Najlepsze środki do czyszczenia pieców na 2020 rok

0

Codziennie każda gospodyni domowa ma do czynienia ze sprzątaniem, ale czyszczenie pieca zajmuje osobne miejsce. Stare i pozornie sprawdzone metody szkodzą nowoczesnej i drogiej technologii, tak przyjemnej dla oka, a wypalone plamy i łuski wcale nie malują wyglądu. Nowoczesne detergenty wykonują świetną robotę i przywracają swój pierwotny wygląd bez straty czasu i energii. Redakcja serwisu „best-pl.designuspro.com” oferuje przegląd najlepszych środków czyszczących do pieców.

Po co czyścić piec

Piec jest jednym z głównych obiektów w kuchni, głównym urządzeniem do gotowania i pomocnikiem w wynalezieniu nowych potraw. W dużej rodzinie pracuje prawie cały czas, a ta praca pokazuje wszystko: w plamie sosu pomidorowego od poniedziałku, w jakiejś pieczonej zieleninie od wtorku, plastry smażonego ryżu ze środy. Po kilku dniach gotowania piekarnik może stać się wyraźnym przykładem „tajemnicy tego, co zostało upieczone kilka dni temu”. Po miesiącu gotowania piekarnik może nabierać złocistobrązowego koloru oleju i brudu, który wcale nie wygląda apetycznie.

Piekarnik należy utrzymywać w czystości dla zdrowia fizycznego - bakterie gromadzą się w kawałkach mielonego czosnku, które nigdy nie dostają się do garnka, lub w bulionie, który wylewa się na brzeg garnka. Inspirujący jest również lśniący piekarnik, który zachęca do gotowania następnego dania z ekscytacją i ambicją. Czysty piec to powód do dumy, świadectwo szacunku dla kuchni i wykonywanej w niej pracy. Lśniący i lśniący piec jest zaraźliwy (w dobry sposób!), Motywując Cię do umycia ostatnich kilku łyżek w zlewie lub utrzymania wszystkich pomieszczeń w czystości. Psychologowie uważają, że czystość w kuchni jest korzystna dla osoby, która chce jeść odpowiednie jedzenie, istnieje bezpośredni związek.

Przede wszystkim najważniejszy jest dobór środków, zdecydowanie zależy to od rodzaju piekarnika, na którym odbywa się gotowanie, czy to gazowego, elektrycznego czy indukcyjnego. Niezależnie od tego, z jakim piekarnikiem pracujesz, oto najlepsze sposoby jego czyszczenia.

Jak często należy czyścić piekarnik?

Aby utrzymać piec w czystości, zaleca się czyszczenie go po każdym użyciu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, więc raz w tygodniu jest uważany za najlepszą opcję. Im częściej wykonuje się „drobne czyszczenie” pieca, tym rzadziej trzeba wykonywać „czyszczenie ogólne”. Do każdej płyty należy stosować określone rodzaje produktów, ponieważ jeden rodzaj może nie być odpowiedni dla danej powierzchni, a powłokę dość łatwo zepsuć i skorodować agresywnymi i nieodpowiednimi składnikami.

Jak wyczyścić kuchenkę gazową

Kuchenka gazowa ma zwykle cztery główne elementy, które wymagają czyszczenia:

 1. ruszt druciany (część, w której umieszczane są garnki i patelnie podczas gotowania);
 2. osłony palników (wyjmowane dyski, które rozpraszają płomień z dala od palników);
 3. palniki (przymocowane do pieca i skąd pochodzi ogień);
 4. powierzchnię samej płyty.

Pierwszym krokiem w czyszczeniu kuchenki gazowej jest wyczyszczenie rusztów piekarnika i osłon palników.Zdejmij ruszty z pieca i pokrywki z palników, umyj je, a następnie ostrożnie umieść w ustronnym miejscu. W zależności od wielkości kratek i wymiarów zlewu, etap ten może wymagać wykonania kilku przejść, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń do manipulacji.

Jeżeli ruszty i palniki są już dostatecznie czyste: wypłukać produkt nieścierną gąbką (aby nie usunąć emalii lub powłoki) i pozostawić ruszty i palniki do dokładnego wyschnięcia. Może być konieczne przepłukanie i powtórzenie w razie potrzeby, jeśli zanieczyszczenie jest zbyt duże. Po ich wyglądzie można stwierdzić, że urządzenia są czyste (nie powinny mieć zabrudzonych ani nalotowych plam, nie powinny być tłuste ani lepkie w dotyku).

Jak czyścić płytę elektryczną lub indukcyjną

Kuchenki elektryczne mają dwa smaki - metalowe palniki i szklane powierzchnie - i obie są łatwe do czyszczenia, jeśli wiesz, jak to zrobić. Piece indukcyjne mają powierzchnię szklano-ceramiczną i nie można ich czyścić w taki sam sposób, jak elektrycznej płyty grzejnej z żelazną powierzchnią.

 • Czyszczenie pieców elektrycznych, w tym metalowych palników i palet.

Kuchenka elektryczna z metalową płytą grzejną ma zwykle cztery główne elementy, które wymagają czyszczenia:

 1. palniki (przenoszące ciepło);
 2. Papier do pieczenia;
 3. dno pieca (piekarnik);
 4. powierzchnię samej płyty.

Jeśli świecące elementy i blacha do pieczenia są zwykle wystarczająco czyste, elektryczne elementy grzejne mogą się bardzo zabrudzić,

W niektórych modelach mogą występować elementy samoczyszczące, które wystarczy wytrzeć bez jakichkolwiek manipulacji i wpływów chemicznych.

Palniki należy najpierw przetrzeć wilgotną szmatką, a następnie włączyć na kilka minut na średnim ogniu. Nagromadzony brud natychmiast się wypali. W przypadku wyczucia zapachu spalenizny należy otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie, aby uniknąć zatrucia substancjami niebezpiecznymi dla ludzkiego oddechu. Następnie wyłącz palniki i wytrzyj je ponownie wilgotną szmatką, usuwając pozostały brud.

Jeśli powierzchnia robocza i palniki są mocno zabrudzone, należy je podgrzać tak, aby pozostałości wypaliły się w wysokiej temperaturze w ciągu kilku minut. Następnie wystarczy je ostudzić, a jeśli zanieczyszczenie jest naprawdę poważne, namoczyć problematyczny obszar w kompozycji rozpuszczającej tłuszcz lub usuwającej koks. Po chwili brud się rozpuści, pozostawiając oryginalny wygląd i doskonały stan urządzenia.

 • Czyszczenie płyty indukcyjnej, szklano-ceramicznej.

Najważniejsze, żeby nie zarysować powierzchni. Dlatego wykluczone są materiały ścierne w kompozycjach, a także twarde gąbki i szczotki. Lepiej jest kupić specjalne środki czyszczące.

Zalety i wady w porównaniu z tradycyjnymi metodami

Biorąc pod uwagę fakt, że rewolucja naukowa i technologiczna trwa wszędzie, wiele pozycji odważnie zdobywa pierwsze miejsca w kuchni gospodyń domowych. O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu chemia gospodarcza była uważana za coś strasznego, ale teraz wszyscy stosują te metody czyszczenia, aby skutecznie zwalczać zanieczyszczenia. Jak w przypadku każdego produktu, domowe środki czyszczące mają swoje zalety i wady.

Zalety:

 • Procedura nie jest poświęcana znacznej ilości czasu;
 • Cena jest dość budżetowa dla wielu materiałów;
 • Skuteczność metod stosowanych do usuwania plam z tłuszczu i brudu;
 • Bezpieczeństwo użytkowania zarówno dla środowiska, jak i nawierzchni.

Niedogodności:

 • Należy zachować środki ostrożności;
 • Wymaga ostrożnej obsługi.

Zalecenia i środki ostrożności

Aby nie zamieniać czystości w kuchni w niebezpieczne gry, musisz przestrzegać prostych punktów bezpieczeństwa, a wtedy nie powinieneś martwić się o swoje zdrowie, a także zdrowie bliskich.

 1. Używaj rękawiczek. Nawet jeśli w instrukcji jest napisane, że rękawic nie można używać, nadal warto się nad tym zastanowić. Co się stanie, jeśli zostanie stwierdzona alergia na niektóre składniki? Co się stanie, jeśli nowy manicure się pogorszy, a ostatnio piękny lakier zamieni się w złuszczającą powłokę.Ponadto takie rzeczy dość mocno wysuszają skórę dłoni, a żadna kobieta nie stara się, aby jej ręce zdradzały lub narażały swój wiek.
 2. Dystans. Używając chemicznego detergentu, zachowaj odległość przynajmniej na odległość wyciągniętej ręki. Kiedy substancja żrąca dostanie się do dróg oddechowych, rozpoczyna się natychmiastowy proces zatrucia całego organizmu, który może zakończyć się niezamierzonymi konsekwencjami. Producenci zalecają również powstrzymanie się od przedostawania się substancji na błony śluzowe organizmu: oczy, usta i inne.
 3. Trzymać poza zasięgiem dzieci. Butelkę z produktem należy umieścić w miejscu niedostępnym dla dzieci ze względu na niski wzrost. Najlepszym miejscem byłaby górna półka w szafie lub osobne miejsce na wysokiej lodówce. Skład detergentu jest dość agresywny, używanie go jako zabawki lub próba spróbowania pociągnie za sobą nieodwracalne konsekwencje. Ponadto zwierzęta mogą dostać się do trującej substancji.
 4. Bezpieczeństwo. Podczas demontażu elementów kuchenki gazowej lub innej należy sprawdzić, czy urządzenie jest wyłączone. Jeśli dotkniesz gazu, należy go wyłączyć, co można sprawdzić, patrząc na przełącznik. Wskazane jest, aby zwrócić się o pomoc do osoby, która rozumie tę branżę, pokaże Ci, jak usunąć ruszt i czego nie powinieneś robić.
 5. Niezawodność. Wybierając odpowiedni produkt, należy odpowiednio zwrócić uwagę, który z nich jest lepszy, bezpieczniejszy i bardziej przyjazny dla środowiska. Przy wyborze tańszej opcji istnieje duże ryzyko uszkodzenia powierzchni, poparzeń itp. Jeśli rękawiczki natychmiast topią się podczas prania, nie jest to dobra opcja przed tobą. Zapach odgrywa ważną rolę. Jeśli zaczną się od niego zawroty głowy, dalsze stosowanie może być niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia.

Ocena najlepszych środków do czyszczenia kuchenek

Unicum

Środek do usuwania tłuszczu z płyty jest idealny do piekarników ze szkła ceramicznego. Producent twierdzi, że wystarczy kilka sekund, aby rozpuścić małe krople tłuszczu. Aby uzyskać grubszą warstwę, potrzeba więcej czasu, ale proces czyszczenia jest zauważalnie łatwiejszy, gdy tylko kompozycja zostanie rozprowadzona. Średnia cena: 300 rubli.

Zmywacz tłuszczu Unicum

Zalety:

 • Dobra cena;
 • Nadaje się do ceramiki szklanej;
 • Wygodna dystrybucja.

Niedogodności:

 • Skład żrący, należy pracować w rękawiczkach;
 • Nie usuwa mocno przypalonych zabrudzeń.

Synergetyczne

Środek do czyszczenia pieców, który pozycjonuje się jako produkt EKO, rzadko spotykany wśród chemii gospodarczej. Instrukcja zawiera ostrzeżenie, że nie wolno używać go na powierzchniach wykonanych z aluminium, miedzi i mosiądzu, a także ich stopów. Dozownik ma postać tradycyjnej zatrzaskowej nasadki z wąskim dziobkiem, co zapewnia wygodne dozowanie. Należy również zauważyć, że konieczne jest używanie rękawiczek, aby nie uszkodzić skóry i nie powodować alergii na składniki. Średnia cena: 200 rubli.

Synergetic do płyt

Zalety:

 • Nadaje się do prawie wszystkich powierzchni;
 • Uniwersalne we wszystkich przypadkach;
 • Kompozycja przyjazna dla środowiska;
 • Cena budżetowa.

Niedogodności:

 • Nie nadaje się do powierzchni żelaznych, może powodować korozję lakieru.

Złote Unicum

Rozpuszczalnik tłuszczu do czyszczenia powierzchni kuchenek i piekarników. Dobrze nadaje się do starego smaru, jest uważany za zbyt żrący i korozyjny do codziennego czyszczenia, dlatego często nie jest zalecany do jego stosowania. Kompozycja jest dość korozyjna i może uszkodzić farby lub powłoki emalii. Butelka zawiera 750 ml i jest bez wątpienia ekonomicznie spożywana, posłuży przez długi czas. Średnia cena: 200 rubli.

Złote Unicum do kuchenek i piekarników

Zalety:

 • Doskonale usuwa każdy stopień starego tłuszczu;
 • Koszt budżetowy;
 • Uniwersalna formuła.

Niedogodności:

 • Substancja żrąca, substancja czynna;
 • Nie nadaje się do codziennego czyszczenia.

Bagi Shumanit

Specjalistyczny skoncentrowany rozpuszczalnik tłuszczowy od izraelskiego producenta.Specjalizuje się w usuwaniu starych i przypalonych plam, nadających się zarówno na naczynia jak i sprzęty i sprzęty kuchenne. Producent zaleca czyszczenie w rękawicach ochronnych, unikać kontaktu z oczami, zaleca się przewietrzyć pomieszczenie, aby pozbyć się ostrego zapachu. Średni koszt: 300 rubli.

Rozpuszczalnik tłuszczu Bagi Shumanit

Zalety:

 • Skuteczne działanie;
 • Ekonomiczne zużycie;
 • Szybka reakcja produktu.

Niedogodności:

 • Zapach jest dość ostry, w niektórych przypadkach należy go zmyć mieszaniną octu.

Aerosol Top House

Środek czyszczący do pieców, piekarników i kuchenek mikrofalowych w formie aerozolu. Producent sugeruje odczekanie na wynik podczas natryskiwania na powierzchnie nierdzewne dokładnie przez godzinę. Delikatne i delikatne usuwanie zabrudzeń pomaga zachować pierwotny wygląd powierzchni i doskonały efekt. Nadaje się do wszystkich powierzchni, ceramiki szklanej i palników gazowych. Średnia cena: 300 rubli.

Aerosol Top House do płyt piekarniczych

Zalety:

 • Szybko rozpuszcza stary tłuszcz;
 • Niezwykła konsystencja - piana;
 • Ekonomiczne zużycie.

Niedogodności:

 • Wysoki koszt w porównaniu do innych przedstawicieli.

Cj lion

Spray czyszczący do powierzchni szklano-ceramicznych. Perfumy prezentowane są w postaci zapachu pomarańczy. Producent - Japonia. Produkt jest średnio delikatny i nie zawiera agresywnych składników, takich jak w innych prezentowanych wersjach. Objętość butelki to 400 ml, zakrętka wyposażona jest w wygodną butelkę z rozpylaczem. Nadaje się do codziennego użytku, ale stary brud zostanie zmyty z dużym trudem. Średnia cena: 200 rubli.

CJ Lion do ceramiki szklanej

Zalety:

 • Przyjemny aromat;
 • Lekki skład, nieobciążony chemią;
 • Cena budżetu;
 • Produkcja japońska.

Niedogodności:

 • Słaby środek czyszczący w „ciężkich” przypadkach.

(3405) Topperr

Spray z łatwością radzi sobie z osadami węgla w piekarniku i grillu, krajem pochodzenia są Niemcy. Objętość 500 ml. Butelka wyposażona jest w wygodny dozownik - rozpylacz, dzięki któremu zużycie jest ekonomiczne i nie wiąże się z dużymi kosztami. Skład zawiera składniki o średniej agresywności na zabrudzenia, stare plamy są trudne do usunięcia. Średnia cena: 400 rubli.

(3405) Topperr

Zalety:

 • Ekonomiczne zużycie;
 • Doskonale usuwa tłuszcz z każdej powierzchni;
 • Wygodna forma dystrybucji.

Niedogodności:

 • Wymaga dodatkowego uderzenia w postaci metalowych gąbek;
 • Wysoki koszt w porównaniu z innymi konkurentami.

(202) Filtruj

Środek do czyszczenia ceramiki szklanej, dogłębne czyszczenie i pielęgnacja silikonem, wyprodukowany w Niemczech. Czyszczenie polega na delikatnym usuwaniu brudu, zapobiegając tworzeniu się plam, a ponadto zawiera funkcję polerowania do połysku. Skład jest dość delikatny, nie przyczynia się do powstawania rys na powierzchni. Dokładnie czyści przypalone cząstki jedzenia i świeży olej. Średnia cena: 400 rubli.

Środek do czyszczenia ceramiki szklanej Głębokie czyszczenie i pielęgnacja silikonem (202) Filtero

Zalety:

 • Delikatne oczyszczanie;
 • Bezpieczny skład;
 • Ekonomiczna forma wydania.

Niedogodności:

 • Nie znaleziono.

Na co dzień naukowcy starają się ułatwić życie gospodyniom domowym i po prostu miłośnikom idealnie czystych kuchni, tworząc wiele urządzeń pomocniczych, nie zapominając o chemicznych i domowych środkach czyszczących. A jeśli z technicznego punktu widzenia sprzęt można porównać pod względem właściwości, to będziesz musiał pomyśleć o kompozycjach czyszczących, zastanawiając się, która z nich jest lepsza i czego przede wszystkim szukać. Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z opisanych w recenzji detergentów do pieca lub ciekawszych kompozycji, opowiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *