👍Najlepsi producenci kutych kół na rok 2020

0

Jest takie powiedzenie: „Są witani ubraniem, eskortowani przez umysł” i jest w 100% prawdą. Pierwszą rzeczą, na którą ludzie patrzą, gdy patrzą na ciebie, jest twoje ubranie. Odzież i obuwie. I to stwierdzenie można odnieść nie tylko do ludzi, ale także do ich pojazdów, w szczególności do samochodów. „Butami” samochodu są niewątpliwie jego koła: opony i koła. Teraz rynek produktów roi się od różnych kutych kół, a każdy kierowca stara się wybrać najbardziej atrakcyjną i wysokiej jakości opcję dla swojego urządzenia. Jakie są odmiany, na jakie kryteria należy zwrócić uwagę przy ich wyborze, a także produkty, na które producenci zasługują na uwagę i fundusze. Przyjrzyjmy się tym problemom tak szczegółowo, jak to możliwe, w tym artykule.

Termin „kute koła”

Wymyślmy nazwę tego elementu samochodu. W rzeczywistości określenie „kute koła” jest całkowicie błędne, ponieważ są one wykonane z lekkich stopów poddawanych wytłaczaniu izotermicznemu. Ale ta nazwa mocno wkroczyła w codzienne życie właścicieli samochodów i jest używana do dziś. Nie będziemy naruszać zwykłego porządku rzeczy we Wszechświecie i będziemy nadal używać tego terminu w artykule.

Historia pochodzenia

Sprzęt ten trafił do maszyn z lotnictwa. Pożyczanie ciekawych innowacji od „niebiańskich braci” stało się już powszechną praktyką. Pierwszymi testerami byli sportowcy motorowi. W niektórych obszarach sportów motorowych tarcze były w stanie zmniejszyć bezwładność kół, aw innych zwiększyć ich wytrzymałość i żywotność. Szybko zyskały popularność również na zwykłych drogach. Przed tym typem były inne: stal tłoczona - tania, odporna na duże obciążenia i odkształcenia, ale za ciężka; Odlewy aluminiowe również miały zalety, ale ich duża wada - skłonność do pękania podczas obciążeń, przez co twarde lądowania były niebezpieczne - wpłynęła na ich zastąpienie kutymi.

Kute koła w Rosji

Koncepcja zastosowania tego elementu koła w naszym kraju jest zupełnie inna niż w innych krajach - w większości innych krajów takie koła są montowane głównie w samochodach wyścigowych i luksusowych, we wszystkich innych - aluminiowych, ale u nas wszystko jest inne. Samochód z kutymi kołami na drogach publicznych nie jest bynajmniej rzadkością. Dzieje się tak, ponieważ koszt tego produktu w Rosji jest w niektórych miejscach 10 razy niższy niż w przypadku zagranicznych odpowiedników, których producenci są kilkakrotnie bardziej opłacalni w produkcji odlewów. Najprawdopodobniej ceny tego produktu wzrosną w najbliższych latach, w przeciwnym razie producenci będą musieli przejść na wersję odlewaną.

Technologia wytwarzania

Jeśli chodzi o materiały, jest to stop aluminium lotniczego 6061, który bazuje na aluminium z różnymi dodatkami, w tym magnezu, krzemu, miedzi i manganu. Niewątpliwą zaletą tej kompozycji nad innymi jest jej zwiększona wytrzymałość i plastyczność.

Proces produkcyjny można podzielić na trzy główne etapy. Oto więcej szczegółów na ich temat:

 • Pierwszy etap to praca z wykrojami aluminiowymi.Kęsy podgrzewa się w piecu do określonej temperatury, a następnie za pomocą prasy spłaszcza się, nadając im kształt naleśnika. Następnie - ponownie w piekarniku, nagrzewając do temperatury 430 stopni. Podgrzewane naleśniki aluminiowe zamienia się w wykroje na dyski za pomocą stempla. Ostatnie dwa kroki powtarza się jeszcze raz. Zakończenie pierwszego etapu to przyjęcie do formy prawie gotowego produktu.
 • Drugi etap to praca z czystym kutym dyskiem. Ten etap rozpoczyna się od kontroli geometrii obrabianego przedmiotu. Dalej - obróbka cieplna w celu nadania pewnej struktury przyszłemu dyskowi. Odbywa się to poprzez podgrzanie obrabianego przedmiotu do temperatury 515 stopni, a następnie hartowanie. Następnie - proces sztucznego starzenia w piekarniku w temperaturze 150-160 stopni przez 14 godzin. Końcem tego etapu jest powolne chłodzenie i ponowna kontrola geometrii.
 • Ostatnim etapem jest obróbka na specjalnej maszynie. W trzecim etapie następuje końcowa obróbka skrawaniem: usunięcie nadmiaru metalu, wywiercenie otworu na złączkę, a także otwory na śruby. Ostatnim akcentem jest obróbka CNC w celu ukończenia konkretnego projektu.

Odmiany

Wszystkie te elementy kół można podzielić na 2 duże grupy: magnezową i aluminiową. Który lepiej kupić

Magnez

Oparty jest nie na stopie aluminium z różnymi dodatkami, ale na stopie magnezowym. Ich główną cechą jest wysoka przewodność cieplna, która pozwala obniżyć temperaturę szprych i mechanizmu hamulca. Pomaga to zwiększyć i tak już dość dużą żywotność pada. Niewielką wadą jest to, że nie wszędzie można je swobodnie kupić, tylko na zamówienie.

Aluminium

Generalnie wersja aluminiowa praktycznie nie różni się parametrami od magnezowej. A średni koszt tego pierwszego jest jeszcze niższy. Ponadto są powszechne i łatwo dostępne w dużych ilościach.

Zalety i wady

Kontynuując maraton słynnych fraz, zwróćmy uwagę na „Nic nie jest doskonałe”. Co w opisywanym produkcie można potraktować jako mocne, a jakie słabe, wymyślmy.

Plusy:

 • Zwiększona wytrzymałość (szczególnie w porównaniu do poprzednika odlewanego).
 • Dysk jest cienki i dzięki swojej wytrzymałości lżejszy. Ta właściwość pozwala mu nie zapadać się, a jedynie deformować.
 • Kolejna pozytywna właściwość płynie płynnie z ostatniego punktu - możliwość naprawy przy umiarkowanych odkształceniach i uszkodzeniach.
 • Odporny na duże obciążenia niż w przypadku odpowiedników odlewanych i tłoczonych.
 • Oszczędności kosztów. Przede wszystkim oszczędza się na paliwie, bo takie tarcze są co najmniej 15 kg lżejsze od swoich odpowiedników, taka różnica sprawia, że ​​auto jako całość jest lżejsze. Silnik musi generować mniej energii - zużywa się mniej paliwa. Ponadto zawieszenie nie zużywa się tak szybko, co oznacza, że ​​trzeba je rzadziej wymieniać.
 • Bezpieczeństwo. Mniejsza waga - nie tylko oszczędność, ale także bezpieczeństwo. Przeprowadzono badania wszystkich klas samochodów, w wyniku których udowodniono, że skraca się czas przyspieszania i droga hamowania.
 • Komfort jazdy. Dyski tego typu są mniej narażone na niewyważenie, co zmniejsza wibracje podczas jazdy, czyniąc je miękkimi i gładkimi. Ponadto urządzenie wydaje się być bardziej elastyczne ze względu na zwiększoną czułość na polecenia wydawane przez kierownicę.
 • Wygląd. Ta pozycja jest niezwykle przyjemna dla kierowców, którzy widzą w swoim urządzeniu nie tylko środek transportu. Dzięki wytrzymałości i plastyczności materiału możliwe jest wykonanie cienkich, wdzięcznych igieł dziewiarskich. Ogólnie rzecz biorąc, rośnie różnorodność projektów.

Wady:

 • Kiedy samochód uderza w duże dziury, cały ciężar uderzenia jest przenoszony na zawieszenie. Jeśli nie jest odporny na takie wpływy, zespół może ulec uszkodzeniu.
 • Większy koszt niż analogi. Wynika to z niskiego współczynnika (30-40%) zastosowania tego materiału.

Jak znaleźć dyski

Teraz, gdy znana jest historia pochodzenia, znane są materiały potrzebne do produkcji oraz sam proces produkcji, omówiono wszystkie wady i zalety tego typu krążków, pora zastanowić się, na jakie kryteria należy zwrócić uwagę, aby uniknąć błędów przy wyborze.

 • Pierwszą rzeczą, o którą musisz się martwić, jest ustalenie dokładnego rozmiaru swojego samochodu. Istnieje pewna lista parametrów, według których ten element koła jest absolutnie dokładny dla twojego samochodu, a mianowicie:
 1. Szerokość dysku między kołnierzami (wskazana w calach);
 2. Kształt kołnierza stopki;
 3. Średnica obręczy opony;
 4. Liczba garbów - stopki do lądowania opon;
 5. Wartość odejścia dysku;
 6. Rozstaw śrub, który obejmuje liczbę śrub, na których zamocowana jest tarcza oraz średnicę otworów montażowych;
 7. Średnica środkowego otworu.
 • Gdzie mogę znaleźć te informacje
 1. W instrukcji obsługi samochodu w sekcji „Dane techniczne”;
 2. Na naklejce w schowku na rękawiczki;
 3. Na naklejce z tyłu zbiornika paliwa;
 4. Na naklejce umieszczonej na słupku w drzwiach (po stronie kierowcy);
 5. Na samych dyskach;
 6. Możesz skontaktować się z centrami serwisowymi lub sklepami samochodowymi. W takich placówkach pracownicy mogą mieć doświadczenie z różnymi typami pojazdów i mogą udzielić Ci wszystkich potrzebnych informacji.
 • Następnym krokiem jest przejrzenie zawartości pakietu. Zwróć uwagę na obecność specjalnych wydłużonych śrub, które trzymają prawie wszystkie felgi aluminiowe. Jeśli nie ma ich w zestawie, musisz je kupić samodzielnie.
  Zaleca się przeprowadzanie montażu w sprawdzonych warsztatach i warsztatach oponiarskich, wyposażonych w wysokiej jakości sprzęt i wysoko wykwalifikowanych pracowników. Należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju odpryski i rysy, które mogą powstać przy złej jakości montażu lub w wyniku uderzenia kamieni, należy jak najszybciej usunąć za pomocą emalii lub lakieru epoksydowego.
 • Kontynuując temat montażu, nie będzie zbędne wspominanie o podatności materiału na korozję. Najsłabszymi punktami koła są punkty mocowania ciężarków wyważających, dlatego warto unikać obciążników wymagających wbijania w tzw. "Wsporniki" i preferować samoprzylepne. Pomogą również zachować swój wygląd, jeśli są ukryte za drutami;
 • Dopasuj koła do swojego stylu jazdy. Jeśli jesteś fanem zwykłego, spokojnego stylu - kup dowolne płyty, które lubisz najbardziej pod względem wzornictwa i kolorystyki. Jeśli jednak jesteś fanem „sportowego” stylu, a szybkie przyspieszanie z mocnym hamowaniem to typowe elementy Twojej jazdy, to bardziej odpowiednie są dla Ciebie opcje z dużą liczbą cienkich szprych. Zwróć także uwagę na opcje prefabrykowane (dwuczęściowe lub trzyczęściowe), które pozwalają łączyć zalety kilku rodzajów: zarówno kucie, jak i odlewanie.

Gdzie mogę kupić

Możesz kupić ten produkt zarówno w prawdziwym życiu, offline, przechodząc do sklepu, jak i wirtualnie - zamawiając online w sklepie internetowym. Ponieważ XXI wiek to wiek technologii informatycznych, druga opcja jest bardziej popularna i pożądana. Jest to zrozumiałe, na stronie sklepu internetowego można przeczytać nie tylko opis produktu i jego zdjęcia, nie tylko zobaczyć wszystkie jego główne cechy, ale także przeczytać opinie pozostawione przez prawdziwych klientów.

TOP najlepszych rosyjskich producentów

Slik

Być może jedna z najbardziej znanych firm opisywanego produktu. Tarcze tej marki Togliatti produkowane są od 1992 roku. Początkowo firma była dostawcą wyłącznie samochodów sportowych, ale teraz na drogach publicznych można znaleźć tysiące aut z kołami Slik. Marka cieszy się ogromną różnorodnością wzorów i kolorów dla nie mniej różnorodnych standardowych rozmiarów.

Średnia cena: 6760 rubli.

koła kute Slik

Korzyści:

 • Jestem zadowolony z jakości użytych surowców;
 • Szerokie zastosowanie i dostępność.

Niedogodności:

 • Mniejsza wytrzymałość w porównaniu do wcześniejszych modeli;
 • Niektóre modele mają problemy z trwałością lakieru.

Magaltek

Główną cechą tej firmy Tula jest różnorodność produktów według standardowych rozmiarów (14-22 cali). Dzięki zastosowaniu stopu aluminium i magnezu produkty są lekkie i wytrzymałe. Inną interesującą cechą jest brak szwów, co osiąga się dzięki zastosowaniu precyzyjnego sprzętu podczas produkcji.

Cena: 4500 rub.

Kute koła Magaltek

Plusy:

 • Trwałość;
 • Kupujący zaznaczają prawie idealną równowagę.

Wady:

 • Niska częstość występowania, nie zawsze łatwo dostępna;
 • Ograniczony skład.

M&K

Rosyjska marka premium. Użytkownicy zwracają uwagę na wolumetryczną konstrukcję i lekkość produktów. Zakres standardowych rozmiarów waha się od 15 do 24 cali. Główną cechą tej firmy jest ogromna różnorodność wzorów. To prawda, że ​​często w pogoni za drogim wyglądem, jakość i praktyczność znikają w tle.

Średni koszt: 36000 rubli.

Kute koła M&K

Korzyści:

 • Dobra stabilność kół;
 • Ładny wygląd.

Niedogodności:

 • Koszt, bardzo niewiele modeli budżetowych;
 • Słaba jakość powłoki.

TOP najlepszych zagranicznych producentów

OZ Racing

Włoska firma znana na całym świecie od 1971 roku niezmiennie cieszy swoich klientów, najpierw motorowodniaków, a teraz wszystkich zmotoryzowanych. Najważniejszym punktem firmy jest zawsze niezmiennie wysoka jakość, a także wszechstronność - gama modeli oferuje zarówno opcje budżetowe, jak i luksusowe.

Cena: waha się od 19 do 60 tysięcy rubli

kute koła OZ Racing

Plusy:

 • Pełnoprawny cykl tłoczenia, wiele firm budżetowych nie może się tym faktem pochwalić;
 • Rozpowszechniony na całym świecie.

Wady:

 • Nadpłata za markę. Równie wysokiej jakości rosyjskie odpowiedniki będą tańsze.

BBS

Niemiecka firma BBS z powodzeniem rozwija się na światowym rynku od 50 lat. Wystarczy powiedzieć, że marka ta dostarcza swoje produkty do fabryk takich aut jak Ferrari, Maserati, Rolls Royce, a poziom BBS od razu staje się jasny. Najważniejsza jest technologia produkcji i dwuczęściowe tarcze - kuta obręcz i odlewany środek.

Cena: 96000 rubli.

Kute koła BBS

Korzyści:

 • Niezmiennie wysoka jakość;
 • Zastosowanie potężnej prasy w procesie produkcyjnym.

Niedogodności:

 • Koszt. Jakość ma swoją cenę.

Vissol

Amerykańska firma Vissol dostarcza swoje produkty do luksusowych samochodów sportowych i zwykłych. Projekt produktów tej firmy można łatwo odróżnić od innych - jest indywidualny, piękny i wygląda drogo. Produkty są w pełni zgodne z takimi normami jakości jak: TSE, ISO / TS 16949, JWL, VIA. Wysoki koszt jest uzasadniony wysoką jakością materiału, Vissol zapewnia nawet pięcioletnią gwarancję.

Cena: 47000 rubli.

Kute koła Vissol

Plusy:

 • Innowacyjna technologia przetwarzania;
 • Szeroka gama standardowych rozmiarów, do których pasuje produkt.

Wady:

 • Niewystarczająca jakość lakieru za taki koszt.

Enkei

Następną opisywaną przez nas firmą jest japoński producent Enkei. Nie ma co martwić się o jakość towaru - produkty w Japonii podlegają ścisłej kontroli. W ofercie znajduje się seria obecna na zawodach Formuły 1, co świadczy o wysokim poziomie produktów Enkei.

Cena: 14500 rubli.

kute koła Enkei

Korzyści:

 • Bardzo dobra cena;
 • Szeroka gama standardowych rozmiarów i wzorów.

Niedogodności:

 • Niektóre modele wykonywane są w specjalnej technologii MAT, zgodnie z którą najpierw wylewa się obrabiany przedmiot, a następnie walcuje się obręcz. Ta technologia jest nieco gorsza od konwencjonalnego kucia pod względem wytrzymałości igieł, a produkty są również cięższe.

Yamato

Kolejny japoński producent. Dyski automatyczne Yamato doskonale nadają się do jazdy po drogach o małym natężeniu ruchu. Użytkownicy zwracają uwagę na doskonałą jakość zarówno materiału, jak i powłoki malarsko-lakierniczej, odpornej na uszkodzenia mechaniczne.

Cena: 15000 rubli.

koła kute Yamato

Plusy:

 • Niezły koszt;
 • Szeroka linia modeli o różnych standardowych rozmiarach i ekskluzywnych wzorach.

Wady:

 • Koszt jest wyższy niż rosyjskich odpowiedników;
 • Niektóre modele są wyposażone w nietypowe mocowania o nietypowych właściwościach.

Wybór wysokiej jakości, trwałych kutych kół nie jest łatwy. Warto podejść do tego z całą odpowiedzialnością, bo od powodzenia tego wyboru będzie zależeć komfort i bezpieczeństwo Twojego czasu w drodze. Powyższe informacje ułatwią proces znalezienia odpowiedniej opcji w odpowiedniej cenie. Szczęśliwy i łatwy wybór!

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię