Najlepsze okulary do wirtualnej rzeczywistości na 2020 rok

0

Nie tak dawno pisarze science fiction pisali o wirtualnym świecie, który marzył o zanurzeniu się w nim. Po chwili pragnienia stały się rzeczywistością i teraz każdy może w pełni doświadczyć siebie w przestrzeni 3D. Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” przedstawia ocenę najlepszych okularów do wirtualnej rzeczywistości na rok 2020.

Co to są okulary VR?

Okulary wirtualnej rzeczywistości służą jako przewodnik po trójwymiarowym świecie, aby uczyć człowieka lub wygodnie spędzać czas. We współczesnym świecie nie trzeba do tego mieć drogiego komputera osobistego ani najnowszego PlayStation, wystarczy prawie każdy smartfon.

Większość zestawów słuchawkowych VR jest wykonana z wysokiej jakości tworzyw sztucznych i przez większość czasu nawet wielcy producenci, tacy jak Oculus, wytwarzają większość części na drukarce 3D. Wewnętrzna część jest wykonana z tkaniny i gumy dla wygodnego kontaktu z twarzą, ale niektóre modele nie mają tego luksusu. Wszystkie okulary wirtualnej rzeczywistości mają specjalne soczewki, za którymi znajduje się ekran, który w celu uzyskania efektu trójwymiarowości jest podzielony na dwie części. Dodatkowo każdy model wyposażony jest we wbudowany żyroskop, który jest niezbędny do orientacji w wirtualnym świecie.

W niektórych modelach okularów VR, dla lepszego śledzenia głowy, instalowane są specjalne czujniki, z których informacje są przesyłane do komputera przez USB lub HDMI. Wysoki koszt produktu wynika z faktu, że wszystkie ważne i drogie elementy są zebrane w jednym gadżecie, co sprawia, że ​​niektóre modele są niedostępne dla niektórych użytkowników.

VR na smartfony. Zasada działania

Jeśli przy tradycyjnej opcji wszystko jest jasne, to jaka jest zasada działania zestawu VR do smartfonów i jak są one lepsze, a jakie gorsze? Pierwszą firmą, która zdecydowała się wypuścić okulary VR dla szerokiego grona odbiorców, był Google. Urządzenie stało się innowatorem w tej dziedzinie. Warto zauważyć, że korpus został w całości wykonany z wysokiej jakości tektury, sprzęt ten pozbawiony jest jakichkolwiek udogodnień i niektórzy użytkownicy zwracali na to szczególną uwagę.

Jak już opisano powyżej, aby uzyskać pełnoprawne okulary wirtualnej rzeczywistości, 4 rzeczy należy połączyć w jednym urządzeniu: soczewki do tworzenia objętości, wyświetlacz do wyświetlania informacji, żyroskop do orientacji i samo ciało. Tu zaczyna się zabawa, bo wszystkie smartfony wyposażone są w wyświetlacz i wbudowany żyroskop, a jak wiadomo te dwa elementy są najdroższe. Dlatego producent musi tylko wykonać obudowę i umieścić ją wewnątrz obiektywu, co jest znacznie tańsze i łatwiejsze. Ponadto cena sprzętu jest kilkakrotnie obniżana, co sprawia, że ​​jest on dostępny dla dużej liczby osób.

Cechy urządzenia

Po zakupie okularów VR należy włożyć smartfon do futerału, dostosować soczewki tak, aby obraz był wyraźny i uruchomić specjalną aplikację. Wtedy osoba ma pełnoprawne urządzenie wirtualnej rzeczywistości.

Ale warto też pamiętać, że chociaż większość okularów jest uniwersalna i kompatybilna z prawie wszystkimi smartfonami, to niektóre obsługują kilka modeli, podczas gdy inne są dozwolone tylko dla konkretnego. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić zgodność u konsultanta.

Funkcja okularów VR na smartfony.

 • Działają poprawnie tylko z telefonem;
 • Jakość obrazu jest całkowicie zależna od wyświetlania;
 • Istnieje specjalna aplikacja, która umożliwia korzystanie z gier przeznaczonych na komputer;
 • Obecność potężnego komputera znika w tle;
 • Możesz podłączyć swój smartfon do komputera za pomocą kabla USB;
 • Możliwe staje się oglądanie filmów lub klipów z obsługą 3D;
 • Okulary są kompatybilne z prawie wszystkimi popularnymi aplikacjami VR.

Istotną wadą jest brak normalnych gier na telefon, jeśli komputer nie ma takich problemów to dla smartfona jest to niezbędne. Nie zapominajmy jednak, że nie było też VR, więc kwestia gier to kwestia czasu.

Kryteria wyboru

Aby uniknąć błędów przy wyborze urządzenia, należy pamiętać, że istnieje dość duża liczba różnych modeli okularów wirtualnej rzeczywistości. Dlatego wybierając konkretny model warto pamiętać o prostych zasadach:

 • Urządzenie musi być kompatybilne z modelem telefonu, oprócz tego należy również wziąć pod uwagę rozmiar ekranu i maksymalną dopuszczalną rozdzielczość, ponieważ niektóre okulary VR działają poprawnie tylko z jednym smartfonem;
 • Jeśli dana osoba ma problemy ze wzrokiem, konieczne jest wybranie okularów z regulacją soczewki. W przypadkach, gdy jedno oko widzi lepiej lub gorzej, warto zaopatrzyć się w urządzenie z osobną regulacją, aby nie zepsuć wrażenia z gry lub filmu;
 • W oparciu o obszar zastosowania (do spędzania czasu w grach, wygodnego oglądania filmów 3D itp.), Kup optymalny model;
 • Nie powinieneś zadłużać się kupując bardzo drogi model, aby wybrać urządzenie w oparciu o możliwości finansowe, ponieważ może ono nie spełniać Twoich oczekiwań.

Po przejrzeniu wszystkich kryteriów w głowie, osoba może łatwo wybrać potrzebną mu opcję, bez przepłacania i bez obawy o niezgodność.

Pojawienie się VR na telefon zrewolucjonizowało branżę gier i spełniło marzenie wielu ludzi, sprowadzając koszt sprzętu do najniższego możliwego, co pozytywnie wpłynęło na wzrost sprzedaży. Teraz każdy może pozwolić sobie na okulary wirtualnej rzeczywistości i spojrzeć na swoje ulubione gry czy filmy z zupełnie innej perspektywy.

Szkoda okularów

Czasami możesz natknąć się na artykuł o negatywnych aspektach kasku VR i konieczne jest omówienie tego tematu tutaj. Negatywny wpływ urządzenia na ludzi zostanie opisany poniżej.

Waga sprzętu

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać naciągane, bo waga sprzętu (bez przewodów) to tylko 300-400 gram, np. Słuchawki do gier tak samo ważą. A jeśli ktoś pamięta doznania ze słuchawek przed i po kilku godzinach grania, to różnica będzie dotyczyła twarzy. Zaczną boleć nie tylko uszy, ale także głowa i co najważniejsze szyja. Te same objawy pojawiają się podczas długotrwałego używania okularów wirtualnej rzeczywistości.

Ponadto nie zapominaj, że podczas użytkowania hełm zakrywa prawie całą objętość głowy. Oczywiście istnieją specjalne pasy, których główną właściwością jest zmniejszenie nacisku, ale okulary wywierają nacisk nie tylko na głowę, ale także na grzbiet nosa, co odczuwalne jest po kilku godzinach ciągłego użytkowania.

Jednak głupio jest oceniać szkodliwość urządzenia tylko na podstawie tego parametru. Ponieważ te bolesne odczucia pojawiają się, gdy spędzasz w nich zbyt dużo czasu.

Wyalienowanie od rzeczywistości

Bez względu na to, jak to brzmi, rzeczywistość jest taka, że ​​niektórzy ludzie spędzają więcej czasu w świecie wirtualnym niż w rzeczywistym. Z tego powodu problemy pojawiają się nie tylko w życiu osobistym.Osoba zapomina o jedzeniu elementarnym, odpoczywać w czasie, w wyniku czego traci na wadze i osłabia układ odpornościowy. Przypomnijmy na przykład Wu Tai, Chińczyka, który spędził ponad 19 godzin grając w grę komputerową bez przerw, co negatywnie wpłynęło na jego zdrowie.

Jednak i tutaj można prześledzić cienką nitkę, ponieważ takie przypadki są rzadkie i nie wszyscy mogą być tak zainteresowani fabułą gry, aby nie czuć zmęczenia ani tego samego głodu, więc w tym przypadku wszystko zależy od osoby.

Negatywny wpływ na organizm człowieka

Szkodliwe konsekwencje długotrwałego pobytu w wirtualnym świecie zostały udowodnione pod koniec ubiegłego wieku. Najczęściej po grze występowały silne bóle głowy, osoba zaczęła odczuwać mdłości i zawroty głowy. Nawet we współczesnym świecie, pomimo rozwoju technologii, nie można pozbyć się konsekwencji przepięć.

Ponadto w niektórych przypadkach odnotowuje się dezorientację. W normalnych warunkach ludzki mózg odbiera sygnały, które są ze sobą zgodne. Jednak w rzeczywistości wirtualnej zmysły nie wysyłają sygnałów synchronicznie i pojawia się pewna niezgodność. Zdarzały się precedensy, kiedy po długim pobycie w grze (lub podczas grania) osoba nie mogła normalnie pić, ale wylewała wodę przez usta, nie rozumiejąc, co się dzieje.

Zdaniem naukowców wynika to z faktu, że niektórzy użytkownicy grają w niskiej rozdzielczości, a gra ma też częste zmiany klatek, co wpływa na body. Ponadto większość ekspertów zwraca uwagę, że spędzanie czasu w wirtualnej rzeczywistości jest możliwe dla osób, które ukończyły 14 lat i nie mają skomplikowanych chorób psychicznych.

Czy pogarsza się wzrok?

Być może jest to najważniejsze pytanie. I tutaj powinieneś wiedzieć, że zarówno użytkownicy kasków, jak i większość specjalistów nie są w stanie wskazać jednoznacznej odpowiedzi. Wielu naukowców uważa, że ​​niebezpieczeństwo okularów wirtualnej rzeczywistości nie jest tak niebezpieczne, jak mówią w mediach.

Jest jeszcze jedna strona, która uzasadnia swoją opinię faktami i mówi o nadmiernym zmęczeniu oczu, przez które widzenie pogarsza się na przestrzeni kilku lat. Warto jednak pamiętać, że ostrość wzroku pogarsza się nie tylko w przypadku monitorów i kasków VR, ale także podczas czytania ulubionej książki w złym świetle. Oczy same w sobie są dość kruche, więc trzeba dać im odpocząć, a wtedy ani komputer, ani książka, ani okulary wirtualnej rzeczywistości nie będą miały dużego wpływu.

Dlatego raczej trudno jest dokładnie odpowiedzieć na pytanie o zagrożenia dla zdrowia związane z kaskiem VR. Ponieważ niektórzy ludzie mogą być genetycznie predysponowani do upośledzenia wzroku z czasem lub chorób psychicznych. Ponadto większość negatywnych skutków jest związana ze złym stanem emocjonalnym danej osoby w czasie gry lub przy zakupie urządzenia niskiej jakości.

W każdym razie możemy powiedzieć tylko jedno: najważniejsze jest wiedzieć, kiedy przestać. Gdy dana osoba się tego dowie, będzie cieszyć się fabułą bez szkody dla swojego zdrowia.

TOP 5 najlepszych okularów rzeczywistości wirtualnej na PS4 i PC poniżej 80 tysięcy rubli

Royole Moon

Okulary są idealne dla miłośników wysokiej jakości filmów. Wirtualna rzeczywistość jest wykonana na wysokim poziomie, z którego człowiek nie poczuje się zwykłym widzem, a praktycznie bohaterem pełnego akcji filmu akcji. Choć okularami można grać w gry, producent poleca je do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości. Kask bez problemu obsługuje format Full HD, a 2 wysokiej jakości wyświetlacze zapewniają dokładniejszą transmisję obrazu.

Następnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest dźwięk. Okulary mają doskonałą redukcję szumów, która może zredukować dźwięk z zewnątrz o ponad 20 dB. Ponadto mają szerokie wychwytywanie dowolnych częstotliwości. Okulary wirtualnej rzeczywistości są w stanie samodzielnie identyfikować treści i prawidłowo dostosowywać obraz. Obsługiwane są prawie wszystkie popularne formaty wideo.Kask jest wygodny nie tylko w użytkowaniu, ale także w przenoszeniu, łatwo go spakować i nie zajmuje dużo miejsca. Bateria może z łatwością wytrzymać aktywne użytkowanie przez 5 godzin. Dla osób niedowidzących istnieje możliwość korekcji soczewek. Wbudowana pamięć o pojemności 32 GB.

Średnia cena: od 65000 rubli.

Royole Moon

Zalety:

 • Wysoka jakość obrazu;
 • Mobilność;
 • Wysoka redukcja szumów;
 • Czysty dźwięk.

Niedogodności:

 • Wysoka cena;
 • Mała ilość pamięci wewnętrznej;
 • Nie najlepszy do gier;
 • Lekko nieostre ognisko na brzegach.

Sony HMZ-T3W

Model przeznaczony jest również do oglądania filmów, jednak w przeciwieństwie do poprzedniego urządzenia ma szereg pozytywnych różnic. Urządzenie daje duży i doskonały obraz i wypełnia prawie całe pole widzenia. Ma doskonałą izolację od promieni słonecznych, dzięki czemu całkowicie zanurza człowieka w wirtualnym świecie. Ponadto ten model Sony ma najlepszy dźwięk ze wszystkich słuchawek VR, co zasługuje na osobny plus. Ponadto większość użytkowników zwraca uwagę na atrakcyjny wygląd, urządzenie jest wykonane tak elegancko, jak to tylko możliwe.

Okulary są idealne nie tylko do oglądania filmów 2D, ale także kinematografii 3D nie zostaną pominięte. Istotną wadą jest waga urządzenia wynosząca 320 gramów, co może wydawać się normalną wagą dla VR, jednak w połączeniu z kiepskim radioodtwarzaczem, który dość mocno obciąża mięśnie karku, oglądanie ulubionych filmów może wydawać się bólem. Brak regulacji dioptrii i wbudowanych czujników obsługujących 360 stopni również wybija go z smyczy, pozostawiając go daleko w tyle.

Średnia cena urządzenia: od 80000 rubli.

Sony HMZ-T3W

Zalety:

 • Unikalna transmisja dźwięku;
 • Wysoka jakość;
 • Doskonały efekt 3D;
 • Może być używany ze zwykłymi okularami;

Niedogodności:

 • Brak regulacji dioptrii;
 • Koszt;
 • Wysokie obciążenia.

Acer Windows Mixed Reality

Urządzenie różni się od reszty tym, że zanurzenie w wirtualnej rzeczywistości odbywa się na wysokim poziomie. Działa z komputerem PC i jest przeznaczony do użytku w grach, a jeśli w momencie premiery lista aplikacji była znacznie mała, to wraz z dostępem do SteamVR lista ta wzrośnie dziesięciokrotnie, co sprawi, że zakup będzie odpowiedni dla większości zapalonych graczy.

Konstrukcja gadżetu jest doskonała, jasnoniebieski panel przedni, pokryty połyskiem, nie pozostawi nikogo obojętnym. Dla lubiących długie nurkowania urządzenie wyposażone jest w kratki wentylacyjne, co zapewnia dodatkowy komfort. Gadżet waży zaledwie 171 gramów wraz z bateriami, więc nie ma problemów z szyją. Użytkownicy zwracają uwagę nie tylko na łatwość obsługi, ale także na łatwe podłączenie i konfigurację, która odbywa się automatycznie, co zajmuje nie więcej niż 10 minut. Ponadto kask automatycznie sprawdza kompatybilność komputera lub laptopa. Minusem jest to, że obraz wyświetlany na wyświetlaczu nie różni się wysoką czystością i ostrością, w przeciwieństwie do drogich analogów. Dlatego przy ostrym obrocie głowy obraz jest wyświetlany nieprawidłowo. Kolejną wadą jest ciągła praca kontrolerów.

Średnia cena: 24000 rubli.

Acer Windows Mixed Reality

Zalety:

 • Łatwy w konfiguracji;
 • Dobra cena;
 • Wciągająca rozgrywka;
 • Wysoka rozdzielczość;
 • Ładny projekt i konstrukcja.

Niedogodności:

 • Oczy stają się bardzo zmęczone po kilku godzinach;
 • Baterie kontrolerów są szybko ładowane;
 • Czasami nie definiuje środowiska.

Oculus Rift CV1 + Touch

Model jest bardzo popularny wśród większości graczy. Cały niezbędny sprzęt zapakowany jest w wygodne pudełko, które nie zajmuje dużo miejsca. Hełm wyposażony jest w dwa wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości o kącie widzenia 110 stopni. Wbudowane słuchawki z trójwymiarowym systemem dźwiękowym umożliwiają pełne zanurzenie się w grze i regulację szczeliny obiektywu, dzięki czemu urządzenie jest odpowiednie dla prawie każdej osoby.Aby stworzyć efekt obecności, pomagają również specjalne kontrolery, które mają ergonomiczny kształt i atrakcyjny wygląd. Dzięki nim użytkownik z łatwością porusza się w przestrzeni bez odczuwania dyskomfortu. Ponadto, aby w pełni poczuć się jak bohater gry, joysticki przekazują wszystkie sygnały poprzez delikatną wibrację.

Długość kabla wynosi 3,5 metra, a częstotliwość odświeżania ekranu to 90 Hz, co sprawia, że ​​obraz jest jasny i bogaty. Waga urządzenia to 470 gramów, dlatego przy dłuższej rozrywce szyja zaczyna się męczyć i powodować pewien dyskomfort.

Średni koszt: od 38000 rubli.

Oculus Rift CV1 + Touch

Zalety:

 • Wygodne słuchawki;
 • Ergonomiczne kontrolery;
 • Dobra aplikacja do rysowania 3D;
 • Wysoka wydajność;
 • Pełne zanurzenie w wirtualnym świecie.

Niedogodności:

 • Soczewki zaparowują;
 • Brak regulacji odległości obiektywu;
 • Mała lista gier.

PlayStation VR

Dla fanów PS4 firma wypuściła specjalne okulary wirtualnej rzeczywistości, które będą świetnym dodatkiem do konsoli. Urządzenie posiada oryginalny design i doskonałe parametry techniczne. Standardowe słuchawki są zawarte w pakiecie, ale aby w pełni doświadczyć efektu immersyjnego, lepiej kupić słuchawki do gier. Sam dźwięk w każdej grze okazuje się bogaty i pojawia się odbicie dźwiękowe. Częstotliwość odświeżania ekranu wynosi od 90 do 120 Hz, dzięki czemu obraz jest bardziej żywy. Wyświetlacz wykonany w technologii OLED, kąt widzenia 100 stopni. Podczas gry człowiek czuje na sobie całą wirtualną rzeczywistość, krawędzie są wyraźnie widoczne, a podczas obracania głowy ostrość nie jest szczególnie tracona.

Istnieje ponad 50 gier zapewniających wygodną rozrywkę. Ponadto za pomocą kasku można oglądać programy telewizyjne i filmy w wysokiej rozdzielczości. Istotną wadą jest waga sprzętu, która wynosi 610 gramów.

Średnia cena: od 15000 rubli joysticki są sprzedawane osobno.

PlayStation VR

Zalety:

 • Niska cena;
 • Wygodny kask;
 • Dokładne śledzenie;
 • Różnorodność gier;
 • Atrakcyjny wygląd;
 • Długi drut.

Niedogodności:

 • Soczewki zaparowują;
 • Czasami może wystąpić dyskomfort;
 • Waga.

TOP 3 najlepsze okulary VR na smartfony

Xiaomi MI VR 2

Urządzenie jest przystosowane do współpracy z telefonami o przekątnej nie większej niż 5,7 cala i co najmniej 5. Do podłączenia do okularów służy kabel USB ze złączem typu C. Nie jest on jednak obecny we wszystkich telefonach. Urządzenie posiada wbudowany czujnik ruchu oraz specjalnego pilota. Aby uzyskać wysokiej jakości obraz, używana jest akceleracja sprzętowa. Kąt widzenia wynosi 103 stopnie. Pilot jest sterowany przez Bluetooth w wersji 4.0. Istnieje regulacja obiektywu, która umożliwia korzystanie z urządzenia przez szerszą publiczność. Szczegółowość obrazu jest dobra, dodatkowo soczewki dodatkowo poprawiają obraz.

Większość kupujących zwraca uwagę na atrakcyjny wygląd i wygodne automatyczne wyłączanie po usunięciu. Ustawienie sprzętu zajmuje mniej niż 5 minut, można to zrozumieć na podstawie zdjęć w instrukcji, ponieważ jest napisane po chińsku. Całkowita waga urządzenia, bez smartfona, to 403 gramy.

Koszt: od 2500 rubli.

Xiaomi MI VR 2

Zalety:

 • Wysokiej jakości materiał;
 • Optymalny koszt;
 • Dobry czujnik orientacji;
 • Orginalny wzór.

Niedogodności:

 • Kompatybilny tylko z niektórymi modelami Xiaomi;
 • Aplikacje w języku chińskim;
 • Konflikty z aplikacjami innych firm.

Widok Google Daydream

Model z 2017 roku, który nadal jest aktualny w naszych czasach. Firma wypuściła na rynek doskonałe urządzenie, które jest kompatybilne z większością nowoczesnych flagowców ze złączem typu C. Przy wyborze tego sprzętu pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest konstrukcja, ma zarówno zalety, jak i wady. Chociaż mocowania i wygląd fascynują użytkowników, nie ma poczucia solidności konstrukcji. Dodatkowo urządzenie ma kąt widzenia tylko 90 stopni, więc podczas oglądania filmu 3D obraz jest widoczny tylko w małym okienku. Do sterowania gadżetem używany jest pilot, który jest połączony przez Bluetooth. Waga - 220 gramów. Koszt: od 8000 rubli.

Widok Google Daydream

Zalety:

 • Dobry pilot;
 • Różnorodność zastosowań;
 • Orginalny wzór.

Niedogodności:

 • Przy długim użytkowaniu pozostają czerwone linie;
 • Smartfon szybko się nagrzewa;
 • Światło często pada do oczu.

Homido V2

Dużą zaletą sprzętu, w porównaniu do poprzednich odpowiedników, jest wsparcie dla systemu iOS. Urządzenie dobrze współpracuje z niemal wszystkimi typami telefonów, począwszy od modeli o przekątnej 4,2, a kończąc na 6. Istnieje również regulacja ostrości i rozstawu okularów. Kąt widzenia wynosi 105 stopni, co sprawia, że ​​obraz jest przyjemny i wciągający w VR. Istnieje specjalny sklep, który umożliwia pobieranie szerokiej gamy gier. Większość kupujących zauważa, że ​​urządzenie jest ergonomiczne w użytkowaniu, nawet pomimo wagi 340 gramów można bez dyskomfortu oglądać swoje ulubione filmy.

Średnia cena od 4000 rubli.

Homido V2

Zalety:

 • Obsługa systemu Android / iOS;
 • Są bezpiecznie zamocowane;
 • Nie ma żadnych atrakcji;
 • Regulacja obiektywu;
 • Wysokiej jakości montaż;
 • Różnorodność treści;
 • Stosunek ceny do jakości;
 • Dobry kąt widzenia.

Niedogodności:

 • Nie ma pilota.

Wynik

Podsumowując, możemy powiedzieć, że rynek okularów VR tylko rośnie z roku na rok, większość modeli ma wiele pozytywnych aspektów, co sprawia, że ​​zakup gadżetu jest aktualny w obecnych czasach. Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z okularów wirtualnej rzeczywistości opisanych w rankingu lub ciekawszego modelu, powiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *