Najlepsze materace ortopedyczne na rok 2020

0

Naukowcy obliczyli, że we śnie spędzamy prawie jedną trzecią życia. Dobry sen poprawia jakość życia, poprawia nastrój, po prostu sprawia przyjemność. Ale nie tylko wtedy, gdy nie śpisz. Na niewygodne sofa lub zwiotczający materac nie będzie dobrze spał.

Idealną opcją z punktu widzenia wygody byłoby osobne łóżko w sypialni, gdzie sama sytuacja sprzyja relaksowi i pójściu spać. Ale nie tylko łóżko dominuje w sypialni. Główną i najważniejszą częścią łóżka jest materac. Chodzi o to, jak jest wygodny i zależy od jakości snu.

Ludzie od wieków spali na materacach i przez cały ten czas udoskonalano ich konstrukcję. Nasze babcie i dziadkowie wciąż pamiętają produkty wykonane z maty wypchanej końskim włosiem, które z biegiem czasu trzeszczało i ściskało. Od tego czasu ogólna koncepcja się nie zmieniła, ale technologie posunęły się naprzód, a nowoczesne projekty pozbawione są wad poprzedników.

W ostatnich latach szczególną popularność zyskały modele ortopedyczne. To produkty zapewniające prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu i wypoczynku. Kręgosłup, bez przesady, jest rdzeniem całego organizmu, a od jego stanu zależy ogólne samopoczucie i jakość snu. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych oraz z przewlekłymi chorobami kręgosłupa.

Jakie są rodzaje materacy ortopedycznych?

Według rozmiaru

 • Pojedynczy;
 • Półtorej śpi;
 • Podwójnie;
 • Niemowlę.

Przez projekt

Sprężynowy

Klasyczny design, dopracowany w celu odzwierciedlenia zmian w technologii produkcji. Bloki metalowych sprężyn z wypełnieniem są zamknięte w wielowarstwowej powłoce od góry i od dołu.

Z kolei istnieją dwa typy:

 • Ze sprężyną blokiem Bonnel. W nim sprężyny są ze sobą połączone, aby zachować integralność konstrukcji, ale po obciążeniu ciągną się nawzajem. Innymi słowy, jeśli siedzisz na takim materacu, sąsiednie obszary również są przeciskane - sprężyny ciągną się wzajemnie.
 • Z niezależnym blokiem sprężynowym. To stosunkowo nowa technologia. Każdy blok sprężynowy w tym systemie jest zapakowany w indywidualną skrzynkę. Sąsiadujące sprężyny nie dotykają się, a po odkształceniu nie przenoszą tego na osoby w pobliżu. Jeśli postawisz szklankę na modelu z niezależnym blokiem sprężyn i usiądziesz obok niego, szyba się nie przesunie, sprężyny zostaną dociśnięte tylko w miejscu, na które podałeś obciążenie.

Bez sprężyny

Jak sama nazwa wskazuje, producenci zrezygnowali ze sprężyn. Jako wypełniacz w takich produktach stosuje się materiał elastyczny - piankę poliuretanową, kokos (gęsty materiał z włókien kokosowych, przetwarzany w specjalny sposób), lateks lub inne materiały, zarówno naturalne, jak i syntetyczne.

Modele bez sprężyn są cieńsze. W zależności od użytego wypełniacza mogą mieć bardzo różną twardość.

Według twardości

Producenci dzielą swoje produkty na następujące kategorie według sztywności:

 • Miękki;
 • Średnio miękki;
 • Środkowy;
 • Średnio twardy;
 • Ciężko.

Najtwardsze modele materacy są zawsze bez sprężyn.

Jaki materac ortopedyczny o twardości wybrać?

Nie ma tutaj jednego zalecenia, zalecany stopień ciężkości zależy od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę łącznie. To jest wiek, waga i obecność chorób układu mięśniowo-szkieletowego.
Eksperci i sprzedawcy są zgodni co do jednego - niemowlęta i małe dzieci powinny spać na twardym, ale nie twardym materacu. Produkty twarde i średnio twarde są bardziej odpowiednie dla nastolatków i młodych ludzi, osoby starsze są lepsze i wygodniejsze do spania na miękkich modelach.

Który wypełniacz wybrać?

Pianka poliuretanowa

Materiał syntetyczny. Jest z gumy piankowej. Jego główną zaletą jest niska cena w porównaniu z wieloma naturalnymi wypełniaczami. Istnieje wiele marek gumy piankowej (w skrócie pianka poliuretanowa), od miękkiej do elastycznej, jak naturalny lateks. Połączenie kilku rodzajów pianki poliuretanowej pozwala na stworzenie anatomicznej wersji o różnej sztywności, sprężystości, grubości. Do różnych gęstości w jednym produkcie.

Oczywiście cena bezpośrednio wpływa na jakość, a produkt wykonany z taniej miękkiej pianki poliuretanowej nie spełni Twoich oczekiwań ze względu na słabe podparcie kręgosłupa i nadmierną elastyczność. Z takich projektów należy korzystać nie na bieżąco, ale na daczy lub w przypadku nieoczekiwanego przybycia gości.

Kolejną zaletą pianki poliuretanowej jest elastyczność, łatwo przywraca jej kształt po naprężeniu, nie pęka i nie marszczy się. Jest wygodny w transporcie. Cienkie można po prostu zwinąć w rolkę, aw fabrykach często pakuję je próżniowo, dzięki czemu rozmiar bloku zmniejsza się 2-3 razy. Zachowaj ostrożność podczas rozpakowywania i umieść go w przestronnym miejscu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu o niebezpieczeństwie materiałów syntetycznych guma piankowa nie wyrządzi żadnej szkody. Podczas pracy nie uwalniają się żadne toksyczne substancje, jest hipoalergiczny. PPU emituje niebezpieczne substancje tylko podczas spalania lub ogrzewania powyżej 200 Сoale takie ogrzewanie zdecydowanie nie jest odniesieniem do standardowych warunków pracy.

Na bazie pianki poliuretanowej produkowanych jest wiele popularnych wypełniaczy pod własnymi nazwami handlowymi - OrmaFoam, Holkon i inne.

Włókno kokosowe

Naturalny materiał z włókien kokosowych. W zależności od czasu zbioru może być elastyczny (biały, zbierany z niedojrzałych orzechów) lub brązowy (zbierany z dojrzałych owoców drzewa kokosowego). Do produkcji materacy używa się elastycznej białej odmiany włókna kokosowego.

Włókna kokosowe składają się z celulozy, nie przemakają i nie zawierają alergenów. Jednak w czystej postaci materiał szybko wysycha i traci elastyczność, dlatego przed zastosowaniem go w wyrobach gotowych włókno kokosowe jest przygotowywane i przetwarzane w specjalny sposób - impregnowane naturalnym lateksem (zwiększa to elastyczność i wydłuża żywotność), prasowane i dziurkowane igłami, ujednolicając strukturę. Impregnowany syntetycznym lateksem. Ta opcja jest najtańsza ze względu na niski koszt syntetycznego lateksu i ma znaczną wadę - nieprzyjemny syntetyczny zapach.

Włókno kokosowe służy do wykonywania sztywnych opcji ortopedycznych; jego zastosowanie w modelach dziecięcych i produktach dla noworodków jest szeroko rozpowszechnione ze względu na doskonałą wentylację i wodoodporność materiału.

Wadą wypełniacza jest jego krótka żywotność. Z biegiem czasu włókna wysychają, nawet po potraktowaniu lateksem tracą elastyczność i zbrylają się. Zalecana żywotność produktów z wypełniaczem z włókna kokosowego wynosi nie więcej niż 6 lat.

Lateks

Naturalny wypełniacz. Wykonane ze spienionej gumy. Kauczuk naturalny jest sprężysty, łatwo przywraca swój kształt, nie jest podatny na pleśń, trwały.

Pod względem właściwości fizycznych jest zbliżona do pianki poliuretanowej, ale przewyższa ją elastycznością i trwałością. Lateks ma też minus - to wysoka cena.

Structofiber

Sztuczny wypełniacz wykonany z poliestru. Swoją strukturą przypomina wełnę, ale w porównaniu z nią ma zalety - nie marszczy się, nie gnije, nie pali się i nie uczula. Włókna materiału są ułożone pionowo we wstędze, co nadaje mu dodatkową elastyczność.

Structofiber jest używany jako podstawa do produkcji opcji bez sprężyn oraz jako dodatkowa warstwa w produkcji konstrukcji sprężynowych.

Jako wypełniacz stosuje się również wełnę owczą, filc (zarówno naturalny jak i syntetyczny), włosie końskie, łuskę gryki, algi.

Wypełniacze można łączyć w różnych sekwencjach, aby uzyskać właściwości określone przez producenta. Są materace z bokami „letnim” i „zimowym”, dolna część dodatkowo podszyta wełną lub innym materiałem oszczędzającym ciepło. Latem możesz spać na normalnej stronie, a gdy nadejdzie chłód, po prostu odwróć produkt i ciesz się ciepłem wełny.

Istnieją modele o różnej sztywności dla każdej z połówek. Jest to bardzo wygodne, jeśli małżonkowie potrzebują innej sztywności podczas snu.

Najlepsze materace ortopedyczne na rok 2020

Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowała dla Państwa ranking najlepszych materacy ortopedycznych na rok 2020.

Przegląd obejmuje:

ModelCena £
Toper Promtex-Orient Strutto / Coconut 4 145x215 1 800 RUR
CORRETTO Optima + 110x2006 063 RUR
Luntek Średnio ekonomiczny 2568 704 RUR
Ortopeda Atex1 800 RUB
Pan Matress Victor L.9 259 RUR
Promtex-Orient Monolith Coconut 15 Latex 2 205x21043 106 RUR
Promtex-Orient EcoMP Standard 2 200x21016,226 RUR
Masaż kosmiczny Dreamline TFK9 200 RUR

Toper Promtex-Orient Strutto / Coconut 4145 × 215

Na ósmym miejscu jest wersja bez sprężyn z efektem ortopedycznym.
Topper nie jest materacem w klasycznym rozumieniu. Jest cieńszy niż konwencjonalne produkty i jest stosowany jako nakładka na główny materac lub powierzchnię sofy w celu zwiększenia lub zmniejszenia twardości.

Wymiary modelu: 215 x 145 cm.

Jako wypełniacze wybrano struttofiber i kokos. Produkt okazał się dwuwarstwowy. U dołu wypełniacz kokosowy, u góry struttofiber.

Materiał wierzchni - pikowany żakard.

Sztywność jest trudna. Pomimo innego wypełnienia górnej i dolnej części materaca nie zmienia się znacząco w przypadku przewrócenia materaca, ze względu na małą grubość produktu.

Toper Promtex-Orient Strutto / Coconut 4145 × 215

Zalety:

 • Niska cena;
 • Wysokiej jakości wypełniacze;

Niedogodności:

 • Nakładka nie nadaje się do zwykłego łóżka, służy jako podkładka pod materac.

CORRETTO Optima + 110 × 200

Siódme miejsce zajmuje ortopedyczny materac sprężynowy Corretto. Siedziba firmy znajduje się w Rosji i istnieje na rynku od 10 lat. W produkcji stosuje się wysokiej jakości wypełniacze i tkaniny oraz samodzielnie wykonane klocki sprężynowe, co pozwala na wykonanie niestandardowych produktów niestandardowych.

Optima + to opcja budżetowa popularna wśród kupujących ze względu na niską cenę i rozsądny stosunek ceny do jakości.

Do produkcji bloku sprężynowego Bonnel jest używany.

Wypełniacz kombinowany (mata, filc termiczny i pianka poliuretanowa), materiał wierzchni - wysokiej jakości żakard.

Wytrzymuje obciążenie na jednej koi do 120 kg.

Wymiary: 111x220 cm Producent posiada inne wymiary, w razie potrzeby możliwa produkcja na zamówienie.

CORRETTO Optima + 110 × 200

Zalety:

 • Niska cena;
 • Zastosowanie technologii bezklejowej podczas łączenia bloku sprężyny;

Niedogodności:

 • Rodzaj zastosowanych sprężyn nie gwarantuje wyraźnego podziału na strefy koi ze względu na duże ugięcia przy dużym obciążeniu.

Luntek Średnio ekonomiczny 256

Szóste miejsce przypadło kolejnej wersji krajowego producenta. Firma Luntek ma siedzibę w regionie moskiewskim i produkuje własne bloki sprężynowe.

Budowa: wewnątrz ramy z pianki poliuretanowej znajduje się blok z niezależnymi sprężynami, który od góry i od dołu zamknięty jest dwoma warstwami wypełniacza.

Materiał pokrycia: żakard.

Twardość: średnia.

Typ: z niezależnymi sprężynami. W modelu zastosowano standardowe 256 sprężyn na metr kwadratowy. m.

Wypełniacz kombinowany - lateks syntetyczny (30 mm) i włókno kokosowe (10 mm) z każdej strony.

Luntek Średnio ekonomiczny 25

Zalety:

 • dobre właściwości ortopedyczne;
 • przystępna cena;
 • wysokiej jakości izolowane sprężyny blokowe.

Niedogodności:

 • Niezidentyfikowany.

Ortopeda Atex

W recenzji nie zapomina się o produktach dla dzieci. Dobry sen i prawidłowa pozycja kręgosłupa są dla młodego ciała niezwykle ważne dla dobrego wypoczynku i harmonijnego rozwoju.

Na piątym miejscu recenzji: dziecięcy materac ortopedyczny.

Typ: bez sprężyn, dwustronny.

Wypełnienie: obustronnie holcon i kokos.

Sztywność: powyżej średniej, równa z każdej strony.

Wymiary: 60x120 cm.

Wysokość: 12 cm.

Materiał wierzchni: pikowany perkal

Ortopeda Atex

Zalety:

 • Doskonale zachowuje swój kształt;
 • Ekologiczny wypełniacz.

Niedogodności:

 • Brak uchwytów do przenoszenia i przewracania.

Pan Matress Victor L.

Podwójny materac ortopedyczny z niezależnymi blokami sprężynowymi. Posiada 7 stref o zmiennej twardości zapewniających komfortowy sen.

Twardość: średnia.

Średnia liczba sprężyn na siedzenie: 508.

Boki o tej samej średniej twardości.

Na sprężyny nakładany jest naturalny kokos o grubości 10 mm jako wypełniacz.

Nie przewidziano podziału na strefy w produkcie, na całej długości elastyczność i sztywność konstrukcji jest taka sama.

Wysokość: 21 cm.

Materiał wierzchni: bawełna.

Rozmiary oferowane w sklepie to 200x200 cm, na stronie producenta dostępnych jest ponad 10 rozmiarów na zamówienie.

Pan Matress Victor L.

Zalety:

 • Dobre właściwości ortopedyczne;
 • Niezależny blok sprężynowy pomaga zmniejszyć obciążenie kręgosłupa i sprzyja produktywnemu odpoczynkowi;
 • Odpinany pokrowiec zapinany na zamek.

Niedogodności:

 • Nie ma uchwytów do przenoszenia i przewracania.

Promtex-Orient Monolith Coconut 15 Latex 2205 × 210

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje model łączony bez sprężyn.

Wypełniacz: włókno kokosowe i naturalny lateks.

„Promtex-Orient” ma dwa stopnie sztywności ze względu na różny układ materiałów wypełniających.

Wierzch, w którym lateks spoczywa na monolicie kokosowym, ma ponadprzeciętną sztywność. Dno jest twarde.

Wysokość: 17 cm Wymiary: 210x205 cm.

Promtex-Orient Monolith Coconut 15 Latex 2205 × 210

Zalety:

 • Wysokiej jakości naturalne materiały;
 • Długa żywotność.

Niedogodności:

 • Wysoka cena;
 • Trudności w czyszczeniu i pielęgnacji.

Promtex-Orient EcoMP Standard 2200 × 210

Na drugim miejscu jest model od producenta Promtex. To jest materac ortopedyczny sprężynowy. Blok niezależnych sprężyn zamknięty jest w osłonie z pianki poliuretanowej. Piankę poliuretanową stosuje się również powyżej i poniżej jako wypełniacz. Pomimo tego, że model należy do segmentu budżetowego, zapewnia wystarczający komfort i wsparcie podczas snu oraz może konkurować z modelami ze średniej półki cenowej.

Wymiary: 200x210 cm.

Materiał wierzchni: żakard.

Waga na miejsce: 95 kg.

Promtex-Orient EcoMP Standard 2200 × 210

Zalety:

 • Przystępna cena;
 • Dobre właściwości ortopedyczne.

Niedogodności:

 • Nie ma uchwytu do przenoszenia i obracania.

Masaż kosmiczny Dreamline TFK

Liderem rankingu według kupujących jest materac Dreamline Space Massage TFK.

Przytulny model ze zdejmowanym welurowym pokrowcem, niezależną sprężyną i średnią twardością.

Liczba sprężyn na siedzenie: 512.

Wysokość: 24 cm.

Wypełnienie: filc termiczny, pianka kokosowa i poliuretanowa z ortopedycznym profilem masującym.

Masaż kosmiczny Dreamline TFK

Zalety:

 • Dobre właściwości ortopedyczne;
 • Wysoka niezawodność zastosowanych materiałów;
 • Jakość wykonania.

Niedogodności:

 • Niezidentyfikowany.

Wskazówki dotyczące wyboru materaca ortopedycznego

Prosimy o dokładne zmierzenie łóżka przed zakupem. Nie ma nic gorszego niż stwierdzenie, że zakupiony model nie pasuje i nie nadyma się, albo wręcz przeciwnie, leży zbyt luźno i ciągle się wysuwa.

Zastanów się, który model jest dla Ciebie odpowiedni na podstawie Twojego wieku, wagi i stanu zdrowia.

Odwracaj produkt przynajmniej raz w roku.

Czyść co najmniej raz na dwa do trzech lat. Jeśli okładka jest zdejmowana, jeszcze lepiej.Pokrowiec można prać, a wnętrze materaca można odkurzyć, wyparować lub wyczyścić chemicznie.

Kup nakładkę na materac, która utrzyma powierzchnię materaca w czystości i zapobiegnie dodatkowym uszkodzeniom lub zanieczyszczeniom. Mycie jednej nakładki na materac jest znacznie łatwiejsze niż pójście do pralni chemicznej lub wezwanie serwisu sprzątającego.

Jeśli to możliwe, przed zakupem połóż się na próbce wystawowej. Twój dotyk powie Ci więcej niż tylko broszura promocyjna.

Przed zakupem materaca skonsultuj się z ekspertami, jeśli masz jakiekolwiek choroby kręgosłupa lub układu mięśniowo-szkieletowego. W tym przypadku od wyboru modelu zależy nie tylko komfortowy sen, ale także zdrowie.

Jeśli masz jakieś doświadczenie w obsłudze materacy ortopedycznych lub przydatne wskazówki, podziel się nimi w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *