🏊Najlepsze regulatory nurkowania na 2020 rok

0

Tajemnicze głębiny mórz i rzek zawsze przyciągały człowieka. Wydawałoby się, że ukryty przed ciekawskimi oczami, tak blisko, ale jednocześnie odległy, jak magnes, przykuwa uwagę. W wielu legendach są siedzibą mitycznych stworzeń, a nawet całego kontynentu.

Nic dziwnego, że z biegiem czasu ludzkość znalazła sposób na penetrację podwodnego świata i podjęcie szczegółowych badań, które nie zostały jeszcze zakończone. Mowa o nurkowaniu, dość popularnej zabawie w zagranicznych kurortach i nie tylko. Lekcja obejmuje specjalny sprzęt i sprzęt, z których jednym jest regulator nurkowania.

Ogólne informacje o działalności

Nurkowanie oznacza nurkowanie w specjalnym skafandrze i sprzęcie, który zapewnia człowiekowi powietrze przez 12 godzin. Czas spędzony zależy od używanego sprzętu i realizowanych celów.

Umożliwiło to szczegółowe zbadanie dna morskiego, zapoznanie się z jego mieszkańcami i fauną. Odwiedź jaskinie i obejrzyj pozostałości zniszczonych cywilizacji, wraki statków, a nawet znajdź opuszczone artefakty. Nurkowanie daje człowiekowi możliwość obserwacji i interakcji z podwodnym światem. To jedna z najlepszych rozrywek dla turystów, sposób na aktywny wypoczynek i zawód dla określonego kręgu ludzi.

Ci, którzy angażują się w tego rodzaju działalność, nazywani są nurkami. Każdy, kto poważnie myśli o nurkowaniu, musi być zdrowy fizycznie.

W zależności od realizowanych celów nurkowie dzielą:

 • Wojsko. Nurkują w celu wydobycia pozostałości zatopionych statków i przeprowadzają podwodne prace naprawcze na różnych obiektach w wodzie.
 • Badacze. Przeglądaj morza i oceany
 • Kupców. Wydobywają perły, znajdują skarby i polują na egzotyczne zwierzęta.
 • Zakochani. Ich zadaniem jest jak najlepsze wykorzystanie nurkowania i poznanie czarującego wodnego świata.

Podział aktywności na typy wynika z zadań jakie wykonuje nurkujący, a także ze stopnia jego przygotowania. Przeznaczyć:

 1. Rekreacyjne. Zaprojektowany dla tych, którzy lubią nurkować i eksplorować życie morskie. Specjalnie do tego stworzono szkoły nurkowania, które szkolą początkujących, a po ukończeniu wydają odpowiednie certyfikaty.
 2. Techniczny. Dostępne dla osób o dobrej sprawności fizycznej i wytrzymałości. Głównym zadaniem jest nurkowanie w celu zbadania konkretnego zatopionego obiektu. Ci nurkowie często nurkują głęboko i pod lodem.
 3. Sporty. Ćwiczący sportowcy przygotowują się do amatorskiego zanurzenia i uczestnictwa w dyscyplinach sportowych, w których pokazują swoje umiejętności. Łączy w sobie szereg dyscyplin.
 4. Profesjonalny. W zależności od stopnia wyszkolenia zajmują się fotografią podwodną, ​​badaniami i szkoleniem początkujących w szkołach nurkowania.

Co to jest regulator

Niezależnie od wyznaczonych celów i nabytych umiejętności, każdy nurek musi zaopatrzyć się w sprzęt. Regulator odgrywa w tym ważną rolę.Jego zadaniem jest dostarczenie nurkowi tlenu znajdującego się w butli wysokociśnieniowej, ale w stanie nadającym się do użycia. Innymi słowy, urządzenie kontroluje przepływ powietrza tak, aby nurek otrzymał odpowiednią ilość powietrza podczas wdechu. Drugim najważniejszym zadaniem, które wykonuje urządzenie, jest dostarczanie powietrza kompensator pływalności.

Standardowy regulator składa się z 4 elementów:

 • Reduktor. Obniża ciśnienie do ustawionego znaku (wskaźnik przekracza ciśnienie otoczenia o 6-12 bar).
 • Drugi etap (zastawka płucna). Konwertuje ustawione ciśnienie na ciśnienie otoczenia.
 • Duplikat drugiego stopnia (inne źródło powietrza).
 • Wąż do inflatora (wąż niskociśnieniowy do kontroli pływalności);
 • Wąż wysokociśnieniowy podłączony do manometru na konsoli przyrządów.

W niektórych modelach nadmiarowy drugi stopień i wąż inflatora są połączone w jedną całość. Skafandry suche są wyposażone w dodatkowe węże niskociśnieniowe. Zakup regulatora implikuje tylko pierwszy i drugi etap. Nowoczesne modele mają system otwarty (otwarty), wdychane powietrze jest kierowane do wody, a nie z powrotem do systemu. Tania opcja w porównaniu z modelami zamkniętymi używanymi przez nurków wojskowych i zawodowych.

Zasada działania

Ludzkie płuca mogą wytrzymać różnicę ciśnień między wdychanym powietrzem a otoczeniem, nieprzekraczającą 0,14 atmosfery. Mając to na uwadze, oddychanie na głębokości 3 mw stanie zrelaksowanym z węża wychodzącego na powierzchnię jest niemożliwe. Ciśnienie wody na tułowiu wytwarza 0,3 atmosfery.

Automat do nurkowania daje możliwość bezproblemowego oddychania pod słupem wody. Powietrze jest dostarczane na żądanie podczas inhalacji. Urządzenie jest częścią wieloskładnikowego układu oddechowego. Łącznik między balonem, kamizelką, manometrem, innym źródłem tlenu i zastawką płucną. Nowe modele produkowane są wyłącznie 2-etapowo. Wyposażone są w co najmniej 4 węże od skrzyni biegów.

Z butli powietrze jest dostarczane do reduktora, gdzie ciśnienie jest redukowane do pośredniego lub średniego. Różni się od środowiska 6-11 atmosferami. Pierwszy etap jest reprezentowany przez 2 komory i zawór między nimi. Jest otwarty bez ciśnienia. Powietrze stopniowo wypełnia pierwszą komorę i przez zawór drugą. Po osiągnięciu równoważnego znaku zamyka się. Kiedy wdychasz tlen z drugiej komory przechodzi do II stopnia i otwiera się zawór.

Drugi stopień ma 1 komorę i zawór. Otwiera się tylko w momencie wdechu, przez resztę czasu pozostaje w pozycji zamkniętej. Uszczelnienie zapewnia silikonowa membrana. Do niego przylega dźwignia sterująca zaworem. Podczas wdechu ciśnienie w komorze spada, a membrana wciskając się, działa na dźwignię, zawór otwiera się, a powietrze dostaje się przez niego. Kiedy ciśnienie w komorze zrówna się z otoczeniem, dopływ tlenu zostaje odcięty. W ten sposób zachowana jest zdolność normalnego oddychania.

Czym są

Na rynku istnieje szeroka gama automatów do nurkowania. Oferta obejmuje prawie wszystkie potrzeby. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni regulator. Klasyfikację przeprowadza się według określonych parametrów technicznych.

Według rodzaju połączenia z cylindrem:

 • JARZMO. Prosta i popularna odmiana. Odłączanie i podłączanie złączy zajmuje kilka sekund. Nazywany również INT, jest zaprojektowany na maksymalne ciśnienie 230 atm. Te cechy są wskazane na skrzyni biegów.
 • HAŁAS. Większość rozpoznaje niezawodność takiego połączenia. Wynika to z faktu, że reduktor wkręca się w zawór butli. O-ring jest wewnątrz i po podłączeniu praktycznie się nie zużywa. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia. Przeznaczony do butli powyżej 300 atm.

Jeśli zajdzie potrzeba użycia butli z tlenem innej osoby, musisz wcześniej zaopatrzyć się w specjalne adaptery.Są swobodnie dystrybuowane w wyspecjalizowanych punktach, połączenie i użytkowanie nie spowoduje trudności. Specjaliści zalecają zakup uniwersalnego urządzenia ze złączem Din i adapterem zacisku Yoke. Istnieją również adaptery odwrotne, ale ze względu na charakter połączenia (wkręcane bezpośrednio w butlę) pojawią się problemy z użytkowaniem, ponieważ kluby nurkowe raczej nie udzielą pozwolenia.

Jakie są pierwsze kroki w urządzeniu

 1. Zrównoważony. Łatwo się oddycha niezależnie od ilości tlenu pozostałego w zbiorniku i głębokości nurkowania.
 2. Niezrównoważony. Prosty i niedrogi. Opieka nad nim jest prosta. Wraz ze wzrostem głębokości zwiększa się wymagany poziom wysiłku przy inhalacji. Główną wadą jest to, że jeśli jeden automat jest używany dla dwóch osób (pierwsza pomoc), oddechy są wykonywane naprzemiennie.
 3. Odosobniony. Dzięki niemu nie musisz martwić się zamarznięciem konstrukcji. Daje to nurkowi możliwość zbadania głębin w zimnych wodach i agresywnym środowisku.
 4. Membrana. Są używane do brudnych rzek i zbiorników, a także w zimnych porach roku. Główną cechą jest całkowita izolacja od środowiska zewnętrznego.
 5. Tłok. Służą do nurkowania w ciepłej, czystej wodzie, z wyjątkiem niektórych modeli. Projekt z minimalną liczbą ruchomych części. Rozwiązanie obniżyło koszt regulatora i uprościło jego konserwację.

Jak wybrać

 1. Gdzie będzie stosowany Początkowo konieczne jest określenie zakresu. Odgrywa to ważną rolę w dokonywaniu dalszych wyborów. Ponieważ moc zakupionego urządzenia może nie wystarczyć do spełnienia zamierzonych celów. Do stopniowego zanurzania w ciepłej wodzie na głębokość 25 - 50 m wystarczy praca oddechowa 3 J / l. Jeśli planujesz używać go w zimnych porach roku, wymagania dotyczące regulatora znacznie wzrosną. Należy wziąć pod uwagę każdy szczegół, od tego zależy bezpieczeństwo płetwonurka.
 2. Możliwość stosowania w temperaturach poniżej zera. Charakterystyka jest odpowiednia dla tych, którzy preferują ekstremalne nurkowanie. Normalny regulator ulega awarii w temperaturach poniżej 10C. Modele niskotemperaturowe są wyposażone w wymiennik ciepła, suchą izolowaną komorę i wyłożenie teflonem.
 3. Materiał. W większości przypadków skrzynia biegów wykonana jest z mosiądzu. Wcześniej było to aluminium do budowy statków. Tytan zastąpił je w nowoczesnych regulatorach. Części wewnętrzne są wykonane z teflonu, silikonu lub gumy. Obudowa drugiego stopnia wykonana jest z tworzywa sztucznego. Ten wybór zapewnił odporność na korozję i niezwykłą lekkość. Części wewnętrzne są wykonane z mosiądzu, stali nierdzewnej, teflonu i innych materiałów.
 4. Opieka. Cały sprzęt wymaga konserwacji. W przeciwnym razie regulator zawiedzie. Producenci tworzą modele wymagające konserwacji o różnym stopniu złożoności. W punktach serwisowych można sprecyzować częstotliwość kontaktu z zainteresowanym „płucem”.
 5. Wymiary. Lekki i kompaktowy regulator jest łatwiejszy w użyciu. Dotyczy to początkujących. Preferowane są modele tytanowe.
 6. Jakość ustnika. Jest wykonany z gumy lub innego materiału o podobnych właściwościach. Ustnik jest wygodny i pozostaje na swoim miejscu bez podparcia dłoni. W przeciwnym razie rozwinie się w zły nawyk. Takich problemów można uniknąć, wybierając ustniki dopasowane do kształtu ust.
 7. Upewnij się, że masz certyfikaty. Regulatorzy podlegają obowiązkowej certyfikacji. Na żądanie sprzedawca musi dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty.

Najlepsze najtańsze regulatory do nurkowania

Calypso Din

Uzupełnienie legendarnej serii Calypso. Uwielbiana przez wielu, ze względu na nienaganną jakość, zyskała długo oczekiwanego spadkobiercę. Przyjemną cechą jest kompatybilność nowych części z poprzednimi przedstawicielami serii. Prosty regulator tłokowy został wewnętrznie przeprojektowany dla lepszej wydajności.Unikalna metoda podłączenia węża w drugim etapie umożliwia przejście na drugą stronę w ciągu kilku sekund. Jednak tego rodzaju manipulacja powinna być wykonywana przez osobę z dużym doświadczeniem, aby uniknąć problemów towarzyszących podczas nurkowania.

Calypso Din

Zalety:

 • możliwość zanurzenia w zimnej wodzie;
 • 6 otworów zapewniających stabilność hydrauliczną;
 • regulowana klapka Venturiego zapewnia najlepsze rezultaty na głębokości;
 • ulepszony deflektor zapewnia ciche wyjście pęcherzyków i wygodny dostęp do zaworu wydechowego;
 • anatomiczny ustnik silikonowy z zaciskiem wielokrotnego użytku.

Niedogodności:

 • 3 J / litr na głębokości 50 metrów nie charakteryzuje urządzenia z najlepszej strony;
 • wielu użytkowników ma problemy z opieką.

Mares Rover 15X

Jeden z najlepszych w swoim przedziale cenowym. Kompaktowy, niezawodny i wydajny - tak charakteryzują regulator ci, którzy już go stosowali. Będzie dobre dla nurków na każdym poziomie umiejętności. Porty zostały zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej wygodne. Model wykonany z chromowanego, piaskowanego mosiądzu.

Mares Rover 15X

Zalety:

 • System dynamicznej kontroli przepływu ma na celu utrzymanie ciśnienia pośredniego i zapewnienie nieprzerwanego dostarczania mieszanki gazowej;
 • Vortex Assisted Design sprawia, że ​​oddychanie jest naturalne na każdej głębokości, tworząc kierunkowy przepływ pod niskim ciśnieniem w drugim etapie;
 • zrównoważona membrana;
 • duży przycisk przedmuchu;
 • elastyczny wąż kevlarowy;
 • kompatybilność z Nitroxem 40%.

Niedogodności:

 • worek jest kupowany osobno;
 • brak przełącznika Venturiego;
 • nie do nurkowania na zimno.

Subea 500 DIN

Zainspirowany legendarnym MK25 ze zrównoważonym regulatorem tłoka. Dzięki zastawce płucnej oddychanie jest przyjemne i łatwe. Obrotowa wieżyczka pozwala wygodnie owinąć węże wokół głowy. Octopus jest wyposażony w ergonomiczną antenę, która odbija bąbelki powietrza po bokach, nie zasłaniając w ten sposób widoku.

Subea 500 DIN

Zalety:

 • pochodzi z Włoch;
 • anatomiczna konstrukcja ustnika powstała we współpracy z najlepszymi ortodontami w swojej dziedzinie;
 • niezawodna i prosta ośmiornica z żółtym wężem o długości 1 m, która pomoże Twojemu partnerowi w nieprzewidzianych sytuacjach;
 • Manometr 300 bar w mosiężnej chromowanej obudowie ze stali nierdzewnej;
 • stylowy wygląd.

Niedogodności:

 • niezbyt popularny model.

Najlepsze regulatory do nurkowania w średnim zakresie

Mk2 Evo Din / R095

Scubapro nie trzeba przedstawiać. Nowy produkt przeznaczony jest dla młodych sportowców. Różnica w stosunku do osoby dorosłej to ustnik dziecka i krótki wąż. Opiera się na MK2. Model tłokowy poradzi sobie z prostymi nurkowaniami. Serwis nie spowoduje problemów.

Mk2 Evo Din / R095

Zalety:

 • korpus z chromowanego mosiądzu;
 • zawór przepływowy do regulacji kierunku powietrza wewnątrz sceny;
 • dopuszczalna jest zmiana położenia węża;
 • części wewnętrzne są izolowane przed zamarzaniem;
 • wytrzymuje ciśnienie do 300 bar;
 • niewielka waga.

Niedogodności:

 • kiepska wydajność.

XTX40 DIN

Nowy brytyjski produkt Apeks zapewni pełen wachlarz immersyjnych emocji. Model nie posiada regulacji sił rozrywających zaworu. Dodatkową atrakcją była możliwość podłączenia węża z obu stron według własnego uznania. Tylko ten rodzaj manipulacji najlepiej pozostawić profesjonalistom. Regulator wyposażony jest w suchą komorę.

XTX40 DIN

Zalety:

 • chrom pierwszy stopień;
 • zmodyfikowana dźwignia Venturiego zmniejsza ilość osadów wewnątrz;
 • silikonowe zawory wydechowe;
 • kompaktowy rozmiar.

Niedogodności:

 • działa tylko z mieszaninami zawierającymi 100% tlenu.

Legenda Aqua Lung

Zaktualizowana i unowocześniona wersja znanego Legend LX Supreme. Urządzenie otrzymało zaktualizowaną konstrukcję i redukcję wagi. Kroki stały się bardziej zwarte, ale wydajność tylko wzrosła. Podobnie jak poprzednik, urządzenie otrzymało super zrównoważony typ regulatora. Umożliwiło to użytkownikowi nurkującemu zwiększenie ciśnienia wywieranego na pierwszy stopień.Nie można tego zrobić na zrównoważonych modelach. Roztwór jest kompensowany gęstą mieszanką i nie ogranicza oddychania.

Legenda Aqua Lung

Zalety:

 • porty są kompatybilne z dowolnym nadajnikiem;
 • wolumetryczna komora ciśnienia pośredniego;
 • trójkątne koło zamachowe można łatwo odkręcić nawet w grubych rękawicach;
 • nasadka ochronna podłączona do złącza nie zostanie zgubiona;
 • lekkie węże w oplocie o wysokiej wytrzymałości;
 • wbudowany wymiennik ciepła.

Niedogodności:

 • niektórzy użytkownicy skarżyli się na problemy z konserwacją.

Najlepsze automaty do nurkowania premium

Apeks MTX R.

Model oparty na wojskowym regulatorze MTX. Efektem końcowym jest mocny, niezawodny system o wysokiej wydajności i możliwości zanurzenia w zimnej wodzie. Wysoka wydajność na głębokości została osiągnięta dzięki zastosowaniu membrany w wyważonej konstrukcji. Gdy płetwonurek schodzi, średnie ciśnienie w wężu wzrasta.

Apeks MTX R.

Zalety:

 • ruchoma wieżyczka z portami LP;
 • drugi stopień jest równie wygodny w użyciu w konfiguracji prawej i lewej ręki;
 • wymiennik ciepła zapobiegnie zamarzaniu płuc;
 • szybkozłączka do uchwytu drugiego stopnia;
 • chromowany, odporny na uderzenia korpus;
 • ustnik anatomiczny.

Niedogodności:

 • pierwszy etap nie ma żadnych korekt.

WOLFRAM NOWY DIN

Prototypem był XTX200 z unikalną powłoką PVD na pierwszym etapie. Nakłada się poprzez osadzanie pary w próżni. Jak pokazała praktyka, taka powłoka kilkakrotnie przekracza wytrzymałość chromu. WOLFRAM harmonijnie łączy wysoką jakość, funkcjonalność i stylowy design.

Kluczową cechą nowości jest wymienny zawór powietrza wylotowego. Z jego pomocą nurek może zamienić mały wylot na duży. Zależy to od potrzeb nurka, maksymalnego możliwego usunięcia bąbelków podczas strzelania lub niewielkich rozmiarów na długie wyprawy.

WOLFRAM NOWY DIN

Zalety:

 • otwarta konstrukcja przycisku przedmuchu;
 • przednia okładka wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego;
 • logo firmy z mosiądzu;
 • regulacja mikrometryczna drugiego stopnia.

Niedogodności:

 • za drogie;
 • zespół obrotowy węża sprzedawany oddzielnie.

MK25 EVO / G260

Dla tych, którzy są przyzwyczajeni do korzystania z flagowego sprzętu, warto zwrócić uwagę na nowy model firmy Scubapro. Wybitny lider na rynku sprzętu nurkowego. Produkt wyznaczył nowe standardy wydajności w swojej klasie. Było to możliwe dzięki zastosowaniu tłoka w pierwszym stopniu MK25 i G260 w drugim. Osiągnięta równowaga zostanie doceniona przez wszystkich.

Na szczególną uwagę zasługuje opatentowany system XTIS. Wewnętrzne elementy pierwszego stopnia są całkowicie odizolowane od kontaktu z wodą. W połączeniu z dodatkowymi żebrami dla zwiększenia wymiany ciepła, jedno z najlepszych rozwiązań dla entuzjastów ekstremalnego nurkowania.

MK25 EVO / G260

Zalety:

 • lider na rynku regulatorów tłoków;
 • obudowa wykonana z tworzyw sztucznych i polimerów z włókna węglowego;
 • uniwersalny model na każdy rodzaj wody;
 • ustnik anatomiczny.

Niedogodności:

 • wysoka cena;
 • torba do przechowywania sprzedawana oddzielnie.

Nurkowanie podnosi kurtynę znad słupa wody i pozwala dotknąć niesamowitego i hipnotyzującego podwodnego świata. To, o czym wcześniej można było tylko pomarzyć, stało się całkiem przystępne, wystarczy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt i zacząć ćwiczyć wspólnie z instruktorem, w wyspecjalizowanych klubach lub samodzielnie. Mamy nadzieję, że dzięki przedstawionej recenzji wybór tak ważnego elementu wyposażenia jakim jest automat do nurkowania stanie się dużo łatwiejszy.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię