🍷 Najlepsze wina słodkie na rok 2020

0

Wybierając wino na świąteczny stół, nasz rodak często znajduje się w trudnej sytuacji. Które kupić: wytrawne, półwytrawne, czerwone, różowe lub białe. Wino słodkie, jako opcja, jest ostatnią rzeczą, którą większość kupujących bierze pod uwagę, biorąc pod uwagę, że jest to coś w rodzaju koktajlu alkoholowego z syropem cukrowym. I na próżno. W prawdziwym słodkim winie nie ma syropu cukrowego. Niestety te próbki za 500 rubli, które są wyłożone półkami naszych supermarketów, reprezentują tylko ten obrzydliwy bałagan, którego nie można nazwać winem. Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” przedstawia ranking najlepszych win słodkich na rok 2020, opracowany przez profesjonalnych sommelierów i kupców.

Historia winiarstwa i jego rozwój w krajach świata

Ludzkość zajmuje się produkcją wina od 5-7 tysięcy lat. Za kolebkę tej produkcji uważa się Azję Mniejszą i Azję Środkową, kraje Kaukazu, Syrię i Mezopotamię. Starożytni Egipcjanie nazywani są jednymi z pionierów w produkcji napojów odurzających. Był przygotowany na uroczystości i święta. Konsumpcja nie była ogromna, dlatego produkcja nie wyróżniała się dużymi ilościami.

Starożytna Grecja i Cesarstwo Rzymskie

Około trzech tysięcy lat temu okupacja ta powstała w starożytnej Helladzie. Szczególnie znane były z nich Lesbos, Cypr, Kreta, Chios i Samos. Liczbę uprawianych odmian winorośli i odurzających produktów jego fermentacji oszacowano wówczas na półtora setki.

Proces fermentacji trwał sześć miesięcy lub dłużej w pojemnikach poddanych fumigacji siarką i umieszczonych w piwnicach. Wina słodkie fermentowały na zimno, a czasem podawano do nich rodzynki. Fermentacja takiego produktu przebiegała powoli, od 5 do 10 lat. Następnie wlano go do amfor, na powierzchni których uformowano nalepki z oznaczeniem roku zbioru, miejsca produkcji produktu, koloru i dodatków. Grecy dodawali do swoich napojów:

 • Sól;
 • popiół;
 • biała glinka do klarowania (usuwanie zmętnienia po fermentacji);
 • Oliwa z oliwek;
 • kochanie;
 • tymianek;
 • cynamon.

Ta lista dodatków jest również używana przez współczesnych winiarzy. Produkt starożytnych Greków był gęsty, mocny i skoncentrowany. Gęstość napoju nadały suszone jagody i dodatki do miodu. Chcąc, aby wino było mniej skoncentrowane i odurzone, starożytni Grecy rozcieńczali je wodą.

Starożytni Grecy pili wino dwa razy dziennie: rano na śniadanie i wieczorem na kolację.

Pijąc libacje, Hellenowie przestrzegali pewnego rytuału:

 • święto rozpoczęło się od użycia nierozcieńczonego wina, na cześć Dionizosa, który, jak wiemy, był bogiem winiarzy;
 • wtedy trzeba było wyrzucić część zawartości z miski na podłogę (także dla chwały Dionizosa);
 • wino podawano w kraterach - misach z dwoma uchwytami - rozcieńczane wodą ze źródła;
 • libacjom towarzyszyła przyjemna rozmowa i słuchanie grających muzyków.

ta przyjemność była dostępna w starożytnej Grecji tylko dla mężczyzn. Kobiety nie miały wstępu na „degustacje” (z wyjątkiem tancerek)!

Rzymianie przejęli tę sztukę od Greków i ulepszyli technologię. Era wielkich osiągnięć słynie między innymi ze wzrostu produkcji i spożycia wina we wszystkich województwach. Najpopularniejsze były greckie Chios i Italic Falernian.

Produkcja wina w imperium wzrosła tak bardzo, że jego spożycie stało się dostępne nie tylko dla uprzywilejowanych warstw społecznych, ale także dla zwykłych ludzi, a nawet niewolników, których racja wina wynosiła 600 ml dziennie.

Cesarz Marek Aureliusz Prob zniósł ograniczenia w uprawie winogron na prowincjach i zezwolił na sprzedaż alkoholu, który wkrótce przedostał się do najodleglejszych krain starożytnego świata, w tym do krajów skandynawskich i księstw Indii.

Północna Europa

Eksport wina z Włoch do krajów północnoeuropejskich doprowadził do rozwoju winiarstwa w dolinach Renu, Dunaju, Rodanu i Loary. Stał się popularny w Skandynawii i księstwach Indii. W średniowieczu wszędzie wzrosło jego spożycie. Nadwyżki produkcji z Francji, Włoch i Hiszpanii trafiły do ​​krajów Europy Wschodniej i Rosji.

W przeciwieństwie do mieszkańców południa mieszkańcy północy woleli mocniejszy alkohol. Silne marki były poszukiwane w Anglii:

 • Madera;
 • sherry;
 • Porto;
 • Marsala;
 • Malaga.

Krym, Zakaukazia, Azja

Produkcja wina na Krymie była nadal zajęta przez greckich kolonistów. Sztuka ta, po podboju półwyspu przez muzułmanów, została praktycznie zniszczona i odrodzona dopiero po aneksji półwyspu do Rosji. Wino było produkowane w Armenii i Gruzji pięć tysięcy lat temu.

Ameryka

Wino i jego produkcja zostały sprowadzone za ocean przez Europejczyków. Proces aklimatyzacji europejskich odmian winogron trwał dość długo. Został wyprodukowany w Peru, Chile, Argentynie i Meksyku w XVI wieku. Obecnie napoje chilijskie i argentyńskie są poszukiwane na całym świecie.

Francuzi włożyli wiele wysiłku w rozwój winiarstwa w USA i dziś smakosze mogą delektować się wspaniałymi trunkami z Kalifornii, Nowego Meksyku, Wirginii, Waszyngtonu i Oregonu.

Technologia produkcji

Stosowane są różne technologie, ponieważ regiony różnią się od siebie klimatem, glebą, odmianami winogron i tradycyjnymi metodami produkcji wina. Jednak z pewnymi różnicami wszystkie technologie mają coś wspólnego.

Do produkcji wina słodkiego uprawia się winogrona o podwyższonej zawartości cukru.

Rozważmy kilka sztuczek:

 • Najłatwiej jest sztucznie zwiększyć zawartość cukru w ​​gotowym produkcie. Pomimo tego, że w niektórych krajach produkcja takiego produktu jest dość rozpowszechniona, trudno nazwać go winem.
 • Można zatrzymać proces „zjadania” przez drożdże naturalnego cukru zawartego w brzeczce. Zawartość alkoholu w tym przypadku pozostanie niska, a stężenie cukru jest wystarczająco wysokie.
 • Niektóre odmiany winorośli mają wysoką zawartość cukru. Drożdże przekształcają go w alkohol do takiej mocy, przy której (drożdże) umierają, a proces fermentacji zatrzymuje się samoczynnie. Ponadto ilość pozostałego cukru jest dość duża. Jest to najbardziej powszechny (wśród poważnych producentów) i trudny proces.
 • Utrwalanie wina. Proces fermentacji można zatrzymać, aż cukier zostanie całkowicie przekształcony w alkohol, dodając do brzeczki pewną ilość brandy. Na przykład w ten sposób uzyskuje się port.

Zawartość cukru w ​​winogronach można zwiększyć, zmniejszając wilgotność jagód (aby je wysuszyć). Istnieją 3 sposoby:

 1. Naturalny. Jagody w określonych warunkach (jesień, wysoka wilgotność, niska temperatura powietrza) pokryte są pleśnią. Jest to efekt pracy pleśni botrytis cinerea, czyli szarej zgnilizny.Ta infekcja infekuje i zabija wiele upraw, dlatego może powodować poważne choroby u ludzi i powodować alergie u osób, które są do tego predysponowane. Jeśli chodzi o winogrona, ten grzyb zjada dziury w skórce jagód, przez które wyparowuje płyn. Jagody stają się bardziej suche i jest w nich więcej cukru. W ten sposób powstają niektóre rodzaje niemieckich rieslingów, węgierskiego tokaji i francuskich sauternów. Technologia ta jest kosztowna i niebezpieczna, dlatego otrzymane w ten sposób napoje wyróżniają się wysoką ceną.
 2. Suszenie jagód. Tę procedurę można wykonać bezpośrednio na winorośli lub przez zawieszenie pęczków w specjalnym pomieszczeniu lub ułożenie ich na słomianych matach na słońcu. Tak powstają sherry Recioto della Valpolicella, Passito di Pantelleria i Pedro Ximenez.
 3. Mrożenie jagód. Tak powstaje Iceweine - wino lodowe. Na niektórych obszarach Niemiec, Austrii i Kanady zbiory są zbierane w okresie silnych mrozów (od -5 °). Tam, gdzie nie jest to możliwe, uciekają się do korzystania z lodówek. Austriackie i niemieckie Iceweins są bardzo poszukiwane.

Rodzaje win słodkich

Nazwy win słodkich są dobrze znane konsumentom krajowym. Każda marka ma swoją historię.

Madera

Vini da Madeira - wino z Madery. To nazwa regionu portugalskiego, położonego na wyspie o tej samej nazwie. Madera może być inna: wytrawna i wzmocniona, słodka i nie taka, biała i czerwona. Łączy je technologia długiego leżakowania w beczkach w wysokich temperaturach (od 30 do 45 ° C). W wyniku reakcji cukrowo-aminowej napój nabiera koloru bursztynu i niepowtarzalnego smaku karmelu z orzechami.

Madera była popularna wśród Amerykanów podczas wojny kolonialnej o niepodległość od korony brytyjskiej. Nawet ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych napisali deklarację niepodległości, popijając Maderę.

Porto

Mocne wino portugalskie. Zgodnie z prawem marketingowym tylko napoje produkowane w dolinie Douro, położonej na północno-wschodnich obrzeżach Portugalii, mogą nosić taką nazwę. Port jest klasyfikowany jako nazwa „kontrolowana przez pochodzenie”. Proces produkcji na początku nie różni się od przygotowania win wytrawnych i deserowych.

Kiście winogron są miażdżone w granitowych kadziach. Proces fermentacji trwa kilka dni, aż około 50% naturalnego cukru z jagód zostanie przekształcone w alkohol. Następnie wino jest utrwalane alkoholem winogronowym. W efekcie produkt nabiera wytrzymałości 20 stopni, a zawiera cukier w przedziale od 70 do 140 gramów na litr. Całą zimę produkt przetrzymujemy w beczkach, od czasu do czasu przelewając zawartość z jednego pojemnika do drugiego w celu usunięcia osadu.

Cahors

Wino wzmocnione czerwone. Nazwa pochodzi od francuskiego miasta Cahors. Istnieje legenda, że ​​napój spodobał się carowi Piotrowi I, który z rozkazu przydzielił go rosyjskiemu duchownemu za odprawianie rytuałów kościelnych. Jednak to tylko legenda. W rzeczywistości żeglarze najpierw poznali Cahorsa, a dopiero potem zaczął być używany w kościele do komunii. Do przygotowania Cahors używa się winogron, które zebrały co najmniej 220 mg / sm sześcienny cukru. Gotową miazgę bez wypukłości ogrzewa się do 65 ° C. Ponadto brzeczka fermentacyjna jest oddzielana od miazgi i utrwalana alkoholem winogronowym. Produkt finalny uzyskuje ciemny rubinowy kolor, miękki, aksamitny smak, moc od 11 do 16,5% oraz cukier od 165 do 193 gramów na litr.

Marsala

Tak nazywa się miasto portowe na zachodnim wybrzeżu Sycylii. Mieszkańcy wyspy od niepamiętnych czasów zajmują się winiarstwem. W lokalnej technologii była jedna osobliwość. Wino z nowego zbioru nalewano do beczek z zeszłorocznym towarem i powtarzano co roku, dzięki czemu tutejszy trunek miał niepowtarzalny smak i aromat.

Według legendy brytyjskiemu kupcowi John Woodhouse spodobało się to tak bardzo, że załadował swój statek nie sodą, jak zwykle, ale beczkami Marsali, mieszając ją z brandy, aby nie zepsuła się po drodze. Pierwsza partia nie odniosła sukcesu w Wielkiej Brytanii, ale kupiec nie zatrzymał się i kontynuował poszukiwanie optymalnego stosunku Marsali do brandy, dopóki nie osiągnął pożądanego rezultatu.Ufortyfikowana Marsala podbiła Imperium Brytyjskie bez jednego wystrzału.

Admirał Nelson świętował zwycięstwo pod Trafalgarem razem z Marsalą, nazywając je winem zwycięstwa.

Muskat

Ten rodzaj win deserowych jest szeroko znany krajowym nabywcom. Do ich produkcji uprawia się winogrona Muscat. Napój ma charakterystyczny smak i aromat dzięki nasyceniu winogron olejkami eterycznymi. Gotowa gałka muszkatołowa zawiera do 16% alkoholu i 30% cukru.

Malvasia

Nazwa słynnego słodkiego wina pochodzi od różnych białych winogron, powszechnych na Morzu Śródziemnym. Grecka „Malvasia” wyróżnia się niezwykłym smakiem i słodyczą. Jagody są starannie selekcjonowane, a następnie lekko wyciskane. W ten sposób uzyskuje się najwyższą klasę zwaną pigno. Po sprasowaniu uzyskuje się materiał do przygotowania innej odmiany - mosto.

Madera „Malvasia” to najsłodsza Madera. Winogrono, od którego pochodzi nazwa napoju, na Maderze nazywa się „Malmsi”. Madera nosi tę samą nazwę i zawiera 85% materiału winnego użytego do jej produkcji.

W Rosji „Malvasia” była przez pewien czas winem kościelnym. otrzymaliśmy z nim komunię.

Oczywiście nie wszystkie marki są tutaj wymienione. Spotkaliśmy tylko najbardziej znanych, którzy mają swoją ciekawą i czasem ekscytującą historię.

Najlepsi producenci

Rosyjskie firmy

Według Roskachestvo wśród win słodkich najlepsze są napoje krymskie produkowane przez Massandrę: Yuzhnoberezhny White Muscat, rocznik 2011; Red Stone White Muscat, 2014; Siódme niebo księcia Golicyna, rocznik 2011.

Przewodnik winiarski Rosji oznaczony:

 • Deser Kokur Surozh 2014.
 • Madera Crimean (Massandra).
 • Porto, port krymski.
 • Festiwal Muscat krymskiej firmy Solnechnaya Dolina.
 • Cahors 2015 INKERMAN.
 • Deser różowy muszkatołowy 2011, INKERMAN.

Włoscy producenci

Domini Castellare di Castellini to rodzinna produkcja z Chianti. Na rynku od 1968 roku. Wśród produkowanych przez firmę słodyczy na szczególną uwagę zasługuje passito otrzymywane tradycyjną technologią zawieszania winogron na słońcu.

Romano dal Fonto uchodzi za legendę i geniusza włoskiego winiarstwa, choć jego produkty pojawiły się na rynku po raz pierwszy w 1983 roku. Produkty tej farmy są przykładem udanego połączenia innowacji przy starannym zachowaniu tradycji. Najlepsi sommelierzy nazywają Passito Vigna Sere 2004 najbardziej magicznym w historii włoskiego winiarstwa.

Cantini Vinci. Produkcją Marsali zajmuje się 3-rodzinna firma. Produkty Cantini Vinci zdobyły wiele nagród na międzynarodowych wystawach.

Francuskie firmy

Bori - Manu to prawdopodobnie największa firma rodzinna we Francji, która powstała w 1870 roku. Firma posiada 250 hektarów winnic, a także produkuje i sprzedaje na całym świecie wysokiej jakości napoje klasyfikowane jako Grand Cru. Sauternes Chateau Du Levant cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród słodkich win firmy.

Lista najlepszych producentów z różnych krajów może być kontynuowana dość długo. O tym, która firma lepiej kupuje produkty, decyduje ostatecznie kupujący. Warto posłuchać porad i wskazówek koneserów dobrego wina lub sprzedawców w sklepach specjalistycznych. Opis i charakterystykę można znaleźć w przewodnikach winiarskich krajów zaangażowanych w produkcję i eksport wina. Następnie sprawdź, ile kosztuje przedmiot i porównaj te informacje z możliwościami swojego portfela.

Jak wybrać porządne wino

Podsumowując, możesz wymienić kryteria wyboru, które pomogą Ci zrozumieć, czego szukać i jak poruszać się wśród wielu butelek w dziale win:

 • Przeczytaj uważnie zawartość etykiety i kontr-etykiety. Te informacje mogą powiedzieć wszystko o produkcie. Jeśli nadal masz wątpliwości, odłóż butelkę na półkę i szukaj dalej.
 • Wybieraj produkty tylko od najlepszych producentów. Nie zawiodą cię.
 • Nie kupuj towarów butelkowanych w regionach, w których nie rosną winogrona. Taki produkt nigdy nie jest wysokiej jakości.
 • Jeśli na etykiecie widnieje znak ChOG (chronione oznaczenie geograficzne), chwyć butelkę i śmiało idź do kasy.Ten znak wskazuje, że 85 procent materiału winnego rośnie w bezpośrednim sąsiedztwie rośliny, a zatem materiał jest wybierany. Wysokiej jakości produkt wykonany jest z wyselekcjonowanych materiałów.
 • Znak ZNMP oznacza chronioną nazwę pochodzenia produktów. Jest jeszcze fajniejszy niż PGI. Oznacza to, że wszystko jest pod kontrolą, od winnic po technologię i dojrzewanie. Wysoka jakość. Odpowiednik europejskiego AOC i DOC.
  6. Skoncentruj się na cenie. Dobry produkt jest sprzedawany od 500 do 700 rubli. Nie zawsze super drogi produkt jest lepszy niż tani. Nie trzeba za to przepłacać, jeśli nie jest to prezent reprezentacyjny.

Gdzie mogę kupić

Najlepszą opcją byłoby kupowanie w specjalistycznym sklepie. Tutaj możesz dokładnie przestudiować informacje na etykiecie i uzyskać poradę od sprzedawcy. W sklepie internetowym można kupić produkty wysokiej jakości. Wystarczy zamówić online, a zostanie on dostarczony z dowolnego miejsca w kraju. To prawda, że ​​w tym celu należy wybrać zaufane firmy.

Ocena jakościowych win słodkich na rok 2020

Wino o wartości do 500 rubli

4.Phanagoria "Rezerwy numerów 1957" Kagor Canonical

Jakość tego napoju można ocenić po nazwie. Wszyscy winiarze na świecie używają terminu „Reserve” w odniesieniu do wina wysokiej jakości. Jest produkowany z wyselekcjonowanych winogron z dedykowanych miejsc. Zbiory zaczynają być ściśle monitorowane nawet w okresie dojrzewania. Od tego momentu kontrola nie osłabia się na wszystkich etapach procesu, aż do oceny jakości (degustacji) produktu końcowego.

Słowo „numerowane” oznacza, że ​​ilość zastrzeżonego surowca winiarskiego, jak również liczba butelek gotowego produktu, jest ograniczona. Tworząc tę ​​serię, miał generalnie numerować etykiety na każdej butelce. Z czasem jednak zdali sobie sprawę, że doprowadziłoby to do nieuzasadnionego wzrostu ceny towarów, dlatego na wszystkich etykietach butelek z tej samej partii zastosowano jeden numer. Obecność numeru pozwala określić pochodzenie zawartości każdej partii.

Kagor Canonical produkowany przez firmę Fanagoria z Krasnodaru, słodki, o zawartości alkoholu 13%. Używane winogrona to Cabernet Sauvignon i Saperavi. Napój ma głęboki czerwony kolor. W smaku aksamitne, okrągłe. Wyczuwalne są czekoladowo-kremowe nuty. Słodycz jest przyjemna, posmak długi. Podawany z wyrobami cukierniczymi. Owoce też działają.

Średnia cena to 331 rubli.

Wino Fanagoria "Rezerwa numer 1957" Cahors Canonical

Zalety:

 • wybrany materiał winiarski;
 • aromat wiśniowo-śliwkowy;
 • więcej niż przystępna cena.

Niedogodności:

 • niezidentyfikowany.

3.Massandra „Nasze tradycje” Madera Crimean

Madera jest biała. Do produkcji wykorzystano odmiany winogron Sersial, Sabash, Verdello i Albion z własnych plantacji. Winifikacja odbywa się pod stałą kontrolą temperatury, po czym trunek przetrzymywany jest w dębowym pojemniku nie wypełnionym po brzegi przez 4 lata. Gotowy produkt wyróżnia się bursztynowym kolorem i bogatym smakiem z nutami orzecha włoskiego. Finisz jest słodki i długotrwały. Do stołu podawane są owoce i sery.

Średni koszt to 398 rubli.

wino Massandra "Nasze tradycje" Madera

Zalety:

 • Ładny kolor;
 • Charakterystyczny smak i aromat Madery;
 • niedrogi.

Niedogodności:

 • niezidentyfikowany.

2.Massandra „Nasze tradycje” Muscatel Black

Jest to niedrogie słodkie wino wytwarzane z muszkatu i czerwonych winogron. Zawartość alkoholu 16%. Objętość pojemnika wynosi 750 ml. Napój o szlachetnym rubinowym kolorze i wyrazistej słodyczy. W bukiecie dominują nuty owocowe. W długim posmaku są ślady suszonych śliwek. Aromat jest owocowy. Podawany z owocami, czekoladą i słodkimi wypiekami.

Średni koszt: 422 rubli.

wino Massandra "Nasze tradycje" Muscatel

Zalety:

 • przyjemny smak;
 • niezapomniany aromat;
 • przystępna cena.

Niedogodności:

 • niezidentyfikowany.

1. Deser "Vina Tamani" Cahors 32

Produkt wytwarzany przez fabrykę Kuban-Vino (dystrykt Temryuk na terytorium Krasnodar) zbiera najlepsze recenzje klientów. Surowiec to Saperavi, Cabernet Sauvignon, czerwone winogrona. Zawartość alkoholu 16%.Bogaty rubinowy kolor, aromat śliwkowo-wiśniowy, suszone śliwki. W smaku lekko wiśniowym. Posmak jest przyjemny i długotrwały. Podawany do stołu z ciastami, deserami, serami, orzechami. Wysoką jakość potwierdzają liczne nagrody na międzynarodowych wystawach.

Średni koszt: 426 rubli.

wino Wina Tamani »Deser Cahors 32

Zalety:

 • wybrany materiał winiarski;
 • głęboki kolor;
 • przyjemny smak i aromat;
 • przystępna cena.

Niedogodności:

 • niezidentyfikowany.

Najlepsze słodkie wina, kosztujące od 500 do 1000 rubli

3.Massandra „Siódme niebo księcia Golicyna”

Wino krymskie o intrygującej nazwie. Książę Golicyn Lew Siergiejewicz założył pierwszą winiarnię w Rosji. Omawiany biały deser został po raz pierwszy wyprodukowany w 1880 roku. Nowoczesny produkt wytwarzany jest według klasycznej technologii odrestaurowanej w fabryce Massandra w 1996 roku. Smak jest delikatny, wykwintny, dzięki czemu nie pozostawi obojętnym nawet niedoświadczonego konsumenta. Aromat jest złożony, miodowy, zapamiętany na długo. Zawartość alkoholu 16%. Materiały: Cocourt, Pinot Gris, Muscat Pink, Moscato Bianco. Do stołu podawane są owoce, ciasta, sery, desery z twarogu.

Średnia cena: 531 rubli.

wino Massandra „Siódme niebo księcia Golicyna

Zalety:

 • niepowtarzalny smak;
 • delikatny aromat;
 • niedrogi.

Niedogodności:

 • niewykryty.

2. Muscat Pink Crimean 2011

To słodkie różowe wino produkowane przez fabrykę INKERMAN. Materiał to różowo-czarna gałka muszkatołowa z własnych plantacji firmy. Rzadkie odmiany o dużej zawartości cukru (do 350 g / l soku). Wino leżakowało w dębowych pojemnikach przez półtora roku. Kolor różowy, różne odcienie. Bukiet jest złożony. Róża herbaty, gałka muszkatołowa i cytrusy są wyraźnie słyszalne. Zawartość alkoholu 16%, cukier - 20 g na 100 cm3.

Średnia cena: 560 rubli.

wino Muscat Pink Crimean

Zalety:

 • wspaniały smak i aromat;
 • przystępna cena.

Niedogodności:

 • niewykryty.

1.Massandra „Red Stone White Muscat”

Krymski, biały, słodki, jednodmianowy, (100% Moscato Bianco), Massandra. Leżakuje przez co najmniej dwa lata w dębowym pojemniku. Zawartość alkoholu nie przekracza 13%. Kolor - jasny bursztyn. Smak jest przepyszny: coś wyrafinowanego, subtelnego i eleganckiego z lekkimi nutami cytrusów. Aromat nie ustępuje smakowi oryginalności i pozostawia uczucie miodu, trawy, róży i pomarańczy. Podawany ze słodkim stołem z ciastami, serem i czekoladą.

Średni koszt: 836 rubli.

wino Massandra White Muscat Red Stone

Zalety:

 • monosortic;
 • niezapomniany smak i aromat;
 • wysoka jakość została nagrodzona ponad dwoma tuzinami złotych medali z międzynarodowych wystaw.

Niedogodności:

 • niewykryty.

Najlepsze elitarne słodkie wina

3. Domini Veneti, Recioto Della Valpolichella Classico DOC, 2017

Recotto della Valpolicella to wino znane od czasów Cesarstwa Rzymskiego. Wyprodukowany przez największą farmę na ziemiach zwanych Classico Territory (tzw. Strefa historyczna). Do wszystkich win Valpolicella używają winogron Molinara, Corvina - główna, Rondinella. Wina z regionu Valpolicella zawsze wyróżniały się bogatym, intensywnym smakiem. Najpopularniejszym z nich jest Recioto - mocne i mocne wino deserowe - unikalny produkt tego włoskiego regionu. Nasza próbka ma ciemny rubinowy kolor z wiśniowym odcieniem. Aromat nasycony czarnymi porzeczkami i śliwkami, czekoladą i przyprawami. Podawany ze słodkim stołem, ciastkami, czekoladą. Dobrze komponuje się z serami i owocami.

Średni koszt: 4990 rubli.

wino Domini Veneti, Recioto Della Valpolichella Classico DOC, 2017

Zalety:

 • wybrany materiał winiarski;
 • klasyczna technologia produkcji;
 • niesamowity smak i aromat.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

2. Rezerwat Cantine Intorcia Marsala Superiore DOC

Sycylijska Marsala z rodziny Intorcia, która jest członkiem dobrowolnego konsorcjum zajmującego się ochroną win Marsala. Gospodarstwo słynie z wina deserowego. Marsala od Intorch - mocna, słodka, o zawartości alkoholu 19%. Wino leżakowane w dębowych pojemnikach przez 30 lat. Mono-odmiana (Grillo100%). Złoty medal na Vinitaly 2014.

Jasnozłoty kolor.W smaku niezwykła miękkość, słodycz i długi posmak. Bukiet zawiera miód, karmel, orzechy i owoce. Podawany z ciastami, serem.

Średni koszt: 7212 rubli.

wino Cantine Intorcia Marsala Superiore Reserve DOC

Zalety:

 • monosortic;
 • trzydzieści lat ekspozycji;
 • niepowtarzalny smak i aromat.

Niedogodności:

 • wysoka cena.

1) Chateau Gilette, Sauternes AOC, 1990

Sauternes z Bordeaux. Biały, słodki, o zawartości alkoholu 14,5%. Producent - Chateau Gillette. W swoim czasie gospodarstwo zajmowało się produkcją wyrobów wytrawnych, półwytrawnych, słodkich i ekstra słodkich (Crème de Tête).

Dziś tylko „Crème de Tete”. Technologia jest bardzo złożona. Jagody rosną pod „osłoną” szlachetnej pleśni „Boyrutis Cinerea”, która pomaga w suszeniu jagód i podnosi ich zawartość cukru. Unikalny produkt dojrzewa przez co najmniej 18 lat i dopiero wtedy trafia do sprzedaży.

Średni koszt: 34894 rubli.

wino Chateau Gilette, Sauternes AOC, 1990

Zalety:

 • smak z nutami orzechów i owoców jest po prostu wyjątkowy;
 • wyjątkowy aromat przywodzi na myśl owoce, cytrony i kwiaty;
 • kolor - bogaty bursztyn.

Niedogodności:

 • przystępna cena.

Jak widać z powyższego TOP-u, wina słodkie są dobrze znane naszym konsumentom, choć niektóre marki pozostają dla nas egzotyczne. Redaktorzy serwisu mają nadzieję, że nasza recenzja odpowiedziała na niektóre pytania, które pojawiają się przy zakupie win słodkich: czym są wina słodkie, czym różnią się od innych i jak wybrać najlepsze. Pomoże ci to nie popełniać błędów przy wyborze przyzwoitego drinka.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię