‍⚕Najlepsze leki na skurcze mięśni w 2020 roku

0

Pacjenci, którzy muszą złagodzić skurcze mięśni, dość często chodzą do placówek medycznych. Niemal zawsze otrzymują leki w postaci środków zwiotczających mięśnie, które po spożyciu pomagają rozluźnić mięśnie szkieletowe.

Leki te są szeroko stosowane, są bardzo popularne w operacjach chirurgicznych, w łagodzeniu lub eliminowaniu napadów. Łagodzą bolesny stan pacjenta cierpiącego na ataki osteochondrozy.

Skurcz mięśni to bolesny stan, który pojawia się, gdy mięśnie kurczą się mimowolnie

Ten stan nie jest uważany za chorobę, ale często towarzyszą mu nieprzyjemne konsekwencje, które należy zdiagnozować i leczyć w odpowiednim czasie.

Redaktorzy serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowali przegląd najlepszych środków zwiotczających mięśnie. Twoja uwaga zostanie zwrócona na leki, które mają pozytywny wpływ na organizm i pomagają złagodzić ból.

Przyczyna napadów

Skurcz jest zwykle rozumiany jako bolesny stan mięśnia, który był długo napięty i nie był okresowo rozluźniany.

Skurcze obejmują skurcze kloniczne, w których skurcze w postaci ciągłych szarpnięć przeplatają się z okresami spoczynku mięśni. Ten rodzaj skurczu nazywany jest napadem.

Przede wszystkim pacjenci cierpią na bolesne skurcze w okolicy pleców lub szyi, których lokalizacja ma wiele negatywnych konsekwencji. Ważną właściwością mięśni jest ich skurcz lub rozluźnienie.

Powody, dla których występują skurcze mięśni, dzieli się na następujące kategorie:

 1. Traumatologiczna.

Skurcz pojawia się w postaci reakcji organizmu na powstałe uszkodzenie szkieletu kostnego. Po złamaniu mogą stać się bardzo napięte, a gdy kość jest już zrośnięta, często pozostają w tym samym, bolesnym stanie.

Zdarzają się również przypadki, gdy w wyniku osteochondrozy po mikrourazach tkanka mięśniowa pozostaje w stanie napiętym. Napady mogą pojawić się po urazie porodowym.

Bardzo często z powodu nadmiernych obciążeń, niewłaściwego schematu treningowego, źle zbilansowanego odżywiania sportowcy mają ten sam problem.

Mechanizm napięć spazmatycznych jest taki sam - w wyniku urazu pacjent odczuwa ból, na który organizm reaguje mimowolnym napięciem mięśni. W medycynie nazywa się to zespołem wyzwalającym.

2. Długie naprężenia statyczne.

Skurcze mięśni mogą być wynikiem długotrwałego wysiłku. Zdarza się, że są słabo wyczuwalne, ale jednocześnie powodują nieprzyjemną reakcję organizmu.

Zasadniczo tę reakcję wywołują niewłaściwe ułożenie ciała podczas pracy lub nauki, gdy obciążenie jest nierównomiernie rozłożone. Uderzającym przykładem zespołu spazmatycznego jest zły nawyk związany z ciągłym noszeniem ciężkich toreb na tym samym ramieniu. Przy takich nierównomiernych obciążeniach organizm przyzwyczaja się do nich przez długi czas.Jednak w pewnym momencie pojawiają się skurcze, które są trudne do usunięcia w domu i należy zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty.

3. Sytuacje stresujące.

Pod wpływem stresu w organizmie powstaje reakcja ochronna związana z przyspieszonym biciem serca, intensywną produkcją hormonów i napięciem mięśni. Po usunięciu przyczyn stresu mięśnie rzadko wracają do odpoczynku. W rezultacie może pojawić się ból lub inne objawy skurczów mięśni.

4. Inne powody.

Oprócz powyższych sytuacji może wystąpić skurcz z powodu braku wymaganej ilości płynu lub niezbędnych pierwiastków śladowych w organizmie.

Czynniki występowania

Głównymi czynnikami wywołującymi wystąpienie zaburzeń spazmatycznych są:

 • siedzący tryb życia, kiedy większość czasu pracy spędza się w biurze w pozycji siedzącej;
 • brak minimalnej aktywności fizycznej (poranne ćwiczenia, jogging, spacery, fitness);
 • przewlekłe zaburzenia postawy (w szkole przy biurku, w gabinecie przy stole);
 • znajdowanie kręgów szyjnych przez długi czas w nienaturalnej pozycji (podczas pracy z komputerem, oglądania telewizji, czytania książek);
 • ćwiczenia gimnastyczne wykonywane nieprawidłowo podczas treningu;
 • zwiększenie obciążenia niektórych grup mięśni podczas treningu;
 • uszczypnięte zakończenia nerwowe;
 • proces zapalny występujący w kręgosłupie;
 • niewystarczająca ilość witamin z grupy B;
 • pojawienie się chorób zakaźnych;
 • długotrwała ekspozycja na zimno;
 • nerwice, osteochondroza;
 • złe odżywianie z niedostateczną ilością witamin, mikro i makroelementów, które prowadzą do pogorszenia stanu tkanki mięśniowej, kości, więzadeł.

Objawy

Objawy skurczów spazmatycznych są następujące:

 • pojawienie się zagęszczenia, „żelaznych” mięśni;
 • konwulsyjne objawy, bolesne mrowienie;
 • aktywne drganie kręgów szyjnych;
 • sztywność i ciężkość przedramienia;
 • niezdolność do przechylania głowy i ciała w różnych kierunkach;
 • całkowicie ograniczony ruch;
 • obrzęk rąk rano;
 • duszność podczas ruchu;
 • duszność w spoczynku;
 • obecność „śpiączki” w krtani;
 • bół głowy;
 • senność, osłabienie.

Jak wyeliminować skurcze mięśni

Istnieje kilka metod łagodzenia bólu i skurczów. Rozważmy te najważniejsze.

Farmakoterapia

W celu skutecznego leczenia zespołu bólowego istnieją leki, które lekarz przepisuje podczas przepisywania leczenia, takie jak:

 1. Żele, maści uśmierzające ból:
 • Dolgtit - maść o działaniu przeciwzapalnym, chłodzącym;
 • Capsicam to preparat rozgrzewający z ekstraktem z czerwonej papryki;
 • Ibuprofen - żel przeciwbólowy;
 • Thioflex - w celu wyeliminowania spazmatycznego stanu mięśni;
 • Motrin - działa kompleksowo na punkty bólowe.

2. Tablet oznacza:

 • Spazmalgon - działa przeciwbólowo, łagodzi ból;
 • Tizalud - zmniejsza napięcie i opór mięśni podczas ruchu;
 • Mydocalm - eliminuje proces zapalny, łagodzi skurcze;
 • Nise - lokalizuje proces zapalny.

3. Uśmierzanie bólu iniekcyjnego o złożonych skutkach:

 • Mitostad Kombi jest stosowany w chorobach kończyn;
 • Tolperyzon jest stosowany w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego i bólu;
 • Muskomed służy do krótkotrwałej redukcji zespołu ostrego bólu;
 • Baklofen zmniejsza rozluźnienie skurczów mięśni.

Stosowanie wszystkich metod leczenia jest koniecznie monitorowane przez lekarza.

Metody rehabilitacyjne

Oprócz leków istnieją fizjoterapeutyczne metody poprawy stanu pacjenta, które są przepisywane równolegle z leczeniem farmakologicznym.

 1. Elektroforeza. Zabieg fizjoterapeutyczny polegający na oddziaływaniu impulsów elektrycznych o niskiej częstotliwości na określone partie ciała.
 2. Balneoterapia. Zabieg hydromasażu gorącą wodą nasyconą różnymi solami mineralnymi.
 3. Magnetoterapia.Złożona metoda wykorzystująca pola magnetyczne jako procedury terapeutyczne. Odbywa się to za pomocą specjalnych stacjonarnych lub przenośnych urządzeń wyposażonych w nadajniki.
 4. Akupunktura. Wpływ cienkich igieł na określone punkty ciała.
 5. Terapia laserowa. Wpływ na ogniska zapalne wiązkami światła o niskiej intensywności.
 6. Masaż. Masowanie mięśni szyi i ramion w celu złagodzenia efektu spazmatycznego i stymulacji przepływu krwi do zdeformowanych części kręgów.

Co to jest środek zwiotczający mięśnie

Grupa leków stosowanych w resuscytacji i anestezjologii na krótkowzroczność nazywana jest środkami zwiotczającymi mięśnie

Do grupy środków zwiotczających mięśnie należą określone leki stosowane w celu skutecznego rozluźnienia tkanki mięśniowej podczas zabiegów leczniczych. Pozytywnie wpływają na zakończenia nerwowe, zapobiegając powstawaniu impulsów nerwowych, zapobiegają ich przenoszeniu do tkanki mięśniowej oraz poprawiają miejscowy tonus.

Są klasyfikowane według ich składu chemicznego, ponieważ synteza pochodzi z różnych grup. Mają właściwości przeciwbólowe, nie mają wpływu na serce i naczynia krwionośne, drogi oddechowe.

Środek zwiotczający mięśnie rozluźnia mięsień, który przestaje się kurczyć z powodu transmisji impulsu nerwowego poprzez blokowanie specjalnych receptorów. Leki te nie powodują paraliżu i mogą być stosowane jako środek miejscowo znieczulający. Przeciwwskazane do stosowania mogą być tylko pacjenci z dużą nadwrażliwością.

Skutkiem ubocznym leku może być apatia, senność, zmniejszona wydajność, nudności, letarg, bóle głowy i drgawki.

Leki relaksujące są przepisywane pacjentom z zaburzeniami nerwowymi i towarzyszącym im wzrostem napięcia mięśni szkieletowych, skurczami mięśni po udarze, urazach mózgu lub rdzenia kręgowego. Są bardzo skuteczne w przypadku kurczu powiek i kręczu szyi podczas operacji brzucha.

Produkowany w postaci stałej - tabletki, płyn - ampułki i roztwory.

Ocena najlepszych leków łagodzących skurcze

Leki zwiotczające mięśnie to leki, które pomagają zmniejszyć napięcie mięśni szkieletowych.

Po wprowadzeniu do organizmu ludzkiego impulsy nerwowo-mięśniowe są blokowane, a mięśnie prążkowane rozluźniają się

Leki zwiotczające mięśnie są dwojakiego rodzaju: leki działające ośrodkowo i obwodowo. Mają wskazania do stosowania przy skurczach mięśni różnych partii mięśni, znajdują zastosowanie w nowoczesnych metodach leczenia rozluźnienia mięśni.

Leki zwiotczające mięśnie mają działanie uspokajające, przeciwbólowe, zmniejszają skurcze mięśni i hamują odruchy rdzeniowe.

Weź pod uwagę produkty lecznicze najlepszych firm farmaceutycznych. Zwróćmy uwagę na użyteczne właściwości i niezbędne ograniczenia w ich stosowaniu. Wyjaśnijmy, na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu przy wyborze leku lub jego analogu.

Baklosan

Środek zwiotczający mięśnie o działaniu centralnym od producenta Polpharma (Polska), zmniejsza pobudzenie na końcowym odcinku włókna doprowadzającego. Ogranicza neurony pośrednie, działa depresyjnie podczas synaptycznej transmisji impulsów nerwowych i zmniejsza napięcie wrzecion mięśniowych. W chorobach o profilu neurologicznym (spastyczność mięśni szkieletowych) łagodzi skurcze i skurcze bólowe. Zwiększa objętość motoryczną kończyn dolnych i górnych, pomaga w wykonywaniu fizjoterapeutycznych ćwiczeń, masaży, terapii manualnej.

Substancją czynną jest baklofen.

Lek stosuje się w stanach spastycznych, chorobach o profilu neurologicznym: stwardnieniu rozsianym, uszkodzeniach rdzenia kręgowego po urazach, nowotworach pojawiających się, udarach, chorobach naczyniowo-mózgowych, zapaleniach opon mózgowych, zapaleniach opon mózgowych, urazach głowy.

Tabletki przyjmuje się podczas posiłków. Dawkę dobiera indywidualnie lekarz prowadzący, zaczynając od 5 mg trzy razy dziennie.Następnie stosuje się indywidualny schemat leczenia, w którym ważną rolę odgrywa waga pacjenta.

Substancja ma skutki uboczne:

 • występuje senność, osłabienie, zawroty głowy;
 • zmiana chodu, brak snu, depresja, euforia;
 • zmniejsza się pojemność minutowa serca, spada ciśnienie krwi;
 • występują nudności i wymioty, zaparcia lub biegunka, nieprawidłowa czynność wątroby.

Mogą występować bóle mięśni, depresja oddechowa, zaburzenia widzenia.

Środek zwiotczający jest produkowany w tabletkach 10 mg w ilości 50 sztuk w opakowaniu.

Cena to 267 rubli.

Baklosan

Zalety:

 • wzmocnienie działania leków wpływających na centralny układ nerwowy;
 • kompatybilny z lekami przeciwnadciśnieniowymi;
 • nasila spadek napięcia mięśniowego.

Niedogodności:

 • powoduje nieprzyjemny stan związany z sennością, zawrotami głowy, niskim ciśnieniem krwi.

Tizalud

Lek rosyjskiej firmy „Veropharm” Tizalud jest środkiem zwiotczającym mięśnie o działaniu ośrodkowym. Stymuluje presynaptyczne receptory adrenergiczne, co prowadzi do zniesienia polisynaptycznych transmisji pobudzenia w rdzeniu kręgowym, gdzie regulowane jest napięcie mięśni szkieletowych. Skuteczny w leczeniu bólu i skurczów mięśni - ostro zmniejsza ból i zwiększa zakres ruchu kończyn.

Substancją czynną jest tyzanidyna.

Wykazano, że jest stosowany w stanach spastycznych mięśni szkieletowych podczas choroby stwardnienia rozsianego, przewlekłej mielopatii, udarów, chorób zwyrodnieniowych rdzenia kręgowego. Jest skuteczny w zmniejszaniu bólu spazmatycznego spowodowanego uszkodzeniem kręgów szyjnych i lędźwiowych, stanem pooperacyjnym spowodowanym przepukliną lub chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych.

Ma skutki uboczne:

 • z nerwobólami - zaburzenia snu, bezsenność, halucynacje, zawroty głowy, letarg, senność;
 • z problemami kardiologicznymi - bradykardia, obniżenie ciśnienia krwi;
 • w gastroenterologii - niewydolność nerek, zapalenie wątroby, nudności, niestrawność;
 • z chorobami traumatologicznymi - osłabienie mięśni.

Aby złagodzić ból spowodowany skurczami mięśni, przyjmuje się od 2 do 4 mg leku trzy razy dziennie. Tylko lekarz zaleca określone dawki przy różnych schorzeniach.

Ma przeciwwskazania związane z wrażliwością na główną substancję leku. W przypadku upośledzenia funkcji wątroby i nerek lek stosuje się z dużą ostrożnością.

Dostępny w tabletkach 4 mg, trzech blistrach po 10 w opakowaniu.

Cena to 220 rubli.

Tizalud

Zalety:

 • złagodzenie bolesnych skurczów mięśni;
 • spastyczność w zaburzeniach neurologicznych;
 • skuteczny w odbudowie układu kostnego.

Niedogodności:

 • polecany dla dzieci powyżej 18 roku życia;
 • duże obciążenie układu moczowego.

Midocalm

Przygotowanie tabletek producenta Gedeon Richter (Federacja Rosyjska).

Środek zwiotczający mięśnie o działaniu centralnym. Głównym składnikiem aktywnym jest chlorowodorek tolperyzonu, który wykazuje wysoką aktywność wobec zakończeń nerwowych i hamuje odruchowe łuki kręgosłupa. Największe stężenie osiąga w rdzeniu kręgowym i ośrodkowym układzie nerwowym.

Wskazania do stosowania obejmują:

 • spastyczność ciała po udarze;
 • złagodzenie bolesnego skurczu mięśni w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego (artroza stawów, lumbago, spondyloza);
 • Porażenie mózgowe u dziecka;
 • encefalopatia z objawami dystonii mięśniowej;
 • usuwanie skurczów szczęki.

Przeciwwskazane u dzieci poniżej trzeciego roku życia, kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób z nadwrażliwością na lek.

Leki są produkowane w postaci tabletek z okrągłą powłoką foliową o podwójnie wypukłym kształcie. Na jednej stronie znajduje się grawerunek 150. Po przełamaniu tabletki są białe i mają lekki charakterystyczny zapach.

Zalecana dawka to 450 mg. Należy go podzielić na kilka kroków.

Jest przepisywany na osteochondrozę w celu złagodzenia skurczów szyi i pleców.

Produkowane w pudełku tekturowym zawierającym 3 blistry po 10 sztuk.

Cena to 423 rubli.

Midocalm

Zalety:

 • szybkie działanie leku;
 • uwalnia zaciśnięty nerw;
 • poprawia funkcje motoryczne kręgosłupa;
 • łagodzi skurcze pleców i szyi;
 • zmniejsza napięcie mięśniowe.

Niedogodności:

 • zaburzenia skóry;
 • ogólne rozstrój żołądkowo-jelitowy;
 • zaburzenia związane z układem nerwowym.

Sirdalud (tyzanidyna)

Centralnie działający środek zwiotczający mięśnie Sirdalud (kraj pochodzenia: Turcja), łagodzi skurcze bólowe, działa przeciwbólowo, co prowadzi do szybkiej poprawy stanu zdrowia pacjentów. Zwiększa sprawność ruchową chorego odcinka kręgosłupa, ułatwia regeneracyjną terapię manualną lub masaż.

Tabletki są bardzo skuteczne w przypadku ostrych i przewlekłych skurczów mięśni pleców. Nie tylko łagodzi ból, ale także zwiększa siłę dobrowolnych skurczów mięśni poprzecznie prążkowanych.

Nie jest konieczne jednoczesne przyjmowanie leku Sirdalud i leków moczopędnych, ponieważ możliwy jest rozwój ciężkiej bradykardii lub nadciśnienia tętniczego. Lek jest przepisywany ostrożnie dzieciom i osobom starszym.

Sirdalud nie jest przeznaczony do samodzielnego leczenia bez wizyty i nadzoru lekarza.

Główną substancją jest chlorowodorek tyzanidyny.

Tabletki są przepisywane, jeśli wystąpią skurcze mięśni:

 • związane z chorobami kręgosłupa szyjno-lędźwiowego;
 • po operacji przepukliny dysku, chorobie zwyrodnieniowej stawów biodrowych.

Spastyczność mięśni szkieletowych w przebiegu choroby neurologicznej:

 • stwardnienie rozsiane, mielopatia, choroby zwyrodnieniowe rdzenia kręgowego;
 • naruszenie krążenia mózgowego;
 • konsekwencje porażenia mózgowego u pacjentów powyżej 18 roku życia.

Lek ma działania niepożądane związane z ciągłą sennością, dezorientacją, pogorszeniem koncentracji, suchością w ustach i wymiotami.

Tabletki są dostępne w dawce 4 mg w ilości 30 sztuk w kolorze białym. Mają okrągły, spłaszczony kształt i ścięte krawędzie. Jedna ze stron ma kod ryzyka „OZ”.

Cena to 228 rubli.

Sirdalud (tyzanidyna)

Zalety:

 • idealny do leczenia bólu i skurczów;
 • ma szeroki wpływ na neurony ruchowe;
 • zatrzymuje ból pleców z osteochondrozą;
 • zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych;
 • pomaga złagodzić skurcze nóg;
 • ma duży wpływ na pacjentów pracujących w gabinetach.

Niedogodności:

 • duża liczba skutków ubocznych.

Tolperyzon

Tolperyzon-obl, produkowany przez firmę farmaceutyczną Oboleńsk (Ukraina), jest środkiem zwiotczającym mięśnie o działaniu ośrodkowym. Spowodowane jest zahamowaniem przepływu impulsów pierwotnych włókien doprowadzających, neuronów ruchowych, co prowadzi do zablokowania odruchów rdzeniowych i zwiększenia obwodowego przepływu krwi. Prawdopodobieństwo wystąpienia działania uspokajającego w wyniku stosowania leku jest niewielkie.

Stosowany jest jako objawowe leczenie skurczów u dorosłych pacjentów po udarze, porażeniu mózgowym i kręgosłupa, chorobach z dystonią, sztywnością, skurczami mięśni, zarostowymi chorobami tętnic.

Wykazuje duży efekt stosowania w porażeniach spastycznych dziecięcych (choroba Litta), zespole padaczkowym, owrzodzeniach troficznych, encefalopatiach pochodzenia naczyniowego.

Po zażyciu tabletki doskonale wchłaniają się w jelicie cienkim, podlegają intensywnemu metabolizmowi w wątrobie i nerkach. Lek jest w 99% wydalany z organizmu.

Ma skutki uboczne związane z wysoką nadwrażliwością, wyrażoną jako łagodna reakcja skórna i ciężka reakcja ogólnoustrojowa, aż do wstrząsu anafilaktycznego.

Podczas leczenia mogą pojawić się objawy alergii związane z wysypką, świądem, pokrzywką, obrzękiem naczynioruchowym, tachykardią, niedociśnieniem tętniczym, dusznością.

Lek przyjmuje się po posiłkach, popijając dużą ilością wody, 150-450 mg dziennie. Dawka podzielona jest na trzy dawki.

Forma uwalniania w tabletkach powlekanych, 50 mg lub 150 mg nr 10 × 3 w blistrach, umieszczonych w pudełku tekturowym.

Cena za 30 sztuk to 280 rubli.

czas trwania leczenia dla każdego pacjenta jest indywidualny

Tolperyzon

Zalety:

 • skuteczny lek;
 • koszt budżetowy;
 • szeroki zakres działań.

Niedogodności:

 • negatywnie wpływa na szybkość reakcji, należy zachować ostrożność podczas jazdy;
 • ma rozległe przeciwwskazania.

W tym przeglądzie dostarczane są indywidualne środki zwiotczające mięśnie, które według pacjentów mają wysoką ocenę popularności i skuteczności w leczeniu spazmatycznego bólu pleców, szyi, szczęki.

Możesz je kupić w aptekach na terenie miasta lub złożyć zamówienie przez Internet w znanych, sprawdzonych firmach farmaceutycznych.

Staraliśmy się pokazać najlepsze leki, które okazały się doskonałe, zapewniły budżetowy segment cenowy oraz wskazały główne zalety i wady leków. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to dokonać właściwego wyboru.

Redaktorzy strony „best-pl.designuspro.com” życzą dobrego zdrowia i będą wdzięczni za opinie i komentarze na temat leków przedstawionych w naszej recenzji.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *