🌊 Najlepsze systemy nawadniania kroplowego na 2020 rok

0

Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” oferuje przegląd najlepszych systemów nawadniania kropelkowego. To narzędzie jest niezastąpionym pomocnikiem każdego ogrodnika. Czasy ręcznego nawadniania należą już do przeszłości. Systemy nawadniające oszczędzają czas i wysiłek, a wysokiej jakości narzędzie całkowicie automatyzuje proces nawadniania. Ponadto nie są drogie i służą przez wiele lat.

Do czego służy wymagany system nawadniania kropelkowego?

Nawadnianie kroplowe jest zorganizowane w taki sposób, że gleba i rośliny są automatycznie nawadniane. Główną zaletą tego narzędzia ogrodniczego jest oszczędność wody. Wszystko jest ułożone w następujący sposób. Woda jest dostarczana z osobnego zbiornika (często używa się do tego dużej beczki) i przechodzi przez filtr, a następnie przez wąż. Możesz regulować dopływ wody za pomocą specjalnego kranu.

Zestaw do nawadniania kropelkowego składa się z następujących części. Główną częścią jest taśma ociekowa, na której (w pewnej odległości) znajdują się otwory wodne. Jest też rurka-wąż, filtry do wody i różne drobiazgi.

Korzyści:

 • niska cena;
 • różnorodność konfiguracji systemu;
 • nawadnianie łóżek i szklarni w dowolnym momencie;
 • montaż nie wymaga specjalnej wiedzy;
 • zapewnienie jednolitej wilgotności gleby;
 • ochrona roślin przed uszkodzeniem;
 • lepsza wydajność;
 • nie wymaga obecności człowieka.

Jednolite automatyczne nawadnianie przyczynia się nie tylko do zwiększenia ilości plonu, ale także do jego jakości. Przy takim podlewaniu chwasty nie są nasycone wilgocią, dlatego prawie nie rosną, a przy nawożeniu przez nawadnianie kroplowe składniki odżywcze są znacznie lepiej wchłaniane.

Rodzaje systemów nawadniania kropelkowego

Istnieje kilka rodzajów systemów nawadniających. Różnią się funkcjonalnością i strukturą urządzenia. Ogólnie wszystkie systemy są podzielone na 2 grupy:

 1. Automatyczny.
 2. Nie automatycznie.

Te pierwsze nie wymagają obecności ogrodnika, ponieważ są wstępnie zaprogramowane na czas nawadniania, a drugie wymagają jego obecności - mieszkaniec lata musi własnymi rękami włączać i wyłączać wodę, a także regulować ciśnienie.

2 więcej typów:

 1. Z liniami kroplowymi. Taki wynalazek to sztywny, długi wąż odporny na działanie promieni słonecznych. Kroplowniki są instalowane na całej jego długości, z których każdy jest odpowiedni dla jednej rośliny lub jednego krzaka. Te zakraplacze mogą być regulowane automatycznie za pomocą nasadki lub mogą dostarczać stałą ilość wody na godzinę. Nawadnianie za pomocą linii kroplujących jest dwojakiego rodzaju - kompensowane i nieskompensowane. Te pierwsze uwzględniają nawierzchnię, nachylenia i ilość zabrudzeń. Te ostatnie są bardziej odpowiednie dla zwykłych łóżek z równą ulgą.
 2. Z taśmami kroplowymi. Odpowiednia na jednolite rabaty, na których rośliny są jednakowo oddalone od siebie. Ponieważ sama taśma jest polietylenowa, nie jest trwała. Będzie musiał zostać wymieniony po 2-3 latach.

System nawadniania kropelkowego DIY

Doświadczeni ogrodnicy często sami instalują te systemy. Wymaga to zbiornika wody. Można go pompować wodą lub zbierać z dachu. Rurociąg jest podłączony do tego zbiornika, a od niego jest już wąż, który rozgałęzia się wzdłuż łóżek.

Wcześniej należy obliczyć dzienną objętość wody niezbędną do utrzymania normalnej wilgotności roślin. W przypadku dużych krzewów i drzew lepiej jest zainstalować wiele otworów, ponieważ wymagają one więcej płynu.

Zegar do regulacji czasu i ilości nawadniania można znaleźć w sklepie ogrodniczym. Działa na baterie i posiada 2 skale. Z jednej strony dostosowuje się czas nawadniania, z drugiej - częstotliwość.

Pierwszym etapem montażu jest podłączenie rurki z filtrem do zbiornika z wodą. Następnie możesz ustawić zegar i podłączyć wszystkie pozostałe rury. Teraz cały system jest rozłożony tak, aby nawadnianie odbywało się równomiernie.

Aby domowe narzędzie służyło przez długi czas, ważne jest przestrzeganie następujących zasad:

 • Raz na tydzień lub dwa usuwaj zanieczyszczenia z filtrów.
 • W przypadku stosowania w systemie nawozowym lepiej jest używać łatwo rozpuszczalnych nawozów. Następnie przepłucz wszystko czystą wodą.
 • Przed czyszczeniem systemu na zimę należy go dokładnie wysuszyć.

Jak wybrać zestaw do nawadniania kroplowego

Wybierając to narzędzie ogrodnicze, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj systemu. Który będzie wygodny do tego konkretnego ogrodu warzywnego lub ogrodu, do tego układu siedzeń i rodzaju łóżek.

Warto wziąć pod uwagę grubość ścianki taśmy ociekowej. Od tego zależy okres użytkowania całego mechanizmu. Im grubsza taśma, tym bardziej odporna na uszkodzenia zewnętrzne. Standardowe rozmiary taśm to 5, 6, 8, 10 i 15 mil.

Kolejnym ważnym szczegółem jest odległość między otworami irygacyjnymi („odstęp taśmy”). Minimalną odległość stosuje się w przypadku roślin sadzonych blisko siebie - są to cebula i koper. Do nawadniania ziemniaków potrzebna jest maksymalna odległość.

Ciśnienie robocze dobiera się na podstawie grubości ścianek rur. Im wyższe ciśnienie, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia pasów. Należy go również wybrać na podstawie zużycia wody.

Ocena najlepszych systemów nawadniania kroplowego

Automatyczne systemy nawadniające z ogrodzeniem z wodociągu

GARDENA zestaw do szklarni 1373-20

Zestaw z ogrodzeniem wodociągowym umożliwia podlewanie w szklarni do 24m2. Nadaje się do nawadniania korzeni papryki, pomidorów i bakłażanów. W razie potrzeby możesz kupić ekspander i zwiększyć ilość zakraplaczy.

Dołączone są również rozpylacze kroplowe, które zapewniają pełną wilgotność plonu.

Cena - 3869 rubli.

GARDENA zestaw do szklarni

Zalety:

 • automatyzacja;
 • możliwość rozszerzenia liczby podlewanych roślin;
 • łatwość użycia;
 • prosty montaż;
 • długa żywotność.

Niedogodności:

 • zestaw nie zapewnia trybów nawadniania dla różnych roślin.

Zestaw źródeł KPK-100

Zestaw można stosować w warzywniaku, szklarni, szklarniach. Woda jest dostarczana do korzeni przez wyloty. Aby nawilżanie przebiegało bez żadnych problemów, lepiej jest użyć przyłącza do wodociągu, ale można regulować przepływ przez zbiornik, który powinien wznieść się o ponad 1 metr.

Podlewanie odbywa się w taki sposób, aby polepszyć jakość plonu. W zestawie znajdują się filtry czyszczące, które zapobiegają zapychaniu się łóżek.

Koszt zestawu to 2490 rubli.

Zestaw źródeł KPK-100

Zalety:

 • wysoka odporność na zużycie części;
 • automatyzacja (podlewanie odbywa się bez interwencji człowieka);
 • łatwa instalacja i konfiguracja;
 • żywotność sięga 8 lat.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Zestaw do nawadniania kropelkowego Aqua Planet 60 z timerem

Zestaw Aqua Planet działa nie tylko ze zwykłego pojemnika, ale także z sieci wodociągowej. Po podłączeniu do źródła wody rośliny będą nawadniane zimną wodą, a woda w zbiorniku będzie podgrzewana, a więc ciepła.

Zestaw do nawadniania zawiera timer. Na nim możesz ustawić czas podlewania - od 1 minuty do 2 godzin.Uwzględniono również częstotliwość nawadniania - od 1 raz na godzinę do 1 raz w tygodniu. Wyboru dokonuje się w oparciu o potrzeby uprawy.

Koszt to 2940 rubli.

Zestaw do nawadniania kropelkowego Aqua Planet 60 z zegarem

Zalety:

 • mechanizm nawadnia rośliny, aby umożliwić im oddychanie;
 • zapobieganie chorobom roślin spowodowanym złej jakości nawadnianiem;
 • oszczędność wody i czasu ogrodników;
 • jakość szczegółów.

Niedogodności:

 • nie jest przeznaczony do podlewania zimą.

MyFazenda Zestaw do nawadniania kropelkowego 4 metry do szklarni

Zestaw przeznaczony do podlewania szklarni. Zawiera 8-metrowy wąż i zakraplacze na 26 roślin. Dopływ wody można podłączyć zarówno z sieci wodociągowej, jak i ze zbiornika.

Dzięki mechanizmowi „My Fazenda” rośliny są uszlachetniane, a plon rośnie 2-3 krotnie. Ponadto mieszkańcy lata uwolnili czas od nawadniania gleby, ponieważ wszystko działa automatycznie.

Koszt to 489 rubli.

MyFazenda Zestaw do nawadniania kropelkowego 4 metry do szklarni

Zalety:

 • niska cena;
 • łatwa instalacja.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

ECOTEC Aquarel. Profi

Zestaw przeznaczony do użytku na wsi, w szklarniach, na łóżkach. Przeznaczony do zbiorów do 64 sztuk. Główny wąż ma 20 metrów długości i może pomieścić do 5 łóżek. W zestawie oprócz węża znajdują się trójniki, wtyczki, zakraplacze oraz łącznik.

Ecotec może pobierać wodę nie tylko z sieci wodociągowej, ale także z dowolnego innego pojemnika - na przykład beczki. Ważne jest tylko, aby pojemnik znajdował się w odległości co najmniej 1 metra od podłoża. Zużycie płynu jest znacznie zmniejszone dzięki systemowi kroplowemu - 1,6 litra na 1 zakraplacz.

Koszt to 3590 rubli.

ECOTEC Aquarel. Profi

Zalety:

 • podlewanie dużej liczby roślin.

Niedogodności:

 • zestaw nie zawiera filtra czyszczącego i timera;
 • wysoka cena.

Zestaw HOZELOCK 7023

Zestaw do nawadniania Hozelock nadaje się do szklarni, ogrodów warzywnych, rabat kwiatowych. Mechanizm jest automatyczny, więc ustawiając podlewanie można bezpiecznie opuścić teren ogrodu.

W zestawie regulatory przepływu i ciśnienia wody. Pozwala to na regulację nawadniania. Szczegółowe instrukcje wyjaśniają, jak podłączyć system. Instalacja nie zajmie dużo czasu. Nawilżanie kroplowe jest przeznaczone dla powierzchni do 10 metrów kwadratowych i 10 roślin.

Koszt to 4380 rubli.

Zestaw HOZELOCK 7023

Zalety:

 • automatyzacja;
 • nie musisz niczego kupować;
 • oszczędność wody i czasu;
 • łatwa instalacja;
 • szczegóły dotyczące jakości;
 • długa żywotność.

Niedogodności:

 • nadaje się tylko do silnego ciśnienia wody.

Zestaw KARCHER 2.645-238.0

Mechanizm znanej marki przeznaczony jest do łóżek do 15 metrów i do 34 roślin. Jest podłączony do źródła wody pod wysokim ciśnieniem. Ciśnienie może wynosić do 4 barów.

Kompletny zestaw zawiera wąż o długości 10 metrów, łącznik i trójnik, filtr do czyszczenia, zakraplacze i łącznik. Dołączona jest instrukcja, która szczegółowo wyjaśnia proces instalacji.

Koszt to 4846 rubli.

Zestaw KARCHER 2.645-238.0

Zalety:

 • trwałość;
 • rentowność;
 • lekkie szczegóły.

Niedogodności:

 • niewykryty.

Systemy nawadniające z ogrodzeniem ze zbiornika

Beetle Zestaw do nawadniania kropelkowego z pojemnika

 Ten zestaw jest przeznaczony na 60 roślin i odległość do 18 metrów. Znajduje zastosowanie zarówno w ogrodzie, jak iw szklarniach. Podlewanie odbywa się bezpośrednio do korzeni. W zestawie znajduje się również minutnik, za pomocą którego można regulować czas dostawy wody.

Zużycie systemu jest dość ekonomiczne - 4 litry na jeden zakraplacz. Średnio zajmuje 240 litrów na godzinę. W skład „Beetle” wchodzą również: złączka do podłączenia do pojemnika, zakraplacze, kranik, wieszak na rurkę, filtr do czyszczenia itp.

Średni koszt to 1290 rubli.

Beetle Zestaw do nawadniania kropelkowego z pojemnika

Zalety:

 • trwałość;
 • wygodny i intuicyjny montaż;
 • rentowność.

Niedogodności:

 • przeznaczony dla niewielkiej liczby roślin;
 • sztywny materiał węża.

AquaDusya

Podlewanie „AquaDusya” umożliwia nawadnianie ogrodu lub warzywnika bez zajmowania dużo czasu. Ogrodnik musi tylko otworzyć i zamknąć kran z dopływem wody, mechanizm zajmie się resztą. Przeznaczony jest dla 60 roślin.Główna rura łączy się ze zbiornikiem na wodę (brak w zestawie), a węże kroplowe znajdują się u nasady. Długość węża dołączonego do zestawu to 12 metrów. Przeznaczony jest do montażu pod ziemią.

Cena - 1750 rubli.

system nawadniania kropelkowego AquaDusya

Zalety:

 • wygoda użytkowania;
 • oszczędność wody podczas podlewania;
 • proste instrukcje instalacji.

Niedogodności:

 • krótki wąż;
 • krótki termin przydatności do spożycia.

64 pakiet zielonego pomocnika

Zestaw przeznaczony na 119 elementów. Podłączany jest do zbiornika za pomocą 20-metrowego węża. Podlewanie roślin odbywa się bez zewnętrznego ciśnienia i pomp. Woda wpływa do węża ze zbiornika, który powinien znajdować się tuż nad ziemią.

W zestawie wszystko co potrzebne do montażu: zakraplacze, filtr, licznik czasu nawadniania. Nawadnianie tym systemem nie zanieczyszcza gleby, nie wysusza jej i nie pozostawia kałuż.

Koszt - 2299 rubli.

Pakiet zielonego pomocnika

Zalety:

 • wygodna instalacja konstrukcji;
 • uniwersalność zastosowania;
 • Oszczędzać wodę;
 • wychwytuje dużą liczbę roślin.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

AquaDusya Start LCD

Urządzenie nawadniające z poborem wody z pojemnika firmy „AquaDusya” to automatyczny mechanizm, który działa na baterie. Przeznaczony jest do podlewania 50 roślin metodą korzeniową za pomocą zakraplaczy ołówkowych.

Wąż łączy się z beczką wypełnioną wodą. Dopływ wody do nawadniania jest regulowany za pomocą timera, w którym wybiera się czas nawadniania i ilość dostarczanej wody. Do mechanizmu przymocowany jest również czujnik kontroli przepływu wody, co sprawia, że ​​przepływ jest jeszcze bardziej ekonomiczny.

Koszt to 6990 rubli.

AquaDusya Start LCD

Zalety:

 • łatwy w użyciu;
 • automatyczne podlewanie;
 • ustawienie częstotliwości nawadniania;
 • możliwość doczepienia dodatkowych zakraplaczy.

Niedogodności:

 • krótka długość węża;
 • niestabilność na zimno;
 • wysoka cena.

 

Zestaw z pomidora Signor

Zestaw do nawadniania bez automatyki przeznaczony jest do nawadniania 60 roślin. Wąż nadaje się do małych łóżek o długości do 12 metrów. Woda jest dostarczana do systemu przez pojemnik - na przykład beczkę.

Timer zasilany jest dwoma bateriami. Za jego pomocą dostosowuje się częstotliwość podlewania - od 1 do 7 dni, po 1 do 72 godzinach. Schemat nawadniania jest prosty. Główny wąż jest podłączony do beczki o pojemności ponad 200 litrów, a od niej są gałęzie, w których znajdują się zakraplacze.

Koszt to 1800 rubli.

Zestaw z pomidora Signor

Zalety:

 • niska cena;
 • kompaktowe opakowanie;
 • prosta instrukcja montażu;
 • możliwość powiększenia nawadnianych roślin za pomocą ekspanderów.

Niedogodności:

 • krótki okres trwałości sprzętu.

Zestaw Masterprof Droplet

Kropla nadaje się do nawadniania na zewnątrz. Wąż z kroplownikami wystarcza na 4 łóżka o długości do 10 metrów każde. Dostępność towarów tłumaczy się brakiem automatyzmu tego systemu. Podlewanie odbywa się z pojemnika, który można podnieść o 1,5 metra.

Cena za zestaw to 490 rubli.

Zestaw Masterprof Droplet

Zalety:

 • łatwość montażu;
 • wygodna obsługa;
 • oszczędność wody i czasu ogrodników.

Niedogodności:

 • brak filtra do oczyszczania wody;
 • brak regulacji przepływu wody.

Systemy nawadniania kroplowego to prawdziwe odkrycie dla letnich mieszkańców i ogrodników. Wygoda w instalacji i użytkowaniu oszczędza czas, a automatyzacja procesu pozwala nie monitorować zwilżania terenu.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię