Najlepsze środki na mrówki na 2020 rok

0

Mrówki są uważane za część ekosystemu i opiekunów lasu. Jeśli jednak osiedlają się i rozmnażają na działce ogrodowej lub w szklarni, sami mogą stać się prawdziwą katastrofą dla człowieka. Mrówki mieszkające w mieszkaniu lub domu również mogą wyrządzić wiele szkód. Redaktorzy strony „best-pl.designuspro.com” przygotowali dla Ciebie przegląd najlepszych środków przeciw mrówkom, a także kilka popularnych porad.

Szkoda mrówkom

Pomimo tego, że mrówki niosą ze sobą wiele korzyści, niszcząc szkodniki owadzie, mogą też stać się źródłem pewnych kłopotów dla samych ludzi. Na przykład mrówki osiadłe w domu mogą zepsuć zapasy żywności, a poza tym boleśnie gryzą.

Inwazja mrówek na działkę, w ogródku warzywnym lub w szklarni stanowi zagrożenie dla drzew owocowych, nasion, sadzonek, rabat kwiatowych. Same Anthills swoimi licznymi ruchami niszczą system korzeniowy roślin, co może również doprowadzić do śmierci tych ostatnich.

Tam, gdzie są mrówki, na pewno będą mszyce. W końcu to prawdziwa gratka dla mrówek. Zajmują się bezpośrednią hodowlą go na miejscu. Noszony wzdłuż gałęzi roślin, drzew i krzewów. Zimą mrówki ostrożnie przenoszą mszyce do mrowiska, chroniąc je w ten sposób przed zimnem, a wiosną ponownie zabierają je na miejsce, a nawet osadzają szkodniki na korzeniach roślin, specjalnie kopiąc nowe przejścia z mrowiska. Tak więc, jeśli na miejscu są mszyce i mrówki, będziesz musiał walczyć ze wszystkimi naraz. W przeciwnym razie wszystkie wysiłki pójdą na marne.

Nie zapominaj jednak, że jest mało prawdopodobne, aby całkowicie usunąć mrówki z witryny. Część z nich pozostanie. Sam proces walki powinien mieć na celu wytępienie owadów w domu i zniszczenie samych mrowisk na miejscu. Można to zrobić na dwa sposoby: odstraszyć owady lub je zniszczyć. Wybór należy do osoby.

Metody kontroli na miejscu i w domu

Inwazję mrówek można zaobserwować w różnych miejscach: na terenie budowy, w szklarni, w domu, na drzewach. W zależności od lokalizacji owadów możesz wybrać najskuteczniejszą metodę radzenia sobie z nimi. Warto rozważyć każdą sytuację osobno.

Mrówki w szklarni

Aby uniknąć problemu, takiego jak mrówki w szklarni, najlepiej jest wcześniej podjąć środki zapobiegawcze. Przede wszystkim konieczne jest oczyszczenie przestrzeni wokół i wewnątrz szklarni z gruzu, starych desek, suchej trawy i chwastów oraz innych śmieci. Następnie, aby odstraszyć owady wokół szklarni i wewnątrz, sadzi się rośliny, które mrówki omijają. Może to być czosnek, melisa, lawenda, wrotycz pospolity. Wewnątrz konieczne jest regularne rozluźnienie podłoża, zwłaszcza w zakrętach, bo to tam pojawiają się pierwsze ruchy mrowisk.

Jesienią szklarnia jest izolowana. Aby to zrobić, konieczne jest poluzowanie ziemi wokół niego o szerokości około 10-15 centymetrów. Następnie posyp popiołem i wapnem gaszonym na wierzchu. Wewnątrz można również posypać glebę mieszanką wapna i soli.
Przydaje się okresowa zmiana gruntu w szklarni - częściowo lub całkowicie, po jej dezynfekcji.Jeśli mrowisko już się pojawiło, należy je wykopać i usunąć sprzęgło jaj. Zalej to miejsce wrzątkiem i posyp limonką. Mieszkańcy lata również używają zbóż, takich jak kasza manna i proso, do zwalczania mrówek. Z takiej „uczty” umierają mrówki.

Anthills

Jeśli w ogrodzie zostaną znalezione mrowiska, ich zniszczenie powinno mieć na celu pozbycie się macicy za pomocą lęgów jaj. Rada letnich mieszkańców - polewanie domu mrówek wrzącą wodą - nie zawsze jest skuteczna. Mrowisko ma bardzo złożony system i wnika głęboko w ziemię. Mur królowej znajduje się daleko od wejścia do „domu”. A zalanie go z góry gorącą wodą może tylko zniszczyć mrówki robotnice, a te osobniki są bezpłodne, więc ta manipulacja nie zaszkodzi rozwojowi kolonii.

Ludzie używają takiego środka, jak czarny pieprz. Mrówki nie tolerują jego zapachu, więc jeśli posypiesz ziemię wokół gniazda, owady opuszczą to miejsce. Ponadto zamiast pieprzu można użyć takich produktów jak czosnek, cytryna, popiół, czerwona papryka. Wykorzystanie tych środków pomoże eskortować „nieproszonych gości” nie tylko z witryny, ale także z domu.

Majdan

Mrówki, które lubią drzewa i krzewy w dużych ilościach, mogą doprowadzić rośliny do śmierci. Możesz chronić „zielonego” za pomocą specjalnych pasów odstraszających lub myśliwskich. Takie pułapki można zrobić niezależnie od dostępnych narzędzi. Na przykład z taśmy maskującej, po pokryciu jej specjalnym klejem. Używając takich pasów, warto pamiętać o pomysłowości mrówek. Dlatego pułapki muszą być szerokie, aby owady nie mogły ich pokonać.

Zaletą pasa wędkarskiego jest jego skuteczność. W pułapkę wpadają nie tylko mrówki, ale także inne szkodniki. Jest to jednak tylko tymczasowy środek zaradczy i sensowne jest stosowanie go tylko w połączeniu z innymi metodami pozbycia się owadów.

Środki ludowe w walce z mrówkami

Oprócz chemikaliów środki ludowe mogą również pomóc w walce z mrówkami. Niektóre doprowadzą do śmierci owadów, inne tylko je odstraszą, a inne posłużą jako pułapki.

 • Rumianek apteczny. Mrówki nie mogą znieść zapachu tych kwiatów tak bardzo, że natychmiast opuszczają, po prostu wąchając ich lekki zapach. Dlatego przy pierwszych oznakach pojawienia się owadów w domu należy rozłożyć suszone lub świeże kwiaty rumianku aptecznego w miejscach ich gromadzenia. A także spryskać tory, po których poruszają się „goście”.
 • Czerwona papryka. Mrówki również nie mogą znieść tej przyprawy, dlatego jeśli posypiesz wszystkie miejsca wybrane przez owady, natychmiast opuszczą nielegalnie okupowane terytorium.
 • Słodka pułapka. Znając apetyt mrówek na słodycze, możesz wykorzystać ich słabość przeciwko nim. Będzie to wymagało pojemnika i słodkiego syropu; można go zrobić z miodu lub cukru rozpuszczonego w wodzie. Syrop wlewa się do pojemnika i pozostawia w miejscach, w których gromadzą się owady. Zwabione kuszącym zapachem mrówki wpadną do płynu i utoną w nim.
 • Syrop z cukru borowego. Do przygotowania takiego syropu potrzebny jest kwas borowy i miód (lub cukier) w stosunku 1: 1. Składniki należy dokładnie wymieszać i rozcieńczyć niewielką ilością wody. Następnie powstały syrop nanosi się kroplami w miejscach, w których gromadzą się mrówki. Uwagę tych drugich zwróci słodki aromat i zaczną jeść „smakołyk”. Kwas borowy będzie odgrywał trującą rolę. Skuteczność metody polega na tym, że taki syrop może zniszczyć całe mrowisko razem z królową, bo mrówki nie tylko zajadają się zatrutym syropem, ale także zabiorą go do domu, aby nakarmić inne osobniki, w tym królową. Jednak ta metoda nie jest szybka i może zająć około tygodnia. W tym czasie ważne jest, aby regularnie aktualizować przynętę.
 • Boraks z cukrem. Innym niebezpiecznym dla mrówek rozwiązaniem są woda, boraks i cukier lub miód. Po wymieszaniu składników uzyskany płyn umieszcza się w płaskich kubkach w miejscach gromadzenia się owadów, ale jednocześnie z dala od dzieci i zwierząt domowych.Mieszkańcy lata, którzy stosowali taki środek na mrówki, mają pozytywne wyniki.

TOP - 7 środków na mrówki na 2020 rok

System pułapki Raptor Express.

Raptor Express ma na celu całkowitą eliminację owadów. Narzędzie pomoże poradzić sobie nie tylko z mrówkami, ale także z karaluchami. Producent oferuje zestaw do zwalczania szkodników, który zawiera 4 pułapki i tubkę żelu. Produkt przeznaczony do użytku w pomieszczeniach.

Prawidłowe umieszczenie pułapek i żelu zwiększa skuteczność produktu. Umieszczając pułapki w miejscach gromadzenia się owadów i nakładając żel w trudno dostępnych miejscach (szczeliny, narożniki, cokoły) efekt będzie widoczny po 6 godzinach.

Średni koszt: 270 rubli.
Kraj pochodzenia: Rosja.

System pułapki Raptor Express

Zalety:

 • Złożone podejście;
 • skuteczny środek;
 • łatwy w użyciu;
 • bezpieczny dla ludzi i zwierząt.

Niedogodności:

 • tubka żelu tylko 25 ml.

Proszek Delicia przeciw mrówkom

Delicia pomoże w walce z mrówkami. Lekarstwo szybko zniszczy zarówno ciasteczka czekoladowe, jak i mrówki ogrodowe. Proszek Chloropiryfos działa nerwowo na owady. Po kontakcie z agentem mrówki nie umierają natychmiast, ale przenoszą trującą substancję na łapach do mrowiska i tam zakażają resztę osobników oraz królową, co nieuchronnie prowadzi do śmierci całej kolonii.

Narzędzie można wykorzystać na dwa sposoby: spryskać mrowisko i ścieżki, po których chodzą owady lub wykonać roztwór (zgodnie z instrukcją na opakowaniu) i potraktować obszar, w którym mrówki były widoczne.
Produkt jest toksyczny, dlatego podczas obróbki miejsca lub pomieszczenia należy nosić rękawiczki i maskę ochronną. Proszek należy przechowywać poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

Średni koszt: 300 rubli za 125 g.
Kraj pochodzenia: Niemcy.

Proszek Delicia przeciw mrówkom

Zalety:

 • wysoka wydajność;
 • wygodny dozownik;
 • może być używany w domu i na budowie.

Niedogodności:

 • toksyczny;
 • nie jest to cena budżetowa.

Granulki DR. Zabijanie mrówek KLAUS

Granulki Dr.Klaus pomogą pozbyć się mrówek nie tylko w domu, ale także w ogrodzie. Substancja czynna jest również skuteczna w walce z innymi owadami: karaluchami, muchami.

Produkt posiada wygodny pojemnik z dozownikiem. Konieczne jest posypanie mrowiska na górze, posypanie również wszystkich ścieżek, po których poruszają się mrówki, oraz innych miejsc, w których widziano owady. Zabieg należy wykonywać w masce ochronnej i gumowych rękawiczkach. Następnie dokładnie umyj ręce mydłem i wodą. Upewnij się również, że dzieci i zwierzęta nie mają kontaktu z substancją.

Średni koszt: 167 rubli za 125 g.
Kraj pochodzenia: Rosja.

Granulki DR. Zabijanie mrówek KLAUS

Zalety:

 • skuteczny środek;
 • ekonomiczne zużycie.

Niedogodności:

 • toksyczny.

Saszetka Raptor Ant w granulkach

Granulki skutecznie wyeliminują inwazję mrówek w domu i na miejscu. Producent zaleca dwie metody aplikacji: spryskanie obszaru zasiedlonego przez owady suchym granulatem lub potraktowanie płynnym roztworem. Po przetworzeniu niezbędnych powierzchni i na ulicy samo mrowisko substancja zwabi nieproszonych gości swoim zapachem. A po kontakcie z zawartym w składzie fipronilem zacznie działać destrukcyjnie na mrówki. Ale nadal będą mieli czas, aby zarazić resztę osobników w mrowisku. Co nieuchronnie doprowadzi do śmierci całej kolonii.

Średni koszt: 196 rubli.
Kraj pochodzenia: Rosja.

Saszetka Raptor Ant w granulkach

Zalety:

 • wydajnie;
 • szybki efekt;
 • ekonomiczne zużycie;
 • działanie trwa długo;
 • skuteczny na zewnątrz i wewnątrz;
 • granulki nie pozostawiają zapachu w pomieszczeniach.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Aerozol Raptor uniwersalny przeciwko owadom

Uniwersalny aerozol firmy Raptor pomoże w walce nie tylko z mrówkami, ale także z 16 różnymi rodzajami owadów. Skuteczność produktu, oprócz składu, osiąga się również poprzez sposób obróbki miejsca lub pomieszczenia.Po opryskaniu bezpośrednio mrówkami lub innymi szkodnikami owady giną w ciągu kilku minut. A ta część produktu, która osiada na ziemi, podłodze i innych powierzchniach, utrzymuje się dłużej, a tym samym gwarantuje długotrwałą ochronę.

Przed użyciem sprayu potrząśnij nim, a po spryskaniu dobrze przewietrzyć pomieszczenie.

Raptor pozbędzie się irytujących owadów przez długi czas i bez większego wysiłku i czasu!

Średni koszt: 260 rubli.
Kraj pochodzenia: Rosja.

Aerozol Raptor uniwersalny przeciwko owadom

Zalety:

 • efektywny;
 • działa szybko;
 • wygodne opakowanie;
 • uniwersalny środek;
 • długotrwała ochrona przed owadami.

Niedogodności:

 • Silny zapach;
 • środek toksyczny.

NoGuest Powder! od mrówek

Kiedy mrówki pojawiają się w domu lub na miejscu, czasami nie jest łatwo je usunąć. Potrzebny jest skuteczny środek zaradczy, najlepiej bez dodatkowego wysiłku.
NoGuest Powder! Wyprodukowany w Rosji pomoże pozbyć się nieproszonych gości w mieszkaniu lub na wsi. Aby wzmocnić efekt, proszek należy rozprowadzić po siedlisku owadów. Jeśli jest mrowisko, posyp proszkiem wszystkie jego ruchy. Zrasz wszystkie ślady, po których poruszają się mrówki. Owady, które otrzymają substancję, przeniosą ją do domu mrówek i zakażą wszystkie inne osobniki.

Ze względów bezpieczeństwa produkt należy przechowywać poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

NoGuest Powder! szybko usunie mrówki z domu przy minimalnym wysiłku.

Średni koszt: 119 rubli.
Kraj pochodzenia: Rosja.

NoGuest Powder! od mrówek

Zalety:

 • niedrogi;
 • efektywny;
 • szybko działający.

Niedogodności:

 • toksyczny.

Aerosol Raid na karaluchy i mrówki

Aerosol Raid szybko, a co najważniejsze - skutecznie i na długi czas usunie z domu mrówki i karaluchy. Nieproszeni goście czołgający się już nie będą przychodzić.

Przed użyciem pojemnik należy wstrząsnąć i spryskać w odpowiednich miejscach z odległości 20 centymetrów. Po przetworzeniu pomieszczenie należy przewietrzyć przez pół godziny.

Produkt jest toksyczny, dlatego ze względów bezpieczeństwa należy go przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Średni koszt: 279 rubli.
Kraj pochodzenia: Holandia.

Aerosol Raid na karaluchy i mrówki

Zalety:

 • skuteczny środek;
 • szybko działający spray;
 • uniwersalny środek na pełzające owady.

Niedogodności:

 • gryzący zapach;
 • środek toksyczny.

Zapobieganie

Zapobieganie problemowi jest zawsze łatwiejsze i tańsze niż jego rozwiązanie. Kilka prostych czynności pomoże chronić dom i miejsce przed inwazją mrówek, co z kolei uratuje rośliny przed śmiercią, a plony przed zniszczeniem.

W miarę możliwości dobrze byłoby posadzić na miejscu takie rośliny jak: lawenda, mięta, melisa, cebula, czosnek, koperek i kolendra. Mrówki nie lubią zapachu tych ziół, więc będą unikać zderzenia się z nimi. Wskazane jest, aby przeplatać te rośliny w łóżkach z innymi przydatnymi ziołami. Dzięki temu sadzonki będą miały skuteczniejszą ochronę.

Ziemię wokół łóżek można spryskać mieszaniną pokruszonego oregano i siarki w stosunku 1: 2, wapnem gaszonym lub popiołem drzewnym oraz suchą pokruszoną korą iglastą. Możesz użyć tych substancji w jednym składniku lub mieszać w równych proporcjach. Dla ludzi te mieszanki są nieszkodliwe, ale mrówki ich nie tolerują i dlatego nie zbliżą się do tak aromatycznej gleby. Ponadto taki nawóz będzie przydatny dla ziemi.

Aby zapobiec inwazji owadów w domu, ważne jest, aby zachować czystość, szczególnie w kuchni i tam, gdzie może znajdować się żywność. Ważne jest również, aby na czas opróżniać pojemnik na śmieci i nie zostawiać słodkich napojów, syropów i innych przysmaków, które w mgnieniu oka mogą zwabić całą kolonię mrówek.

Jeśli masz doświadczenie w stosowaniu produktów zwalczających mrówki opisanych w rankingu lub w inny bardziej skuteczny sposób, powiedz nam o tym w komentarzach.

ZOSTAW OPINIĘ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Przeczytałem warunki Zgoda użytkownika *