i podrażnienie skóry.

Voltaren emulgel forte

Liderem rankingu zostaje żel firmy Novartis. Emulgel jest biały, kremowy. Głównym składnikiem aktywnym jest diklofenak 2%. Ma wyraźne działanie przeciwzapalne, łagodzi ból, obrzęk. Po zastosowaniu pojawia się efekt uspokajający i chłodzący. Nie zaleca się stosowania w czasie ciąży, laktacji i dzieci poniżej 12 roku życia. Dostępne w laminowanych tubach po 50 i 100 gramów. Średnia cena: 565 rubli za 50 gramów.

Voltaren emulgel forte

Zalety:

 • dostarczane są rurki z trójkątną pokrywką, co jest wygodne w przypadku ograniczonej ruchomości stawów;
 • łatwy w aplikacji;
 • szybko się wchłania;
 • przyjemny efekt chłodzenia;
 • nie ostry zapach, przypominający mentol;
 • według opinii użytkowników szybko łagodzi ból i obrzęk podczas rozciągania mięśni, zmniejsza ból pleców, stawów;
 • producent obiecuje działanie przeciwbólowe przez 12 godzin.

Niedogodności:

 • wysoka cena;
 • duża liczba przeciwwskazań.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Wybierając środek zaradczy, należy polegać na zaleceniach lekarza prowadzącego. Przeczytaj listę przeciwwskazań i przeprowadź test na indywidualną nietolerancję składników. Spójrz na datę ważności, najlepiej co najmniej 12 miesięcy w momencie zakupu. Sprawdź integralność opakowania, maść lub żel nie powinny wyciekać. Po zakupie przeczytaj warunki przechowywania, niektóre leki należy przechowywać w lodówce.

Jeśli masz doświadczenie w zakupie i korzystaniu z funduszy przedstawionych w rankingu lub ciekawszych opcjach, powiedz nam o tym w komentarzach.

6 UWAGI

 1. Nawiasem mówiąc, nie musi to być krem ​​ani maść, jest spray Frost, wygodny format i pomaga błyskawicznie złagodzić ból w przypadku kontuzji, przyjemnie chłodzi skórę. Więc rynek nie stoi w miejscu)

 2. Maść Salvisar ma dobre działanie przeciwbólowe. Podoba mi się, że w przeciwieństwie do innych produktów skóra nie podrażnia ani nie piecze ??

 3. Zgadzam się, że maść Salvisar jest bardzo skuteczna, a także niedroga. Użyłem go podczas rozciągania więzadeł ręki, to dobrze pomaga.

 4. Co za wspaniały wybór maści przeciwbólowych. Cieszę się, że jest coś, co stosuję od ponad roku przy bólach stawów czy mięśni… to jest maść Salvisar. Pasuje mi na wiele sposobów, ale co najważniejsze, jest budżetowy i skuteczny.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *