Najlepsze okulary do pracy przy komputerze w 2020 roku

0

Miliony ludzi spędzają codziennie kilka godzin przed monitorami komputerów i gadżetami mobilnymi. Takie obciążenie oczu pociąga za sobą wiele problemów zdrowotnych: pogorszenie wzroku, suchość i pieczenie oczu, bóle głowy, zmęczenie i inne. Aby chronić narządy wzroku i zmniejszyć obciążenie, okuliści zalecają używanie okularów specjalnie zaprojektowanych do pracy ze sprzętem komputerowym. W tym artykule dowiesz się, czy są skuteczne i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Również redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Państwa przegląd najlepszych modeli okularów komputerowych na rok 2020.

Do czego służą okulary komputerowe?

Pod koniec XX wieku termin zwany zespołem widzenia komputerowego został wymyślony przez członków Amerykańskiego Stowarzyszenia Optometrycznego. Osoby z tym zespołem doświadczają niewyraźnego widzenia, niewyraźnego widzenia, trudności w skupieniu się na przedmiotach, suchych oczu i innych. Jak sama nazwa wskazuje, wszystkie te naruszenia mają miejsce podczas regularnej, długotrwałej pracy przed monitorem. Aby zapobiec wystąpieniu zespołu widzenia komputerowego, opracowano specjalne okulary.

Jak to działa?

Zanim zrozumiesz, w jaki sposób okulary komputerowe pomagają zachować wzrok, musisz zrozumieć, jakie błędy popełnia dana osoba za każdym razem, gdy jest przy monitorze przez długi czas. Najpopularniejsze z nich to:

 • Pracuj dłużej niż 45 minut. Często osoba pracująca przy komputerze po prostu zapomina o odpoczynku. Praca może zająć kilka godzin z rzędu. To ignoruje odpoczynek, zarówno dla oczu, jak i dla całego ciała.
 • Niedostateczne oświetlenie. Zdarza się, że musisz pracować wieczorem lub w ciemnym pokoju.
 • Nieprawidłowe ustawienia wyświetlania. Obejmuje to jasność, kontrast i nie tylko.
 • Nieprawidłowa pozycja ciała i oczu w stosunku do ekranu. Na przykład odległość od oczu do monitora nie powinna być mniejsza niż 50-60 cm, a sam ekran powinien znajdować się na wysokości oczu.
 • Zbyt zagracone miejsce pracy. Kurz na biurku może powodować suchość oczu.

Ponadto ekran komputera emituje fale elektromagnetyczne, dużą liczbę promieni niebieskich i fioletowych. Stwarza to ogromne obciążenie dla narządów wzroku.

Aby pomóc osobom, których praca wiąże się z długim przebywaniem przed monitorem komputera, w zachowaniu zdrowego wzroku, opracowano specjalne okulary.

Soczewki są pokryte powłoką blokującą fale elektromagnetyczne i nadmierne promieniowanie niebieskie i fioletowe. Ponadto powłoka ochronna usuwa odblaski z powierzchni monitora.

Czy to akcesorium jest naprawdę potrzebne?

Z pewnością specjalne okulary komputerowe usuwają niektóre negatywne skutki dla oczu. Należy jednak pamiętać o osobistej odpowiedzialności za własne zdrowie.

Ten rodzaj optyki zmniejszy tylko obciążenie narządów wzroku, które pochodzi bezpośrednio z ekranu. A redukcja szkód spowodowanych czynnikami fizycznymi zależy od samej osoby. Dlatego podczas pracy przy komputerze ważne jest:

 • Zrób sobie przerwę co 45 minut;
 • Mrugaj częściej, aby zapobiec wysuszeniu rogówki oczu;
 • Monitoruj czystość w miejscu pracy;
 • Poświęć czas na regularne ćwiczenie oczu;
 • Zachowaj odległość od oczu do monitora - 50-60 cm;
 • Zapewnij wymagany poziom oświetlenia w miejscu pracy;
 • Regularnie wietrz pomieszczenie.

Okulary komputerowe nie są magiczną pigułką, a jedynie narzędziem pomocniczym, które pomaga zmniejszyć agresywność pracy komputera dla zdrowia oczu i poprawić ogólną kondycję organizmu.

Jak dokonać właściwego wyboru?

Ważne jest odpowiedzialne podejście do wyboru optyki do pracy z komputerem. Oprócz okularów optycznych powinny być wybierane w salonach optycznych. I zawsze biorąc pod uwagę zalecenia konsultanta optometrysty.

Należy wziąć pod uwagę trzy główne kryteria wyboru:

 1. rodzaj soczewek i obecność dioptrii (jeśli to konieczne);
 2. stopień zacienienia soczewki;
 3. obecność powłoki ochronnej.

Nie należy zamawiać gotowych okularów przez Internet, ponieważ są szanse, że nie zadziałają. W końcu, jeśli akcesorium zostanie wybrane nieprawidłowo, ich noszenie spowoduje dyskomfort. Może nawet prowadzić do pogorszenia wzroku.

Najlepiej skontaktować się z optykiem w celu uzyskania pomocy. Specjaliści sprawdzą wzrok, ustawią oprawki na twarzy i zaznaczą soczewki znacznikami środka źrenicy. Dopiero po wszystkich pomiarach, regulacjach i zgodnie z indywidualnymi cechami mistrz wykonuje okulary, w których będzie się wygodnie pracować.

Ponadto przy wyborze optyki nie będzie zbędne uwzględnienie rodzaju działalności. Na przykład dla tych, których praca jest związana z tekstem (pisanie, edycja itp.), Odpowiednie są modele zwiększające kontrast, a dla redaktorów graficznych i projektantów lepiej jest preferować soczewki, które poprawiają odwzorowanie kolorów.

W przypadku nieprawidłowo dobranego akcesorium istnieje ryzyko napotkania szeregu niedogodności:

 • nieprawidłowe odwzorowanie kolorów;
 • uczucie dyskomfortu podczas noszenia;
 • ograniczone widzenie, jeśli okulary z dioptriami zostały wybrane nieprawidłowo;
 • szybkie zmęczenie przy źle wykonanych ramach.

5 mitów na temat używania okularów do pracy przy komputerze

Mit 1: Jest brzydki

Przy zamawianiu produktu kształt oprawek i kolor soczewek dobierane są w zależności od osobistych preferencji kupującego. Zasięg jest ogromny i parametry te nie wpływają na działanie ochronne okularów.

Mit nr 2: To jest niezręczne.

W tym stwierdzeniu jest trochę prawdy. Ale tylko wtedy, gdy oprawka lub soczewki nie są wybrane prawidłowo. Przy prawidłowym badaniu wstępnym i późniejszej produkcji okulary komputerowe nie powodują żadnego dyskomfortu. Wręcz przeciwnie, blokują wszystkie negatywne wpływy z komputera.

Mit 3: Wizja może się pogorszyć.

Jak wspomniano powyżej, negatywny wpływ na widzenie jest możliwy tylko wtedy, gdy akcesorium zostanie wybrane nieprawidłowo. Jeśli zastosujesz się do wszystkich zaleceń optyka, nie będzie problemów ze zdrowiem oczu. Ale korzyści są oczywiste.

Mit 4: Jest drogi

Obecnie wybór materiałów jest tak szeroki, że można znaleźć wysokiej jakości soczewki i oprawki na każdą kieszeń. Cena produktu obejmuje również koszt usług produkcyjnych. Kwota ta może być ustalona lub można ją uznać za określony procent produktu. W drugim przypadku cena za produkcję może być dość wysoka, dlatego lepiej wcześniej wyjaśnić te niuanse przed złożeniem zamówienia.

Mit 5: To jest niepraktyczne.

Niektórzy użytkownicy uważają to akcesorium za niepraktyczne, mówiąc, że można go używać tylko za monitorem komputera. Jednak wcale tak nie jest. W przypadku prawidłowego doboru soczewek okulary można nosić przez cały czas. Ponadto tak zwane soczewki wieloogniskowe istnieją od dawna. Ich istota polega na tym, że sam obiektyw jest podzielony na trzy strefy: górną do bezpośredniego widzenia w dal, środkową do komputera i dolną do czytania. W ten sposób produkt staje się wszechstronny.

TOP najlepszych okularów do pracy przy komputerze

Lectio Risus BLF001

Lectio Risus BLF001 jest przeznaczony dla każdego, kto spędza dużo czasu pracując przed monitorem komputera lub oglądając telewizję, ale kocha stylowe rzeczy. Ramka BLF001 dostępna jest w trzech kolorach: czerwonym, czarnym i niebieskim.Soczewki wykonane są z nowoczesnego poliwęglanu, ale jednocześnie absolutnie nie ustępują swoim szklanym odpowiednikom. Powłoka ochronna odcina dużą ilość szkodliwego promieniowania, ale jednocześnie przepuszcza wystarczającą ilość światła do komfortowej pracy. Soczewki w Lectio Risus BLF001 są bardzo odporne na uderzenia i lekkie.

Taka optyka komputerowa będzie służyć właścicielowi przez ponad rok.

Średni koszt: 639 rubli.
Kraj pochodzenia: Chiny.

Lectio Risus BLF001

Zalety:

 • płuca;
 • elegancki;
 • etui w zestawie;
 • wstrząsoodporny;
 • do wyboru trzy kolory ramek;
 • produkt posiada certyfikat.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Xiaomi Turok Steinhardt Anti-Blue FU006

Ochronę oczu w tym modelu zapewnia żółty odcień. Dzięki tej powłoce znaczna część niebieskich promieni widma jest blokowana. Ale to właśnie to spektrum przyczynia się do większości problemów z oczami: suchości, przemęczenia, obniżonej ostrości wzroku i innych nieprzyjemnych objawów.

Cienka oprawka wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Wszystkie materiały są bardzo mocne i trwałe. Dla wygody użytkowników akcesorium zostało wyposażone w regulowane noski, dzięki czemu każdy może dopasować okulary do kształtu twarzy.

Średni koszt: 1590 rubli.
Kraj pochodzenia: Chiny.

Xiaomi Turok Steinhardt Anti-Blue FU006

Zalety:

 • płuca;
 • Wytrzymałość materiałów;
 • regulowane noski;
 • w zestawie etui z mikrofibry;
 • chronić oczy przed przeciążeniem.

Niedogodności:

 • plastikowe soczewki są porysowane, dlatego ważne jest ostrożne przechowywanie i użytkowanie.

SPG Comfort AF024

Te okulary mają soczewki, które są wystarczająco szerokie, aby wygodnie było z nimi pracować. Żółty kolor plastikowych soczewek doskonale odcina część niebieskiego widma emitowanego przez monitor komputera. Dzięki tej właściwości model SPG Comfort AF024 może być używany nawet podczas jazdy w ciemności.

Cienkie metalowe oprawki mają nowoczesny wygląd. Regulowane noski znajdują się na grzbiecie nosa, co pozwala na bardziej osobiste dostosowanie.

Średni koszt: 1200 rubli.
Kraj pochodzenia: Rosja.

SPG Comfort AF024

Zalety:

 • metalowa rama;
 • regulowane noski;
 • zmniejszyć nadmierne zmęczenie oczu;
 • W zestawie miękki futerał i ściereczka do czyszczenia.

Niedogodności:

 • plastikowe soczewki łatwo zarysowują się.

SPG Luxury AF034

Model SPG Luxury AF034 pomaga uczynić obecność komputera, tabletu, telewizora lub innego gadżetu przed ekranem wygodniej. Podczas korzystania z akcesorium oczy nie łzawią, nie ma uczucia zmęczenia.

Żółte prostokątne soczewki z poliwęglanu chronią oko przed szkodliwym niebieskim światłem. Oprócz cienkiej metalowej ramy akcesorium wygląda stylowo. A dzięki regulowanym noskom każdy użytkownik może dostosować okulary do siebie.

Średni koszt: 1568 rubli.
Kraj pochodzenia: Rosja.

SPG Luxury AF034

Zalety:

 • składane łuki;
 • cienka metalowa rama;
 • Zawiera futerał do przechowywania.

Niedogodności:

 • jeśli nie jest starannie przechowywany, soczewki są porysowane.

SPG UMIEJĘTNOŚCI

Akcesorium jest odpowiednie dla każdego, kto spędza dużo czasu z różnymi gadżetami. Żółte soczewki zawierają nadmiar niebieskiego światła. Pracując z okularami SPG SKILL dbasz o swój wzrok i nie przeciążasz oczu niepotrzebnym stresem.

Średni koszt: 1590 rubli.
Kraj pochodzenia: Rosja.

SPG UMIEJĘTNOŚCI

Zalety:

 • płuca;
 • filtr ultrafioletowy;
 • pomagają zmniejszyć zmęczenie oczu;
 • w zestawie pokrowiec i ściereczka do czyszczenia.

Niedogodności:

 • wysoka cena;
 • plastikowe soczewki są podatne na zarysowania;
 • nie regulowane dopasowanie, nie nadaje się dla każdego.

Wyłączne działo samobieżne AF055

Dbanie o swoje zdrowie to najlepsza rzecz, jaką człowiek może zrobić dla siebie. Okulary do pracy na komputerowym modelu SPG Exclusive AF055 zostały opracowane pod kierunkiem słynnego akademika S.N. Fiodorow. Specjalne soczewki z filtrem ultrafioletowym chronią oczy przed nadmiernym promieniowaniem pochodzącym z monitora. Oprawka wykonana jest z nowoczesnego polimeru, dzięki czemu akcesorium jest lekkie, elastyczne i wytrzymałe.

Oprócz ochrony przed promieniowaniem komputerowym, okulary pomagają zredukować szkodliwe efekty podczas pracy ze światłem świetlówek.

Średni koszt: 2250 rubli.
Kraj pochodzenia: Rosja.

Wyłączne działo samobieżne AF055

Zalety:

 • dobra ergonomia;
 • filtr ultrafioletowy;
 • futerał do przechowywania w zestawie;
 • zmniejszyć zmęczenie oczu.

Niedogodności:

 • wysoka cena;
 • plastikowe soczewki są podatne na zarysowania.

Xiaomi Mi Roidmi B1

Jeśli długotrwała praca przed monitorem komputera negatywnie wpływa na ostrość wzroku i nieprzyjemne doznania w oczach, to okulary od Xiaomi Mi Roidmi B1 są tym, czego potrzebujesz. Specjalne soczewki z filtrem ultrafioletowym złagodzą niepożądany stres i ochronią oczy przed nadmiernym promieniowaniem.

Kształt ramy w stylu biznesowym będzie pasował zarówno do mężczyzn, jak i kobiet. Producent oferuje również kilka kolorów. W okularach można nie tylko pracować, ale także oglądać filmy, grać w gry komputerowe i nie bać się o zdrowie oczu.

Średni koszt: 3900 rubli.
Kraj pochodzenia: Chiny.

Xiaomi Mi Roidmi B1

Zalety:

 • filtr UV;
 • chronić oczy przed nadmiernym stresem;
 • kilka kolorów;
 • ramka w stylu unisex.

Niedogodności:

 • wysoka cena;
 • niedbale używane soczewki plastikowe mogą ulec zarysowaniu.

GUNNAR Ellipse Onyx Liquet

GUNNAR Ellipse Onyx Liquet to wierny ochraniacz przed szkodliwymi niebieskimi promieniami emitowanymi przez ekrany różnych gadżetów. Oprawka wykonana jest ze stali nierdzewnej i ma klasyczny kształt, dzięki czemu będzie pasować do większości typów twarzy.

Wyraźne, bezbarwne soczewki zachowują naturalne odwzorowanie kolorów bez zniekształcania obrazu na ekranie. Całkowicie blokują również promienie ultrafioletowe. Akcesorium spełnia swoją funkcję w 100%: chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem, łagodzi niepotrzebny stres i zmęczenie.

Średni koszt: 4590 rubli.
Kraj pochodzenia: Chiny.

GUNNAR Ellipse Onyx Liquet

Zalety:

 • płuca;
 • powłoka chroniąca przed zarysowaniami;
 • Powłoka antyrefleksyjna;
 • silikonowe noski;
 • noski są regulowane;
 • cienka metalowa rama;
 • Ochrona przed promieniowaniem UV.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Arozzi Visione VX-800

Model Arozzi Visione VX-800 to niezbędny atrybut dla profesjonalnych graczy i osób spędzających dużo czasu przy ekranach elektronicznych gadżetów. Podczas pracy przy komputerze soczewki usuwają odblaski z ekranu i dbają o komfortowy stan oczu. Powłoka ochronna prawie całkowicie blokuje promieniowanie ultrafioletowe, aw połowie usuwa niebieskie widmo. Ponadto soczewki światłoczułe natychmiast dostosowują się do zmian światła otoczenia.

Średni koszt: 5990 rubli.
Kraj pochodzenia: Chiny.

Arozzi Visione VX-800

Zalety:

 • Powłoka antyrefleksyjna;
 • filtr ultrafioletowy;
 • pomagają zmniejszyć zmęczenie oczu;
 • nadaje się do długotrwałego noszenia.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

Okulary do pracy przy komputerze to nie tylko kolejna głupia zabawka, ale naprawdę przydatna rzecz. W połączeniu z innymi środkami zapobiegawczymi okulary komputerowe chronią wzrok i sprawiają, że praca przy komputerze jest wygodniejsza i zdrowsza.

Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z okularów komputerowych opisanych w ocenie lub znasz inny, bardziej praktyczny i ciekawy model, powiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *