Najlepsze oliwy z oliwek na rok 2020

0

Oliwa z oliwek od dawna znana jest jako najzdrowszy produkt. Jest aktywnie stosowany w praktyce przez lekarzy, dietetyków i kosmetologów.

Produkt jest bogaty w witaminy, bardzo przydatne dla dzieci i osób starszych, ponieważ przyczynia się do rozwoju i wzmocnienia układu kostnego. W starożytności przypisywano mu również cudowne właściwości leczące choroby psychiczne.

Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” oferuje przegląd najlepszych oliw z oliwek na rok 2020.

Trochę historii o oliwkach i oliwkach

Historia oliwy z oliwek i drzew oliwnych ma długie korzenie. Naukowcy zakładają, że ich ojczyzną jest Egipt, a kupcy feniccy rozprzestrzenili go w różnych krajach, przywieźli do Grecji, Hiszpanii i Włoch, gdzie stał się powszechny.

Legendarny starożytny poeta Homer nazwał tę substancję „płynnym złotem”. Starożytni Grecy i Egipcjanie cenili go za jego właściwości lecznicze i przypisywali mu boskie pochodzenie.

Drzewa oliwne odzwierciedlają wielowiekową historię Grecji i jej tradycje. Starożytne greckie mity mówią o bogini Atenie, która podarowała Hellenom prezent - drzewo oliwne, źródło mądrości i bogactwa.

Fakty o drzewach oliwnych znane są od czasów prehistorycznych - w ceramice z tamtych czasów znaleziono pozostałości płynu. Grecy zawsze kojarzyli drzewo oliwne ze sztuką, poezją, rytuałami, tradycjami, uważali drzewa za święte, chronili je i strzegli. Starożytnym sportowcom nagrodzono gałęzie dzikiego drzewa oliwnego - kotino.

Grecja podąża za tymi tradycjami dzisiaj - na Stadionie Olimpijskim w Atenach w 2004 roku drzewo oliwne stało się symbolem igrzysk razem z gołębiami pokoju.

Substancja oliwkowa jest wytwarzana z owoców wiecznie zielonego drzewa rosnącego głównie w Morzu Śródziemnym. O jej smaku, jakości i kolorze decyduje rodzaj drewna, warunki klimatyczne i właściwości gleby. Również na ich właściwości może wpływać termin zbioru - wczesny zbiór nadaje oliwie ostry zapach i zielony kolor, późno dojrzałe oliwki zachwycają złocistożółtym kolorem i łagodnym smakiem.

Korzyści i szkody płynnego złota

Produkt zdrowotny

Oliwkom przypisuje się wiele unikalnych właściwości. Są podstawowym składnikiem kuchni śródziemnomorskiej, która ma pozytywny wpływ na przewód pokarmowy dzięki obecności wielu tłuszczów jednonienasyconych i znajduje się na liście UNESCO jako niematerialne dziedzictwo całej ludzkości. Substancja jest dobrze przyswajalna przez organizm, ogranicza apetyt, przyspiesza procesy metaboliczne oraz wpływa pozytywnie na żołądek. Przy regularnym stosowaniu naczynia krwionośne wzmacniają się i uelastyczniają, co jest doskonałą profilaktyką chorób serca i naczyń.

oliwa z oliwek to świeżo wyciskany sok z oliwek

Oliwa z oliwek, zdaniem smakoszy, nadaje najczęściej potrawom szlachetny odcień, nasyca osobę niezbędnymi witaminami i minerałami, nie pozostawiając dodatkowych kilogramów i centymetrów na udach.

Wiele leków, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi, opiera się na liściach oliwnych. Oliwka zapobiega spadkowi wapnia w organizmie, przez co jest szczególnie cenna dla organizmu dziecka.

Kwas linolowy aktywnie wpływa na szybkość gojenia się ran szarpanych i oparzeń, tonizuje mięśnie i całe ciało. Odnotowano korzystny wpływ na narządy wzroku i koordynację ruchu, pomoc w zaburzeniach psychicznych.

Jednak najbardziej zaskakującą właściwością leczniczą jest zmniejszenie ryzyka rozwoju guzów nowotworowych: kwas oleinowy z witaminami i przeciwutleniaczami, które znajdują się w składzie środka leczniczego, jest uważany za podstawę do hamowania rozwoju zmian w komórce. Kwas usuwa toksyny, które wpływają na degenerację komórek.

Korzyści płynące z tej leczniczej substancji są odpowiednio doceniane przez farmakologię i medycynę.

Substancja pielęgnująca piękno i skuteczny składnik kosmetologii

Oliwka była używana od czasów starożytnych jako środek przeciwzapalny i kosmetyczny do oczyszczania i nawilżania naskórka ciała i twarzy. Maska wykonana z produktów oliwnych została uznana za odmładzającą. Jego wyjątkowe substancje (skwalen, skwalan) pomogły zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek wokół oczu i na twarzy. Fenole spowalniają procesy starzenia, wygładzają i jedwabistą naskórek oraz chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym słońca.

Loki również czują na sobie cudowny efekt. Wiele osób zna najprostszy przepis na wzmocnienie i nabłyszczenie włosów, który można przygotować w domu:

 1. Łączymy oliwę i tłuszcz słonecznikowy w równych proporcjach.
 2. Do mikstury dodać jedną łyżeczkę miodu (można ją zastąpić jednym żółtkiem).
 3. Nałóż miksturę na skórę głowy i trzymaj przez 1 godzinę.

Najprostsza maska ​​będzie promować piękno, siłę i blask.

Kosmetolodzy aktywnie włączają cenny produkt do formulacji kremów, masek, balsamów do naskórka i skóry głowy

W procesie stosowania takich masek nie należy zapominać o włączeniu cennego produktu do żywności. Obecne w składzie witaminy A i E pomogą przedłużyć piękno i zdrowie człowieka.

Oliwka jest aktywnie wykorzystywana przez masażystów - oleisty płyn pomaga nawilżać naskórek, przyspiesza eliminację toksyn i poprawia pracę wątroby.

Jedzenie i używanie oliwy z oliwek wzmacnia włosy, paznokcie, kości i zęby

Zaszkodzić

Oliwa z oliwek jest uważana za najbardziej leczniczą żywność, ale jej nadmierne spożycie ma pewne negatywne strony.

Szczególną ostrożność podczas stosowania należy zachować u osób ze stanem zapalnym pęcherzyka żółciowego, ponieważ działanie żółciopędne może zaostrzyć chorobę.

W przypadku spożycia podczas diety nie należy używać więcej niż 2 łyżki. łyżek dziennie, bo ma dużo kalorii. 100 gram masła zawiera około 900 kalorii.

Podczas gotowania na oliwie z oliwek, po podgrzaniu, cenne substancje ulegają zniszczeniu, a sam produkt może stać się szkodliwy, dlatego w celu zachowania jego przydatności zaleca się stosowanie oleju, który nie był przetwarzany w wysokich temperaturach.

Wybór przydatnych i wysokiej jakości produktów

Oliwa z oliwek to produkt używany od dawna. Już teraz jest szeroko stosowany w kuchni, dlatego w celu zwiększenia popytu producenci wprowadzają konsumentów w błąd, wymyślając na jego temat różne mity. Rozważmy te najczęstsze, którym nie zawsze można ufać:

 • Jakość zależy od koloru oleju. To nieprawda, ponieważ owoce drzew w tym samym gaju mogą nadawać zarówno żółty, jak i zielony kolor.
 • Produkty niefiltrowane są lepsze niż produkty filtrowane. Ta pozycja jest uważana za nieprawidłową. Po ugotowaniu oleje przepuszcza się przez filtry i wlewa do pojemników. Niefiltrowane produkty pozostawia się na okres do 2 miesięcy, po czym osady pozostawia się poniżej, a powstały produkt wlewa się do szklanych pojemników.
 • Tylko oleje otrzymywane w procesie tłoczenia na zimno są bardzo dobre, jednak prawie wszystkie marki produktów przygotowywane są w procesie tłoczenia na zimno, gorące są wykorzystywane do produkcji olejów przemysłowych, biodiesla.

Aby móc czerpać korzyści z oliwy z oliwek, musisz kupować odpowiednią żywność. Aby dokonać dobrego wyboru, musisz znać podstawowe zasady:

 • Produkty z oliwek są wyrafinowane i nierafinowane. Przydatne substancje można przechowywać tylko w niskich temperaturach. Oznacza to, że lepiej kupować produkty nierafinowane.
 • Preferowana jest marka z napisem na etykiecie virgin (naturalna).
 • Obecność mieszanki słów oznacza, że ​​jest ona wytwarzana przez zmieszanie kilku odmian, co może niekorzystnie wpłynąć na właściwości.
 • Przydatność produktu utrzymuje się przez 5 miesięcy, dlatego bardzo ważna jest data produkcji.
 • Kwasowość nadaje olejkowi miękkość. W przypadku odmian o wysokiej jakości wskaźnik ten nie przekracza 0,8%.
 • Produkty wysokiej jakości muszą być uprawiane i wytwarzane na tym samym obszarze.
 • Szklany pojemnik jest najlepszy dla utrzymania wartości i jakości.
 • Olejek przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.

Proces produkcji

Aby mieć wyobrażenie o najlepszych markach oleju, trzeba umieć zrozumieć procesy technologiczne jego wytwarzania. Nie ma w tym szczególnych trudności - tak jak w starożytnym Egipcie oliwki wyciskano na prasach, a teraz ta sama technologia istnieje.

Jednak nowoczesne urządzenia są w stanie wycisnąć znacznie więcej substancji, a przetworzone ciasto trafia do ponownego przetworzenia. Z tego powodu dzieli się na następujące typy:

 • W pierwszym uzyskuje się podstawową substancję, „dziewiczy” olej dziewiczy.
 • W drugim przypadku chemikalia są podgrzewane i przepuszczane przez ciasto. Rezultatem jest olejek wytłokowy, rafinowany pomat.

Te technologie gotowania wyjaśniają wartość i zdrowotność substancji. Chcąc jednak zakupić najwyższej jakości produkty lecznicze, należy zwrócić uwagę na obszar, w którym rosły i jak dojrzewają.

Za najważniejsze kraje produkujące uważa się Grecję, Włochy, Hiszpanię i Tunezję. Około 80% Virgin Oil pochodzi z greckich Hellas i trafia na światową sprzedaż. Oliwki z Grecji są kupowane jako surowiec przez światowych importerów. Następnie powstają z nich kolejne produkty.

Główne cechy Extra Virgin

Nie ma znaczenia, w jakim kraju wyprodukowano Extra Virgin. Uważany jest za najlepszego ze wszystkich możliwych typów. Słowo „ekstra” odnosi się do wyjątkowej jakości surowców. Oliwki zbierane są ręcznie, następnie sortowane i przetwarzane.

Oliwki selekcjonowane są w pełni dojrzałe, duże, bez uszkodzeń. Wysyłane są do prasy, gdzie odbywa się obróbka bez żadnych efektów termicznych czy chemicznych. Ta metoda przetwarzania nazywa się tłoczeniem na zimno. Po zastosowaniu substancja zachowuje wszystkie cenne właściwości.

Produkty mają zielonkawy kolor, bogaty zapach i niespecyficzny, zjełczały smak. Wskazuje na wysoką jakość produktu.

Najlepsze marki płynnego złota

Drzewa oliwne rosną na kontynentach europejskich, azjatyckich i afrykańskich, gdzie jest dużo ciepła i słońca, jednak główni dostawcy płynnego złota, zajmując czołowe pozycje na rynku światowym, znajdują się w Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Tunezji.

Współcześni hodowcy opracowali wiele odmian cennych roślin. W samych Włoszech produkowanych jest ponad 40 rodzajów, więc włoscy producenci wytwarzają różne rodzaje: zarówno olej monodmiany, jak i wyszukane koktajle mieszane o niezwykłym smaku.

Hiszpania przestrzega starożytnych receptur, znanych od czasów starożytnych, więc kraj ten nie ma dużej różnorodności oliwy z oliwek. Produkty pakowane są w szklane pojemniki z etykietą w języku hiszpańskim. Dlatego Aceite de Oliva jest uważany za produkt podstawowy. Wtórne przetwarzanie - substancja z ciasta, powstająca przy użyciu wysokiej temperatury - Aceite de Orujo.

Greckie oliwki uprawiane są we wszystkich klimatycznych regionach kraju. Olejek „Terroir” ma różne smaki. Jest produkowany przez tłoczenie na zimno.

Produkty z afrykańskiej Tunezji są niezwykle rzadkie w rosyjskich supermarketach, chociaż oleje z tego kraju mają szczególny smak i aromat.

Tureckie produkty z oliwek są szeroko znane w Rosji. Najbardziej wartościowe i użyteczne są płynne złoto pierwotnej ekstrakcji oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Zawiera wszystkie cenne substancje i witaminy. Służy do przyprawiania sałatek i spożywany w czystej postaci. Inne rodzaje - oliwa Rivera i wytłoki są używane do gotowania na ogniu.

Oliwa z oliwek nie jest produkowana w Rosji. Na półkach supermarketów można znaleźć produkty importowane z innych krajów, ale rozlane w Federacji Rosyjskiej.

Najlepsze włoskie oliwy z oliwek

W południowych Włoszech śródziemnomorskich jedzenie ma szczególne znaczenie. Kuchnia tego kraju uważana jest za najlepszą europejską, a produkty są standardowe. Producenci oliwy Azienda Agricola Giorgio, Oliveto di Contessé Gertrude i Fattorie Greco wielokrotnie zdobywali nagrody na prestiżowych konkursach.

MONINI EXTRA VIRGIN PESTO

Założyciel przemysłu spożywczego, Zefferino Monini, stworzył firmę spożywczą w latach dwudziestych XX wieku. Jego marka zyskała światową reputację. Atrakcją jest produkcja specjalistycznych linii do aromatyzacji produktu płynnego naturalną trawą, dodatkami suchych przypraw, warzyw, grzybów i orzechów.

Płynne złoto PESTO jest produkowane jako nierafinowany pierwotny olej tłoczony na zimno. Zawiera sok z wyselekcjonowanych wysokiej jakości oliwek, mielonej bazylii i orzechów cedrowych. Dodatki te nadały niepowtarzalny smak i pozwoliły wykorzystać je do przygotowania pesto - klasycznego sosu w tradycyjnej kuchni włoskiej.

Cechy:

 • wartość energetyczna: 900 kcal;
 • tłuszcze: 100 gr;
 • skład: extra virgin;
 • okres przydatności do spożycia: 18 miesięcy;
 • pojemność: 250 ml;
 • zapakowany w szklaną butelkę.

Koszt: 326 rubli.

MONINI EXTRA VIRGIN PESTO

Zalety:

 • naturalność;
 • świetny gust;
 • wysoka jakość;
 • bogaty zapach ziół;
 • lekko migdałowy gorzki, niezapomniany smak;
 • wyrafinowana przyprawa;
 • odpowiednia baza do sosu pesto.

Niedogodności:

 • mała objętość;
 • kosztowny.

Filippo Berio Extra Virgin

Klasyczna nierafinowana oliwa z oliwek o przyjemnym zbalansowanym smaku. Produkty są wytwarzane według starożytnych receptur i technologii przekazywanych z pokolenia na pokolenie, aby ludzie mogli cieszyć się doskonałymi naturalnymi smakami i aromatami drzew oliwnych.

Olej otrzymywany jest metodą pierwszego tłoczenia na zimno. Produkt idealnie nadaje się jako dressing, sos, marynata oraz jako aromatyczny dodatek do ulubionych dań mięsnych.

Cechy:

 • wartość energetyczna: 822 kcal;
 • tłuszcz: 91,3 g;
 • skład: nierafinowany;
 • okres przydatności do spożycia: 20 miesięcy;
 • pojemność: 250 ml;
 • zapakowany w szklaną butelkę.

Koszt: 185 rubli.

Filippo Berio Extra Virgin

Zalety:

 • smaczne i wysokiej jakości;
 • aromatyczny, bez goryczy;
 • zawiera niezbędny zestaw cennych kwasów organicznych;
 • wysokiej jakości opakowania szklane;
 • niedrogi.

Niedogodności:

 • krystalizuje na mrozie.

Najlepsze hiszpańskie potrawy smakowe

Hiszpania jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie produktów z oliwek Extra Virgin. Kraj ma aż 30 regionów, w których od wielu stuleci pod ścisłą kontrolą państwa wytwarzane są wysokiej jakości produkty.

Walory smakowe hiszpańskich produktów są jak najbardziej zbliżone do naturalnych, mają bogactwo, pikantność i jasny posmak.

Oryginał Borgesa

Produkty wytwarzane są z wyselekcjonowanych owoców drzew oliwnych, zgodnie z wysoką jakością i niezachwianą tradycją firmy Borges.

Marka Borges zajmuje do 60% rynku płynnego złota w Rosji.

Produkty o nienagannym smaku i bogatym aromacie doskonale sprawdzają się jako przyprawa do sałatek i dań już przygotowanych, gdyż posiadają zapasy witamin i kwasów tłuszczowych omega.

Cechy:

 • zawartość kalorii: 900 kcal;
 • tłuszcze: 100 gr;
 • skład: nierafinowany;
 • okres przydatności do spożycia: 20 miesięcy;
 • pojemność: 1000 ml;
 • zapakowany w blaszany pojemnik.

Koszt: 852 rubli.

Oryginał Borgesa

Zalety:

 • pierwszy zimny wir;
 • delikatny aromat;
 • smak i zalety;
 • wygodne opakowanie;
 • duża objętość;
 • stosunek ceny do jakości.

Niedogodności:

 • brak cierpkości;
 • gęstnieje w lodówce.

IBERICA POMACE OLIWKOWE

Producent IBERIC produkuje produkty, które nie mają odpowiednika w Rosji. Asortyment jest ogromny, obejmuje produkty od produktów budżetowych po produkty premium, choć różnica w cenie nie wpływa na ich jakość i smak.

Iberica Pomace to niedrogi produkt. Jego skład zawiera 85% rafinowanego i 15% Extra Virgin. Produkt otrzymywany z połączenia nierafinowanego Extra Virgen oraz produktu pochodzącego z recyklingu w technologii wysokotemperaturowej.

Produkty te są idealne do stosowania w dużych ilościach we frytkownicach do pieczenia warzyw.

Cechy:

 • zawartość kalorii: 900 kcal;
 • tłuszcze: 100 gr;
 • skład: ekstrakt z rafinowanych i nierafinowanych substancji oliwnych z pierwszej ekstrakcji;
 • okres przydatności do spożycia: 24 miesiące;
 • pojemność: 500 ml;
 • materiał opakowaniowy: szklana butelka.

Koszt: 852 rubli.

IBERICA POMACE OLIWKOWE

Zalety:

 • miękki smak;
 • przydatny;
 • nie pieni się;
 • nie pali się;
 • pachnący;
 • naturalny.

Niedogodności:

 • lekka goryczka;
 • rafinowany.

Najlepsze greckie płynne złoto

Grecy jako pierwsi docenili smak, jakość i walory zdrowotne, a także piękno drzewa oliwnego w starożytności. Wiele krajów świata z przyjemnością kupuje greckie produkty aromatyczne, ponieważ są one uważane za bardzo cenne, zawierają maksymalną ilość użytecznych substancji, mają niepowtarzalny smak i specyficzne aromaty.

CRETEL P.D.O. nieruchomość Messara

Wyjątkowy grecki produkt wykonany w regionie Messara na Krecie. Owoce są uprawiane i przetwarzane na tym samym obszarze. Proces produkcji odbywa się w punkcie zbiórki oliwek. Substancja jest czysta, wyprodukowana z jednego rodzaju oliwek. Głównym wskaźnikiem jest kwasowość, nie przekracza 0,6%.

Obecność lekkiej goryczki wskazuje na wysoką jakość i brak jakichkolwiek chemikaliów w jego przygotowaniu. Olej ten uważany jest za najlepszy produkt w Grecji, o bogatym smaku i miodowo-owocowym smaku.

Cechy:

 • zawartość kalorii: 828 kcal;
 • tłuszcz: 92 gr;
 • skład: substancja z oliwek Extra Virgin;
 • okres przydatności do spożycia: 18 miesięcy;
 • Pojemność: 500 ml;
 • materiał opakowaniowy: cyna.

Koszt: 524 rubli.

CRETEL P.D.O. nieruchomość Messara

Zalety:

 • niewybredny;
 • tłoczony na zimno;
 • wysoka jakość;
 • bardzo smaczne;
 • przyjazny dla środowiska.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Maestro de oliva

Maestro di Oliva Extra Virgin należy do klasy produktów najwyższej jakości i naturalnych. Powstaje poprzez wyciskanie świeżo zebranego, wyselekcjonowanego plonu bez użycia środków chemicznych do jego czyszczenia.

Nauka udowodniła, że ​​specjalny skład i proporcje składników odżywczych sprawiają, że płynne złoto Maestro ma właściwości odżywcze i lecznicze.

Cechy:

 • wartość energetyczna: 900 kcal;
 • tłuszcze: 100 gr;
 • skład: rafinowany 80% i nierafinowany 20% pierwszego tłoczenia na zimno;
 • okres przydatności do spożycia: 24 miesiące;
 • pojemność: 250 ml;
 • zapakowany w blaszane pudełko.

Koszt: 179 rubli.

Maestro de oliva

Zalety:

 • pyszne;
 • przydatny;
 • nadaje się do zdrowej diety;
 • brak zapachu;
 • niska (0,4%) kwasowość;
 • niedrogi.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Przedstawiliśmy przegląd najlepszych marek oliwy z oliwek. Redaktorzy witryny „best-pl.designuspro.com” będą wdzięczni za opinie i komentarze na temat tego typu płynnego złota, którego używasz do celów kulinarnych lub kosmetycznych.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *