Najlepsze lunety do pneumatyki na 2020 rok

0

Nic nie pomoże człowiekowi w polowaniu bardziej niż posiadanie psa Langhaar i dostrojonego celownika optycznego. A jeśli nie ma problemów z pierwszym, to optyka bez zerowania może zepsuć wrażenie tego starożytnego zwyczaju. Często niedoświadczeni ludzie, celujący w nieruchomą kaczkę, przynoszą do domu mleko, obwiniając za awarię pistolet, bo celownik jest nowy, używany przez profesjonalistów itp. Jednak doświadczeni myśliwi mówią coś przeciwnego: „Nieprawidłowo ustawiona optyka to to samo, co strzelanie z zawiązanymi oczami”. Dlatego redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Państwa ranking celowników optycznych do pneumatyki na rok 2020.

Informacje o nowoczesnych celownikach optycznych

Główną funkcją każdej optyki jest zwiększenie szansy trafienia w cel poprzez zwiększenie obrazu wizualnego, który pojawia się dzięki soczewkom optycznym. Tak więc myśliwy trafi w cel znajdujący się w odległości setek metrów od niego.

Każdy celownik optyczny ma zalety:

 • Zmniejszenie obciążenia wzroku dzięki temu, że cel i siatka znajdują się w tej samej odległości od ludzkiego oka;
 • Dzięki łatwej regulacji dioptrii nawet osoba niedowidząca trafi w cel;
 • Zwiększony zasięg widzenia.

Dodatkowo wyróżnia się kilka wad w optyce nowej generacji do wiatrówek:

 • Jeśli dana osoba nie ma podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie regulacji optyki, trudno będzie jej ustawić prawidłowe parametry za pierwszym razem;
 • W obecności karabinu takiego jak „Sam Yang Dragon Claw.50” osoba potrzebuje specjalnego urządzenia, ponieważ standardowa optyka straci swoje ustawienia po pierwszym strzale iw niektórych sytuacjach zawiedzie.

Prawidłowe widzenie

Pierwszym zadaniem do wykonania zerowania jest połączenie punktów celowania i wytrzymałości na wybranym dystansie. W zależności od odległości, pocisk leci wyżej (krótki dystans) lub niżej (50 metrów i wyżej). Regulacja odbywa się:

 • Dzięki mechanizmowi korekcji obecnemu na celowniku;
 • Jeśli ustawisz celownik z prowadzeniem wysokości.

Pozycja ciała wpływa również na metody widzenia. Niektórzy wolą strzelać z karabinu z tej samej pozycji, z której korzystają podczas polowania, a inni - z pozycji wsparcia.

Po zajęciu pozycji przez osobę można wybrać odległość.

Doświadczeni myśliwi zalecają celowanie karabinem w odległości 15-20 metrów od celu, gdyż gwarantuje to precyzyjne ustawienie punktów celowania i wytrzymałości.

Po pierwszych strzałach osoba patrzy, gdzie trafiła grupa pocisków i obraca bębenek umieszczony na optyce we właściwym kierunku.

Podstawowe ustawienia

 1. Do drążka Weaver przymocowane są półpierścienie, celownik jest zamontowany, górne części pierścieni są zamocowane na górze, dzięki czemu tubus optyczny może się bez problemu poruszać.
 2. Odległość okularu jest regulowana: osoba przykłada broń do ramienia i osiąga pełny widok.
 3. Luneta jest obracana, aż celownik przyjmie pozycję pionową prostopadłą do karabinu.
 4. Śruby na pierścieniach są dokręcone.
 5. Celownik jest resetowany do zera (zobacz instrukcje, jak to zrobić).

Jak wybrać lunetę do wiatrówki?

Jest co najmniej 5 wymagań, bez których dobór optyki do wiatrówki nie jest możliwy.

Współczynnik powiększenia

Zgodnie z tą cechą celownik dzieli się na trzy grupy:

 1. Optyka ze stałym powiększeniem, zwykle trzy lub cztery razy. Używane podczas trafiania w cel z odległości nie większej niż sto metrów. Dzięki kątowi widzenia wynoszącemu 6 stopni, osoba strzela w kierunku poruszającego się obiektu w prowadzenie.
 2. Urządzenia o zmiennym powiększeniu są używane przez ludzi do polowania na odległość kilkudziesięciu metrów. Powiększenie wynosi od 4x do 12x lub 6x do 18x. W ten sposób myśliwy widzi cel, który znajduje się w odległości 300-400 metrów.
 3. W strzelectwie sportowym używane są lunety o powiększeniu większym niż 20x oraz z obiektywem 56 mm.

Średnica soczewki

Ten parametr jest również ważny przy wyborze odpowiedniego sprzętu. Najpierw osoba określa, na które zwierzę będzie upolowane, jeśli jest to wiewiórka, wtedy odpowiednią opcją jest średnica soczewki do 24 mm, powiększenie nie przekracza 4x. Jednocześnie nie należy zapominać o właściwościach technicznych samej broni, w przeciwnym razie celownik nie stanie się pomocnikiem, ale dekoracyjną ozdobą. Dlatego niektórzy sprzedawcy zalecają kupowanie optyki zgodnie z zasadą „złotego środka”, a nie według liczby funkcji.

Cena £

Na koszt optyki wpływa jakość materiałów i właściwości użytkowe broni. Jeśli dana osoba ma standardowy karabin typu MP-512, kupowane są za niego urządzenia o cenie 1000-2000 rubli. Do polowania na zwierzynę łowną (wiewiórki, ptaki) optyka w tym przedziale cenowym spełnia wymagania. W przeciwnych przypadkach do strzelania z odległości większej niż 200 metrów stosuje się celowniki kosztujące 10000 rubli lub więcej.

Rodzaj siatki

Ten atrybut jest nie mniej ważny niż poprzednie, ponieważ celność strzelania zależy od odpowiednio dobranej siatki.

 1. Do polowania na stacjonarny cel optyczny z celownikiem Duplex. Dobra lokalizacja obiektu - duża odległość. Zalety - szybkie celowanie, celność.
 2. Następnym rodzajem krzyża jest „Mil-Dot”. Siatka celownicza wyposażona jest w przegrody, które pomagają strzelać na odległość 100-300 metrów ze zwiększoną celnością.
 3. Klasyczną wersją jest siatka w kształcie litery T „Penek”. Używany w karabinie Mosin podczas II wojny światowej. Główną zaletą jest szybkie celowanie, wadą jest to, że nie można określić odległości do celu.
 4. Urządzenia wyposażone w dodatkowe kratki i wagi nazywane są urządzeniami snajperskimi i są częściej stosowane w broni palnej typu SVD.

Doświadczeni myśliwi uważają, że optyka celownika Mil-Dot jest odpowiednia dla początkujących. Nie możemy jednak zapominać, że właściwy wybór zależy nie tylko od zaleceń, ale także od stylu polowania i postawionych zadań.

Muszla oczna

Pełni funkcję ochronną, zapobiegając zranieniu oka w wyniku odrzutu karabinu oraz nie pozwala na zapalenie się okularu. Składa się z gumy lub tworzywa sztucznego.

TOP 5 lunet do wiatrówki

Veber PO 3-9 × 42 IR WOLF

Model ten jest uniwersalny i powszechny wśród myśliwych amatorów. Celownik pomoże strzelać z podejścia. Urządzenie zostało wykonane ze stopu aluminium lotniczego, co nadaje mu lekkość, a obudowa chroniona jest przed wilgocią (klasa IPX7). Zewnętrzna powierzchnia tuby jest matowa o średnicy 30 mm. Aby zapobiec parowaniu soczewek, urządzenie jest fabrycznie opróżnione i wypełnione azotem. Współczynnik powiększenia wynosi 3x-9x.

Siatka celownicza w optyce typu Mil-Dot wyposażona jest w podświetlenie w dwóch kolorach: niebieskim i niebieskim (dostępnych jest 5 poziomów jasności). Przy zmianie krotności rozmiar części się nie zmienia. Zerowanie w optyce pozwoli zaoszczędzić czas, gdyż dokładność mechanizmu wprowadzania korekcji wynosi 90%, aby zapobiec przypadkowemu wybiciu zadanych ustawień, śruby korekcyjne wyposażone są w specjalne urządzenie. Cena dywizji - 0,25 MOA.

Główną cechą tego modelu jest obecność mocnej sprężyny śrubowej, która po 5 latach częstego użytkowania nie straci swojej początkowej elastyczności, a także zachowa niezmienione położenie znaku celownika po strzale.

Dzięki obecności wielowarstwowej powłoki i 92% przepuszczalności światła celownik teleskopowy zapewnia wyraźny obraz. Dodatkowym atutem jest pole widzenia, dzięki czemu przy 9-krotnym powiększeniu na odległości 100 metrów osoba dostrzeże okrąg o średnicy 5 m. Urządzenie wytrzymuje odrzut kalibrów 7,62 × 63 mm, model 1952, nabój myśliwski 9,3x64 mm Brennecke, naboje .12 kaliber , a także .300 Remington Ultra Magnum do 7000 J. Po zamontowaniu na pneumatyce może wytrzymać energię wylotową do 25 J.

Temperatura pracy optyki to -25 ... + 40 stopni Celsjusza. Soczewki nie parują po zanurzeniu na głębokość 1 metra. Wytrzymuje warunki atmosferyczne: od ulewnego deszczu po śnieg. Wymiary - 339x84x73 mm.

Koszt celownika optycznego Veber PO 3-9 × 42 IR WOLF wynosi od 9500 rubli.

Veber PO 3-9 × 42 IR WOLF

Zalety:

 • Wypełnienie azotem;
 • Nadaje się do wiatrówek;
 • Klasa ochrony IPX7;
 • Okular składa się z 6 wielokrotnie powlekanych soczewek;
 • Niezawodność;
 • Siatka celownicza „Mil-Dot” umieszczona na szkle;
 • System wprowadzania korekcji.

Niedogodności:

 • Zerowanie korekt zajmuje dużo czasu;
 • Pierścienie montażowe są średnie;

Gamo 3-9 × 40 BH-GM394

Lunety te są znane każdemu myśliwemu. Wykonane są przez hiszpańską firmę, która zajęła osobne miejsce na rynku produkcji optyki i karabinów. Niektórzy używają produktów tej firmy jako głównego urządzenia, tłumacząc to jakością, niezawodnością i dostępnością.

Celownik jest zamontowany na popularnych karabinach. Używając go, osoba zauważalnie zwiększy swój sukces strzelecki, nawet podczas zmiany broni. Aby zainstalować optykę, używane są standardowe oprawy. Materiał obudowy to stop aluminium, dzięki czemu waga produktu to 400 gram przy długości 32 cm.

Jeśli obiekt znajduje się w dużej odległości i nie można go zidentyfikować, u podstawy obiektywu znajduje się specjalne kółko, dzięki któremu osoba dostosuje wyrazistość obrazu. Wielokrotność jest standardowa: 3x-9x, to wystarczy, aby zabić wiewiórkę z odległości 100 metrów.

Średnica soczewki wynosi 40 mm. Urządzenie mocowane jest za pomocą pierścieni mocujących. Podziałka 0,25 MOA. Producent wziął pod uwagę niebezpieczeństwa występujące podczas eksploatacji urządzenia na świeżym powietrzu, dzięki czemu jest chronione przed wstrząsami i zabrudzeniem. Siatka celownicza Mel-Dot jest odpowiednia dla początkujących łowców i pomoże poprawnie obliczyć odległość do celu.

Średni koszt produktu wynosi od 2500 rubli.

Gamo 3-9 × 40 BH-GM394

Zalety:

 • Cena £;
 • Powłoka nie jest zarysowana;
 • Niezawodny producent;
 • Jakość wykonania;
 • Dołączone narzędzia;
 • Pole widzenia wynosi 4,5 x 100 metrów.

Niedogodności:

 • Nie ma podświetlenia.

Leapers 4 × 32 Compact

To urządzenie jest odpowiednie dla osób, które polują 4-5 dni i prowadzą je zarówno przy świetle, jak i po zmroku. Powiększenie wzroku jest stałe i wynosi 4x. Dlatego nieopłacalne jest użycie urządzenia do trafienia w cel z dużej odległości, ale w 100% nadaje się do polowania na wiewiórki. Optyka posiada podświetlenie, które podkreśli celownik, ale nie będzie nachodzić na cel, co jest ważne podczas polowania w ciemności. Nawet profesjonaliści myśliwscy używają tego zakresu.

Zastosowano klasyczną siatkę „Mil-Dot”. Wynika to z faktu, że nie każdy wie, jak celować w „Duplex” lub profesjonalną siatkę snajperską. Ta opcja jest odpowiednia zarówno dla profesjonalistów, jak i osób, które nie trzymały karabinów w rękach. Nawet dziecko może określić odległość do celu i jego rozmiar, wystarczy przeczytać instrukcję lub obejrzeć samouczki wideo. Podziałka: 0,25 MOA.

Waga sprzętu to 306 gramów przy długości 20 cm, co sprawia, że ​​luneta jest kompaktowa w swoim segmencie. Montaż odbywa się na szynie Weaver lub Picatinny, ponieważ mocowania są uniwersalne.

Regulacja dioptrii oka pozwoli osobie nawet niedowidzącej na trafienie w przeciętną wiewiórkę lub ptaka. Daje to Leapers 4x32 dodatkową przewagę. Model jest szeroko rozpowszechniony na terenie Federacji Rosyjskiej i jest sprzedawany zarówno w moskiewskich sklepach, jak iw innych regionach.

Koszt: od 3000 rubli.

Leapers 4 × 32 Compact

Zalety:

 • Niezawodność;
 • Marka amerykańska;
 • Ścisłość;
 • Ekwipunek;
 • Podświetlenie czerwone i zielone;
 • Regulacja dioptrii oka.

Niedogodności:

 • Nieefektywne na dużym dystansie.

Patriot P6-24 × 50 AOL

To urządzenie zajmuje osobne miejsce na półce strzelca. Dzięki niemu możesz polować na odległość do 500 metrów, ponieważ powiększenie wynosi 6x ... 24x. Korpus urządzenia wykonany jest ze stopu aluminium, dzięki czemu waga optyki wynosi 327 gramów. o długości 58 cm. Posiada mocną powłokę, dzięki czemu urządzenie jest używane zarówno przy świetle dziennym, jak i przy ciemnym świetle. Oświetlenie nie zasłania celu w warunkach słabego oświetlenia, oczy nie męczą się nim. Kraj pochodzenia marki to Chiny. Dlatego sprzęt można kupić zarówno w sklepie, jak i zamówić w AliExpress, gdzie koszt jest o rząd wielkości niższy.

Model obsługuje przesunięcie paralaksy, które działa w dogodnej dla człowieka odległości oraz posiada korekcję dioptrii, która pomoże osobom z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością.

Stosowana jest szeroko rozpowszechniona siatka Mil-Dot. Średnica obiektywu 50 mm, średnica źrenicy wyjściowej 8,2 - 2,1 mm. Wartość podziału poprawki wynosi 0,25 MOA. Osoba samodzielnie dostosowuje podświetlenie.

Urządzenie przystosowane jest do montażu na popularnych karabinach obsługujących drążki akcesoriów. Pierścienie są uniwersalne i pasują zarówno do szyny Weaver, jak i Picatinny. Średnica pierścieni montażowych wynosi 25,4 mm. Urządzenie częściej służy do mocowania na karabinach myśliwskich, po zamontowaniu waga nieznacznie wzrośnie, ale nie wpłynie to na jakość polowania. Aby zapewnić niezawodność i trwałość, urządzenie jest chronione przed wilgocią i kurzem. Urządzenie wytrzymuje również upadek na polną drogę z wysokości 1,5 metra bez dodatkowego przyspieszania. Aby optyka nie zaparowała w wyniku spadku temperatury, zamiast powietrza pompowany jest do środka gaz.

Średni koszt: 4290 rubli.

Patriot P6-24 × 50 AOL

Zalety:

 • Wartość pieniądza;
 • Regulacja paralaksy i dioptrii oka;
 • Siła;
 • Maksymalna wielokrotność 24x;
 • Waga 327 gramów.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Leupold VX-Freedom Rimfire 3-9 × 40 26 mm

Optyka przeznaczona jest do polowania na krótkie i średnie odległości. Użytkownicy doświadczają dobrej dokładności nawet w warunkach słabego oświetlenia. Powiększenie wzrasta od 3x do 9x.

Korpus wykonany jest z wytrzymałego stopu metali. Dlatego celownik jest używany nawet w karabinach takich jak Crosman BP9M22GSL. Wnętrze optyki wypełnione jest argonem z kryptonem, co zabezpiecza ją przed wilgocią. Dzięki matowej powierzchni nie ma odblasków, więc pozycja myśliwego nie zostanie ujawniona z wyprzedzeniem.

Optyka jest wykonana z wytrzymałego szkła i jest w stanie wytrzymać odrzut przy sile wystrzału 20 J. Soczewki posiadają powłokę chroniącą urządzenie przed kurzem i brudem.

Podświetlenie zostało zastąpione oryginalnym systemem Twilight Light, dzięki któremu osoba uzyskuje wyraźny obraz w warunkach słabego oświetlenia.

Urządzenie wykorzystuje siatkę Tri-MOA. Wykonany jest w formie graweru na optyce, dlatego po upływie okresu użytkowania nie straci swoich pierwotnych właściwości.

Na obudowie znajdują się pierścienie do regulacji w poziomie i pionie. Wartość podziału poprawki wynosi 0,25 MOA.

Średni koszt od 20000 rubli.

Leupold VX-Freedom Rimfire 3-9 × 40 26 mm

Zalety:

 • Jakość wykonania;
 • Wypełniony argonem z kryptonem;
 • Szkło odporne na wstrząsy;
 • Siatka Tri-MOA;
 • Oryginalne oświetlenie.

Niedogodności:

 • Koszt;
 • Nie nadaje się dla początkujących.

Wynik

Na świecie jest jeszcze sto innych lunet, zarówno kolimatorowych, jak i sportowych. Ranking przedstawia popularne urządzenia używane przez 60% myśliwych. Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z celowników optycznych opisanych w rankingu lub ciekawszego modelu, powiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *