Najlepsze liczniki energii elektrycznej do mieszkań i domków na 2020 rok

0

Dawno minęły czasy ZSRR, a wraz z nimi pogarda dla marnowania wody, gazu, a nawet elektryczności. W naszych czasach wszystko ma wartość, a czasami cały budżet rodzinny zależy od tego, jak sumienny jest właściciel. Zwłaszcza jeśli chodzi o prąd, który każda rodzina w domu lub poza miastem zużywa całkiem sporo. Nic dziwnego, że kwestia instalacji licznika wysokiej jakości jest tak pilna. Jak uniknąć błędów przy wyborze, a co za tym idzie, przy dalszym płaceniu za kilowat / godziny? Pomoże to redaktorom strony „best-pl.designuspro.com”, która przygotowała dla Państwa przegląd najlepszych liczników energii elektrycznej do mieszkań i domków.

Z historii

Przy pierwszych eksperymentach z elektrycznością, które mogli w jakiś sposób „uspokoić”, powstał problem pomiaru i obliczenia tej siły. Pierwsze kroki w tym kierunku postawił jako pierwszy Andre Ampere, który był w stanie zdefiniować pojęcie - natężenie prądu, a nieco później inny naukowiec, Georg Ohm, wyprowadził swoje słynne prawo określające zależność między napięciem a prądem.

Pierwszy licznik, wynaleziony przez Thomasa Edisona, był typu galwanicznego. Zawierała komórkę z cieczą galwaniczną, w której umieszczono przewodzącą płytkę. Zważono go przed zainstalowaniem w ogniwie i po pewnym czasie przepuszczania przez niego prądu. Różnica w wadze wskazywała na zużycie energii elektrycznej. Oczywiście taki licznik był bardzo drogi, niewygodny, a co najważniejsze bezużyteczny dla użytkownika, ponieważ ogniwo galwaniczne było szczelne. Dlatego wielu inżynierów i firm pracowało nad licznikiem, który był w stanie wizualnie zademonstrować zużycie energii elektrycznej z większą dokładnością.

Dokonała tego firma Westinghouse, której inżynier Oliver Schellenberger w 1894 roku stworzył pierwszy indukcyjny licznik energii elektrycznej. Aż do około 1980 roku, poprawiając, zwiększając dokładność, zmniejszając się, pracował wszystko na tej samej zasadzie indukcji, dopóki nie pojawił się hybrydowy licznik. „Trwał” jednak szybko ustępując miejsca licznikom elektronicznym.

Typy liczników

Zgodnie z zasadą działania liczniki są podzielone na:

 • Liczniki indukcyjne lub, jak się je również nazywa, mechaniczne;
 • Elektroniczny, w którym obliczenie zużycia energii elektrycznej odbywa się za pomocą mikrokontrolera;
 • Hybrydowy, łączący typ mechaniczny i elektroniczny.

Ponadto dzielą się na:

 • Zasilany prądem stałym (przemysłowy);
 • Jednofazowe - powszechne w domach miejskich;
 • Trójfazowe - dla sieci 380 V, zwykle używanej poza granicami miasta.

Aby jednak zrozumieć zalety i wady poszczególnych urządzeń oraz zdecydować, które z nich lepiej umieścić w mieszkaniu, a które w kraju, należy dokładnie zapoznać się z zasadą ich działania.

Jak są ułożone


Jedna z pierwszych, indukcyjna, składała się z dwóch cewek elektromagnetycznych. Pierwszy był podłączony bezpośrednio do obwodu elektrycznego, określał natężenie prądu, drugi równolegle określał napięcie sieci.Cewki elektromagnetyczne zostały umieszczone naprzeciw siebie z niewielką szczeliną, przez którą przeszedł przewodzący aluminiowy dysk, którego obrót był przenoszony przez przekładnię ślimakową na wyświetlacz z liczbami. Odpowiednio, im więcej energii elektrycznej jest zużywane, tym bardziej dysk się obraca. Licznik trójfazowy różni się tylko obecnością dodatkowych cewek dla każdej z faz.

Electronic to modułowa konstrukcja składająca się z następujących części:

 • Przetwornik prądu (analog cewki elektromagnetycznej prądu);
 • Blok przetwornika napięcia (analog cewki elektromagnetycznej napięciowej);
 • Moduł do mnożenia danych z dwóch poprzednich bloków;
 • Mikroprocesor, który odbiera sygnał impulsowy z modułu zwielokrotniania danych w celu dalszego przetwarzania;
 • Trzy kolejne jednostki są podłączone do mikroprocesora, pamięci o dostępie swobodnym (RAM), wyświetlacza ciekłokrystalicznego (LCD), przekaźnika elektronicznego;
 • A dla możliwości przesyłania informacji na odległość, na przykład przez Wi-Fi, pamięć RAM jest sparowana z portem optycznym.

Elektroniczne taksometry również dzielą się na jednotaryfowe i wielotaryfowe. Te drugie różnią się od poprzednich wbudowaną pamięcią, która pamięta, ile energii zużyto w dzień, a co w nocy. Istnieją taksometry wielostawkowe, które uwzględniają kilowat / godzinę o różnych porach dnia.

Jaka jest różnica między nimi? Idealnie byłoby, gdyby przedsiębiorstwa energetyczne, podobnie jak sama podstacja, skorzystały na równomiernym rozłożeniu zużycia. Jak zwykle, główne moce szczytowe przypadają na dzień, wieczorem, aw nocy moce są po prostu na biegu jałowym lub jeśli mówimy o elektrociepłowniach spalają paliwo nieekonomicznie. Dlatego ustalane są taryfy, które stymulują zużycie energii w nocy, kiedy rodzina może z oszczędnościami samodzielnie prać i zmywać naczynia. To jednak tylko idealny schemat. Faktem jest, że to, ile kilowat kosztów energii jest zwykle określane przez kombinację kilku stron. Takich jak dostawcy energii elektrycznej i działy mieszkaniowe. A jeśli łańcuch składa się tylko z dwóch stron, to pośredni procent „oszukiwania” będzie niewielki. W związku z tym różnica między stawkami dziennymi i nocnymi pozostanie. Ale jeśli łańcuch pośredników składa się z większej liczby ogniw, wówczas likwidowana stopa procentowa może zniwelować tę różnicę. W związku z tym można doradzić, który z nich lepiej kupić - jednorazowy, dwustawowy lub wielotaryfowy ES - tylko na podstawie konkretnego harmonogramu taryfowego.

Wszystkie typy liczników mają jednak swoje zalety, ale i wady.

Indukcja ma następujące zalety:

 • Wysoka trwałość do 15 lat włącznie;
 • Rzadziej pękają;
 • Przystępna cena;
 • Niewrażliwy na przepięcia.

Niedogodności:

 • Duży błąd, szczególnie w przypadku starszych modeli;
 • Możliwość złośliwej ingerencji z zewnątrz;
 • Obliczenie kwoty płatności musi zostać wykonane przez użytkownika;
 • Jest to bezużyteczne przy opłacalnym wielotaryfowym harmonogramie płatności.

Elektronika ma następujące zalety:

 • Wysoka celność;
 • Czytelny ekran;
 • Obsługa rozliczeń wielotaryfowych;
 • Możliwość samodzielnego przesyłania danych do dostawcy energii elektrycznej.

Niedogodności:

 • Wrażliwość na przepięcia;
 • Wysoka cena;
 • Niska łatwość konserwacji;
 • Trudność w obsłudze;
 • Wysoki koszt naprawy.

Co musisz wiedzieć o instalacji ES


Istnieje kilka powodów, dla których może być wymagany nowy taksometr. Przede wszystkim jest to zamiennik starego, na przykład przy przejściu z indukcji na elektronikę. W przypadku przekroczenia interwału sprawdzania lub wewnętrznych, zewnętrznych uszkodzeń ES.

Najważniejszą rzeczą przed zakupem, instalując licznik dowolnego projektu, jest podjęcie decyzji, ile faz znajduje się w Twojej sieci.

Drugim najważniejszym parametrem jest szacunkowa moc ES. Można ją obliczyć niezależnie, na podstawie całkowitej, szczytowej mocy wszystkich urządzeń elektrycznych pracujących w Twoim domu, w tym podgrzewanych podłóg, a także z rezerwą określonego procentu. Lub weź za podstawę moc starego ES. Przeciętne liczniki mają prąd o przepływie 60 amperów, czyli około 13 kilowatów.Najlepiej jednak skonsultować się z elektrykiem z działu mieszkaniowego lub firmy zarządzającej. Zamontuje także taksometr, z wyprzedzeniem podpowie, który panel montażowy ma być, doradzi z kim się skontaktować w sprawie rejestracji ES, rejestruje go. Przecież nie ma jasnych reguł co do tego, kto ponosi odpowiedzialność finansową za bezpieczeństwo, regularną wymianę taksometru. Może to być właściciel mieszkania, firma zarządzająca, a nawet dostawca energii elektrycznej.

Jak wybrać ES, który najbardziej Ci odpowiada


Urządzenie dobierane jest na podstawie przewidywanych warunków pracy, stawek taryfowych ustalonych przez dział mieszkaniowy lub dostawcę energii elektrycznej, klasy dokładności urządzenia oraz preferencji estetycznych.

Jeśli Twoim kryterium wyboru jest prostota, niezawodność, podczas instalowania ogniwa słonecznego w wiejskim domu, letniej rezydencji, w której rzadko bywasz, ale gdzie często występują przeciążenia, najlepszą opcją jest taksometr indukcyjny. Na zewnątrz lub wewnątrz, w zależności od miejsca proponowanej instalacji. Ale w przypadku licznika krajowego, a tym bardziej licznika ulicznego, głównym parametrem jest możliwość pracy w temperaturach poniżej zera. W końcu nikt nie mieszka na wsi zimą, pomieszczenie nie jest odpowiednio ogrzewane, a jeśli ES nie wytrzyma temperatur ujemnych, doprowadzi to do nieuniknionego rozpadu.
Bardziej precyzyjnym, trwale sterowanym urządzeniem jest urządzenie elektroniczne, które zapewnia właścicielowi mieszkania w budynku wielokondygnacyjnym szerszą funkcjonalność i odpowiedni wygląd.

Najlepsi producenci

Kwestia trwałości, długiej żywotności bez naprawy, dokładności zależy całkowicie od producenta urządzenia. Bardzo często same duże firmy energetyczne zalecają, która firma lepiej kupić urządzenie, a nawet konkretny model. Oczywiście możesz samodzielnie dokonać wyboru, ale warto przeczytać opinie o producencie na portalach i forach internetowych. Niektóre z najbardziej znanych firm krajowych to:

 • Incotex to sprawdzona fabryka, najlepsza wśród podobnych producentów urządzeń elektrycznych, której doświadczenie produkcyjne sięga ponad 15 lat. Produkuje popularne modele ES pod marką Mercury;
 • Taipit to grupa przedsiębiorstw z Petersburga, która od 1999 roku produkuje liczniki energii elektrycznej po przystępnych cenach pod nazwą „NEVA”;
  Leningradzkie Zakłady Elektromechaniczne (LEMZ) to najstarsze przedsiębiorstwo w ZSRR, znane ze swoich wyrobów od lat dwudziestych XX wieku.
 • Energomera to stosunkowo młoda, obiecująca firma, która od 2010 roku produkuje liczniki energii elektrycznej pod tą samą nazwą.

General Electric, Elster Group i ABB są znane ze swoich produktów wśród zagranicznych producentów.

Ocena wysokiej jakości liczników energii elektrycznej do mieszkań i domków

Liczniki jednostopniowe

LEMZ TSE2726-SOLO G05


Prosty model z zaokrągloną tarczą. Będzie to niewątpliwa zaleta, jeśli zmieniasz swój stary licznik zainstalowany w pudełku o określonym kształcie. Ponadto przewidziana jest specjalna grupa styków do zaciskania przewodów bez silnego uderzenia fizycznego, chroniąc w ten sposób je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Urządzenie działu mieszkaniowego ucieszy fakt, że ma odwrotny ogranicznik. Oznacza to, że nie można „odkręcić” odczytów.

LEMZ TSE2726-SOLO G05

Zalety:

 • Odnosi się do kategorii budżetu ES;
 • Możliwość zdalnego połączenia z ASKUE (zautomatyzowany system monitorowania i pomiaru energii elektrycznej);
 • Czteroletnia gwarancja;
 • Okres weryfikacji to 16 lat.

Niedogodności:

 • Tarcza, przestarzały wygląd.

Merkury 201,5


Kolejnym urządzeniem z tej serii jest niedrogi ES w kategorii cenowej do 1000 rubli. Jednocześnie ma dobre właściwości, może pracować w szerokim zakresie temperatur od +55 do - 40.

Zalety to szczelność obudowy, szybki montaż i kompaktowe rozmiary.

Model INCOTEX Mercury 201,5
Liczba faz Jeden
Rodzaj urządzenia Hybrydowy
Ile taryf obsługuje Pojedyncza stawka
Klasa dokładności 1
Maksymalny prąd 60 A
Wymagane napięcie / częstotliwość sieci 220 W, 50 Hz
Merkury 201,5

Zalety:

 • Niska cena;
 • Montaż na szynie DIN;
 • Ścisłość.

Niedogodności:

 • Zawyżone odczyty;
 • Korpus jest nierozłączny, nie można go naprawić.

ENERGOMERA CE 101 R5 145


Prosty taksometr jednofazowy o solidnej obudowie, niewielkich rozmiarach i wadze. Mocowanie odbywa się w typowym ekranie poprzez szynę DIN za pomocą śrub. Odczyty taksometru są łatwe do odczytania dzięki łatwym do odczytania liczbom. Zakres klimatyczny jest szeroki - minus 30 / plus 70.

ENERGOMERA CE 101 R5 145

Zalety:

 • Dopuszczalna dokładność;
 • Ładny projekt.

Niedogodności:

 • Wskazane jest, aby zabezpieczyć obudowę zwiększoną wilgocią.

Wielotaryfowość

Abb FbB 11205-108


Wielofunkcyjne urządzenie dwustopniowe znanej szwedzkiej firmy ABB. Charakterystyczna cecha - przełączanie, zmiana skali taryfowej można wykonać ręcznie lub zgodnie z harmonogramem. Ponadto Abb FbB 11205-108 pokazuje datę, dokładny czas na wyświetlaczu LCD.

Model Abb FbB 11205-108
Liczba faz Jeden
Rodzaj urządzenia Elektroniczny
Ile taryf obsługuje Dwie taryfy
Klasa dokładności 1
Maksymalny prąd 80 A
Wymagane napięcie / częstotliwość sieci 220 W, 50 Hz
Abb FbB 11205-108

Zalety:

 • Obudowa odporna na kurz i wilgoć;
 • Szeroka funkcjonalność;
 • Wysoka niezawodność;
 • Precyzja.

Niedogodności:

 • Ustawienie trudności;
 • Średnia cena to około 6000 rubli.

ENERGOMER CE102 S7


Uniwersalne urządzenie, które ma kilka stopni bezpieczeństwa, w tym ochronę pamięci przed rozłączeniem, przepięciem w sieci i zmianami wprowadzonymi przez osoby trzecie. Jest to niezwykle ważna funkcja, biorąc pod uwagę obsługę czterech taryf, z późniejszym przechowywaniem danych przez cały rok użytkowania. Co więcej, odczyty można wykonywać nawet przy braku prądu. Ważnym plusem dla osób starszych będzie funkcja podświetlenia, możliwość dostosowania czasu wyświetlania liczb na wyświetlaczu. Jednak funkcje te, podobnie jak wiele innych, zależą od podtypu modelu.

Model ENERGOMER CE102 S7
Liczba faz Jeden
Rodzaj urządzenia Elektroniczny
Ile taryf obsługuje Cztery
Klasa dokładności 1
Maksymalny prąd 60 A
Wymagane napięcie / częstotliwość sieci 220 W, 50 Hz
ENERGOMER CE102 S7

Zalety:

 • Transfer danych do ASKUE;
 • Weryfikacja po 16 latach;
 • Praca w niskich, wysokich temperaturach, przy dużej wilgotności (+ 70 / -45, do 98%);
 • Ergonomiczny styl
 • Przechowuje otrzymane informacje przez 30 lat;
 • Intuicyjny interfejs.

Niedogodności:

 • Czasami pojawia się montaż niskiej jakości.

TAIPIT NEVA 303 1S0


Popularność modeli firmy Taipit wynika przede wszystkim z wysokiej dokładności produktów o doskonałych walorach użytkowych i użytkowych. NEVA 303 1S0 jest tego bezpośrednim dowodem. Urządzenie może pracować w domu, ponieważ jego korpus jest chroniony przed wilgocią, kurzem, silnym polem magnetycznym na zewnątrz. Ponadto materiał obudowy nie pali się w przypadku pożaru, co sprawia, że ​​jest po prostu nieoceniony do instalacji w sektorze prywatnym.

Model TAIPIT NEVA 303 1S0
Liczba faz Trójfazowy
Rodzaj urządzenia Hybrydowy
Ile taryf obsługuje Pojedyncza stawka
Klasa dokładności 1
Maksymalny prąd 60 A
Wymagane napięcie / częstotliwość sieci 220 W, 50 Hz
TAIPIT NEVA 303 1S0

Zalety:

 • Pięcioletnia gwarancja;
 • Niezawodne urządzenie w przystępnej cenie.

Niedogodności:

 • Okresowe awarie oprogramowania.

Merkury 231 AT-01 I.


Inteligentny licznik zdolny do autonomicznej diagnostyki wykrywania wewnętrznych usterek, dokonywania korekt w sieci taryfowej bez odłączania od sieci, z pamięcią rozliczeniową do 11 miesięcy pracy. Jest używany zarówno przez osoby prywatne, jak i obiekty komercyjne ze względu na jego szeroką wszechstronność zastosowania.

Model Merkury 231 AT-01 I.
Liczba faz Trzy
Rodzaj urządzenia Elektroniczny
Ile taryf obsługuje Cztery
Klasa dokładności 1
Maksymalny prąd 60 A
Wymagane napięcie / częstotliwość sieci 220 W, 50 Hz
Merkury 231 AT-01 I.

Zalety:

 • Dopuszczalna cena;
 • Odczyt danych przez optyczny port podczerwieni;
 • Rozliczanie dla 16 stref czasowych;
 • Wysoki stopień niezawodności.

Niedogodności:

 • Uwzględnia tylko aktywną, używaną moc.

Wniosek

Z oczywistych względów nie mogliśmy omówić wszystkich zawiłości związanych z zakupem, instalacją i towarzyszącymi im procedurami prawnymi.Dlatego też oczekujemy od Państwa porad, zaleceń, na co zwrócić uwagę przy wyborze, rejestracji takich urządzeń. Zawsze z przyjemnością przeczytamy Twoje komentarze pod artykułem.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *