🐈Najlepsze rasy kotów karłowatych na 2020 rok.

0

Ktoś kocha wyłącznie psy, ktoś - wyłącznie koty, ale nie ma osoby, która byłaby obojętna na małe kocięta. Te maleńkie stworzenia po prostu chwytają za serce swoją czarującą głupotą i ciekawością wszystkiego, co dzieje się w rozległym świecie wokół nich. Wielu potajemnie śni, że ich zwierzak zawsze pozostanie tak mały, zarówno z wyglądu, jak i nawyków. Stało się to możliwe kilkadziesiąt lat temu. Wystarczy zdobyć krasnoluda.

Historia pochodzenia

Istnieje specjalna nauka zajmująca się hodowlą nowych ras kotów - felinologia. Hodowcy z USA i Europy około lat 80. XX wieku zdali sobie sprawę, że im słodsze i mniejsze stworzenie wychodzi, tym wyższa cena i więcej kupujących może zostać sprzedane. Od tego czasu rozpoczęła się hodowla kotów karłowatych, poprzez mutacje genów lub hybrydyzację. Przeprowadzono dość dużą liczbę eksperymentów, ale tylko kilkadziesiąt zakończyło się sukcesem.

Zalety i wady

Hodowla wiecznie małych zwierzaków to dość skomplikowana sprawa, wymagająca głębokiej wiedzy o naturze kotów, dlatego dość często próby zdobycia malutkiego kociaka nie kończą się sukcesem. W tej kwestii można wyróżnić zarówno słabe, jak i mocne strony. Przyjrzyjmy się bliżej każdej pozycji.

Zalety:

 • wygląd małych zwierząt domowych;
 • większość właścicieli zwraca uwagę na przyjemny charakter, wyjątkową życzliwość, spokój i cierpliwość, a także całkowity brak jakichkolwiek przejawów agresji i nieprzyjaznego nastroju;
 • niektóre z opisanych zwierząt pomagają ludziom radzić sobie z problemami psychicznymi, co zostało udowodnione w szeregu ankiet i badań.

Niedogodności:

 • niewielka wiedza o naturze naszych mniejszych braci krasnoludów:
 • nieprzewidywalność dziedzicznych patologii;
 • ograniczona pula genów.

Cechy treści

Jak każde inne zwierzę, wieczne kocięta mają pewne cechy szczególne w utrzymaniu. Oto kilka wskazówek, których należy przestrzegać, aby zwierzę było zdrowe i spokojne.

Odżywianie

Prawidłowe i zbilansowane odżywianie jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych kryteriów utrzymania normalnego funkcjonowania organizmu każdego żywego stworzenia. Powinieneś bardzo uważać przy karmieniu krasnoluda, zwłaszcza jeśli wcześniej miałeś tylko zwykłe koty lub koty. Nie powinno być dozwolone przejadanie się, dlatego należy karmić zwierzaka małymi porcjami nie więcej niż 2-3 razy dziennie.

Hodowcy, którzy mają duże doświadczenie w pracy z daną rasą, odpowiedzą na liczne pytania: „Jak karmić zwierzę”, „Jaki pokarm jest odpowiedni”, „Czy można karmić zwierzaka tym, co sam jem”. Na podstawie własnych obserwacji i eksperymentów mogą zasugerować przydatne wskazówki życiowe.

Warto kupować paszę tylko od zaufanych producentów.

Weterynaryjny

W artykule wspomniano już niejednokrotnie o pewnych problemach rozwojowych związanych z nieznajomością małych mruczących worków. Niestety, niektórym hodowcom bardziej zależy na osiągnięciu dość dużego zysku ze sprzedaży niż o zdrowie przyszłego kociaka czy nowo narodzonego kociaka.

Wśród opisanych zwierząt często występują choroby układu mięśniowo-szkieletowego, a także różne deformacje kręgosłupa i klatki piersiowej. Dlatego nie należy lekceważyć wizyt u weterynarza w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących małego zwierzaka.

Hodowla

Hodowla, lub jak nazywają ten proces felinolodzy, praca hodowlana jest bardzo ryzykowna dla zdrowia zarówno kociąt, jak i kotów. Ze względu na cechy genetyczne kotów karłowatych ryzyko to staje się jeszcze bardziej dotkliwe. Aby wykonać tę pracę, musisz mieć przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu felinologii i mieć skuteczne praktyczne środki w tej kwestii. Klienci bardziej ufają hodowcom, których liderem jest profesjonalny felinolog.

Kolejnym czynnikiem, od którego w nie mniejszym stopniu zależy sukces firmy, jest odpowiednia para rodziców. Nie będziemy zagłębiać się w ten temat, ale wskażemy kilka szczególnie ważnych czynników wyboru:

 • rodzice muszą mieć dobry rodowód;
 • rodzice nie powinni pochodzić z krzyżowania się więzi rodzinnych, z naukowego punktu widzenia nie powinni być wytworem chowu wsobnego;
 • znalezienie dobrej pary rodzicielskiej jest dość trudne: może to zająć dużo czasu i wysiłku, dlatego hodowlę krasnoludków należy powierzyć zaufanemu hodowcy.

Dodatkowe procedury

Nadszedł czas, aby omówić procedury wymagane do zapewnienia wysokiej jakości opieki. Zdrowie i przyjemny wygląd zwierzaka zależą od ich wykonania:

 • Opieka oka. Konieczne jest przetarcie ścieżek łzowych, co może prowadzić do ropienia i infekcji oczu.
 • Pielęgnacja uszu. Podobnie jak oczy: należy je regularnie czyścić.
 • Opieka dentystyczna. Lekarze weterynarii zalecają podanie krasnoludowi małych kości do żucia lub krakersów, aby pomóc w walce z kamieniem nazębnym.
 • Pielęgnacja włosów. Konieczne jest wykonywanie regularnych zabiegów wodnych, a także czesanie sierści szczotkami.
 • Trawienie. Jak wspomniano wcześniej, żywienie zwierzęcia powinno być zrównoważone. Nie będzie zbędne okresowe przeglądanie tego.
 • Warunki temperaturowe. W zimnych porach roku warto zaizolować zwierzaka różnymi kombinezonami, w gorących porach roku - aby monitorować czas spędzony na słońcu.

Wiele z powyższych środków może wydawać się zbędnych i wyjątkowo ochronnych. Wiele z nich nie jest przyzwyczajonych do zwracania takiej uwagi na opiekę nad kotem / kotem, ale opisane zwierzęta mają osłabiony układ odpornościowy, więc te środki można nawet nazwać niezbędnymi.

Jak wybrać kota karłowatego

Musisz poważnie potraktować zakup tego zwierzaka, przynajmniej ze względu na trudności i funkcje wymienione powyżej. Musisz kilkakrotnie pomyśleć o swojej decyzji, aby zrozumieć, czy jesteś gotowy poświęcić wystarczająco dużo czasu i pieniędzy malutkiemu stworzeniu. Jeśli po namalowaniu wszystkich zalet i wad nadal jesteś mocno przekonany, że chcesz zdobyć przyjaciela krasnala, musisz rozwiązać szereg pytań: „Jaką rasę wybrać”, „jak wybrać i kupić kociaka”

Wybór rasy

 • Pierwszą rzeczą, jaką należy podjąć, jest długość płaszcza przyszłego kociaka. Zastanów się, czy chcesz mieć krótką, puszystą lub łysą twarz. Dokonując tego wyboru, zastanów się również, jak często możesz wyczyścić dom lub mieszkanie z wełny.
 • Decydowanie o klasie wystawienniczej nie będzie zbyteczne. Zwierzaki dzielą się na 3 takie klasy: wystawową, rasową i pet. Zwierzęta pokazowe najlepiej nadają się do udziału w różnych zawodach, ponieważ najlepiej powtarzają standardy rasy. Koty rasowe przeznaczone są do pracy hodowlanej, a do tej kategorii należą głównie reprezentantki.Przedstawiciele samców należą do klasy zwierząt domowych. Ogólnie koty domowe są rasowe, ale hodowcy nie używają ich do hodowli i wystaw.
 • Warto zrobić teorię: przeczytać historię wystąpienia, opis i recenzje, obejrzeć zdjęcia. Możesz przeczytać te informacje w następnej części artykułu.
 • Rasa, którą wybrałeś, powinna zostać wcześniej uzgodniona z resztą rodziny, jeśli taka istnieje. Ważne jest, aby wybór był przyjemny i odpowiedni nie tylko dla Ciebie.

Kupowanie kociaka

Kiedy trudny wybór, opisany w ostatniej części artykułu, został już dokonany, pojawiają się trudności z nabyciem małego stworzenia: gdzie lepiej i bezpieczniej kupić, jak najpierw o niego dbać

 • Kociaka warto kupić od zaufanych hodowców. Można to zrobić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Technologie na 2020 rok są dobrze rozwinięte, więc możesz zamówić kociaka z dowolnego zakątka świata, a za dostarczenie nowego krasnala odpowiadać będą hodowcy i przewoźnicy. Jednak wielu właścicieli zaleca branie go na własną rękę, ponieważ niezwykle ważne jest, aby małe stworzenie, które jest wyrwane z matki, odczuwało miłość, troskę i ciepło od innego stworzenia, a lepiej, abyś został takim stworzeniem.
 • Zadaj hodowcy wszystkie pytania dotyczące odżywiania, zdrowia i pielęgnacji. Poproś o przedstawienie Cię rodzicom dziecka i zadbaj o ich zdrowie. Sporządzić umowę kupna: jeśli hodowca nie ma nic do ukrycia, będzie „za” jedynie dopełnieniem tej formalności.

Najlepsze rasy kotów karłowatych

Teraz, gdy znane są wszystkie cechy treści, mocne i słabe strony takich kociąt, warto zdecydować się na rasę. Poniżej znajduje się ocena podzielona na 3 duże grupy: budżetowa, średnia i premium.

NAJLEPSZE tanie rasy kotów karłowatych

Munchkin

Charakterystyczną cechą munchkina są krótkie nogi, które są 2 razy mniejsze niż tułów.

Historia Munchkina zaczęła się dość zwyczajnie - w latach 80. ubiegłego wieku dziewczyna z jednego stanu w Ameryce zauważyła biednego kota ulicznego i postanowiła ją odebrać. Zauważyła również, że kot miał niezwykle krótkie nogi. Dziewczyna uznała tę cechę za chorobę związaną z ulicznym stylem życia zwierzęcia.

Jednak po pewnym czasie zwierzak przyniósł to samo krótkonogie potomstwo. Samice tego gatunku powtórzyły tę historię - kocięta ponownie otrzymały krótkie kończyny. Dziewczyna, która odebrała kota ulicznego, poszła na wizytę u weterynarza, podczas której okazało się, że ta cecha nie jest chorobą, a mutacją. Tak więc wszyscy dowiedzieli się o Manchikinach, którzy pojawiali się na najlepszych wystawach lat 90.

Cena klasy zwierząt domowych: 15-20 tysięcy rubli.

Cena klasy mostu: 40-60 tysięcy rubli.

Specyfikacje:

 • Średnia długość życia: 13-16 lat.
 • Wysokość: 65 cm.
 • Waga: 2,2 - 4 kg.
 • Kraj pochodzenia: USA.

Zalety:

 • posłuszny;
 • przyjazny;
 • nie wskakuj na stoły i szafki;
 • nie są nachalne;
 • nie miaucz często.

Niedogodności:

 • lubią ukrywać rzeczy;
 • budzić się w nocy, jeśli ich zabawki nie zostały usunięte.

Napoleon

Rasa, nosząca dumnie i figlarnie imię wielkiego dowódcy, ma długie włosy i krótkie nogi.

Za założyciela Napoleonów uważa się Joe Smitha, który tak lubił piękne munchkinsy, że postanowił uczynić je jeszcze bardziej egzotycznymi, krzyżując je z kotem perskim o zapierającym dech w piersiach wyglądzie i nieskończenie uroczej buzi. Joe przez długi czas nie mógł osiągnąć pożądanego rezultatu: wiele zwierząt cierpiało na szereg chorób dziedzicznych, ale w 1995 roku wysiłki Joe zostały ostatecznie uwieńczone sukcesem.

Cena klasy zwierzęcia: 40 tys. Rub.

Cena klasy mostu: 100 tys. Rubli.

Specyfikacje:

 • Żywotność: 12-15 lat.
 • Wysokość: do 20 cm w kłębie.
 • Waga: 2-3,5 kg.
 • Kraj pochodzenia: USA.

Zalety:

 • najlepsza opcja dla rodziny z małym dzieckiem: kot będzie zadowolony tylko z częstych zabaw i „ściskania”;
 • przyjazny i spokojny;
 • bardzo śmieszne.

Niedogodności:

 • wymagają dużo uwagi, której właściciele nie zawsze mogą poświęcić ze względu na rytm życia.

Minskin

Stosunkowo nowa rasa, która pojawiła się dopiero na początku XXI wieku ze względu na skrzyżowanie Munchkina i Sfinksa. Zwierzę otrzymało łyse ciało z futrzanymi wstawkami i krótkimi nogami. Ze względu na swój wygląd minskins nazywano hobbitami.

Minkins pojawił się dzięki amerykańskiemu hodowcy Paulowi McSorleyowi, który skrzyżował Munchkina, Sfinksa, a także dodał do powstałej mieszanki birmańskiego i dewona rexa. Pierwszy minskin o imieniu Rory urodził się w lipcu 2000 roku.

Cena klasy zwierzęcia: 21 tys. Rub.

Cena klasy mostu: 50 tys. Rubli.

Specyfikacje:

 • Żywotność: 12-15 lat.
 • Wysokość: do 20 cm w kłębie.
 • Waga: 2-3 kg.
 • Kraj pochodzenia: USA.

Zalety:

 • bardzo delikatny i czuły;
 • ciepły i przyjemny w dotyku;
 • pacjent z małymi dziećmi.

Niedogodności:

 • bardzo mobilni: lubią wspinać się znacznie wyżej i biegać przez cały dzień.

TOP najlepszych ras kotów karłowatych w średniej kategorii cenowej

Singapur

Singapur znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa jako „najmniejsza rasa kotów na świecie”.

Historia Singapuru rozpoczęła się od wyspy o tej samej nazwie - Singapurze, gdzie zwierzęta te żyły w każdym rowie kanalizacyjnym. Jednak po odbudowie kanalizacji populacja zwierząt zmniejszyła się i kto wie, może gdyby nie amerykański geofizyk Meadow, który został na wyspie podczas tajnej wyprawy i znalazł ciekawe miniaturowe stworzenia modne w Stanach Zjednoczonych, to by całkowicie wymarły. Jednak Meadow był w stanie przetransportować kilka kopii na kontynent do swojego przyjaciela. To ona rozpoczęła pracę hodowlaną z Singapurem.

Cena zwierzęcia: 50 tys.

Cena w klasie rasowej: 120 tys.

 

Specyfikacje:

 • Średnia długość życia: 13-16 lat.
 • Waga: 2-3 kg.
 • Wysokość: w kłębie 20-25 cm, długość tułowia 55 cm.
 • Kraj pochodzenia: Singapur.

Zalety:

 • niesamowity wygląd piękna;
 • elastyczny charakter;
 • hipoalergiczny;
 • bezpretensjonalna opieka.

Niedogodności:

 • wymaga zwiększonej uwagi;
 • trudno znaleźć i kupić zwierzaka.

Lemkin

Ciekawą cechą Lemkina, zwanego również Lambkinem, są krótkie nogi (jak u munchkinów) i kręcona wełna (jak u jagniąt). A samo słowo Lambkin oznacza „baranek”.

Lemkiny pochodzą z lat 80-tych ubiegłego wieku. Zostały one uzyskane przez amerykańskiego hodowcę Terry'ego Harrisa w wyniku skrzyżowania krótkonogiego Munchkina z kędzierzawym Selkirk Rex. Pierwsze próby nie zakończyły się sukcesem, a obecnie rasę uważa się za dość rzadką, ponieważ nie zawsze w miocie odpowiadającym standardom jest co najmniej jeden kociak.

Cena klasy zwierzęcia: 50 tys. Rub.

Cena klasy mostu: 200 tys. Rubli.

Specyfikacje:

 • Długość życia: 12-14 lat.
 • Wysokość: do 20 cm w kłębie.
 • Waga: 2-3,5 kg.
 • Kraj pochodzenia: USA.

Zalety:

 • nie niegrzeczny, posłuszny;
 • są cierpliwi i przyjazne dzieciom;
 • umiarkowanie aktywny;
 • okazywać zainteresowanie otaczającym ich światem.

Niedogodności:

 • lubią wspinać się po wysokich powierzchniach, dlatego na spacerach trzeba ich uważnie obserwować, aby nie zdjąć zwierzaka z drzewa;
 • przelała się ciężko ze względu na swoją ciekawość.

Skokum

Są to zwierzęta krótkonogie, z tylnymi nogami dłuższymi niż przednie. Mają spiczaste uszy i puszystą, lekko kręconą sierść.

Skoos urodzili się w 1996 roku dzięki amerykańskiemu hodowcy Roy'owi Galusha, który znudził się krzyżując krótonogie munchkin i kręcone lapermy.

Cena klasy zwierzęcia: 30 tys. Rub.

Cena klasy mostu: 150 tys. Rubli.

Specyfikacje:

 • Długość życia: 12-16 lat.
 • Wysokość: do 20 cm w kłębie.
 • Waga: 1,3-3 kg.
 • Kraj pochodzenia: USA.

Zalety:

 • aktywny i przyjazny;
 • niezależny: możesz wyjść sam, nie będą się nudzić i nie wpadną w depresję.

Niedogodności:

 • bardzo cichy (prawie nie słychać od nich głośnego miauczenia lub mruczenia).

Kinkalow

Kinkalows są interesujące ze względu na krótkie nogi i długie ciało w połączeniu z uroczymi zakrzywionymi uszami.

Nadal są w fazie rozwoju, ale swój start rozpoczęli w latach 90-tych dzięki amerykańskiemu hodowcy Terry'emu Harrisowi, który skrzyżował Munchkina i American Curl.

Cena klasy zwierzęcia: 45 tys. Rub.

Cena klasy mostu: 150 tys. Rubli.

Specyfikacje:

 • Długość życia: 12-14 lat.
 • Wysokość: do 20 cm w kłębie.
 • Waga: 1,3-3 kg.
 • Kraj pochodzenia: USA.

Zalety:

 • doskonale współdziałają z ludźmi;
 • bardzo czuły i przyjacielski;
 • mogą obejść się bez właścicieli, gdy są zajęci.

Niedogodności:

 • uwielbiam odkrywać wszystkie nieznane miejsca w domu, więc mogą przypadkowo uderzyć w niektóre przedmioty.

TOP najlepszych ras kotów karłowatych premium

Skif-tai-don

Różnica między skiff-tai-don polega na absolutnie proporcjonalnej sylwetce - bez krótkich nóg. Scythian-tai-don jest kopią kota syjamskiego: jakby ktoś wziął, wskazał "zdrobnienie Fufelshmertsa" i ta wspaniała rasa okazała się.

Historia Scythian-Tay-Dons sięga lat 80. ubiegłego wieku w Rostowie nad Donem w wyniku mutacji. Hodowca bobtaila podniósł na ulicy kota ze złamanym ogonem. Po chwili związała go kotem syjamskim, który od urodzenia miał krótki ogon. Wszystkie kocięta wyszły jak zwykłe ogonki. Wszystkie z wyjątkiem jednego, który wydawał się dość mały w porównaniu z innymi. Ten mały kotek dał początek Scythian-Tai-Dons.

Cena klasy zwierzęcia: 70 tys. Rub.

Cena klasy mostu: 300 tys. RUB

Specyfikacje:

 • Żywotność: 18-20 lat.
 • Wysokość: do 19 cm w kłębie.
 • Waga: 1-2 kg.
 • Kraj pochodzenia: Rosja.

Zalety:

 • ma wielką miłość do dzieci;
 • aktywny i złośliwy.

Niedogodności:

 • mimo że są małe, potrzebują miejsca na psoty i gry.

Bambino

Bambino ma podobne cechy do Mińskinowa.

Zakłada się, że kociak bambino urodził się przypadkowo. Został znaleziony przez amerykańskich hodowców. Malutkie stworzenie bardzo ich zainteresowało. Pozyskali kociaka i rozpoczęli pracę hodowlaną z nim i Sfinksami Kanadyjskimi. Rezultat nie trwał długo.

Cena klasy zwierzęcia: 60 tys. Rub.

Cena w klasie rasowej: 400 tys. RUB

Specyfikacje:

 • Długość życia: 7-15 lat.
 • Wysokość: do 20 cm w kłębie.
 • Waga: 2-4 kg.
 • Kraj pochodzenia: USA.

Zalety:

 • brak oznak agresji;
 • hipoalergiczny;
 • nie mają zwyczaju dużo skakać, dzięki czemu elementy wnętrza pozostają nienaruszone.

Niedogodności:

 • są bardzo przywiązani do ludzi, więc nie mogą długo bez nich pozostać.

Dwelf

Osobliwością krasnoludów są ich krótkie kończyny z tylnymi nogami dłuższymi niż przednie, naga skóra i zaokrąglone zakrzywione uszy.

To jedna z najmłodszych ras kotów karłowatych: pierwszego osobnika wyhodowano w 2009 roku w wyniku skrzyżowania Munchkina, Sphynxa i American Curla.

Cena klasy zwierzęcia: 120 tys. Rub.

Cena klasy mostu: 600 tys. Rubli.

Specyfikacje:

 • Średnia długość życia: 18-20 lat.
 • Wysokość: do 18 cm w kłębie.
 • Waga: 2-3 kg.
 • Kraj pochodzenia: USA.

Zalety:

 • nie okazuj agresji wobec dzieci i innych zwierząt;
 • umiarkowanie aktywny;
 • ciekawy.

Niedogodności:

 • są bardzo przywiązani do właścicieli, dlatego bardzo się nudzą, jeśli nie ma ich w domu.

Wybór odpowiedniej rasy kotów karłowatych nie jest łatwy. Warto potraktować to niezwykle poważnie. Powyższe wskazówki ułatwią znalezienie odpowiedniej opcji w przystępnej cenie. Ciesz się życiem razem ze swoim przyszłym zwierzakiem!

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię