Najlepsze środki na mączniaka prawdziwego na 2020 rok

0

Każdy ogrodnik prędzej czy później na swoim terenie napotyka szkodniki, które wpływają na plony. Chore nasadzenia tracą siłę, a przy braku skutecznych środków zwalczania patogenów mogą umrzeć. Mączniak prawdziwy to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi borykają się ogrodnicy. Redaktorzy strony „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Państwa przegląd najlepszych środków na mączniaka prawdziwego na 2020 rok.

Objawy i przyczyny choroby

Mączniak prawdziwy to infekcja grzybicza wywoływana przez patogenne mikroorganizmy.

Chorobę wywołują różne rodzaje grzybów chorobotwórczych:

 • Drzewa i krzewy owocujące są dotknięte Sphaerotheca mors;
 • W przypadku upraw kwiatowych klasa organizmów Sphaerotheca pannosa jest niebezpieczna;
 • Zboża są podatne na atak grzyba Erysiphe graminis;
 • Erysiphe cichoracearum i Sphaerotheca fuliginea są niebezpieczne dla upraw dyni.

Choroba jest bardzo podstępna. Początkowo roślina jest wyczerpana, a następnie gnije i umiera.

Oznaki choroby

Charakterystycznymi objawami choroby będzie pojawienie się puszystego białego nalotu na powierzchni liści, łodyg lub młodych pędów. Ognisko infekcji znajduje się w glebie, więc pierwsze oznaki infekcji można zauważyć w dolnej części rośliny (białawe plamy o średnicy 0,2-0,4 mm pojawiają się w obszarze liści blisko ziemi). Ponadto płytka rozprzestrzenia się wyżej. Pierwszym etapem jest pojawienie się białych plam, następnie dojrzewają zarodniki grzybów, a na powierzchni plam powstają krople cieczy. Następnie białawy nalot staje się gęstszy i staje się szarawy z małymi czarnymi kropkami.

Jeśli spojrzysz na te formacje pod mikroskopem, możesz zaobserwować gęstą sieć grzybni - stale rosnące włókna grzybni. Rozmnażanie grzybni podczas sadzenia zakłóca proces fotosyntezy, co prowadzi do upośledzenia rozwoju. Wzrost spowalnia lub całkowicie zatrzymuje się, liście zamierają, pąki nie kwitną, młode pędy wyglądają gorzej.

Na drzewach i krzewach owocowych w obecności choroby drewno nie tworzy się na młodych pędach, przez co rośliny nie tolerują dobrze mrozu i często giną zimą.

Powody

Sama rosa to nadmiar wilgoci skroplonej z powietrza, która pojawia się na powierzchniach chłodniejszych niż temperatura atmosfery. Tworzy się na liściach i końcach trawy, głównie przy ciepłej i spokojnej pogodzie.

Zarodniki mączniaka prawdziwego nie są aktywne w gorącym i słonecznym klimacie. Rozmnażanie odbywa się przy dużej wilgotności i chłodnej pogodzie. Najkorzystniejszym środowiskiem dla rozwoju infekcji jest gleba nasycona azotem. Zarodniki grzybów są przenoszone przez powietrze i wodę.Na roślinie grzyb szybko rozprzestrzenia się po całym obszarze, podczas gdy uwalniane są najmniejsze krople płynu, więc infekcja nazywana jest mączniakiem prawdziwym.

Czynniki wywołujące pojawienie się i rozwój choroby obejmują:

 • Niewłaściwe podlewanie (nadmierne zalanie lub, przeciwnie, brak wilgoci);
 • Zaniedbanie środków dezynfekujących (gdy zainfekowane nasadzenia są już obecne na miejscu, bez przestrzegania środków dezynfekcji narzędzi roboczych i rąk, łatwo jest przenieść chorobę na jeszcze zdrowe nasadzenia);
 • Zbyt gęste sadzenie roślin, co uniemożliwia swobodny przepływ powietrza między roślinami.

Rodzaje i metody walki

Zapobieganie

Wyleczenie infekcji grzybiczej w zaawansowanej postaci jest niezwykle trudne, aw wielu przypadkach jest to niemożliwe. Dlatego, aby skutecznie zwalczać rozprzestrzenianie się infekcji, należy przede wszystkim podjąć działania profilaktyczne.

Aby chronić rośliny przed rozprzestrzenianiem się mączniaka prawdziwego, należy podjąć następujące kroki:

 • Zapewnij prawidłowe podlewanie (nie możesz przelewać ani przesuszać gleby);
 • Pamiętaj, aby dezynfekować narzędzia robocze i ręce;
 • Użyj specjalnego schematu siedzeń, który zapewnia wystarczającą odległość dla pełnego wzrostu i rozwoju kultury;
 • W odpowiednim czasie pozbądź się gruzu i opadłych liści (zarodniki grzybów mogą dostać się do ziemi);
 • Unikaj nadmiernego zgrubienia koron drzew owocowych;
 • Zniszcz chwasty (rosną bardzo gęsto i utrudniają swobodną cyrkulację powietrza);
 • Regularnie przeprowadzaj badanie (to zdarzenie pomoże zauważyć chorobę na wczesnym etapie i pozbyć się jej bez większych strat);
 • Zapewnij prawidłowe odżywianie za pomocą nawozów;
 • Spryskać obszar roztworem manganu lub siarki 4-5 razy w ciągu jednego sezonu letniego;
 • Aby zapobiec pojawianiu się szkodników na roślinach domowych, utrzymuj korzystny klimat w pomieszczeniu (regularnie wietrz, ale unikaj przeciągów). Nie używaj gleby zewnętrznej do sadzenia, może być skażona.
 • Stosuj nawozy azotowe w ograniczonych ilościach (nadmiar azotu spowoduje przerost delikatnej zieleni, podatnej na infekcje). Zaleca się stosowanie opatrunku górnego z potasu i fosforu;
 • Pozbądź się stojącej wody na liściach i ziemi;
 • Zapobiegaj pojawianiu się szkodliwych owadów (nosicielami infekcji są mszyce, popiół i inne pasożyty).

Zarodniki mączniaka prawdziwego mogą znajdować się w glebie i nie manifestują się w żaden sposób przez 10 lat. Aby zapobiec pojawieniu się infekcji grzybiczej, należy przestrzegać wszystkich powyższych zaleceń. Nieprzestrzeganie tych środków może wywołać sprzyjające warunki do aktywacji i rozwoju choroby.

Metody mechaniczne

Po stwierdzeniu pierwszych objawów choroby dotknięte części roślin należy natychmiast usunąć w celu leczenia. Konieczne jest odcięcie wszystkich pędów i liści, które mają biały nalot. Jeśli choroba objawia się kwiatami, cały krzew jest odcinany, pozostawiając tylko główną łodygę, ponieważ wszystkie pędy mogą znajdować się na dotkniętym obszarze. Lepiej jest również wymienić wierzchnią warstwę gleby na obszarach, na których występuje infekcja, i przerzedzać gęsto rosnące uprawy.

Przycięte elementy należy spalić. Niedopuszczalne jest stosowanie tego surowca do dołów kompostowych, powstały nawóz stanie się siedliskiem infekcji.

Opryskiwanie roślin preparatami leczniczymi

Po wykonaniu środków mających na celu usunięcie zakażonych obszarów nasadzenia są traktowane roztworami leczniczymi. Opryskiwanie powinno być obfite. Konieczne jest zwilżenie całej objętości rośliny preparatem i jakościowe zwilżenie wierzchniej warstwy gleby.

Do leczenia roślin z mączniaka prawdziwego stosuje się różne środki:

 • Preparaty biologiczne;
 • Chemiczny;
 • Ludowy.

Chemikalia

Zaleca się stosowanie środków chemicznych lub fungicydów, gdy choroba jest już w zaawansowanej postaci. Ten rodzaj substancji jest toksyczny, dlatego przed użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją i ściśle przestrzegać zaleceń wskazanych na opakowaniu.

Każdy produkt ma swoją własną charakterystykę, dla różnych typów roślin instrukcje użytkowania mogą się od siebie różnić. Na przykład po zastosowaniu do ogórków zalecane proporcje roztworu będą wynosić jeden, a po zastosowaniu do winogron - inne. Konieczne jest całkowite spryskanie rośliny, nawet jeśli dotyczy to niewielkiego obszaru. Należy również pomyśleć o własnym bezpieczeństwie, podczas obróbki należy używać kombinezonu, który zapobiegnie przedostawaniu się substancji na skórę.

Ocena wysokiej jakości chemikaliów według kupujących na 2020 rok wygląda następująco:

Środek grzybobójczy na mączniaka prawdziwego i rdzę „Topaz” rosyjskiej firmy AVGUST

Średnia cena to 125 rubli.

Stosuje się go do upraw owoców i jagód. Przy odpowiednim przetwarzaniu całkowicie niszczy ognisko infekcji, a także ma właściwości zapobiegawcze.

Środek grzybobójczy na mączniaka prawdziwego i rdzę „Topaz” rosyjskiej firmy AVGUST

Zalety:

 • Szybki efekt, wzrost grzybni zatrzymuje się zaledwie 2-3 godziny po oprysku;
 • Szybka absorpcja przez roślinę, co zapobiega ryzyku zmywania preparatu przez deszcz.

Niedogodności:

 • Toksyczność.

„Prognoza” na mączniaka prawdziwego Green Belt 10ml

Wyprodukowany przez Green Belt, sprzedawany po cenie 104 rubli.

Opis leku:

W przypadku stosowania przeciw chorobie działanie roztworu wynosi 3-4 tygodnie i zmniejsza się w okresach wysokiej wilgotności. Do rozwiązania dołączona jest instrukcja, w której szczegółowo opisano, jak pozbyć się mączniaka prawdziwego za pomocą „Prognozy”.

„Prognoza” na mączniaka prawdziwego Green Belt 10ml

Zalety:

 • Zawiera nową substancję o wysokiej wydajności;
 • Działa kompleksowo: leczniczo, profilaktycznie. Lek o działaniu ochronnym przed dalszym rozprzestrzenianiem się infekcji.

Niedogodności:

 • Niekorzystny wpływ na zdrowie roślin.

Środek grzybobójczy na choroby, mączniaka prawdziwego i kleszcze „Tiovit Jet” w dawce 30 g marki AVGUST

Średnia cena za sztukę to 28 rubli.

Narzędzie służy do zwalczania mączniaka prawdziwego na jabłoni, gruszce, porzeczkach, agrestu, różach na otwartym polu. Podstawą rozwiązania jest siarka. Łączy w sobie cechy nawozu mikroskładnikowego, fungicydu i akarycydu.

Środek grzybobójczy na choroby, mączniaka prawdziwego i kleszcze „Tiovit Jet” w dawce 30 g marki AVGUST

Zalety:

 • Dobra i szybka przyswajalność przez rośliny;
 • Bardzo skuteczna ochrona;
 • Nietoksyczny przy prawidłowym stosowaniu.

Niedogodności:

 • Krótkotrwała aktywność (7-10 dni).

Discor 10ml. marka „Twoja gospodarka”

Przybliżony koszt to 151 rubli.

Jest ogólnoustrojowym fungicydem do ochrony roślin sadowniczych. Czas działania ochronnego po zabiegu wynosi około 20-30 dni. Substancja czynna difenokonazol ma szerokie spektrum działania, hamuje rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych.

Discor 10ml. marka „Twoja gospodarka”

Zalety:

 • Przechowując owoce, blokuje rozwój choroby;
 • Nie powoduje oparzeń;
 • Może być stosowany na wszystkich etapach rozwoju: od kwitnienia po dojrzewanie owoców.

Niedogodności:

 • Toksyczność

Na co zwrócić uwagę i jakie błędy można popełnić przy wyborze leku do zwalczania infekcji grzybiczych?

Przede wszystkim jest to fakt, że wszystkie chemikalia są toksyczne. Dlatego też, jeśli choroba jest w początkowej fazie lub leczenie jest prowadzone jako środek zapobiegawczy, należy preferować rozwiązania pochodzenia biologicznego. Oprócz działania toksycznego można wyróżnić następujące wady fungicydów:

 • Możliwe upuszczenie jajnika po przetworzeniu;
 • Zmniejszenie wewnętrznych właściwości ochronnych roślin;
 • Wolniejszy wzrost z powodu zatrucia;
 • Zniszczenie pożytecznej fauny;
 • Szkodliwy wpływ na zapylacze.

Jedyną zaletą stosowania środków chemicznych jest szybkie i niezawodne usuwanie ogniska choroby i zapobieganie nowej epidemii infekcji na leczonym obszarze przed końcem sezonu letniskowego.

Obecnie najlepszymi producentami chemikaliów zwalczających mączniaka prawdziwego są AVGUST i Green Belt.

Preparaty biologiczne

Produkty na bazie żywych mikroorganizmów (bakterie, wirusy bakteryjne) są doskonałą alternatywą dla szkodliwych chemikaliów. Popularność modeli produktów biologicznych tłumaczy się tym, że takie fundusze mają szeroką funkcjonalność, która może być skierowana nie tylko przeciwko chorobom roślin, ale także zapewnić uprawom ochronę i odżywianie. Możesz również kupić popularne modele leków na bazie entomofagów i roztoczy (pożytecznych owadów). Zasada działania takich środków opiera się na tłumieniu i niszczeniu grzybni grzyba przez żywe organizmy wchodzące w skład leku.

Niewątpliwą zaletą stosowania produktów biologicznych przeciwko chorobom roślin jest ich bezpieczeństwo. Wady takich leków nie są bardzo wysokie, w porównaniu z chemicznymi, skuteczność, przetwarzanie należy przeprowadzić kilkakrotnie, zgodnie z instrukcjami.

Informacje zwrotne i porady od doświadczonych letnich mieszkańców pozwoliły nam sporządzić ocenę biologicznych rozwiązań do zwalczania mączniaka prawdziwego. Według ogrodników najlepsze preparaty biologiczne to:

Preparat mikrobiologiczny "Fitosporin-M"

Przybliżony koszt nowych przedmiotów - 159 rubli. za 10 g środków. Ma kompleksowe działanie ochronne przeciwko grzybiczym infekcjom bakteryjnym.

Preparat mikrobiologiczny „Fitosporin-M

Zalety:

 • Bezpieczeństwo.

Niedogodności:

 • Wysoki koszt (przy wykonywaniu środków zapobiegawczych konieczne jest przetworzenie całej powierzchni terenu, 15 ml produktu wystarczy do przetworzenia 1 metra kwadratowego gleby).

Środek bakteriobójczy „Gamair”

Średni koszt paczki to 85 rubli.

Dostępne w postaci tabletek. Okres funkcji ochronnych wynosi do 20 dni. Aby zachować właściwości obronne, roztwór zaleca się stosować co 7 dni.

Środek bakteriobójczy „Gamair

Zalety:

 • Bezpieczeństwo.

Niedogodności:

 • Konieczność częstego użytkowania (1 raz w tygodniu);
 • Niska skuteczność w przypadku stosowania poza kompleksem z innymi lekami.

„Alirin-B”

Przybliżony koszt funduszy to 85 rubli. za opakowanie.
Naturalne bakterie zawarte w preparacie aktywnie hamują rozwój zarodników grzybów.

Alirin-B

Zalety:

 • Gwarantowane rezultaty już od pierwszej aplikacji;
 • Przywrócenie pożytecznej mikroflory glebowej;
 • Nie uzależnia.

Niedogodności:

 • Nie radzi sobie z ciężką infekcją.

Wszystkie leki na mączniaka prawdziwego, zawarte i nieuwzględnione w recenzji, można zamówić online w sklepie internetowym lub kupić w dowolnym specjalistycznym sklepie detalicznym. Na rynku prezentowane są zarówno niedrogie, jak i drogie opcje.

Kryteria wyboru dla każdego konsumenta są różne. Przede wszystkim należy zdecydować, po co dokładnie kupowana jest substancja, a dopiero potem podjąć decyzję: który lek lepiej kupić. Ponadto możesz przeprowadzić analizę: ile kosztuje wybrany produkt w przybliżeniu w różnych witrynach.

Środki ludowe

Według wielu ogrodników środki ludowe są skuteczne i, co najważniejsze, najbezpieczniejsze. Oprócz tego, że opcje takich rozwiązań są budżetowe, są wykonywane niezależnie, to znaczy materiały użyte do wytworzenia leku są znane i nie są niebezpieczne dla zdrowia ani rośliny, ani człowieka. Następnie zastanów się, co możesz ugotować w domu i jakie są przepisy na rozwiązania:

 • Roztwór mydła z siarczanem miedzi. W szklance wody należy rozpuścić 5 g siarczanu miedzi i 50 g mydła w 5 litrach ciepłej wody. Następnie wlej mieszaninę z witriolem do wody z mydłem. Służy do rozpylania chorych kwiatów do zaniku objawów choroby.
 • Roztwór mydła i popiołu. 100 g popiołu z drewna należy przesiać i zalać 1 litrem ciepłej wody. Należy nalegać na tydzień, a następnie spuścić płyn i dodać 50 g mydła. Mydło powinno być całkowicie rozpuszczone. Spryskaj zainfekowaną roślinę powstałą mieszaniną codziennie przez tydzień. Może być stosowany do zapobiegania.

 • Napar mleczny. Są z reguły używane do pokonania roślin domowych. Zsiadłe mleko (można wziąć serwatkę lub jogurt) rozcieńcza się wodą. Na 1 część mleka - 3 części wody. Kwiaty spryskuje się tą mieszanką 2-3 razy w tygodniu.

 • Musztarda w proszku. 2 łyżki stołowe.łyżki suchej musztardy miesza się z 10 litrami wody. Po dniu płyn można rozpylić. Możesz użyć takiego środka w jednym obszarze w ciągu 10 dni.

Aby uzyskać odpowiedzi na pytania: jak wybrać odpowiedni przepis lub produkt z jakiej firmy i gdzie kupić, lepiej skontaktować się z kompetentnym specjalistą.
Jeśli masz doświadczenie w korzystaniu z narzędzi opisanych w artykule, lub chcesz podzielić się autorskim przepisem na walkę z mączniakiem prawdziwym, powiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *