💊Najlepsze leki zwiększające poziom hemoglobiny w 2020 roku

0

Nie ma takiej osoby, która nie zadbałaby o swoje zdrowie. Prawie każdy już wie, jak radzić sobie z przeziębieniem lub skaleczeniem. Ale lekarz zajmuje się dekodowaniem badania krwi, a taka diagnoza, jak niedokrwistość, może być przerażająca. Oznacza to, że w organizmie jest niski poziom hemoglobiny, w wyniku czego pojawia się chroniczne zmęczenie i częste przeziębienia.

Redaktorzy strony „best-pl.designuspro.com” pomogą zrozumieć przyczyny niedokrwistości, doradzą, jak tego uniknąć, a także przedstawią ranking najlepszych leków zwiększających hemoglobinę.

Co to jest hemoglobina

Aby zapewnić naturalne procesy w organizmie, tlen odgrywa ważną rolę. Jego przenoszenie do komórek zapewnia białko we krwi - hemoglobina. Powstaje w erytrocytach - krwinkach czerwonych. Wraz z nimi tlen dostaje się do komórek tkankowych, a dwutlenek węgla jest usuwany. Jeśli ta funkcja jest osłabiona, lekarze diagnozują niedokrwistość. Obserwuje się brak żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Może również wystąpić przy dużej utracie krwi, z niszczeniem czerwonych krwinek z powodu choroby. Choroba jest również nazywana anemią, ale nie oznacza to zmniejszenia samej ilości krwi, ale poziomu erytrocytów. Aby się tego dowiedzieć, wystarczy zdać ogólne badanie krwi. Jest pobierany z żyły rano na czczo.

Testy pomogą ustalić poziom hemoglobiny i ferrytyny we krwi. Ferrytyna to kompleks białkowy, w którym przechowywane są zapasy żelaza. Przy braku jej w tkankach organizm przyjmuje tę rezerwę, a szybka diagnoza pokaże obniżony poziom ferrytyny. Pozwala to na wcześniejsze rozpoznanie anemii.

Mężczyźni, kobiety i dzieci mają własny poziom hemoglobiny we krwi. Tak więc dla silnej połowy wynosi 130-170 gramów na litr krwi, dla kobiet i młodzieży w wieku 12-14 lat - 120-150 g / l. W przypadku dzieci wskaźnik waha się, zmienia się od urodzenia do jednego roku. U noworodków w wieku 1-3 dni wskaźnik osiąga maksymalną wartość 160-235 g / l, między 3-6 miesiącami, wręcz przeciwnie, minimalny wynosi 95-130 g / l, a po roku normalizuje się i stopniowo wzrasta do normalnego poziomu wraz z dorastaniem.

Na indeks hemoglobiny we krwi wpływa nie tylko płeć osoby, ale także wiek. To zależy od warunków pracy, stylu życia, życia. Na przykład dla pilotów, mieszkańców gór, osób, które palą przez długi czas, wskaźniki są zwiększone, a jeśli dana osoba jest wegetarianinem lub stałym dawcą, to są obniżane. W przypadku kobiet wskaźnik zmienia się nieznacznie w zależności od jej stanu (ciąża, cykl menstruacyjny).

Odchylenie od normy w poziomie hemoglobiny wskazuje na chorobę, jest jej konsekwencją. Podwyższone wartości są rzadkie. Zależy od rodzaju aktywności (narciarz, wspinacz, sztangista) lub wiąże się z chorobą (na przykład niewydolność serca, policystyczna choroba nerek). Jeśli wartości są obniżone, komórkom brakuje tlenu.

Przyczyny i objawy niskiego poziomu hemoglobiny

Przy niewystarczającym spożyciu żelaza w organizmie, naruszeniu jego asymilacji, pojawia się niedokrwistość.Niedobór witamin B12, C, kwasu foliowego, które biorą udział w tworzeniu hemoglobiny, również obniża poziom białka we krwi, co przyczynia się do choroby. Może to być spowodowane:

 • Niewystarczające spożycie żelaza z pożywienia. Na przykład wegetarianizm, w którym żelazo z pokarmów roślinnych jest gorzej wchłaniane niż źródła zwierzęce. Na dietach, podczas długotrwałego postu, dochodzi również do zakłócenia procesu dostania się do organizmu niezbędnych mikroelementów i następuje ich niedobór.
 • Strata krwi. Mogą to być urazy, operacja, miesiączka, darowizna, krwawienie podczas porodu, aborcja. W przypadku chorób przewodu pokarmowego utrata krwi może przejść wewnętrznie (wrzód żołądka). Na wskaźnik wpływa obecność chorób takich jak żylaki, hemoroidy, torbiele żeńskich narządów płciowych, krwawiące dziąsła.
 • Naruszenie organizmu, przez które żelazo jest słabo wchłaniane (dysbioza, zapalenie okrężnicy).
 • Długotrwałe infekcje i przyjmowanie niektórych leków.
 • Powody dziedziczne.
 • Z onkologią (rak płuc, nerek, jajników i inne), białaczka.
 • Długotrwały stres, depresja.

W czasie ciąży wartości hemoglobiny są niższe, ponieważ żelazo jest zużywane przez łożysko, czyli płód. W czasie ciąży konieczne jest przyjmowanie witamin i przestrzeganie prawidłowej diety w pokarmy zawierające żelazo.

Spadek hemoglobiny prowadzi do mniejszego dopływu tlenu do tkanek organizmu. Istnieje wiele typowych objawów, które mogą prowadzić do podejrzenia niskiego poziomu hemoglobiny we krwi.

Manifestacje braku hemoglobiny:

 • Szybkie zmęczenie i uczucie osłabienia;
 • Często śpiący;
 • Bóle głowy, możliwe zawroty głowy, omdlenia;
 • Bicie serca staje się częste, a ciśnienie spada;
 • Brak żelaza na paznokciach jest odzwierciedlony. Stają się kruche, złuszczają;
 • Bladość skóry, jej suchość, łuszczenie;
 • Odporność spada, w wyniku czego powstają choroby zakaźne;
 • Matowy kolor włosów, wypadanie włosów;
 • Wzrost temperatury do 37,5 ° C bez wyraźnego powodu.

Z powodu braku pierwiastków śladowych w organizmie pojawia się drażliwość, nieuwaga, nastrój zmienia się bez powodu.

Jeśli podejrzewasz spadek hemoglobiny, skonsultuj się z hematologiem.

Zapobieganie

W przypadku objawów niedoboru żelaza pierwszym krokiem jest dostosowanie diety. Trzeba jednak zwrócić uwagę na przyswajanie niektórych produktów, ich kombinację. Witamina C, kwas foliowy B wspomagają wchłanianie gruczołu, ale przeciwnie, wapń, fosforany, garbniki przeszkadzają. Podczas leczenia niedokrwistości należy zrezygnować z dużej ilości kawy i herbaty, ograniczyć stosowanie muffinek, czekolady. Produkty mleczne spowalniają wchłanianie żelaza, po prostu należy je spożywać oddzielnie od tych zawierających żelazo.

Tak więc żywność, która pomoże zwiększyć poziom hemoglobiny:

 1. Wątróbka wołowa, ozór, królik, indyk, gęś. Zboża i warzywa pomogą wchłonąć żelazo, wybierając je jako przystawkę.
 2. Owoce morza, ryby morskie.
 3. Owoce cytrusowe, jagody i warzywa zawierające witaminę C. W dużej ilości: jabłka, ananas, cytryna, papryka, kapusta (także kiszona), pomidory, buraki (sok z niej).
 4. Brokuły, szpinak, rośliny strączkowe (groch, soczewica, ciecierzyca, fasola) zawierają kwas foliowy, który pomaga zwiększyć liczbę czerwonych krwinek.
 5. Pełnoziarniste zboża (pszenica, kasza gryczana, płatki owsiane).
 6. Suszone owoce (daktyle, suszone morele), także suszone grzyby.
 7. Orzechy.
 8. Kochanie.
 9. Granat (sok) - bogaty w skład witaminowo-mineralny (wapń, żelazo, węglowodany, błonnik).

Aby zapobiec anemii, organizm musi otrzymywać wystarczającą ilość tlenu. Dlatego przydatne będą spacery na świeżym powietrzu. Nie należy rezygnować z lekkiej aktywności fizycznej: fitness, aerobiku. Poprawią krążenie krwi i utrzymają ciało w dobrej kondycji.

Metodami ludowymi

Alternatywą dla leków są przepisy ludowe, które pomogą zwiększyć hemoglobinę.

Zioła są niezastąpionymi pomocnikami, ich prawidłowe użycie pomoże w anemii. Robią takie napary i wywary:

 1. Napar z dzikiej róży z miodem. 4 łyżki jagód zalać 1 litrem wrzącej wody, odstawić na około godzinę. Do schłodzonego bulionu na 1 szklankę dodaje się 1 łyżeczkę miodu. Wystarczy jedna dawka dziennie.
 2. Dzika róża + jarzębina. Ta kombinacja jest przyjmowana 100 gramów przed posiłkami 3 razy dziennie. Robi się to w następujący sposób: 3 łyżki jagód wlewa się do szklanki wrzącej wody, podaje się przez 20 minut.
 3. Odwar z pokruszonych liści jeżyny, dziurawca, koniczyny. Dodaj 1 łyżkę stołową do każdej rośliny i dodaj 200 gramów wrzącej wody, pozostaw na 30-60 minut. Kwota wstępu dziennie wynosi 50 ml, czas trwania kursu to miesiąc.

Rano na czczo zaleca się picie soków z warzyw i owoców.

 • Równe proporcje soku z buraków, marchwi, jabłka, cytryny.
 • Sok z buraków + marchewka.
 • Wymieszaj taką samą ilość 50 ml soku jabłkowego i żurawinowego, dodaj 100 ml soku z buraków.

Weź mieszankę orzechów i miodu. Na 2 szklanki obranych, posiekanych ziaren dodaj 1 litr miodu. Dobrze wymieszaj, przechowuj w chłodnym miejscu przez 30 dni. Spożywać przed posiłkami 3 razy dziennie.

Leczenie

W przypadku niedokrwistości leczenie powinien zalecić lekarz na podstawie testów. Niedokrwistość może być łagodna do ciężkiej. Pierwsza to dieta z ewentualnymi suplementami żelaza. W ciężkich przypadkach wymagana jest transfuzja krwi lub specjalne leki. Nadmierne nagromadzenie żelaza negatywnie wpływa na organizm, dlatego leki powinny być przepisywane przez lekarza.

Hemoglobina jest białkiem zawierającym żelazo we krwi, więc lekami zwiększającymi ją są syntetyczne związki zawierające żelazo. Dwuwartościowy szybciej wchłania się do krwi. W celu bardziej aktywnego wchłaniania substancji przepisuje się leki z kwasem askorbinowym.

Leki stosowane w leczeniu anemii występują w postaci tabletek, syropów, kapsułek, kropli i zastrzyków.

Biorąc pod uwagę wiek, płeć, stan zdrowia, lekarz przepisze niezbędny lek, wskazując dawkowanie i czas trwania terapii. Nie należy ich przyjmować w połączeniu z antybiotykami. Efekty uboczne mogą objawiać się wzdęciami, biegunką. Jeśli mikroelementy są słabo wchłaniane, to nie tylko źle funkcjonują jelita, ale mogą pojawić się alergie, szkliwo zębów ciemnieje, a rytm serca zostanie zaburzony. Dlatego ważne jest, aby lekarz nadzorował przebieg leczenia.

Ocena najlepszych leków zwiększających hemoglobinę

Chelat żelaza, tabletki nr 60

Lek należy do biologicznie aktywnych dodatków (BAA), które nie są lekami. Producent "Evalar", Rosja.

Kompleks chelatowy oznacza, że ​​minerał jest połączony z kwasem w celu maksymalnego wchłaniania. Jony metali znajdują się w otoczce aminokwasu, są gotowe do natychmiastowego użycia i są wchłaniane w 90-97%. Lek jest dobrze tolerowany, bez skutków ubocznych w przewodzie pokarmowym (GIT). Dozwolone w czasie ciąży.

Dodatkowe źródło żelaza jest przepisywane dorosłym i dzieciom od 14 roku życia. Utrzymuje prawidłowy poziom hemoglobiny, zapobiega rozwojowi anemii i zwiększa wydolność. Częstotliwość przyjmowania 1 tabletki 1 raz dziennie z posiłkami. Przebieg terapii wynosi co najmniej 60 dni. Wydawane bez recepty.

Chelat żelaza, tabletki nr 60

Zalety:

 • kompleks chelatujący dla maksymalnego wchłaniania mikroelementów;
 • praktycznie nie ma przeciwwskazań;
 • dozwolone dla kobiet w ciąży i karmiących;
 • nie wpływa na przewód pokarmowy;
 • niedrogi.

Niedogodności:

 • niewykryty.

Faul Maltofera nr 30

Narzędzie występuje w postaci tabletek do żucia, które można żuć, połykać. Smakują dobrze. Firma produkuje również inne formy: kapsułki, roztwór, syrop.

W składzie znajduje się trójwartościowe żelazo, struktura związku jest zbliżona do ferrytyny. Jest aktywnie wchłaniany do krwi z żołądka. Na ratunek przychodzi kwas foliowy, który jest zawarty w leku. W trakcie leczenia normalizuje się liczba erytrocytów, uzupełnia niedobór żelaza.

Wydawane na receptę. Można przyjmować w okresie ciąży i laktacji, dla dzieci powyżej 12 roku życia. Przyjmować 1 tabletkę 1 raz dziennie.Leczenie powinno trwać co najmniej 2 miesiące. Ma pewne przeciwwskazania i skutki uboczne.

Faul Maltofera nr 30

Zalety:

 • szybka asymilacja;
 • kilka form zwolnienia;
 • kwas foliowy w kompozycji;
 • Średnia cena.

Niedogodności:

 • ma wiele przeciwwskazań;
 • zakup na receptę;
 • długi cykl terapii.

Roztwór Ferlatum Foul

Medycyna hiszpańska w postaci gotowego rozwiązania. Skład zawiera żelazo żelazowe, kwas foliowy, folinian wapnia. Ten ostatni rekompensuje brak kwasu foliowego w organizmie.

Wchłanianie żelaza można zwiększyć podczas przyjmowania go z kwasem askorbinowym. Z jelit szybko przedostaje się do krwiobiegu, co przyczynia się do niskiego prawdopodobieństwa przedawkowania, zatrucia.

Lek na receptę jest zatwierdzony dla noworodków i kobiet w ciąży. Butelka zawiera 15 ml roztworu. Sposób użycia: dorośli 2 razy dziennie, 1 butelka, dzieci są obliczane na podstawie masy ciała.

Zabroniony przy marskości wątroby, zapaleniu trzustki. Możliwe są zaburzenia przewodu żołądkowo-jelitowego. Jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu niedokrwistości z niedoboru żelaza. Po powrocie hemoglobiny do normy lek jest stosowany do jej utrzymania.

Roztwór Ferlatum Foul

Zalety:

 • szybko normalizuje żelazo w organizmie;
 • mogą być używane przez dzieci od urodzenia;
 • przedawkowanie jest mało prawdopodobne.

Niedogodności:

 • kosztowny;
 • ma skutki uboczne.

Likferr 100

Środek przeciw niedokrwistości podaje się dożylnie. Jest przepisywany na nietolerancję innych leków do podawania doustnego. Szybko uzupełnia zawartość żelaza w organizmie. Dawkowanie obliczane jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

Niedozwolone w pierwszym trymestrze ciąży i dzieci poniżej 18 roku życia.

Bardzo rzadko mogą wystąpić niepożądane konsekwencje w postaci zawrotów głowy, tachykardii, duszności, nudności, obrzęku w miejscu wstrzyknięcia.

Konieczna jest konsultacja z hematologiem, a środek należy delikatnie wstrzyknąć w szpitalu pod nadzorem lekarza.

Likferr 100

Zalety:

 • szybko normalizuje hemoglobinę;
 • odpowiedni dla osób z problemami żołądkowo-jelitowymi.

Niedogodności:

 • otwieranie szklanej ampułki jest niewygodne;
 • wskazane jest wykonanie zabiegu pod nadzorem lekarza.

Fenuls

Lek zawierający żelazo i suplementy witaminowe jest odpowiedni do leczenia i zapobiegania niedoborowi żelaza. W składzie znajdują się witaminy z grupy B, kwas askorbinowy, pantotenowy.

Produkowany jest w postaci kapsułek, które pije się 1-3 razy dziennie po 1 sztuce. Czas przyjęcia wynosi co najmniej 1 miesiąc.

Jest przepisywany na obfitą stałą utratę krwi, zwiększone spożycie w gruczole. Poprawy obserwuje się przez 2-3 dni, znikają objawy, takie jak zawroty głowy, senność. Ale skutki uboczne są również możliwe w postaci zaparć, reakcji alergicznych.

Fenuls

Zalety:

 • niedrogi;
 • zawierają kompleks witamin;
 • wygodna forma.

Niedogodności:

 • niezidentyfikowany.

Sorbifer durules

Ten lek zawiera kwas askorbinowy, który pomaga w lepszym wchłanianiu gruczołu. Jest dostępny w postaci tabletek, których nie zaleca się żuć podczas przyjmowania. Dorośli i starsze dzieci w wieku szkolnym przyjmują 1 tabletkę 1-2 razy dziennie, popijając dużą ilością wody.

Skutki uboczne mogą wystąpić w przełyku i jelitach. Aby uniknąć przedawkowania, konieczna jest kontrola lekarska.

Wydawane na receptę. Dozwolone w czasie ciąży i laktacji. Przeciwwskazane u diabetyków.

Sorbifer durules

Zalety:

 • Średnia cena;
 • dozwolone dla kobiet w ciąży i karmiących;
 • w składzie kwasu askorbinowego.

Niedogodności:

 • musisz połknąć tabletkę w całości;
 • istnieją przeciwwskazania i skutki uboczne.

Totem

Połączony lek wyprodukowany we Francji do leczenia i zapobiegania niedokrwistości z niedoboru żelaza. Zawiera pierwiastki śladowe miedzi i manganu. Nie można przyjmować razem z innymi preparatami zawierającymi żelazo.

Dozwolone dla kobiet w ciąży i dzieci od 3 miesiąca życia. Dawkowanie obliczane indywidualnie. Czas przyjęcia wynosi 3-5 miesięcy.

Jest produkowany w postaci roztworu, który jest wstrząsany przed użyciem. Zawartość ampułki rozcieńcza się wodą.

Skutki uboczne powodują ciemnienie szkliwa zębów, zabarwienie kału na czarno.

Rozwiązanie Totem

Zalety:

 • dozwolone dla dzieci od 3 miesięcy;
 • przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących;
 • skutecznie zwalcza anemię;
 • Średnia cena.

Niedogodności:

 • smak nie jest przyjemny dla wszystkich;
 • istnieją przeciwwskazania i skutki uboczne.

Rozwiązanie Venofera

Forma uwalniania - zastrzyki do podawania dożylnego. Przepisywany na choroby żołądka i jelit, gdy inne leki są przeciwwskazane.

Dobrze uzupełnia niedobory żelaza. Przed wprowadzeniem konieczne jest wykonanie testu w celu określenia negatywnych zjawisk dla organizmu. Dawki ustalane są indywidualnie w zależności od niedoboru żelaza. Leki na receptę, zalecane od 3 roku życia, nie są dozwolone w pierwszym trymestrze ciąży.

Ampułek nie wolno zamrażać. Zużyć natychmiast po otwarciu.

Rozwiązanie Venofera

Zalety:

 • szybko przywraca poziom żelaza we krwi;
 • odpowiedni dla osób z chorobami przewodu pokarmowego;
 • dozwolone od 3 lat.

Niedogodności:

 • kosztowny.

Floradix Liquid Iron Formula

Niemiecki preparat naturalny na bazie ziół i witamin. Suplement diety wyrównuje niedobory mikroelementów. W składzie znajdują się witaminy z grupy B, kwas askorbinowy, ekstrakty roślinne ze szpinaku, kopru włoskiego, marchwi, pokrzywy, zagęszczone soki z gruszek, winogron, porzeczek, wiśni, buraków.

Naturalny środek jest sprzedawany bez recepty. Dozwolone dla kobiet w ciąży, dzieci w wieku szkolnym w okresie aktywnego wzrostu, ponieważ wzmacnia układ odpornościowy, uzupełnia organizm w witaminy i minerały.

Od negatywnego wpływu może wystąpić reakcja alergiczna na składniki leku.

Floradix Liquid Iron Formula

Zalety:

 • naturalny preparat;
 • dozwolone dla kobiet w ciąży;
 • przyjemny smak;
 • bezpieczny dla dzieci;
 • praktycznie nie ma skutków ubocznych.

Niedogodności:

 • niewykryty.

Ferretab

Austriacki lek przeciwanemiczny na receptę. Składniki aktywne: fumaran żelazawy, kwas foliowy. Pomagają w syntezie hemoglobiny, aminokwasów. Jednoczesne przyjmowanie kwasu askorbinowego zwiększa przyswajanie żelaza.

Oznaki niedokrwistości w postaci szybkiego zmęczenia, zawroty głowy są stopniowo eliminowane, skóra przestaje być sucha. Można spożywać w okresie ciąży i laktacji.

W większości przypadków lek jest dobrze tolerowany. W rzadkich przypadkach możliwe są alergie, zaparcia i nudności. Istnieją przeciwwskazania.
Dostępny w postaci kapsułek. Przyjmuj je na pusty żołądek 1 raz dziennie przez co najmniej 30 dni.

Ferretab

Zalety:

 • dozwolone dla kobiet w ciąży;
 • zmęczenie, ból głowy ustąpi;
 • uzupełnia niedobory żelaza i kwasu foliowego.

Niedogodności:

 • istnieją przeciwwskazania;
 • przy zakupie potrzebujesz recepty lekarskiej.

Nie stosuj samoleczenia i samodzielnie wybierz, który z nich lepiej kupić. Wymagana jest konsultacja z hematologiem po badaniu.

Czy zwracałeś uwagę na stan zdrowia przy niskim poziomie hemoglobiny? Jakich środków użyłeś? Napisz o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię