Najlepsze spottery do punktowego zgrzewania oporowego w 2020 roku

0

Żaden serwis samochodowy ani duże przedsiębiorstwo nie jest kompletne bez narzędzi spawalniczych. Standardowe urządzenia są dobre, ale czasami pojawiają się wady, których nie można wyeliminować za pomocą konwencjonalnych modeli. Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” przygotowała dla Państwa ranking spotterów do zgrzewania punktowego na rok 2020.

Co to jest?

Spotter to wyjątkowe narzędzie używane do zgrzewania punktowego, które zapewnia doskonałe wyniki. Zasadniczo służy do naprawy sprzętu transportowego, aw niektórych przypadkach w budownictwie. Pozwala szybko i sprawnie odtworzyć produkt.

Zasada działania jest taka sama jak w przypadku innych spawarek: urządzenie nagrzewa się i wydziela dużą ilość ciepła w miejscu (punkcie), w którym stykają się materiały przeznaczone do zgrzewania. Do uwolnienia wymaganej ilości energii używany jest prąd elektryczny.

Narzędzie umożliwia naprawę dowolnych elementów karoserii, jednak wykazuje dużą skuteczność tylko przy pracy z częściami wymiarowymi, gdzie dostęp do wnętrza jest niemożliwy.

Główną zaletą spottera jest to, że jest w stanie wyprostować materiał bez demontażu.

W tym celu stosuje się specjalną technikę ciągnięcia: na problematycznej części instalowane są łączniki, co pozwala wyciągnąć wgniecenie. Każda osoba dorosła może wykonać taką operację, ponieważ średnia grubość paneli ciała wynosi zaledwie 1,5 mm.

Główna różnica i parametry techniczne

Większość modeli jest prezentowana w tej samej formie:

 • Urządzenie, za pomocą którego odbywa się proces zgrzewania stykowego;
 • Kabel uziemiający;
 • Drut, do którego doprowadzany jest prąd, jest przymocowany do końca uchwytu spawalniczego - głównego elementu.

Dla większej wydajności pistolet można wyposażyć w różne dysze, dzięki czemu użytkownik może bez problemu dokonywać wszelkich napraw.

Na przednim panelu znajdują się elementy sterujące, które umożliwiają regulację przyrządu pod względem mocy i prądu, co jest bardzo przydatne przy pracy z niektórymi szczegółami. Nowoczesne modele posiadają ekran informacyjny, który umożliwia podgląd aktualnych parametrów technicznych, co pozwala na utrzymanie procesu pod kontrolą.

Rodzaje obserwatorów

W sklepach są 4 głównych przedstawicieli, którzy pozwolą Ci wykonywać prace o dowolnej złożoności:

 • Falownik. Takie urządzenie wyposażone jest w doskonały konwerter, który umożliwia poprawną pracę i nie zależy od aktualnego napięcia. Pozwala to na wykonywanie operacji o dowolnej złożoności podczas skoków napięcia, a także rozszerza listę zadań. Najczęściej takie urządzenia są małe i umożliwiają szybkie i dokładne naprawy, ponieważ obecna siła jest stabilna.
 • Transformator. Ta opcja wymaga ciągłego ładowania, dlatego jest podłączona do sieci prądu przemiennego. Główną zaletą takich modeli jest ich niski koszt w porównaniu z modelami inwerterowymi. Ich funkcjonalność wystarcza do wykonania prostych napraw. Bardzo poszukiwane są opcje trójfazowe, które mają zwiększoną moc, co oznacza, że ​​rozszerzają listę wykonanych prac.Jedyną wadą tego przedstawiciela jest to, że nie można go używać do naprawy elementów ocynkowanych.
 • Spotter do pracy ze stalą. Popularny model dający możliwość naprawy stalowych części (elementów) karoserii.
 • Narzędzie do pracy z aluminium. Ponieważ ten metal różni się całkowicie od poprzedniego pod względem właściwości technicznych, sprzęt do pracy musi być odpowiedni. Ponieważ tylko w ten sposób można wykonać operację szybko i sprawnie.

Główne cechy naprawy

Znajomość kluczowych funkcji to jedno, ale najważniejsze jest to, aby móc poprawnie pracować z takim narzędziem i większość uwagi poświęca się temu.

Pierwszą rzeczą, jaką musi zrobić pracownik, jest oczyszczenie obszaru problemowego. Zamontuj masę i zamocuj specjalnym zaciskiem, można ją również przyspawać za pomocą styku.

Do pracy elementy dobierane są zgodnie z klasyfikacją uszkodzeń, głębokością i wielkością wgniecenia.

Spotter może współpracować z następującymi elementami:

 • Podkładki;
 • Krupon;
 • Drut biegnący w postaci fali;
 • Małe haczyki;
 • Spinki do włosów.

Konieczne jest również uwzględnienie obszaru wgniecenia, ponieważ od tego zależy technologia pracy.

Małe wgniecenia. Jest to najczęstszy problem, z którym można sobie poradzić bez większych trudności. Do eliminacji stosuje się metodę młotka odwróconego.

Ta opcja z łatwością poradzi sobie z większością uszkodzeń, które można znaleźć wszędzie. Praca przebiega w następujący sposób: koniec urządzenia jest przyspawany do obszaru problemowego, po czym jest prostowany słabymi uderzeniami elementu wewnętrznego.

Aby praca została wykonana idealnie, takie manipulacje należy wykonywać na całym obwodzie, na którym występuje wgniecenie. Podczas spawania ważne jest zachowanie odległości między punktami do 8 mm, wtedy wynik będzie widoczny natychmiast.

Należy rozumieć, że na powierzchni naprawianego produktu pozostaną drobne punkty, które można łatwo usunąć dzięki szlifierce, co kilkakrotnie zwiększa wygodę.

Do dużych wgnieceń zaliczamy produkty, które mają uszkodzony obszar powyżej 10 cm, dlatego nie zaleca się stosowania zgrzewania punktowego, lepiej zastosować urządzenie, które zapewni obciążenie na całej powierzchni, oczywiście koszt takiego urządzenia jest duży, ale natychmiast się opłaca.

Pracując z spotter'em można wykorzystać różnorodne elementy, które pomagają w prostowaniu, nawet karbowany drut, spinka do włosów czy małe haczyki. Aby uzyskać doskonały efekt, zaleca się umieszczenie części pomocniczej na całym uszkodzonym obszarze. Następnie samolot jest wypoziomowany jakościowo i wygląda świetnie, ponieważ obciążenie jest równomiernie rozłożone w całym wgnieceniu.

Odwrotne przyssawki służą do eliminacji uszkodzeń spowodowanych kolizjami z dużymi przedmiotami. Dzięki takiemu szczegółowi wgniecenie zostanie skorygowane w ciągu kilku sekund, a drobne wady można łatwo skorygować oddzielnie za pomocą specjalnego narzędzia.

Aby wyeliminować szczególnie duże odkształcenia obudowy, konieczne jest zastosowanie technologii wstępnego podgrzewania powierzchni, która pozwala usunąć część naprężeń i znacznie ułatwia pracę.

Spotter służy nie tylko do usuwania defektów na płaskiej powierzchni, ale służy również do łączenia metalowych płyt, które są montowane na korpusie. Ta metoda jest bardziej poszukiwana ze względu na fakt, że ta technologia nie wymaga silnego ogrzewania, co ma pozytywny wpływ na stan zewnętrzny i eliminuje możliwość odkształcenia.

Jak wybrać urządzenie?

Aby zakup w pełni uzasadniał inwestycję oraz był użytecznym i poszukiwanym narzędziem, należy znać:

 • Do użytku profesjonalnego lepiej wybrać narzędzie o maksymalnej wydajności i różnorodnej funkcjonalności. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba wykona kilkanaście różnych prac z maksymalną wydajnością i minimalnymi nakładami czasu.
 • Do ciągłej pracy z małymi blachami idealne są modele ze zgrzewaniem dwustronnym.W przypadku braku takich opcji na rynku i rzadkiego spawania, zrobią to zwykli jednostronni przedstawiciele.

Do użytku domowego odpowiednie są najpopularniejsze tanie urządzenia o małej mocy. To wystarczy do wykonania małych operacji wyrównywania wgnieceń domowych.

Ocena najlepszych spotterów do użytku domowego i profesjonalnego

CYFROWY MODUŁOWY TELWIN 400

Doskonałe szczypce do zgrzewania punktowego, które będą doskonałym dodatkiem do każdego centrum serwisowego. Spotter to transformator, więc maksymalny prąd może osiągnąć 6300A, natomiast moc to 13000 W. Maksymalna grubość spawanego metalu nie powinna przekraczać 4 mm, wówczas urządzenie ujawni swoje możliwości w 100%. Do zgrzewania używane są dwie strony, czas trwania jest regulowany automatycznie.

Osobliwością urządzenia jest ręczny napęd kompresji. Dzięki wymiarom: 440x100x185 mm i wadze 10 kg urządzenie można łatwo przetransportować w dowolne miejsce. Liczba faz - 3. Nadaje się do spawania blach i stali. Klasa ochrony to IP20, dzięki czemu duże cząsteczki brudu i kurzu nie dostaną się do ważnych elementów i nie spowodują negatywnej reakcji, ale lepiej powstrzymać się od dostania się wody, gdyż spowoduje to wyłączenie urządzenia.

Jest sprzedawany w wielu sklepach internetowych w cenie 45000 rubli.

CYFROWY MODUŁOWY TELWIN 400

Zalety:

 • Dobra ochrona przed wnikaniem pyłu;
 • Moc;
 • Jakość;
 • Montaż trwa wiele lat;
 • Współpracuje z metalem 4mm.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Fubag TS 3800T

Kolejne świetne urządzenie do naprawy drobnych uszkodzeń, które zachwyci użytkownika imponującym wyglądem i wydajnością. Maksymalny prąd to 3800A, a moc 7400 W. Jedna strona służy do spawania, ale zapewnia niezawodność i jakość wykonywanych operacji.

Stosowany jest ręczny napęd kompresji, istnieje możliwość niezakłóconego transportu, ale warto wiedzieć, że waga narzędzia to 26 kg, przy wymiarach 360x225x235 mm. Normalna częstotliwość to 50 Hz. Sterowanie odbywa się ręcznie, dlatego nie należy rozpraszać się podczas pracy. Producent udziela dwuletniej gwarancji na produkt, co świadczy o jakości i niezawodności urządzenia.

Średni koszt to 32000 rubli.

Fubag TS 3800Ti

Zalety:

 • Trzy fazy;
 • Zestaw zawiera młotek odwrotny;
 • Trwałość;
 • Dobra ochrona przed brudem;
 • Nadaje się do stali i blachy;
 • Dobre właściwości techniczne;
 • Możliwość transportu.

Niedogodności:

 • Waga - 26 kg.

WIEDERKRAFT WDK-5000

Doskonały profesjonalny produkt przeznaczony do codziennego użytku. Wykonuje operacje o dowolnej złożoności z szybkością, ale dokładnością. Maksymalny prąd elektryczny to 3800 A.Moc jest standardowa dla takiego sprzętu i wynosi 10000 W. Jedna strona służy do spawania, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Czas trwania ustawia się ręcznie, ale przejście do trybu chłodzenia następuje automatycznie.

Spotter można przewozić w pomieszczeniach, w tym celu producent wyposażył narzędzie w specjalne nóżki ułatwiające to zadanie. Wymiary - 600x500x950 mm, przy wadze 63 kg. Dla wygody urządzenie zostało wyposażone w wyświetlacz informacyjny, który wskazuje aktualny stan i umożliwia regulację mocy i prądu. Stosowany jest do blach i wykazuje dużą wydajność. Znajduje zastosowanie w dużych centrach usług.

Średni koszt to 35000 rubli.

WIEDERKRAFT WDK-5000

Zalety:

 • Pokaz;
 • Wygodne zarządzanie;
 • Łatwy w transporcie;
 • System chłodzenia powietrzem;
 • Niezła budowa.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

ELITECH АТС 5

Spawanie punktowe do użytku domowego pomoże usunąć wgniecenia domowe. Typ źródła zasilania - transformator. Możliwa wartość prądu to 15 A, czyli mniej niż w przypadku zastosowań profesjonalnych, ale biorąc pod uwagę obszar zastosowania, to wystarczy. Moc spottera - 3500 W. Jedna strona służy do spawania. Czas pracy zależy od użytkownika.

Urządzenie można bez problemu transportować, ponieważ jego wymiary to 340x105x240 mm, a jego waga to 4 kg.Nadaje się tylko do spawania stali, narzędzie nie radzi sobie ze skomplikowanymi materiałami. Dopuszczalna częstotliwość pracy to 50 Hz. Producent zwrócił również uwagę na konfigurację i dodane elementy, które usprawnią spawanie.

Sprzedawane po cenie 5500 rubli.

ELITECH АТС 5

Zalety:

 • Wygodny model ręczny;
 • Dobre wskaźniki mocy;
 • Konstruktywna wydajność;
 • Wydajność;
 • Ekwipunek;
 • Nadaje się do spawania stali;
 • Waga to tylko 4 kg.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

FoxWeld KTR-8

Model topowego producenta, który natychmiast zwróci inwestycję i wykona zadanie bez czasochłonności. Moc narzędzia to 6500 W. Grubość spawanego produktu wynosi 3 mm, co nadaje się do napraw samochodów. Stosowane jest spawanie dwustronne ze sterowaniem ręcznym.

Konstrukcja ma standardowe wymiary, a waga to 14 kg. Tylko do profesjonalnego i częstego użytku. Producent wybrał niezawodną bazę elementów, która pozwoli na działanie narzędzia dłużej niż założony okres i bezawaryjnie w niewłaściwym czasie.

Średni koszt to 12200 rubli.

FoxWeld KTR-8

Zalety:

 • Niska cena;
 • Wydajność;
 • Ergonomia;
 • Zaprojektowany do użytku profesjonalnego;
 • Spawa blachę.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Nordberg WS4

Markowy element, który wykona spawanie na najwyższym poziomie. Aktualna wartość to 3500 A, natomiast moc sprzętu sięga 12300 W. Spotter może bez problemu pracować z materiałem, którego grubość nie przekracza 2 mm. Jedna strona służy do spawania. Jest regulowany automatycznie, co zwiększa żywotność o 2-4 razy.

Po osiągnięciu przegrzania urządzenie automatycznie się wyłącza i chłodzi dzięki systemowi powietrza. Wymiary - 350x250x220 mm, waga - 20 kg.

Średni koszt to 28000 rubli.

Nordberg WS4

Zalety:

 • Występ;
 • Praca jest wykonywana sprawnie;
 • Trwałość;
 • Transport nie zajmie czasu;
 • Jednofazowy.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Redhotdot HAMMER T-26

Niezawodny spotter przeznaczony do szybkiej naprawy karoserii o dowolnej złożoności. Maksymalny prąd to 3800 A, a moc to tylko 5200 W. Jedna strona jest używana do operacji spawania. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo i jak najdłużej utrzymać narzędzie, producent wyposażył je w automatyczną regulację czasu zgrzewania. Napięcie wejściowe - 220-230 V. Wymiary - 360x225x235 mm, waga - 23 kg.

Sprzedawane po cenie 38000 rubli.

Redhotdot HAMMER T-26

Zalety:

 • Spotter jest przeznaczony do karoserii o dowolnej złożoności;
 • Wysoka niezawodność;
 • Jakość wykonania;
 • Wygodna obsługa;
 • Doskonała opcja dla centrów usług.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Wynik

Znalezienie najlepszego obserwatora nie jest łatwym zadaniem. Jednak współczesny rynek sprawia, że ​​problem można rozwiązać i dostarcza setki modeli, które z łatwością poradzą sobie z pracą o dowolnej złożoności. Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z narzędzi opisanych w rankingu lub korzystasz z innego narzędzia, powiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *